28 lutego 2008
-
Klich: nie ma postępowania wobec Cymermana
Minister obrony Bogdan Klich powiedział, że CBA poinformowało go, iż nie prowadzi żadnego postępowania wobec przewodniczącego Rady Nadzorczej Agencji Mienia Wojskowego Otto Cymermana.
Kraj -
Kazulin wrócił do więzienia
Białoruski opozycjonista Alaksandar Kazulin wrócił do więzienia - poinformowały jego córki.
Świat -
Ciała żołnierzy poległych w Afganistanie już w Polsce
Na lotnisku wojskowym w Krakowie-Balicach, odbyła się w czwartek wieczorem ceremonia powitania w ojczyźnie ciał starszego kaprala Szymona Słowika i kaprala Huberta Kowalewskiego, którzy zginęli we wtorek w Afganistanie.
Kraj -
Stan Zientarskiego bardzo ciężki
Dziennikarz Super Ekspressu Jarosław Zabiega zginął w nocnym wypadku samochodu ferrari w stolicy. Prowadzący auto znany dziennikarz motoryzacyjny Maciej Zientarski, w stanie ciężkim trafił do szpitala.
ŻycieKraj -
Szpital zakaził HIV 40 tys. osób?
Władze sanitarne amerykańskiego stanu Nevada ostrzegły, że nawet 40 tys. osób mogło zostać zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C czy wirusem HIV w szpitalu w Las Vegas.
Świat -
Rosja: władze przed wyborami stosują przymus
Władze Rosji stosują przymus, by przekonać obywateli do głosowania w niedzielnych wyborach prezydenckich - poinformowały rosyjskie organizacje pozarządowe (NGO).
Świat -
Kuba będzie przestrzegać praw obywatelskich?
Kuba podpisała dwa międzynarodowe traktaty zobowiązujące jej władze do przestrzegania praw obywatelskich, politycznych i gospodarczych.
Świat -
Obama wyprzedza Clinton przed prawyborami w Teksasie
W Teksasie, gdzie we wtorek odbędą się prawybory mogące zadecydować o nominacji prezydenckiej w Partii Demokratycznej, Barack Obama ma już nieco większe poparcie niż Hillary Clinton.
Świat -
Książę Harry na linii frontu w Afganistanie
Książę Harry, syn księcia Karola i księżnej Diany, służy w Afganistanie na linii frontu - podało Ministerstwo Obrony w Londynie.
Świat -
Droga na skróty
Referendum nie będzie. Posłowie zdecydowali, że o przyjęciu przez nasz kraj Traktatu Lizbońskiego zdecydują oni sami, a nie my w referendum. Powody? Premier nie wierzy, że ktokolwiek zrozumie ten trudny dokument, że ludziom będzie się...
Kraj -
Bush nie będzie rozmawiał z Raulem Castro
Prezydent USA George W. Bush dał do zrozumienia, że mimo zmian przywódców w Rosji i na Kubie, nie zmieni swej polityki wobec tych krajów, tzn. będzie utrzymywał partnerskie stosunki z Moskwą, natomiast będzie nadal ignorował i starał się...
Świat -
Lipiec pozostanie w areszcie
Tomasz Lipiec, podejrzany o korupcję b. minister sportu w rządzie PiS, pozostanie w areszcie do 24 kwietnia - postanowił Sąd Okręgowy w Warszawie, oddalając zażalenie obrony na decyzję I instancji.
Kraj -
Wniosek o ekstradycję Misztala
W krakowskim wydziale Prokuratury Krajowej przygotowywany jest wniosek o ekstradycję przebywającego w USA i podejrzanego o wyłudzenia b. posła Piotra Misztala.
Kraj -
Rutkowski zeznawał ws. porwanego biznesmena
Detektyw Krzysztof Rutkowski zeznawał w czwartek przed krakowskim sądem w sprawie porwanego przed dziesięciu laty krakowskiego biznesmena.
Kraj -
Kania donosi na Dochnala do prokuratury
Dziennikarka Dorota Kania poinformowała w czwartek, że zawiadomiła prokuraturę m.in. o sfałszowaniu dokumentu, posługiwaniu się sfałszowanym dokumentem i tworzeniu fałszywych dowodów przez lobbystę Marka Dochnala i jego teściową Barbarę...
Kraj -
Tanie mieszkanie
Tylko w sześciu największych miastach na chętnych czeka aż 30 tysięcy nowych lokali do wzięcia. Czy deweloperzy zaczną obniżać ceny, by przyciągnąć kupujących – pyta czwartkowa „Rzeczpospolita”.
Gospodarka -
Cztery kąty w promocji
Spadki cen mieszkań to tylko kwestia czasu.
Gospodarka -
Tusk: w sto dni nie da się zrobić cudu
W sto dni cudu gospodarczego w Polsce nie będzie - podkreślił premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Irlandii Bertie Ahernem, który przebywa z roboczą wizytą w Warszawie.
Kraj -
John Mellencamp i Stephen King tworzą musical
John Mellencamp podjął współpracę z autorem bestsellerowych horrorów, Stephenem Kingiem. Panowie razem przygotują... broadwayowski musical.
KulturaMuzyka -
Nastoletni cwaniaczek na dużym ekranie
Książkowa seria "Diary of a Wimpy Kid" Jeffa Kinneya, znana w Polsce jako "Dziennik cwaniaczka", już niebawem zostanie przeniesiona na duży ekran.
Kultura -
Nieszczelność w rurociągu PERN
Nieszczelność, która doprowadziła w grudniu do wycieku oleju z rurociągu i skażenia wód Wisły, zlokalizowały służby techniczne PERN "Przyjaźń". Uszkodzony odcinek instalacji zostanie prawdopodobnie w całości wymieniony.
Gospodarka -
Eric Clapton w Polsce
14 sierpnia na jeden koncert przyjedzie do Polski Eric Clapton. Artysta zagra na Skwerze Kościuszki w Gdyni.
KulturaMuzyka -
Piloci F-16 szkolą gimnazjalistów
31. Baza Lotnicza, w której stacjonują m.in. samoloty F-16, rozpoczęła współpracę z poznańskim Gimnazjum nr 30. W szkole tej mieści się jedna z dwóch w Polsce gimnazjalnych klas lotniczych.
Kraj -
Eric Bana mówi "nie" komedii
Eric Bana zarzeka się, że już nigdy nie zagra w filmie komediowym. Aktor tłumaczy, że w tym gatunku "już się wypalił".
Kultura -
Jay-Z i Nas królami hip-hopu
Jay-Z i Nas pracują podobno nad wspólnym projektem. Panowie planują nagrać razem album.
KulturaMuzyka -
Keith Richards przemawia do młodzieży
Keith Richards zaapelował do młodych ludzi, aby trzymali się z dala od narkotyków. Gitarzysta The Rolling Stones przekonuje, że po prostu "nie warto".
KulturaMuzyka -
Spotkaj się z gwiazdami Metalmanii
8 marca w katowickim Spodku odbędzie się XXII edycja festiwalu Metalmania, podczas którego wystąpi 20 formacji. Z artystami będzie można zamienić kilka słów.
KulturaMuzyka -
LiD złożył wniosek o odwołanie Sowińskiej
Klub Lewicy i Demokratów złożył w Sejmie wniosek o odwołanie Ewy Sowińskiej z funkcji Rzecznika Praw Dziecka. Zdaniem centrolewicy, Sowińska ośmiesza urząd, który sprawuje.
Kraj -
Meshuggah przedpremierowo
7 marca do sklepów trafi nowy longplay formacji Meshuggah. Z materiałem zawartym na płycie "obZen" można jednak zapoznać się przedpremierowo.
KulturaMuzyka -
Rusza Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie
Budowa Europejskiego Centrum Bajki (ECB) w Pacanowie (Świętokrzyskie) ma się rozpocząć już w połowie marca. Obiekt ma być oddany za półtora roku.
Życie -
LiD chce referendum w sprawie tarczy
Jeśli rząd przeforsuje decyzję o budowie elementów tarczy antyrakietowej w Polsce, LiD będzie się domagał przeprowadzenia w tej sprawie ogólnopolskiego referendum - zapowiedział szef klubu LiD Wojciech Olejniczak
Kraj -
Wybuch gazu w Lyonie
Siedemnaście osób ucierpiało w rezultacie wybuchu gazu, do którego doszło w czwartek w centrum Lyonu - podała francuska policja.
Świat -
Powstanie centralny oddział antyterrorystyczny
Wiceminister SWiA Adam Rapacki zapowiedział utworzenie jednego centralnego oddziału antyterrorystycznego, który będzie wykorzystywany m.in. w sytuacji uprowadzeń zakładników, zamachów.
Kraj -
Nowe czy wzmocnione pojazdy dla polskich żołnierzy?
Minister obrony narodowej Bogdan Klich polecił rozpocząć prace, które rozstrzygną, czy dla zwiększenia bezpieczeństwa polskich żołnierzy na misjach właściwsze będzie wzmocnienie opancerzenia posiadanych już pojazdów, czy zakup zupełnie...
Kraj -
Prezydent Olsztyna zatrzymany
W czwartek rano w miejscu zamieszkania został zatrzymany prezydent Olsztyna Czesław Małkowski - poinformował rzecznik prasowy podlaskiej policji Jacek Dobrzyński.
Kraj -
10 proc. Afganistanu pod kontrolą talibów
10 procent terytorium Afganistanu ponad sześć lat po obaleniu reżimu talibów znajduje się nadal pod ich kontrolą - przyznał koordynator amerykańskich służb specjalnych admirał Mike McConnell występując przed senacką komisją sił zbrojnych.
Świat -
Serbia odwraca się od UE
Premier Serbii Vojislav Kosztunica wykluczył dalsze zbliżenie jego kraju z Unią Europejską z powodu unijnej polityki wobec Kosowa.
Świat -
Korzystniejsze propozycje ws. tarczy
Bardziej otwarte propozycje od poprzednich, ale dalekie od oczekiwań strony polskiej zawiera dokument o współpracy wojskowej, przekazany przez Amerykanów w związku z negocjacjami o ws. tarczy antyrakietowej - ocenił szef MON Bogdan Klich.
Kraj -
KE: Polska musi produkować jeszcze mniej cukru
Do roku 2010 Polska będzie musiała dodatkowo zredukować produkcję cukru o 149,9 tys. ton - ogłosiła Komisja Europejska (KE).
Gospodarka -
Niższa kaucja dla Jakubowskiej
"Tylko" 150 tys. zł kaucji zapłaci b. posłanka SLD, b. minister Aleksandra Jakubowska, podejrzana o korupcję przy ubezpieczaniu majątku elektrowni Opole. Opolski Sąd Okręgowy obniżył jej wysokość z 200 tys.
Kraj -
Niepotrzebny Traktat Lizboński
Sejm zdecyduje w czwartek o procedurze ratyfikacji przez Polskę unijnego traktatu lizbońskiego, przypomina "Nasz Dziennik". Gazeta, która jest przeciwna traktatowi, poświęca mu kilkanaście materiałów i rozmów, opowiadając się za...
Przegląd prasy -
Zatrzymano sześć osób podejrzanych o terroryzm
Szwedzkie służby bezpieczeństwa (SAPO) aresztowały w czwartek trzech obywateli Szwecji, podejrzanych o planowanie zamachów terrorystycznych, a także o finansowanie tego typu działalności. Równolegle w Norwegii aresztowano trzy osoby.
Świat -
Niekonwencjonalne studia
Na włoskich uczelniach studiować można nie tylko na "klasycznych kierunkach", takich jak prawo, czy medycyna. Niejeden uniwersytet oferuje dość niekonwencjonalne przedmioty, przez niektórych nazywane nawet "zwariowanymi".
Życie -
Policjant zginął w wypadku
Funkcjonariusz warszawskiego ruchu drogowego zginął w wypadku drogowym. Do tragedii doszło wczoraj wieczorem na ul. Marsa w Warszawie.
Tylko u Nas -
Polacy będą w jednej prowincji w Afganistanie
Polacy zostaną zgrupowani w Afganistanie w jednej prowincji jesienią tego roku - zapowiedział w czwartek szef MON Bogdan Klich. Przypomniał, że będzie to jedna ze wschodnich prowincji tego kraju.
Kraj -
TS: polskie przepisy ws. zwieszenia świadczeń sprzecznie z prawem UE
Polskie przepisy pozwalające ZUS-owi zawiesić wypłatę niektórych świadczeń Polakom mieszkającym za granicą są sprzeczne z prawem UE - uznał rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jego opinia nie jest wiążąca.
Gospodarka -
Platini pogroził palcem Polsce i Ukrainie
Prezydent UEFA, Michel Platini zaapelował do organizatorów piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku, Polaków i Ukraińców, by się "obudzili" w realizacji programu przygotowań do tej imprezy, pisze francuska strona internetowa France Info.
Życie -
Zakopane stara się o MŚ 2013 w narciarstwie
Rząd wesprze starania Zakopanego o organizację mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w 2013 roku i udzieli gwarancji finansowych tej kandydaturze - zapewnił w sejmie sekretarz stanu w ministerstwie sportu i turystyki, Zbigniew Pacelt.
Życie -
Kilkanaście tysięcy za przetrzymywanie książek
Ponad 5,5 tys. zł. musi zapłacić czytelnik jednej z bibliotek w Kaliszu za przetrzymywanie wypożyczonych książek. W podobnej sytuacji znaleźli się inni niesumienni czytelnicy, którzy zapomnieli o zwrocie pożyczonych książek. Rekordzista...
Życie -
Ratyfikacja traktatu na następnym posiedzeniu Sejmu
- Wszystko wskazuje na to, że już na następnym posiedzeniu Sejmu będziemy mogli przegłosować ratyfikację Traktatu Lizbońskiego - zapowiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
Kraj -
Nieoczekiwany poród w toalecie
Wcześnia urodzony w toalecie pociągu przez wieśniaczkę z indyjskiego Radźasthanu, wypadł na tory, a matka zemdlała. Wszystko skończyło się jednak szczęśliwie.
Życie -
Brudziński: przywrócić obywatelstwo, ale tylko skrzywdzonym
Osoby ewidentnie skrzywdzone w 1968 roku powinny mieć przywrócone obywatelstwo. Według polityka nie można jednak czynić tego "automatycznie" i "bezrefleksyjnie" - uważa przewodniczący zarządu głównego PiS Joachim Brudziński.
Kraj -
Gorzej z gospodarką
Od ponad pół roku pogarszają się perspektywy wzrostu gospodarczego. Spadł o 0,6 pkt. Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce - podał instytut BIEC.
Gospodarka -
To Ferrari Zientarskiego uderzyło w wiadukt
Ferrari, które w środę wieczorem uderzyło w filar wiaduktu na warszawskim Mokotowie, jechał znany dziennikarz motoryzacyjny Maciej Zientarski. W stanie ciężkim trafił do szpitala. Pasażer samochodu zginął.
Życie -
Parlament zdecyduje o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego
Sejm przyjął w czwartek uchwałę w sprawie trybu ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, zgodnie z którą nastąpi to w drodze parlamentarnej.
Kraj -
B. konsul RP w Malezji zatrzymany z korupcję
Były Konsul RP w Malezji, Sławomir K. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego pod zarzutem przyjmowania łapówek za wydawanie wiz - poinformował dyrektor gabinetu szefa CBA Tomasz Frątczak.
Kraj -
Kryzys w USA ciągnie w dół Japonię
Produkcja przemysłowa Japonii spadła w styczniu ponad dwa razy więcej niż oczekiwali analitycy. Przedsiębiorcy przewidują, że spowolnienie gospodarcze w USA wywoła spadek popytu na auta i elektronikę.
Gospodarka -
UEFA nie spotka się z władzami województwa śląskiego
Delegacja UEFA, która w czwartek będzie oceniać stan bazy hotelowej, infrastruktury komunikacyjnej oraz zaplecza medycznego na Śląsku pod kątem możliwości rozgrywania meczów piłkarskich w ramach Euro 2012, nie spotka się rano z wojewodą...
Życie -
Muzułmanie nie kochają Al-Kaidy
Autorzy wydanej niedawno książki "Kto mówi w imieniu islamu, czyli co naprawdę myśli miliard muzułmanów?" zapytali tysiące zwykłych muzułmanów, czy naprawdę nienawidzą ludzi Zachodu. Wyniki są zaskakujące.
Przegląd prasy -
Szczygło odpowie za "durniów"
Oskarżeni o ostrzelanie afgańskiej wioski Nangar Khel żołnierze chcą wytoczyć proces byłemu ministrowi obrony narodowej o naruszenie dóbr osobistych, dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Papiery na Gowina
Niektórym krakowskim działaczom PO nie podoba się, że lider listy wyborczej Platformy w tym mieście Jarosław Gowin zaczyna ingerować w lokalne sprawy. Jeden z nich miał się chwalić, że ma "papiery na Gowina", pisze "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Tirówki z HIV
Co trzecia tirówka może mieć HIV - alarmuje "Życie Warszawy". Na drogach wylotowych z Warszawy ruszyły badania prostytutek. Kilkadziesiąt kobiet już przeszło testy. Pierwsze wyniki są porażające.
Przegląd prasy -
Przywrócić obywatelstwo ofiarom Marca '68
"Wszyscy, którzy utracili obywatelstwo polskie wskutek antysemickiej nagonki w marcu 1968 roku, powinni je odzyskać: w 40 lat od tego wydarzenia, bez upokarzających starań, oczekiwania miesiącami i latami na decyzje urzędników" - pod tym...
Przegląd prasy -
Psychiatrzy pomogli gangsterowi
Cztery miesiące przed zabójstwem gen. Marka Papały płatny zabójca Ryszard Niemczyk, który mógł brać udział w tej zbrodni, ukrył się w szpitalu psychiatrycznym w Rybniku, ustalił "Dziennik". Dzięki fałszywej opinii lekarskiej zniknął...
Przegląd prasy -
Czesi wzięli Polskę na wirażu
W produkcji samochodów osobowych przegonili nas Czesi, a po piętach depczą już Słowacy. Polska, która miała przez ćwierć wieku tytuł lidera motoryzacji Europy Środkowej, zostaje w tyle – pisze „Gazeta Wyborcza”
Przegląd prasy -
Związek żerujący na związkowcach
Mało znany związek zawodowy "Rybnik 90" wygrywa kolejne przetargi na pranie górniczych ubrań, bo jest tani. Dlaczego? Wysyła ludzi na bezrobocie, a prać muszą jako wolontariusze. Sprawę bada prokuratura – pisze „Gazeta...
Przegląd prasy -
Kancelaria Premiera w elektronicznym obiegu
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła przetarg na projekt i budowę Elektronicznego Systemu Obiegu Dokumentów. Każdego dnia ma z niego korzystać 600 pracowników KPRM, pisze "Polska".
Przegląd prasy -
Niania z angielskim
Agencje pośrednictwa pracy szacują, że liczba osób szukających niań biegle władających językami wzrosła w ciągu ostatnich trzech miesięcy o 20 proc., informuje "Polska".
Przegląd prasy -
"Biskup" zajmujący się paserstwem
11 kluczowych postaci Kościoła Głosicieli Dobrej Nowiny, w tym jego biskup Henryk M. współpracowało z gangsterami. Do warszawskiego sądu wpłynie w czwartek akt oskarżenia przeciwko nim - zapowiada "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Kazania ściągnięte z internetu
Księża nagminnie wygłaszają cudze kazania, które znajdują w internecie i nie widzą w tym nic zdrożnego. - To przestępstwo - komentują w "Gazecie Wyborczej" prawnicy i duchowni.
Przegląd prasy -
Abolicja jeszcze nie w tym roku?
Sejmowi prawnicy ocenili, że projekty PO i LiD dotyczące abolicji podatkowej są niezgodne z konstytucją - informuje "Metro".
Przegląd prasy -
2007-02-28
Jak lekarze ratowali ganstera przed wymiarem sprawiedliwości, górniczy związek, który wykorzystuje związkowców i państwo, kto twierdzi, że ma "papiery" na Gowina, dlaczego ofiary Marca '68 nie mogą odzyskać polskiego obywatelstwa oraz...
Przegląd prasy -
Wałęsa przeszedł udrożnienie arterii
Były prezydent Lech Wałęsa przeszedł w środę zabieg udrożnienia arterii w Szpitalu Metodystycznym w Houston w Teksasie. W piątek ma przejść zabieg wszczepienia rozrusznika serca, co miało zapobiec konieczności przeszczepu tego organu.
ŚwiatŻycie -
Betancourt ciężko chora i źle traktowana
Uwolnieni w środę przez lewicową kolumbijską organizację partyzancką FARC parlamentarzyści ujawnili, że więziona w dżungli była kandydatka na prezydenta Kolumbii Ingrid Betancourt jest ciężko chora, a porywacze źle ją traktują.
Świat -
Prezydent Juszczenko przyjeźdża do Polski
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko może odwiedzić Polskę w ciągu najbliższego tygodnia. Zaprosiła go minister w Kancelarii Prezydenta Anna Fotyga.
Świat