29 lutego 2008
-
Prezydent zawetuje ustawę medialną
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński zapowiedział weto prezydenta do ustawy medialnej. - Jeżeli nowelizacja ustawy opuści parlament niewiele zmieniona, to weto prezydenta jest bardzo prawdopodobne - powiedział.
Kraj -
Horror w poprawczaku na wyspie Jersey
Kolejne makabryczne szczegóły seksualnego molestowania dzieci w domu poprawczym na wyspie Jersey wychodzą na wierzch. W piątek policja poinformowała o zgłoszeniu się dwóch dalszych ofiar.
Świat -
"WP": nie zamykać ust sportowcom
Piątkowy "Washington Post" skrytykował zakaz wypowiedzi politycznych w czasie tegorocznej olimpiady w Pekinie, wydany sportowcom niektórych krajów przez ich komitety olimpijskie, , uznając, że to wbrew wyznawanym przez Zachód wartościom.
Życie -
Narkobiznes wspiera talibów
Dochody z rekordowej produkcji narkotyków w Afganistanie zasilają rebelię talibów. Popierany przez USA rząd musi podjąć szybko bezpośrednie działania przeciwko uprawie maku opiumowego - stwierdza ogłoszony w piątek raport Departamentu...
Świat -
Topmodelka Katoucha utonęła w Sekwanie
Z Sekwany wyłowiono ciało 47-letniej byłej topmodelki Katouchy, która miesiąc temu zaginęła w nieznanych okolicznościach.
Życie -
MSWiA: stanowisko ws. marcowych emigrantów w przyszłym tygodniu
MSWIA zastanawia się nad rozwiązaniem problemu obywatelstwa osób, które wyemigrowały po marcu 1968 r. Oficjalne stanowisko zostanie przedstawione w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka ministerstwa Wioletta Paprocka.
Kraj -
Serbscy policjanci nie chcą podlegać Albańczykom
Kilkuset serbskich policjantów odmówiło wykonywania rozkazów albańskiego dowództwa w Prisztinie. Funkcjonariusze domagają się przejścia pod bezpośredni zarząd misji ONZ w Kosowie (UNMIK).
Świat -
Al-Kaida zabija żałobników
Do co najmniej 38 wzrosła liczba ofiar zamachu bombowego w dolinie Swat w północno-zachodnim Pakistanie podczas pogrzebu kilka godzin wcześniej zabitego policjanta.
Świat -
Serbia do ONZ: grupa ws. Kosowa nielegalna
Serbia złożyła na ręce sekretarza generalnego ONZ oficjalny protest przeciwko stworzeniu międzynarodowej grupy roboczej do spraw Kosowa.
Świat -
Berlin: muzułmanie cenzurują wystawę
W Berlinie czasowo zamknięto wystawę dwóch duńskich satyryków po groźbach ze strony grupy młodych ludzi, prawdopodobnie wyznania islamskiego, którym nie spodobał się plakat z najświętszą dla muzułmanów świątynią - Kaabą.
Świat -
Rok przestępny przyczyną sejmowej awarii?
Wszystko wskazuje na to, że powodem awarii sejmowego systemu głosowania był fakt, że… tegoroczny luty liczy 29 dni - dowiedział się „Wprost”.
Tylko u Nas -
Łyżwińska oskarżona o fałszerstwo
Była posłanka Samoobrony Wanda Łyżwińska jest oskarżona o sfałszowanie dokumentów wyborczych przy rejestracji listy kandydatów na posłów jej partii z okręgu radomskiego. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do sądu w Radomiu.
Kraj -
Udana operacja Lecha Wałęsy
Przed planowanym czasem zakończyła się operacja wszczepienia rozrusznika serca Lechowi Wałęsie w klinice Methodist DeBakey Heart and Vascular Center w Houston w Teksasie.
ŚwiatŻycie -
Kadra przeciwko obcokrajowcom z Orange
Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Leo Beenhakker powołał 20 piłkarzy z krajowych klubów do kadry na mecz z najlepszymi zawodnikami z zagranicy, grającymi w Orange Ekstraklasie.
Życie -
Rosja: nudna kampania z mocnym zakończeniem
Awanturą i skandalem zakończyła się nudna kampania wyborcza przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi w Rosji. Kandydaci grozili sobie nawzajem. Jeden z nich odmówił udziału w ostatniej debacie telewizyjnej i wyszedł ze studia.
Świat -
Ruszył studia dla liderów partyjnych
Rozpoczęła się rekrutacja na studia dla liderów politycznych, których pomysłodawcą jest Kazimierz Marcinkiewicz. Wykładać będą m.in. Jarosław Kaczyński, Kazimierz Marcinkiewicz, Jan Rokita, Grzegorz Schetyna i Radosław Sikorski.
Życie -
Ustawa o służbie celnej znowelizowana
Ustawa, uwzględniająca niektóre postulaty strajkujących celników ma zapewnić im lepszą ochronę prawną.
Kraj -
UOKiK: nienależne opłaty bankowe
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) stwierdził nieprawidłowości przy pobieraniu opłat bankowych. Chodzi m.in. o opłaty pobierane za wpłaty gotówki na własny rachunek w kasie banku.
Gospodarka -
Wniosek o delegalizację sekty Moona
Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami zwrócił się do premiera o delegalizację zarejestrowanych w Polsce jako kościoły sekt Głosicieli Dobrej Nowiny oraz Moona, zwanej Kościołem Zjednoczeniowym.
Życie -
Eurodeputowany: upokorzono prezydenta Olsztyna
Eurodeputowany Bogusław Rogalski protestuje przeciw sposobowi zatrzymania przez policję prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego i żąda wyjaśnień od szefa MSWiA. Rzecznik podlaskiej policji Jacek Dobrzyński nie zgadza się z zarzutami...
Kraj -
KE traci cierpliwość do polskich stoczni
Komisja Europejska wezwała Polskę do natychmiastowego przesłania do Brukseli planów restrukturyzacji, domagając się prawa głosu w rozmowach prowadzonych z inwestorami.
Gospodarka -
LiD chce od Tuska obietnic na piśmie w sprawie TVP
LiD domaga się, by premier Donald Tusk zobowiązał się na piśmie, że opozycja będzie mieć wpływ na wybór członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz media publiczne – ustalił "Wprost". Z naszych ustaleń wynika, że jest to...
Tylko u Nas -
Grecja blokuje wejście Macedonii do NATO i UE
Grecja nie zgodzi się na wejście Macedonii do NATO i Unii Europejskiej, o ile kraj ten nie zmieni swej nazwy - zapowiedział po raz kolejny premier Kostas Karamanlis przed rozmowami na ten temat w Nowym Jorku pod auspicjami ONZ.
Świat -
Zapracowany Tim Robbins
Tim Robbins zaangażował się w dwa nowe projekty, do których zdjęcia powstaną wiosną.
Kultura -
The Rock na Górze Czarownic
Dwayne "The Rock" Johnson oraz AnnaSophia Robb i Alexander Ludwig zagrają główne role w nowej wersji filmu "Ucieczka na Górę Czarownic" z 1975 roku.
Kultura -
Indiana Jones jedzie do Cannes
Obraz "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki" George'a Lucasa i Stevena Spielberga doczeka się premiery podczas tegorocznego festiwalu w Cannes.
Kultura -
Samotny robot Freddie Highmore
Freddie Highmore użyczy głosu tytułowej postaci w animacji "Astro Boy".
Kultura -
Najlepsi jeźdźcy na warszawskim Torwarze
Najlepsi zawodnicy z całej Europy w skokach przez przeszkody i ujeżdżeniu, już wkrótce będą walczyć w warszawskiej Hali Torwar o miejsce w Wielkim Finale Pucharu Świata.
Życie -
Cwany gimnazjalista Niny Jacobson
Nina Jacobson zajmie się produkcją obrazu zatytułowanego "Diary of a Wimpy Kid".
Kultura -
Dożywotni Oscar Reese Witherspoon
Reese Witherspoon uważa, że największą zaletą nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej jest fakt, że nikt nie może odebrać jej zwycięzcy.
Kultura -
Konfrontacje żołnierzy ws. Nangar Khel
Polscy żołnierze w Afganistanie nie ostrzelali wioski Nangar Khel, tylko oddalone o kilkaset metrów samotne zabudowanie - powiedział Andrzej Reichelt, obrońca dwóch oskarżonych żołnierzy.
Kraj -
PiS o ustawie medialnej: nie zgadzamy się na eksperyment
Zdaniem klubu PiS, projekt zmian w ustawie medialnej autorstwa PO jest "w swoim pomyśle" niekonstytucyjny. W trakcie debaty nad projektem PiS złożył wniosek o jego odrzucenie w całości.
Kraj -
The Verve przed wakacjami
Grupa The Verve od kilku miesięcy pracuje nad nowym albumem. Muzycy jednak zbyt się nie spieszą.
KulturaMuzyka -
Manic Street Preachers, Bryan Ferry i Slut w Krakowie
Znamy zagranicznych wykonawców, którzy wystąpią podczas Cracow Screen Festiwal. Głównymi gwiazdami imprezy będzie zespół Manic Street Preachers i Bryan Ferry.
KulturaMuzyka -
Fall Out Boy śpiewa Michaela Jacksona
Grupa Fall Out Boy przygotowała pierwsze koncertowe wydawnictwo. Zestaw składający się z CD i DVD nosi tytuł "****" i ukaże się 7 kwietnia.
KulturaMuzyka -
Puscifer poleca Viagrę
28 kwietnia do sklepów trafi nowe wydawnictwo grupy Puscifer, dowodzonej przez Maynarda Jamesa Keenana. Tym razem będzie to zestaw remiksów.
KulturaMuzyka -
Muzeum Historyczne nieczynne do 18 marca
Do 18 marca w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy będą zamknięte sale ekspozycyjne. Powodem są prace remontowe.
KulturaSztuka/Foto -
Szybkie i energiczne piosenki Stellastarr*
Grupa Stellastarr* kończy pracę nad trzecią płytą.
KulturaMuzyka -
Nowy gitarzysta Helmet
Dan Beeman poszerzył szeregi formacji Helmet. Gitarzysta zastąpi Jimmy'ego Thompsona, który odszedł pod koniec 2007 roku.
KulturaMuzyka -
PO skarży Szczygłę do komisji etyki poselskiej
Klub PO złożył do komisji etyki poselskiej wniosek o ukaranie naganą b. ministra obrony narodowej Aleksandra Szczygłę (PiS) za jego wypowiedź na temat żołnierzy zatrzymanych w sprawie ostrzelania wioski Nangar Khel, których nazwał "bandą...
Kraj -
Prezydent Olsztyna formalnie podejrzany
Białostocka prokuratura okręgowa postawiła prezydentowi Olsztyna Czesławowi Jerzy M. zarzuty dotyczące przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.
Kraj -
Nowa wylęgarnia polskiego kabaretu
Kabarety z Wałbrzycha, Białegostoku i Szczecina będą 3 marca w Warszawie walczyć o tytuł kabaretowego mistrza świata.
KulturaTeatr/Opera -
Stan Zientarskiego nadal ciężki
Dziennikarz motoryzacyjny Maciej Zientarski przeszedł w piątek pomyślnie kolejną operację. Jego stan - jak poinformował dziennikarzy doc. Artur Kwiatkowski - jest nadal ciężki.
Kraj -
Książę Harry natychmiast odwołany z Afganistanu
Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o "natychmiastowym" odwołaniu księcia Harry'ego ze służby w Afganistanie.
Świat -
Spór o wyłączony mikrofon
Klub LiD jest oburzony zachowaniem wicemarszałka Jarosława Kalinowskiego (PSL) w trakcie sejmowej debaty nad zmianami w ustawie medialnej.
Kraj -
Premie dla namiętnych palaczy
Holenderski fundusz emerytalny Paerel Leven będzie wypłacać wyższe odsetki klientom, którzy palą papierosy, wychodząc z założenia, że żyją oni krócej - poinformował sam fundusz na swojej stronie internetowej.
Życie -
Turcy wycofują się z Iraku
Wojska tureckie rozpoczęły w nocy z czwartku na piątek częściowe wycofywanie z terytorium północnego Iraku.
Świat -
Lepper i Łyżwiński oskarżeni w "seksaferze"
Były wicepremier i lider Samoobrony Andrzej Lepper oraz b. wiceszef tej partii Stanisław Łyżwiński staną przed sądem oskarżeni w "seksaferze". Łyżwiński oskarżony jest m.in. o zgwałcenie kobiety, a obaj b. posłowie - o żądanie i...
Kraj -
Miny na trasie Gazociągu Północnego
W trakcie prac przygotowawczych przed budową Gazociągu Północnego na dnie Zatoki Fińskiej znaleziono miny morskie - poinformowały fińskie media.
Gospodarka -
Lepper pojechał obserwować wybory w Rosji
Szef Samoobrony Andrzej Lepper wyjechał w piątek do Moskwy. Będzie tam obserwatorem zaplanowanych na niedzielę wyborów prezydenckich. Polityk chce we wtorek już w Warszawie ocenić przebieg rosyjskiego głosowania.
Świat -
Plantacja marihuany w ośrodku wypoczynkowym
Plantację marihuany w biurze kierownika, części samochodów w domkach wczasowych i złodziejską "dziuplę" w garażu na zapleczu odkryli stołeczni policjanci w jednym z ośrodków wypoczynkowych w okolicach Jadowa (Mazowieckie).
Kraj -
Świadkowie: ferrari prowadził Maciej Zientarski
Z policyjnego śledztwa wynika, że kierowcą ferrari 360 modena, które rozbiło się w środę w Warszawie, był Maciej Zientarski – dowiedział się „Wprost”.
Tylko u Nas -
"Reforma KRUS w oparciu o dochód gospodarstw"
Reforma systemu KRUS powinna opierać się o dochód, a nie powierzchnię gospodarstw. Po reformie wpływy mogłyby wzrosnąć dwukrotnie - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki w TVN CNBC.
Gospodarka -
Koń biega w okularach
Rewelacją szwedzkich wyścigów konnych i ulubieńcem publiczności jest "Home Alone", jeden z najczęściej zwyciężających ogierów. Koń jest często eksponowany w mediach, ponieważ biega w okularach.
Życie -
Putin apeluje o udział w wyborach prezydenckich
Prezydent Władimir Putin wystąpił w piątek z orędziem do narodu, w którym zaapelował do obywateli Rosji o udział w niedzielnych wyborach prezydenckich.
Świat -
Prezydent Tusk?
Premier Donald Tusk i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro to dwaj politycy, których Polacy najchętniej widzieliby w fotelu prezydenckim w następnej kadencji. Obecny prezydent jest na trzecim miejscu - tak "Rzeczpospolita"...
Przegląd prasy -
"Marcowi emigranci" Polakami?
Czy wyrzuceni w 1968 r. z Polski tzw. marcowi emigranci otrzymają potwierdzenie, że nadal są polskimi obywatelami? - pyta "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Ekopodatek od lódowki i telewizora
Myślisz o kupnie lodówki? Zaplanuj w domowym budżecie 50 zł więcej i podziękuj Ministerstwu Środowiska - uprzedza "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
USA nas sprawdzą
W trakcie spotkania Donalda Tuska z George'em Bushem w USA 10 marca nie zapadnie decyzja o budowie w Polsce bazy tarczy antyrakietowej - dowiaduje się "Dziennik".
Przegląd prasy -
Sześć funduszy zastąpi NFZ
W styczniu 2010 r. ruszy rewolucja w leczeniu. "Dziennik" dotarł do szczegółów nowych zasad działania funduszy ubezpieczeń zdrowotnych, które przygotowało Ministerstwo Zdrowia.
Przegląd prasy -
Ginie handel na wschodzie Polski
Uszczelnienie wschodnich granic w związku z grudniowym wejściem Polski do Schengen okazało się zmorą dla kilku tysięcy przygranicznych przedsiębiorców i klientów bazarów, sklepów i hipermarketów. Rosjanie, Białorusini i Ukraińcy, którzy...
Przegląd prasy -
Druga armia na czas klęski
Powstanie polska gwardia narodowa - zapowiada "Polska".
Przegląd prasy -
PO wzmacnia "prawą nogę"
Jarosław Gowin i Radosław Sikorski wejdą do ścisłego kierownictwa Platformy Obywatelskiej, piętnastoosobowego zarządu partii - ustalił "Dziennik". W sobotę Rada Krajowa PO niemal na pewno zaakceptuje obie kandydatury. Skąd ta pewność?...
Przegląd prasy -
230 mld zł na załatanie dziury w FUS
W tym roku dotacja z budżetu na załatanie dziury w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są emerytury, renty i zasiłki, wyniesie 33 mld zł. Jak wynika z najnowszej prognozy ZUS, do które dotarł "Puls Biznesu", potem...
Przegląd prasy -
Plaga hazardu w Warszawie
W ubiegłym roku z podatku od gier losowych do budżetu państwa wpłynął ponad miliard złotych. W porównaniu z rokiem poprzednim dochody wzrosły o ponad miliard złotych - wylicza "Życie Warszawy".
Przegląd prasy -
PO przegra ustawę medialną?
Lewica uznała, że nie opłaca jej się popierać projektu nowelizacji ustawy medialnej PO. Z ujawnieniem własnych propozycji zamierza jednak jeszcze poczekać - ustaliła "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Prawnik Platformy w J&S
Jacek Dubois, pełnomocnik prawny Platformy Obywatelskiej, od wielu lat zasiada w radzie nadzorczej J&S Energy - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Niskie emerytury dla miliona osób?
W marcu do Komisji trójstronnej trafią dwie koncepcje rozwiązania problemu emerytur dla osób zatrudnionych w szkodliwych warunkach - zapowiada "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
2008-02-29
Co łączy prawnika PO z J&S Energy, po co nam druga armia, jak Tusk wzmocni "prawą nogę", co się stanie z NFZ – o tym piszą dzisiejsze gazety.
Przegląd prasy -
Niskie emerytury dla miliona osób?
W marcu do Komisji trójstronnej trafią dwie koncepcje rozwiązania problemu emerytur dla osób zatrudnionych w szkodliwych warunkach - zapowiada "Gazeta Prawna".
Gospodarka -
Prawnik Platformy w J&S
Jacek Dubois, pełnomocnik prawny Platformy Obywatelskiej, od wielu lat zasiada w radzie nadzorczej J&S Energy - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Kraj -
Sondaż: prezydent Tusk
Premier Donald Tusk i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro to dwaj politycy, których Polacy najchętniej widzieliby w fotelu prezydenckim w następnej kadencji. Obecny prezydent jest na trzecim miejscu - tak "Rzeczpospolita"...
Kraj -
Samobójczy zamach w Kolombo
Silny wybuch wstrząsnął w piątek rano dzielnicą portową stolicy Sri Lanki Kolombo. Wyleciał w powietrze jeden budynek, inne zostały uszkodzone.
Świat -
PO przegra ustawę medialną?
Lewica uznała, że nie opłaca jej się popierać projektu nowelizacji ustawy medialnej PO. Z ujawnieniem własnych propozycji zamierza jednak jeszcze poczekać - ustaliła "Rzeczpospolita".
Kraj -
PO wzmacnia "prawą nogę"
Jarosław Gowin i Radosław Sikorski wejdą do ścisłego kierownictwa Platformy Obywatelskiej, piętnastoosobowego zarządu partii - ustalił "Dziennik". W sobotę Rada Krajowa PO niemal na pewno zaakceptuje obie kandydatury. Skąd ta pewność?...
Kraj -
Sześć funduszy zastąpi NFZ
W styczniu 2010 r. ruszy rewolucja w leczeniu. "Dziennik" dotarł do szczegółów nowych zasad działania funduszy ubezpieczeń zdrowotnych, które przygotowało Ministerstwo Zdrowia.
Gospodarka -
USA nas sprawdzą
W trakcie spotkania Donalda Tuska z George'em Bushem w USA 10 marca nie zapadnie decyzja o budowie w Polsce bazy tarczy antyrakietowej - dowiaduje się "Dziennik".
Kraj