12 marca 2008
-
"PiS gra interesem Polski"
PiS gra interesem Polski tylko dlatego, że ma problem ze środowiskiem Radia Maryja - stwierdził premier Donald Tusk odnosząc się do stanowiska tej partii w debacie nad projektem ustawy dotyczącej ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.
Kraj -
B.premier Czech przeciwko tarczy
Były premier Czech Jirzi Paroubek i jego opozycyjna Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CzSSD) wezwali rząd Mirka Topolanka do wstrzymania negocjacji z USA o tarczy antyrakietowej.
Świat -
Chiny zamykają wejście na Mount Everest
Chiny zamykają Mount Everest od strony Tybetu, nie chcąc dopuścić, by Tybetańczycy protestujący przeciwko olimpiadzie w Pekinie przeszkodzili we wniesieniu olimpijskiego znicza na szczyt najwyższej góry świata.
Świat -
Niechciana ustawa o zawodzie lekarza
Sejm przyjął nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Przewiduje ona, że wynagrodzenie lekarzy rezydentów ma wynosić nie mniej niż 70 proc. średniej krajowej.
Życie -
Wajda: "Katyń" nie jest wymierzony w Rosjan
Andrzej Wajda powiedział, że w związku z planowanymi wkrótce oficjalnymi pokazami filmu "Katyń" w Moskwie, spodziewa się w Rosji zrozumienia, iż jego film nie jest wymierzony przeciw Rosjanom, lecz przeciw zbrodniczemu systemowi.
Życie -
Ziobro: po Krauzego leciał helikopter
B. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro potwierdza, że prokuratorzy prowadzący śledztwo dotyczące przecieku z akcji CBA w tzw. aferze gruntowej skorzystali ze śmigłowca wojskowego, by dotrzeć i przesłuchać świadków, m.in. Ryszarda...
Kraj -
Piwnik niewyłączona ze sprawy Widackiego
Prokuratura nie wniosła do sądu o wyłączenie sędzi Barbary Piwnik - b. minister sprawiedliwości w rządzie Leszka Millera - z prowadzenia procesu posła LiD Jana Widackiego, oskarżonego m.in. o nakłanianie świadków do fałszywych zeznań.
Kraj -
"Condi, jesteś zbrodniarzem wojennym"
Grupa kilkunastu demonstrantów protestujących przeciw wojnie w Iraku zakłóciła wystąpienie sekretarz stanu Condoleezzy Rice na przesłuchaniu przed podkomisją Izby Reprezentantów nadzorującą wydatki Departamentu Stanu.
Świat -
Giertych i Chruszcz stracą eurodiety
Polscy eurodeputowani LPR Maciej Giertych i Sylwester Chruszcz zostali ukarani utratą diet za zakłócanie w grudniu uroczystości proklamacji Karty Praw Podstawowych w Parlamencie Europejskim.
Świat -
P&G chce produkować w Polsce kosmetyki
W marcu 2009 roku ruszy produkcja kosmetyków w fabryce koncernu Procter & Gamble w Aleksandrowie Łódzkim. Ma zatrudniać 300 osób.
Gospodarka -
Zakopane: zasypany robotnik nie żyje
Robotnik, wykonujący prace kanalizacyjne w Zakopanem, który został zasypany w wykopie o głębokości kilku metrów, zmarł mimo akcji reanimacyjnej - poinformował dr Sylweriusz Kosiński z zakopiańskiego oddziału ratunkowego.
Kraj -
Złe miejsca dla starych ludzi
Większość domów pomocy społecznej (DPS) nie spełnia wymaganych standardów - wynika z informacji przedstawionej w środę przez resort pracy i polityki społecznej posłom sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.
Życie -
Norweski piłkarz żerował na polskich robotnikach
W willi Ronny'ego Johnsena, byłego obrońcy Manchesteru United i reprezentacji Norwegii mieszkało 80 polskich robotników w przerażających warunkach za horrendalny czynsz potrącany przymusowo.
Świat -
Spitzer podał się do dymisji po seks-skandalu
Gubernator stanu Nowy Jork Eliot Spitzer podał się do dymisji w dwa dni po ujawnieniu przez media, że korzystał z usług prostytutki pracującej w sieci luksusowych call- girls dla najzamożniejszych klientów.
Świat -
Sakiewicz skarży się w Strasburgu na zagrożenia wolności słowa
Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz wystąpił w środę na konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim (PE) w Strasburgu, przekonując, że w Polsce występują poważne zagrożenia dla wolności słowa.
Świat -
NIK: ZUS powinien efektywniej zarządzać środkami
ZUS jest źle zarządzany - wynika z przeprowadzonej przez NIK kontroli kosztów funkcjonowania Zakładu w latach 2004-2006. Zastrzeżenia dotyczą m.in. systemu informatycznego, budynków oraz zlecanych przez ZUS analiz.
Gospodarka -
Mafioso za gruby na więzienie
Dzięki swej wadze 210 kilogramów 36-letni mafioso uniknie więzienia i karę, na jaką został skazany, odbędzie w areszcie domowym - postanowił w środę sąd w Palermo na Sycylii.
Życie -
Order Orła Białego dla Gustawa Holoubka
Wybitny aktor, reżyser, pedagog, dyrektor Teatru Ateneum Gustaw Holoubek został pochowany w środę na warszawskich Starych Powązkach. Prezydent Lech Kaczyński uhonorował pośmiertnie artystę najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła...
Życie -
Premier: nie ma planów prywatyzacji któregoś z kanałów TVP
Premier Donad Tusk zaprzeczył jakoby jego rząd planował prywatyzację któregoś z programów Telewizji Polskiej. Stwierdził natomiast, że TVP "prezentuje usługę nie najwyższej wartości".
Kraj -
Nagroda Templetona i 1,6 mln USD dla ks. Hellera
Ksiądz Michał Heller, wybitny polski filozof katolicki, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, został laureatem tegorocznej Nagrody Templetona, przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie myśli filozoficzno- religijnej.
Życie -
Nie godzimy się na województwo polskie w UE
Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył w środę w Sejmie, że jego klub nie zgodzi się na to, by Polska stała się województwem w ramach UE. Dlatego - podkreślił - PiS chce zmian w projekcie ustawy o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.
Kraj -
"Polakom broń, a Czechom nic"
"Polakom broń, a Czechom nic" - skarży się w tytule środowego komentarza czeski dziennik "Lidove noviny", odnosząc się do negocjacji z USA w sprawie rozmieszczenia w Europie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
Świat -
Śledztwo ws. ujawnienia przez Sikorskiego tajemnicy państwowej
Prokuratura wszczęła śledztwo z doniesienia Antoniego Macierewicza w sprawie ujawnienia przez byłego szefa MON Radosława Sikorskiego tajemnicy państwowej.
Kraj -
Michał Szubski nowym prezesem PGNiG
Michał Szubski, doradca zarządu polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), został nowym prezesem spółki - poinformowała spółka w środę w komunikacie.
Gospodarka -
Co się zmieniło od czasu, gdy Kaczyńscy bronili traktatu?
Co takiego się zmieniło od czasu, kiedy prezes PiS Jarosław Kaczyński i prezydent Lech Kaczyński z "niekłamanym entuzjazmem" bronili zapisów Traktatu Lizbońskiego - pytał w środę w Sejmie premier Donald Tusk w debacie nad projektem...
Kraj -
Prezydent i władze w Trybunale Konstytucyjnym
Po raz pierwszy od dwóch lat z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich najwyższych władz państwowych i sądowych odbyło się w środę w Warszawie zgromadzenie ogólne sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Kraj -
Raport PE: Gazociąg Północny grozi Bałtykowi
Gazociąg Północny jest szkodliwy dla środowiska – wynika ze wstępnej wersji raportu Parlamentu Europejskiego na temat tej inwestycji. Jak ustalił „Wprost”, właśnie takiej wersji będzie bronił autor raportu Marcin...
Tylko u Nas -
Berlusconi broni faszysty
Lider włoskiej centroprawicy Silvio Berlusconi broni kandydata swego bloku do Senatu, zadeklarowanego faszysty Giuseppe Ciarrapico.
Świat -
Niemcy: rekordowo niskie poparcie dla SPD
Poparcie wyborców dla Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) spadło do 23 procent - wynika z opublikowanego w środę sondażu ośrodka Forsa. W ciągu tygodnia borykające się z wewnętrznym kryzysem ugrupowanie straciło 1 punkt procentowy.
Świat -
Nowy rekord kursu dolara
Słabnie dolar USA, bo na rynku coraz więcej spekulacji, że plan pożyczek dla rynków finansowych, przedstawiony przez Fed we wtorek, nie wystarczy, aby zahamować straty związane w kryzysem kredytowym - podają dealerzy.
Gospodarka -
PiS chce gwarancji suwerenności RP
PiS zgłosi w formie poprawki własny projekt ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację Traktatu z Lizbony. PiS chce gwarancji, że zmiana zapisów traktatu będzie wymagała szerokiej zgody politycznej: parlamentu, prezydenta i rządu.
Kraj -
Łyżwiński pozostanie w areszcie
Podejrzany w tzw. seksaferze w Samoobronie były poseł tej partii Stanisław Łyżwiński pozostanie w areszcie - zdecydował w środę łódzki sąd apelacyjny.
Kraj -
J. Kaczyński: głosowanie to coś więcej niż kliknięcie
Prezes PiS Jarosław Kaczyński opowiada się przeciw głosowaniu przez internet. Jak mówi, "głosowanie musi być decyzją poważniejszą niż kliknięcie" myszką. Tymczasem Zbigniew Chlebowski (PO) deklaruje, że "docelowo" Platforma będzie...
Kraj -
Frasyniuk: nie byłem przesłuchiwany jako podejrzany
W sprawie wrocławskich celników nigdy nie byłem przesłuchiwany ani jako świadek, ani jako osoba podejrzana - powiedział w środę PAP Władysław Frasyniuk.
Kraj -
Platforma proponowała lewicy stanowiska w mediach?
Po jednym członku zarządu TVP i Polskiego Radia w zamian za poparcie ustawy medialnej - taką propozycję Platforma Obywatelska miała przedstawić Lewicy i Demokratom. Jak ustalił „Wprost”, miało dojść do tego na poniedziałkowym...
Tylko u Nas -
Paserstwo III i IV RP
Wyobraź sobie, że ot tak, jakąś ustawą czy decyzją administracyjną albo po prostu przemocą, państwo odebrało ci kupione z trudem mieszkanie – bez należytego odszkodowania. Czy pokornie odpuścisz, bo tak potoczyło się „koło...
ŻycieKraj -
Polacy kupują więcej luksusowych limuzyn
W Polsce utrzymuje się rosnący trend sprzedaży nowych, luksusowych samochodów klasy premium - informuje instytut Samar.
Gospodarka -
"Redzikowo to jedyna możliwa lokalizacja tarczy"
Były szef amerykańskiej Missile Defense Agency (Agencji Obrony Antyrakietowej), emerytowany generał Ron Kadish ocenia, że okolice Słupska (Pomorskie) to obecnie jedyna rozważana lokalizacja "polskiego" elementu tarczy antyrakietowej.
Świat -
J. Kaczyński: restytucja mienia żydowskiego po referendum
Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że referendum ogólnokrajowe jest chyba jedynym sposobem rozwiązania problemu restytucji mienia żydowskiego w Polsce.
Kraj -
Dorota Macieja szefową Jedynki
Była szefowa Wiadomości TVP zostanie dziś oficjalnie ogłoszona nową dyrektor Programu Pierwszego Telewizji Polskiej - dowiedział się „Wprost”.
Tylko u Nas -
Al Gore laureatem Super Wektora 2007
Laureat zeszłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Al Gore odebrał w środę w Warszawie nagrodę Super Wektora 2007, przyznaną mu przez Konfederację Pracodawców Polskich.
Życie -
"Tusk zmusił Biały Dom do ustępstw"
Komentując wizytę premiera Donalda Tuska w Waszyngtonie, dziennik "Wriemia Nowostiej" podkreśla, że "szefowi polskiego rządu udało się osiągnąć główny cel swojej amerykańskiej podróży - zmusić Biały Dom do ustępstw".
Świat -
Bóbr w centrum Gorzowa Wielkopolskiego
W środę nad ranem kamera policyjnego monitoringu zarejestrowała spacerującego po centrum Gorzowa bobra. Zwierzę przez dłuższy czas spokojnie chodziło po torowisku tramwajowym.
Życie -
J.Kaczyński: chcemy utrzymania Joaniny
Prezes PiS Jarosław Kaczyński tłumaczył w środę, że projekt ustawy o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego autorstwa jego partii ma zabezpieczyć "dorobek polskich negocjatorów", w tym opcję opt-out dla Karty Praw Podstawowych i korzystny dla...
Kraj -
Napad na bank we Wrocławiu
Fiaskiem zakończył się napad na bank, do którego doszło w środę rano we Wrocławiu. Dwaj napastnicy wprawdzie zażądali pieniędzy, ale gdy ich nie dostali, po prostu uciekli. Policja poszukuje sprawców.
Kraj -
Oliver Kahn kończy karierę
Na 27 maja przed 100-tysięczną publicznością w Indiach zapowiedziano pożegnanie bramkarza reprezentacji Niemiec i Bayernu Monachium Olivera Kahna. Ostatni mecz w barwach swojej drużyny rozegra jednak 2 września.
Życie -
Frasyniuk członkiem "układu wrocławskiego"?
Do sądu trafią wkrótce pierwsze akty oskarżenia wobec osób z tzw. układu wrocławskiego. Na ławie oskarżonych mają zasiąść m.in. dolnośląscy celnicy oraz pracownicy wrocławskich instytucji celnych - informuje środowy "Nasz Dziennik".
Kraj -
Rosja zmienia pośredników w handlu ropą?
Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział, że są sygnały, że Rosja zmienia pośredników w handlu ropą.
Gospodarka -
Rosja wchodzi do Formuły 1
Szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" analizując kulisy dotyczące sprzedaży zespołu Formuły 1 Super Aguri uważa, że za transakcją stoi rosyjski kapitał.
Gospodarka -
Żołnierze wyłudzali pieniądze z MON
Żołnierze, którzy pełnią misję w polskim kontyngencie w Bośni i Hercegowinie wyłudzali pieniądze z resortu obrony - informuje "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
60 proc. poparcia dla PO
60 proc. Polaków popiera prawie pięć miesięcy po wyborach Platformę Obywatelską - wynika z sondażu PBS na zlecenie "Gazety Wyborczej".
Przegląd prasy -
Tusk w sprawie wiz: to nie jest paląca sprawa
To prezydent USA George Bush pierwszy podjął sprawę wiz do Stanów Zjednoczonych dla polskich obywateli - mówi w wywiadzie dla środowego "Dziennika" minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Przegląd prasy -
Będą tańsze leki z importu
W ciągu najbliższych tygodni na listę leków refundowanych i sprzedawanych na receptę tafią leki z tzw. importu równoległego - donosi dziennik "Polska".
Przegląd prasy -
J.Kaczyński: internautami najłatwiej manipulować
W środowisku internautów zawrzało po słowach Jarosława Kaczyńskiego, że użytkownikami sieci "najłatwiej manipulować" - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Ziobro tęskni za resortem sprawiedliwości
Reforma wymiaru sprawiedliwości i jego unowocześnienie jest nadal moim celem - mówi na łamach środowego "Faktu" były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (PiS).
Przegląd prasy -
Wiceszef ABW nie poinformował o dochodzie z emerytury
Zdzisław Skorża, mimo objęcia stanowiska wiceszefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nadal pobiera emeryturę. Ma do tego prawo, jednak informacji o tym nie podał w oświadczeniu majątkowym - informuje środowa "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Sprawa prezydenta Olsztyna trafi do Sejmu
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zajmie się sprawą prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego oskarżanego o molestowanie seksualne i gwałt - informuje "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Pracodawca nie zwolni kobiety w ciąży
Rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy nie przyznaje pracodawcom prawa do zwalniania kobiet w ciąży lub w trakcie urlopu macierzyńskiego - pisze środowa "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
Kolejka do płatnej szkoły
Do prywatnych, katolickich i społecznych szkół podstawowych ustawiają się kolejki chętnych. Rodzice zapisują dzieci do wybranej przez siebie szkoły, nawet gdy te są jeszcze niemowlętami - donosi "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Polacy nie chcą GMO
Aż 66 proc. Polaków nie kupiłoby produktów genetycznie modyfikowanych (GMO), nawet gdyby były wyraźnie tańsze od tradycyjnej żywności - wynika z sondażu PBS DGA przeprowadzonego dla "Gazety Wyborczej".
Przegląd prasy -
2008-03-12
Rekordowe poparcie dla PO, J.Kaczyński oburzył internautów, premier Tusk nie przejmuje się wizami, o czym marzy Zbigniew Ziobro – o tym piszą dzisiejsze gazety.
Przegląd prasy -
Tusk w sprawie wiz: to nie jest paląca sprawa
To prezydent USA George Bush pierwszy podjął sprawę wiz do Stanów Zjednoczonych dla polskich obywateli - mówi w wywiadzie dla środowego "Dziennika" minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Kraj -
Pracodawca nie zwolni kobiety w ciąży
Rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy nie przyznaje pracodawcom prawa do zwalniania kobiet w ciąży lub w trakcie urlopu macierzyńskiego - pisze "Gazeta Prawna".
Gospodarka -
J.Kaczyński: internautami najłatwiej manipulować
W środowisku internautów zawrzało po słowach Jarosława Kaczyńskiego, że użytkownikami sieci "najłatwiej manipulować" - pisze "Dziennik".
Kraj -
60 proc. poparcia dla PO
60 proc. Polaków popiera prawie pięć miesięcy po wyborach Platformę Obywatelską - wynika z sondażu PBS na zlecenie "Gazety Wyborczej".
Kraj -
Żołnierze wyłudzali pieniądze z MON
Żołnierze, którzy pełnią misję w polskim kontyngencie w Bośni i Hercegowinie wyłudzali pieniądze z resortu obrony - informuje "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
Obama wygrał prawybory w Missisipi
Zgodnie z przewidywaniami, Barack Obama łatwo pokonał Hillary Clinton we wtorkowych prawyborach Demokratów w Missisipi. Według niepełnych na razie obliczeń głosów, senator z Illinois zdobył ich około 10 procent więcej od byłej Pierwszej...
Świat