14 marca 2008
-
Iran: wybory zakończyły się pięć godzin po czasie
Lokale wyborcze w Iranie, w których Irańczycy wybierali w piątek nowy parlament, zamknięto pięć godzin po pierwotnie wyznaczonym terminie.
Świat -
Będzie referendum w sprawie Traktatu?
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski nie wykluczył możliwości powrotu do ścieżki referendalnej w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Poinformował, że zlecił już przygotowanie odpowiednich zmian w ustawie o referendum.
Kraj -
Jurek: PiS chce zrobić wrażenie na wyborcach
Poprawka PiS do projektu ustawy o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego to robienie wrażenia na wyborcach, że się o coś walczy - uważa przewodniczący Prawicy RP Marek Jurek.
Kraj -
Prezydent: Polska za Ukrainą w NATO
Na kolejnym, czerwcowym szczycie UE w Brukseli Polska przedstawi konkretne propozycje wzmocnienia wschodniego wymiaru UE, które mają przybliżyć europejską perspektywę dla Ukrainy.
Kraj -
Stasiak w Iraku
Harmonogram wycofania polskich żołnierzy z Iraku i perspektywy możliwej dalszej współpracy z tym krajem - te sprawy poruszy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak, który przybył w piątek do Iraku z kilkudniową wizytą.
Świat -
Superdelegaci przechodzą na stronę Obamy
Demokratyczni superdelegaci, czyli politycy Partii Demokratycznej, którzy mają zapewniony głos na przedwyborczej konwencji wybierającej kandydata partii na prezydenta, stopniowo przechodzą na stronę czarnoskórego senatora z Illinois...
Świat -
Samochody wyborcze
"Silvio jest" i "Walter może" - to nie hasła wyborcze najpoważniejszych kandydatów na premiera Włoch w kwietniowych wyborach, Silvio Berlusconiego i Waltera Veltroniego, ale nazwy modeli miniaturowych samochodów.
Życie -
Izrael oskarżony o "zbrodnie wojenne"
Obradująca w Dakarze Organizacja Konferencji Islamskiej (OKI), drugie co do wielkości po ONZ gremium międzynarodowe, oskarżyła Izrael o "zbrodnie wojenne" na Palestyńczykach.
Świat -
Mazowieckie: 2-letni chłopiec wpadł do Wisły
W miejscowości Kępa Polska niedaleko Płocka (Mazowieckie) pozostawiony bez opieki 2-letni chłopczyk wpadł w piątek do Wisły. Uratował go znajomy ojca.
Kraj -
Gosiewski chce spotkania szefów klubów ws. Traktatu
Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski zaapelował w piątek po południu do liderów klubów poselskich o spotkanie dotyczące ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego tak, aby porozumienie w tej sprawie mogło zostać wypracowane przed zakończeniem...
Kraj -
Prezydent Olsztyna zatrzymany
Prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski został zatrzymany przez policję. Decyzję o aresztowaniu Małkowskiego na trzy miesiące podjął Sąd Okręgowy w Białymstoku.
Kraj -
Schlierenzauer wygrał w Planicy, Małysz 9.
Austriak Gregor Schlierenzauer wygrał zawody narciarskiego Pucharu Świata w skokach w Planicy. Adam Małysz uplasował się na 9. miejscu, Kamil Stoch był 29.
Życie -
"Merkel okiełznała ambicje Sarkozy'ego"
Niemiecka kanclerz Angela Merkel elegancko pohamowała na szczycie UE w Brukseli zamiary prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, który próbował przeforsować swój pomysł na Unię Śródziemnomorską - pisze tygodnik "Focus" w internetowym...
Świat -
AI chce dochodzenia w sprawie tajnych więzień CIA
31-letni Jemeńczyk Khaled al-Maqtari, pojmany przez Amerykanów w Faludży w 2004 r. jako domniemany terrorysta, był bity i torturowany w czasie blisko trzyletniego pobytu w trzech więzieniach w Iraku i innych krajach - podała Amnesty...
Świat -
Emeryci najbardziej perspektywicznymi klientami
Najbardziej perspektywiczną grupą konsumentów w Polsce są osoby powyżej 65 roku życia. Obecnie emerytów jest już ponad 5 mln - wynika z badań niezależnej polskiej agencji badawczej Inquiry.
Gospodarka -
Islamski beton kontra beton islamski
W Iranie obozu reformatorów już nie ma. Tylko islamski beton. Ów beton dzieli się na dwie kategorie: pragmatycznych konserwatystów i dogmatyków.
Świat -
PiS za "swoim" kompromisem
Jarosław Kaczyński zadeklarował w Radiu Maryja, że PiS jest gotowe do kompromisu w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Warunkiem jest gwarancja utrzymania zawartych w nim zapisów w wynegocjowanej wersji.
Kraj -
Na ISS rozpoczęto montaż japońskiego modułu Kibo
Astronauci przymocowali w piątek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) pierwszą część japońskiego modułu laboratoryjnego Kibo (Nadzieja), co oznacza, że wszystkich 15 państw partnerskich stacji ma już na niej elementy własnej...
Życie -
Bilety na Euro 2008 wylosowane
W siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej odbyło się losowanie biletów na mistrzostwa Europy w Austrii i Szwajcarii. Rozdzielono około osiem tysięcy wejściówek, natomiast zamówień złożono na 1100000.
Życie -
Pierwszy tor saneczkowy i bobslejowy w Rosji
Rosjanie należą do czołówki światowej w saneczkarstwie na torach sztucznych i naturalnych oraz w bobslejach, ale dotychczas nie mieli własnego obiektu z prawdziwego zdarzenia. Pierwszy został wybudowany i oddany do użytku w miejscowości...
Życie -
PO straszy PiS wyborami
Jeśli Sejm nie ratyfikuje traktatu lizbońskiego, to Donald Tusk poda rząd do dymisji i będzie dążył do przyspieszonych wyborów – to scenariusz, którym politycy platformy straszą PiS. Liczą, że uda im się w ten sposób zmusić partię...
Tylko u Nas -
"Pogoria" w Izraelu do niedzieli
Żaglowiec "Pogoria", który po kolizji z izraelskim kutrem został zatrzymany w Hajfie, pozostanie w porcie do niedzieli - powiedziała Anna Krawczyk ze "Szkoły pod żaglami".
Świat -
Heavymetalowy David Fincher
David Fincher stanie na czele drużyny reżyserskiej animacji zatytułowanej "Heavy Metal".
Kultura -
Carla Gugino, Gary Marshall i niezidentyfikowane obiekty latające
Carla Gugino i Gary Marshall dołączą do obsady filmu "Race to Witch Mountain" w reżyserii Andy'ego Fickmana.
Kultura -
Kristin Davis zaprasza na premierę
Kristin Davis postanowiła zlicytować dwa bilety na nowojorską premierę kinowej wersji serialu "Seks w wielkim mieście".
Kultura -
Justin Timberlake w kinie
26 marca w sieci Multikin wyświetlony zostanie koncert Justina Timberlake'a. Materiał "FutureSex/LoveShow Live From Madison Square Garden" w listopadzie ukazał się na DVD.
KulturaMuzyka -
Fabryka heroiny i amfetaminy na Żoliborzu
80 kg słomy makowej, kilka litrów heroiny, pół kg amfetaminy i sprzęt do produkcji narkotyków zabezpieczyli policjanci w jednym z mieszkań na warszawskim Żoliborzu. Zatrzymano trzy osoby.
Kraj -
Słoń w pokoju, Fat Joe w sieci
Fat Joe wydał właśnie ósmy album, "The Elephant in the Room". Dzieła posłuchać można w sieci.
KulturaMuzyka -
Gnarls Barkley wcześniej
Grupa Gnarls Barkley postanowiła przesunąć premierę nowego albumu. Longplay "The Odd Couple" ukaże się tydzień wcześniej niż zapowiadano, czyli 31 marca.
KulturaMuzyka -
Tusk: J.Kaczyński zachowuje się "skrajnie nieodpowiedzialnie"
Premier Donald Tusk zarzucił prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, że w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego zachowuje się w sposób "skrajnie nieodpowiedzialny".
Kraj -
The Offspring i Judas Priest na Download
Dla miłośników ciężkiego brzmienie jednym z ważniejszych festiwali jest brytyjski Download. Grupy The Offspring i Judas Priest właśnie potwierdziły udział w imprezie.
KulturaMuzyka -
Epokowa Amy Winehouse
Album "Back to Black" Amy Winehouse znalazł się na liście dziesięciu najlepiej sprzedających się płyt na Wyspach Brytyjskich w XXI wieku.
KulturaMuzyka -
Atrox powraca w kwietniu
Już w kwietniu ukaże się nowa płyta zespołu Atrox. Kolejne dzieło norweskich metalowców nosić będzie tytuł "Binocular".
KulturaMuzyka -
Snoop Dogg młody i animowany
Powstanie animowana seria o młodości Snoop Dogga.
KulturaMuzyka -
Floria Sigismondi na Cracow Screen Festival
Podczas tegorocznego Cracow Screen Festival zaprezentuje się Floria Sigismondi, artystka, która zamieni Kraków w wielki, muzyczny ekran.
KulturaMuzyka -
Sąd naprawił swój błąd
Czesław Małkowski, prezydent Olsztyna podejrzany o molestowanie i gwałt trafi jednak do aresztu. Taką decyzje podjął sąd okręgowy w Białymstoku, który rozpatrywał zażalenie prokuratury na decyzję sądu rejonowego, który nie chciał...
ŻycieKraj -
5 mln Polaków kupuje przez internet
Blisko 5 milionów osób kupiło w 2007 r. w Polsce towary za pośrednictwem internetu, czyli o 1 milion więcej niż rok wcześniej - podał w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), powołując się na dane GUS.
Gospodarka -
Serbowie wdarli się do budynku sądu ONZ
Szef misji ONZ w Kosowie (UNMIK) Joachim Ruecker wydał policji UNMIK polecenie przejęcia budynku sądu ONZ w Kosovskiej Mitrovicy, zajętego w piątek przez serbskich demonstrantów.
Świat -
Ruszył serwis 112.gov.pl
Wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna wraz z komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding uruchomili wspólnie w piątek stronę internetową www.112.gov.pl.
Kraj -
Hamburg: najstarszy dom publiczny nie ma klientów
Właścicielka najstarszego domu publicznego w hamburskiej dzielnicy czerwonych latarni poinformowała, że zwija interes. Swoją decyzję tłumaczyła brakiem klientów.
Życie -
Antychińskie manifestacje w Tybecie
W stolicy Tybetu Lhasie, gdzie od początku tygodnia trwają antychińskie manifestacje mnichów buddyjskich, w piątek słychać było strzały - podaje agencja Kyodo.
Świat -
Polska upomina się o europejską perspektywę dla Ukrainy
Na kolejnym, czerwcowym szczycie UE w Brukseli Polska przedstawi konkretne propozycje wzmocnienia europejskiej perspektywy dla Ukrainy - zapowiedział w Brukseli premier Donald Tusk.
Świat -
PiS zbojkotował spotkanie z marszałkiem
W piątek po godz. 9 rozpoczęła się spotkanie marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Mają rozmawiać o przyszłości ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Na spotkaniu nie ma przedstawicieli klubu PiS.
Kraj -
Niemieckie media: rozdwojenie jaźni Kaczyńskiego
O "niebezpiecznej wolcie (Jarosława) Kaczyńskiego" pisze w piątek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", komentując debatę w Sejmie nad Traktatem Lizbońskim.
Świat -
Uchwała to koło ratunkowe dla PiS
Mam nadzieję, że uchwała będzie potraktowana jako koło ratunkowe dla środowiska PiS i przekonania nawet najbardziej sceptycznie nastawionych ludzi do integracji europejskiej - powiedział na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie...
Kraj -
Juszczenko w Polsce
W piątek przed południem prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko został powitany na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego i oficjalnie rozpoczął roboczą wizytę w Polsce.
Kraj -
Berlusconi: nazywajcie mojego rywala "Stalinem"
Przywódca włoskiej centroprawicy Silvio Berlusconi radzi kandydatom do parlamentu ze swej partii nazywać swego największego rywala, lidera centrolewicy Waltera Veltroniego "Stalinem" i "Barackiem Obamą z drugiej ligi".
Świat -
Ruszają przesłuchania w sprawie taśm Rydzyka
Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum–Zachód przesłucha pierwszych świadków w sprawie tzw. taśm Rydzyka ujawnionych w lipcu 2007 r. przez tygodnik „Wprost”. Jak ustaliliśmy, wezwania dostaną przedstawiciele Związku Gmin...
Tylko u Nas -
Kubica siódmy i 15. na treningach w Australii
Robert Kubica z teamu BMW-Sauber uzyskał siódmy czas pierwszego treningu przed niedzielnym wyścigiem o Grand Prix Australii, który rozpocznie rywalizację mistrzostw świata Formuły 1. Podczas drugiej piątkowej sesji na torze Albert Park w...
Życie -
Miecz Damoklesa nad mieszkańcami TBS-ów
Ministerstwo Infrastruktury proponuje, by czynsze w TBS-ach były określane na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów, przewidują założenia projektu ustawy, do którego dotarła "Gazeta Prawna". Może to oznaczać drastyczny wzrost...
Przegląd prasy -
Katastrofa CASY: nie zdążyli nawet krzyknąć
Lotnicy, którzy w styczniu zginęli w katastrofie samolotu CASA, nie mieli świadomości, że za chwilę stracą życie, twierdzi "Super Express", który dotarł do wstępnych ustaleń Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
Przegląd prasy -
TVP - ewenementem
Platforma Obywatelska chce zmienić publiczną telewizję, bo według polityków tej partii TVP odeszła od swojej misyjnej funkcji, pisze "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Nuda nasza oswojona
Obcokrajowcy uznali, że Warszawa jest - po Brukseli - najnudniejszym dużym miastem w Europie. Tymczasem mieszkańcy stolicy w sondzie telefonicznej dla "Życia Warszawy" odpowiadają, że nudzą się bardzo rzadko.
Przegląd prasy -
Wiceminister "przegrał" pod Grunwaldem
W gruzach legła przebudowa Grunwaldu, dzięki której do 2010 roku na polach słynnej bitwy z Krzyżakami miało za 10 mln euro powstać muzeum, parkingi i zaplecze gastronomiczne. Winę - jak pisze "Rzeczpospolita" - ponosi wiceminister...
Przegląd prasy -
Niemiecki zniknie z podstawówek
Ministerstwo Edukacji szykuje rewolucyjne zmiany w nauczaniu języków obcych, informuje "Polska".
Przegląd prasy -
Ultimatum ojca Rydzyka
Pęka sojusz PiS i ojca Tadeusza Rydzyka, twierdzi "Dziennik". Według tej gazety Jarosław Kaczyński otrzymał ultimatum od środowiska Radia Maryja. To lista warunków, jakie powinno spełnić PiS, by nie powstała - jak to określono - "nowa...
Przegląd prasy -
Komisja nieweryfikacyjna
Do "Gazety Wyborczej" zgłosiło się dwóch oficerów Służby Kontrwywiadu Wojskowego (następcy WSI), którzy nie mogą doczekać się weryfikacji. Wszelki kontakt z komisją weryfikacyjną, kierowaną wcześniej przez Antoniego Macierewicza, a...
Przegląd prasy -
Byli szkoleni do zabijania
Przed misją w Afganistanie polscy żołnierze jeździli na poligony do Niemiec i na Pomorze. Uczono ich tam strzelania z różnego rodzaju broni, okopywania się, prowadzenia działań desantowo-spadochronowych. Rzeczywistość pokazała jednak, że...
Przegląd prasy -
Zadzwoń, ratownicy cię namierzą
Przed wakacjami system ratownictwa oparty na alarmowym numerze telefonu 112 zostanie wyposażony w funkcję namierzania osoby dzwoniącej, zapowiada "Polska".
Przegląd prasy -
Źle karmimy nasze dzieci
Polki wzorowo karmią swoje dzieci, ale tylko do ukończenia pierwszego roku życia, pisze "Dziennik". Później dieta przeciętnego dwulatka znacznie przekracza dopuszczalne normy: białka, sodu, fosforu a nawet witaminy D3.
Przegląd prasy -
2008-03-14
Jak zginęli pasażerowie CASY, jakie ultimatum postawił Jarosławowi Kaczyńskiemu ojciec Rydzyk, dlaczego komisja weryfikacyjna nie weryfikuje - o tym piszą piątkowe gazety.
Przegląd prasy -
Tusk: niech minister SZ UE odpowiada za energię
Polska zgłosiła postulat, by przyszły minister spraw zagranicznych UE był odpowiedzialny za politykę energetyczną - powiedział po pierwszym dniu szczytu w Brukseli, w nocy z czwartku na piątek, premier Donald Tusk.
Świat -
Ameryce grozi nowy izolacjonizm?
Ameryka wchodzi w okres izolacjonizmu, za mało interesuje się światem i nie docenia zmian, jakie niesie za sobą globalizacja - to opinie amerykańskich ekspertów politycznych wypowiadane w czasie dyskusji panelowej w środę na...
Świat -
Wiceminister "przegrał" pod Grunwaldem
W gruzach legła przebudowa Grunwaldu, dzięki której do 2010 roku na polach słynnej bitwy z Krzyżakami miało za 10 mln euro powstać muzeum, parkingi i zaplecze gastronomiczne. Winę - jak pisze "Rzeczpospolita" - ponosi wiceminister...
Kraj -
Niemiecki zniknie z podstawówek
Ministerstwo Edukacji szykuje rewolucyjne zmiany w nauczaniu języków obcych, informuje "Polska".
Kraj -
Ultimatum ojca Rydzyka
Pęka sojusz PiS i ojca Tadeusza Rydzyka, twierdzi "Dziennik". Według tej gazety Jarosław Kaczyński otrzymał ultimatum od środowiska Radia Maryja. To lista warunków, jakie powinno spełnić PiS, by nie powstała - jak to określono - "nowa...
Kraj -
Olszewski oddał się do dyspozycji prezydenta
Przewodniczący komisji weryfikacyjnej WSI Jan Olszewski oświadczył w czwartek wieczorem w programie "Warto rozmawiać" w TVP2, że oddaje się do dyspozycji prezydenta.
Kraj -
Katastrofa CASY: nie zdążyli nawet krzyknąć
Lotnicy, którzy w styczniu zginęli w katastrofie samolotu CASA, nie mieli świadomości, że za chwilę stracą życie, twierdzi "Super Express", który dotarł do wstępnych ustaleń Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
Kraj