19 marca 2008
-
Radwańska przegrała z Kuzniecową
Rozstawiona z numerem dziesiątym Agnieszka Radwańska przegrała w środę 2:6, 4:6 z Rosjanką Swietłaną Kuzniecową (nr 2.) w ćwierćfinale turnieju WTA Tour na twardych kortach w amerykańskim Indian Wells (z pulą nagród 2,1 mln dol.). Mecz...
Życie -
J.Kaczyński: dziennikarze jak chłopi pańszczyźniani
Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił podczas spotkania ze studentami na Uniwersytecie Warszawskim, że "polscy dziennikarze są trochę jak kiedyś polscy chłopi pańszczyźniani", a PiS chce "dać im szanse, aby walczyli o swój lepszy i...
Kraj -
PiS-owi grozi rozłam?
Poseł PiS Lucjan Karasiewicz zapowiedział, że będzie głosował za ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego, nawet jeśli zmiany proponowane przez PiS do ustawy ratyfikacyjnej nie zostaną uwzględnione przez Sejm.
Kraj -
Ewakuacja oddziału chirurgii w szpitalu w Radomiu
W środę po południu rozpoczęła się ewakuacja pacjentów z oddziału chirurgicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu (Mazowieckie) - poinformowała zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa Lucyna Wiśniewska.
Kraj -
Tylko co dwunasty Polak ma szerokopasmowy internet
Polska wciąż jest w ogonie krajów UE, jeśli chodzi o dostęp do szerokopasmowego internetu. Ma go tylko 8,4 proc. Polaków - wynika z opublikowanego w środę raportu Komisji Europejskiej (KE). Gorszy wynik ma tylko Bułgaria.
Gospodarka -
Słowacja: odwleka się ratyfikacja Traktatu Lizbońskiego
Słowacka opozycja odrzuciła zmiany w kontrowersyjnym rządowym projekcie ustawy prasowej. Oznacza to dalsze blokowanie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, by zmusić w ten sposób rząd do zmodyfikowania projektu.
Świat -
USA nie wydają wiz Białorusinom
USA wstrzymały wydawanie wiz Białorusinom. To efekt zaostrzenia się dyplomatycznego sporu między obydwoma krajami.
Świat -
Balcerowicz laureatem nagrody im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Ambasador USA w Polsce Victor Ashe wręczył b. prezesowi NBP Leszkowi Balcerowiczowi nagrodę im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, przyznawaną za zaangażowanie na rzecz wzmocnienia służby publicznej.
Kraj -
Związki nie podpisały ustaleń "białego szczytu"
Największe związki zawodowe w służbie zdrowia nie podpisały podczas obrad plenarnych "białego szczytu", dokumentu podsumowującego jego dwumiesięczne prace. Organizacje, które nie podpisały rekomendacji "białego szczytu", nie szanują...
Kraj -
Ukraina: likwidacja tatarskiego miasteczka namiotowego
Ukraińska milicja, w tym oddziały specjalne Berkut, zlikwidowała miasteczko namiotowe pod parlamentem Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu. Tatarzy krymscy domagali się w ten sposób zwrotu ziem, odebranych im po stalinowskich...
Świat -
Aleksy II nie spotkał się z arcybiskupem Moskwy
Nie doszło do zapowiedzianego na środę spotkania nowego arcybiskupa Moskwy Paolo Pezziego z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Aleksym II, pierwszego od 10 lat na tym szczeblu - poinformowała kościelna agencja prasowa Asianews.
Świat -
Święczkowski przesłuchany ws. Blidy
B. szef ABW Bogdan Święczkowski został ponownie przesłuchany w łódzkiej prokuraturze jako świadek w śledztwie dotyczącym okoliczności śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy. Jego zeznania zostały też skonfrontowane z dwoma innymi...
Kraj -
Havel porównuje Klausa do Putina
Były czeski prezydent Vaclav Havel skrytykował obecnego szefa państwa Vaclava Klausa za lekceważenie społeczeństwa obywatelskiego. "Istnieją tu pewne podobieństwa" z prezydentem Rosji Władimirem Putinem" - powiedział w wywiadzie dla...
Świat -
TVP rezygnuje z kanału filmowego
Zarząd TVP zwróci się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z wnioskiem o uchylenie koncesji na kanał tematyczny TVP Film.
Kraj -
Rosja: opozycja zapowiada na maj protesty
Opozycyjne ugrupowanie Inna Rosja zapowiedziało w środę przeprowadzenie na początku maja marszów protestacyjnych w związku z objęciem przez Dmitrija Miedwiediewa urzędu prezydenta Rosji.
Świat -
Farfał procesuje się z "Wyborczą" za "byłego neonazistę"
Przeprosin i 80 tys. zł zadośćuczynienia żąda wiceprezes TVP Piotr Farfał od "Gazety Wyborczej" za nazwanie go "byłym neonazistą". Pozwani dowodzą, że określenie jest uprawnione, skoro w latach 90. wydawał on faszystowską gazetkę.
Kraj -
Prokuratura nie znalazła dowodów przeciwko rzecznikowi CBA
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła śledztwo w sprawie rzekomego handlu pirackimi filmami przez Temistoklesa Brodowskiego, rzecznika Centralnego Biura Antykorupcyjnego - dowiedział się „Wprost”.
Tylko u Nas -
Białoruś wznowiła import polskiego mięsa
Białoruś wznowiła import polskiej wieprzowiny i wołowiny przez zakłady mięsne - poinformowały służby prasowe ambasady Białorusi w Polsce.
Gospodarka -
Schetyna: dozbroimy policjantów w Kosowie
Polscy policjanci w Kosowie będą w najbliższym czasie dozbrajani - zapewnił w środę we Wrocławiu minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna. Na początek policjanci mają dostać kamizelki i ochraniacze.
Kraj -
Opera za trzy grosze Berliner Ensemble we Wrocławiu
Berliner Ensemble, teatr założony przez Bertolta Brechta w Berlinie po 50 latach ponownie zagości we Wrocławiu. Teatr wystąpi podczas tegorocznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej.
KulturaTeatr/Opera -
Będzie ewakuacja szpitala w Radomiu
Już w środę po południu nastąpi ewakuacja pacjentów z oddziału chirurgicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Nie ma natomiast konieczności ewakuacji oddziału płucnego. Ostre przypadki będzie znów przyjmować kardiologia.
Kraj -
Papież wreszcie przemówił ws. Tybetu
O położenie kresu przemocy w Tybecie zaapelował Benedykt XVI podczas środowej audiencji generalnej. Papież podkreślił, że z wielkim niepokojem śledzi wydarzenia, jakie mają tam miejsce.
Świat -
Dalajlama przyjedzie do Polski?
Duchowy i polityczny przywódca Tybetańczyków Dalajlama obiecał, że przyjedzie do Polski w tym roku - poinformowała szefowa parlamentarnego zespołu na rzecz Tybetu Beata Bublewicz (PO). Jak dodała, oficjalne zaproszenie do Dalajlamy...
Kraj -
Będziemy płacić wyższą składkę zdrowotną
Premier Donald Tusk zapowiedział podczas posiedzenia "Białego Szczytu", że będzie rekomendował podwyższenie składki zdrowotnej o jeden proc. w 2010 r.
Kraj -
Range Rover najpopularniejszy wśród angielskich piłkarzy
Najpopularniejszym samochodem wśród piłkarzy angielskich klubów jest Range Rover. Sportowym modelem tego auta, z silnikiem 4,4 V8 dysponuje 21 pierwszoligowych zawodników, poinformował The Daily Telegraph.
Życie -
Szwedzki będzie językiem państwowym w... Szwecji
W Szwecji nie obowiązują obecnie żadne prawa, które nadawałyby szwedzkiemu status języka państwowego - języka dokumentów oficjalnych, wyroków sądowych itp.
Życie -
Przez traktat lizboński w PiS może dojść do rozłamu
Mariusz Kamiński wraz z grupą posłów PiS zamierza poprosić Jarosława Kaczyńskiego o spotkanie w sprawie traktatu lizbońskiego. Chcą go przekonać do głosowania za ratyfikacją – dowiedział się „Wprost”.
Tylko u Nas -
Zmniejsza się przewaga Obamy nad Clinton
Zmniejsza się przewaga Baracka Obamy nad Hillary Clinton w rywalizacji o nominację prezydencką wśród Demokratów. Oboje demokratyczni kandydaci przegrywają w wyścigu prezydenckim w USA z Republikaninem Johnem McCainem - wynika z...
Świat -
59 proc. Polaków źle ocenia prezydenta
59 proc. ankietowanych przez CBOS negatywnie ocenia działalność prezydenta Lecha Kaczyńskiego (26 proc. zdecydowanie źle, 33 proc. raczej źle); pozytywne zdanie o działalności głowy państwa ma 30 proc. badanych (3 proc. - zdecydowanie...
Kraj -
Wałęsa: z rozrusznikiem czuję się jak 18-latek
Były prezydent Lech Wałęsa zapewnia, że z wszczepionym rozrusznikiem serca czuje się jakby miał 18 lat i ma coraz więcej energii do pracy.
Kraj -
Guillermo Del Toro coraz bliżej "Hobbita"
Guillermo Del Toro przygotowuje się do realizacjo obrazu "Hobbit".
Kultura -
Anton Yelchin ojcem zbawcy
Anton Yelchin dołączy do obsady filmu "Terminator Salvation: The Future Begins" w reżyserii McG.
Kultura -
Beau Bridges mentorem Marka Wahlberga
Beau Bridges dołączy do obsady thrillera "Max Payne" w reżyserii Johna Moore'a.
Kultura -
Premier nie wyklucza zgody na opłaty za pobyt w szpitalu
Premier Donald Tusk powiedział w środę w TOK FM, że jest sceptyczny wobec wprowadzenia obowiązkowej odpłatności za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, nie wyklucza natomiast możliwości wprowadzenia tzw. opłat hotelowych za pobyt w...
Kraj -
Virginia Madsen kręci i produkuje
Virginia Madsen postanowiła rozpocząć karierę reżysera i producenta filmowego.
Kultura -
Clint Eastwood znowu po obydwu stronach kamery
Clint Eastwood zagra główną rolę w obrazie zatytułowanym "Gran Torino".
Kultura -
Kevin Lima i uczeń straszydła
Kevin Lima zajmie się reżyserią filmu "Spook's Apprentice".
Kultura -
Kevin Spacey rewolucjonizuje przemysł olejowy
Kevin Spacey zajmie się produkcją filmu "Rigged", ekranizacji powieści Bena Mezricha "Rigged: The True Story of an Ivy League Kid Who Changed the World of Oil, From Wall Street to Dubai".
Kultura -
The Cinematic Orchestra wprost z Royal Albert Hall
Fani The Cinematic Orchestra w końcu doczekają się wydawnictwa "Live at Royal Albert Hall", które trafi do sklepów 24 marca.
KulturaMuzyka -
Nowa płyta Gnarls Barkley już w sprzedaży
Grupa Gnarls Barkley postanowiła nie zwlekać z premierą nowej płyty, "The Odd Couple". Album od wczoraj dostępny jest do ściągnięcia za pośrednictwem sklepu iTunes.
KulturaMuzyka -
The B-52's zapraszają do Funpleksu
24 marca do sklepów trafi nowa płyta B-52's. Materiał zatytułowany "Funplex" już dostępny jest w sieci.
KulturaMuzyka -
Jedna Republika Rihanny
Rihanna przymierza się do współpracy z grupą OneRepublic. Artyści planują nagrać razem kilka utworów.
KulturaMuzyka -
M.I.A. na Roskilde
Kolejna gwiazda, która uświetni tegoroczny festiwal Roskilde to M.I.A. Artystka odwiedzi Danię po raz pierwszy.
KulturaMuzyka -
Kuwejt: emir rozwiązał parlament
Emir Kuwejtu Sabah al-Ahmad al-Dżabir as-Sabah rozwiązał w środę jednoizbowy parlament - Zgromadzenie Narodowe - poinformowała telewizja Al-Dżazira. Wybory parlamentarne odbędą się prawdopodobnie w maju.
Świat -
Rosyjska prasa o "Katyniu": to film o kłamstwie
"Bez znieczulenia" - tak "Niezawisimaja Gazieta" tytułuje w środę swój artykuł na temat oficjalnej prezentacji w Rosji filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy, która odbyła się poprzedniego dnia w Domu Kina w Moskwie.
Życie -
Niemcy: centrum przeciw wysiedleniom powstanie
Niemiecki rząd przyjął w środę projekt utworzenia "Widocznego Znaku przeciwko Ucieczkom i Wypędzeniom" - poinformowała agencja dpa.
Świat -
Będzie śledztwo w sprawie policjantów rannych w Kosowie
Polska prokuratura zamierza wszcząć śledztwo w sprawie ranienia 28 polskich policjantów w kosowskiej Mitrovicy - dowiedział się „Wprost”.
Tylko u Nas -
Kamiński spełnia kryteria Tuska
Premier Donald Tusk kolejny raz przyznał, że ma "ograniczone zaufanie" do szefa CBA Mariusza Kamińskiego - jeśli chodzi o jego neutralność polityczną. Jak jednak dodał, Kamiński spełnia większość kryteriów, które on stawia przed szefem CBA.
Kraj -
Pierwsi sąsiedzi Serbii uznają Kosowo
Bułgaria wraz z Chorwacją i Węgrami uznała niepodległość Kosowa - poinformowało radio publiczne w Sofii. Bułgarskie MSZ opublikowało wspólne, przyjęte po dyplomatycznych konsultacjach oświadczenie w tej sprawie.
Świat -
Jeśli referendum, to dwudniowe
Jeśli dojdzie do referendum w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, rząd będzie chciał, aby było ono dwudniowe (najprawdopodobniej niedziela-poniedziałek) z możliwością internetowej rejestracji wyborców - zapowiedział w Tok FM...
Kraj -
Najwyższa wartość demokracji
Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, skazujący Polskę za łamanie wolności słowa, to wyraźny sygnał skierowany do polskich sądów, że część ich wyroków nie spełnia europejskich standardów.
Świat -
"Referendum ws. Traktatu dowodem niemocy parlamentu"
Były Marszałek Sejmu Ludwik Dorn (PiS) uważa, że ratyfikacja Traktatu Lizbońskiego na drodze referendum ogólnokrajowego będzie świadectwem niemocy wszystkich partii i parlamentu.
Kraj -
"Kaczyńscy grają antyniemiecką kartą"
Prezydent Lech Kaczyński sięgnął po antyniemiecką kartę w sporze o Traktat Lizboński - piszą niemieckie gazety odnotowując poniedziałkowe telewizyjne wystąpienie prezydenta.
Świat -
Duże wzrosty na azjatyckich giełdach
Azjatyckie indeksy zareagowały w środę dużymi wzrostami na ogłoszoną we wtorek zdecydowaną redukcję stóp procentowych w USA i wywołane tym silne zwyżki na amerykańskiej giełdzie.
Gospodarka -
Izrael dąży do zawieszenia broni z Hamasem
Przedstawiciele izraelskiego resortu obrony poinformowali, że nieustannie podejmowane są wysiłki na rzecz długoterminowego porozumienia z radykalnym Hamasem, mimo trwającego ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy i ataków odwetowych Izraela.
Świat -
Zmarł twórca "Odysei kosmicznej"
Brytyjski wizjoner i pisarz Arthur C. Clarke, autor ponad 100 książek o tematyce fantastycznonaukowej, naukowej i popularyzatorskiej, w tym "2001: Odyseja kosmiczna", zmarł w nocy z wtorku na środę w wieku 90 lat w swym domu na Sri Lance...
Życie -
Orędzie pokonało "M jak miłość"
8 mln widzów oglądało w poniedziałkowy wieczór orędzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jak się dowiedział "Dziennik", "Wiadomości" wydłużono do ponad 29 minut, aby dopasować ramówki TVP 1 i 2 i zmieścić emisje orędzia przed serialem "M...
Przegląd prasy -
Pacjent zapłaci za łóżko i wyżywienie
Najważniejsze ustalenia z kończącego się w środę "białego szczytu" ograniczają się do kilku punktów. Ale wprowadzenie ich w życie rozpocznie prawdziwą rewolucję w służbie zdrowia - zapowiada "Polska".
Przegląd prasy -
Sejm zaprasza Dalajlamę
Polski parlament zaprosił duchowego i politycznego przywódcę Tybetańczyków Dalajlamę. - Chcemy wyrazić solidarność Polski z narodem tybetańskim walczącym o swoje prawa - mówi "Dziennikowi" wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski.
Przegląd prasy -
Syrenka dla prezydenta Gruzji
Lech Kaczyński szykuje dar dla prezydenta Gruzji: odlew warszawskiej Syrenki. Ustawiony na centralnym placu Tbilisi ma umacniać przyjaźń między narodami - zapowiada "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Polacy przepijają podwyżki
Nigdy nie wydawaliśmy na alkohol tyle, co w ubiegłym roku, i nigdy nie piliśmy tak dużo - ocenia gazeta "Polska".
Przegląd prasy -
Krauze przerywa milczenie
Od wielu miesięcy Ryszard Krauze nie wypowiadał się w mediach. Zdecydował się przerwać milczenie, aby opowiedzieć "Parkietowi" o planach biznesowych i strategii swoich spółek.
Przegląd prasy -
Sprawa Pyjasa od nowa
Jeszcze w tym tygodniu wydam postanowienie o podjęciu na nowo umorzonego śledztwa. Poprowadzi je pion śledczy IPN, któremu przekażę wszystkie materiały i moje ustalenia - ujawnił "Rzeczpospolitej" Krzysztof Urbaniak z Prokuratury...
Przegląd prasy -
Możemy pomóc Tybetowi
To nieprawda, że nic nie możemy zrobić, by przerwać tragedię Tybetańczyków. - Zbojkotujmy ceremonię otwarcia olimpiady w Pekinie - proponuje Leszek Blanik, kandydat do złota na chińskich igrzyskach. Gazeta "Metro" przyłącza się do tego...
Przegląd prasy -
Składki dla samozatrudnionych
Projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przygotowany przez resort pracy przewiduje, że osoby prowadzące firmy i wychowujące dzieci będą mogły na trzy lata zawieszać prowadzenie działalności gospodarczej - pisze...
Przegląd prasy -
PO rośnie w siłę
Platforma Obywatelska cieszy się najwyższym poparciem od wyborów. Na partię Donalda Tuska chciałoby dziś głosować 53 proc. Polaków - wynika z sondażu "Rzeczpospolitej".
Przegląd prasy -
Joaninę przegrali doradcy
Francja i słabo znający się na UE doradcy prezydenta spowodowali, że w unijnym traktacie nie zapisano mechanizmu odwlekania decyzji, o które walczyła Polska - ustaliła "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Jaki będzie "Widoczny znak"
Rząd Niemiec zajmie się w środę koncepcją "Widocznego znaku" oraz wstępną kalkulacją kosztów powstania i funkcjonowania wystawy. Do tych dokumentów, przygotowanych przez Bernda Neumanna, pełnomocnika rządu ds. kultury i mediów, dotarła...
Przegląd prasy -
2008-03-19
Jak orędzie prezydenta pokonało serial, co planuje Ryszard Krauze, jak możemy pomóc Tybetowi, kto przegrał Joaninę i dlaczego – o tym informują dzisiejsze gazety.
Przegląd prasy -
Pacjent zapłaci za łóżko i wyżywienie
Najważniejsze ustalenia z kończącego się w środę "białego szczytu" ograniczają się do kilku punktów. Ale wprowadzenie ich w życie rozpocznie prawdziwą rewolucję w służbie zdrowia - zapowiada "Polska".
Kraj -
PO rośnie w siłę
Platforma Obywatelska cieszy się najwyższym poparciem od wyborów. Na partię Donalda Tuska chciałoby dziś głosować 53 proc. Polaków - wynika z sondażu "Rzeczpospolitej".
Kraj -
Joaninę przegrali doradcy
Francja i słabo znający się na UE doradcy prezydenta spowodowali, że w unijnym traktacie nie zapisano mechanizmu odwlekania decyzji, o które walczyła Polska - ustaliła "Rzeczpospolita".
Kraj -
Orędzie pokonało "M jak miłość"
8 mln widzów oglądało w poniedziałkowy wieczór orędzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jak się dowiedział "Dziennik", "Wiadomości" wydłużono do ponad 29 minut, aby dopasować ramówki TVP 1 i 2 i zmieścić emisje orędzia przed serialem "M...
Życie -
Krauze przerywa milczenie
Od wielu miesięcy Ryszard Krauze nie wypowiadał się w mediach. Zdecydował się przerwać milczenie, aby opowiedzieć "Parkietowi" o planach biznesowych i strategii swoich spółek.
Gospodarka -
Sejm zaprasza Dalajlamę
Polski parlament zaprosił duchowego i politycznego przywódcę Tybetańczyków Dalajlamę. - Chcemy wyrazić solidarność Polski z narodem tybetańskim walczącym o swoje prawa - mówi "Dziennikowi" wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski.
Kraj