10 maja 2008
-
Łagodniejsze kary dla żołnierzy z Afganistanu?
Część żołnierzy podejrzanych w sprawie ostrzelania afgańskiej wioski Nangar Khel może liczyć na nadzwyczajne złagodzenie kary; Naczelna Prokuratura Wojskowa zdecydowała wobec nich o zmianie kwalifikacji prawnej czynu - poinformowały...
Kraj -
Sikorski i Poettering o prawach człowieka
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Hansem-Gertem Poetteringiem - poinformował rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. Rozmawiano m.in. o prawach człowieka i o bezpieczeństwie...
Kraj -
Pawlak nie boi się "komunalizacji" szpitali
Zdaniem wicepremiera, prezesa PSL Waldemara Pawlaka - jeśli szpitale zostaną oddłużone - to samorządy będą nimi dobrze zarządzały. "Nie obawiamy się przekazania odpowiedzialności za szpitale samorządom" - podkreślił Pawlak.
Gospodarka -
Renesans Stasi
Ostatnie odkrycia niemieckich mediów, to nie pierwsze i zapewne nie ostatnie doniesienia o pracownikach Stasi, pełniących wysokie funkcje w państwie. Byli oficerowie często zasiadają na stanowiskach menedżerskich w niemieckich...
Świat -
SLD alternatywą dla prawicy?
Szef SLD Wojciech Olejniczak powiedział w Bydgoszczy, że jego partia chcąc zyskać szersze poparcie społeczne, musi uporządkować sprawy organizacyjne i przedstawić alternatywny w stosunku do partii prawicowych program.
Kraj -
Młodzi euroentuzjaści na Paradzie Schumana
Około 10 tysięcy młodych euroentuzjastów wzięło udział w Paradzie Schumana zorganizowanej w ramach jubileuszowych XV Polskich Spotkań Europejskich. Honorowym gościem uroczystości był przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans Gert...
Kraj -
Ziobro o pomyśle Ćwiąkalskiego
Ograniczenie dostępu do zawodów prawniczych to zła informacja dla milionów Polaków - tak poseł PiS, b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odniósł się do doniesień medialnych o propozycjach resortu sprawiedliwości.
Kraj -
Wrocław: policja poszukuje dwóch nastolatków
Dwóch chłopców w wieku 11 i 15 lat poszukują wrocławscy policjanci. Nastolatkowie zaginęli w piątek po południu, policja podejrzewa, że mogli uciec z domu.
Kraj -
Gosiewski zataił dochody
Przemysław Gosiewski zataił w swoich oświadczeniach majątkowych dochody, które uzyskiwał w 2001 r. - dowiedział się "Wprost".
Tylko u Nas -
Rumunia nie uzna Kosowa
Prezydent Rumunii Traian Basescu zdecydowanie wykluczył - zresztą nie po raz pierwszy - uznanie niepodległości Kosowa.
Świat -
Zmarł wynalazca nikotynowego plastra
Doktor Murray Jarvik - pionier badań nad nałogiem palenia i jeden z wynalazców nikotynowego plastra, ułatwiającego rzucenie palenia - zmarł w wieku 84 lat - poinformował rzecznik Uniwersytetu Kalifornii w Los Angeles (UCLA).
Życie -
Jak ślub, to tylko w Corleone
Ślub w kolebce sycylijskiej mafii - Corleone i toast wzniesiony miejscowym winem o nazwie Padrino (ojciec chrzestny) - oto moda, panująca wśród obywateli Skandynawii.
Życie -
Premier: musimy dbać o prawdziwy obraz historii
Premier Donald Tusk powiedział podczas uroczystości 63. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, że Polacy muszą dbać o prawdziwy obraz historii, tak aby nikt w Europie i na świecie nie zdołał jej zakłamać.
Kraj -
Byli współpracownicy Stasi w ministerstwach
Dwóch byłych tajnych współpracowników NRD-owskiej służby bezpieczeństwa pełni wysokie funkcje w niemieckich ministerstwach finansów i gospodarki - twierdzi sobotnia niemiecka prasa.
Świat -
Massa z pole position, Kubica piąty
Brazylijczyk Felipe Massa z teamu Ferrari rozpocznie w niedzielę z pole position wyścig o Grand Prix Turcji, piątą eliminację tegorocznych mistrzostw świata Formuły 1. Robert Kubica z BMW-Sauber wystartuje na torze w Stambule z piątej...
Życie -
Prezydent popiera wyjazd Sikorskiego do Gruzji
Prezydent Lech Kaczyński popiera zamysł udania się ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego do Gruzji. W sobotę prezydent ocenił, że atmosfera jego piątkowego spotkania z premierem była dobra; a Donalda Tuska nazwał patriotą.
Kraj -
Birma: referendum pomimo cyklonu
Bez incydentów zakończyło się referendum w sprawie nowej konstytucji w Birmie. Tymczasem ONZ informuje, że liczba poszkodowanych po przejściu cyklonu Nargis w tym kraju może wynosić od 1,5 do 2 mln.
Świat -
Wypadek w Tatrach: spędziła 2 doby w śniegu
W sobotę przewieziono do zakopiańskiego szpitala turystkę, która w czwartek poślizgnęła się na szlaku w okolicach Goryczkowej Czuby w Tatrach.
Kraj -
"Niech pismaki nie straszą Polaków"
Niech żaden pismak nie straszy Polaków tym, że jak zabraknie nam 300 km autostrady, to zabiorą nam organizację Euro 2012. To bzdura. Jeśli nie wydarzy się jakiś kataklizm, to nic nam nie grozi - powiedział w Pabianicach minister sportu i...
Gospodarka -
Papież: seksualność staje się narkotykiem
Papież Benedykt XVI powiedział, że "uprawianie seksualności przekształca się w narkotyk, gdy chce się podporządkować partnera własnym pragnieniom i interesom, bez poszanowania kochanej osoby".
Świat -
Aniołowie stróże z PiS dopilnują urzędników z PO
„Każdy wiceminister w Ministerstwie Skarbu ma opiekuna, posła śledzącego jego pracę i działania. Posłowie odpowiadają za nadzór nad działaniami ministerstwa w branżach”. Takie uwagi znalazły się w dokumencie „Aniołowie...
Tylko u Nas -
Antywojenny manifest
„W dolinie Elah”, to jeden z wielu w historii kina filmów, który opowiada o okropnościach wojny. Przesłanie to zostało jednak wpisane w ciekawą opowieść kryminalną.
ŻycieKultura -
500 euro grzywny dla żebraków w Wenecji
Grzywna w wysokości 500 euro oraz konfiskata zebranej jałmużny grozić będzie żebrakom w Wenecji. Takie kary przewiduje przygotowany dekret władz miasta, które starając się o jego wizerunek i porządek postanowiły zabronić żebractwa w...
Świat -
Polak skazany za gwałt na prostytutce
23-letni Grzegorz G. z Coventry został skazany na 6 lat pozbawienia wolności i deportację do Polski po odbyciu wyroku, postanowił sąd karny Warwick - donosi sobotnia lokalna gazeta "The Coventry Telegraph".
Świat -
Palikot: jestem zdrowy psychicznie
Janusz Palikot (PO) uważa, że raport o zdrowiu prezydenta powinien zawierać jak najwięcej danych, jedynie z pominięciem tych dotyczących intymności głowy państwa. Raport o stanie swojego zdrowia poseł opublikuje w poniedziałek; ujawnił...
Kraj -
Marcinkiewicz kończy pracę w EBOiR
Były premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że kończy pracę w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Dodał, że uzyskał taką informację w rozmowie z prezesem NBP Sławomirem Skrzypkiem.
Kraj -
Polscy turyści okupują Wilno
W weekendy w starej części Wilna, które już 88 lat należy do Litwy, czasami nie usłyszysz litewskiego słowa, gdyż miasto jest okupowane przed Polaków - pisze w sobotę dziennik "Vilnius Diena".
Życie -
"Pełne poparcie" UE dla Libanu
UE zadeklarowała "pełne poparcie" dla premiera Libanu Fuada Siniory i jego rządu oraz zaapelowała o rozwiązanie kryzysu "poprzez dialog i w ramach instytucjonalnych" - poinformował wieczorem szef dyplomacji unijnej Javier Solana, który...
Świat -
Żołnierze dumni z ostrzału Nangar Khel?
"Polska" dotarła do zeznań świadków tragedii w Nangar Khel. Wynika z nich, że ci żołnierze, których Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie nie wypuścił z aresztu, mieli być dumni z ostrzału afgańskiej wioski.
Kraj -
Olbrychski nakręci film o Jedwabnem
Daniel Olbrychski szuka autorów scenariusza do planowanego filmu o pogromie w Jedwabnem. – Jako artysta i były mieszkaniec Podlasia czuję się zobligowany do zajęcia stanowiska w sprawie Jedwabnego.
Tylko u Nas -
Krwawy zamach stanu w Libanie
Dysponująca niewielką większością koalicja rządowa w Libanie oskarżyła proirański ruch szyicki Hezbollah o "skierowanie broni przeciwko Libańczykom" i podjęcie próby "zbrojnego, krwawego zamachu stanu".
Świat -
Hitlerowski zbrodniarz zaproszony na konkurs piękności
Były kapitan SS 95-letni Erich Priebke, odbywający w areszcie domowym w Rzymie karę dożywocia za udział w masakrze 335 osób, głównie Żydów, w marcu 1944 roku w tym mieście, otrzymał propozycję wzięcia udziału w konkursie "piękności i...
Życie -
Żołnierze dumni z ostrzału Nangar Khel?
"Polska" dotarła do zeznań świadków tragedii w Nangar Khel. Wynika z nich, że ci żołnierze, których Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie nie wypuścił z aresztu, mieli być dumni z ostrzału afgańskiej wioski.
Przegląd prasy -
Protokoły sprawy dr. G. krążyły po TVP?
TVP wspierała Zbigniewa Ziobrę w kampanii przeciw Mirosławowi G. i ciągle to robi - ocenia "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
"Chory" sukces Tuska
Długi szpitali wobec państwa zostaną umorzone. Na spłatę reszty państwo zaciągnie kredyt - zapowiada "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Pierwsze zeznania Petera V.
Peter Vogel zaczął mówić. Szwajcarski bankier, który od Wielkanocy siedzi w areszcie, wśród najważniejszych swoich współpracowników wymienił krewną ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Kontrowersyjny projekt Ćwiąkalskiego
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski chce ograniczyć dostęp do zawodów prawniczych. Jego pomysł krytykują nawet politycy Platformy Obywatelskiej - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Ministerstwo zmieni klucz maturalny
Doskonała wiadomość dla przyszłorocznych maturzystów. Po serii krytycznych publikacji "Dziennika" w sprawie sposobu oceniania matur z języka polskiego minister edukacji Katarzyna Hall obiecuje, że zrobi wszystko, by zmienić ten system....
Przegląd prasy -
Będzie można składać pozwy zbiorowe
Grupy poszkodowanych w katastrofach czy przez wadliwe produkty będą mogły wspólnie występować o odszkodowania od sprawców. Będzie taniej i skuteczniej - zapowiada "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Europie grozi katastrofa demograficzna
W unii Europejskiej co 27 sekund dokonuje się aborcji. Do tego rozpada się instytucja małżeństwa. Eksperci są przerażeni - pisze "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
"Prezydent utrudnia pracę rządu"
"Rzeczpospolita" publikuje obszerną rozmowę z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Oto niektóre pytania i odpowiedzi.
Przegląd prasy -
Norblin sprzedany
Czy firma deweloperska związana z Lwem Rywinem zburzy zabytkową fabrykę? Już wiadomo, że Muzeum Techniki trafi na bruk - alarmuje "Życie Warszawy".
Przegląd prasy -
2008-05-10
Jak TVP wspiera Zbigniewa Ziobrę, komu prezydent utrudnia pracę, co zeznał „kasjer lewicy”, za co PO krytykuje ministra Ćwiąkalskiego – o tym piszą sobotnie dzienniki.
Przegląd prasy -
126 USD za baryłkę ropy
Po bezprecedensowym tygodniu, w trakcie którego ceny ropy biły codziennie rekordy wszech czasów, skacząc o dolara lub dwa, w piątek światowe ceny tego surowca osiągnęły niewyobrażalny do niedawna poziom 126 dol. za baryłkę.
Gospodarka -
Reforma KRUS i uszczelnienie systemu
Reforma systemu ubezpieczenia społecznego rolników ma przede wszystkim polegać na uszczelnieniu systemu tj. objęciu nim osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą - przewidują wstępne założenia do zmian w KRUS.
Gospodarka -
Europie grozi katastrofa demograficzna
W unii Europejskiej co 27 sekund dokonuje się aborcji. Do tego rozpada się instytucja małżeństwa. Eksperci są przerażeni - pisze "Rzeczpospolita".
Kraj -
"Prezydent utrudnia pracę rządu"
"Rzeczpospolita" publikuje obszerną rozmowę z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Oto niektóre pytania i odpowiedzi.
Kraj -
Pierwsze zeznania Petera V.
Peter Vogel zaczął mówić. Szwajcarski bankier, który od Wielkanocy siedzi w areszcie, wśród najważniejszych swoich współpracowników wymienił krewną ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego - pisze "Dziennik".
Kraj -
Protokoły sprawy dr. G. krążyły po TVP?
TVP wspierała Zbigniewa Ziobrę w kampanii przeciw Mirosławowi G. i ciągle to robi - ocenia "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
Kontrowersyjny projekt Ćwiąkalskiego
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski chce ograniczyć dostęp do zawodów prawniczych. Jego pomysł krytykują nawet politycy Platformy Obywatelskiej - pisze "Dziennik".
Kraj