17 maja 2008
-
Birma uchyla drzwi dla pomocy
Birmańska junta wpuściła do kraju prawie 80 pracowników medycznych z państw sąsiednich. Jesto jednak kropla w morzu potrzeb.
Świat -
Marsz Wyzwolenia Konopi
Marsz Wyzwolenia Konopi - pod takim hasłem odbyła się w sobotę w Warszawie manifestacja środowisk, opowiadających się za legalizacją w Polsce marihuany. Ulicami miasta przeszło kilkaset barwnie ubranych osób.
Kraj -
Pijany rosyjski statek na mieliźnie
Na mieliznę lub na podwodne skały wpłynął na Bałtyku koło Bornholmu rosyjski statek do transportu odpadów atomowych. Kapitana jednostki zatrzymano; policja podejrzewa, że był pod wpływem alkoholu, podobnie jak inni członkowie załogi.
Świat -
"Cudownie uratowany" niemiecki turysta nie leżał pod gruzami
Niemiecki turysta, którego - według pierwotnych relacji - wydobyto spod gruzów w 114 godzin po trzęsieniu ziemi w Syczuanie, w istocie ocalał podczas wstrząsów w oddalonej nieco od epicentrum wiosce - wyjaśniła agencja Xinhua, korygując...
Świat -
Alternatywa dla rosyjskiej Dumy
Z udziałem ok. 500 delegatów z 66 regionów Rosji w sobotę w Moskwie na inauguracyjnym posiedzeniu zebrało się Zgromadzenie Narodowe, alternatywny parlament wyłoniony z inicjatywy opozycyjnej koalicji Inna Rosja.
Świat -
3 mln dla Eltona Johna za koncert w Moskwie
Bogata Rosjanka, której nazwisko nie zostało ujawnione, zaproponowała słynnemu brytyjskiemu piosenkarzowi Eltonowi Johnowi ponad 3 mln euro honorarium za godzinny koncert na otwarciu jej nowego hotelu jesienią tego roku - podał w sobotę...
Życie -
FAZ: Polacy dyskutują o przesiedleniach
W Polsce znów rozgorzała debata historyczna i znów chodzi o Niemcy, wypędzenia oraz własną winę - pisze w sobotę dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Świat -
J. Kaczyński: niemieckie roszczenie efektem polityki przepraszania
Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił podczas sobotniego seminarium organizowanego przez jego partię, że uprawiana po 1989 roku przez polskie władze polityka "przepraszania" zbudowała podstawę dla roszczeń wobec ziem północnej i...
Kraj -
Polscy siatkarze pokonali Estonię
Polska pokonała w Olsztynie Estonię 3:0 (28:26, 25:17, 25:19) w meczu grupy F eliminacji mistrzostw Europy siatkarzy. W pierwszym spotkaniu Czarnogóra wygrała z Węgrami 3:1 (25:21, 25:23, 28:30, 27:25).
Życie -
Kolejny porwany statek
Somalijscy piraci uprowadzili jordański statek u wybrzeży Somalii - podała organizacja pomocy żeglarzom Seafarers Assistance Program.
Świat -
Czy detektyw Rutkowski współpracował z porywaczami Olewnika?
– Detektyw Krzysztof Rutkowski mógł współpracować z porywaczami mojego syna – podejrzewa Włodzimierz Olewnik, ojciec porwanego i zamordowanego Krzysztofa. Oskarżenia pod adresem Rutkowskiego – także o wyłudzenie od nich...
Tylko u Nas -
Chavez przeprasza Juana Carlosa
Prezydent Wenezueli Hugo Chavez po "bardzo konstruktywnym", jak je określił, piątkowym spotkaniu w Limie z Jose Luisem Zapatero, poprosił hiszpańskiego premiera o przekazanie pozdrowień królowi Juanowi Carlosowi.
Świat -
"Rzeźnik" ponownie uniewinniony
Bielski Sąd Okręgowy uniewinnił Ryszarda N., ps. Rzeźnik, jednego z najgroźniejszych polskich przestępców, w sprawie udziału w napadzie na kantor w Bielsku-Białej 14 lat temu. Wyrok jest nieprawomocny.
Kraj -
Korona Kielce bez trenerów
Selekcjoner piłkarzy Kolportera Kielce Jacek Zieliński wraz z pozostałymi członkami sztabu szkoleniowego trenerami - bramkarzy Andrzejem Krzyształowiczem, przygotowania fizycznego Andrzejem Szołowskim oraz drugim szkoleniowcem...
Życie -
Nad Zachodniopomorskie nadciągają burze
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ostrzega mieszkańców regionu przed silnymi burzami, które mogą wystąpić w sobotę.
Kraj -
Ruszają prace nad polsko-niemieckim podręcznikiem do historii
Polska i Niemcy opracują wspólny podręcznik do historii. W sobotę w Berlinie oficjalnie zainaugurowano prace nad podręcznikiem.
Życie -
Lider opozycji Zimbabwe nie wraca do kraju z obawy przed spiskiem
Przywódca opozycyjnego Ruchu na rzecz Zmian Demokratycznych (MDC) w Zimbabwe Morgan Tsvangirai odroczył planowany na sobotę powrót do kraju, gdy partia wykryła spisek na jego życie - poinformował rzecznik polityka.
Świat -
Strategia rządu Tuska
W drugiej połowie kadencji rząd PO wróci do pomysłu "szarpnięcia cuglami", który wymyślił Jan Rokita.
Tylko u Nas -
Odroczone rozmowy w iławskim szpitalu
Do przyszłego tygodnia odroczono rozmowy lekarzy ze szpitala powiatowego w Iławie (warmińsko-mazurskie) z kierownictwem placówki. Rozmowy dotyczą ponownego zatrudnienia w szpitalu na takich samych warunkach, jak przed zwolnieniem.
Życie -
Złotka nie poradziły sobie z Japonkami
Nie najlepiej rozpoczął się dla polskich siatkarek turniej interkontynentalny w Tokio, ostatnia eliminacja do igrzysk olimpijskich w Pekinie. Pierwszy mecz w tej imprezie przegrały z Japonią 1:3 (20:25, 25:27, 25:19, 17:25).
Życie -
Śmieciowy kryzys coraz ostrzejszy
Strażacy, gaszący pożary leżących na ulicach śmieci na peryferiach Neapolu, zostali obrzuceni kamieniami - informują włoskie media.
Świat -
Okrągły stół premiera z dziennikarzami
Po powrocie premiera Donalda Tuska z Peru nie będzie orędzia szefa rządu z okazji półrocza gabinetu, ale prawdopodobnie "okrągły stół", otwarta dyskusja z dziennikarzami - poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Rafał Grupiński.
Kraj -
Trofeum Lorenzo Bandiniego dla Kubicy
Robert Kubica odbierze w niedzielę w miasteczku Brisighella koło Rawenny nagrodę o nazwie Trofeum Lorenzo Bandiniego. Nagroda ta, wręczana już po raz piętnasty, nosi imię kierowcy wyścigowego, który zginął w wypadku w Monte Carlo 41 lat...
Życie -
Złote polskie łuczniczki
Justyna Mospinek, Iwona Marcinkiewicz i Małgorzata Sobieraj-Ćwienczek zdobyły złoty medal łuczniczych mistrzostw Europy w Vittel (Francja).
Życie -
Palikot uderza w Rydzyka
Znany z kontrowersyjnych wypowiedzi poseł Po Janusz Palikot, tym razem w wywiadzie dla dziennika "Polska The Times" zarzucił dyrektorowi Radia Maryja kradzież.
Kraj -
Rząd powinien wesprzeć Wrocław
Wrocław ma poważne szanse na siedzibę Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), a polski rząd powinien lobbować na jego rzecz - uważa ekspert Uniwersytetu Warszawskiego Jarosław Pietras.
Życie -
Pała z matury
Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marek Legutko ma być wkrótce odwołany ze stanowiska. Taka decyzja zapadła już na szczeblu rządowym i prawdopodobnie już w poniedziałek oficjalnie ogłosi ją minister edukacji Katarzyna Hall -...
Kraj -
Podatek Religi w końcu trafi do szpitali
Narodowy Fundusz Zdrowia planuje za miesiąc rozpocząć weryfikację informacji o leczeniu ofiar wypadków samochodowych - informuje "Parkiet". Dzięki temu szpitale mogłyby wreszcie dostać dodatkowe pieniądze za ich leczenie.
Gospodarka -
Chiny: po wstrząsach - powódź
Terenom dotkniętym katastrofalnym trzęsieniem ziemi w środkowych Chinach zagraża teraz powódź. Trwa ewakuacja tysięcy ludzi z tych rejonów.
Świat -
Szczyt w Limie bez spektakularych deklaracji
Pomoc dla krajów najbardziej dotkniętych wzrostem cen żywności, walka z ubóstwem, analfabetyzmem i skutkami zmian klimatycznych - to główne zapisy deklaracji końcowej na szczycie UE-Ameryka Łacińska i Karaiby w Limie. Wzięli w nim udział...
Świat -
Z ABW wyrzucono tak wielu mężczyzn, że jest najbardziej sfeminizowaną służbą mundurową
Tygodnik "Wprost" ustalił, że aż 35 proc. z blisko 4,5 tys. pracowników ABW stanowią kobiety. Na drugim miejscu plasuje się CBA, w którym panie stanowią jedną trzecią z 568 pracowników.
Tylko u Nas -
Samotny jak prezydent
Dwór pełen frakcji i koterii. Taki obraz prezydenckiej kancelarii przedstawili dziennikarze "Dziennika", którzy - jak twierdzą - ponad dwa miesiące przyglądali się jej funkcjonowaniu.
Przegląd prasy -
Palikot: ojciec Rydzyk za kraty
Znany z kontrowersyjnych wypowiedzi poseł Po Janusz Palikot, tym razem w wywiadzie dla "Polska The Times" bez ogródek zaatakował dyrektora Radia Maryja, praktycznie nazywając go złodziejem.
Przegląd prasy -
Matura na dwóję
Marek Legutko przestanie być szefem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Taka decyzja zapadła już na szczeblu rządowym i prawdopodobnie już w poniedziałek oficjalnie ogłosi ją minister edukacji Katarzyna Hall po spotkaniu z olsztyńskimi...
Przegląd prasy -
Pruskie Towarzystwo Powiernicze szykuje pozwy
Kolejne pozwy zapowiada w przyszłym miesiącu Pruskie Towarzystwo Powiernicze, które złożyło już przeciwko Polsce 22 skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu. Dotyczą one zwrotu majątków pozostawionych po...
Przegląd prasy -
Prezydent: w Izraelu czuję się jak w domu
W wywiadzie udzielonym "Rzeczpospolitej" w związku z zakończoną wizytą w Izraelu prezydent Lech Kaczyński mówi m.in. o antysemityzmie Polaków, ale też o niesprawiedliwych stereotypach panujących na nasz temat w tym kraju.
Przegląd prasy -
Kartoteka katów Warszawy
Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymało z Austriackiego Czerwonego Krzyża kartotekę członków brygady specjalnej SS, skierowanej 4 sierpnia do tłumienia powstania warszawskiego. Brała ona udział m.in. w rzezi cywilnej ludności Woli oraz...
Przegląd prasy -
Ruszą wypłaty podatku Religi
Narodowy Fundusz Zdrowia planuje za miesiąc rozpocząć weryfikację informacji o leczeniu ofiar wypadków samochodowych - informuje "Parkiet". Dzięki temu szpitale mogłyby wreszcie dostać dodatkowe pieniądze za ich leczenie.
Przegląd prasy -
2008-05-17
Dlaczego szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej musi odejść, o intrygach w Kancelarii Prezydenta, skąd znamy katów Warszawy z sierpnia '44 i dlaczego Janusz Palikot obawia się o swoje członkostwo w platformie - o tym pisze sobotnia prasa.
Przegląd prasy -
Tusk: spodziewałem się obrony PiS-owskiej dominacji w mediach
Spodziewałem się, że Lech Kaczyński będzie "jak niepodległości" bronił "PiS-owskiej dominacji" w mediach publicznych - skomentował premier Donald Tusk prezydenckie weto do ustawy medialnej.
Kraj -
Chavez przeprasza Merkel za porównanie z Hitlerem
W kuluarach odbywającego się w Limie szczytu przywódców i szefów rządów państw UE oraz Ameryki Łacińskiej, prezydent Wenezueli Hugo Chavez przeprosił niemiecką kanclerz Angelę Merkel za swoje niedzielne wystąpienie, w którym zarzucił jej...
Świat