23 maja 2008
-
Nie będzie pomocy wojskowej dla Polski
Amerykański Senat uchwalił ustawę budżetową przydzielającą rządowi 165 miliardów dolarów na dalsze finansowanie wojen w Iraku i Afganistanie. Dołączył do niej jednak szereg wydatków krajowych, co może skłonić prezydenta George'a Busha do...
Świat -
Dom ze zwłokami na sprzedaż
Dom nie był drogi i to zwróciło uwagę na ogłoszenie. W środku jednak znajdowały się zwłoki właścicielki - pisze lokalna prasa w Buenos Aires.
Życie -
McCain zrywa z kontrowersyjnym pastorem
Senator John McCain, kandydat prezydencki Republikanów, zerwał ostatecznie z kontrowersyjnym pastorem protestanckim Johnem Hagee, który w lutym poparł go w jego staraniach o Biały Dom.
Świat -
Brown spotkał się z Dalajlamą XIV
Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown przyjął w piątek na prywatnym spotkaniu Dalajlamę XIV. Spotkanie odbyło się nie w siedzibie premiera na Downing Street, lecz w Pałacu Lambeth - londyńskiej rezydencji arcybiskupa Canterbury.
Świat -
Nagroda za dobrowolną weryfikację
Żołnierze zlikwidowanych Wojskowych Służb Informacyjnych, którzy dobrowolnie poddali się weryfikacji, będą mieli "otwartą drogę" do służby niezależnie od tego, czy Komisja Weryfikacyjna wyda stanowisko w ich sprawie czy też nie - zakłada...
Kraj -
Putin popularniejszy od Miedwiediewa
Władimir Putin jako premier nadal cieszy się większą popularnością wśród społeczeństwa niż nowy prezydent Dmitrij Miedwiediew, który objął po nim najwyższy urząd w państwie 7 maja br. - poinformowało Centrum Analityczne Jurija Lewady.
Świat -
Polacy wygrali z FC Schaffhausen
- Piłkarska reprezentacja Polski, przygotowująca się na zgrupowaniu w niemieckim Donaueschingen do mistrzostw Europy, wygrała w meczu sparingowym z drugoligowym szwajcarskim zespołem FC Schaffhausen 1:0 (0:0). Jedynego gola w 74. minucie...
Życie -
Sikorski: do USA na zakupy
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ocenił, że Polacy coraz częściej jeżdżą do USA na zakupy, a nie do "nielegalnej pracy". Według ministra, sprawa zniesienia wiz do tego kraju dla naszych obywateli jest "na dobrej drodze".
Kraj -
Premier: wprowadzamy zmiany spokojnie
Rząd nie podejmuje eksperymentów i chce podnosić poziom życia - w ten sposób pół roku pracy rządu podsumował w Warszawie premier Donald Tusk.
Kraj -
Zrób się na gwiazdę
Wielu marzy, by choć raz poczuć się jak gwiazda. Amerykanie poszli krok naprzód - płacą fałszywym paparazzim, by ci biegali za nimi z aparatem.
Życie -
Partia Saakaszwilego wygrała wybory
Partia prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego wygrała wybory parlamentarne - podała po przeliczeniu wszystkich głosów Centralna Komisja Wyborcza.
Świat -
Olejniczak: premier robi niezłe wrażenie
Premier Donald Tusk sprawia niezłe wrażenie, ale oprócz tego żadnych konkretów nie ma - tak pół roku pracy rządu Tuska i koalicji PO-PSL ocenia szef SLD i przewodniczący klubu Lewicy Wojciech Olejniczak.
Kraj -
Radwańska w finale turnieju WTA w Stambule
Agnieszka Radwańska wystąpi w finale turnieju WTA Tour na kortach ziemnych w Stambule (z pulą nagród 200 tys. dol.). Polska tenisistka, rozstawiona z numerem drugim, awansowała w piątek, po wygranej 7:6 (7-1), 3:6, 6:1 z Bułgarką Cwetaną...
Życie -
"Polskie żądania ws. tarczy nie są wygórowane"
Amerykański dyplomata negocjujący z rządem RP w sprawie tarczy rakietowej Stephen Mull powiedział, że związane z tym polskie postulaty dotyczące pomocy USA w modernizacji polskiej armii nie są wygórowane.
Świat -
KPP: pół roku rządów Tuska obiecujące
Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP), uważa pierwsze pół roku urzędowania gabinetu Donalda Tuska za obiecujące. Chodzi o proponowane regulacje systemowe, "mające stworzyć zdrowy klimat dla przedsiębiorczości oraz czytelne reguły dla...
Gospodarka -
Hiszpański alpinista zginął na Annapurnie
Słynny hiszpański alpinista Inaki Ochoa de Olza, który zdobył w Karakorum i Himalajach dwanaście ośmiotysięczników, zginął podczas próby wejścia na Annapurnę (8091 m).
Życie -
Serj Tankian szykuje musical
Serj Tankian, znany z formacji System Of A Down, szykuje nowe dzieło. Tym razem będzie to musical.
KulturaMuzyka -
Coraz więcej Metalliki
Zespół Metallica ma najwyraźniej potrzebę dzielić się owocami swej pracy.
KulturaMuzyka -
Hannah Montana wybiera się do kina
Miley Cyrus zagra tytułową rolę w kinowej wersji przeboju "Hannah Montana".
Kultura -
Mastodon z producentem Pearl Jam
Zespół Mastodon rozpocznie wkrótce nagrywanie kolejnego albumu. Artystów wspomoże Brendan O'Brien, który obecnie pracuje również z Pearl Jam i AC/DC.
KulturaMuzyka -
Gitarzysta Roba Zombie solo
John 5, który wspomaga Roba Zombie, nagrał kolejny solowy album. Dzieło nosi tytuł "Requiem".
KulturaMuzyka -
Dokument o metalowym Lemmym
Uwielbiają go miliony fanów ciężkiego, rockowego grania. Doczekał się nawet lalki zaprojektowanej na jego podobiznę. Teraz sekrety życia lidera zespołu Motörhead, Lemmy'ego Kilmistera, zgłębią również
KulturaMuzyka -
Superhero po polsku w sieci
6 czerwca do kin trafi komedia "Superhero". Właśnie ruszyła polska strona poświęcona produkcji.
Kultura -
Zobacz balonową gumę Dillinger Escape Plan
Formacja Dillinger Escape Plan nakręciła nowy teledysk. Klip powstał do utworu "Black Bubblegum".
Kultura -
"Nie ma akcji przeciwko niezależności mediów"
Nie ma i nie będzie żadnych akcji, które byłyby skierowane przeciwko niezależności mediów, ale dziennikarze muszą stosować się do przepisów - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski na konferencji prasowej, podsumowującej...
Kraj -
Hannah Montana wybiera się do kina
Miley Cyrus zagra tytułową rolę w kinowej wersji przeboju "Hannah Montana".
Kultura -
Nietypowe urodziny Charlesa Randolpha
Charles Randolph napisze scenariusz do filmu "The Birthday Party".
Kultura -
Richard Dreyfuss w Białym Domu
Richard Dreyfuss dołączy do obsady obrazu "W" Olivera Stone'a.
Kultura -
Rozstrzygnięto pierwszy przetarg na budowę boiska
Minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki na konferencji prasowej podsumowującej pół roku pracy rządu poinformował, że rozstrzygnięto już pierwszy przetarg na budowę boiska w ramach akcji "Moje boisko - Orlik 2012".
Gospodarka -
Deklaracja kijowska i globalne bezpieczeństwo
Wspólną deklarację o zasadach globalnego bezpieczeństwa podpisali w Kijowie uczestnicy szczytu na temat bezpieczeństwa energetycznego - poinformował prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.
Świat -
Birmańska junta wpuszcza pomoc
Junta w Birmie zgadza się na wpuszczenie cywilnych statków i łodzi z pomocą dla ofiar cyklonu Nargis - poinformował sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun po spotkaniu z birmańskim przywódcą, generałem Than Shwe.
Świat -
Pinkas opuścił areszt
Podejrzany o korupcję b. wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas po pięciu tygodniach opuścił areszt śledczy przy ul. Smutnej w Łodzi.
Kraj -
Atomowa umowa chińsko-rosyjska
Rosja wybuduje w Chinach zakłady wzbogacania paliwa nuklearnego oraz dostarczy Chinom częściowo wzbogacony uran. Umowę w tej sprawie podpisano w piątek w Pekinie, w obecności prezydentów Hu Jintao i Dmitrija Miedwiediewa.
Gospodarka -
Rząd chce, by renciści dorabiali bez ograniczeń
Rząd proponuje by renciści, pobierający świadczenia z tytułu niezdolności do pracy mogli dorabiać bez ograniczeń, a ich renty nie były zmniejszane ani zawieszane bez względu na osiągane dochody, jak to jest obecnie.
Gospodarka -
Ali Agca napisze do prezydenta Kaczyńskiego
List Mehmeta Alego Agcy do prezydenta Lecha Kaczyńskiego z prośbą o przyznanie polskiego obywatelstwa zostanie wysłany w poniedziałek 26 maja - ogłosił w Ankarze nowy adwokat tureckiego terrorysty, który w 1981 roku strzelał do Jana...
Świat -
Orzechowski skarży Palikota
Doniesienie do prokuratury na posła PO Janusza Palikota złożył b. wiceminister edukacji i b. poseł LPR Mirosław Orzechowski. Orzechowski uważa, że polityk Platformy m.in. obraża jego uczucia religijne.
Kraj -
Huragany windują ceny ropy
Ropa naftowa na giełdzie w Nowym Jorku mocno drożeje w piątek wczesnym popołudniem w reakcji na prognozy, że rozpoczynający się wkrótce w USA sezon huraganów będzie gorszy niż normalnie - podają maklerzy.
Gospodarka -
Ekologiczne autobusy w Tarnowie
Ponad 60 procent autobusów eksploatowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Tarnowie (MPK) wykorzystuje ekologiczne źródła napędu: hybrydowy spalinowo- elektryczny oraz sprężony gaz ziemny CNG.
Życie -
Rossijskaja Gazieta: USA nie będą tak hojne wobec Polski jak ZSRR
USA nie powtarzają błędów ZSRR w relacjach z Polską - tak rządowa "Rossijskaja Gazieta" komentuje czwartkową wypowiedź przedstawiciela Departamentu Stanu USA Stephena Mulla dla agencji Reutera.
Świat -
Kaci Warszawy bedą przesłuchiwani w Niemczech?
Szef pionu śledczego IPN rozważa zwrócenie się do strony niemieckiej o pomoc i przesłuchanie żyjących członków brygady SS, która mordowała Polaków w czasie Powstania Warszawskiego.
Kraj -
Memoriał skarży decyzję o umorzeniu śledztwa ws. Katynia
Rosyjskie stowarzyszenie Memoriał złożyło skargę w Sądzie Rejonowym w Moskwie na postępowanie Głównej Prokuratury Wojskowej (GPW) Rosji, która konsekwentnie odmawia mu odtajnienia swojego postanowienia z 21 września 2004 roku o umorzeniu...
Świat -
Chińsko-rosyjskie potępienie tarczy
Chiny i Rosja potępiły amerykański plan stworzenia systemu obrony przeciwrakietowej. W piątek rozpoczęła się wizyta prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w Chinach
Świat -
Majówka za 13 mld zł
Majowe wydłużone weekendy zmniejszą wartość PKB o 13 miliardów złotych - wylicza "Gazeta Prawna".
Gospodarka -
Bundesrat za ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego
Wyższa izba niemieckiego parlamentu (Bundesrat) opowiedziała się za ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego. Bezpośrednio po głosowaniu polityk bawarskiej chadecji (CSU) Peter Gauweiler zaskarżył traktat do Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe.
Świat -
Torebki foliowe do Sejmu
Powstał obywatelski projekt ustawy w sprawie darmowych toreb foliowych rozdawanych w supermarketach. "Jeśli trafi do Sejmu, będę walczył o jej przyjęcie" - deklaruje w rozmowie z „Dziennikiem” szef sejmowej komisji środowiska...
Przegląd prasy -
Nie taki zły klucz maturalny...
Tajny klucz oceny wypracowań maturalnych z polskiego wciąż budzi emocje. Okazuje się jednak, że nie wszyscy uważają, że jest zły i należy go zlikwidować. Dziennikarka „Gazety Wyborczej” Aleksandra Pezda uważa, że jest on...
Przegląd prasy -
Kupi bankruta w zamian za dobre imię
Zygmunt Solorz-Żak przejmie upadły Bank Staropolski bank, by jego upadłość nie wpłynęła negatywnie na wizerunek inwestora i nie zaszkodziła mu w interesach - pisze "Puls Biznesu".
Przegląd prasy -
W obronie honoru WSI
Byli oficerowie WSI na oraz generałowie po radzieckich uczelniach chcą bronić godności polskiego żołnierza - ujawnia "Rzeczpospolita". Kilka tygodni temu oficjalnie zaczęło działać stowarzyszenie Pro Milito, założone przez wpływowych...
Przegląd prasy -
Krauze stawia na naftę
Słynny biznesmen z Gdyni, Ryszard Krauze, od kilku miesięcy gorączkowo wyprzedaje udziały w swoich spółkach. "Rzeczpospolita" spekuluje, że najprawdopodobniej postanowił skoncentrować się na wydobywaniu ropy naftowej.
Przegląd prasy -
Kaci Warszawy będą ścigani
Ścigania katów Warszawy z brygady Dirlewangera, którzy brali udział w rzezi Woli w sierpniu 1944 roku, i odebrania im rent wojskowych domagać się będzie Centrum Wiesenthala. Ich listę ma Muzeum Powstania Warszawskiego - pisze...
Przegląd prasy -
Bp Michalik: „na szczęście jest Radio Maryja”
"Nasz Dziennik" relacjonuje homilie wygłoszone podczas procesji Bożego Ciała. Abp Józef Michalik oznajmił m.in., że protesty przeciwko obsadzeniu biskupstwa w Gdańsku, były sterowane z zagranicy. "Na szczęście jest Radio Maryja" -...
Przegląd prasy -
Długie weekendy za 13 mld zł
Majowe świętowanie zmniejszy wartość PKB o 13 miliardów złotych - wylicza "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
Tusk odkłada rekonstrukcję rządu
Jak dowiedział się "Dziennik", Donald Tusk nie zamierza w sierpniu wymieniać ministrów. Zapowiedział to już członkom swego gabinetu. To zaskakująca deklaracja, bo jeszcze niedawno premier zapowiadał kilka dymisji w wakacje.
Przegląd prasy -
Nie będzie rekonstrukcji rządu?
Donald Tusk nie zamierza w sierpniu wymieniać ministrów. Zapowiedział to już członkom swego gabinetu - twierdzi "Dziennik". To zaskakująca deklaracja, bo jeszcze niedawno premier zapowiadał kilka dymisji w wakacje. Premier na pewno oceni...
Kraj -
2008-05-23
Ile kosztują nas "długie weekendy", dlaczego w sierpniu nie będzie rekonstrukcji rządu, co robi teraz Ryszard Krauze, kto chce bronić honoru WSI i czy maturalny klucz jest rzeczywiście taki zły – o tym pisze m.in. piątkowa prasa.
Przegląd prasy -
Phoenix zbliża się do Marsa
Do Czerwonej Planety zbliża się Phoenix, niewielki próbnik agencji NASA, który w niedzielę ma wylądować w rejonie północnego koła podbiegunowego planety. Jego celem jest zbadanie, czy na planecie mogło kiedyś istnieć życie.
Życie -
Chiny: ponad 55 tys. zabitych
Trzęsienie ziemi z 12 maja w chińskiej prowincji Syczuan spowodowało 55.239 ofiar śmiertelnych - poinformował w piątek na konferencji prasowej wicegubernator tej prowincji Li Chengyun.
Świat -
Angielscy wyborcy odrzucili labourzystów
Rządząca Partia Pracy premiera Gordona Browna doznała kolejnej porażki na rzecz opozycyjnej Partii Konserwatywnej w wyborach uzupełniających do parlamentu, w sąsiadujących miastach Crewe i Nantwich (północno zachodnia Anglia), będących...
Świat