10 czerwca 2008
-
Lekarze nadal bez kas fiskalnych
Dalsze zwolnienie lekarzy z konieczności posiadania kas fiskalnych przewiduje projekt rozporządzenia ministra finansów, który został przekazany do uzgodnień międzyresortowych - poinformował rzecznik resortu finansów Jakub Lutyk.
Gospodarka -
Wlk. Brytania: przemyt po polsku
Policjanci z jednostki do walki z narkotykami metropolitarnej policji Londynu aresztowali w poniedziałek trzech Polaków, podejrzanych o przemycanie narkotyków wartości kilku tysięcy funtów w zamkniętych puszkach z żywnością - podał...
Świat -
Olejniczak nadal szefem klubu Lewicy
Na zakończonym posiedzeniu klubu Lewicy postanowiono, że Wojciech Olejniczak pozostaje szefem tego klubu.
Kraj -
Rządowa propozycja dla nauczycieli
Procentowe zwiększenie wynagrodzenia nauczycieli stażystów, czyli zaczynających pracę w zawodzie, oraz jednoczesne zmniejszenie procentowe wynagrodzenia nauczycieli na wyższych etapach awansu zawodowego - taką propozycję przedstawiła...
Kraj -
Wojciech Kilar popularny w Czechach
"Krzesany" - inspirowany muzyką góralską utwór Wojciecha Kilara - otrzymał nagrodę dla "najczęściej granego zagranicznego utworu muzyki poważnej" ubiegłego roku w Czechach - poinformował Instytut Polski w Pradze.
Życie -
Bush z pożegnalną wizytą w Niemczech
Prezydent USA George W. Bush przybył późnym popołudniem do Niemiec, które są drugim etapem pożegnalnej podróży amerykańskiego przywódcy po Europie.
Świat -
Chcesz być Niemcem? Zdaj test
Od 1 września każdy, kto zechce ubiegać się o obywatelstwo Niemiec, będzie musiał zdać złożony z 33 pytań test dotyczący niemieckiej polityki, prawa, historii i społeczeństwa.
Świat -
Lekarze mówią: nie bierzemy!
Ruszyła medialna kampania przeciwko korupcji: "Nie biorę, chcę normalnie zarabiać, czyli rewolucja uczciwości wśród lekarzy".
Kraj -
Zgubił szczękę w czasie jazdy
47-letni mężczyzna zgubił własną sztuczną szczękę na jednej z niemieckich autostrad.
Życie -
Krzyż Zesłańców Sybiru dla Polaków w Iranie
Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Krzyżem Zesłańców Sybiru Polaków deportowanych podczas wojny i obecnie zamieszkujących w Iranie. Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowany został także irański reżyser Khosrow Sinai.
Świat -
Premier Luksemburga w Warszawie
O polityce wschodniej, Traktacie Lizbońskim i najbliższym szczycie UE rozmawiali w stolicy premierzy Polski i Luksemburga - Donald Tusk i Jean-Claud Juncker.
Kraj -
Niewybuch na lotnisku w Łodzi
Niewybuch prawdopodobnie z okresu II wojny światowej znaleziono we wtorek na terenie budowy Terminalu 3 na łódzkim lotnisku. Port Lotniczy został po południu zamknięty.
Kraj -
PO: nie ma potrzeby debaty nt. służby zdrowia
Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski nie widzi potrzeby przeprowadzania w Sejmie kolejnej debaty na temat służby zdrowia. Uważa, że posłowie powinni raczej skupić się na pracy w komisjach nad ustawami zdrowotnymi.
Kraj -
Belgowie protestują przeciw drożyźnie
Około 20 tysięcy ludzi uczestniczyło we wtorek w Mons w trwających drugi dzień w Belgii akcjach przeciwko spadkowi siły nabywczej.
Gospodarka -
Rząd przyjął projekt ustawy o emeryturach kapitałowych
Przyjęcie ustawy było bardzo pilne ze względu na to, że wypłaty emerytur kapitałowych rozpoczną się już w 2009 r.
Gospodarka -
Tydzień pracy w UE nadal do 48 godzin
Po kilkunastu godzinach zaciętych negocjacji ministrowie uzgodnili, że tydzień pracy w UE będzie nadal wynosił do 48 godzin, ale za zgodą pracownika będzie go można wydłużyć maksymalnie do 65 godzin.
Gospodarka -
OPEC: nikt nie żąda większego wydobycia ropy
Libijski sekretarz generalny Organizacji Państw Eksportujących Ropę (OPEC) Abdullah al-Badri zaapelował do partnerów rynkowych o spokój, wskazując, iż rekordowo wysokie ceny ropy są "nie do zniesienia" i nie stanowią efektu jakichkolwiek...
Gospodarka -
Rosja rozpoczyna budowę zakładów niszczenia broni chemicznej
Projekt ten, dofinansowywany przez stronę niemiecką 140 milionami euro, jest realizowany w obwodzie briańskim w zachodniej Rosji.
Świat -
Ziobro o aresztowaniach w „aferze gruntowej”
Zbigniew Ziobro uważa, że akt oskarżenia przeciw Piotrowi R. i Andrzejowi K. w sprawie "afery gruntowej" z 2007 r. świadczy o tym, że akcja CBA "była zasadna", a działania Biura "służyły ujawnienia przestępstwa".
Kraj -
Czuma: zbadamy aferę gruntową
Sprawa afery gruntowej będzie badana przez sejmową komisję śledczą ds. nacisków władz na śledztwa dotyczące polityków i mediów. Na razie nie ma jeszcze terminu rozpoczęcia tych prac - powiedział szef tej komisji Andrzej Czuma.
Kraj -
Business Centre Club domaga się zakończenia strajku pocztowców
Dla części firm, które np. prowadzą sprzedaż wysyłkową, strajk oznacza paraliż działalności - dane sprzedaży takich firm w ostatnim tygodniu pokazują spadek o ponad 60 proc.
Gospodarka -
USA i UE grożą Iranowi dalszymi sankcjami
Stany Zjednoczone i Unia Europejska ostrzegły we wtorek Iran przed możliwością kolejnych sankcji, jeśli Teheran będzie kontynuował swój program nuklearny.
Świat -
Narodziny Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki
We Wrocławiu podpisano akt założycielski Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki S.A.
Gospodarka -
Nowy wiceprezes IPN
Od 16 czerwca wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej będzie Franciszek Gryciuk.
Kraj -
Szef Gazpromu: baryłka ropy za 250 $ w 2009
Szef rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller powiedział, że cena baryłki ropy naftowej dojdzie do 250 dolarów.
Gospodarka -
Chorzów: centrum handlowo-rozrywkowe zamiast huty
Węgierski deweloper TriGranit chce zbudować na terenie dawnej Huty Kościuszko w Chorzowie centrum handlowo-rozrywkowe, konferencyjne oraz biura i hotel.
Gospodarka -
Mężydło: Post Media Serwis to przechowalnia ludzi Macierewicza
Platforma Obywatelska domaga się likwidacji należącej do Poczty Polskiej, spółki Post Media Serwis związanej z Antonim Macierewiczem.
Gospodarka -
Trudne pytania w sprawie Nangar Khel
Wypuszczenie podejrzanych w sprawie Nangar Khel oznacza kompromitację prokuratury. Już podczas poprzedniego posiedzenia w tej sprawie sąd podkreślał, że w materiałach przedstawionych przez prowadzących śledztwo brak logiki, że zarzuty...
Kraj -
Oskarżeni w sprawie afery gruntowej
Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Piotrowi R. i Andrzejowi K. w sprawie głośnej w 2007 r. "afery gruntowej", w wyniku której zdymisjonowany został ówczesny minister rolnictwa Andrzej Lepper.
Kraj -
Irlandczycy zdecydują o Traktacie Lizbońskim
Głosy 3 mln Irlandczyków zdecydują w czwartek o losie dokumentu reformującego Unię Europejską, zamieszkaną przez 490 mln ludzi.
Świat -
Wizyta Mironowa - perspektywa zacieśnienia stosunków z Rosją
Mironow - przewodniczący Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Rosji - który składa wizytę w Polsce - rozmawiał w Senacie z marszałkiem Borusewiczem.
Kraj -
Protest paliwowy w Hongkongu
Kierowcy ciężarówek w proteście przeciwko wysokim cenom paliwa demonstrowali w Hongkongu, maszerując pod siedzibę władz oraz paraliżując ruch na całym terytorium powolną jazdą.
Świat -
Sto nominacji profesorskich
Stu naukowców otrzymało nominacje profesorskie z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Kraj -
Bułgarscy pisarze na liście agentów
Dwoje znanych pisarzy bułgarskich Georgi Danaiłow i Wera Mutafczieja znalazło się na liście 30 agentów byłych służb komunistycznych, opublikowanej przez bułgarską komisję lustracyjną.
Świat -
5 lat więzienia za ugodzenie szablą
Na 5 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Suwałkach (Podlaskie) 52-letniego mieszkańca Warszawy, który jesienią ubiegłego roku podczas urlopu na Suwalszczyźnie śmiertelnie ugodził szablą swego kolegę.
Życie -
Libia wyklucza duńskie firmy
Libia wykluczyła duńskie firmy z wielkich inwestycji o wartości 126 mld dolarów w odwecie za wydrukowanie karykatur Mahometa w duńskiej prasie.
Świat -
Manifestacja pracowników służby zdrowia
Ponad tysiąc pracowników służby zdrowia demonstruje w Częstochowie. To miasto wybrano na demonstrację, pnieważ, jak powiedział przewodniczący Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia "S" Tomasz Ziółkowski, właśnie w tym mieście "skumulowały się...
Kraj -
PiS wstrzyma się z wnioskiem o wotum nieufności wobec min. Kopacz
Na razie PiS nie przewiduje złożenia wniosku o wotum nieufności dla minister zdrowia Ewy Kopacz - oznajmił szef klubu PiS Przemysław Gosiewski.
Kraj -
Pierwszy wyrok w sprawie korupcji w polskim futbolu
Na cztery miesiące w zawieszeniu na 2 lata skazał wrocławski sąd dwóch b. piłkarzy Polaru Wrocław: Tomasza R. i Jacka S., oskarżonych m.in. o ustawianie II-ligowych meczów.
Kraj -
Organizacje pozarządowe przeciw klapsom
Organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną praw dzieci oraz pomocą dzieciom i ich rodzinom, stanowczo protestują przeciwko stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich dopuszczającego możliwość stosowania kar fizycznych wobec dzieci.
ŻycieKraj -
Strefa Gazy: zginęło trzech bojowników Hamasu
Trzech Palestyńczyków z radykalnego ugrupowania Hamas zginęło, a pięciu zostało rannych w ataku izraelskim w Strefie Gazy.
Świat -
Grecja: strajk pracowników telekomunikacji
Pracownicy największej greckiej spółki telekomunikacyjnej OTE rozpoczęli 24-godzinny strajk.
Świat -
Sześć lat dla bezdomnego za zabójstwo
Bezdomny, który zabił prześladującego go od dłuższego czasu młodego człowieka, został skazany na sześć lat więzienia. Sąd uznał, że działał w obronie koniecznej, ale przekroczył jej granice.
Kraj -
Iran odpowiada na sankcje wycofaniem lokat
Iran wycofuje swe lokaty z banków europejskich w odpowiedzi na międzynarodowe sankcje, jakie nakłada się na niego z powodu forsowania zbrojeń nuklearnych.
ŚwiatŻycie -
Amerykanie nie chcą wydać Przywieczerskiego
Przedstawiciele władz USA zwlekają z ekstradycją Dariusza Przywieczerskiego, oskarżonego w sprawie Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego – dowiedział się „Wprost”. Zdaniem naszych rozmówców z Ministerstwa...
Tylko u Nas -
Kolejny tajemniczy prokurator
Nie wiem, dlaczego zostałem odwołany z funkcji szefa Prokuratury Okręgowej w Warszawie - zeznał prokurator Cezary Przasnek przed sejmową komisja śledczą ds. nacisków władz na śledztwa ws. polityków i mediów. Jak jego poprzednicy,...
Kraj -
Ponad 20 lat kierował karetką bez prawa jazdy
20 lat bez prawa jazdy prowadził karetki pogotowia i wozy strażackie pewien strażak z miesta Takaoka w środkowej Japonii. Stracił pracę, gdy sprawa wyszła na jaw.
Życie -
Puste półki w hiszpańskich supermarketach
Zbiorową histerię wywołał trwający od poniedziałku strajk transportowców przeciwko wysokim cenom paliw w Hiszpanii. Tysiące mieszkańców stolicy oblegają supermarkety i stacje benzynowe, aby zaopatrzyć się w żywność i paliwo.
Świat -
Prokurator Melka przed komisją ds. śmierci B. Blidy
Komisja śledcza, wyjaśniająca okoliczności śmierci Barbary Blidy, przesłuchuje w trybie tajnym katowickiego prokuratora Emila Melkę, referenta w sprawie tzw. afery węglowej na jej wstępnym etapie od marca do listopada 2006 r.
Kraj -
Sprawa Katynia do ponownego rozpatrzenia
Moskiewski Sąd Miejski anulował decyzję sądu rejonowego i skierował skargę rodzin ofiar mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 roku do ponownego rozpatrzenia - poinformowała adwokat Anna Stawicka, rosyjska prawniczka reprezentująca...
Świat -
Huty do premiera ws. limitów emisji CO2: chcemy równego traktowania
Związkowcy i pracodawcy hutnictwa w listach otwartych zaapelowali do premiera Donalda Tuska o wyważone i umożliwiające rozwój tej branży decyzje ws. rozdziału limitów emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012. Ich zdaniem rządowe decyzje...
Gospodarka -
UE nie poprze tarczy w Europie
Nie będzie postulowanego przez Amerykanów zapisu o poparciu dla planów rozmieszczenia w Europie tarczy antyrakietowej w końcowym komunikacie szczytu UE-USA - twierdzi dziennik "Financial Times Deutschalnd", powołując się na projekt...
Świat -
Dwóch piłkarzy skazanych, dwóch - uniewinnionych
Na cztery miesiące w zawieszeniu na 2 lata skazał we wtorek wrocławski sąd rejonowy dwóch b. piłkarzy Polaru Wrocław: Tomasza R. i Jacka S., oskarżonych m.in. o ustawianie II- ligowych meczów.
Życie -
Córka Fritzla obudziła się ze śpiączki
Kerstin, najstarsze dziecko Josefa Fritzla i gwałconej przez niego córki Elisabeth, obudziła się ze śpiączki - informuje prasa, powołując się na poniedziałkowe doniesienia publicznego radia austriackiego.
Świat -
Mnisi tybetańscy pomagają ofiarom trzęsienia ziemi
Mnisi z kilku klasztorów buddyjskich w Tybecie przekazali 1,17 mln juanów (168 tys. USD) pomocy ofiarom majowego trzęsienia ziemi w Chinach - poinformowała państwowa agencja Xinhua.
Świat -
Uprowadzono szefa greckich przedsiębiorców
Nieznani sprawcy uprowadzili w poniedziałek w nocy prezesa Federacji Przedsiębiorców Północnej Grecji (SBBE) Giorgosa Mylonasa sprzed jego domu w Salonikach - powiadomiła grecka policja.
Świat -
Gole Podolskiego kosztowały Polskę 25 mln zł
Porażka polskich piłkarzy w meczu z Niemcami obniżyła wydajność Polaków. Eksperci szacują, że dzień po klęsce wyprodukowali oni o jedną piątą mniej niż zazwyczaj - donosi wtorkowy "Dziennik".
Przegląd prasy -
Premier nie pojedzie do Irlandii przed referendum
Premier Donald Tusk nie ma w planach wizyty w Irlandii przed referendum traktatowym - powiedział w "Sygnałach Dnia" szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak.
Kraj -
Korea Płd.: rząd może podać się do dymisji
Południowokoreański rząd oświadczył, że jest gotowy podać się do dymisji w obliczu trwających od tygodni protestów społeczeństwa przeciwko decyzji władz o wznowieniu importu wołowiny z USA - powiadomiła agencja Yonhap.
Świat -
Zmiana PO w sprawie WSI
Nowy model weryfikacji autorstwa MON daje szansę na powrót do służby nawet tym żołnierzom, którzy już zostali negatywnie zweryfikowani. To zaskakująca zmiana stanowiska, bo przecież PO wspierała likwidację WSI - czytamy w "Dzienniku".
Przegląd prasy -
Kłopotliwy "podatek Belki"
W tym tygodniu pod obrady Sejmu trafią projekty ustaw PiS i lewicy, które proponują zniesienie tzw. podatku Belki. Tymczasem rząd zgodzi się na to najwcześniej w 2010 r. - donosi wtorkowy "Dziennik".
Przegląd prasy -
Spółka Poczty Polskiej "przechowalnią" ludzi Macierewicza?
Należąca do Poczty Polskiej niewielka spółka PMS otrzymuje od niej rocznie 4 mln zł za wydawanie gazetki zakładowej. Spółka była przechowalnią dla ludzi Antoniego Macierewicza - donosi wtorkowa "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
PiS złoży wniosek o odwołanie Kopacz
Jeszcze przed sejmowymi wakacjami klub PiS złoży wniosek o odwołanie minister zdrowia Ewy Kopacz - mówi z rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wiceszefowa klubu Jolanta Szczypińska.
Przegląd prasy -
Warszawa szuka pieniędzy na metro
Władze Warszawy szukają pieniędzy na budowę metra. Miasto chce zrezygnować m.in. ze stadionu Legii i odbudowy Pałacu Saskiego - donosi "Życie Warszawy".
Przegląd prasy -
Premia od pomocy ofiarom wypadków
Prezes katowickiego stowarzyszenia pomagającego ofiarom wypadków od każdej nawiązki sądowej przyznanej na pomoc poszkodowanym bierze 15 proc. premii - donosi wtorkowa "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Nie będzie kryzysu w polskich firmach
Choć w II półroczu wzrost gospodarczy będzie wolniejszy dobra koniunktura czeka handel i usługi. Mniejszych zysków mogą się spodziewać eksporterzy i firmy transportowe - donosi wtorkowa "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
Coraz więcej kobiet w sądach
Trzecia władza staje się coraz bardziej sfeminizowana. W niektórych sądach kobiety stanowią 70 proc. obsady orzeczniczej - donosi wtorkowa "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Nasza-Klasa sprzedana po cichu Estończykom
70 proc. udziałów popularnego w Polsce portalu Nasza-Klasa zostało po cichu sprzedanych estońskiej firmie Forticom - informuje "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
"Nie boję się o. Rydzyka"
- Otóż nie obawiam się zemsty PiS, modlitw ojca Rydzyka, pogróżek przeciwników i mecenasa Giertycha - mówi Janusz Palikot (PO) w "Dzienniku".
Przegląd prasy -
Agata Mróz świętą?
– Agata wybrała życie dziecka. W perspektywie chrześcijańskiej takie zdecydowane i świadome działanie zasługuje na świętość – mówi o. Tomasz Dostatni dziennikowi "Polska".
Przegląd prasy -
2008-06-10
Jak zarobić na ofiarach, ile straciliśmy po meczu z Niemcami, zaskakująca zmiana PO ws. WSI, czy Palikot boi się zemsty PiS – o tym piszą dzisiejsze dzienniki.
Przegląd prasy -
"Nie boję się o. Rydzyka"
- Otóż nie obawiam się zemsty PiS, modlitw ojca Rydzyka, pogróżek przeciwników i mecenasa Giertycha - mówi Janusz Palikot (PO) w "Dzienniku".
Kraj -
Agata Mróz świętą?
– Agata wybrała życie dziecka. W perspektywie chrześcijańskiej takie zdecydowane i świadome działanie zasługuje na świętość – mówi o. Tomasz Dostatni dziennikowi "Polska".
Kraj -
Nowa generacja iPhone'a
Szef firmy Apple Inc. Steve Jobs zaprezentował w poniedziałek długo oczekiwaną, drugą generację "inteligentnego" telefonu komórkowego iPhone. Premiera rynkowa planowana jest na 11 lipca w 22 krajach.
Gospodarka -
Nasza-Klasa sprzedana po cichu Estończykom
70 proc. udziałów popularnego w Polsce portalu Nasza-Klasa zostało po cichu sprzedanych estońskiej firmie Forticom - informuje "Rzeczpospolita".
Gospodarka -
PiS złoży wniosek o odwołanie Kopacz
Jeszcze przed sejmowymi wakacjami klub PiS złoży wniosek o odwołanie minister zdrowia Ewy Kopacz - mówi z rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wiceszefowa klubu Jolanta Szczypińska.
Kraj -
Kłopotliwy "podatek Belki"
W tym tygodniu pod obrady Sejmu trafią projekty ustaw PiS i lewicy, które proponują zniesienie tzw. podatku Belki. Tymczasem rząd zgodzi się na to najwcześniej w 2010 r. - donosi wtorkowy "Dziennik".
Gospodarka -
Premia od pomocy ofiarom wypadków
Prezes katowickiego stowarzyszenia pomagającego ofiarom wypadków od każdej nawiązki sądowej przyznanej na pomoc poszkodowanym bierze 15 proc. premii - donosi wtorkowa "Rzeczpospolita".
Kraj -
Zmiana PO w sprawie WSI
Nowy model weryfikacji autorstwa MON daje szansę na powrót do służby nawet tym żołnierzom, którzy już zostali negatywnie zweryfikowani. To zaskakująca zmiana stanowiska, bo przecież PO wspierała likwidację WSI - czytamy w "Dzienniku".
Kraj -
Gole Podolskiego kosztowały Polskę 25 mln zł
Porażka polskich piłkarzy w meczu z Niemcami obniżyła wydajność Polaków. Eksperci szacują, że dzień po klęsce wyprodukowali oni o jedną piątą mniej niż zazwyczaj - donosi wtorkowy "Dziennik".
Gospodarka