16 czerwca 2008
-
Wskazano ośrodek, w którym 14-latka będzie mogła usunąć ciążę
Jak powiedziała w wieczornym programie "Teraz My"minister zdrowia Ewa Kopacz, dziewczyna oraz jej opiekun prawny - matka, zgłosiły się do Rzecznika Praw Pacjenta przy ministrze zdrowia "określając się jednoznacznie, że chcą dokonać...
Kraj -
Florencja chce rehabilitacji Dantego
Władze samorządowe Florencji chcą zrehabilitować, po ponad 700 latach, Dantego Alighieri - najwybitniejszego włoskiego poetę i najsłynniejszego obywatela tego miasta, który w 1302 roku został z niego wygnany za działalność polityczną i...
Życie -
Koniec akcji ratowniczej w kopalni „Borynia”
Po blisko dwóch tygodniach od wybuchu metanu, który zabił sześciu i ranił kilkunastu innych górników, w kopalni "Borynia" w Jastrzębiu Zdroju w poniedziałek wieczorem zakończyła się akcja ratownicza
Kraj -
Prezydent Czadu oskarża Unię Europejską
Prezydent Czadu Idriss Deby zarzucił siłom misji wojskowej Unii Europejskiej "przymykanie oczu" na działania antyrządowych rebeliantów, którzy zabijają cywilów i uchodźców.
Świat -
Chiny: zatrzymanie dysydenta
Przeciwko kolejnemu zatrzymaniu chińskiego dysydenta Huang Qi znanego ze stworzonej przez niego strony internetowej, zaprotestowała organizacja broniąca wolności słowa, Reporterzy bez Granic.
Świat -
Brytyjczyk skazany za zabójstwo Polaka
25-letni Daniel Sykes został skazany przez sąd w Leeds na dożywotnie pozbawienie wolności za zabójstwo 23-letniego Polaka Tobiasza M.
Życie -
Książka o Wałęsie przyczyną podziałów w IPN
Wiceprezes IPN Maria Dmochowska oficjalnie zaprotestowała przeciwko publikacji książki o Lechu Wałęsie. IPN "wyraża żal" z powodu jej stanowiska, gdyż prezes Instytutu dowiedział się o nim z mediów.
Kraj -
Ziobro nie chce kandydować na prezydenta
Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył, że nie zamierza startować w wyborach prezydenckich w 2010 roku. Podczas spotkania z mieszkańcami Sosnowca podkreślił, że jego kandydatem "jest i będzie" Lech Kaczyński.
Kraj -
Włochy: romanse karabinierów nielegalne
Karabinierzy nie mogą mieć romansów pozamałżeńskich, gdyż przynoszą w ten sposób hańbę swej formacji - orzekł w poniedziałek włoski Sąd Najwyższy.
Życie -
Muzeum Zimnej Wojny w Berlinie?
Kilkunastu środkowoeuropejskich polityków okresu transformacji podpisało się pod apelem do władz Niemiec i Berlina o utworzenie w niemieckiej stolicy Muzeum Zimnej Wojny.
ŻycieŚwiat -
Unia zacieśni stosunki z Izraelem
Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zgodzili się, że należy pogłębić relacje UE - Izrael. Nie wyznaczyli jednak żadnego kalendarza w tej sprawie.
Świat -
UE walczy z dyskryminacją
Pod naciskiem eurodeputowanych Komisja Europejska wróciła do pomysłu dyrektywy zakazującej wszelkich form dyskryminacji gejów i lesbijek.
Świat -
Dyplomaci UE o sytuacji w Irlandii
Szefowie dyplomacji Unii Europejskiej, którzy prowadzili w poniedziałek pierwszą debatę na forum UE po odrzuceniu Traktatu z Lizbony przez Irlandczyków, nie znaleźli odpowiedzi na pytanie, co dalej.
Świat -
Litwa: Możejki przerwały pracę
Praca litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki), zarządzanej przez polski koncern PKN Orlen, została wstrzymana z powodu przerw w dostawach prądu. Specjaliści ustalają, kiedy będzie można wznowić produkcję.
Świat -
Opinie na temat wizyty Merkel
Poparcie Angeli Merkel dla projektu Wschodniego Partnerstwa to, według PO i PSL, najważniejszy element wizyty kanclerz Niemiec w Gdańsku. W ocenie PiS, podczas wizyty "nie poruszono żadnych istotnych kwestii". Lewica uważa ją za "ważną".
Kraj -
Wybuch w pakistańskim meczecie
W wybuchu bomby podłożonej w meczecie w niedużym mieście Dera Ismail Khan w północno-zachodnim Pakistanie zginęły cztery osoby, dwie zostały ranne.
Świat -
Merkel popiera projekt Wschodniego Partnerstwa
Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas wizyty w Gdańsku udzieliła poparcia dla polsko- szwedzkiego projektu wzmocnienia wschodniego wymiaru polityki sąsiedztwa UE - tzw. Wschodniego Partnerstwa.
Kraj -
Ofensywa talibów pod Kandaharem
Talibscy bojownicy zajęli kilka wiosek niedaleko Kandaharu w południowo-wschodnim Afganistanie. NATO i wojska afgańskie przegrupowują się, żeby opanować sytuację.
Świat -
Holandia: napad na ratusz w Almelo
Holenderska policja zatrzymała w poniedziałek po południu uzbrojonego 41-letniego mężczyznę, który przetrzymywał zakładników w ratuszu 70-tysięcznego miasta Almelo, 160 km na wschód od Amsterdamu. Nikt nie odniósł obrażeń.
Życie -
Kielce chcą być metropolią
Z apelem o włączenie Kielc do krajowego systemu metropolii wystąpił do rządu i parlamentu zarząd województwa świętokrzyskiego. Założenia do projektu ustawy o rozwoju miast i obszarów metropolitarnych przewidują powołanie 12 metropolii od...
Kraj -
Lekarz skazany za usunięcie płodu
Karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat wymierzył sąd w Cieszynie chirurgowi z miejscowego szpitala, oskarżonego o przypadkowe dokonanie aborcji.
Życie -
Macedonia: udana powtórka wyborów
Obserwatorzy OBWE stwierdzili "znaczną poprawę" w przebiegu głosowania w częściowo powtórzonych wczoraj wyborach parlamentarnych w Macedonii.
Świat -
Rozbudowa lotniska Poznań-Ławica
Zarząd Portu Lotniczego Poznań-Ławica podpisał list intencyjny z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej w sprawie budowy na terenie lotniska nowego Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego.
Gospodarka -
Prezydent wręcza Karty Polaka
Prezydent Lech Kaczyński wręczył w ambasadzie polskiej w Wilnie Karty Polaka 71 rodakom mieszkającym na Litwie. Są to pierwsze Karty Polaka, które prezydent przekazał osobiście.
Świat -
Angela Merkel w Gdańsku
Przed godziną 14. kanclerz Niemiec rozpoczęła swoją kilkugodzinną wizytę w Gdańsku. Merkel prowadzi rozmowy z Donaldem Tuskiem.
Kraj -
Warszawa: bezpłatne badania dla chorych na cukrzycę
Z bezpłatnych badań dla osób chorych na cukrzycę typu 2 będą mogli skorzystać mieszkańcy Warszawy we wtorek, 17 czerwca - poinformowali organizatorzy IV edycji akcji "Servier - przyjaciel w cukrzycy".
Życie -
Nasza medycyna idzie do przodu
W Warszawie przeprowadzono dwie pierwsze w naszym kraju operacje wszczepienia sztucznej soczewki torycznej, która pozwala leczyć zaćmę i jednocześnie korygować astygmatyzm.
Życie -
Warszawa: metro będzie kursowało częściej
Od najbliższego piątku metro w Warszawie będzie kursowało w weekendowe noce co 15 minut, czyli dwa razy częściej niż dotychczas - poinformował stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego.
Kraj -
Palkowski i Więckiewicz nagrodzeni w Portugalii
Reżyser Łukasz Palkowski i aktor Robert Więckiewicz zdobyli nagrody na zakończonym w niedzielę 24. Międzynarodowym Festiwalu Filmów "Festroia" w mieście Setubal w Portugalii.
Życie -
Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej
W Pradze obradują szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Premier Donald Tusk uzyskał poparcie dla polsko-szwedzkiej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego.
Świat -
Czy ratownicy medyczni zastrajkują?
we wtorek Zarząd Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego podejmie decyzję o rozpoczęciu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej - poinformował przewodniczący tego związku Robert Szulc.
Kraj -
Oferował leczenie w zamian za seks
Włochy: Izba Lekarska z Genui wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie dentysty z tego miasta, który w zamieszczonym w internecie anonimowym ogłoszeniu oferował leczenie zębów w zamian za usługi seksualne.
Życie -
Bezpieczny przejazd - zatrzymaj się i żyj!
Około 98 proc. wypadków na przejazdach kolejowych powodują nieostrożni kierowcy - poinformowali przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe. W ciągu 5 pierwszych miesięcy tego roku na przejazdach kolejowych doszło do 93 wypadków, w...
Życie -
Henryk Stokłosa posiedzi w areszcie
W areszcie na swój proces poczeka biznesmen i b. senator Henryk Stokłosa, oskarżony m.in. o wręczanie łapówek dla uzyskiwania korzystnych rozstrzygnięć podatkowych. Sąd przedłużył mu areszt do końca września.
Kraj -
Laureaci nagrody Kustosza Pamięci Narodowej
Helena Filipionek, Irena i Jadwiga Zappe, Zygmunt Walkowski oraz Związek Polaków na Białorusi - zostali laureatami siódmej edycji nagrody Kustosza Pamięci Narodowej. Wyróżnienia zostaną wręczone we wtorek w Warszawie.
Życie -
Karty meldunkowe z Powstania Warszawskiego
Ponad 600 kart meldunkowych świadczących o przymusowym wysiedlaniu przez Niemców mieszkańców Warszawy w trakcie powstania pozyskało Muzeum Powstania Warszawskiego. Karty przekazał anonimowy darczyńca.
Kraj -
Zarabiamy więcej niż przed rokiem
3.069,43 zł wyniosło w maju 2008 roku przeciętne wynagrodzenie brutto. Oznacza to, że rok do roku wzrosło ono o 10,5 proc., a wobec kwietnia 2008 roku spadło o 2,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Gospodarka -
"Młodzi XXI" nawiązuje do portalu Rokity i Dutkiewicza
We Wrocławiu powstał ruch "Młodzi XXI", którego nazwa nawiązuje do stworzonego przez Kazimierza Michała Ujazdowskiego, Rafała Dutkiewicza i Jana Marię Rokitę portalu "Polska XXI". Jego liderzy zastrzegają, że nie są ich młodzieżówką.
Kraj -
Liberalizacja rynku energii nie oznacza niekontrolowanego wzrostu cen
Nie będzie niekontrolowanego wzrostu cen energii po uwolnieniu rynku energetycznego 1 stycznia 2009 roku - uspokaja Mariusz Swora, prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE).
Gospodarka -
Kolejne ostrzeżenie dla Teheranu
Premier W. Brytanii Gordon Brown ostrzegł Iran, że państwa europejskie zastosują nowe sankcje, jeśli władze w Teheranie we właściwy sposób nie zareagują na oferty współpracy i dialogu w związku ze swoim programem nuklearnym.
Świat -
Pijana babcia pchała samochód
48-letnia mieszkanka Tychów pchała jedną z głównych ulic Bierunia (Śląskie) samochód z dzieckiem na tylnym siedzeniu. Samochodem kierował - również pijany - 47-letni mężczyzna.
Życie -
Więcej nowych aut w Polsce
Liczba nowych aut osobowych zarejestrowanych w Europie od początku roku do końca maja spadła, a w Polsce wzrosła - wynika ze wstępnych danych europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.
Gospodarka -
Akcja ratunkowa w "Boryni" dobiega końca
Po blisko dwóch tygodniach od wybuchu metanu, który zabił sześciu i ranił kilkunastu innych górników, w kopalni "Borynia" w Jastrzębiu Zdroju pod ziemią kończy się akcja ratownicza. W poniedziałek rejon wybuchu odizolowano od reszty...
Kraj -
Będzie wyrok za zabójstwa w Modlinie
23 czerwca ma zapaść wyrok w procesie tzw. grupy modlińskiej - Rafała Ł., ps. Zwierzak i sześciu jego kompanów oskarżonych m.in. o bestialskie zabójstwo na tle porachunkowym dwojga osób w twierdzy Modlin w 2005 roku.
Kraj -
Letnie wakacje papieża
Papież Benedykt XVI spędzi w tym roku letnie wakacje w Bressanone koło Bolzano w Górnej Adydze na północy Włoch, gdzie wielokrotnie wypoczywał jako kardynał.
Życie -
Oskarżeni w sprawie oczyszczalni w Hryniewiczach
Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie skierowała do sądu akt oskarżenia wobec czterech osób, dotyczący nieprawidłowości przy budowie oczyszczalni odcieków w Hryniewiczach k. Białegostoku.
Kraj -
Stoczniowcy zaprotestują w Warszawie i Brukseli
Około 350 stoczniowców z NSZZ "Solidarność" stoczni Gdynia i Szczecin przeprowadzi 25 czerwca pikietę w Brukseli. 20 czerwca protest w Warszawie chcą zaś zorganizować stoczniowcy ze Stoczni Gdańsk.
Kraj -
Juszczenko chwali Polskę
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko pochwalił Polskę za podejmowanie inicjatyw, wspierających dążenia jego kraju do integracji z Unią Europejską.
Świat -
140 mln zł z UE na Europejskie Centrum Solidarności
Ponad 140 mln zł ma wynosić dotacja z Unii Europejskiej na budowę Europejskiego Centrum Solidarności (ECS), które ma powstać w Gdańsku.
Gospodarka -
ZNP pisze do premiera ws. wcześniejszych emerytur
Związek Nauczycielstwa Polskiego zaapelował do premiera Donalda Tuska o zweryfikowanie stanowiska rządu i zachowanie prawa nauczycieli do przechodzenia na wcześniejsze emerytury.
Kraj -
Igrzyska bez Sycza i Kucharskiego
Dwukrotni mistrzowie olimpijscy w dwójce podwójnej wagi lekkiej Robert Sycz i Tomasz Kucharski nie wezmą udziału w igrzyskach w Pekinie.
Życie -
USA chcą deportować "Iwana Groźnego"
Władze USA naciskają na rząd Niemiec, by wystąpił o ekstradycję Johna Demjaniuka, byłego strażnika z obozu zagłady w Treblince, który czeka w USA na deportację - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung".
Świat -
Geremek: nie zostawiać Irlandii poza UE
Eurodeputowany Bronisław Geremek powiedział dziennikowi "Corriere della Sera", że wielkim błędem byłoby pozostawienie Irlandii poza Unią Europejską po odrzuceniu przez nią w referendum Traktatu Lizbońskiego.
Świat -
Zespół parlamentarny na rzecz Kuby
W parlamencie powstał zespół posłów i senatorów, którzy chcą działać na rzecz demokratycznych przemian na Kubie - powiedział były marszałek Sejmu, a obecnie poseł niezrzeszony Maciej Płażyński.
Kraj -
"Stosunki polsko-niemieckie po erze lodowcowej"
Poniedziałkowa wizyta robocza kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Gdańsku ma zademonstrować wzorcowy stan stosunków polsko-niemieckich po "erze lodowcowej" z czasów poprzedniego rządu Polski kierowanego przez Jarosława Kaczyńskiego - pisze...
Świat -
Szef MSZ Irlandii: za wcześnie na nowe rozwiązania
Szef MSZ Irlandii Micheal Martin powiedział, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by proponować jakieś rozwiązania po odrzuceniu przez Irlandczyków Traktatu Lizbońskiego w czwartkowym referendum.
Świat -
"Pozwę L. Kaczyńskiego lub poczekam przy płocie"
Były prezydent Lecha Wałęsa powiedział, że "jeśli będą formalno-prawne możliwości" pozwie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "Jeśli nie, poczekam przy płocie te dwa lata i spotkamy się po spadnięciu z tego stanowiska" - podkreślił Wałęsa w...
Kraj -
Nowe złoże gazu na Morzu Norweskim
Norweski koncern gazowy StatoilHydro odkrył na Morzu Norweskim złoże gazu o zasobach ocenianych na 1-3 mld metrów sześciennych - poinformowały władze koncernu.
Gospodarka -
B. dyrygent Polskich Słowików znów w areszcie
Skazany za seksualne wykorzystywanie nieletnich b. dyrektor i dyrygent nieistniejącego już chóru Polskie Słowiki Wojciech K. stawił się w areszcie po półrocznej przerwie w odbywaniu kary - poinformował rzecznik Aresztu Śledczego w...
Kraj -
Całkowicie "czysty" samochód
Honda Motor Co. rozpoczęła komercyjną produkcję samochodu napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi, który nie emituje do atmosfery żadnych toksycznych spalin - poinformowali przedstawiciele firmy.
Życie -
PO nie przybywa nowych członków
Rządzącej od jesieni ubiegłego roku Platformie Obywatelskiej nie przybywa nowych członków, mimo iż zazwyczaj garną się oni do partii władzy - donosi "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Działacz podziemia trafił na listę agentów
Dawny działacz podziemia w Kluczborku Wojciech Gilewicz, trafił na listę agentów, bo IPN ujawnił jego nazwisko jako tajnego współpracownika SB. Ale teczki mówią, że Gilewicz był co najwyżej agentem "S" - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Najgorsi ministrowie - Kopacz i Zdrojewski
Ministrowie Ewa Kopacz i Bogdan Zdrojewski najsłabiej wywiązują się ze swoich legislacyjnych obowiązków - donosi "Dziennik" powołując się na raport, który trafił właśnie na biurko premiera Donalda Tuska.
Przegląd prasy -
Polacy nie chcą urlopu nad Bałtykiem
Nad polskim morzem urlop spędza tylko 13 procent z Polaków - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej. Najmodniejsze kurorty to Sopot i Kołobrzeg.
Przegląd prasy -
45 proc. Polaków chce ratyfikacji traktatu
45 proc. Polaków uważa, że mimo fiaska referendum w Irlandii, prezydent Lech Kaczyński powinien ratyfikować traktat lizboński - wynika z sondażu TNS OBOP dla "Dziennika".
Przegląd prasy -
Mazur usłyszy zarzuty ws. zabójstwa Papały?
Prokuratura rozważa poproszenie USA o przedstawienie w drodze pomocy prawnej zarzutów Edwardowi Mazurowi - mówi w wywiadzie dla "Dziennika" minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Chodzi o sprawę zabójstwa generała Marka Papały.
Przegląd prasy -
Podróż w towarzystwie handlarza bronią
Minister w Kancelarii Prezydenta Robert Draba w czerwcu 2007 r. podróżował do Gruzji m.in. w towarzystwie międzynarodowego handlarza bronią Abdula Rahmana el Assira - donosi poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
GIODO nie przyjmuje skarg na moikrewni.pl
Osoba, która chciałaby usunięcia jej danych z portalu społecznościowego moikrewni.pl nie może dochodzić tego za pomocą skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych - donosi poniedziałkowa "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
Zarzuty dla Rutkowskiego?
Detektyw i były poseł Krzysztof Rutkowski w ciągu kilku tygodni ma usłyszeć zarzuty składania fałszywych zeznań i współudziału w wyłudzaniu pieniędzy - informuje "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
ZUS może mieć problem z wypłatą nowych świadczeń
Eksperci ostrzegają, że ZUS może nie zdążyć przygotować się na wypłatę nowych świadczeń od 2009 r. - donosi "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
2008-06-16
Dlaczego minister w Kancelarii Prezydenta podróżował do Gruzji w towarzystwie międzynarodowego handlarza bronią, jak działacz podziemia trafił na listę agentów, Edward Mazur może usłyszeć zarzuty w sprawie zabójstwa Papały, co wynika z...
Przegląd prasy -
Arabia Saudyjska zwiększy produkcję ropy
Arabia Saudyjska zamierza w przyszłym miesiącu zwiększyć wydobycie ropy naftowej o 200 tys. baryłek dziennie - poinformował rzecznik ONZ, powołując się na saudyjskiego ministra ds. ropy naftowej Ali an-Naimiego.
Gospodarka -
ZUS może mieć problem z wypłatą nowych świadczeń
Eksperci ostrzegają, że ZUS może nie zdążyć przygotować się na wypłatę nowych świadczeń od 2009 r. - donosi poniedziałkowa "Gazeta Prawna".
Gospodarka -
Zarzuty dla Rutkowskiego?
Detektyw i były poseł Krzysztof Rutkowski w ciągu kilku tygodni ma usłyszeć zarzuty składania fałszywych zeznań i współudziału w wyłudzaniu pieniędzy - informuje "Rzeczpospolita".
Kraj -
Podróż w towarzystwie handlarza bronią
Minister w Kancelarii Prezydenta Robert Draba w czerwcu 2007 r. podróżował do Gruzji m.in. w towarzystwie międzynarodowego handlarza bronią Abdula Rahmana el Assira - donosi "Rzeczpospolita".
Kraj -
Najgorsi ministrowie - Kopacz i Zdrojewski
Ministrowie Ewa Kopacz i Bogdan Zdrojewski najsłabiej wywiązują się ze swoich legislacyjnych obowiązków - donosi "Dziennik" powołując się na raport, który trafił właśnie na biurko premiera Donalda Tuska.
Kraj -
Działacz podziemia trafił na listę agentów
Dawny działacz podziemia w Kluczborku Wojciech Gilewicz, trafił na listę agentów, bo IPN ujawnił jego nazwisko jako tajnego współpracownika SB. Ale teczki mówią, że Gilewicz był co najwyżej agentem "S" - pisze "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
Mazur usłyszy zarzuty ws. zabójstwa Papały?
Prokuratura rozważa poproszenie USA o przedstawienie w drodze pomocy prawnej zarzutów Edwardowi Mazurowi - mówi w wywiadzie dla "Dziennika" minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Chodzi o sprawę zabójstwa generała Marka Papały.
Kraj -
Najbogatsi coraz bogatsi
Rosną majątki stu najbogatszych Polaków. W 2007 r. ich stan posiadania liczony w dolarach powiększył się aż o 51 proc. – wynika z tegorocznej listy „100 najbogatszych Polaków”, zamieszczonej w dodatku do najnowszego...
Tylko u Nas