23 czerwca 2008
-
Sekretarz ONZ chce odroczenia wyborów w Zimbabwe
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował o odroczenie drugiej tury wyborów prezydenckich w Zimbabwe ze względu utrzymującą się w tym kraju falę aktów przemocy i zastraszania.
Świat -
Gurkhowie chcą niepodległości
Gurkhowie, etniczni Nepalczycy, słynący ze znakomitych żołnierzy w armii brytyjskiej, zamieszkujący północno-wschodnie wzgórza wokół miasta Dardżyling w Indiach, domagają się własnego państwa Gurkhów. W ostatnich dniach ogłosili masowy...
Świat -
Tusk o IPN i książce o Wałęsie
Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek, że nie zgadza się z wieloma tezami zawartymi w książce historyków IPN Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka pt. "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii".
Kraj -
Naukowcy: współpraca Wałęsy z SB to fakt historyczny
Współpraca Wałęsy z SB to fakt, a książka "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" ukazuje prawdę - oceniają recenzenci książki, historycy - prof. UJ Andrzej Nowak i prof. Marek K. Kamiński z Instytutu Historii PAN.
Kraj -
Niemiec chciał sprzedać Iranowi technikę rakietową
Niemieckie władze aresztowały 62- letniego biznesmena pod zarzutem zorganizowania sprzedaży elementów techniki rakietowej do Iranu, co stanowiło złamanie niemieckiego prawa i międzynarodowego embarga - podała Generalna Prokuratura...
Świat -
UE zniosła sankcje wobec Kuby
Unia Europejska oficjalnie zniosła dziś sankcje wobec Kuby, z nadzieją na demokratyzację wyspy.
Gospodarka -
Sejm zacznie wprowadzać program "Przyjazne Państwo"
Sejm, podczas rozpoczynającego się w środę posiedzenia, zajmie się trzema pierwszymi projektami ustaw przygotowanymi przez komisję nadzwyczajną "Przyjazne Państwo" - zapowiedział szef komisji Janusz Palikot.
Kraj -
Gdańsk: poczuć smak średniowiecza
W gdańskim spichlerzu "Błękitny lew" otwarto muzeum, w którym można nie tylko obejrzeć zabytki średniowieczne, ale też posłuchać odgłosów i poczuć zapach tej epoki.
Życie -
Radwańska znowu górą
Rozstawiona z numerem 14. Agnieszka Radwańska pokonała 6:3, 6:0 Czeszkę Ivetę Benesovą w pierwszej rundzie wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach w Wimbledonie (z pulą nagród 11,812 mln funtów). Wcześniej awans wywalczyła inna...
Życie -
Serbia: socjaliści pomogą tworzyć rząd proeuropejski
Socjalistyczna Partia Serbii postanowiła utworzyć koalicję rządową z Partią Demokratyczną prezydenta Borisa Tadicia - poinformował lider socjalistów Ivica Daczić.
Świat -
Tajne więzienia w Polsce: Amerykanie milczą
Administracja USA odmawia ustosunkowania się do artykułu w niedzielnym "New York Timesie", w którym twierdzi się, że w Polsce istniało tajne więzienie CIA dla najgroźniejszych terrorystów Al-Kaidy.
Świat -
Oskarżony o zbrodnie wojenne Serb przed trybunałem ONZ
Bośniacki Serb Stojan Żupljanin, stając po raz pierwszy przed ONZ-owskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, życzył "długiego życia" trzem pozostałym, przebywającym na wolności wysokim rangą oskarżonym przez trybunał.
Świat -
Francja: spory o politykę imigracyjną
Gwałtowną polemikę wokół polityki imigracyjnej we Francji wywołał niedzielny pożar w ośrodku dla nielegalnych imigrantów w podparyskim Vincennes. Przedstawiciel rządzącej partii oskarżył obrońców praw imigrantów o sprowokowanie...
Świat -
PO „nie wyklucza” zmian w ustawie o IPN
Grzegorz Dolniak (PO) nie wyklucza zmian w ustawie o IPN. PO i PSL powołają zespoły, które przeanalizują tę ustawę. SLD proponuje przeniesienie akt SB z IPN do Archiwum Państwowego. Tymczasem według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego,...
Kraj -
Warszawa: powstanie „Ścieżka Ryszarda Kapuścińskiego”.
Na Polu Mokotowskim powstanie "Ścieżka Ryszarda Kapuścińskiego", przestrzenna wystawa, związana z życiem i twórczością pisarza. W Warszawie ogłoszono konkurs na projekt plastyczno-architektoniczny ścieżki.
Życie -
Zimbabwe: lider opozycji schronił się w holenderskiej ambasadzie.
Lider głównego ugrupowania opozycyjnego w Zimbabwe - Ruchu na Rzecz Zmian Demokratycznych (MDC) Morgan Tsvangirai schronił się w ambasadzie Holandii w Harare. Nie poprosił o azyl.
Świat -
Obama a rasizm w USA
30 procent Amerykanów przyznaje się do przesądów rasowych, a 46 procent uważa, że wybór Baracka Obamy, pierwszego czarnego kandydata na prezydenta w historii USA, byłby ryzykowny - to wynik sondażu "Washington Post" i telewizji ABC News.
Świat -
Gdańsk: wiec w obronie IPN
Nie pozwolimy, żeby kiedykolwiek włos z głowy spadł komuś, kto w Polsce napisał prawdę i żeby ktokolwiek śmiał podnosić rękę na IPN - powiedział podczas wiecu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku poseł PiS Jacek Kurski.
Kraj -
Trzy wyroki dożywocia za podwójne zabójstwo
Na dożywocie skazał w poniedziałek warszawski sąd trzech członków tzw. grupy modlińskiej, w tym jej przywódcę Rafała Ł., pseud. Zwierzak, oskarżonych m.in. o bestialskie zabójstwo na tle porachunkowym dwóch osób w Twierdzy Modlin.
Kraj -
Izrael: przedterminowe wybory?
Izraelska Partia Pracy zadeklarowała, że wycofa się z koalicji rządowej, jeśli objęty dochodzeniem w sprawie korupcji premier Ehud Olmert pozostanie na czele prawicowej partii Kadima i zarazem rządu.
Świat -
UE: rozszerzenie możliwe bez Traktatu
Z prawnego punktu widzenia, jeśli reformujący UE Traktat z Lizbony nie wejdzie w życie, nie wyklucza to dalszego rozszerzenia Unii; wszystko zależy od politycznej woli państw członkowskich - powiedział dzisiaj rzecznik Komisji Europejskiej.
Świat -
Pawlak: promowanie przedsiębiorczości to wyzwanie
Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, promowanie przedsiębiorczości jest dla Polski wyzwaniem, które stwarza szansę na lepsze uczestnictwo naszego kraju w globalnej rywalizacji.
Kraj -
Związkowcy z gdańskiej "S" jadą na pikietę do Brukseli
W poniedziałek wieczorem do Brukseli wyjedzie pierwszy autobus ze związkowcami z "Solidarności" stoczni w Gdańsku. W środę w stolicy Belgii planowana jest pikieta polskich stoczniowców.
Kraj -
Złoty będzie sie umacniał
Złoty ma pole do dalszego umocnienia. Krajowa waluta testuje poziom 3,36 zł za euro - podają analitycy. Uważają, że polska waluta pozostanie w najbliższych dniach głównie pod wpływem rynków globalnych.
Gospodarka -
Bezrobocie spadnie do 9,5 proc.?
Bezrobocie na koniec roku spadnie do ok. 9,5 proc. - przewiduje minister pracy Jolanta Fedak. Jak zapowiada, bardziej aktywna polityka rynku pracy po zmianie ustawy o promocji zatrudnienia może wpłynąć na aktywizację długotrwale...
Kraj -
WYGRAJ BILETY NA KONCERT THE POLICE!
26 czerwca 2008 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie wystąpi słynna grupa rockowa The Police. Internauci, którzy prawidłowo odpowiedzą na zamieszczone niżej pytanie i prześlą nam odpowiedź SMS-em, mają
KulturaMuzyka -
Trzy dożywocia za zabójstwa w Modlinie
Na dożywocie skazał warszawski sąd trzech członków tzw. grupy modlińskiej, w tym jej przywódcę Rafała Ł., pseud. Zwierzak, oskarżonych m.in. o bestialskie zabójstwo na tle porachunkowym dwóch osób w Twierdzy Modlin.
Kraj -
Wlk.Brytania: zabójca Polki skazany na dożywocie
18-letni Armel Gnango został skazany przez sąd koronny w St. Albans na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zabójstwo 26-letniej Polki Magdaleny P., pracującej w Londynie w domu opieki.
Życie -
Prezydent wręczył nominacje sędziowskie
Prezydent Lech Kaczyński wręczył, po raz 20. w tej kadencji, akty powołania sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego.
Kraj -
Kamiński: prezydent przeczyta książkę IPN o Wałęsie
Prezydent Lech Kaczyński jeszcze nie czytał książki historyków IPN "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii", ale z całą pewnością tę książkę przeczyta - powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński.
Kraj -
UE: dobrowolny rejestr lobbystów
Chcąc lepiej kontrolować ok. 15 tys. działających w Brukseli lobbystów, Komisja Europejska uruchomiła rejestr, do którego mają się dobrowolnie zapisywać przedstawiciele grup interesów.
Świat -
"Reksio" w Iranie
Cenione polskie animacje, wśród nich wybrane odcinki z serii "Reksio", są prezentowane na 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dziecięcych i Młodzieżowych w stolicy Iranu - Teheranie.
Życie -
Ostatnie zawody na Stadionie X-lecia
Zawody motocrossowe w widowiskowej odmianie FMX będą ostatnią imprezą sportową na warszawskim Stadionie X- lecia. Organizatorzy spodziewają się 35 tysięcy widzów.
Życie -
Przewoźnicy protestowali na drogach
Około godz. 12.00 w całej Polsce rozpoczął się protest przewoźników drogowych, który trwał 3 godziny. Polegał na bardzo wolnej jeździe - z prędkością około 20 km na godz., co spowodowało utrudnienia na drogach.
Kraj -
UE: Rozbito siatkę przemytników ludzi
Instytucje Unii Europejskiej poinformowały o rozbiciu kierowanej przez Irakijczyków siatki przemytników ludzi. Akcja miała kryptonim "Operacja Bagdad".
Świat -
Bieńkowska: co 6 euro trafi do Polski
Co szóste euro z Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2007-13 trafi do Polski - powiedziała dziennikarzom minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
Kraj -
Sarkozy w Knesecie: zaprzestańcie kolonizacji
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy przemawiając w Knesecie wezwał Izrael do zaprzestania kolonizacji terytoriów palestyńskich, co utrudnia zaprowadzenie pokoju na Bliskim Wschodzie. Jego przemówienie spotkało się z gorącym przyjęciem.
Świat -
Rada dla Polonii
Powstała Polonijna Rada Konsultacyjna przy marszałku Senatu. - Jej powstanie jest przejawem szczególnej troski o jak najlepszą kondycję spraw polskich i Polaków na świecie" - powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podczas...
Kraj -
PiS: "tak" dla Zająca = żółta kartka dla rządu
Zwycięstwo kandydata PiS Stanisława Zająca w uzupełniających wyborach do Senatu pokazuje, że mieszkańcy Podkarpacia dali żółtą kartkę polityce rządu Donalda Tuska - napisał w oświadczeniu rzecznik PiS Adam Bielan.
Kraj -
Protestują pracownicy ratownictwa medycznego
Oflagowaniem karetek i stacji pogotowia ratunkowego oraz wywieszeniem plakatów rozpoczął się w ogólnopolski protest Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego - poinformował szef tego związku Robert Szulc.
Kraj -
Powiększają się martwe pola na Bałtyku
Spośród 10 największych martwych rejonów w morzach świata aż siedem, stale powiększających się, znajduje się w Bałtyku.
Życie -
Pożyczył 30 tys. zł i zniknął
Policjanci z Pabianic (Łódzkie) zatrzymali 40-letniego oszusta matrymonialnego, który wyłudził od mieszkanki tego miasta 30 tys zł. Okazało się, że mężczyzna jest już poszukiwany 11 listami gończymi za inne oszustwa.
Życie -
Nowy projekt Allegro?
Dziś zaczyna działalność centrum programistyczne Allegro w Toruniu. Analitycy twierdzą, że firma szykuje zupełnie nowy projekt internetowy.
Gospodarka -
W kolejkach po książkę IPN o Wałęsie
"Ogromne", "gigantyczne" - tak warszawscy księgarze określają zainteresowanie książką IPN o związkach Lecha Wałęsy z SB, która ukazała się w poniedziałek. Na razie chętni mają jednak trudności z jej kupnem. Można ją dostać np. w IPN,...
Kraj -
Ujęto studenta, który zbierał pornografię dziecięcą
Łódzcy policjanci zatrzymali 26-letniego studenta medycyny podejrzanego o rozpowszechnianie pornografii z udziałem dzieci. Mężczyzna wpadł w ręce policjantów na gorącym uczynku, gdy w kawiarence internetowej w centrum Łodzi ściągał z...
Kraj -
Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu spółek handlowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Gospodarka -
Pigułka antykoncepcyjna przez internet
Prywatna brytyjska firma medyczna DrThom będzie wypisywać recepty na pigułkę antykoncepcyjną i realizować je bez potrzeby kontaktu pacjentki z lekarzem - informują poniedziałkowe media.
Życie -
Przemycał 6 tys. telefonów komórkowych
Ukraińskie służby celne udaremniły przemyt do swego kraju niemal sześciu tysięcy telefonów komórkowych.
Życie -
MON przeprasza ITI za raport o WSI
Szef MON przeprosił grupę ITI i jej współwłaścicieli Jana Wejcherta oraz Mariusza Waltera za "nieuprawnione i krzywdzące" stwierdzenia raportu z weryfikacji WSI na ich temat. To wynik ugody zawartej w procesach wytoczonych przez nich MON...
Kraj -
Kwaśniewski najlepszym prezydentem
Aleksander Kwaśniewski uchodzi wśród ankietowanych za najlepszego prezydenta w ostatnim osiemnastoleciu - wynika z sondażu CBOS, w którym Polacy oceniali pracę trzech prezydentów RP: Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha...
Kraj -
Wałęsa myśli o orędziu w TVP
Lech Wałęsa powiedział, że nie zdecydował się jeszcze, czy przystać na propozycję prezesa TVP Andrzeja Urbańskiego wystąpienia telewizyjnego, zbliżonego formułą do orędzia.
Kraj -
25 lat więzienia dla pseudokibica
Na 25 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Białymstoku 20-letniego Adriana Grygorczuka za współudział w zabójstwie rówieśnika w porachunkach białostockich pseudokibiców piłkarskich.
Kraj -
"Za atakami na Wałęsę stoją Kaczyńscy"
Zarzuty, że Lech Wałęsa był agentem SB o kryptonimie "Bolek" to rodzaj osobistej zemsty braci Kaczyńskich, a także atak na dorobek III Rzeczpospolitej - ocenia belgijski dziennik "Le Soir".
Świat -
Borusewicz: Wałęsa nie mówił o współpracy z SB
Na taśmie ze spotkania przyjaciół z Wolnych Związków Zawodowych z 1979 r. Lech Wałęsa nie mówi o współpracy z służbami bezpieczeństwa PRL - powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Kraj -
Porywacze uwolnili przemysłowca
Porwany przed dwoma tygodniami prezes Federacji Przedsiębiorców Północnej Grecji (SBBE) Giorgos Mylonas został uwolniony po zapłaceniu okupu przez rodzinę - powiadomiła grecka policja.
Świat -
"W sprawie 14-latki nie mam poczucia winy"
Nie mam poczucia winy, jako urzędnik dopełniłam roli - w ten sposób minister zdrowia Ewa Kopacz skomentowała informacje, jakoby obrońcy życia domagali się dla niej ekskomuniki za wskazanie szpitala, w którym 14-latka z Lublina usunęła...
Kraj -
Nowe Rosomaki do Afganistanu
Od września Polski Kontyngent WOjskowy w Afganistanie będzie dysponował kolejnymi dwudziestoma transporterami Rosomak - zapowiedział minister obrony Bogdan Klich.
Kraj -
Pijany kierowca zabił kobietę
Pijany kierowca potrącił 45-letnią kobietę, przechodzącą na przejściu dla pieszych na zielonym świetle w Katowicach. Ofiara wypadku zginęła na miejscu - poinformował zespół prasowy śląskiej policji.
Kraj -
The Police pocieszał Włochów po klęsce
Reaktywowana po latach grupa The Police pocieszała w niedzielę późnym wieczorem Włochów, opłakujących swą przegraną z Hiszpanią w piłkarskich mistrzostwach Europy.
Życie -
Napad na Pelego
Była gwiazda światowego futbolu Edson Arantes do Nascimento "Pele", jedna z żyjących legend Brazylii, został napadnięty i obrabowany w biały dzień w okolicach Sao Paulo przez grupę młodocianych przestępców - doniosły lokalne media.
Życie -
Doradcy podzielą miliardy
Zdaniem "Pulsu Biznesu", u co czwartej osoby, która - jako ekspert resortu rozwoju - decyduje o podziale unijnych środków na inwestycje, wystąpi konflikt interesów. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego problemu nie widzi. Julia Pitera - jak...
Przegląd prasy -
"Trzech kumpli" w TVN
Codzienne życie Lesława Maleszki wyglądało tak: wieczorem łączył się z "Gazetą Wyborczą" i na domowy komputer ściągał artykuły, które miał zredagować. Następnego dnia pojawiał się w redakcji. I pewnie by tak było nadal, gdyby nie film...
Przegląd prasy -
Z partyjnego klucza, ale...
Osoba rekomendowana przez PO na stanowisko szefa spółki odpowiedzialnej za bezpieczeństwo przedsiębiorstw o strategicznym znaczeniu dla państwa, nie posiada prawa dostępu do informacji tajnych ani certyfikatów wymaganych przez NATO -...
Przegląd prasy -
Chaos w kancelarii Tuska
Premier Tusk otoczył się w kancelarii zaufanymi ludźmi, którzy kiedyś pomagali mu sprawnie zarządzać PO. Ale dawny dwór nie zdaje testu władzy i zaczyna się rozłazić - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Unia nas doceniła
Polska przezwyciężyła w UE stereotyp państwa niezdolnego do konstruktywnych propozycji, gadającego, ale nieumiejącego wcielić słów w czyn - pisze w "Gazecie Wyborczej" Marcin Wojciechowski.
Przegląd prasy -
Roszczenia warszawskie
O swój majątek upominają się właściciele Pałacu Biskupów Krakowskich, hotelu Polonia, wartej miliony działki naprzeciwko Sejmu i terenów kilku ambasad. Na liście do zwrotu jest 17 tys. nieruchomości, a roszczeń przybywa - sygnalizuje...
Przegląd prasy -
Rząd najbogatszych
Narasta antypracowniczy i antyzwiązkowy kurs rządu Tuska - ostrzega "Trybuna".
Przegląd prasy -
Pitera skontroluje PSL
Według gazety "Metro", Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi, czy przy zatrudnianiu w agencjach rolnych ludzi PSL doszło do nepotyzmu. "To nagonka, niech PO uważa" - ostrzegają koalicjanta ludowcy.
Przegląd prasy -
Komorowski blokuje TK
Ponad dwa miesiące temu Bronisław Komorowski miał przesłać do Trybunału Konstytucyjnego stanowisko w sprawie komisji śledczej ds. nacisków - ustaliła "Rzeczpospolita". Stanowiska marszałka Sejmu w TK nie ma.
Przegląd prasy -
Wzrosną ceny energii
Tylko 2 tys. z 14,4 mln rodzin w kraju zmieniło dostawcę prądu. Od początku 2009 r. ceny energii mają być uwolnione, a ich wzrost szacuje się na 20 - 50 proc. - pisze "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
2008-06-23
Kogo PO rekomendowała na szefa spółki o strategicznym znaczeniu dla państwa, jak Pitera skontroluje PSL, co robi dwór Tuska w jego kancelarii, jak pokonaliśmy stereotyp nieudacznika w UE – o tym pisze dzisiejsza prasa.
Przegląd prasy -
Przedłużone wizy dla pięciu tysięcy Rosjan
Wizy wjazdowe obywateli rosyjskich, którzy przyjechali na mistrzostwa Europy kibicować swej drużynie, zostaną przedłużone w związku z awansem ekipy Rosji do półfinału - poinformowało austriackie ministerstwo spraw wewnętrznych.
Życie -
Uratowało się 38 pasażerów promu
Uratowało się 38 pasażerów promu, który zatonął w nocy z soboty na niedzielę podczas silnego sztormu w środkowej części Filipin - podano w Manili.
Świat -
Unia nas doceniła
Polska przezwyciężyła w UE stereotyp państwa niezdolnego do konstruktywnych propozycji, gadającego, ale nieumiejącego wcielić słów w czyn - pisze w "Gazecie Wyborczej" Marcin Wojciechowski.
Kraj -
Chaos w kancelarii Tuska
Premier Tusk otoczył się w kancelarii zaufanymi ludźmi, którzy kiedyś pomagali mu sprawnie zarządzać PO. Ale dawny dwór nie zdaje testu władzy i zaczyna się rozłazić - pisze "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
Doradcy podzielą miliardy
Zdaniem "Pulsu Biznesu", u co czwartej osoby, która - jako ekspert resortu rozwoju - decyduje o podziale unijnych środków na inwestycje, wystąpi konflikt interesów. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego problemu nie widzi. Julia Pitera - jak...
Gospodarka -
Pitera skontroluje PSL
Według gazety "Metro", Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi, czy przy zatrudnianiu w agencjach rolnych ludzi PSL doszło do nepotyzmu. "To nagonka, niech PO uważa" - ostrzegają koalicjanta ludowcy.
Kraj -
Wzrosną ceny energii
Tylko 2 tys. z 14,4 mln rodzin w kraju zmieniło dostawcę prądu. Od początku 2009 r. ceny energii mają być uwolnione, a ich wzrost szacuje się na 20 - 50 proc. - pisze "Gazeta Prawna".
Gospodarka -
Komorowski blokuje TK
Ponad dwa miesiące temu Bronisław Komorowski miał przesłać do Trybunału Konstytucyjnego stanowisko w sprawie komisji śledczej ds. nacisków - ustaliła "Rzeczpospolita". Stanowiska marszałka Sejmu w TK nie ma.
Kraj -
Kandydat PiS wygrał w Krośnie
Stanisław Zając (Prawo i Sprawiedliwość) został wybrany senatorem w wyborach uzupełniający do Senatu w okręgu nr 21 w Krośnie.
Kraj