27 czerwca 2008
-
Nowy rekord cen ropy
Cena ropy ustanowiła kolejny absolutny rekord niemal 143 dolarów za baryłkę, co uważa się za efekt spadku kursów akcji na światowych giełdach, zachęcającego do inwestowania w surowce.
Gospodarka -
Elżbieta II kosztowała każdego podatnika 66 pensów
Ogólny koszt utrzymania Elżbiety II i jej rodziny dla brytyjskiego podatnika w ostatnim roku obrachunkowym 2007-08 wyniósł 40 mln funtów, co przekłada się na 66 pensów na statystycznego podatnika - wynika ze sprawozdania finansowego...
Życie -
Prezydent miał prawo ujawnić raport o WSI
W ustawie pozwalającej na publikację raportu z weryfikacji WSI nie było wystarczających gwarancji praw osób w nim wymienionych, które zostały napiętnowane w opinii publicznej - uznał Trybunał Konstytucyjny, uwzględniając kilka z...
Kraj -
Katastrofa samolotu w Sudanie
Sudański samolot transportowy Antonow An-12 rozbił się podczas lotu przy złej pogodzie na północ od miasta Malakal na południu Sudanu, przy czym zginęło siedmiu spośród ośmiu członków załogi - poinformowała sudańska administracja lotnicza.
Świat -
Cvetković nowym premierem Serbii
Mirko Cvetković, odchodzący minister finansów, otrzymał od prezydenta Serbii Borisa Tadicia misję utworzenia nowego rządu po zwycięstwie proeuropejskiej koalicji w przedterminowych wyborach parlamentarnych 11 maja.
Świat -
Pokaz jedności demokratów
Demokratyczny kandydat na prezydenta USA Barack Obama wystąpił po raz pierwszy na wspólnym spotkaniu wyborczym ze swoją niedawną rywalką do nominacji prezydenckiej Hillary Clinton.
Świat -
Tragiczny wypadek w łódzkim
Sześć osób, w tym troje dzieci, zostało rannych po tym jak osobowe auto uderzyło w drzewo. Do wypadku doszło na drodze między miejscowością Koło a Piotrkowem Trybunalskim (Łódzkie) - poinformował Radosław Gwis z łódzkiej policji.
Kraj -
Sąd obniżył karę dla TP
Sąd obniżył o 20 proc., do 800 tys. zł, karę nałożoną na Telekomunikację Polską (TP) przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) m.in. za wprowadzanie ograniczeń dla transferu danych internetowych w ofercie Bitstream Access.
Gospodarka -
Skonfiskowano 5 milionów chińskich zabawek
Włoscy karabinierzy skonfiskowali w Rzymie 5 milionów pochodzących z Chin zabawek, opatrzonych sfałszowanymi etykietami zawierającymi certyfikaty Unii Europejskiej potwierdzające ich zgodność z normami UE.
Świat -
Oczekiwanie na samolot w rytmie cza-cza
Administracja paryskich dworców lotniczych Orly i Charles de Gaulle zorganizowała na sezon letni, poczynając od najbliższej soboty, 15-minutowe weekendowe lekcje tańca dla pasażerów oczekujących na odlot swych samolotów.
Życie -
Sikorski wiedział o wizycie Fotygi w USA
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oświadczył, że wiedział o planowanej wizycie szefowej Kancelarii Prezydenta Anny Fotygi w USA i na piśmie odradzał jej realizację.
Kraj -
Dobra mina do złej gry
To się nazywa robić dobrą minę do złej gry. Zarówno politycy unijni, jak i rosyjscy dygnitarze w czasie szczytu udawali, że wzajemne relacje są w jak najlepszym porządku i żadnych problemów nie ma. Ze strony UE był to rodzaj kredytu...
Świat -
Radwańska w 1/8 finału
Agnieszka Radwańska pokonała 6:3, 6:2 Rosjankę Anastazję Pawliuczenkową w trzeciej rundzie turnieju wielkoszlemowego w Wimbledonie (z pulą nagród 11,812 mln funtów). W 1/8 finału polska tenisistka zmierzy się z Rosjanką Swietłaną...
Życie -
Rosja i UE o strategicznym porozumieniu
Rosja i Unia Europejska ogłosiły, że przystępują do negocjacji na temat nowego porozumienia, które będzie stanowić podstawę ich stosunków w dającej się przewidzieć przyszłości.
Świat -
Lotnictwo w systemie handlu emisjami CO2 od 2012
Eurodeputowani i kraje członkowskie porozumieli się co do szczegółów włączenia od 2012 roku lotnictwa do unijnego systemu handlu emisjami CO2 (ETS) - podały służby prasowe Parlamentu Europejskiego i słoweńskiego przewodnictwa w UE.
Gospodarka -
Parlamentarna adopcja
Afgańskiego chłopca chce adoptować Stanisław Kogut, senator Prawa i Sprawiedliwości - dowiedział się "Wprost".
Tylko u Nas -
Odszkodowanie za skutki "fali"
Ponad 1,7 mln złotych odszkodowania wraz z odsetkami za utratę zdrowia oraz 8371 zł comiesięcznej renty zasądził od Marynarki Wojennej w Gdyni na rzecz byłego marynarza Juliusza Widery szczeciński Sąd Apelacyjny.
Życie -
W Polsce ubywa telefonów stacjonarnych
Polacy stopniowo rezygnują z telefonów stacjonarnych na rzecz komórek - wynika z opublikowanego w piątek przez Komisję Europejską sondażu Eurobarometr, przeprowadzonego w 27 krajach UE.
Życie -
Ceny gazu na Ukrainie wzrosną dwukrotnie?
Cena rosyjskiego gazu dostarczanego na Ukrainę może w 2009 roku wzrosnąć ponad dwukrotnie - poinformował szef Gazpromu Aleksiej Miller.
Gospodarka -
Prezydent nie ingeruje w rozmowy o tarczy
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Robert Draba oświadczył w piątek, że "prezydent Lech Kaczyński w żaden sposób nie ingeruje ani nie chce ingerować w proces negocjacyjny" w sprawie umieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy...
Kraj -
Właścicielka biura tłumaczeń zatrzymana
Zarzuty podrabiania dokumentów oraz kierowania zorganizowaną grupą przestępczą postawiono właścicielce krakowskiego biura tłumaczeń rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.
Kraj -
TK: weryfikacja WSI zgodna z Konstytucją
Żądanie od b. żołnierzy WSI, chcących pracować w nowych służbach wojskowych, oświadczeń o przestępstwach było zgodne z prawem - uznał w piątek Trybunał Konstytucyjny, utrzymując w mocy ustawy tworzące nowe służby i regulujące zasady...
Kraj -
Protest ukraińskich naukowców
Grupa lwowskich naukowców zaprotestowała przeciwko polityce wizowej RP, która ich zdaniem prowadzi do zmniejszenia grona zwolenników porozumienia między Polską a Ukrainą wśród ukraińskich elit.
Świat -
USA–Korea Północna: normalizacja stosunków
Korea Północna wyraziła w piątek zadowolenie z zapowiedzi USA zniesienia głównych sankcji gospodarczych wobec tego kraju oraz skreślenia go z listy sponsorów terroryzmu.
Świat -
Gdańsk: reaktywowano Komitet Obrony Stoczni
W Stoczni Gdańsk SA został w piątek reaktywowany Komitet Obrony Stoczni (KOS). Komitet planuje zorganizować pikiety m.in. przed domem premiera Donalda Tuska.
Kraj -
BBN: Fotyga nie prowadzi rozmów o tarczy
Szefowa Kancelarii Prezydenta Anna Fotyga nie prowadzi w Stanach Zjednoczonych negocjacji ws. rozmieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej - zapewnia szef BBN Władysław Stasiak. Jak deklaruje, minister rozmawia...
Kraj -
Uproszczenie procedur zamówień publicznych
Sejm jednogłośnie przyjął zmiany w prawie zamówień publicznych. Za nowelizacją było 400 posłów, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Gospodarka -
UE: wybory w Zimbabwe nieprawomocne
Komisja Europejska uznała piątkową drugą turę wyborów prezydenckich w Zimbabwe za "fikcję". Bruksela zapowiedziała, że nie uzna ani wyborów, ani wyników za prawomocne.
Świat -
Zmiany w ustawie o b. żołnierzach WSI
Byli żołnierze WSI, czekający na wydanie stanowiska Komisji Weryfikacyjnej w swojej sprawie, będą mogli pozostawać w rezerwie kadrowej dłużej niż ustawowe dwa lata - zakłada nowelizacja przepisów regulujących sytuację żołnierzy b. WSI,...
Kraj -
Gryfino nadal bez wody pitnej
Jak informuje w piątek rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Szczecinie, niewykluczone, że jeszcze tego dnia wieczorem mieszkańcy miasta będą mogli normalnie korzystać z wody.
Kraj -
Baskowie chcą referendum w sprawie samookreślenia
Autonomiczny parlament baskijski przyjął w piątek kontrowersyjny projekt ustawy autorstwa szefa rządu regionalnego Juan Jose Ibarretxe, przewidujący przeprowadzenie referendum o samookreśleniu Kraju Basków, które rząd Hiszpanii uważa za...
Świat -
Krakowski piknik z "Moim Psem"
Mnóstwo atrakcji dla dorosłych i dla dzieci przygotował miesięcznik „Mój Pies” na piknik rodzinny „Miasteczko May B” na krakowskich Błoniach, zaplanowany na najbliższą sobotę 28 czerwca. Jedną z głównych atrakcji...
Życie -
Poznań: puchar świata w kajakarstwie
Pięć polskich osad awansowało do finału na dystansie 1000 metrów kajakowego Pucharu Świata, który w piątek rozpoczął się na Torze Regatowym Malta w Poznaniu.
Życie -
MG: szefowie spółek węglowych otrzymają absolutorium
Wszyscy członkowie zarządów spółek węglowych otrzymają absolutorium z wykonania obowiązków w minionym roku; zatwierdzone będą też sprawozdania finansowe firm - podało biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki.
Gospodarka -
Postęp w przygotowaniach do Euro 2012
Europejska Unia Piłkarska jest zadowolona z postępu prac i przekonana, że Polska i Ukraina dobrze wywiążą się z roli gospodarza mistrzostw Europy w 2012 roku - poinformował po posiedzeniu Komitetu Sterującego UEFA w Wiedniu prezes PZPN...
Kraj -
Nowelizacja ustawy o alimentach
Przyznawanie alimentów cudzoziemcom oraz egzekwowanie tych świadczeń od osób zatrudnionych na umowę o dzieło - zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w piątek przyjął Sejm.
Kraj -
Charlize Theron wspiera Baracka Obamę
Charlize Theron namawia przyjaciół, aby w zbliżających się wyborach prezydenckich głosowali na Baracka Obamę.
Kultura -
Złota Płyta dla Santany
Carlos Santana odbierze dziś Złotą Płytę przed koncertem na warszawskim Stadionie Gwardii. Uroczyste wręczenie odbędzie się tuż przed jego show planowanym na godz. 20.00.
KulturaMuzyka -
Jamie Lidell zagra w Cieszynie
Jamie Lidell będzie jedną z gwiazd rozpoczynającego się w sobotę 28 czerwca festiwalu Nowa Muzyka.
KulturaMuzyka -
Komorowski o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego
Zdaniem marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, prezydent Lech Kaczyński powinien ratyfikować Traktat z Lizbony. Według Komorowskiego, doprowadzenie do szczęśliwego zakończenia procesu ratyfikacji tego dokumentu może zachęcić...
Kraj -
"Przywileje" samorządowców
Samorządowcy nie będą musieli składać oświadczeń majątkowych o działalności gospodarczej swoich małżonków - przewidują znowelizowane ustawy samorządowe.
Gospodarka -
Bułgaria: sprzeciwy wobec parady homoseksualistów
Święty Synod bułgarskiej Cerkwi prawosławnej sprzeciwił się zapowiedzianej na sobotę paradzie równości w Sofii. Przeciwko pierwszej tego typu imprezie w Bułgarii zaprotestowały też organizacje nacjonalistyczne.
Świat -
Policja zatrzymała pasera znalezisk archeologicznych
Dolnośląscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o paserstwo zabytków archeologicznych. W jego samochodzie i mieszkaniu funkcjonariusze znaleźli m.in. toporki bojowe, groty bełtów do kuszy, monety z XIV-XIX w. oraz medale z XIX w.
Życie -
Lefebryści odrzucają warunki Watykanu
Lefebryści czyli schizmatyczne bractwo Piusa X odrzuciło warunki Watykanu, których spełnienie umożliwiłoby im powrót do pełnej jedności z Kościołem.
Życie -
Batalia o sprawozdanie KRRiT
PO, PSL i Lewica stanowczo opowiadają się za odrzuceniem przez Sejm sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Główny zarzut stawiany KRRiT to upolitycznienie jej samej jak i mediów publicznych.
Kraj -
Podpalacze z Jedwabnego
Trzech młodych strażaków - ochotników podejrzanych jest o dokonywanie podpaleń lasu w gminach Jedwabne i Wizna (Podlaskie), a także kilku piwnic i stodół. Najpierw podpalali, a potem brali udział w akcjach gaśniczych.
Życie -
PiS protestuje przeciw nowelizacji przepisów o żołnierzach WSI
PiS protestuje przeciwko rządowemu projektowi nowelizacji przepisów regulujących sytuację żołnierzy b. WSI, którzy nie zostali zweryfikowani. Zdaniem PiS, otworzy ona drogę b. żołnierzom WSI do przejścia do różnych struktur służb bez...
Kraj -
Hołowczyc ponownie w czołówce
Znakomicie pojechał Krzysztof Hołowczyc (Nissan Navara) na trasie przedostatniego etapu terenowego rajdu Rajdu dos Sertoes w Brazylii. Polski kierowca uzyskał drugi czas dnia, ale najszybszy na trasie Amerykanin Mark Miller spóźnił się...
Życie -
Budżet UE 2007: 7,4 proc wydatków dla Polski
Z budżetu UE za 2007 rok do Polski trafiło 7,8 mld euro, czyli 7,4 proc. wszystkich unijnych wydatków. Po zapłaceniu składki, "na czysto" Polska "zarobiła" ok. 5,1 mld euro, ponad 2 mld euro więcej niż w 2006 roku.
Świat -
Berlusconi chciał obalić rząd?
Włoska prasa ujawniła zapis podsłuchanych w zeszłym roku rozmów telefonicznych Silvio Berlusconiego z ówczesnym szefem agencji filmowej telewizji publicznej RAI Fiction.
Świat -
Kończy się śledztwo ws. katastrofy hali MTK
Kończy się prokuratorskie śledztwo w sprawie największej katastrofy budowlanej w historii Polski - zawalenia się hali Międzynarodowych Targów Katowickich. Pod jej gruzami w styczniu 2006 r. zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.
Kraj -
Indie: autobus spadł w przepaść - zginęło 14 osób
Co najmniej 14 osób poniosło śmierć, gdy rano w północnych Indiach spadł w przepaść autobus jadący górską drogą.
Świat -
3 lata więzienia dla b. posła Marka Kolasińskiego
Sąd Apelacyjny w Lublinie utrzymał w mocy karę trzech lat więzienia i 10 tys. zł grzywny dla b. posła AWS Marka Kolasińskiego, który został uznany winnym wyłudzenia z banku prawie 4 mln zł kredytu. Wyrok jest prawomocny.
Kraj -
Korea Płn.: zniszczono wieżę reaktora
W północnokoreańskim ośrodku jądrowym w Jongbion zniszczono wieżę chłodzącą miejscowego reaktora - podają źródła południowokoreańskie.
Świat -
Japonia: spotkanie szefów MSZ G8
Szefowie MSZ państw G8, którzy przez dwa dni obradowali w japońskim mieście Kioto, w wydanej wspólnej deklaracji zaapelowali do Korei Płn. i Iranu o rezygnację z ambicji atomowych.
Świat -
Wałęsa: to mój ostatni wywiad
B. prezydent Lech Wałęsa oświadczył w radiowej Trójce, że nie będzie więcej odpowiadał na pytania w sprawie jego rzekomej współpracy z bezpieką.
Kraj -
Z Bieguna Północnego zniknie lód?
To niewyobrażalne, ale po raz pierwszy w ludzkiej historii lód może w tym roku całkowicie zniknąć z Bieguna Północnego - pisze brytyjski dziennik "Independent".
Życie -
Wassermann: wiedziałem, że Maleszka to "Ketman"
Poseł PiS, b. koordynator służb specjalnych, Zbigniew Wassermann potwierdził, że w 1995 r. wiedział, iż Lesław Maleszka był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie Ketman.
Kraj -
Indonezja: egzekucja za przemyt
Indonezyjski pluton egzekucyjny wykonał w nocy z czwartku na piątek wyrok na dwóch Nigeryjczykach, skazanych przez sąd w Dżakarcie na karę śmierci za przemyt narkotyków.
Świat -
Zimbabwe: druga tura wyborów prezydenckich
W Zimbabwe rozpoczęła się druga tura wyborów prezydenckich. Do głosowania doszło zgodnie z planami władz, mimo międzynarodowych apeli o odłożenie elekcji, w której formalnie uczestniczy tylko obecny szef państwa Robert Mugabe.
Świat -
Nauczyciele zarabiają lepiej, niż… kobiety
Z raportu Ministerstwa Pracy wynika, że kobiety na kierowniczych stanowiskach zarabiają o 30 proc. mniej niż mężczyźni. Nauczyciele, w przeliczeniu płacy na godzinę pracy, są w czołówce zawodów - pisze "Gazeta Wyborcza".
Gospodarka -
Nie będzie pozwoleń na budowę?
Jest nowy projekt prawa budowlanego. Zamiast pozwoleń na budowę - rejestracja inwestycji - dowiedziała się "Gazeta Prawna".
Gospodarka -
Nowe elektrownie za 50 mld zł?
Spółki z branży energetycznej prześcigają się w zapowiedziach dotyczących budowy nowych bloków wytwarzających prąd. Otwiera się pole działania dla zagranicznych inwestorów - zauważa gazeta giełdy "Parkiet".
Przegląd prasy -
Nauczyciele zarabiają lepiej, niż… kobiety
Z raportu Ministerstwa Pracy wynika, że kobiety na kierowniczych stanowiskach zarabiają o 30 proc. mniej niż mężczyźni. Nauczyciele, w przeliczeniu płacy na godzinę pracy, są w czołówce zawodów - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Kupowanie i kopiowanie prac magisterskich to norma?
Ministerstwo Nauki rusza z systemem, który wyłapie oszustów - ostrzega "Dziennik". Zdaniem specjalistów co najmniej jedna czwarta prac nie jest pisana samodzielnie.
Przegląd prasy -
Debata o reformie finansów publicznych
Czy reforma finansów publicznych przybliży nas do cudu gospodarczego? Autor polskich reform profesor Leszek Balcerowicz i minister finansów nie mieli w tej sprawie wątpliwości. Wczoraj spotkali się podczas debaty zorganizowanej przez...
Przegląd prasy -
Napieralski zabiegał o nominację Zdziennickiego?
Szef SLD Grzegorz Napieralski miał zabiegać w Pałacu Prezydenckim o nominację Bohdana Zdziennickiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego - wynika z informacji "Rzeczpospolitej".
Przegląd prasy -
O restrukturyzacji stoczni
Zanim minister skarbu Aleksander Grad nacisnął klawisz w komputerze, wysyłając uroczyście do Brukseli dokumenty z planami restrukturyzacji polskich stoczni, usłyszeliśmy sporo - zauważa "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Nie będzie pozwoleń na budowę?
Jest nowy projekt prawa budowlanego. Zamiast pozwoleń na budowę - rejestracja inwestycji - dowiedziała się "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
2008-06-27
Zmiany w prawie budowlanym, zarobki nauczycieli, restrukturyzacje stoczni, nowe elektrownie, kupowanie prac magisterskich – o tym m.in. piszą dzisiejsze gazety.
Przegląd prasy -
Indonezja: zaginął samolot wojskowy z 18 pasażerami
Indonezyjski samolot wojskowy z 18 osobami na pokładzie zniknął w czwartek z ekranów radarowych w trakcie przeprowadzania misji badawczej, sprawdzającej nowe cyfrowe kamery wywiadowcze.
Świat -
Filipiny: ponad 1500 ofiar tajfunu
Według najnowszego bilansu ofiar, tajfun Fengshen, który pustoszył przez wiele poprzednich dni Filipiny, mógł pochłonąć ponad 1500 istnień ludzkich. Większość to pasażerowie zatopionego promu
Świat -
USA: Senat zatwierdził budżet wojenny
Senat, a tym samym cały Kongres USA, zatwierdził wbudżet wojenny w wysokości 161,8 mld dol., przeznaczony na działania zbrojne w Iraku i w Afganistanie.
Gospodarka -
Serbia: opóźnia się utworzenie koalicyjnego rządu
Zapowiedziane na czwartek podpisanie porozumienia koalicyjnego, mającego stanowić podstawę nowego, proeuropejskiego rządu w Serbii nie doszło na razie do skutku. Opóźnia się zatem także utworzenie koalicyjnego rządu.
Świat