19 lipca 2008
-
Kto zawinił w tym, że polskie stocznie mogą zbankrutować?
Kłopoty polskich stoczni mają podłoże polityczne, a nie ekonomiczne. W wyniku błędów popełnionych w negocjacjach akcesyjnych nasza gospodarka morska została poddana po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej twardym regułom...
Tylko u Nas -
Doradca McCaina musiał odejść
Czołowy doradca ekonomiczny republikańskiego kandydata na prezydenta USA Johna McCaina, były senator Phil Gramm zrezygnował ze stanowiska po tym jak zbył lekceważącym komentarzem narzekania Amerykanów na złą sytuację gospodarczą.
Gospodarka -
Hiszpania: kryzys nieunikniony?
W Hiszpanii po raz pierwszy od 1996 roku w czerwcu wzrosło bezrobocie, a premier Jose Luis Rodriguez Zapatero zwołał na przyszły tydzień pilne posiedzenie grupy wybitnych ekonomistów, aby wypowiedzieli się na temat objawów kryzysu w...
Gospodarka -
"Umiarkowana" opozycja na Kubie
Trzy umiarkowane ugrupowania dysydenckie, które działały dotąd pod wspólną nazwą Nurt Postępowy, połączyły się w Hawanie w jednolitą organizacyjnie partię, której celem ma być "otwarcie nowego etapu transformacji" na Kubie.
Świat -
Moskwa: Serbia domaga się ekstradycji rodziny Milosevicia
Serbski minister spraw zagranicznych Vuk Jeremić oświadczył w Moskwie, że Belgrad będzie nadal domagał się od Moskwy ekstradycji wdowy po zmarłym eks-prezydencie Serbii, Slobodanie Miłoszeviciu i jego syna, przeciwko którym toczą się...
Świat -
Turcja za zjednoczeniem Cypru
Turcja popiera zjednoczenie Cypru jako federacji dwóch społeczności - oświadczył premier Turcji Recep Tayyip Erdogan, nawiązując do planowanych rozmów Turków i Greków cypryjskich o przyszłości podzielonej wyspy.
Świat -
Chiny zaskarżają twórców "Kung Fu Pandy"
Amerykański film animowany "Kung Fu Panda" i jego tytułowy bohater, który zostaje mistrzem sztuk walki obraża Chiny. W miesiąc po premierze twórcy pandy Po zostali pozwani do sądu za szarganie narodowego symbolu Chin.
Życie -
Słownik rządów miłości Tuska
Co to jest cud? Coś, co do października 2007 r. wymagało ogromnej wiary, a teraz dodatkowo marihuany. A Jarosław Kaczyński? To wróg demokracji, który bez krzty miłości obalił własny rząd; antybohater rządów miłości („nie chodzi na...
Tylko u Nas -
Rosyjskie batyskafy zbadają dno Bajkału
Rosyjscy uczeni w batyskafach Mir-1 i Mir- 2, tych samych które przed rokiem opuściły się na dno Oceanu Arktycznego pod Biegunem Północnym, rozpoczynają badania głębin Bajkału (1.600 metrów), jeziora zawierającego piątą część rezerw wody...
Życie -
Departament Stanu USA: Iran ma dwa wyjścia
Rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Sean McCormack ocenił w sobotę, że po spotkaniu w Genewie szefa dyplomacji UE Javiera Solany z głównym irańskim negocjatorem ds. nuklearnych Sajedem Dżalilim, przed Iranem stoi wybór: współpraca...
Świat -
McCain krytykuje Obame za przedwczesne zajęcie stanowiska względem Iraku i Afganistanu
Kandydat Republikanów na prezydenta USA John McCain skrytykował w sobotę swego rywala, Demokratę Baracka Obamę za to, że ogłosił swą strategię w sprawie Iraku i Afganistanu zanim jeszcze zapoznał się na miejscu z sytuacją w tych krajach.
Świat -
Spotkanie w sprawie irańskiego programu nuklearnego bez rezultatów
Spotkanie w Genewie szefa dyplomacji UE Javiera Solany z głównym irańskim negocjatorem ds. nuklearnych Sajedem Dżalilim, poświęcone możliwościom rozwiązania problemu irańskiego programu atomowego nie przyniosło rezultatów.
Świat -
Brytyjska gospodarka spowalnia na dłużej
Brytyjski minister finansów (kanclerz skarbu) Alistair Darling ostrzegł wywiadzie dla sobotniego "Timesa", że spowolnienie brytyjskiej gospodarki jest głębsze niż sądził wcześniej i potrwa lata, a nie miesiące; on sam nie wie, jak długo.
Gospodarka -
Nowy banknot w Zimbabwe
Rząd Roberta Mugabe, który w czerwcu, po sfałszowanych wyborach, rozpoczął swą szóstą od 1980 roku kadencje jako prezydent Zimbabwe wyemitował banknot o nominale 100 miliardów dolarów zimbabweńskich.
Gospodarka -
Klub PSL zajmie się sprawą nepotyzmu w KRUS-ie
Sprawa domniemanego nepotyzmu w KRUS-ie będzie omawiana na najbliższym posiedzeniu klubu PSL - powiedział poseł i wiceprezes Stronnictwa Janusz Piechociński.
Kraj -
Papież: świat potrzebuje pojednania
Benedykt XVI powiedział w sobotę uczestnikom XXIII Światowych Dni Młodzieży w Sydney, że "kruchy" i "podzielony" świat, wstrząsany konfliktami i cierpieniem, potrzebuje jedności i pojednania, które dać może "chrześcijańskie świadectwo".
Świat -
Zamach w Kaszmirze
W indyjskim Kaszmirze zginęło w wybuchu bomby co najmniej dziewięciu indyjskich żołnierzy. Ich pojazd najechał na minę na obrzeżach Śrinagaru.
Świat -
Polscy turyści lądowali awaryjnie w Kairze
Samolot czarterowy z około setką polskich turystów, którzy wylecieli z egipskiego kurortu Hurgada, lądował awaryjnie na lotnisku w Kairze - potwierdził pracownik polskiej ambasady.
Życie -
Irak - sunnici znowu w rządzie
Główny blok irackich sunnitów - Iracki Front Zgody - po rocznej nieobecności wrócił do rządu. Iracki parlament zaaprobował w głosowaniu kandydatów Frontu na wicepremiera i sześć wakujących stanowisk ministerialnych.
Świat -
Uwaga mężczyźni, wasze byłe mogą się na was zemścić, i to publicznie!
Publiczny odwet na byłym kochanku to nowa moda wśród porzuconych i zawiedzionych. Dotarła ona także do Polski. Policja zanotowała już setki przypadków srogiej zemsty.
Tylko u Nas -
FAZ: dwa głosy w polskiej polityce zagranicznej
Spory wewnętrzne wokół polskiej polityki zagranicznej wynikają z nieprecyzyjnych zapisów konstytucji państwa i w znacznym stopniu szkodzą samej Polsce - ocenia w sobotę niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Świat -
Chiny: trzy nowe linie metra
Na trzy tygodnie przed inauguracją igrzysk olimpijskich, w Pekinie uruchomione zostały trzy nowe linie metra.
Gospodarka -
Brytyjski premier w Bagdadzie
Sprawy brytyjskiej obecności wojskowej oraz inwestycji w Iraku to główny przedmiot sobotniej wizyty w Bagdadzie brytyjskiego premiera Gordona Browna.
Świat -
Czy LOT zostanie tanią linią niemieckiej Lufthansy?
Tak trudnej sytuacji jak obecnie nasz narodowy przewoźnik nie miał już od dawna.
Tylko u Nas -
Polski boom turystyczny
Coraz więcej Polaków spędza wakacje za granicą. Bogacimy się, a co za tym idzie rosną zyski biur podróży. Sytuacja ta utrzyma się w kolejnych latach.
Gospodarka -
Sarkozy jedzie do Irlandii
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy przyjeżdża w poniedziałek z krótką wizytą do Dublina, by "wysłuchać Irlandczyków i zrozumieć ich obiekcje wobec Traktatu Lizbońskiego".
Świat -
Francja: antyterroryści poszukują senteksu
Specjalna brygada antyterrorystyczna francuskiej policji poszukuje 28 kilogramów ładunku wybuchowego - semteksu, skradzionego z magazynów fortu Corbas pod Lyonem.
Świat -
Jak jest urządzony i ile kosztował jacht Jana Kulczyka?
61-metrową jednostkę „Phoenix” Jan Kulczyk odebrał z bremeńskiej stoczni Lürssen w 2004 r. Kosztowała go 70 mln USD. To nią miliarder przypłynął pod koniec maja do Monte Carlo, by kibicować Robertowi Kubicy w wyścigu F1.
Tylko u Nas -
Obama w Kabulu
Kandydat amerykańskich Demokratów na prezydenta USA Barack Obama przybył w sobotę rano z niezapowiadaną wizytą do Kabulu.
Świat -
UEFA doradza zmniejszenie stadionów
Zmniejszenie stadionów przygotowywanych na Euro 2012 sugeruje Polsce UEFA w raporcie przedstawicieli federacji po ich wizycie w Polsce i na Ukrainie - pisze świąteczna "Gazeta Wyborcza".
Gospodarka -
Czuma: zrobię wszystko żeby ujawnić stenogramy
Szef sejmowej komisji śledczej do zbadania rzekomych nacisków na specsłużby Andrzej Czuma (PO) powiedział, że będzie robił wszystko, by ujawnić stenogramy z zeznaniami złożonymi na niejawnych posiedzeniach komisji.
Kraj -
USA: McCain ostrzega przed atakami
Kandydat Partii Republikańskiej w listopadowych wyborach prezydenckich w USA John McCain ostrzegł przed nową falą "spektakularnych ataków", jego zdaniem mającą przetoczyć się przez Irak latem.
Świat -
Benedykt XVI o pedofilii w kościele
Papież Benedykt XVI powiedział podczas mszy w katedrze w Sydney, że księża i duchowni, którzy dopuścili się seksualnego wykorzystywania nieletnich powinni zostać postawieni przed wymiarem sprawiedliwości.
Świat -
Zmarła Jo Stafford
W wieku 90 lat bardzo popularna w okresie II wojny światowej i w okresie lat 50-tych oraz początku 60-tych piosenkarka Jo Stafford, której żołnierze amerykańscy nadali przydomek "GI Jo".
Życie -
Loty drugiej świeżości
Piloci europejskich samolotów pasażerskich nagminnie ukrywają przed mechanikami drobne usterki w swoich maszynach, byle tylko uniknąć strat związanych z przesunięciem lotu - wynika z europejskiego raportu opublikowanego w Wielkiej...
Przegląd prasy -
Warszawa: Metro po Euro
Ratusz szykuje się do unieważnienia przetargu na drugą linię metra. Jak się dowiedziało "Życie Warszawy", oferenci chcą zejść z astronomicznej ceny 6 mld zł. Jednak nie pozwala na to prawo zamówień publicznych.
Przegląd prasy -
Parkiet: rekordowe straty funduszy z udziałem akcji
Roczne straty z funduszy trzymających w portfelach akcje są największe w historii. Fala wyprzedaży, jaka przeszła w pierwszej połowie tego tygodnia przez warszawską giełdę, sprawiła, że straty w grupie funduszy akcji sięgają nawet 60...
Przegląd prasy -
Polska: coraz więcej milionerów
Liczba osób, które zarabiają rocznie ponad milion złotych, wzrosła w ubiegłym roku o prawie połowę. W końcu 2007 r. było ich w Polsce ponad 12 tysięcy - wynika z szacunków "Rzeczpospolitej".
Przegląd prasy -
Jak to robią w Sopocie
Biznesmen Sławomir Julke, któremu korupcyjną propozycję złożył prezydent Sopotu Jacek Karnowski, twierdzi, że ujawnił sprawę, ponieważ poczuł się oszukany podczas realizacji jednej z inwestycji - pisze "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
2008-07-19
Dlaczego biznesmen zdecydował się donieść na prezydenta Sopotu, kiedy w Warszawie powstanie druga linia metra i dlaczego w Polsce przybywa milionerów - o tym piszą sobotnie gazety.
Przegląd prasy