25 sierpnia 2008
-
Duże spadki na Wall Street
Poniedziałek przyniósł duże spadki na Wall Street. Wszystkie indeksy straciły w granicach 2 proc. wobec nowych informacji o utrzymującym się kryzysie na rynku kredytów. Inwestorzy wstrzymywali się z transakcjami lub lokowali aktywa w...
Gospodarka -
Chińczycy wybudują Polsce infrastrukturę?
Chińskie firmy są przygotowane, żeby w Polsce przed Euro 2012 zbudować wszystko: autostrady, metro, stadiony, szybkie koleje - powiedział po powrocie z Pekinu minister sportu Mirosław Drzewiecki.
Gospodarka -
Krążownik Floty Czarnomorskiej wypłynął na manewry
Flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, krążownik rakietowy "Moskwa", opuścił swą bazę w Sewastopolu w celu przeprowadzenia ćwiczeń - poinformowało dowództwo rosyjskiej marynarki wojennej.
Świat -
"Spontaniczna" pomoc dla Osetii
Według doniesień mediów i blogów internetowych zbiórka pomocy finansowej dla poszkodowanych mieszkańców Osetii Południowej przybiera w niektórych regionach Rosji charakter przymusowy - pisze witryna internetowa newsru.com.
Świat -
USA zrewiduje swe relacje z Moskwą
Stany Zjednoczone zweryfikują swoje relacje z Rosją - oświadczył Biały Dom, podkreślając, że Moskwa nie spełniła warunków porozumienia rozejmowego wynegocjowanego po konflikcie z Gruzją.
Świat -
Klich: konieczne zmiany w przepisach o użyciu broni
Żandarmeria i prokuratura mają badać przypadki użycia broni, tylko jeśli będą ofiary - zapowiedział minister obrony Bogdan Klich. Szef MON, który towarzyszył premierowi w wyjeździe do Afganistanu, mówił o konieczności zmian w...
Kraj -
Ziobro przegrał proces z kardiochirurgiem
Zbigniew Ziobro musi przeprosić kardiochirurga Mirosława Garlickiego za naruszenie jego dóbr osobistych i zapłacić mu 7 tys. zł zadośćuczynienia - orzekł Sąd Okręgowy w Krakowie.
Kraj -
Radom domaga się uczelni wyższej
Radomscy radni apelują do premiera Donalda Tuska o pomoc w utworzeniu w Radomiu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
Kraj -
Rosja: niepokojący podręcznik do historii
W Rosji trwają prace nad nowym podręcznikiem szkolnym do historii, z którego uczniowie dowiedzą się m.in., że mord NKWD na polskich oficerach w 1940 roku był "sprawiedliwą zemstą historyczną" - ujawnia dziennik "Wriemia Nowostiej".
Życie -
Konkurs na lotnisko w Świdniku rozstrzygnięty
Nagrodę 100 tys. zł otrzymało konsorcjum trzech firm, które wygrało konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej lotniska w Świdniku (Lubelskie). W konkursie ocenianych było 15 projektów.
Gospodarka -
Pomoc dla ofiar klęsk żywiołowych zwolniona z podatku?
Pomoc państwa i samorządów dla ofiar klęsk żywiołowych będzie zwolniona z podatku dochodowego - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o PIT opracowany w Ministerstwie Finansów.
Gospodarka -
Proces w sprawie zwolnień w Polskim Radiu odroczony
W Polskim Radiu panowała atmosfera zastraszenia, gdy wiceprezes Jerzy Targalski przeprowadzał zwolnienia grupowe - zeznawali świadkowie na procesie karnym jaki Targalski wytoczył Agnieszce Kublik, dziennikarce "Gazety Wyborczej", za jej...
Kraj -
USA: Komorowski rozmawia o Afganistanie i modernizacji polskiej armii
Przebywający z wizytą w USA wiceminister obrony narodowej Stanisław Komorowski rozmawia z administracją amerykańską o sytuacji w Afganistanie i sposobach poprawy bezpieczeństwa polskich wojsk uczestniczących w operacji NATO w tym kraju.
Świat -
Tusk przekonuje słupszczan do tarczy
Instalacja tarczy antyrakietowej może i powinna być szansą rozwoju regionu słupskiego, ale i całego województwa pomorskiego - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami samorządu terytorialnego ze Słupska i okolic.
Kraj -
USA: rosyjskie uchwały nie do przyjęcia
Stany Zjednoczone jako "nie do przyjęcia" oceniły zaaprobowanie przez rosyjski parlament uchwał wzywających prezydenta Dmitrija Miedwiediewa do uznania niepodległości Osetii Południowej i Abchazji - zbuntowanych republik Gruzji.
Świat -
Brytyjscy medaliści zostaną uszlachceni
Brytyjscy sportowcy, którzy w igrzyskach olimpijskich w Pekinie wywalczyli rekordową liczbę medali - 47, co dało im czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej, czyli największy sukces olimpijski od 100 lat, otrzymają nie nagrody finansowe,...
Życie -
Marzec znów zeznaje ws. śmierci Blidy
Cztery godziny trwało poniedziałkowe przesłuchanie b. szefa CBŚ Jarosława Marca w łódzkiej prokuraturze okręgowej. Zeznawał on jako świadek w śledztwie dotyczącym okoliczności śmierci b. posłanki SLD Barbary Blidy.
Kraj -
Polskie stocznie: nie wyznaczono terminu spotkania z KE
Nie ma jeszcze wyznaczonego terminu spotkania resortu skarbu oraz ekspertów ISD Polska z Komisją Europejską w sprawie planów restrukturyzacji stoczni Gdańsk i Gdynia - powiedział doradca zarządu ISD Polska Marcin Ciok.
Gospodarka -
Kabul chce renegocjacji warunków obecności sił międzynarodowych
Władze w Kabulu chcą renegocjować warunki obecności w Afganistanie sił międzynarodowych. Decyzję podjęto po serii incydentów, w których na skutek operacji koalicji pod dowództwem USA zginęli cywile, tym ponad 90 osób w miniony piątek.
Świat -
Szczyt nacisku na Rosję
Francja liczy na to, że zwołując nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej na przyszły poniedziałek, wpłynie na Rosję, by ta do tego czasu dotrzymała słowa i wycofała swe wojska na pozycje sprzed wybuchu konfliktu w Gruzji.
Świat -
Zimbabwe: opozycyjny przewodniczący parlamentu
Przedstawiciel głównej partii opozycyjnej Zimbabwe, Ruchu na rzecz Zmian Demokratycznych (MDC), został w mianowany przewodniczącym Izby Zgromadzenia, izby niższej parlamentu.
Świat -
Spotkanie premiera z samorządem Słupska
Instalacja tarczy antyrakietowej może i powinna być także szansą rozwoju całego województwa pomorskiego - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami samorządu terytorialnego ze Słupska i okolic.
Kraj -
Porozumienie iracko-amerykańskie jeszcze nie gotowe
Władze USA zdementowały podaną przez premier Iraku informację, że oba kraje osiągnęły porozumienie ws. układu o bezpieczeństwie, który przewiduje wycofanie wszystkich obcych wojsk z Iraku do końca 2011 roku.
Świat -
Rozpad koalicji rządzącej w Pakistanie
Partia byłego premiera Pakistanu Nawaza Sharifa, Pakistańska Liga Muzułmańska (PML-N), wycofała się z koalicji rządzącej. Powodem jest spór z Pakistańską Partią Ludową (PPP), którą kieruje wdowiec po zamordowanej w ub.r. Benazir Bhutto,...
Świat -
Wiceprezes PZLA podał się do dymisji
Jerzy Sudoł, trener i działacz PZLA, zrezygnował z pełnienia funkcji wiceprezesa związku i zadeklarował, że zwróci koszty pobytu w Pekinie. W przesłanym PAP oświadczeniu wyraził ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji i przeprosił całe...
Życie -
Pożar respiratora
Trzy osoby zostały poparzone w wyniku pożaru respiratora na oddziale intensywnej terapii szpitala wojskowego w Bydgoszczy - poinformowała w poniedziałek straż pożarna.
Życie -
Nie będzie wyborów miss habitu
Włoski ksiądz, który zamierzał zorganizować pierwszy w świecie konkurs na najpiękniejszą zakonnicę, zrezygnował z pomysłu wobec negatywnych reakcji, jakie wzbudziła jego inicjatywa.
Życie -
George Clinton przyjeżdża do Warszawy
Amerykański muzyk George Clinton da 6 września bezpłatny koncert w warszawskim Centrum Kultury, w dawnej Wytwórni "Koneser".
KulturaMuzyka -
Rosyjski sąd odroczył rozpatrzenia zażalenia ws. Katynia
Moskiewski Okręgowy Sąd Wojskowy odroczył do 30 września rozpatrzenie zażalenia na postanowienie Naczelnej Prokuratury Wojskowej Rosji o umorzeniu śledztwa w sprawie mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu w 1940 roku.
Świat -
Moskwa straszy wstrzymaniem współpracy z NATO
Rosja rozważa w stosunku do NATO wszystkie opcje, w tym wstrzymanie wszelkiej współpracy z sojuszem - powiedział prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.
Świat -
Nie będzie dożywotniego probostwa
Biskupi generalnie popierają pomysł wprowadzenia kadencyjności proboszczów - wynika z informacji z obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, poszerzonej o biskupów diecezjalnych, która zebrała się w poniedziałek na Jasnej Górze.
Kraj -
Izrael wypuszcza palestyńskich więźniów
Prawie 200 palestyńskich więźniów opuściło izraelskie więzienie w Ofer na Zachodnim Brzegu Jordanu. Ma to być gest poparcia dla umiarkowanego prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa.
Świat -
Estońska gospodarka w dołku
Produkt Krajowy Brutto Estonii spadnie w tym roku o 1,0 proc., a w 2009 r. ma wzrosnąć o 2,6 proc. - przewiduje Ministerstwo Finansów Estonii. To o wiele gorsze prognozy od podawanych w kwietniu br.
Gospodarka -
30 mln euro za transfer między rosyjskimi klubami
Zenit St. Petersburg ustanowił rekord Rosji w wysokości piłkarskiego transferu. Za 25-letniego portugalskiego pomocnika Danny'ego, który ostatnio występował w Dynamie Moskwa, triumfator ostatniej edycji Pucharu UEFA zapłacił 30 milionów...
Życie -
Paryż zaniepokojony przemocą w Osetii Południowej
Francja, która przewodniczy w tym półroczu UE, wyraziła "zaniepokojenie" informacjami o wzroście przemocy w Osetii Południowej, znajdującej się pod rosyjską kontrolą separatystycznej prowincji w Gruzji.
Świat -
Rostowski o finansach publicznych
Projekt ustawy o finansach publicznych oraz ustawy wprowadzającej zakłada większą kontrolę demokratyczną oraz przejrzystość w zakresie finansów publicznych - uważa minister finansów Jacek Rostowski.
Gospodarka -
Przesłuchano świadka ws. wypadku Geremka
Prokuratura przesłuchała obywatela Niemiec, który był świadkiem wypadku, w którym zginął Bronisław Geremek.
Kraj -
Wałęsa o IPN: oni są śmieszni
"To ich sprawa, oni są śmieszni" - powiedział Lech Wałęsa o IPN, który w katalogu osób prześladowanych w czasach komunizmu nie umieścił nazwiska b. prezydenta. Przypadek Wałęsy jest skomplikowany, rozpatrzymy go później - mówi IPN.
Kraj -
Rosja kontroluje gruziński port w Poti
Rosja będzie prowadzić regularne inspekcje towarów przechodzących przez gruziński port Poti nad Morzem Czarnym - zapowiedział na konferencji prasowej rowsyjski wiceszef sztabu generalnego, gen. Anatolij Nogowicyn.
Świat -
Rosja chce decydować o losie Abchazji i Osetii Płd.
Obie izby parlamentu Rosji, uchwaliły apel do prezydenta Dmitrija Miedwiediewa o uznanie niepodległości Osetii Południowej i Abchazji - dwóch zbuntowanych prowincji Gruzji.
Świat -
Miedwiediew chce "uregulować" sprawę Naddniestrza
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział w Soczi na spotkaniu z prezydentem Mołdawii Vladimirem Voroninem, że widzi duże szanse na rozwiązanie konfliktu w separatystycznym regionie Mołdawii - Naddniestrzu. Wydarzenia w Osetii Płd....
Świat -
Jak bomby podróżują po Polsce
W naszym kraju jest 60 poligonów, ale tylko 7 z nich może przyjmować groźne niewybuchy – ustalił „Wprost”. Bomby powinny więc być transportowane nawet kilkadziesiąt kilometrów. Ale zwykle nie są.
Tylko u Nas -
UE nie nałoży sankcji na Rosję
Unia Europejska nie rozważa możliwości nałożenia sankcji na Rosję w związku z jej konfliktem zbrojnym z Gruzją - powiedział szef dyplomacji francuskiej Bernard Kouchner.
Świat -
Piosenki miłosne Berlusconiego na gwiazdkę
Premier Włoch Silvio Berlusconi szykuje wraz z neapolitańskim śpiewakiem Mariano Apicellą nową płytę z piosenkami miłosnymi swojego autorstwa - informuje dziennik "La Repubblica".
Życie -
Drugie referendum w Irlandii?
Irlandia musi przeprowadzić drugie referendum w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, aby uniknąć izolacji - powiedział dziennikowi "Irish Independent" irlandzki minister ds. europejskich Dick Roche.
Świat -
Saakaszwili: Rosjanie pierwsi wprowadzili czołgi
Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili uważa, że wina za konflikt wokół Osetii Południowej leży całkowicie po stronie Moskwy, bo Rosjanie jako pierwsi wprowadzili czołgi do tego regionu.
Świat -
"Grozi nam paraliż wojskowych służb specjalnych"
Zatrzymanie prac nad nowelizacją ustaw o wojskowych służbach specjalnych grozi paraliżem tych służb, co zwiększa ryzyko dla polskich żołnierze w Afganistanie i Iraku - uważa minister obrony Bogdan Klich.
Kraj -
Gruzińska Polonia: nie zapominajcie o nas
Gruzińska Polonia apeluje, by pomagając ofiarom konfliktu między Tbilisi i Moskwą, Polska nie zapominała o mieszkających na Kaukazie rodakach.
Świat -
Lesbijka wygrała z urzędem
Coraz więcej gejów i lesbijek z Polski chce zawierać za granicą związki partnerskie. Ale polskie urzędy stanu cywilnego im to utrudniają. Sąd uznał, że bezprawnie - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Polacy rezygnują z pracy na Wyspach
Od kiedy Polska należy do Unii, nigdy tak niewielu Polaków wybierało się do pracy w Zjednoczonym Królestwie - ocenia "Dziennik".
Przegląd prasy -
Nasza porażka w Pekinie
Za słabe wyniki polskich zawodników na olimpiadzie winni są przede wszystkim politycy, gdyż nie dofinansowują odpowiednio sportu - wynika z sondażu TNS OBOP dla "Dziennika".
Przegląd prasy -
Prezydent nie poprawi wizerunku
Polacy nie wierzą w cud PR-owski w Pałacu Prezydenckim - pisze "Dziennik" powołując się na wyniki sondażu przeprowadzonego dla niego przez TNS OBOP 23 sierpnia.
Przegląd prasy -
Agent CBŚ brał udział w napadach
Tajny współpracownik policyjnego Centralnego Biura Śledczego brał udział w najpoważniejszej zbrodni ostatnich lat: serii pięciu morderstw właścicieli kantorów - dowiedział się "Dziennik".
Przegląd prasy -
"W Polsce były więzienia CIA"
To śledztwo powinno być w pełni jawne. Ustalenia prokuratury będą wiarygodne, jeżeli nad śledztwem będzie mocna kontrola parlamentarna, a przede wszystkim gdy opinia publiczna będzie miała dostęp do materiałów - mówi o śledztwie...
Przegląd prasy -
Lista represjonowanych IPN - bez Wałęsy
W publikowanym przez IPN katalogu osób prześladowanych w czasach komunizmu nie ma byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Są za to jego główni adwersarze zarzucający mu, że był agentem - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Pierwszy hercules naszej armii
"Rzeczpospolita" dowiedziała się, jaki sprzęt lotnictwo wojskowe planuje pozyskać w najbliższym czasie. Już w październiku przyleci do Polski pierwszy amerykański samolot transportowy C-130 Hercules. W sumie ma ich być pięć.
Przegląd prasy -
Coraz więcej zwolnień
Po raz pierwszy od co najmniej pięciu lat rośnie liczba grupowych zwolnień w zakładach pracy - powiadamia "Parkiet".
Przegląd prasy -
Wojewoda skontroluje domy opieki
Od stycznia 2009 r. wojewoda będzie mógł skontrolować wszystkie firmy prowadzące placówki opieki nad ludźmi starszymi i schorowanymi - zapowiada "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
Komorowski dyscyplinuje posłów
Posłowie będą musieli wykazywać, skąd wziąć pieniądze na realizacje zgłaszanych projektów. W szacowaniu kosztów pomoże im nowy zespół ekspertów. Taki pomysł ma marszałek Bronisław Komorowski. Chce w ten sposób ograniczyć nieskrępowane...
Przegląd prasy -
2008-08-25
Wałęsy nie ma na liście represjonowanych, przez kogo przegraliśmy w Pekinie, jak marszałek Komorowski zdyscyplinuje posłów, co ma na sumieniu agent CBŚ – o tym pisze dzisiejsza prasa.
Przegląd prasy -
Lesbijka wygrała z urzędem
Coraz więcej gejów i lesbijek z Polski chce zawierać za granicą związki partnerskie. Ale polskie urzędy stanu cywilnego im to utrudniają. Sąd uznał, że bezprawnie - pisze "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
Coraz więcej zwolnień
Po raz pierwszy od co najmniej pięciu lat rośnie liczba grupowych zwolnień w zakładach pracy - powiadamia "Parkiet".
Gospodarka -
Lista represjonowanych IPN - bez Wałęsy
W publikowanym przez IPN katalogu osób prześladowanych w czasach komunizmu nie ma byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Są za to jego główni adwersarze zarzucający mu, że był agentem - pisze "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
"W Polsce były więzienia CIA"
To śledztwo powinno być w pełni jawne. Ustalenia prokuratury będą wiarygodne, jeżeli nad śledztwem będzie mocna kontrola parlamentarna, a przede wszystkim gdy opinia publiczna będzie miała dostęp do materiałów - mówi o śledztwie...
Kraj -
Agent CBŚ brał udział w napadach
Tajny współpracownik policyjnego Centralnego Biura Śledczego brał udział w najpoważniejszej zbrodni ostatnich lat: serii pięciu morderstw właścicieli kantorów - dowiedział się "Dziennik".
Kraj -
Prezydent nie poprawi wizerunku
Polacy nie wierzą w cud PR-owski w Pałacu Prezydenckim - pisze "Dziennik" powołując się na wyniki sondażu przeprowadzonego dla niego przez TNS OBOP 23 sierpnia.
Kraj -
Nasza porażka w Pekinie
Za słabe wyniki polskich zawodników na olimpiadzie winni są przede wszystkim politycy, gdyż nie dofinansowują odpowiednio sportu - wynika z sondażu TNS OBOP dla "Dziennika".
Życie -
Polacy rezygnują z pracy na Wyspach
Od kiedy Polska należy do Unii, nigdy tak niewielu Polaków wybierało się do pracy w Zjednoczonym Królestwie - ocenia "Dziennik".
Gospodarka -
Kirgistan: katastrofa samolotu
Kirgiski samolot rozbił się w niedzielę krótko po starcie z lotniska pod Biszkekiem, stolicą Kirgistanu. Katastrofę przeżyło, według różnych źródeł, od 22 do 25 ludzi z 90 na pokładzie.
Świat