29 sierpnia 2008
-
O. Rydzyk zaczyna wiercenia
Rozpoczęcie 1 września prac wiertniczych w celu poszukiwań złóż geotermalnych w Toruniu zapowiedział w Radiu Maryja i Telewizji Trwam o. Tadeusz Rydzyk.
Kraj -
Dell ciągnie w dół indeksy na Wall Street
Główne indeksy na Wall Street spadły w piątek ostro w dół, po tym, jak amerykański gigant branży komputerowej - Dell - ostrzegł, iż przedsiębiorstwa na całym świecie tną wydatki na rozwój technologiczny.
Gospodarka -
Dożywotnia dyskwalifikacja dla Błońskiej
Ukraińska Federacja Lekkoatletyczna nałożyła karę dożywotniej dyskwalifikacji za doping na Lidię Błońską, która była druga w rywalizacji siedmioboistek podczas igrzysk w Pekinie, ale została pozbawiona srebrnego medalu olimpijskiego i...
Życie -
Sankcji nie będzie
Sankcji nie będzie, jednak deklaracja państw Unii Europejskiej podczas szczytu w sprawie Gruzji "pójdzie dalej" niż zwykłe poparcie planu pokojowego, który już zaakceptowały Moskwa i Tbilisi - powiedział szef MSZ Francji Bernard Kouchner.
Świat -
Znawczyni Westerplatte: ten film powinien powstać
Stanisława Górnikiewicz-Kurowska, zajmująca się historią obrońców Westerplatte, uważa, że dobrze, iż powstaje film "Tajemnica Westerplatte", ale niektóre fragmenty scenariusza powinno się zmienić.
Życie -
Gruzińska demonstracja przed rosyjskimi pozycjami
Około tysiąca Gruzinów demonstrowało przed rosyjskimi pozycjami we wsi Chkorotsku w pobliżu granicy Abchazji, domagając się wycofania obcych wojsk z Gruzji.
Świat -
Polska nieprzygotowana na odcięcie gazu
Polska nie jest przygotowana na ewentualne odcięcie dostaw gazu przez Rosję - uważają eksperci paliwowi.
Gospodarka -
Zmarła ostatnia weteranka I wojny światowej
Uważana za ostatnią brytyjską weterankę I wojny światowej Gladys Powers zmarła w Kanadzie w wieku 109 lat - podało brytyjskie Ministerstwo Obrony.
Życie -
Archeolodzy odkopali złoty diadem
Bezcenny złoty diadem został znaleziony w starożytnym grobie w dawnej stolicy królestwa Macedonii Ajgaj na północy Grecji - poinformował Uniwersytet Arystoteliański w Salonikach.
Życie -
Waszczykowski bez dostępu do tajemnic
Dostęp nowego wiceszefa BBN Witolda Waszczykowskiego do tajemnic jest wstrzymany dopóki trwa dotyczące go postępowanie wyjaśniające ABW - powiedziała rzeczniczka BBN Patrycja Hryniewicz.
Kraj -
McCain wybrał miss
Republikański kandydat na prezydenta USA, senator John McCain wybrał na swą ewentualną przyszłą wiceprezydent obecną gubernator stanu Alaska Sarah Palin - poinformował przedstawiciel sztabu wyborczego McCaina.
Świat -
"Dzięki tarczy będziemy bezpieczniejsi"
Dzięki elementom systemu tarczy antyrakietowej będziemy strategicznie bezpieczniejsi - przekonywał premier Donald Tusk mieszkańców Słupska podczas blisko trzygodzinnego spotkania w sprawie tarczy.
Kraj -
Odwet Rosji w poniedziałek?
Rosną obawy, że Rosja może ograniczyć w nadchodzących dniach dostawy ropy naftowej do państw Europy Zachodniej w odpowiedzi na groźby sankcji ze strony UE w związku z rosyjskim atakiem na Gruzję - pisze "Daily Telegraph".
Świat -
TVN pozwał Macierewicza
Telewizja TVN pozwała b. szefa Komisji Weryfikacyjnej WSI Antoniego Macierewicza. Według stacji Macierewicz w czwartkowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" "zawarł nieprawdziwe stwierdzenia i oceny naruszające reputację TVN S.A."....
Kraj -
Festiwalu Dialogu Czterech Kultur
Koncert chicagowskiego zespołu jazzowego Exploding Star Orchestra, przedstawienie "HamletMaszyna" Deutsches Theater z Berlina oraz retrospektywa spektakli i happeningów Tadeusza Kantora to niektóre wy
KulturaTeatr/OperaSztuka/Foto -
50 Cent w innym terminie
Planowany na najbliższą sobotę, 30 sierpnia, koncert 50 Centa i formacji G-Unit w Gorzowie Wielkopolskim nie odbędzie się w wyznaczonym terminie.
KulturaMuzyka -
Wielka manifestacja związkowców
Tysiące związkowców przeszły ulicami Warszawy, manifestując w obronie godności pracowników. Zorganizowany przez NSZZ "Solidarność" protest przebiegł bez większych incydentów.
Kraj -
"Tajemnica Westerplatte" - chodzi o pieniądze?
Historyk Tadeusz Kondracki obawia się, że dla twórców filmu "Tajemnica Westerplatte" ważniejsze niż przedstawienie prawdy historycznej na temat bohaterskiej obrony Westerplatte mogą być pragnienie stworzenia klimatu sensacji i zysk...
Życie -
Karadżić odmówił współpracy z trybunałem
Były przywódca Serbów bośniackich Radovan Karadżić odmówił wszelkiej współpracy z ONZ-owskim Trybunałem do spraw Zbrodni w Byłej Jugosławii, ignorując zadawane mu w trakcie wstępnej rozprawy pytania o to, czy uznaje swą winę za zarzucane...
Świat -
Gruzja zrywa stosunki dyplomatyczne z Rosją
Gruzja oświadczyła, że zrywa stosunki dyplomatyczne z Rosją z powodu uznania przez nią niepodległości dwóch gruzińskich separatystycznych regionów.
Świat -
Prapremiera "Veni Kreator" Kilara w Saragossie
Prapremiera "Veni Creator" na chór i orkiestrę smyczkową, autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych Wojciecha Kilara odbędzie się 13 września podczas Światowej Wystawy
KulturaMuzyka -
Pucharowi rywale Wisły i Lecha
W meczu pierwszej rundy zasadniczej Pucharu UEFA Wisła Kraków zagra z angielskim Tottenhamem Londyn, rywalem Lecha Poznań będzie Austria Wiedeń.
Życie -
Centralwings zawiesza tanie loty
Linie Centralwings zawieszają wszystkie tanie połączenie, będą oferować jedynie loty czarterowe. Ostatni "tani lot" - na trasie Warszawa-Lizbona - zaplanowano na 7 października - powiedział prezes spółki Tomasz Szymczak.
Gospodarka -
Tajlandia: opozycja szturmowała siedzibę policji
Prawie dwa tysiące osób, domagających się ustąpienia rządu Tajlandii, próbowało opanować główną siedzibę policji w Bangkoku.
Świat -
Ukraina nie wstrzyma dostaw broni do Gruzji
Ukraina będzie dostarczać broń dla Gruzji, póki nie będzie to zakazane prawem - oświadczył Serhij Bondarczuk, dyrektor Ukrspeceksportu - ukraińskiej państwowej firmy zajmującej się handlem bronią.
Świat -
"Polska przemówi jednym głosem w Brukseli"
Przewodniczącym polskiej delegacji na szczyt UE ws. Gruzji został prezydent. Polska będzie prezentować w Brukseli jednolite stanowcze stanowisko - oznajmił po spotkaniu prezydent- premier wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki.
Kraj -
Nagroda Komitetu Trójkąta Weimarskiego dla Bartoszewskiego
Były szef polskiej dyplomacji, minister w kancelarii premiera Władysław Bartoszewski odebrał w Weimarze nagrodę imienia Adama Mickiewicza, przyznawaną przez Komitet Wspierania Współpracy Polski, Francji i Niemiec w ramach Trójkąta...
Życie -
Nie ma nowych ofert zakupu stoczni
Do piątku do resortu skarbu nie wpłynęły nowe oferty na zakup stoczni Gdynia i Szczecin - poinformował wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Wcześniej rzecznik MSP Maciej Wewiór mówił, że zakładami jest zainteresowanych 6 nowych inwestorów.
Gospodarka -
Turcja grozi Rosji odwetem
Turcja podejmie działania odwetowe wobec Rosji, która przetrzymuje na swych punktach granicznych tysiące tureckich ciężarówek - poinformował minister handlu zagranicznego Turcji Kursad Tuzmen.
Świat -
Radosław Matusiak kończy z piłką
Radosław Matusiak za porozumieniem stron rozwiązał kontrakt z holenderskim SC Heerenveen i postanowił zakończyć karierę - poinformował ojciec 26-letniego piłkarza - Janusz.
Życie -
Zawieszona głodówka w Starachowicach
15 głodujących pracowników szpitala w Starachowicach (Świętokrzyskie) przerwało swój protest przeciw planom prywatyzacji lecznicy. Stało się tak po spotkaniu związkowców z zarządem powiatu - poinformowała dyrekcja szpitala.
Kraj -
Odroczenie posiedzenia ws. wyroku na Jakuba T.
Z powodu różnic w dokumentach dotyczących wyroku w sprawie Jakuba T., skazanego przez brytyjski sąd za gwałt, poznański sąd okręgowy odroczył posiedzenie w sprawie dostosowania wyroku do polskiego stanu prawnego.
Kraj -
OPZZ: wybieramy rozmowy z rządem
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych na razie wybiera rozmowy z rządem przy stole negocjacyjnym - powiedział przewodniczący porozumienia Jan Guz, odnosząc się do manifestacji "Solidarności" w Warszawie.
Kraj -
Związek Ślązaków popiera niepodległość Abchazji i Osetii
Związek Ludności Narodowości Śląskiej (ZLNŚ) chce, aby Polska uznała niepodległość Osetii Południowej i Abchazji. O podjęcie takich działań członkowie związku zwrócili się do premiera Donalda Tuska.
Kraj -
Polskie bezrobocie niższe niż w eurolandzie
Bezrobocie w lipcu 2008 roku, według metodologii Eurostatu, wyniosło w Polsce 6,8 proc., podczas gdy w w strefie euro - 7,3 proc.
Gospodarka -
70 ofiar Gustava
Nabierający siły tropikalny sztorm Gustav przetaczający się obecnie nad Jamajką spowodował już na Karaibach śmierć około 70 osób. Według amerykańskich synoptyków jeszcze przed uderzeniem w terytorium USA może przekształcić się w huragan.
Świat -
Śląski baron na wolności
Po prawie pięciu latach spędzonych w areszcie Henryk M., zwany śląskim baronem paliwowym, wyszedł na wolność. Na kolejne przedłużenie okresu jego aresztowania w czwartek nie zgodził się Sąd Apelacyjny w Katowicach.
Kraj -
Kommiersant: plan Kremla - skłócić Unię
Moskwa zamierza przed szczytem UE "popracować" z niektórymi europejskimi partnerami, by przekonać ich do odstąpienia od sankcji. Rosja może też wykorzystać spory między polskim prezydentem i premierem - pisze rosyjski "Kommiersant".
Świat -
Kreml atakuje grupę G-7
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oskarżyło grupę siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw - G7 - o "stronniczą próbę usprawiedliwienia agresywnych działań Gruzji".
Świat -
Niemcy myślą o magazynowaniu gazu
Wobec napięć w stosunkach z Rosją rząd Niemiec rozważa stworzenie państwowych strategicznych rezerw gazu ziemnego, które miałyby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w przypadku przerwania dostaw importowanego surowca - poinformował...
Gospodarka -
W co gra Rosja?
Nie tylko Ameryka i Europa nie chcą uznać niepodległości Abchazji i Osetii Południowej, ale i Chiny. Nawet Białoruś bez wielkiego entuzjazmu odniosła się do decyzji prezydenta Miedwiediewa. Czyżby Rosja się przeliczyła? A może w tym...
Świat -
PKB powyżej oczekiwań
Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w II kwartale 2008 roku o 5,8 proc. po wzroście o 6,1 proc. w I kwartale 2008 roku i 6,4 proc. w II kwartale 2007 roku - podał Główny Urząd Statystyczny.
Gospodarka -
Spotkanie prezydent-premier
Premier Donald Tusk do Pałacu Prezydenckiego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie na spotkanie z prezydentem Lechem Kaczyńskim.
Kraj -
Spór o "szefowanie" w Brukseli
Premier Donald Tusk będzie szefem polskiej delegacji na poniedziałkowy szczyt UE i to on będzie przedstawiał nasze stanowisko na spotkaniu przywódców Unii - powiedział w Radiu Zet szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak.
Kraj -
Dlaczego Polacy nie dostają podwyżek?
Ponad połowa Polaków, mimo wzrostu gospodarczego, nie otrzymała ostatnio żadnej podwyżki - powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek. Dodał, że piątkowa manifestacja w Warszawie ma m.in. na ten fakt zwrócić uwagę...
Gospodarka -
"Gruzja potrzebuje planu Marshalla"
Gruzja potrzebuje obecnie "nowego planu Marshalla" by móc odbudować swą gospodarkę - powiedział gruziński prezydent Micheil Saakaszwili.
Świat -
"Jestem jednym z was"
Kandydat Demokratów na prezydenta USA Barack Obama, występując w Denver na zakończenie konwencji Partii Demokratycznej, roztoczył wizję Ameryki sprawiedliwszej dla jej mieszkańców i silnej na świecie nie tylko swoją armią.
Świat -
Rząd dotuje uczelnię o.Rydzyka
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wypłaci dotację o. Tadeuszowi Rydzykowi - dowiedział się "Dziennik".
Przegląd prasy -
Gruzja żąda śledztwa ws. konfliktu z Rosją
Gruzja zażądała międzynarodowego śledztwa w sprawie wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu jej konfliktu z Rosją oraz późniejszych oskarżeń o naruszenia praw człowieka.
Świat -
Korupcja w policji
Trzydzieści tysięcy złotych kosztowała wolność złodzieja u policjantów - pisze "Życie Warszawy".
Przegląd prasy -
Emerytalny pomysł Pawlaka
Jeśli zamiast wcześniejszej emerytury wybierzesz pracę, nie zapłacisz składki emerytalnej. Tak wicepremier Waldemar Pawlak chce zmobilizować Polaków - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Nielegalna aborcja w sieci
Holenderska organizacja rzekomo broniąca praw kobiet przez internet sprzedaje Polkom nielegalnie środki aborcyjne - alarmuje "Dziennik".
Przegląd prasy -
TV i radio PiS do 2012 r.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na styczeń zaplanowała wybór rad nadzorczych mediów publicznych. To zagwarantuje PiS-owi kontrolę nad TVP i publicznym radiem do 2012 r. - zapowiada "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
PSL za własną ustawą medialną
Ludowców irytuje nieudolne działanie PO w sprawie ustawy medialnej. Poważnie myślą o napisaniu własnej - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
350 tys. zł na samochód dla prezesa NBP
Prezes Sławomir Skrzypek dostanie nowy samochód, który ma kosztować 350 tys. zł. Zarząd NBP zdecydował o zakupie 31 nowych aut - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Policjanci bezkarni ws. Olewnika?
Szef specgrupy i jego dwaj podwładni podejrzani o niedopełnienie obowiązków, których skutkiem była śmierć Krzysztofa Olewnika, oraz o utrudnianie śledztwa mogą mieć złagodzone, a nawet umorzone zarzuty - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Prorodzinny PO-PiS
Platforma i PiS dogadały się w sprawie ustaw prorodzinnych. Wprowadzą kolejne udogodnienia dla młodych rodziców - pisze "Metro".
Przegląd prasy -
Rosja prawie jak ZSRR
Współczesna Rosja zachowuje się wrogo wobec Polski i innych krajów sąsiedzkich - uważa aż 61 proc. ankietowanych przez GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".
Przegląd prasy -
Gruzja nie otrzymuje pomocy z powodów formalnych
Stowarzyszenie Lekarze Nadziei od czterech miesięcy nie może przyjąć 450 kilogramów leków podarowanych przez Kongres Polonii Amerykańskiej. Zabraniają tego przepisy - wyjaśnia "Dziennik Polski".
Przegląd prasy -
Zamiast działacza menedżer
Ministerstwo Sportu pracuje nad projektem ustawy o sporcie, która zrewolucjonizuje zasady funkcjonowania polskiego sportu zawodowego i amatorskiego. Nowe przepisy zmienią oblicze związków sportowych i klubów - zapowiada "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
2008-08-29
Ile trzeba zapłacić policjantowi za wolność, co Pawlak proponuje emerytom, jak zrewolucjonizować polski sport, co Polacy sądzą o Rosji – o tym piszą dzisiejsze gazety.
Przegląd prasy -
Zamiast działacza menedżer
Ministerstwo Sportu pracuje nad projektem ustawy o sporcie, która zrewolucjonizuje zasady funkcjonowania polskiego sportu zawodowego i amatorskiego. Nowe przepisy zmienią oblicze związków sportowych i klubów - zapowiada "Gazeta Prawna".
Gospodarka -
Polska i państwa bałtyckie za pomocą dla Gruzji
Prezydenci Polski, Łotwy i Estonii, Lech Kaczyński, Valdis Zatlers i Toomas Hendrik Ilves, którzy spotkali się w Tallinie, opowiedzieli się za pomocą Unii Europejskiej dla Gruzji.
Świat -
Rosja prawie jak ZSRR
Współczesna Rosja zachowuje się wrogo wobec Polski i innych krajów sąsiedzkich - uważa aż 61 proc. ankietowanych przez GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".
Kraj -
McCain wybrał wiceprezydenta
Republikański kandydat na prezydenta USA John McCain zdecydował już kto będzie jego partnerem na liście wyborczej i kandydatem na wiceprezydenta - ujawniły źródła w Partii Republikańskiej.
Świat -
Policjanci bezkarni ws. Olewnika?
Szef specgrupy i jego dwaj podwładni podejrzani o niedopełnienie obowiązków, których skutkiem była śmierć Krzysztofa Olewnika, oraz o utrudnianie śledztwa mogą mieć złagodzone, a nawet umorzone zarzuty - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Kraj -
TV i radio PiS do 2012 r.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na styczeń zaplanowała wybór rad nadzorczych mediów publicznych. To zagwarantuje PiS-owi kontrolę nad TVP i publicznym radiem do 2012 r. - zapowiada "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
Emerytalny pomysł Pawlaka
Jeśli zamiast wcześniejszej emerytury wybierzesz pracę, nie zapłacisz składki emerytalnej. Tak wicepremier Waldemar Pawlak chce zmobilizować Polaków - pisze "Gazeta Wyborcza".
Gospodarka -
Korupcja w policji
Trzydzieści tysięcy złotych kosztowała wolność złodzieja u policjantów - pisze "Życie Warszawy".
Kraj -
Rząd dotuje uczelnię o.Rydzyka
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wypłaci dotację o. Tadeuszowi Rydzykowi - dowiedział się "Dziennik".
Kraj