30 sierpnia 2008
-
Wiercenia geotermalne rozpoczęte
Do marca przyszłego roku mają trwać rozpoczęte w sobotę prace przy odwiercie geotermalnym w Toruniu - poinformował na antenie Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk.
Życie -
LGP w Zakopanem
Austriak Gregor Schlierenzauer wygrał również drugi sobotni konkurs skoków Letniej Grand Prix na Wielkiej Krokwi w Zakopanem.
Życie -
Urodziny Anny Politkowskiej
Prawie 150 osób zebrało się w centrum Moskwy, by złożyć hołd dziennikarce Annie Politkowskiej, zamordowanej 7 października 2006 roku. 30 sierpnia Politkowska skończyłaby 50 lat.
Świat -
Gustav zaatakuje zachodnią Kubę
Huragan Gustav, który pozostawił już na swej drodze 85 śmiertelnych ofiar na Dominikanie i Jamajce, znajdował się w sobotę o godzinie 18.00 czasu polskiego 150 km od wybrzeży zachodniej Kuby, skąd do tej godziny ewakuowano m.in. 1.200...
PogodaŚwiat -
"Coraz więcej dowodów na winę Gruzji"
Centrala OBWE ma coraz więcej wskazówek świadczących o tym, że to niewłaściwe działania gruzińskich władz doprowadziły do eskalacji konfliktu w Osetii Południowej - podaje niemiecki tygodnik "Der Spiegel" w najnowszym wydaniu.
Świat -
Prezydent podpisał nominacje ambasadorów
Prezydent Lech Kaczyński podpisał nominacje ambasadorskie, o które wnioskowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na podpis prezydenta czeka jeszcze Piotr Kłodkowski. Nie ma akceptacji dla Andrzeja Krawczyka jako ambasadora na Słowacji.
Kraj -
Brytyjczycy uczą się polskiego dla Polek
Rosnącą popularność wieczorowych kursów nauki polskiego na brytyjskich uczelniach tłumaczy to, iż zapisują się na nie głównie mężczyźni, którzy mają polskie narzeczone - donosi "Daily Mail".
Życie -
Rosja i Niemcy krytykują Francję
Rosja i Niemcy zgodziły się, że trzeba "położyć kres" próbom zaostrzenia napięć w Europie w następstwie konfliktu rosyjsko-gruzińskiego - podało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Świat -
US Open: Radwańska w 1/8
Rozstawiona z numerem dziewiątym Agnieszka Radwańska osiągnęła 1/8 finału wielkoszlemowego turnieju US Open (z pulą nagród 20,657 mln dol.). W sobotę polska tenisistka pokonała 6:0, 6:3 Słowaczkę Dominikę Cibulkovą (nr 18.), po 75...
Życie -
Rozmowa Tymoszenko-Tusk przed szczytem UE
Premier Ukrainy Julia Tymoszenko zapewniła premiera Polski Donalda Tuska, że jej kraj popiera działania Unii Europejskiej na rzecz uregulowania konfliktu między Rosją i Gruzją.
Kraj -
5 miliardów dolarów inwestycji w Libii
Tytułem indemnizacji za 33 lata kolonialnej okupacji ziem libijskich (1911-1943) Włosi zainwestują w Libii przez 25 lat 5 miliardów dolarów - zapowiedział premier Silvio Berlusconi, który przybył do Bengazi, by podpisać "pakt przyjaźni"...
Gospodarka -
Czym nas trują producenci żywności?
Parówki cielęce nie zawierają nawet grama cielęciny. Masło ekstra składa się z oleju palmowego, chleb jest wypiekany z mąki pszennej lub mąki żytniej, ale nieukwaszonej. Wędliny składają się z mięsa i wody, a niektóre nawet z wody z...
Tylko u Nas -
"Program Polski solidarnej musi być zrealizowany"
Jestem przekonamy, że program Polski solidarnej jest do zrealizowania i musi zostać zrealizowany - mówił prezydent Lech Kaczyński, podczas międzynarodowej konferencji "Solidarność Świata. Globalizacja i solidarność a nauczanie Jana Pawła...
Kraj -
Rosja chce więcej obserwatorów OBWE
Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew zaapelował do Europejczyków o wysłanie do Gruzji dodatkowych obserwatorów, którzy kontrolowaliby posunięcia gruzińskiego rządu.
Świat -
L. Kaczyński z kanclerz Merkel o strategii ws. Gruzji
Prezydent Lech Kaczyński przez ponad pół godziny rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o strategii jaką należy przyjąć na poniedziałkowym szczycie UE w sprawie Gruzji - poinformował dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii...
Kraj -
Uczmy się od gwiazd polskiej nauki
Nasze dzieci w tornistrach noszą makulaturę, a nie wartościowe podręczniki. Są one drogie, a przy tym nienowoczesne i pełne błędów. A bez dobrych podręczników nie będziemy mieć dobrych szkół. Bez dobrych szkół nie wyjdziemy zaś z...
Tylko u Nas -
"Londyn powinien domagać się zamknięcia Guantanomo"
Czołowy amerykański intelektualista Noam Chomsky w wywiadzie prasowym zaapelował do brytyjskiego rządu, by wykorzystał swoje specjalne stosunki z Waszyngtonem dla skłonienia władz USA do zamknięcia obozu w Guantanamo na Kubie.
Świat -
Manifestacja przeciwników i zwolenników tarczy
Przeciwnicy i zwolennicy rozmieszczenia w Polsce elementów systemu amerykańskiej tarczy antyrakietowej manifestowali obok siebie w centrum Białegostoku. "Referendum w sprawie tarczy!" - krzyczeli jedni. "Tak dla tarczy!" - skandowali...
Kraj -
"Problemy" wizowe Rosjan w Gruzji
Tbilisi zaostrzyło reżim wizowy dla obywateli rosyjskich pragnących udać się do Gruzji - poinformowało gruzińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Świat -
Finlandia rozważy wstąpienie do NATO
Szef fińskiej dyplomacji Alexander Stubb powiedział w wywiadzie dla austriackiego dziennika "Die Presse", że jego kraj powinien w obecnej sytuacji rozważyć wstąpienie do NATO.
Świat -
Złoci medaliści będą milioneram
Większość spośród brytyjskich złotych medalistów z olimpiady w Pekinie staje do nowego wyścigu o miliony, licząc na atrakcyjne finansowo oferty sponsoringu i występów publicznych - ocenia "Guardian". Nie wszyscy jednak je dostaną.
Życie -
Norwegia: Polak niesłusznie skazany na 8 lat
Po dwóch latach spędzonych w norweskim areszcie śledczym i więzieniu, 33-letni Polak został uznany przez sąd za niewinnego i zwolniony - podały norweskie media.
Świat -
Wałęsa złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców
Lech Wałęsa prywatnie uczcił rocznicowe obchody podpisania Porozumień Sierpniowych. Były przywódca strajku w Stoczni Gdańskiej z sierpnia 1980 r. - podobnie jak w roku poprzednim - nie weźmie udziału w niedzielę w oficjalnych...
Kraj -
Po co bohaterowie afery aneksowej odwiedzali Komorowskiego?
Do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego nie mogą się dostać nawet jego bliscy znajomi. Drzwi jego gabinetu stały jednak otworem przed oficerami dawnych Wojskowych Służb Informacyjnych.
Tylko u Nas -
"Sankcja wobec Rosji to niezależna energetycznie UE"
W obliczu rosyjsko-gruzińskiego konfliktu Unia Europejska powinna zrobić wszystko, by Gruzja została niepodległym i wolnym krajem - w najbliższej przyszłości członkiem NATO, a sama stopniowo uniezależniać się energetycznie od Rosji -...
Kraj -
45 rannych w wybuchu bomby w Kolombo
Za zamachem bombowym, do którego doszło w stolicy Sri Lanki, Kolombo, stoją Separatyści z ugrupowania Tamilskie Tygrysy - poinformowały źródła wojskowe. W wybuchu rannych zostało 45 osób.
Świat -
Gruzja apeluje o sankcje dla Rosji
Gruziński minister ds. reintegracji Temur Jakobaszwili zaapelował do Unii Europejskiej, aby podczas swego szczytu w poniedziałek podjęła decyzje o sankcjach przeciwko rosyjskiej "elicie politycznej".
Świat -
Zginął 12-latek rażony prądem
12-letni chłopiec rażony prądem zginął we Wrocławiu. Z niewiadomych przyczyn spadł z wiaduktu kolejowego na trakcję elektryczną.
Kraj -
Nowy rok szkolny bez mundurków
W poniedziałek rozpoczyna się nowy rok szkolny. Nie będzie już obowiązku noszenia mundurków we wszystkich szkołach, a nauczyciele będą swobodnie wybierać podręczniki i programy nauczania.
Kraj -
Smolarek piłkarzem Bolton Wanderers
Piłkarz reprezentacji Polski, 27-letni Euzebiusz Smolarek został wypożyczony na 12 miesięcy z hiszpańskiego Racingu Santander do angielskiego Bolton Wanderers.
Życie -
B.przywódca baskijskich separatystów na wolności
Arnaldo Otegi, były przywódca baskijskich separatystów ze zdelegalizowanej partii Batasuna, został zwolniony w sobotę z więzienia po 15 miesiącach odbywania kary za pochwalanie działalności terrorystycznej ETA.
Świat -
Ambasador Rosji do redaktora "Wprost"
Prawdziwej wolności prasy broni Władimir Grinin, ambasador Rosji w Polsce, w liście do redaktora naczelnego „Wprost”. Nasz tygodnik ma tę wolność łamać (nr 34/2008), bo nazywa po imieniu agresję Rosji na Gruzję. A wskazywanie...
Tylko u Nas -
Kadafi afrykańskim "królem królów"
Libijski przywódca pułkownik Muammar Kadafi został uhonorowany tytułem afrykańskiego "króla królów".
Świat -
Firmy budowlane korzystają z kradzionego sprzętu
Nawet co trzecia sztuka sprzętu używanego na budowach może pochodzić z kradzieży. Rynek opanowała mafia - donosi "Dziennik".
Przegląd prasy -
Sankcje wobec Rosji - w kuluarach
Propozycje sankcji wobec Rosji mogą się rodzić w kuluarach szczytu UE w Brukseli. Mają jednak małe szanse na poparcie całej Unii - informuje "Dziennik".
Przegląd prasy -
Liderzy "S" skarżą się na IPN
Liderzy "Solidarności": Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk i Bogdan Lis domagają się od ministra sprawiedliwości zajęcia stanowiska wobec bezprawnych, ich zdaniem, działań IPN - informuje "Gazeta Wyborcza". Chodzi o stosunek Instytutu...
Przegląd prasy -
Sikorski: najważniejsza pomoc dla Gruzji
Poza potępieniem działań Rosji powinniśmy przede wszystkim skoncentrować się na pomocy dla Gruzji. Przemyślenia wymaga także polityka energetyczna UE - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Przegląd prasy -
Polacy za sankcjami wobec Rosji
53 proc. Polaków uważa, że 1 września na szczycie UE Polska powinna domagać się sankcji wobec Rosji - wynika z sondażu GfK Polonia zrealizowanego na zlecenie "Rzeczpospolitej".
Przegląd prasy -
Prezydent zawetuje ustawę oświatową?
Sztandarowy pomysł PO na edukację - obniżenie wieku szkolnego - jest zagrożony, bo prezydent może zawetować ustawę oświatową. Głowie państwa nie podobają się propozycje decentralizacyjne - informuje "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Rewolucja w Kancelarii Prezydenta
Wraz z przyjściem Piotra Kownackiego skończyła się w Pałacu Prezydenckim era kiepskiej polityki informacyjnej, a członkowie rządu znaleźli twardego przeciwnika. W sobotniej "Rzeczpospolitej" sylwetka wiceszefa Kancelarii Prezydenta.
Przegląd prasy -
Kandydat na prezesa PKO BP współpracował z PRL
Wymieniany jako kandydat na prezesa PKO BP Sławomir Lachowski współpracował z wywiadem PRL. Z jego teczki zachowanej w IPN wynika, że miał przekazywać informacje o Amnesty International (AI) - donosi "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Pomnik solidarności słuchaczy Radia Maryja
Jeżeli toruńska inwestycja geotermalna zakończyłaby się sukcesem, to zyski z niej mogłyby wesprzeć Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, by nauka w niej była tania lub bezpłatna - mówi na łamach "Naszego Dziennika"...
Przegląd prasy -
2008-08-30
Czy prezydent zablokuje jeden ze sztandarowych pomysłów PO, jak Kownacki odmienił Kancelarię Prezydenta, co z sankcjami wobec Rosji, liderzy "Solidarności" bronią Wałęsy – o tym pisze sobotnia prasa.
Przegląd prasy -
Firmy budowlane korzystają z kradzionego sprzętu
Nawet co trzecia sztuka sprzętu używanego na budowach może pochodzić z kradzieży. Rynek opanowała mafia - donosi "Dziennik".
Gospodarka -
Liderzy "S" skarżą się na IPN
Liderzy "Solidarności": Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk i Bogdan Lis domagają się od ministra sprawiedliwości zajęcia stanowiska wobec bezprawnych, ich zdaniem, działań IPN - informuje "Gazeta Wyborcza". Chodzi o stosunek Instytutu...
Kraj -
Sikorski: najważniejsza pomoc dla Gruzji
Poza potępieniem działań Rosji powinniśmy przede wszystkim skoncentrować się na pomocy dla Gruzji. Przemyślenia wymaga także polityka energetyczna UE - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Kraj -
Rewolucja w Kancelarii Prezydenta
Wraz z przyjściem Piotra Kownackiego skończyła się w Pałacu Prezydenckim era kiepskiej polityki informacyjnej, a członkowie rządu znaleźli twardego przeciwnika. W sobotniej "Rzeczpospolitej" sylwetka wiceszefa Kancelarii Prezydenta.
Kraj -
Kandydat na prezesa PKO BP współpracował z PRL
Wymieniany jako kandydat na prezesa PKO BP Sławomir Lachowski współpracował z wywiadem PRL. Z jego teczki zachowanej w IPN wynika, że miał przekazywać informacje o Amnesty International (AI) - donosi "Rzeczpospolita".
Kraj -
Prezydent zawetuje ustawę oświatową?
Sztandarowy pomysł PO na edukację - obniżenie wieku szkolnego - jest zagrożony, bo prezydent może zawetować ustawę oświatową. Głowie państwa nie podobają się propozycje decentralizacyjne - informuje "Gazeta Wyborcza".
Kraj