6 września 2008
-
Złoty Lew dla "The Wrestler'a"
Amerykański film "The Wrestler" (zapaśnik) w reżyserii 39-letniego Darrena Aronofsky'ego otrzymał nagrodę Złotego Lwa na 65. festiwalu filmowym w Wenecji.
Życie -
Słaby remis ze Słowenią
Polska zremisowała ze Słowenią 1:1 (1:1) w rozegranym we Wrocławiu meczu grupy 3. eliminacji piłkarskich mistrzostw świata.
Życie -
Cheney: NATO gotowe do rozszerzenia
Amerykański wiceprezydent Dick Cheney zapowiedział w sobotę w Cernobbio we Włoszech, że "rozszerzenie NATO będzie kontynuowane". Zarzucił Rosji "podsycenie" konfliktu w Gruzji oraz popełnienie "czynów wojennych" .
Świat -
Rice zapowiada zawieszenie współpracy nuklearnej z Rosją
Stany Zjednoczone uważają, że nie czas teraz na kontynuację prac nad porozumieniem z Rosją w sprawie cywilnej współpracy nuklearnej - oświadczyła sekretarz stanu USA Condoleezza Rice.
Świat -
Rosja grozi zerwaniem z NATO
Jeśli NATO przyjmie dla Gruzji plan na rzecz członkostwa (tzw. MAP), Rosja zerwie wszelką współpracę i kontakty z sojuszem - oświadczył stały przedstawiciel Rosji przy Pakcie Północnoatlantyckim Dmitrij Rogozin w wywiadzie dla...
Świat -
Kairskie slumsy przysypane ziemią
Co najmniej 31 osób zginęło, a 23 zostały poważnie ranne, gdy rano na domy w kairskich slumsach Manszijet Nasser osunęło się zbocze wzgórza Mukattam. Całkowicie zniszczonych zostało co najmniej 50 domów.
Świat -
Których polskich gangsterów zgubiły kobiety?
Najlepszym sojusznikiem polskich policjantów ścigających najgroźniejszych gangsterów są żony i kochanki bandziorów.
Tylko u Nas -
UE: będzie śledztwo ws. gruzińskiego konfliktu
Wysłanie do Gruzji niezależnej misji obserwacyjnej i międzynarodowe dochodzenie, które ma ustalić, kto zawinił w kaukaskim konflikcie - to uzgodnienia nieformalnego szczytu szefów dyplomacji 27 państw UE w Awinionie.
Świat -
Steinbach nie zrezygnuje z wejścia do władz centrum wysiedleń
W Berlinie rozpoczęło się doroczne święto niemieckich ziomkostw - "Dzień Stron Ojczystych". W swoim wystąpieniu szefowa Niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach zapowiedziała, że BdV sam zdecyduje o tym, kto będzie go...
Świat -
Kubica wystartuje z ósmego miejsca
Robert Kubica z BMW-Sauber wystartuje z ósmego miejsca na torze Spa-Francorchamps w wyścigu o Grand Prix Belgii. Z pole position wystartuje Brytyjczyk Lewis Hamilton z teamu McLaren-Mercedes.
Życie -
Tusk nawołuje do przemyślenia sprawy Gazociągu Płn.
W wywiadzie dla sobotniego wydania niemieckiego dziennika "Neue Osnabruecker Zeitung" polski premier Donald Tusk zażądał, by w obliczu kryzysu na Kaukazie, ponownie przeanalizowano projekt rosyjsko-niemieckiego Gazociągu Północnego po...
Świat -
Kwaśniewski konsultantem prezydenta?
Lech Kaczyński spotyka się z Aleksandrem Kwaśniewskim i konsultuje się z nim w sprawach polityki wschodniej – twierdzi serwis internetowy tvp.info.
Kraj -
Cena za mocarstwowe ambicje
Rosja przeżywa załamanie gospodarcze największe od kryzysu z 1998 roku. To cena, jaką rosyjska gospodarka płaci za konflikt w Gruzji. Tylko w piątek inwestorzy wycofali z moskiewskiej giełdy 50 mld dol. Przed kantorami ustawiają się...
Gospodarka -
Byli esbecy stracą przywileje emerytalne
Platforma Obywatelska przygotowała projekt ustawy o emeryturach mundurowych, który ma pozbawić przywilejów wysokich emerytur byłych funkcjonariuszy SB i WSW. Projekt zapewne przejdzie - pisze "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
W. Brytania: Polacy skazani za więzienie i żądanie okupu
Sąd w Carlisle w północno-zachodniej Anglii skazał w piątek dwóch Polaków na kary po 20 miesięcy więzienia, uznając ich za winnych więzienia rodaka w celu wymuszenia okupu - podaje na swych internetowych stronach lokalna gazeta "News &...
Świat -
Czym strzelają do siebie polscy politycy?
Zepsuty zegarek prezydenta, poziom cholesterolu premiera czy ilość wypitego wina na spotkaniu Lecha Kaczyńskiego z Donaldem Tuskiem są częstszymi tematami debat niż wojna w Gruzji czy tarcza antyrakietowa. Dlaczego?
Tylko u Nas -
UE do Ukrainy: chcecie zbliżenia, zakończcie wewnętrzny konflikt
Na trzy dni przed szczytem UE-Ukraina, szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner zaapelował w do liderów politycznych w tym kraju o zawieszenie sporów wewnętrznych, dodając, że "nie pomagają" one w zbliżaniu Kijowa do Unii.
Świat -
Koniec embarga na dostawy technologii i paliwa jądrowego do Indii?
Przedstawiciele 45 państw z wiedeńskiej Grupy Dostawców Jądrowych (NSG) zaaprobowali wniosek Stanów Zjednoczonych ws. zniesienia obowiązującego od 1974 r. embarga na dostawy technologii i paliwa jądrowego do Indii.
Świat -
Bułgaria prosi o pomoc w gaszeniu pożaru
Bułgarskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zwróciło się do NATO i Unii Europejskiej o pomoc w gaszeniu trwającego już czwarty dzień groźnego pożaru w południowo-zachodnich górach Riła.
Świat -
Mąż Benazir Bhutto prezydentem Pakistanu
Sobotnie wybory prezydenckie w Pakistanie wygrał Asif Ali Zardari z Pakistańskiej Partii Ludowej, wdowiec po zamordowanej w zeszłym roku byłej premier Benazir Bhutto - wynika z niepełnych danych przekazanych w Islamabadzie.
Świat -
Miedwiediew pręży muskuły
Sierpniowy konflikt z Gruzją dowiódł, iż "Rosja jest krajem, z którym należy się liczyć" - oświadczył na posiedzeniu konsultacyjnego organu Rady Państwa rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew.
Świat -
Zamach na posterunek w Peszawarze
Co najmniej 16 osób zginęło, a ponad 80 zostało rannych w wybuchu, jaki miał miejsce w północno-zachodnim Pakistanie na posterunku kontrolnym armii pakistańskiej w rejonie miasta Peszawar.
Świat -
Hanna uderzyła w USA
Tropikalny sztorm Hanna uderzył rano w atlantyckie wybrzeże USA w rejonie granicy między stanami Północnej i Południowej Karoliny.
Świat -
UE nagrodzi Białoruś za uwolnienie więźniów politycznych
Unia Europejska podejmie "pozytywne decyzje" ws. Białorusi, by odpowiedzieć na zwolnienie przez reżim wszystkich więźniów politycznych - zapowiedział w Awinionie, gdzie trwa nieformalne posiedzenie szefów dyplomacji "27", wysoki...
Świat -
Polacy w coraz starszych samochodach
Według wyliczeń Instytutu Samar, średni wiek samochodu osobowego w Polsce podniósł się w 2007 r. do rekordowych 14,3 roku - podaje "Rzeczpospolita".
Gospodarka -
Trzech ministrów do wymiany?
Jolanta Fedak (szefowa resortu pracy), Cezary Grabarczyk (kierujący resortem infrastruktury) i Maciej Nowicki (odpowiadający za środowisko bezpartyjny fachowiec mają stracić stanowiska w przygotowywanej rekonstrukcji rządu Donalda Tuska...
Kraj -
J. Kaczyński: nie widziałem dokumentu ws. więzień CIA
Były premier Jarosław Kaczyński twierdzi, że sprawując funkcję szefa rządu nigdy nie widział żadnego oficjalnego dokumentu, mającego świadczyć o istnieniu w Polsce więzień CIA.
Kraj -
Pakistan blokuje drogę do Afganistanu
Pakistan zablokował jeden głównych szlaków zaopatrzeniowych w paliwo sił międzynarodowych stacjonowanych w Afganistanie. Taki krok ma stanowić odpowiedź Islamabadu na rajd tych sił na terytorium pakistańskie.
Świat -
Mecz USA - Kuba po 61 latach
Po raz pierwszy od 61 lat amerykańska reprezentacja piłkarska pojawiła się na Kubie, by w sobotę rozegrać mecz w eliminacjach MŚ 2010 (strefy CONCACAF). Po dziesięcioleciach amerykańska flaga powiewa, wśród innych, przed hotelem przy...
Życie -
Kim Dzong Il poważnie chory?
Północnokoreański lider Kim Dzong Il, nieobecny na forum publicznym od kilku tygodni, jest prawdopodobnie poważnie chory - podały media w Seulu.
Świat -
Co ukrywa Waldemar Pawlak?
- Nowy Pawlak to nic innego, jak ładniejsze opakowanie - lepiej skrojony garnitur i bardziej dopasowany krawat. Nie był ani taki zły, jak go kiedyś malowano, ani nie jest taki genialny, jak go malują teraz - twierdzi Janusz...
Tylko u Nas -
Sondaż resortu sprawiedliwości
Resort sprawiedliwości chce wiedzieć, co się nie podoba Polakom w pracy sądów i prokuratury. To część projektu, który będzie kosztował 28 milionów złotych - pisze "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Rosja płaci za Gruzję
Tylko wczoraj inwestorzy wycofali z moskiewskiej giełdy 50 mld dol. Przed kantorami ustawiają się kolejki po dolary. To rachunek za wojnę z Gruzją – pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Gra tajnymi więzieniami
Prawda czy nadmuchana sprawa, która ma postawić przed prokuratorem najważniejsze osoby w państwie - docieka "Rzeczpospolita" w sprawie domniemanych więzień CIA na Mazurach.
Przegląd prasy -
Amerykańskie służby miały tajną bazę na Mazurach
"Dziennik" publikuje dwie relacje, które potwierdzają, że w ośrodku polskiego wywiadu w Kiejkutach Amerykanie mieli wydzieloną tajną strefę, do której nikt nie miał wstępu.
Przegląd prasy -
PSL chce dzielić media między partie
Na kłótniach między PO a PiS o media publiczne nieoczekiwanie może skorzystać PSL - piszeł "Dziennik". To właśnie projekt ustawy o rtv w wersji proponowanej przez ludowców może zyskać poparcie sejmowej większości zdolnej do odrzucenia...
Przegląd prasy -
Byli esbecy stracą przywileje emerytalne
Platforma Obywatelska przygotowała projekt ustawy o emeryturach mundurowych, który ma pozbawić przywilejów wysokich emerytur byłych funkcjonariuszy SB i WSW. Projekt zapewne przejdzie - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Na "zamordowanym" laptopie się nie skończy
W podległej Ministerstwu Sprawiedliwości Prokuraturze Krajowej od dziewięciu miesięcy funkcjonuje specjalna, nieoficjalna grupa, której celem jest przegląd najistotniejszych śledztw i działań prowadzonych przez resort w latach 2005 -...
Przegląd prasy -
Trzech ministrów będzie musiało oddać teczki?
Jolanta Fedak (szefowa resortu pracy), Cezary Grabarczyk (kierujący resortem infrastruktury) i Maciej Nowicki (odpowiadający za środowisko bezpartyjny fachowiec) mają stracić stanowiska w przygotowywanej rekonstrukcji rządu Donalda Tuska...
Przegląd prasy -
Coraz starsze samochody
Według wyliczeń Instytutu Samar, średni wiek samochodu osobowego w Polsce podniósł się w 2007 r. do rekordowych 14,3 roku - podaje "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
2008-09-06
Czy w Polsce były tajne więzienia CIA, kto odejdzie z rządu Tuska, czy byli esbecy nadal będą pobierać wysokie emerytury oraz jak Rosja płaci za inwazję w Gruzji - o tym pisze sobotnia prasa.
Przegląd prasy -
Śpiąc pod wiaduktem spowodował 30-godz. opóźnienia pociągów
Mężczyzna, który zasnął pod wiaduktem kolejowym w okolicach Duesseldorfu, spowodował w piątek poważne utrudnienia w komunikacji pociągów w całej aglomeracji - poinformowała niemiecka policja.
Życie -
Nowa faza w stosunkach USA - Libia
Po raz pierwszy od 55 lat sekretarz stanu USA Condoleezza Rice spotkała się z przywódcą Libii Muammarem Kadafim, otwierając - jak to określiła - "nową fazę" w stosunkach między dwoma krajami.
Świat -
13 piłek w brzuchu psa
13 piłek do gry w golfa wyciągnięto z labradora, wyprowadzanego na spacery w pobliżu pola golfowego we wschodniej Szkocji, - poinformowała BBC.
Życie -
Angola: wybory o jeden dzień dłużej
Władze Angoli o jeden dzień przedłużyły piątkowe wybory parlamentarne po tym, jak doszło do znacznych opóźnień w lokalach wyborczych.
Świat -
Angola: lider opozycji chce powtórzenia wyborów
Lider opozycyjnej angolskiej partii UNITA Isaias Samakuva zażądał powtórzenia piątkowych wyborów parlamentarnych z powodu powszechnych opóźnień w lokalach wyborczych.
Świat -
Pożar fabryki farb
Po prawie 4 godzinach akcji gaśniczej strażakom udało się opanować pożar w fabryce farb w Choruli (opolskie). W piątek wieczorem paliły się tam hale produkcyjne o powierzchni 2,7 tys. metrów kwadratowych.
Kraj