8 września 2008
-
Polska premiera filmu "1612"
Rosyjski dramat kostiumowy "Rok 1612", o okresie Wielkiej Smuty i wojnie polsko-rosyjskiej, zaprezentowano w poniedziałek na specjalnym pokazie w Warszawie. Główny wątek tego filmu to powstanie Rosjan przeciw Polakom okupującym Kreml.
Życie -
"Rosja nikogo nie będzie karać"
Ta wizyta (w Warszawie) była zaplanowana już dawno i nie jest to związane z ostatnimi wydarzeniami, które zaczęły się po agresji Gruzji na Południową Osetię - powiedział w TVP Info minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.
Świat -
Ekipa TVP zatrzymana w Gruzji
Dziennikarze TVP, zatrzymani w Osetii Południowej, są bezpieczni, a we wtorek mają być przesłuchani przez osetyjską milicję - informuje polski MSZ.
Świat -
Opinie o spotkaniu Sarkozy-Miedwiediew
Rosja brutalnie przeczołgała Unię Europejską - tak ocenił wynik rozmów prezydentów Rosji i Francji Dmitrija Miedwiediewa i Nicolasa Sarkozy'ego ekspert ds. wschodnich Instytutu Sobieskiego, Andrzej Maciejewski.
Świat -
Dick Cheney pozwany
Grupa prawników, historyków i działaczy interesu publicznego wniosła do sądu pozew przeciw wiceprezydentowi Dickowi Cheney'owi, aby zmusić go do zachowania materiałów dokumentujących jego udział w kluczowych decyzjach administracji w...
Świat -
Huragan Ike zbliża się do USA
Huragan Ike przeszedł nad Kubą, zrywając dachy z domów, łamiąc drzewa i niszcząc plantacje trzciny cukrowej. Obecnie przesuwa się w stronę Zatoki Meksykańskiej, gdzie znajdują się amerykańskie platformy naftowe.
Świat -
Premier: Sawicki nie zostanie zdymisjonowany
Premier Donald Tusk powiedział, że nie jest przewidziana dymisja ministra rolnictwa Marka Sawickiego.
Kraj -
Nalot USA na wieś pakistańską
Co najmniej szesnaście osób zginęło w nalocie na przygraniczną wieś pakistańską, w której znajduje się szkoła koraniczna prowadzona przez przyjaciela lidera Al-Kaidy Osamy bin Ladena, Dżalaluddina Hakkaniego.
Świat -
Rosja nawiąże stosunki z Osetią Pd. i Abchazją
Rosja wymieni się we wtorek oficjalnymi notami o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Osetią Południową i Abchazją - poinformowało wieczorem rosyjskie MSZ.
Świat -
Premier zapowiada program budowy dróg lokalnych
Premier Donald Tusk zapowiedział w Gołdapi (warmińsko-mazurskie) uruchomienie narodowego programu budowy dróg lokalnych.
Gospodarka -
Davies: nie widzę powodów ekshumacji Sikorskiego
Nie widzę powodów do ekshumacji gen. Władysława Sikorskiego, wątpię, czy prowadzącym śledztwo w sprawie jego śmierci uda się ustalić jakieś nowe fakty - powiedział w Katowicach znany brytyjski historyk specjalizujący się w badaniu...
Życie -
Armia USA zakończyła pomoc dla Gruzji
Pentagon poinformował o zakończeniu przez siły USA operacji dostarczania pomocy dla Gruzji. W przyszłości amerykańską pomocą będą się zajmować agencje cywilne.
Świat -
Tbilisi: Rosjanie umacniają się w Poti
W czasie, gdy w Moskwie toczą się rozmowy o wycofaniu rosyjskich żołnierzy z Gruzji, Rosjanie wzmacniają swoje wojska w porcie Poti - oświadczyły władze gruzińskie.
Świat -
Nowe limity połowów nie poprawią sytuacji polskiego rybołówstwa?
W ocenie szefów polskich organizacji rybackich ogłoszona przez Komisję Europejską propozycja zwiększenia o 15 proc. przyszłorocznego limitu połowowego dorsza na Bałtyku Wschodnim jest niewystarczająca i praktycznie nie poprawi sytuacji...
Gospodarka -
Polska naciskana w sprawie bomb kasetowych
Fundacja Helsińska zwróciła się do premiera Donalda Tuska, by - w imieniu rządu - zajął stanowisko w sprawie zakazu broni kasetowej. Ma to związek z wypowiedzią ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który ocenił, że "broń...
Świat -
USA wycofały się z cywilnej współpracy nuklearnej z Rosją
Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia z Rosją o cywilnej współpracy nuklearnej.
Gospodarka -
Dziecku może zaszkodzić nawet lampka wina
Każda ilość alkoholu w ciąży, nawet lampka wina czy piwo, może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, uszkadzając jego mózg lub powodując inne wady wrodzone - alarmowali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie.
Życie -
Wojska rosyjskie wyjdą z Gruzji
Prezydenci Rosji i Francji Dmitrij Miedwiediew i Nicolas Sarkozy ogłosili, że rosyjskie wojska w strefach buforowych na terytorium Gruzji, wzdłuż granic z Osetią Południową i Abchazją, w ciągu miesiąca zostaną zastąpione międzynarodowymi...
Świat -
Rosyjskie okręty odbędą manewry na Karaibach
Rosyjskie MSZ poinformowało, że na wspólne manewry z Wenezuelą, które odbędą się na Karaibach pod koniec tego roku Rosja wyśle krążownik atomowy i samoloty do zwalczania łodzi podwodnych.
Świat -
Tajlandia: premier oskarżony o naruszenie konstytucji
Sąd Konstytucyjny Tajlandii prawdopodobnie już we wtorek rozpatrzy sprawę premiera Samaka Sundaraveja, oskarżonego przez opozycję o naruszenie zasad konstytucji poprzez uczestniczenie w programach komercyjnej telewizji.
Świat -
Grad spotkał się ze szczecińskimi stoczniowcami
Minister skarbu Aleksander Grad spotkał się w poniedziałek w resorcie z przedstawicielami związków zawodowych stoczni Szczecin w sprawie planu restrukturyzacji tego zakładu - poinformował rzecznik MSP Maciej Wewiór.
Gospodarka -
Al-Kaida oskarża Iran
W nagranym na taśmie wideo przesłaniu człowiek numer 2 w Al-Kaidzie Ajman az-Zawahiri oskarżył Iran o udział w zachodniej wojnie "krzyżowców" przeciwko islamowi - poinformowała telewizja Al-Dżazira.
Świat -
Seroczyński odwołuje się do MKOl
Pełnomocnik oskarżonego o stosowanie zabronionych środków dopingowych Adama Seroczyńskiego przesłał do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego odwołanie polskiego kajakarza.
Życie -
Wiemy, kto rozpocznie budowę Stadionu Narodowego
Komisja przetargowa w Narodowym Centrum Sportu podjęła decyzję, że wykonawcą pierwszego etapu budowy Stadionu Narodowego w Warszawie będzie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Pol-Aqua S.A. z Piaseczna.
Gospodarka -
Baza marsjańska pod Toruniem
Pod Toruniem powstaje pierwsza w Polsce, a trzecia na świecie, stała baza marsjańska. Oprócz funkcji naukowej, jaką będzie pełnić, ma też być atrakcją turystyczną.
Życie -
Sopockie PiS żąda od premiera rozwiązania lokalnej PO
Sopockie PiS zaapelowało do premiera Donalda Tuska o rozwiązanie miejscowej struktury Platformy Obywatelskiej. Zarzuciło jednocześnie prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu "towarzysko-biznesowe powiązania" z lokalnymi biznesmenami.
Kraj -
Niebezpieczne związki
"Elegia" to ambitny film opowiadający o rozterkach starzejącego się mężczyzny, który nie potrafi sobie ułożyć relacji z kobietami. Warty jest obejrzenia, chociażby dla fenomenalnej kreacji, grającego główną rolę Bena Kingsleya.
Kultura -
Sawicki: niższe plony nie wpłyną znacznie na wzrost cen żywności
Niższe plony zbóż w Polsce nie wpłyną zasadniczo na wzrost ceny żywności - uważa minister rolnictwa Marek Sawicki. Według niego, roczny wzrost cen żywności nie powinien być wyższy niż 5-6 proc.
Gospodarka -
Nasza Klasa zaatakowana przez hakerów
Śląscy policjanci zatrzymali dwóch 16-latków, którzy za pomocą stworzonego przez siebie programu rozsyłali spam. Właściciele zaatakowanego przez hakerów popularnego serwisu społecznościowego Nasza Klasa oszacowali straty na 60 mln zł.
Gospodarka -
Łukaszenka: granica Białorusi naszpikowana środkami wywiadu
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że zachodnia granica Białorusi jest "naszpikowana środkami kontroli i wywiadu". Podkreślił, że jego kraj będzie reagować na rozszerzenie NATO "proporcjonalnie i adekwatnie".
Świat -
Projekt PiS ws. emerytur b. esbeków
Klub Prawa i Sprawiedliwości zaapelował do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego o poddanie pod obrady projektu PiS zakładającego m.in. odebranie przywilejów emerytalnych byłym funkcjonariuszom służb specjalnych PRL.
Kraj -
Wałęsa honorowym obywatelem Szczecina
Szczecińscy radni głosami Platformy Obywatelskiej przyjęli na sesji rady miejskiej uchwałę w sprawie nadania byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie honorowego obywatelstwa Szczecina. Przeciwko byli radni PiS.
Kraj -
Usunięto awarię zasilania na Mazurach
Energetykom udało się przywrócić zasilanie w okolicach Mikołajek i Rucianego Nidy (warmińsko-mazurskie). Bez prądu od niedzieli wieczorem pozostawało ponad 200 gospodarstw domowych.
Kraj -
Trybunał w Hadze rozpatruje pozew Gruzji przeciwko Rosji
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS), najwyższy organ prawny ONZ, rozpoczął w Hadze rozpatrywanie pozwu Gruzji przeciwko Rosji. Tbilisi żąda pilnego "wstrzymania czystek etnicznych" w Osetii Płd. i Abchazji.
Świat -
Niemcy nie chcą debaty nt. Gazociagu Północnego
Niemiecki rząd nie widzi potrzeby otwierania na nowo debaty na temat Gazociągu Północnego w związku z konfliktem na Kaukazie.
Gospodarka -
Tymoszenko: będzie koalicja to poprę Juszczenkę
Premier Ukrainy Julia Tymoszenko oświadczyła, że w razie odnowienia prozachodniej koalicji w parlamencie, byłaby gotowa poprzeć prezydenta Wiktora Juszczenkę w wyborach prezydenckich w 2010 roku.
Świat -
Chlebowski: ustawa o emeryturach esbeków - w ciągu 2 tygodni
W ciągu dwóch tygodni PO złoży u marszałka Sejmu projekt zmian w przepisach dotyczący obniżenia wysokości emerytur byłych funkcjonariuszy SB - powiedział szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.
Kraj -
Sąd nie aresztował podejrzanych kibiców
Stołeczny sąd odmówił aresztowania 8 kibiców podejrzanych m.in. o czynną napaść na policjantów w czasie wtorkowych burd przed meczem Legii i Polonii Warszawa. Prokuratura prawdopodobnie odwoła się od tych postanowień.
Życie -
Rosja przeciwna misji obserwacyjnej UE w Gruzji
Rosja jest przeciwna niezależnej misji obserwacyjnej Unii Europejskiej w Gruzji - powiedział rzecznik rosyjskiego MSZ Andriej Niestierienko.
Świat -
Skazani ws. "Wujka" rozpoczną odbywanie kary
11 byłych zomowców, skazanych w sprawie pacyfikacji kopalń "Wujek" i "Manifest Lipcowy" na początku stanu wojennego, ma jeszcze w poniedziałek stawić się w zakładach karnych do odbycia kilkuletnich wyroków pozbawienia wolności.
Kraj -
Projekt budżetu na 2009 r.
Ministerstwo Finansów zaproponuje rządowi przyjęcie projektu budżetu na 2009 r. z dochodami na poziomie około 269,8 mld zł i wydatkami w wysokości około 288 mld zł. Przy obu wielkościach nie uwzględniono środków z UE i wydatków na...
Gospodarka -
Rosja: liczymy na konstruktywny dialog z Polską
Rosja liczy na konstruktywny dialog z Polską - oświadczył rzecznik MSZ Rosji Andriej Niestierienko, nawiązując do zapowiedzianej na czwartek wizyty szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa w Warszawie.
Świat -
Klich: 60 mld zł na modernizację armii do 2018 r.
Na techniczną modernizację armii do 2018 roku zostanie wydanych 60 mld zł - zapowiedział minister obrony narodowej Bogdan Klich. Szef MON otworzył w Kielcach XVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO).
Kraj -
Gruzja: Rosjanie zawrócili konwój humanitarny ONZ
Rosyjscy żołnierze bez powodu zawrócili konwój humanitarny ONZ na granicy utworzonej przez Rosjan strefy buforowej między Gruzją a Osetią Płd.
Świat -
Uczestnik winobrania z 5 promilami
Ponad 5 promili alkoholu w wydychanym powietrzu miał 31-letni mieszkaniec Zielonej Góry, śpiący na jednym z placów miasta. Mężczyzna brał udział w winobraniu, które w sobotę rozpoczęło się w Zielonej Górze.
Życie -
Huragan Ike osłabł
Huragan Ike, który zaatakował w niedzielę północno-wschodnie wybrzeże Kuby, osłabł i obniżono jego klasyfikację do kategorii drugiej w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.
Świat -
Tajemnicza śmierć zomowca z "Wujka"
Jeden z byłych zomowców skazanych za pacyfikację kopalni "Wujek" w czasie stanu wojennego nie żyje. Ciało Edwarda Ratajczyka znaleziono w niedzielę w jego mieszkaniu w Sosnowcu. Mężczyzna miał stawić się w poniedziałek w areszcie -...
Kraj -
Norwegia zwiększy eksport gazu
Norweski minister Ropy i Energetyki Terje Riss- Johansen zapowiedział, że jego kraj zwiększy eksport gazu wydobywanego z podmorskich złóż i dzięki temu zajmie drugie, po Rosji, miejsce na światowej liście eksporterów tego paliwa.
Gospodarka -
"Rosja dąży do opanowania rynków energetycznych"
Takie oświadczenie padło z ust wyższego przedstawiciela administracji USA, który zastrzegł sobie anonimowość.
Gospodarka -
Britney Spears triumfuje na MTV Video Music Awards
Zakończyła się 25. edycja MTV Video Music Awards. Najwięcej statuetek przypadło Britney Spears.
KulturaMuzyka -
Druga noc zamieszek po śmierci imigranta
W Roquetas de Mar na południu Hiszpanii ponownie doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek do ulicznych zamieszek po śmierci senegalskiego imigranta, który zginął pchnięty nożem. Cztery osoby zatrzymano - informują hiszpańskie media.
Świat -
Darren Aronofsky nagrodzony Złotym Lwem
Dramat "The Wrestler" w reżyserii Darrena Aronofsky'ego został nagrodzony Złotym Lwem podczas tegorocznego festiwalu w Wenecji.
Kultura -
Franz Ferdinand ponownie w Polsce
Formacja Franz Ferdinand ponownie odwiedzi nasz kraj. Szkoci zagrają 19 listopada w warszawskim klubie Stodoła.
KulturaMuzyka -
Ropa mocno w górę
Ropa mocno drożeje na giełdach paliw, bo zbliżający się do wybrzeży USA huragan Ike spowodował wstrzymanie produkcji ropy w Zatoce Meksykańskiej, gdzie jeszcze nie powrócono do normalnej pracy po Gustavie - podają maklerzy.
Gospodarka -
"Spadły wydatki ministerstw"
Wydatki ministerstw pokrywane z kart kredytowych spadły, odkąd co miesiąc składane są raporty do departamentu kontroli w kancelarii premiera - podała Julia Pitera, pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją.
Kraj -
Piłkarz szantażowany sekstaśmami
Były bramkarz młodzieżowej drużyny piłkarskiego klubu Manchester City Ashley Timms został skazany na 20 miesięcy więzienia za szantażowanie (obrazami wideo ze scenami seksu) nie wymienionego z nazwiska zawodnika Premier League.
Życie -
Afganistan: nowe śledztwo ws. śmierci cywilów
Dowództwo sił USA w Afganistanie zapowiedziało wszczęcie nowego śledztwa w sprawie sierpniowego incydentu na zachodzie tego kraju, w którym według rządu afgańskiego zginęło 90 osób cywilnych.
Świat -
Nielegalnie pobierali cło?
Przed sądami administracyjnymi zaczynają się sprawy o zwrot cła pobranego przez państwo zaraz po wstąpieniu Polski do UE. Według "Gazety Wyborczej", wiele wskazuje na to, że przez pół roku pobierano je nielegalnie.
Gospodarka -
Kto jest odpowiedzialny za korki w stolicy?
58 proc. Warszawiaków uważa, że za korki paraliżujące stolicę nie jest odpowiedzialna ani obecna prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ani jej poprzednik, Lech Kaczyński, bo jest to efekt wieloletnich zaniedbań - wynika z sondażu GfK Polonia...
Przegląd prasy -
"Amerykański styl" prezydenta
Prezydencki minister Michał Kamiński mówi w "Dzienniku" o jesiennych planach głowy państwa, w których mają być spotkania z obywatelami. Zapewnia, że to nie kampania wyborcza, tylko "akacja budowania patriotycznego nastawienia do Polski".
Przegląd prasy -
Segregacja w szkołach
W polskich szkołach panuje segregacja. Dzieci biedniejszych rodziców już na początku nauki są oddzielane od zamożniejszych kolegów, a zdolniejsze idą do jednej klasy z równie zdolnymi - donosi "Dziennik".
Przegląd prasy -
Ukarać odpowiedzialnych za więzienia CIA w Polsce
63 procent Polaków uważa, że jeśli tajne więzienia CIA w Polsce faktycznie istniały, to osoby odpowiedzialne za wydanie zgody na ich powstanie powinny ponieść konsekwencje - wynika z sondażu TNS OBOP na zlecenie "Dziennika".
Przegląd prasy -
Prokuratura sprawdza prezydenta Sopotu
Gdańska prokuratura sprawdza wieloletnią znajomość prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego z miejscowym dilerem samochodów. Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że śledczych interesuje m.in., na jakich zasadach Karnowskiemu pożyczano auta.
Przegląd prasy -
Nielegalnie pobierali cło?
Przed sądami administracyjnymi zaczynają się sprawy o zwrot cła pobranego przez państwo zaraz po wstąpieniu Polski do UE. Według "Gazety Wyborczej", wiele wskazuje na to, że przez pół roku pobierano je nielegalnie.
Przegląd prasy -
Więzienia CIA przykrywka dla innej operacji?
Aura tajemnicy wokół rzekomej operacji CIA w ośrodku polskiego wywiadu w Kiejkutach mogła być pozorna, by "zrobić przykrywkę dla prawdziwej operacji, która odbywała się zupełnie gdzie indziej" - mówi w "Gazecie Wyborczej" wiceszef UOP i...
Przegląd prasy -
Poseł PO przydzielił sobie dotację
Poseł PO Miron Sycz sam przydzielił sobie dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie i wybudował za nią wiatę na własnej działce - donosi "Nasz Dziennik".
Przegląd prasy -
Nowy taryfikator mandatów
500 złotych mandatu będą płacili kierowcy, którzy zaparkują na miejscu dla niepełnosprawnych. W poprzednim taryfikatorze mandatów takiej kary nie było - czytamy w "Gazecie Prawnej".
Przegląd prasy -
Więcej władzy dla Tuska
Premier Donald Tusk powinien mieć jeszcze większy wpływ na polską politykę niż ma obecnie - uważa 25 proc. Polaków badanych przez GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".
Przegląd prasy -
2008-09-08
Kto powinien mieć więcej władzy w Polsce, na co poseł PO przydzielił sobie dotację, jak prezydent zbuduje "patriotyczne nastawienie do Polski", czy akcja CIA w Kiejkutach mogła być przykrywką – o tym informują dzisiejsze gazety.
Przegląd prasy -
"Amerykański styl" prezydenta
Prezydencki minister Michał Kamiński mówi w "Dzienniku" o jesiennych planach głowy państwa, w których mają być spotkania z obywatelami. Zapewnia, że to nie kampania wyborcza, tylko "akacja budowania patriotycznego nastawienia do Polski".
Kraj -
Australian Open: Ligocka druga
23-letnia Paulina Ligocka zajęła drugie miejsce w snowboardowych zawodach Australian Open w konkurencji half pipe. W ośrodku sportów zimowych Perisher Blue cieszyniankę wyprzedziła jedynie mistrzyni olimpijska z Turynu, Amerykanka Hannah...
Życie -
Prokuratura sprawdza prezydenta Sopotu
Gdańska prokuratura sprawdza wieloletnią znajomość prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego z miejscowym dilerem samochodów. Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że śledczych interesuje m.in., na jakich zasadach Karnowskiemu pożyczano auta.
Kraj -
Poseł PO przydzielił sobie dotację
Poseł PO Miron Sycz sam przydzielił sobie dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie i wybudował za nią wiatę na własnej działce - donosi "Nasz Dziennik".
Kraj -
Więzienia CIA przykrywka dla innej operacji?
Aura tajemnicy wokół rzekomej operacji CIA w ośrodku polskiego wywiadu w Kiejkutach mogła być pozorna, by "zrobić przykrywkę dla prawdziwej operacji, która odbywała się zupełnie gdzie indziej" - mówi w "Gazecie Wyborczej" wiceszef UOP i...
Kraj -
McCain wyprzedził Obamę
Republikański kandydat do prezydentury John McCain wyprzedził swojego demokratycznego rywala Baracka Obamę, uzyskując 50 proc. poparcia, wobec 46 proc. Obamy.
Świat -
Więcej władzy dla Tuska
Premier Donald Tusk powinien mieć jeszcze większy wpływ na polską politykę niż ma obecnie - uważa 25 proc. Polaków badanych przez GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".
Kraj