16 września 2008
-
The Independent: gruzińskie trofea wystawione w Moskwie
W moskiewskim Centralnym Muzeum Sił Zbrojnych można zobaczyć sprzęt i rzeczy osobiste gruzińskich żołnierzy zabitych bądź wziętych do niewoli w czasie sierpniowej wojny.
Życie -
Boliwia na czarnej liście USA
Prezydent USA George W. Bush ogłosił, że Boliwia zostanie umieszczona na amerykańskiej antynarkotykowej "czarnej liście" z powodu jej braku współpracy w walce z narkotykami.
Świat -
Fed zadecydował - stopy procentowe bez zmian
Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej - poinformował Fed po zakończeniu posiedzenia.
Gospodarka -
Bułgaria: wystawa poświęcona Warneńczykowi
W Muzeum Wojskowym w Sofii otwarto wystawę "Polska epoki Jagiellonów". Wiele miejsca poświęcono na niej Władysławowi III Warneńczykowi i bitwie pod Warną w 1444 r., w której młody polski król zginął.
Życie -
Ziobro: zaostrzyć kary dla pedofilów
Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (PiS) zapowiedział, że jego klub w najbliższym czasie ponownie złoży w Sejmie projekt zmian w Kodeksie karnym, zaostrzający kary dla pedofilów.
Kraj -
"Polska powinna liczyć na siebie"
Polska nie może liczyć na jakieś szczególne gwarancje bezpieczeństwa USA z powodu zgody na umieszczenie na jej terytorium amerykańskiej tarczy antyrakietowej - ostrzegł amerykański ekspert Doug Bandow, były doradca prezydenta Reagana.
Świat -
Kuba akceptuje wznowienie dialogu z UE
Kuba warunkowo zaakceptowała wznowienie dialogu politycznego z Unią Europejską - donosi Reuters, powołując się na pismo wystosowane przez stronę kubańską w tym miesiącu.
Świat -
Rosja zaczęła wojnę z Gruzją?
Gruziński rząd ujawnił we wtorek nagrania rozmów telefonicznych południowoosyjskiej straży granicznej, świadczące, że rosyjskie oddziały i czołgi weszły do zbuntowanej republiki 20 godzin przed gruzińską ofensywą. Rosja mówi, że takie...
Świat -
USA: Obama kontratakuje
Sztab demokratycznego kandydata na prezydenta USA Baracka Obamy przystąpił do ofensywy przeciw serii ataków na senatora z Illinois ze strony jego republikańskiego rywala Johna McCaina i jego kandydatki na wiceprezydenta Sary Palin.
Świat -
Juszczenko oskarża Rosję i Tymoszenko
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko oskarży Rosję o próbę zdestabilizowania sytuacji na Ukrainie poprzez popieranie separatystów na Półwyspie Krymskim, ale zapewnił, że taktyka Kremla się nie powiedzie.
Świat -
Sejm chce zaostrzyć kary za rozpowszechnianie treści pedofilskich
Zaostrzenie kary z roku do dwóch lat więzienia za rozpowszechnianie treści pedofilskich z nierzeczywistymi a wytworzonymi np. komputerowo wizerunkami dzieci przewiduje pozytywnie zaopiniowana przez sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw...
Kraj -
Zmarł Polak pobity w Peterborough
25-letni Polak Piotr B. zmarł w szpitalu w Peterborough (wschodnia Anglia) w wyniku dotkliwego pobicia - donosi agencja Press Association, powołując się na policję.
Życie -
Zapowiedź zmian w PROW
Ministerstwo rolnictwa planuje zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2012. Chodzi o zwiększenie środków na renty strukturalne oraz na tworzenie nowych miejsc pracy poza rolnictwem.
Gospodarka -
Porsche kontroluje Volkswagena
Koncern Porsche poinformował, że zwiększył do 35,14 procent swoje udziały w Volkswagenie (VW) i zapewnił sobie kontrolę nad największym w Europie producentem samochodów.
Gospodarka -
Projekty "Przyjaznego Państwa" trafiły do podkomisji
Pakietem pozytywnie ocenionych przez Ministerstwo Finansów projektów zmian w podatkach przygotowanych przez komisję "Przyjazne Państwo" zajmie się podkomisja stała do spraw monitorowania systemu podatkowego - zdecydowała Komisja Finansów...
Kraj -
USA: Wall Street liczy na Fed
Kryzys w sektorze finansowym, który wstrząsnął gospodarką w USA, jeszcze się nie skończył, chociaż giełda w Nowym Jorku przestała dołować. Wall Street liczy na obniżenie stopy procentowej przez Zarząd Rezerwy Federalnej.
Gospodarka -
Kryzys w globalnej wiosce
Kryzys finansowy w Stanach Zjednoczonych ma swoją pierwszą śmiertelną ofiarę. Bankructwo ogłosił Lehman Brothers, potentat rynku finansowego o 158-letniej tradycji.
Gospodarka -
Polacy też odczują kryzys
W opinii ekspertów ewentualne skutki międzynarodowego kryzysu mogą dotknąć handel oraz rynki finansowe. Zwracają uwagę, że nie należy ulegać emocjom.
Gospodarka -
Włoski kościół dostanie mniej pieniędzy
W Konferencji Episkopatu Włoch panuje zaniepokojenie z powodu zanotowanego po raz pierwszy od prawie 10 lat spadku liczby obywateli w tym kraju, którzy w dorocznym zeznaniu podatkowym deklarują chęć przekazania 8 promili swego podatku na...
Gospodarka -
Film o terrorystach kandydatem do Oscara
Film "Baader-Meinhof-Komplex" opowiadający historię Frakcji Czerwonej Armii będzie kandydatem Niemiec do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej - zdecydowało jury centralnej organizacji promocji niemieckiego filmu German Films.
Życie -
Nie ma wniosku o odwołanie Piechy
Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski poinformował dziennikarzy, że Platforma na razie nie przygotowuje wniosku o odwołanie Bolesława Piechy (PiS) z funkcji przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia.
Kraj -
Panika na giełdach
Na rynku panuje duża nerwowość w związku z informacjami zza oceanu dotyczącymi kryzysu w sektorze finansowym. Inwestorzy starają się minimalizować ryzyko ograniczając lub zamykając otwarte pozycje. Dopóki nie nastąpi uspokojenie...
Gospodarka -
Areszt dla dyrektora urzędu pracy za gwałt
Na dwa miesiące Sąd Rejonowy w Sejnach aresztował dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Sejnach Jacka K. podejrzanego o gwałt na 23-letniej interesantce, poszukującej pracy.
Kraj -
"Kościół walczy o to, co zostało ukradzione"
Komisja Majątkowa zajmuje się zwrotem mienia zabranego Kościołowi wbrew przepisom o nacjonalizacji i działa na mocy ustawy uchwalonej jeszcze przez Sejm PRL - powiedział rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.
Kraj -
Czarne chmury nad Wall Street
Kolejne nerwowe dni na Wall Street, donosi amerykański dziennik "New York Times" i dodaje, że tak źle jeszcze nie było od czasu ataków terrorystycznych na bliźniacze wieże WTC w 2001 roku. Rząd zapewnia, że robi wszystko, by zapobiec...
Gospodarka -
Usunięto "KonDonki" i Ewę Kopacz w bieliźnie
Rzecznik klubu PiS Mariusz Kamiński poinformował, że obraźliwe żarty zostały usunięte z forum działającego na stronie klubu PiS, a konta ich autorów - zablokowane. Kamiński tłumaczy "wpadkę" z obraźliwymi rysunkami na forum brakami...
Kraj -
Najgorsze jeszcze nie minęło
Wczoraj dwie najsłynniejsze instytucje finansowe zatonęły, jedna z największych firm ubezpieczeniowych walczyła o utrzymanie się na powierzchni, a firmy na całym świecie obserwowały, jak tracą miliony funtów, dolarów i euro. "The Times"...
Gospodarka -
Swastyki na lekcjach religii
Prokuratura w Bayreuth (Bawaria) potwierdziła, że prowadzi dochodzenie przeciw nauczycielce, która miała polecić uczniom, by namalowali swastyki w swoich zeszytach.
Życie -
Premier Bawarii przesadził z piwem
Premier Bawarii Guenther Beckstein (CSU) naraził się na krytykę, gdy przedstawił swoją opinię na temat ilości piwa, jaka jest dopuszczalna dla kierowców.
Życie -
"Polska najlepszym towarzyszem Gruzji"
Polska jest najlepszym towarzyszem Gruzji na drodze do integracji z NATO i UE - uważa Vano Khukhuneishvili współprzewodniczący Polsko-Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej.
Świat -
Gospodarka polem walki McCaina z Obamą
Wczorajszy krach na Wall Street spowodował, że gospodarka ponownie znalazła się w centrum zainteresowania kampanii prezydenckiej – donosi "Washington Post". Do wyborów pozostało zaledwie siedem tygodni i dziennik zastanawia się,...
Świat -
Rosyjskie bombowce nad wybrzeżem Ameryki Płd.
Rosyjskie Tu-160, największe bombowce świata, wykonały loty patrolowe nad wodami międzynarodowymi wschodnich wybrzeży Ameryki Łacińskiej - powiedział rzecznik dowódcy rosyjskich sił powietrznych Władimir Drik.
Świat -
Wygrana Radwańskiej w Tokio
Rozstawiona z numerem szóstym Agnieszka Radwańska pokonała Japonkę Aiko Nakamurę 6:1, 6:4 w pierwszej rundzie turnieju tenisistek Pan Pacific Open (z pulą nagród 1,34 miliona dolarów) w Tokio.
Życie -
KRUS zdjęty z obrad rządu
Projekt nowelizacji przepisów o Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) został zdjęty z porządku obrad Rady Ministrów z powodu nieobecności na posiedzeniu ministra rolnictwa Marka Sawickiego - poinformowało Centrum Informacyjne...
Kraj -
Pomarańczowy rozwód
W atmosferze wzajemnych oskarżeń i wrogości Blok premier Julii Tymoszenko wziął polityczny rozwód z prezydencką Naszą Ukrainą-Ludową Samoobroną, choć był to jedyny tandem, który mógł Ukrainę poprowadzić w stronę europejskiej rodziny.
Świat -
Sejm nie zwiększy budżetu dla prezydenta
Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski oświadczył, że jest mała szansa na to, by parlament zgodził się na zwiększenie budżetu Kancelarii Prezydenta w 2009 roku. Prezydencka Kancelaria chce otrzymać prawie 30 mln zł więcej niż w tym roku.
Kraj -
Problemy z systemem w PKO BP
Bank PKO BP miał problemy z obsługą klientów w oddziałach - system informatyczny banku nie działał w ogóle lub działał bardzo wolno. Według biura prasowego PKO BP, system informatyczny już naprawiono.
Gospodarka -
PO: nie będzie przyspieszonych wyborów w 2010 r.
Politycy PO zapewniają, że nie jest rozważany scenariusz przyspieszenia wyborów parlamentarnych i przeprowadzenia ich razem z wyborami prezydenckimi na jesieni 2010 roku.
Kraj -
Borusewicz: nie naciskałem na IPN
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zaprzecza, by miał wywierać naciski i protestować przeciwko zaproszeniu przez IPN na szkolne zajęcia edukacyjne o Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża Joanny i Andrzeja Gwiazdów.
Kraj -
B.wiceprezydent Kielc uniewinniony
Sąd Okręgowy w Kielcach odrzucił apelację prokuratury i utrzymał w mocy wyrok kieleckiego sądu rejonowego, uniewinniający b. wiceprezydenta Kielc Mariana Parafiniuka od zarzutu niegospodarności i niedopełnienia obowiązków w związku ze...
Kraj -
Lewica: prześwietlić finanse Kościoła
Klub Lewicy jeszcze w tym tygodniu złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, zwłaszcza tych przepisów, które dotyczą działalności Komisji Majątkowej...
Kraj -
Sprzedała noworodka za 2 tys. zł
Policja w powiecie mogileńskim (kujawsko-pomorskie) zatrzymała małżeństwo, które za dwa tysiące złotych kupiło noworodka od 34-letniej kobiety .
Kraj -
Wyrok w sprawie kardiochirurga - 23 września
23 września Sąd Okręgowy w Białymstoku ma ogłosić wyrok w procesie apelacyjnym kardiochirurga Tomasza Hirnlego, oskarżonego i skazanego w pierwszej instancji za przyjęcie 5 tys. zł łapówki. Jego obrońcy chcą uniewinnienia, prokurator -...
Kraj -
Piłkarki ręczne bez trenera
Dagobert Leukefeld zrezygnował z funkcji głównego trenera reprezentacji Polski piłkarek ręcznych. Niemiecki szkoleniowiec jako główne powody takiej decyzji podał utratę zaufania i to, że związek nie zaakceptował proponowanego przez niego...
Życie -
Kasperczak w Górniku
Henryk Kasperczak został nowym trenerem piłkarzy Górnika Zabrze. Ostatnio prowadził reprezentację Senegalu, a wcześniej dwukrotnie świętował mistrzostwo Polski z Wisłą Kraków.
Życie -
"Jan Paweł II nazwał Jaruzelskiego patriotą"
Eurodeputowany włoskiej centroprawicy i dziennikarz Jas Gawronski napisał w liście, opublikowanym w "Corriere della Sera", że Jan Paweł II uważał Wojciecha Jaruzelskiego za patriotę.
Kraj -
Demonstracja stoczniowców przed siedzibą KE
Przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli odbyła się demonstracja ok. 200 stoczniowców ze Szczecina i Gdyni w obronie miejsc pracy w ich zakładach, których los zależy od zatwierdzenia przez KE udzielonej pomocy.
Świat -
Rozpad pomarańczowej koalicji
Przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Arsenij Jaceniuk formalnie ogłosił rozpad prozachodniej koalicji Bloku Julii Tymoszenko z prezydenckim blokiem Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona (NU-LS).
Świat -
Nowe Pustki
17 października nakładem wydawnictwa Agora ukaże się nowy album zespołu Pustki. Longplay nosi tytuł "Koniec Kryzysu".
KulturaMuzyka -
Antony and the Johnsons dla Prady
Formacja Antony and the Johnsons przygotowała nową kompozycję. Utwór powstał na potrzeby domu mody Prada.
KulturaMuzyka -
Kolejna odsłona kolektywu Jazzanova
24 października ukaże się drugi regularny album kolektywu Jazzanova zatytułowany "Of All The Things".
KulturaMuzyka -
Meg Ryan kończy z Hollywood
Meg Ryan jest przekonana, że jej przygoda z Hollywood dobiega końca.
Kultura -
Siódmy album Enigmy
22 września do sklepów trafi siódma płyta zespołu Enigma. Krążek nosi tytuł "Seven Lives Many Faces".
KulturaMuzyka -
Banki centralne próbują uspokoić rynki
Banki centralne na świecie zaaplikowały sporą gotówkę w swoje systemy finansowe, aby uspokoić nastroje na rynkach finansowych po bankructwie Lehman Brothers Holdings Inc.
Gospodarka -
Ciąg dalszy negocjacji ws. pracy nauczycieli
Rozpoczęła się kolejna tura rozmów strony rządowej z oświatowymi związkami zawodowymi. Tematem spotkania będzie m.in. czas pracy nauczycieli.
Kraj -
IPN potwierdza dymisję Cenckiewicza
Dr Sławomir Cenckiewicz, dyrektor gdańskiego pionu badawczego IPN, odchodzi z Instytutu - potwierdził Mateusz Szpytma, zastępca dyrektora sekretariatu prezesa IPN.
Kraj -
Oświadczenie Sławomira Cenckiewicza
Otrzymaliśmy oświadczenie Sławomira Cenckiewicza po jego rezygnacji z pracy w Instytucie Pamięci Narodowej. Oto jego treść:
Tylko u Nas -
Inflacja w Wlk. Brytanii najwyższa od 11 lat
Inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła w sierpniu do najwyższego poziomu od 11 lat.
Gospodarka -
Pierwszy śnieg w Beskidach
Pierwszy śnieg spadł w Beskidach. Ratownicy grupy beskidzkiej GOPR poinformowali, że na Babiej Górze zalega około 2 cm puchu.
Życie -
Szkoły w Kalniku i Bogaczewie nie zostaną zlikwidowane
Wiejskie szkoły podstawowe w Kalniku i Bogaczewie koło Morąga (warmińsko-mazurskie) nie zostaną zlikwidowane. Uchwałę rady miejskiej w Morągu o zamknięciu szkół uchylił w trybie nadzoru wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski.
Kraj -
Rośnie sprzedaż nowych aut w Polsce
Od początku roku do końca sierpnia Polacy kupili 212 tys. 365 nowych aut, o 9,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA.
Gospodarka -
Chiny apelują do USA, aby rozwiązały kryzys kredytowy
Chiny wezwały USA, aby Amerykanie rozwiązali kryzys kredytowy subprime i ustabilizowali kurs walutowy dolara.
Gospodarka -
Kownacki: budżet Kancelarii Prezydenta powinien wzrosnąć
Przyszłoroczny budżet Kancelarii Prezydenta powinien wzrosnąć o ok. 30 mln złotych, bo potrzebne są pieniądze na wyposażenie, remonty, zorganizowanie obchodów kilku ważnych rocznic przypadających w 2009 roku oraz wyrównanie inflacji -...
Kraj -
69. rocznica napaści ZSRR na Polskę
17 września 1939 roku o godz. 3 nad ranem wojska sowieckie przekroczyły granicę Polski pod pretekstem obrony ludności ukraińskiej i białoruskiej przed Niemcami wobec "rozpadu państwa polskiego".
Życie -
Korea Płn.: próba rakiety dalekiego zasięgu
Korea Północna przeprowadziła próbę rakiety dalekiego zasięgu z nowej wyrzutni znajdującej się na zachodzie kraju - poinformowała prasa południowokoreańska.
Świat -
Nigeria: rebelianci zaatakowali instalacje naftowe
Nigeryjscy rebelianci zaatakowali ropociąg firmy Shell i pole naftowe firmy Chevron w delcie Nigru - powiadomili w osobnych komunikatach sami bojownicy i nigeryjskie siły bezpieczeństwa.
Gospodarka -
Kłopotek: PSL może posunąć się jeszcze o jeden kroczek
PSL może posunąć się jeszcze o jeden kroczek w rozmowach z PO w sprawie reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - uważa poseł Stronnictwa Eugeniusz Kłopotek.
Kraj -
Nowy program publicystyczny w TVP
W TVP po wewnętrznych sporach pojawi się program publicystyczny "Unia bez fikcji". Jego pomysłodawcą jest Instytut Kościuszki, którego współzałożycielem jest Witold Ziobro, brat byłego ministra sprawiedliwości - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Początek kampanii wyborczej?
Ruszyła kampania wyborcza - zauważa w "Trybunie" Ewa Rosolak.
Przegląd prasy -
Warszawa: polowanie na kieszonkowców
Policyjni tajniacy wsiądą do autobusów i tramwajów. Pojawią się też w centrach handlowych, na dworcach i w pubach. Mają wyłapać szajki doliniarzy. Warszawiaków okradają nie tylko złodzieje z Wołomina i Kielc, ale nawet z Afryki -...
Przegląd prasy -
Coraz większe niedociągnięcia Poczty Polskiej
Zmniejszają się realne dochody Poczty Polskiej oraz pogarsza się jakość świadczonych przez nią usług - pisze "Nasz Dziennik".
Przegląd prasy -
Niedoszła parodia Tuska w reklamie banku
Klip parodiujący wystąpienia premiera miał promować internetowe lokaty. Bank wycofał się jednak z emisji reklamówki. "Rzeczpospolita" dotarła do reklamy telewizyjnej wyprodukowanej na zamówienie Banku Pocztowego.
Przegląd prasy -
Jak resort rolnictwa łata dziury finansowe?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kierowane przez Marka Sawickiego, chce pozbawić przedsiębiorców na wsi jednego miliarda euro unijnych dotacji - ujawnia "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
Uniwersytet Jagielloński największym pracodawcą w Krakowie
Największym pracodawcą w Krakowie został Uniwersytet Jagielloński, który w ciągu ostatnich lat prześcignął nawet kombinat w Nowej Hucie. W pierwszej dziesiątce największych pracodawców jest aż sześć wyższych uczelni i powiązanych z nimi...
Przegląd prasy -
2008-09-16
Jak resort rolnictwa łata dziury finansowe?; Coraz większe niedociągnięcia Poczty Polskiej; Niedoszła parodia Tuska w reklamie banku; Nowy program publicystyczny w TVP – o ty m.in. piszą dzisiejsze gazety.
Przegląd prasy -
W kopalniach JSW ruszyło referendum strajkowe
W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) rozpoczęło się referendum strajkowe. To efekt zakończonych brakiem porozumienia negocjacji płacowych w sprawie podwyżek oczekiwanych przez związki.
Kraj -
Jak resort rolnictwa łata dziury finansowe?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kierowane przez Marka Sawickiego, chce pozbawić przedsiębiorców na wsi jednego miliarda euro unijnych dotacji - ujawnia "Gazeta Prawna".
Gospodarka -
Somalijscy piraci uwolnili dwóch Francuzów
Dwoje obywateli Francji, którzy od dwóch tygodni przebywali w rękach somalijskich piratów, zostało uwolnionych w wyniku interwencji francuskich sił specjalnych - poinformowały źródła w Pałacu Elizejskim. Francuzi są zdrowi i bezpieczni.
Życie -
Kuba: 5 mld dolarów strat po przejściu huraganów
Władze kubańskie oceniły na 5 mld dol. straty i zniszczenia spowodowane przejściem huraganów Gustav i Ike. Podkreślono, że jest to wciąż "bilans prowizoryczny".
Świat -
USA: Obama i McCain obiecują głębokie reformy
Obaj kandydaci do prezydentury, demokrata Barack Obama i republikanin John McCain, obiecywali w poniedziałek, że w razie swego zwycięstwa w listopadowych wyborach zajmą się niezwłocznie radykalnym zreformowaniem amerykańskiego systemu...
Świat -
Założenia ustawy o kastracji farmakologicznej - na posiedzeniu rządu
Założenia projektu ustawy wprowadzającej rozwiązania prawne umożliwiającej poddawanie pedofilów przymusowej terapii farmakologicznej, której skutkiem będzie obniżenie popędu płciowego, zostaną zaprezentowane podczas posiedzenia rządu -...
Kraj