24 września 2008
-
USA: Obama odrzuca apel McCaina o przełożenie debaty
Kandydat Partii Demokratycznej na prezydenta USA Barack Obama odrzucił apel swego rywala, Republikanina Johna McCaina o przełożenie planowanej na piątek ich wspólnej debaty.
Świat -
USA: małe zmiany na giełdzie
Niewielkimi zmianami głównych indeksów zakończyła sesję giełda w Nowym Jorku. Inwestorzy niepokoją się, czy proponowany przez administrację USA pakiet ratunkowy dla sektora finansowego odniesie efekt.
Gospodarka -
Będzie postępowanie dyscyplinarne ws. usprawiedliwień
Komitet Polityczny PiS zdecydował o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego wobec posłów, którzy złożyli usprawiedliwienia w związku z nieobecnością na jednym z lipcowych posiedzeń Sejmu - poinformował dziennikarzy rzecznik partii Adam...
Kraj -
Kaczyński w ONZ: musimy mieć odwagę w poszerzaniu NATO
Przebywający na sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku prezydent Lech Kaczyński wezwał do prowadzenia twardej polityki wobec Rosji i nieulegania jej naciskom, zmierzającym do blokowania dalszego rozszerzania NATO.
Świat -
USA: McCain zawiesza kampanię w związku z kryzysem
Republikański kandydat w wyborach prezydenckich John McCain poinformował, że zawiesza kampanię, żeby pomóc w przygotowaniu planu ratowania amerykańskiego sektora finansowego. McCain zwrócił się w związku z tym o przełożenie planowanej na...
Świat -
Komitet Polityczny PiS nie omawiał sprawy Dorna
Komitet Polityczny PiS nie omawiał sprawy Ludwika Dorna, nie było jej w porządku obrad - poinformował rzecznik partii Adam Bielan. Dodał też, że pismo - o wystosowaniu którego poinformował Dorn - jeszcze nie dotarło do Komitetu...
Kraj -
Ban Ki Mun wzywa do podpisania traktatu nt. broni jądrowej
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował na spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych 40 krajów w Nowym Jorku, aby wszystkie kraje, które nie podpisały jeszcze Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT), zrobiły to.
Świat -
Internetowe Gadu-Dyktando
Frazą "Oto trzej starzy przyjaciele" rozpoczęła się II edycja Gadu-Dyktanda, które przygotował i przeczytał internautom prof. Jerzy Bralczyk. W ogólnopolskim dyktandzie w internecie wzięło udział kilkanaście tysięcy internautów.
Życie -
Moskwa: zastrzelono przeciwnika politycznego prezydenta Czeczenii
W samym centrum Moskwy zastrzelono byłego deputowanego do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, Rusłana Jamadajewa - poinformował rzecznik rosyjskiego MSW Walerij Gribakin.
Świat -
"Iustitia": protest sędziów nie ma podłoża politycznego
Protest polskich sędziów w formie "dni bez wokand" nie ma podłoża politycznego - napisał w komunikacie zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Kraj -
USA: Kongres debatuje nt. tarczy
Kongres USA prawdopodobnie zezwoli na rozpoczęcie w przyszłym roku prac budowlanych na terenie planowanego obiektu tarczy antyrakietowej w Polsce - donosi agencja Associated Press.
Świat -
Prezydent: nie podjąłem decyzji o zmianach w kancelarii
Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że nie podjął żadnych decyzji o zmianach w swojej kancelarii.
Kraj -
Dorn: jeśli Kaczyński nie przeprosi, wytoczę mu proces
Ludwik Dorn (PiS) oczekuje, że prezes PiS Jarosław Kaczyński wycofa się z zarzutów wobec niego i przeprosi za nie. W przeciwnym razie Dorn - jak zapowiedział - jest zdecydowany wytoczyć J.Kaczyńskiemu proces cywilny o naruszenie dóbr...
Kraj -
Czechy i Polska przeciw stałej obecności Rosjan w bazach tarczy antyrakietowej
Czechy i Polska odrzucają koncepcję stałej obecności Rosjan w bazach tarczy antyrakietowej, którą USA zamierzają zainstalować w tych dwóch krajach - poinformowało czeskie MSZ.
Świat -
Grad doniósł do prokuratury na TVP
TVP manipulowała wynikiem finansowym spółki, sztucznie go zaniżając o ponad 100 mln zł - uważa minister skarbu Aleksander Grad. Minister złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Utworzenie rezerw było legalne - odpowiada...
Gospodarka -
Przewodniczący SKOZK: mam plan zażegnania kryzysu
Mianem "bardzo niedobrego pomysłu" określił przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) prof. Franciszek Ziejka inicjatywę polityków, aby zmienić sposób finansowania komitetu.
Kraj -
Powrót Lance'a Armstronga
Siedmiokrotny triumfator Tour de France Amerykanin Lance Armstrong potwierdził, że wraca do kolarstwa. W przyszłym roku będzie startować w barwach ekipy Astana "od Australii po Francję", aby promować światową kampanię na rzecz walki z...
Życie -
Tymoszenko o ropociągu Odessa-Brody
Premier Ukrainy Julia Tymoszenko oświadczyła, że jej rząd ma zamiar doprowadzić w najbliższym czasie do zmiany kierunku przetaczania ropy naftowej rurociągiem Odessa-Brody.
Gospodarka -
20 policjantów pojedzie do Gruzji
Dwudziestu polskich policjantów wejdzie w skład Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji. Rząd uchwalił utworzenie polskiego kontyngentu policyjnego, wydzielonego na potrzeby tej unijnej misji.
Kraj -
Finlandia: premier chce zaostrzenia przepisów o broni palnej
W związku z wtorkową strzelaniną w szkole w Kauhajoki, w której zginęło 10 osób i zamachowiec, premier Finlandii Matti Vanhanen zapowiedział zaostrzenie przepisów dotyczących broni palnej.
Świat -
Sopot: sfałszował dokumenty, by ochronić prezydenta?
Prokuratura przypuszcza, że urzędnik sopockiego magistratu mógł sfałszować dokumenty, aby w ten sposób próbować obronić prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego przed zarzutem złożenia przez niego korupcyjnej propozycji.
Kraj -
Nie ma porozumienia ws. emerytur pomostowych
Postawa związków zawodowych stawia pod znakiem zapytania sens istnienia Komisji Trójstronnej - taką opinię wyraziła minister pracy i polityki socjalnej Jolanta Fedak po tym, jak posiedzenie w sprawie emerytur pomostowych zakończyło się...
Kraj -
Rząd wprowadził limit mianowań urzędników w służbie cywilnej
Rząd przyjął w środę plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2009-2011 - poinformowało Centrum Informacji Rządu.
Kraj -
USA: samolot bezpilotowy zepsuł się, ale nie w Pakistanie
Armia amerykańska przyznała, że jeden z jej samolotów bezpilotowych uległ awarii i spadł, ale zastrzegła, że maszyna nigdy nie była w pobliżu pakistańskiej granicy.
Świat -
Deficyt budżetowy w 2009 r. wyniesie 18,2 mld zł
Deficyt budżetu w 2009 r. wyniesie 18,2 mld zł, dochody ponad 303,5 mld, a wydatki ok. 321,7 mld - wynika z przyjętego przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej na 2009 r., przedłożonego przez ministra finansów.
Gospodarka -
Juszczenko w ONZ: wydarzenia na Kaukazie grożą ukraińskiej państwowości
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko potępił agresję, do której doszło w sierpniu, podczas konfliktu zbrojnego między Rosją a Gruzją, i oświadczył, że wydarzenia na Kaukazie grożą ukraińskiej państwowości.
Świat -
PE przyjął "pakiet telekomunikacyjny"
Parlament Europejski (PE) przyjął tzw. pakiet telekomunikacyjny, który m.in. zwiększa prawa konsumentów na rynku telekomunikacyjnym, a także dotyczy numeru alarmowego 112, ochrony danych osobowych i tzw. dywidendy cyfrowej.
Gospodarka -
Chiny i Wenezuela zwiększają współpracę energetyczną
Chiny i Wenezuela podpisały w Pekinie kilkanaście porozumień w zakresie energetyki, dzięki którym do Chin popłynie w 2009 roku pół miliona baryłek ropy dziennie.
Gospodarka -
Szef MFW: kryzys będzie kosztował 1,3 biliona USD
Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn ocenił, że koszty globalnego kryzysu finansowego wzrosły do 1,3 biliona USD; poprzednie szacunki mówiły o 1,1 biliona.
Gospodarka -
Minister kultury odwoła dyrektora Teatru Wielkiego
Janusz Pietkiewicz przestanie sprawować funkcję dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej od 29 września. Procedura odwoławcza jest w toku - poinformowała rzeczniczka resortu kultury Iwona Radziszewska.
Życie -
Rozpoczynają się targi turystyczne TT Warsaw
W czwartek rozpocznie się szesnasta edycja międzynarodowych targów turystycznych TT Warsaw. W trakcie trzech dni w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się szereg spotkań biznesowych, a swoją ofertę turystyczną zaprezentuje 57 krajów.
Życie -
UE nie chce planu dla rynków na wzór USA
Komisja Europejska i francuskie przewodnictwo w UE odrzuciły możliwość akcji ratunkowej na rynkach finansowych, wzorowanej na działaniach rządu USA, który chce wykupić tzw. złe długi kosztem 700 mld dolarów.
Gospodarka -
Wrocław: doktorat honoris causa dla Merkel
Kanclerz Niemiec Angela Merkel odebrała doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Został on przyznany m.in. "za zbliżanie naszych narodów" - powiedział podczas uroczystości w auli Politechniki prof. Tadeusz Luty. "Nasza historia...
Kraj -
Kenijska biegaczka zawieszona za doping
Kenijska biegaczka Elizabeth Muthuka została zawieszona na dwa lata za stosowanie dopingu. W jej organizmie wykryto nandrolon.
Życie -
Prezes PiS objechał okręgi wyborcze
Wizytą w Przemyślu prezes PiS Jarosław Kaczyński zakończy trwający od kilku miesięcy objazd wszystkich okręgów wyborczych. Podróże po Polsce, według deklaracji PiS, służyć miały m.in. rozpoznaniu potrzeb lokalnych społeczności, co...
Kraj -
Trwa odbiór bielańskiego odcinka metra
Rozpoczął się odbiór techniczny bielańskiego odcinka I linii metra od stacji Słodowiec do stacji Młociny - poinformował rzecznik metra Krzysztof Malawko.
Życie -
UE uwzględni polskie obawy dot. energetyki
Komisarz UE ds. środowiska Stawros Dimas zapewnił po spotkaniu z ministrem środowiska Maciejem Nowickim, że część polskich obaw dotyczących pakietu klimatyczno- energetycznego zostanie uwzględnionych.
Gospodarka -
Stopy procentowe pozostają bez zmian
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pienieżnej zdecydowała sie pozostawic stopy procentowe bez zmian, obawiając się spowolnienia gospodarczego.
Gospodarka -
Morderca belgijskiego chłopca chce pozostać w Belgii
Adam G., skazany w głośnym procesie w Brukseli na 20 lat więzienia za napad i spowodowanie śmierci nastolatka, chce odsiadywać karę w Belgii, a nie w Polsce - powiedział jego adwokat Frederic Clement de Clety.
Życie -
Rosyjski piosenkarz przeciw wojnie w Gruzji
Popularny rosyjski muzyk rockowy Jurij Szewczuk wezwał do oporu wobec "państwowego szowinizmu i dezinformacji" w proteście przeciwko wojnie z Gruzją.
Życie -
Koniec bojkotu TVN?
Sprawa zakończenia bojkotu stacji TVN będzie omawiana na najbliższym posiedzeniu Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości – dowiedział się „Wprost”. Zdaniem naszych informatorów, posłowie PiS coraz intensywniej...
Tylko u Nas -
Tymoszenko nie chce Floty Czarnomorskiej, ale dopiero po wygaśnięciu umowy
Po 2017 roku na Ukrainie nie będzie miejsca ani dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, ani dla baz wojskowych innych państw - oświadczyła premier Julia Tymoszenko.
Świat -
Korea Płn. nakazała MAEA opuszczenie Jongbion
Korea Północna usunęła ze swojego głównego kompleksu nuklearnego w Jongbion pieczęcie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i kamery. Międzynarodowym obserwatorom nakazano opuszczenie ośrodka - podano w Wiedniu.
Świat -
Dawne NRD nadal biedniejsze od zachodniej części Niemiec
Osiemnaście lat po zjednoczeniu Niemiec wschodnia część kraju wciąż boryka się z problemami gospodarczymi i wysokim bezrobociem - wynika z przyjętego przez rząd w Berlinie "Raportu o stanie jedności Niemiec".
Gospodarka -
PO przeciw finansowaniu in vitro
PO nie jest zainteresowana pracami nad projektem ustawy autorstwa Klubu Poselskiego Lewicy (KPL), zakładającej że zapłodnienia pozaustrojowe (in vitro) będą finansowanie ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
Kraj -
Nowy Asian Dub Foundation
29 września do sklepów trafi nowy album Asian Dub Foundation. Pierwotnie planowane na marzec dzieło "Punkra" dopiero teraz ujrzy światło dzienne.
KulturaMuzyka -
Sean Penn nagrodzony przez Brytyjczyków
Sean Penn odbierze z rąk Brytyjskiej Akademii Filmowej specjalne, honorowe wyróżnienie.
Kultura -
Nie będzie reaktywacji Destiny's Child
Michelle Williams oświadczyła, że zespół Destiny's Child nie powróci na scenę.
KulturaMuzyka -
Koziński wiceprezesem NBP
Premier Donald Tusk podpisał nominację prof. Witolda Kozińskiego na stanowisko wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego - poinformował szef Centrum Informacyjnego Rządu Jacek Filipowicz.
Kraj -
Komisja ds. śmierci Blidy przesłuchała Michalskiego
W ocenie warszawskiego prokuratora apelacyjnego Bogusława Michalskiego, który analizował sprawę afery węglowej po śmierci Barbary Blidy, byłą posłankę SLD bezpośrednio obciążały tylko zeznania Barbary K.
Kraj -
PO złoży w środę projekt ustawy o esbeckich emeryturach
Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy, który przewiduje odebranie przywilejów emerytalnych funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa PRL. PO liczy, że projekt zostanie przyjęty przez Sejm jeszcze w październiku.
Kraj -
Prokuratura bada doniesienie PiS w sprawie Komorowskiego
Prokuratura Okręgowa w Warszawie bada, czy wszcząć śledztwo z wniosku PiS w sprawie domniemanego naruszenia przez marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego (PO) obowiązku zawiadomienia prokuratury o złożonej mu propozycji dotarcia do...
Kraj -
Reforma ONZ- kolejna odsłona
Przydługi serial pod tytułem "reforma ONZ" trwa nadal. Tyle tylko, że od 2003 r. czyli od czasu gdy ówczesny sekretarz generalny Kofi Annan zainicjował międzynarodową debatę w ramach panelu wysokiego szczebla ds. zagrożeń wyzwań i zmian...
Świat -
Polska domaga się powrotu ceł na import zbóż
Polska złożyła wniosek o przywrócenie ceł na import zboża do Unii Europejskiej, zniesionych pod koniec ubiegłego roku w odpowiedzi na kryzys na rynkach światowych.
Gospodarka -
Program 50+ może ruszyć od stycznia
Nie zabraknie pieniędzy w budżecie na realizację programu 50+ - zapewniła wiceminister pracy i polityki społecznej Agnieszka Chłoń-Domińczak. Resort liczy na wprowadzenie programu już w styczniu przyszłego roku - dodała.
Kraj -
Broń chemiczna dawno rozpuściła się w Bałtyku
W Helsinkach ogłoszono raport międzynarodowej organizacji HELCOM, z którego wynika, że zatopiona w Bałtyku broń chemiczna traci swe groźnie właściwości, nie zagraża już skażeniem ani morzu ani też bałtyckim wybrzeżom.
Życie -
PiS żąda przeprosin od Ćwiąkalskiego
PiS uważa za "skandaliczną" wypowiedź ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego o tym, że protest sędziów jest polityczny. Politycy PiS chcą, by premier Donald Tusk przeprosił sędziów za te słowa ministra.
Kraj -
Powstanie śląskie centrum edukacyjno-badawcze
Kosztem ok. 104 mln zł do 2012 r. ma powstać w Chorzowie pierwszy obiekt nowej interdyscyplinarnej placówki naukowej. Naukowcy najważniejszych śląskich uczelni i instytutów badawczych połączą tam siły, prowadząc zaawansowane badania i...
Kraj -
Katowicka strefa atrakcyjna dla inwestorów
W ciągu niespełna trzech kwartałów Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE), która spodziewała się w tym roku nowych przedsięwzięć za ok. 1-1,2 mld zł, przekroczyła zakładaną na cały rok wartość inwestycji i liczy na kolejne.
Gospodarka -
Kościół chce zabrać park gdańszczanom?
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz chce przekonać metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia, by należący do Kościoła fragment Parku Oliwskiego pozostał ogólnodostępny. Tymczasem Kościół dopomina się o ten grunt.
Życie -
Ćwierć miliarda euro dla polskich lotnisk
Ponad 250 mln euro wsparcia finansowego na inwestycje może otrzymać w najbliższych latach osiem polskich lotnisk. UOKiK przekazał projekt rozporządzenia ministra infrastruktury w tej sprawie do akceptacji Komisji Europejskiej.
Gospodarka -
Białystok rezygnuje z "Węglówki"
Miasto Białystok rezygnuje ze stworzenia w dawnych magazynach wojskowych przy ulicy Węglowej dużego, nowoczesnego centrum kultury, bo nie widzi szans na znalezienie środków na jego stworzenie, a potem na utrzymanie
Gospodarka -
Radek Sikorski o życiu na emigracji i o Polsce
Amerykański dziennik opublikował obszerny artykuł na temat ministra spraw zagranicznych Polski. "International Herald Tribune" pisze, że Radek Sikorski wykorzystuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych jako bufor przed Rosją.
Przegląd prasy -
Wojsko Polskie na ćwiczeniach "Anakonda 2008"
Strzelania rakietowe i artyleryjskie, taktyczny desant, pokonywanie przeszkód wodnych, prowadzenie rozpoznania czy stawianie min - to tylko niektóre elementy, które przećwiczy armia w ramach trwających właśnie największych tegorocznych...
Życie -
Ekstermiści przeciwko Paulowi McCartney’owi
Prawie czterdzieści lat po tym jak The Beatles dostali zakaz koncertowania w Izraelu, sir Paul McCartney, jeden z dwóch żyjących członków legendarnej grupy, wystąpi w Tel Avivie, mimo gróźb ze strony ekstremistów zarówno palestyńskich,...
Przegląd prasy -
Dzień bez wokand
Sędziowie w większości województw protestują przeciw brakowi rozwiązań systemowych w sądownictwie i domagają się m.in. podniesienia płac. Najwięcej spraw zdjęto z wokandy m.in. w województwach: małopolskim, lubelskim, opolskim i...
Kraj -
Mussolini na fresku w sądzie
Na fresku umieszczonym na budynku sądu w Mediolanie przywrócono postać Benito Mussoliniego. Postać Duce została zamalowana ponad 60 lat temu – pisze włoski dziennik "Il Giornale".
Przegląd prasy -
Czy chińskie mleko jest w Polsce?
Kontrolerzy Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawdzają, czy na polski rynek nie trafiło nielegalnie sprowadzone chińskie mleko w proszku, skażone melaminą.
Kraj -
Krótsza radioterapia w leczeniu raka piersi
Trzytygodniowa radioterapia u kobiet z nowotworem piersi jest tak samo skuteczna jak stosowana do tej pory pięciotygodniowa kuracja, donosi „The New York Times”. Kanadyjscy naukowcy, którzy doszli do takiego wniosku,...
Przegląd prasy -
Cimoszewicz do PE?
Były premier i szef MSZ, dziś senator niezależny, Włodzimierz Cimoszewicz nie wykluczył, że będzie kandydował do Parlamentu Europejskiego, jeśli powstanie wspólna lista centrolewicy do PE.
Kraj -
Ostrzeżenia zdrowotne na napojach energetyzujących
Napoje energetyzujące powinny mieć wyraźne ostrzeżenia zdrowotne. Lekarze uważają, że ustrzec młodzież przed przedawkowaniem kofeiny, donosi brytyjski dziennik „The Guardian”.
Przegląd prasy -
Nowy Układ Warszawski
Polska i kraje bałtyckie tworzą układ, który jest antyrosyjski i proamerykański, pisze brytyjski dziennik "The Guardian" i nazywa to Nowym Układem Warszawskim.
Przegląd prasy -
Kolejne zarzuty za utrudnianie śledztwa ws. Przemyka
Siedmiu kolejnym byłym oficerom SB i MO warszawski pion śledczy IPN postawił zarzuty utrudniania śledztwa po śmierci Grzegorza Przemyka - 19-latka śmiertelnie pobitego w 1983 r. w stołecznym komisariacie przez milicję.
Kraj -
Zimna wojna o energię
Dyrektor Niemieckiej Agencji Energii, Stephan Kohler zasugerował, że Stany Zjednoczone otwarcie krytykują Gazociąg Północny w zamian za zgodę Polski na rozmieszczenie elementów tarczy antyrakietowej, donosi niemiecki dziennik „Der...
Przegląd prasy -
24 września 2008
Czy Stany Zjednoczone krytykują Gazociąg Północny w zamian za zgodę na tarczę, czy Polska znalazła się w nowym Układzie Warszawskim, co mówi Radek Sikorski w wywiadzie dla zagranicznej prasy, dlaczego tyle kontrowersji wzbudza koncert...
Przegląd prasy -
Bush potraktował Rosję jak kraj totalitarny
W spotkaniu prezydenta USA George'a W. Busha z opozycyjnymi politykami z krajów rządzonych przez reżimy autorytarne i totalitarne po raz pierwszy uczestniczył przedstawiciel Rosji - poinformowało radio Echo Moskwy.
Świat -
Fińskie Jedwabne
W roku 1939 Finowie znaleźli się sytuacji równie rozpaczliwej jak Polacy czy Rumuni. Uratował ich patriotyzm połączony z pragmatyzmem. Niestety na wojnach, nawet tych zaliczanych do sprawiedliwych, zdarzają się rzeczy straszne.
ŚwiatMaciej Szopa -
Jarucka nie dostanie 50 tys. zł
Anna Jarucka nie dostanie 50 tys. zł zadośćuczynienia od MSZ za rzekomy mobbing - orzekł już prawomocnie Sąd Okręgowy w Warszawie.
Kraj -
Umorzono śledztwo ws. laptopa Ziobry
Warszawska prokuratura okręgowa umorzyła śledztwo w sprawie uszkodzenia dwóch służbowych laptopów b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry oraz jego asystenta.
Kraj -
Listkiewicz uspakaja ws. Euro-2012
Nie mamy się czego bać - uważa prezes PZPN Michał Listkiewicz przed zaplanowanym na czwartek i piątek dwudniowym posiedzeniem Komitetu Wykonawczego UEFA w Bordeaux. Głównym punktem obrad włodarzy europejskiego futbolu będzie omówienie...
Życie -
Cimoszewicz wystartuje do PE?
Były premier i szef MSZ, dziś senator niezależny, Włodzimierz Cimoszewicz nie wykluczył, że będzie kandydował do Parlamentu Europejskiego, jeśli powstanie wspólna lista centrolewicy do PE.
Kraj -
Chavez chce ratować Alitalię
Prezydent Wenezueli Hugo Chavez chce ratować upadające włoskie linie lotnicze Alitalia - informuje "Corriere della Sera".
Świat -
"Powstaje nowy Układ Warszawski"
Z udziałem Polski i trzech republik bałtyckich powstaje nowy Układ Warszawski, oparty tym razem na rusofobii i sympatii dla USA - pisze w środowym "Guardianie" węgierski historyk i socjalistyczny eurodeputowany Gyula Hegyi.
Świat -
Finlandia opłakuje ofiary strzelaniny w szkole
Finlandia opłakuje ofiary strzelaniny w szkole zawodowej Kauhajoki i zadaje pytanie, czy nadszedł czas, by drastycznie ograniczyć liczbę broni palnej w prywatnych rękach.
Świat -
Koziński wiceprezesem NBP
Premier Donald Tusk podpisał nominację prof. Witolda Kozińskiego na stanowisko wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego - poinformował szef Centrum Informacyjnego Rządu Jacek Filipowicz.
Kraj -
Zamieszki w rosyjskim więzieniu
34 więźniów i strażników odniosło obrażenia podczas zamieszek w więzieniu o zaostrzonym rygorze, do których doszło we wtorek wieczorem w pobliżu Samary w środkowej Rosji - poinformowała miejscowa prokuratura.
Świat -
J.Kaczyński o konflikcie z Dornem
Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie wycofuje się ze swojej opinii o Ludwiku Dornie - jego zdaniem Dorn, także poza polityką, postępuje w sposób, który jest absolutnie nie do zaakceptowania.
Kraj -
Ćwiąkalski: protest sędziów ma charakter polityczny
Protest sędziów ma charakter polityczny, a nie ma uzasadnienia merytorycznego, bo "żadna władza od 1991 r. nie zapewniła takiej skali podwyżek sędziom i prokuratorom" - mówi minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.
Kraj -
J. Kaczyński: Komorowski lekceważy Sejm
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (PO) lekceważy Sejm i reguły gry - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Kraj -
Obama zdecydowanie przed McCainem
Kandydat Demokratów na prezydenta USA Barack Obama ma 9-punktową przewagę na swoim rywalem z Partii Republikańskiej Johnem McCainem w opublikowanym sondażu "Washington Post" i ABC News.
Świat -
Premier zaakceptował wiceprezesa NBP
Premier Tusk po ponad pół roku zgodził się podpisać nominację prof. Witolda Kozińskiego na wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego - wynika z informacji "Gazety Wyborczej".
Przegląd prasy -
2008-09-24
Jak PO uderzyła w PiS-owski dzwon populizmu, MSZ mogło kupić falsyfikat Orderu Orła Białego, czy prezydent szykuje rewolucję w kancelarii, Koziński w końcu wiceprezesem NBP - o tym informują dzisiejsze gazety.
Przegląd prasy -
Opłaca się utrudniać kontrole PIP
W ubiegłym roku tylko 10 proc. z blisko tysiąca zawiadomień o popełnieniu przestępstwa przez pracodawców, które zostały złożone do prokuratury przez inspektorów pracy, znalazło finał w sądzie - wylicza "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
Prezydent do pilota: jeszcze się policzymy
Prezydent Lech Kaczyński ponownie spotkał się z pilotem kpt. Grzegorzem Pietruczukiem na pokładzie rządowego samolotu TU-154 - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
MSZ kupiło falsyfikat?
Osiemnastowieczny Order Orła Białego, który tydzień temu kupiło na aukcji internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych, może okazać się falsyfikatem - twierdzą polscy kolekcjonerzy i eksperci numizmatyczni. MSZ odrzuca oskarżenia -...
Przegląd prasy -
Sędziowie protestują, wyroków nie będzie
W środę i w czwartek nie odbędą się setki rozpraw, a tysiące Polaków poczekają dłużej na orzeczenie - zapowiada "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Regulator ograniczy wzrost cen prądu?
Maleją szanse na uwolnienie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych od stycznia 2009 roku - ocenia "Parkiet".
Przegląd prasy -
PO jeszcze bardziej w górę
PO uderzyła w PiS-owski dzwon populizmu i, jak się okazuje, idzie w górę w sondażach - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Zmiany w Operze Narodowej
Od października dyrektorami warszawskiego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej mają zostać Mariusz Treliński jako dyrektor artystyczny i Waldemar Dąbrowski jako dyrektor naczelny - dowiaduje się nieoficjalnie "Gazeta Wyborcza" w resorcie...
Przegląd prasy -
Bezpłatne korepetycje w szkole
Ministerstwo Edukacji ma sposób na ograniczenie wszechobecnych korepetycji. Od przyszłego roku szkolnego w ostatnich trzech klasach szkoły podstawowej wprowadzone zostaną dodatkowe zajęcia z języka polskiego i matematyki - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Zmiany u prezydenta
W otoczeniu głowy państwa ma się pojawić minister ds. zagranicznych i rzecznik prasowy - ustaliła "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Sędziowie protestują, wyroków nie będzie
W środę i w czwartek nie odbędą się setki rozpraw, a tysiące Polaków poczekają dłużej na orzeczenie - zapowiada "Rzeczpospolita".
Kraj -
Opłaca się utrudniać kontrole PIP
W ubiegłym roku tylko 10 proc. z blisko tysiąca zawiadomień o popełnieniu przestępstwa przez pracodawców, które zostały złożone do prokuratury przez inspektorów pracy, znalazło finał w sądzie - wylicza "Gazeta Prawna".
Gospodarka -
Prezydent do pilota: jeszcze się policzymy
Prezydent Lech Kaczyński ponownie spotkał się z pilotem kpt. Grzegorzem Pietruczukiem na pokładzie rządowego samolotu TU-154 - pisze "Dziennik".
Kraj -
Regulator ograniczy wzrost cen prądu?
Maleją szanse na uwolnienie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych od stycznia 2009 roku - ocenia "Parkiet".
Gospodarka -
PO jeszcze bardziej w górę
PO uderzyła w PiS-owski dzwon populizmu i, jak się okazuje, idzie w górę w sondażach - pisze "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
Premier zaakceptował wiceprezesa NBP
Premier Tusk po ponad pół roku zgodził się podpisać nominację prof. Witolda Kozińskiego na wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego - wynika z informacji "Gazety Wyborczej".
Kraj -
Zmiany u prezydenta
W otoczeniu głowy państwa ma się pojawić minister ds. zagranicznych i rzecznik prasowy - ustaliła "Rzeczpospolita".
Kraj -
Sprzedano samochód Stanisława Lema
27-letni mercedes, który należał do pisarza Stanisława Lema został sprzedany na internetowej aukcji za ponad 50 tys. zł.
Życie -
"Iran nie da się zastraszyć"
Iran "nie ustąpi wobec zastraszania" i nie zrezygnuje z prawa do cywilnej energetyki nuklearnej - oświadczył na forum Zgromadzenia Ogólnego NZ prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad.
Świat