30 września 2008
-
Znaczne zwyżki akcji na Wall Street
Wtorek zakończył się na Wall Street dużymi wzrostami bowiem inwestorzy zakładają, że Kongres jednak uchwali w najbliższy czwartek plan ratunkowy dla sektora finansowego wartości 700 mld dol., mimo odrzucenia go w poniedziałek.
Gospodarka -
Będzie negatywna decyzja w sprawie stoczni?
Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes zapowiedziała, że zaproponuje Komisji Europejskiej podjęcie negatywnej decyzji w sprawie polskich stoczni - powiedział Asger Petersen, były wysoki urzędnik KE, obecnie doradzający polskiemu...
Gospodarka -
"To oczywiste, że rozmowa była tajna"
Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że oczywisty był tajny charakter jego rozmowy z szefem MSZ Radosławem Sikorskim, przeprowadzonej w siedzibie BBN w sprawie tarczy antyrakietowej.
Kraj -
Kwaśniewski o lewicy
Lewica w Polsce jest w okresie poszukiwań - uważa był prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem, inicjatywa tworzenia nowej formacji centrolewicowej to "szukanie pomysłu" na dotarcie do lewicowego elektoratu.
Kraj -
Stuttgart: Radwańska w II rundzie
Agnieszka Radwańska awansowała do drugiej rundy halowego turnieju WTA tenisistek w Stuttgarcie (pula nagród 650 tys. dolarów). W pierwszym spotkaniu pokonała Czeszkę Sandrę Zahlavovą 6:3, 6:2.
Życie -
USA: kto może wpłynąć na wynik wyborów?
Poza kandydatami dwóch głównych partii na prezydenta, w tegorocznych wyborach o najwyższy urząd ubiega się jeszcze kilkoro polityków niezależnych. Nie mają oni praktycznie szans na Biały Dom, ale mogą zaszkodzić głównym kandydatom.
Świat -
Szef CBA chce poznać raport Pitery
Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Kamiński chce zapoznać się z tajnym raportem Julii Pitery na temat działalności Biura przed czwartkowym posiedzeniem sejmowej speckomisji, która ma omówić dokument - poinformował serwis...
Kraj -
Polska bezpiecznym rynkiem
Polska jest jednym z najbezpieczniejszych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej, a NBP podejmuje działania, mające na celu ochronę Polski przed ewentualnym kryzysem finansowym - mówi prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomir Skrzypek.
Gospodarka -
Polskie wnioski odrzucone w UE
Mimo poparcia wielu państw UE, polski wniosek o przywrócenie zniesionych w ubiegłym roku ceł na import zboża do Unii Europejskiej nie zyskał wystarczającej aprobaty UE i komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer-Boel.
Gospodarka -
Lipiec: Jakubiak czyhała na moje stanowisko
Były zabiegi, aby mnie odwołać - mówił minister sportu Tomasz Lipiec przed sejmową komisją śledczą ds. domniemanych nacisków na śledztwa dotyczące polityków i mediów. Dodał, że nie jest tajemnicą, iż po przyznaniu Polsce Euro 2012 na...
Kraj -
TP stawia na szybki, masowy internet
Telekomunikacja Polska (TP) chce dotrzeć z szerokopasmowym internetem do 80 proc. gospodarstw domowych - poinformował we wtorek prezes TP Maciej Witucki. Spółka liczy, że będzie to możliwe m.in. dzięki współpracy z samorządem.
Gospodarka -
"Wprost" podpisał Pakt dla Wiedzy
Pakt dla Wiedzy podpisała minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka z przedstawicielami mediów, firm konsultingowych i organizacji pozarządowych. Sygnatariuszem paktu jest m.in. tygodnik "Wprost".
Życie -
Ocieplenie Syria-USA?
Rozmowy USA z Syrią w czasie sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ w Nowym Jorku w zeszłym tygodniu to sygnał odprężenia w stosunkach między obu krajami - pisze "Wall Street Journal".
Świat -
Traktat o przyjaźni przedłużony
Rosja i Ukraina - mimo wielu wzajemnych pretensji - przedłużają na kolejne 10 lat Traktat o przyjaźni, współpracy i partnerstwie z 1997 roku.
Świat -
Dorn wstępuje na drogę sądową
Ludwik Dorn (PiS), w związku z kolejną wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego na temat płaconych przez posła alimentów, nie widzi możliwości ugody z prezesem PiS i występuje przeciw niemu na drogą sądową - poinformowała adwokat Dorna,...
Kraj -
Prezydent o budowie kanału na Mierzei Wiślanej
Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział we wtorek w Elblągu, że wesprze budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną w Skowronkach w gminie Sztutowo. W tej sprawie będzie chciał się spotkać z premierem Donaldem Tuskiem.
Gospodarka -
Komisja Etyki zajmie się usprawiedliwieniami posłów PiS
Komisja Etyki Poselskiej zajmie się sprawą usprawiedliwień posłów PiS nieobecnych w trakcie posiedzenia Sejmu 13 czerwca oraz 9 i 11 lipca - postanowiła szefowa komisji Elżbieta Witek (PiS)
Kraj -
Krawczyk: sugerowano mi przyjrzenie się sprawie Blidy
Były katowicki prokurator Jacek Krawczyk zeznał przed komisją śledczą, badającą okoliczności śmierci Barbary Blidy, że były prokurator okręgowy w Katowicach Krzysztof Sierak sugerował mu zajęcie się sprawą b. posłanki SLD.
Kraj -
Prezes Legii trafiony tortem
Prezes Legii Warszawa Leszek Miklas podczas Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Ekstraklasy SA został zaatakowany... tortem z przekreślonym logo ITI oraz napisem "urodzeni do walki z okupantem".
Życie -
PO nie poprze propozycji SLD dot. mediów
Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski powiedział, że "nie ma możliwości", aby jego partia poparła projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, autorstwa SLD.
Kraj -
Rząd przyjął ustawę o lokalnym ratownictwie medycznym
Rząd przyjął projekt ustawy zakładający utworzenie ośrodków zarządzania ratownictwem medycznym funkcjonujących na poziomie lokalnym.
Kraj -
Giełdy moskiewskie na plusie
Dwie główne moskiewskie giełdy - RTS (Rosyjski System Handlowy) i MICEX (Moskiewska Międzybankowa Giełda Walutowa) zakończyły wtorkową sesję na niewielkim plusie po dramatycznym początku.
Gospodarka -
Referendum w 2009 jeśli "PiS sie uprze"
Jeżeli PiS "uprze się", że w sprawie wprowadzenia w Polsce euro musi odbyć się referendum, to trzeba je przeprowadzić wiosną 2009 r. - uważa premier Donald Tusk.
Kraj -
USA: przyczyny klęski planu Paulsona
Komentatorzy są zgodni, że odrzucenie przez Izbę Reprezentantów planu wyjścia z kryzysu finansowego kosztem 700 miliardów dolarów dowodzi, iż egzaminu nie zdali polityczni przywódcy w Waszyngtonie, i to zarówno w Białym Domu, jak w...
Świat -
Powstaną regionalne ośrodki wsparcia ekonomii społecznej
40 ośrodków w całym kraju, wspierających organizacje pozarządowe i osoby wykluczone społecznie w tworzeniu nowych miejsc pracy, chce utworzyć w tym roku Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
Gospodarka -
W Szwecji o Strategii Bałtyckiej
Wprowadzenie w życie Strategii Bałtyckiej jest jednym z politycznych priorytetów Szwecji, która w drugiej połowie 2009 r. obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej - oświadczył premier Szwecji Fredrik Reinfeldt.
Świat -
Moda na tanią ekologię
Ekologia to dzisiaj słowo wytrych, przez niektórych traktowane jako sposób na wylansowanie się w towarzystwie albo na zarobienie dużych pieniędzy. Pojedyncze nieskoordynowane działania poszczególnych osób nie są w stanie odwrócić...
ŻycieMaciej Szopa -
FIFA i UEFA: zawieszenie władz PZPN nielegalne
FIFA i UEFA nie uznają nowego administratora Polskiego Związku Piłki Nożnej. Decyzję w sprawie "środków wobec PZPN" podejmą pod koniec października Komitet Wykonawczy FIFA i Komisja ds. Nagłych UEFA. Obie federacje piłkarskie, światowa i...
ŚwiatŻycie -
Zestrzelenie porwanego samolotu niekonstytucyjne
Trybunał Konstytucyjny uchylił przepis pozwalający na zestrzelenie porwanego samolotu, który może być użyty do ataku terrorystycznego. Według TK, zapis jest nie do pogodzenia z konstytucyjnymi zasadami ochrony życia oraz godności...
Kraj -
Awionetka wydobyta z jeziora
Nad jeziorem Dworackim k. Olecka zakończyła się akcja lokalizowania i wydobywania z wody awionetki. Samolot z nieustalonych jeszcze przyczyn runął do jeziora.
Życie -
Euro słabnie
Euro osłabia się we wtorek wobec dolara najbardziej w historii, od momentu wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty w 1999 roku.
Gospodarka -
Polscy naukowcy autorami przełomu w leczeniu ran
Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego zaprezentowali opatrunki z lnu genetycznie modyfikowanego, które mogą być wykorzystywane przy leczeniu przewlekłych trudno gojących się ran. Prawdopodobnie będzie to przełom w tego typu terapii.
Życie -
Komisja zobaczy raport Pitery?
Przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. domniemanych nacisków na śledztwa dotyczące polityków i mediów Andrzej Czuma (PO) chce, aby Julia Pitera udostępniła komisji swój raport na temat działalności CBA.
Kraj -
Prezydent chce interwencji na rynku finansowym
Prezydent Lech Kaczyński ocenił we wtorek, że polski rząd i NBP, w porozumieniu z Unią Europejską, powinny podjąć interwencję, tak by zminimalizować skutki amerykańskiego kryzysu finansowego dla polskiej gospodarki.
Kraj -
Projekt reformy KRUS
Rząd przyjął projekt ustawy o zmianach w ubezpieczeniu społecznym rolników. Projekt zakłada zróżnicowanie składek w oparciu o kryterium wielkości gospodarstwa - poinformował wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Gospodarka -
Bush: rządowy program albo krach gospodarczy
Prezydent USA George W. Bush ostrzegł przed "bolesnymi i trwałymi" szkodami gospodarczymi, jeśli nie zostanie przyjęty rządowy program ratowania systemu finansowego.
Świat -
Atak z igłą w ręku
Policja w Stargardzie Szczecińskim poszukuje młodego mężczyzny, który kłuje igłą kobiety. Do tej pory o przypadkach pokłucia powiadomiły trzy poszkodowane. Kobiety poddały się badaniom krwi. Ich wyniki nie są na razie znane.
Życie -
Projekt zmian w emeryturach
Zmianę trybu negocjacji wskaźnika waloryzacji rent i emerytur przewiduje projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS, przyjęty we wtorek przez rząd.
Gospodarka -
McCain popiera plan Obamy
Republikański kandydat na prezydenta USA John McCain poparł projekt podniesienia gwarancji rządowych dla depozytów bankowych ogłoszony przez kandydata Demokratów Baracka Obamę.
Świat -
Prezydent: musi być referendum ws. euro
Prezydent Lech Kaczyński oświadczył podczas konferencji w Elblągu, że w sprawie wprowadzenia w Polsce waluty euro "musi być referendum".
Kraj -
Prezydent: mam pretensje do Wałęsy o jego prezydenturę
Prezydent Lech Kaczyński uważa, że Lech Wałęsa był przywódcą walki o niepodległość w latach 80., jednak później, "zamiast dokończyć solidarnościową rewolucję, budować nowe państwo, rzeczywistą III RP", oparł swoją władzę o część dawnego...
Kraj -
Pan nauczyciel pilnie poszukiwany
Chłopcy radzą sobie w szkole lepiej, gdy uczą ich mężczyźni a nie kobiety, donosi dziennik „The Independent”.
Przegląd prasy -
Chcesz być dobry dla środowiska – jedz mniej mięsa
Brytyjski dziennik „The Guardian" apeluje do czytelników, by zmienili swoje nawyki żywieniowe. Jeśli chcemy uniknąć dramatycznych skutków zmian klimatycznych, powinniśmy jeść mięso tylko cztery razy w tygodniu.Autorzy badania...
Przegląd prasy -
Coraz więcej stulatków
Rewolucja w zakresie opieki zdrowotnej doprowadziła do tego, że coraz więcej osób będzie obchodzić setne urodziny, pisze brytyjski dziennik „The Times”.
Przegląd prasy -
Wielki Zderzacz Hadronów na wokandzie
Sędzia sądu federalnego w Honolulu odrzuciła wniosek dwóch Amerykanów, którzy sprzeciwiali się uruchomieniu Wielkiego Zderzacza Hadronów. Największy w świecie akcelerator cząsteczek miał rzekomo doprowadzić do końca świata, pisze...
Przegląd prasy -
30 września 2008
Co stoi za odrzuceniem planu Paulsona, kto chciał zatrzymać Wielki Zderzacz Hadronów, jak się ma jedzenie mięsa do ochrony środowiska, ile osób obchodzi setne urodziny – oto niektóre tematy poruszane w zagranicznej prasie.
Przegląd prasy -
KE rozczarowana odrzuceniem planu Paulsona
Komisja Europejska (KE) wyraziła rozczarowanie odrzuceniem przez amerykański Kongres planu ratowania systemu finansowego i zaapelowała do USA o odpowiedzialność i szybkie decyzje wobec kryzysu finansowego.
Gospodarka -
Polacy wracają z Iraku
Do kraju wróciło we wtorek z misji w Iraku ok. 180 żołnierzy służących w ramach ostatniej, X zmiany polskiego kontyngentu wojskowego. Wczesnym popołudniem żołnierze przylecieli samolotem na podszczecińskie lotnisko w Goleniowie.
Kraj -
IPN przeprosi Sznuka
Instytut Pamięci Narodowej ma przeprosić znanego dziennikarza Tadeusza Sznuka za bezprawne pomówienie o współpracę z tajnymi służbami PRL - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Kraj -
Indie: 168 ofiar paniki w świątyni
Już do 168 wzrosła liczba pielgrzymów stratowanych przez tłum w hinduistycznej świątyni koło miasta Dżodhpur w indyjskim Radżastanie. Około 100 osób jest rannych.
Życie -
Odrzucenie planu wynikiem rozpadu przywództwa
Główną przyczyną odrzucenia przez Izbę Reprezentantów ustawy o udzieleniu 700 mld dolarów pomocy amerykańskim instytucjom finansowym, jest niezrozumienie powagi sytuacji i brak zaufania do liderów politycznych i biznesowych – pisze...
Przegląd prasy -
Rostowski: oszczędności Polaków są bezpieczne
Polacy mogą spać spokojnie, jeśli chodzi o wpływ kryzysu finansowego w USA na polską gospodarkę, na ich oszczędności i zaciągnięte kredyty - zapewnił minister finansów Jacek Rostowski na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.
Gospodarka -
Łukaszenka żąda zniesienia sankcji
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zażądał od Zachodu zniesienia sankcji pomimo krytyki ze strony zachodnich obserwatorów, którzy uznali, że niedzielne wybory parlamentarne nie spełniły demokratycznych standardów.
Świat -
Zdrowa rodzina dzieci chorych wenerycznie
Wszystkie osoby, które mogły mieć kontakt z trójką dzieci z Oświęcimia, zarażonych chorobą weneryczną, są zdrowe - wykazały badania lekarskie. Prokuratura w Oświęcimiu prowadzi postępowanie ws. zarażenia chorobą weneryczną trzech sióstr:...
Życie -
PW ukarana za naruszanie praw studentów
53 tys. zł kary ma zapłacić Politechnika Warszawska za naruszenie praw studenckich. Naruszenia te, to nieinformowanie w umowach o dodatkowych opłatach m.in. za wyrabianie i duplikowanie dokumentów czy powtarzanie semestru.
Kraj -
Projekt ustawy o "pomostówkach" przyjęty
Rząd przyjął projekt ustawy o emeryturach pomostowych. Gabinet Tuska chce, by ustawa została uchwalona i podpisana przez prezydenta do końca roku, tak aby mogła wejść w życie 1 stycznia 2009 r., zastępując wygasające z tym dniem przepisy...
Gospodarka -
Boruc wraca do kadry
Artur Boruc, Dariusz Dudka i Radosław Majewski, zawieszeni po meczu towarzyskim z Ukrainą we Lwowie z powodów dyscyplinarnych, zostali powołani przez selekcjonera reprezentacji Leo Beenhakkera na mecze eliminacji piłkarskich mistrzostw...
Życie -
Mniejszy deficyt
Deficyt budżetu po wrześniu wyniósł około 4,5 mld zł wobec 16,7 mld zł zakładanych w harmonogramie wykonania budżetu - poinformowała PAP wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska.
Gospodarka -
Moskiewski sąd udostępnił akta 10 ofiar z Katynia
Moskiewski Okręgowy Sąd Wojskowy odroczył do 9 października rozpatrywanie skargi na postępowanie Głównej Prokuratury Wojskowej Rosji, która utajniła swe postanowienie o umorzeniu śledztwa ws. Katynia.
Świat -
Robert Plant: żadnej trasy, żadnej płyty
Robert Plant postanowił rozwiać plotki i spekulacje dotyczące rzekomej reaktywacji Led Zeppelin. Na oficjalnej stronie wokalista napisał, że nie zamierza z nikim wyruszać w trasę przynajmniej przez dw
KulturaMuzyka -
Janet Jackson w szpitalu
Janet Jackson trafiła do szpitala na kilka chwil przed koncertem w Montrealu.
KulturaMuzyka -
Podział Kosowa?
Serbski prezydent Boris Tadić zapowiedział, że jeśli dyplomatyczne próby utrzymania Kosowa jako integralnej części Serbii zakończą się fiaskiem, to rozważy ewentualność jego podziału.
Świat -
Komorowski: pomoc publiczna dla szpitali nie wymaga zgody UE
Urząd Komitetu Integracji Europejskiej stoi na stanowisku, że pomoc publiczna dla szpitali przekształcanych w spółki prawa handlowego nie wymaga zgody Komisji Europejskiej - poinformował marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (PO).
Kraj -
Mułła Omar stawia warunki siłom koalicji
Przywódca talibów mułła Omar ogłosił, że gwarantuje bezpieczeństwo siłom międzynarodowym, jeśli zdecydują się wycofać z Afganistanu. W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej mułła zagroził, że jeśli siły koalicji pozostaną to...
Świat -
Dąbrowski dyrektorem Teatru Wielkiego
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski powołał Waldemara Dąbrowskiego na stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie.
Życie -
"W Austrii nie ma powrotu do nastrojów nazistowskich"
Bardzo dobry wynik skrajnej prawicy w wyborach parlamentarnych w Austrii nie oznacza powrotu nastrojów nazistowskich w tym kraju - pisze brytyjski dziennik "Daily Telegraph".
Świat -
Cohen zaśpiewa na Torwarze
Fani legendarnego kanadyjskiego pieśniarza i kompozytora Leonarda Cohena usłyszą go 1 października podczas trzygodzinnego koncertu na warszawskim Torwarze.
KulturaMuzyka -
Komorowski: projekt budżetu na 2009 rok wpłynął do Sejmu
Projekt ustawy budżetowej na 2009 rok wpłynął do Sejmu - poinformował marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Według projektu, deficyt budżetu w 2009 r. wyniesie 18,2 mld zł, dochody ponad 303,5 mld, a wydatki ok. 321,7 mld. Sejm zajmie...
Gospodarka -
Cadbury: polskie wyroby są bezpieczne dla konsumentów
Skażenie melaminą produktów Cadbury dotyczy wyłącznie wyrobów produkowanych w Chinach. Polscy konsumenci są bezpieczni - zapewniła Marta Pokutycka, odpowiedzialna za kontakty z mediami w Cadbury Wedel Polska.
Gospodarka -
Rosja nie wpuści obserwatorów UE do strefy bezpieczeństwa
Obserwatorzy UE nie będą mieli na razie dostępu do strefy bezpieczeństwa wokół Osetii Południowej - poinformował rzecznik rosyjskich sił pokojowych w Gruzji.
Świat -
USA znosi wizy dla Litwinów
Litwini do USA bez wiz pojadą już w drugiej połowie października - zapowiedział prezydent USA George Bush podczas spotkania w Waszyngtonie w prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem. O zniesienie wiz do USA Litwa zabiegała od 8 lat.
Świat -
Szef CSU zrezygnuje ze stanowiska
Szef bawarskiej CSU Erwin Huber poinformował, że zrezygnuje ze stanowiska w związku z dotkliwymi stratami ugrupowania w niedzielnych wyborach do parlamentu kraju związkowego (landtagu).
Świat -
Podlaskie: dyrektor urzędu pracy pozostanie w areszcie
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sejnach (Podlaskie), podejrzany o zgwałcenie bezrobotnej kobiety, pozostanie w areszcie - postanowił Sąd Okręgowy w Suwałkach, który rozpatrywał zażalenie obrońców podejrzanego.
Kraj -
Rosja: nieudany zamach na szefa MSW Inguszetii
Zamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze w Nazraniu w nieudanym zamachu na ministra spraw wewnętrznych rosyjskiej Inguszetii - podała miejscowa milicja. W zamachu ranni zostali trzej przechodnie i motocyklista.
Świat -
GUS: PKB w 2007 r. wzrósł o 6,7 proc.
Dynamika PKB w 2007 roku wyniosła 6,7 proc. wobec wcześniejszych szacunków na poziomie 6,6 proc. Wartość nominalna PKB w 2007 roku wyniosła 1.175,266 mln zł - podał Główny Urząd Statystyczny w komunikacie.
Gospodarka -
TK bada, czy można nakazać zestrzelenie porwanego samolotu
Trybunał Konstytucyjny bada, czy polskie władze mają prawo nakazać zniszczenie samolotu pasażerskiego, np. gdy porwali go terroryści i może stanowić zagrożenie - jak w przypadku ataków z 11 września 2001 r. w USA.
Kraj -
Niemcy: stopa bezrobocia najniższa od 16 lat
Stopa bezrobocia w Niemczech we wrześniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła bez zmian 7,6 proc. - podał Federalny Urząd Pracy. To najniższy poziom od 16 lat.
Gospodarka -
Jest śledztwo ws. umowy MON na mapy satelitarne
Prokuratura Okręgowa w Warszawie potwierdza, że od roku prowadzi śledztwo ws. zawarcia przez MON - w czasie gdy kierował nim Radosław Sikorski - umowy na dostarczanie resortowi map i zdjęć satelitarnych.
Kraj -
Ceny ropy znów ostro w dół
Na giełdzie w Nowym Jorku powrót do mocnych spadków cen ropy naftowej, po ich zniżce na poprzedniej sesji, największej od niemal 7 lat, wywołanej odrzuceniem w amerykańskim Kongresie planu ratunkowego Paulsona - podają maklerzy.
Gospodarka -
Pakistan: nowy szef wywiadu wojskowego
W Pakistanie mianowano nowego szefa wywiadu wojskowego ISI. Kilka miesięcy temu przedstawiciele USA zakwestionowali lojalność potężnej agencji wywiadowczej w wojnie z terroryzmem.
Świat -
Belgia: pomoc dla banku Dexia
Rządy Belgii, Francji i Luksemburga zapowiedziały, że zamierzają wesprzeć bank Dexia kwotą ok. 6,4 mld euro.
Gospodarka -
Pawlak: polski system finansowy nie jest mocno powiązany z USA
Na szczęście powiązania polskiego systemu finansowego z amerykańskim nie są tak mocne, by groził nam kryzys - uspokaja wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Gospodarka -
Włochy: operacja policyjna przeciwko członkom kamorry
Kilkadziesiąt osób powiązanych z zorganizowaną przestępczością aresztowała policja w rejonie Caserty na południu Włoch w ramach gigantycznej operacji przeciwko groźnemu klanowi kamorry - Casalesi.
Świat -
Prezes NBP: przed wejściem do ERM2 konstytucja musi być zmieniona
Prezes NBP Sławomir Skrzypek uważa, że trzeba wyjaśnić wszystkie prawne aspekty decyzji o przyjęciu euro. Jego zdaniem przed wejściem Polski do mechanizmu kursowego ERM2 konstytucja powinna być zmieniona.
Gospodarka -
Prezydent Afganistanu prosi króla Arabii Saudyjskiej o mediację w rozmowach z talibami
Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj poinformował, że poprosił króla Arabii Saudyjskiej o mediację w rozmach pokojowych z talibami, które miałyby doprowadzić do zakończenia konfliktu afgańskiego - podała agencja AP.
Świat -
Los porwanego Polaka nadal nieznany
Nadal nieznany jest los porwanego w Pakistanie polskiego pracownika firmy Geofizyka Kraków. Jak poinformowała rzeczniczka firmy Magdalena Pachocka, nie wiadomo kto i dlaczego uprowadził inżyniera ani czego żąda za jego uwolnienie.
Kraj -
Afganistan: zginęło trzech żołnierzy koalicji
Trzech żołnierzy dowodzonej przez USA koalicji międzynarodowej zginęło w wybuchu bomby podłożonej przy drodze na południu Afganistanu - poinformowało dowództwo koalicji.
Świat -
Pakistan: 37 ofiar zderzenia autobusu z ciężarówką
Co najmniej 37 ludzi zginęło, większość spalonych żywcem, w wyniku zderzenia wiozącego ich autobusu z ciężarówką rozwożącą mleko w Pakistanie - podały władze.
Życie -
Ustawa medialna: PO poprze projekt SLD?
Koalicji rządzącej tak zależy na szybkich zmianach we władzach mediów publicznych, że rozważa poparcie projektu autorstwa lewicy - pisze "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Kaczyński chwali "Fakty"
PiS bojkotuje TVN. Prezydent Lech Kaczyński ma inne zdanie - chwali sztandarowy program informacyjny tej stacji. Prezydent przyznał, że "Fakty" są bardziej obiektywne od "Wiadomości" TVP - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Gdzie jest ustawa Pitery?
Program zwalczania korupcji Julii Pitery, jest tylko w sferze planów. Rządowe Centrum Legislacji ma wątpliwości, czy przygotowane przez nią rozwiązania są zgodne z konstytucją - ustaliła "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Szymański będzie nowym szefem CIR
Grzegorz Szymański, dotychczasowy szef departamentu komunikacji społecznej w kancelarii premiera, będzie nowym szefem Centrum Informacyjnego Rządu - dowiedział się nieoficjalnie "Dziennik".
Przegląd prasy -
Czy szefowie MON popełnili przestępstwo?
Czy Radosław Sikorski, gdy był ministrem w rządzie PiS, i jego zastępca popełnili przestępstwo? ABW bada umowy, jakie szefowie MON zawierali z jedną ze spółek w 2006 r. - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Konflikt wokół Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz ma spotkać się we wtorek z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim i rozmawiać o projekcie stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej - zapowiada "Życie Warszawy".
Przegląd prasy -
Kontrowersyjna Filmoteka Szkolna
W gimnazjach i liceach realizowany będzie program "Filmoteka szkolna". Dobór reżyserów, w tym "pieszczochów" PRL, i tytułów obrazów budzi kontrowersje - ocenia "Nasz Dziennik".
Przegląd prasy -
Listy gończe w Internecie?
MSWiA i policja chcą, by wszystkie listy gończe za groźnymi przestępcami były publikowane w sieci - pisze "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Poród może nie boleć
Ginekolodzy apelują do Ministerstwa Zdrowia o zniesienie opłat za znieczulenia pacjentek podczas porodów. Zdaniem lekarzy kobieta ma prawo do znieczulenia dlatego, że boi się bólu - pisze "Metro".
Przegląd prasy -
Większe wydatki na ZUS
Przyjęta przez rząd ustawa budżetowa zakłada, że w 2009 roku wydatki na działalność ZUS wzrosną o prawie 630 mln zł - pisze "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
2008-09-30
ABW bada, czy szefowie MON popełnili przestępstwo, ustawa Pitery – nadal tylko w sferze planów, 630 mln złotych więcej na ZUS, Kaczyński bojkotuje, ale… chwali, listy gończe w Internecie – o tym m.in. pisze dzisiejsza...
Przegląd prasy -
Większe wydatki na ZUS
Przyjęta przez rząd ustawa budżetowa zakłada, że w 2009 roku wydatki na działalność ZUS wzrosną o prawie 630 mln zł - pisze "Gazeta Prawna".
Gospodarka -
Perez kończy karierę
Mistrz olimpijski z Atlanty i wicemistrz z Pekinu, trzykrotny mistrz świata (2003, 2005 i 2007) w chodzie sportowym Jefferson Perez postanowił zakończyć karierę. 34-letni reprezentant Ekwadoru zdobył pierwszy w historii swego kraju złoty...
Życie -
OBWE: wybory na Białorusi nie spełniły demokratycznych standardów
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie uznała, że wybory parlamentarne na Białorusi nie spełniły demokratycznych standardów - ogłosiła w Mińsku misja obserwacyjna OBWE.
Świat