1 października 2008
-
Rada Europy nie ukarała Rosji
Parlamentarzyści Rady Europy w Strasburgu odrzucili wniosek o ukaranie Rosji w związku z sierpniowym konfliktem z Gruzją. Zgromadzenie zdecydowało "potwierdzić prawa przysługujące rosyjskiej delegacji".
Świat -
USA: giełda w dół
Sesja na giełdzie w Nowym Jorku zakończyła się umiarkowanymi spadkami w oczekiwaniu na głosowanie w amerykańskim Senacie nad zrewidowanym planem ratunkowym dla sektora finansowego.
Gospodarka -
Węgrzy bez wiz do USA
Węgrzy będą wkrótce podróżować do USA bez wiz. Amerykańska ambasador i węgierski minister sprawiedliwości podpisali umowę o zapobieganiu przestępczości, spełniając jeden z ostatnich wymogów dołączenia do programu bezwizowego.
Świat -
Stuttgart: Radwańska odpadła w 2. rundzie
Agnieszka Radwańska odpadła w drugiej rundzie halowego turnieju WTA tenisistek w Stuttgarcie (pula nagród 650 tys. dolarów). Polka przegrała z Białorusinką Wiktorią Azarenką 1:6, 5:7.
Życie -
USA: polski ksiądz molestował 16-latkę w samolocie
Polski ksiądz katolicki przyznał się przed sądem okręgowym w Newarku w stanie New Jersey do molestowania 16-letniej dziewczyny na pokładzie samolotu lecącego w lipcu z Warszawy do Newarku w USA.
Świat -
Zderzenie dwóch francuskich myśliwców nad Bretanią
Dwa myśliwce Super-Etendard francuskiej marynarki wojennej zderzyły się po południu podczas lotu treningowego nad morzem u wybrzeżu Bretanii. Pilot jednej maszyny katapultował się i został uratowany; trwają poszukiwania drugiego.
Świat -
Polski tydzień w CNN
Telewizja CNN przygotowuje serię programów o Polsce, które nadane zostaną w przyszłym tygodniu, począwszy od 6 października.
Życie -
Poettering o Białorusi, Ukrainie i Gruzji
Wybory na Białorusi nie były przygotowane w uczciwy sposób - uważa przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering. Jak podkreślił wskazuje na to fakt, że do tamtejszego parlamentu nie dostał się żaden przedstawiciel opozycji.
Świat -
UE wycofa się z Bośni i Hercegowiny?
Ministrowie obrony państw UE skłaniają się ku zakończeniu militarnej misji w Bośni i Hercegowinie (BiH) i przekształceniu jej w misję szkoleniową lub cywilną z elementami wojskowymi - powiedział francuski minister Herve Morin.
Świat -
Polska chce pozostać w Czadzie
Francuskie źródła poinformowały, że kilka krajów UE, w tym Polska, deklaruje gotowość pozostania w Czadzie dłużej niż tylko do 15 marca, kiedy wygasa mandat unijnej misji EUFOR, która chroni uchodźców z Darfuru.
Świat -
Nie dla traktatu, jeśli KE odrzuci plany ws. stoczni?
Szczeciński senator PO Krzysztof Zaremba uważa, że Polska powinna się wstrzymać z ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego, jeśli Komisja Europejska podejmie negatywną decyzję w sprawie prywatyzacji polskich stoczni.
Kraj -
Nowy szef CIR
Grzegorz Szymański objął stanowisko szefa Centrum Informacyjnego Rządu - potwierdziło CIR. Szymański na stanowisku szefa CIR zastąpił Jacka Filipowicza, który zrezygnował, jak sam mówił, ze względów osobistych.
Kraj -
Dogrywka w wyborach na szefa SdPl
Sekretarz SdPl Wojciech Filemonowicz i członek zarządu partii Bartosz Arłukowicz będą konkurować podczas kongresu Socjaldemokracji o fotel przewodniczącego partii. Korespondencyjne wybory szefa partii nie przyniosły rozstrzygnięcia.
Kraj -
UniCredit pikuje?
Środa była dniem nerwowości na giełdzie w Mediolanie z powodu kilkakrotnego zawieszenia handlu akcjami największego włoskiego banku UniCredit w rezultacie nadmiernego spadku kursu.
Gospodarka -
Bez porozumienia ws. Stoczni Gdańsk i Gdynia
Nie udało się przyjąć wspólnego stanowiska na spotkaniu w sprawie planu restrukturyzacji Stoczni Gdańsk i Gdynia. Spotkanie zorganizował wojewoda pomorski.
Gospodarka -
FIFA stawia Polsce ultimatum
Jeżeli do 6 października nie zostanie uchylona decyzja o wprowadzeniu kuratora do PZPN, mogą zostać odwołane mecze reprezentacji Polski z Czechami (11.10) i Słowacją (15.10) w eliminacjach mistrzostw świata - poinformował w piśmie do...
Świat -
"UEFA solidaryzuje się z FIFA"
William Gaillard, doradca prezydenta Europejskiej Unii Piłkarskiej Michela Platiniego, oświadczył, że UEFA solidaryzuje się z decyzją FIFA, która postawiła Polsce ultimatum: przywrócenie legalnych władz PZPN albo wykluczenie z...
Świat -
Miedwiediew: Rosja wycofa się z Gruzji do 10 października
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew obiecał, że Moskwa wywiąże się ze wszystkich zobowiązań, wynikających z planu pokojowego dla Gruzji, który uzgodnił z przywódcą Francji Nicolasem Sarkozym. Miedwiediew poradził też USA, by te zajęły...
Świat -
Seria zamachów w Indiach
Dwie osoby zginęły i co najmniej 100 zostało rannych w serii zamachów, do których doszło w północno-wschodnich Indiach na zatłoczonych bazarach i dworcu autobusowym
Świat -
Rekordowa cena gazu z Rosji
Cena gazu eksportowanego do Europy z Rosji osiągnęła w październiku rekord wszech czasów, przekraczając 500 dolarów za tysiąc metrów sześciennych - oświadczył prezes Gazpromu Aleksiej Miller.
Gospodarka -
"Kurator nie miał uprawnień do zawieszenia władz PZPN"
Kurator ustanowiony w Polskim Związku Piłki Nożnej nie miał prawa zawiesić władz PZPN - uważa członek prezydium Trybunału Arbitrażowego przy PKOl mecenas Wiktor Cajsel.
Kraj -
Drzewiecki: w środę do FIFA i UEFA dotrą przetłumaczone dokumenty
Minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki, który uczestniczył na Podkarpaciu w otwarciu kolejnych boisk Orlik 2012, zapowiedział, że w środę dotrą do władz UEFA i FIFA przetłumaczone dokumenty: jego wniosek o powołanie kuratora w...
Kraj -
UE wyśle misję wojskową do Somalii
Unia Europejska chce wystartować w tym roku z kolejną misją wojskową, angażując europejską flotę powietrzno-morską w walkę z piractwem w okolicach wybrzeża Somalii - ogłosił francuski minister obrony Herve Morin.
Świat -
Główny Inspektor Pracy zapowiada zmiany w PIP
Przymiarki do wprowadzenia telepracy, zrezygnowanie z kosztownego wynajmowania pomieszczeń na inspektoraty i docelowo wzrost wynagrodzeń pracowników Inspekcji zapowiedział Główny Inspektor Pracy, Tadeusz Zając.
Gospodarka -
KE nałożyła na MOL 23,7 mln euro kary
Komisja Europejska nałożyła na MOL karę w wysokości 23,7 mln euro, za udział spółki w działaniu uzgodnionym na europejskim rynku naftowym pomiędzy 1992 a 2005 rokiem - poinformował MOL w komunikacie.
Gospodarka -
UKE: operatorzy komórkowi mają obniżyć stawki
Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) planuje do 2014 roku znieść asymetrię stawek hurtowych (tzw. MTR), które operatorzy pobierają za połączenia między sobą.
Gospodarka -
Zmarł rysownik Boris Jefimow, autor "wuja Sama"
Rysownik Boris Jefimow, który stworzył na użytek radzieckiej propagandy postać wuja Sama uosabiającego kapitalistyczną Amerykę, zmarł w wieku 108 lat - poinformowała rodzina zmarłego.
Życie -
"Nie ma zagrożeń dla polskiego systemu finansowego"
Sytuacja na polskim rynku finansowym jest stabilna i w tej chwili nie ma zagrożeń dla systemu finansowego - uznali członkowie Komitetu Stabilności Finansowej.
Gospodarka -
Powstała podkomisja ds. zmian w ordynacjach
Sejmowa Komisja Ustawodawcza powołała podkomisję nadzwyczajną ds. zmian w ordynacjach wyborczych. Siedmioro posłów, którzy się w niej znaleźli, będzie pracowało m.in. nad zmianami dotyczącymi finansowania kampanii prezydenckiej.
Kraj -
Szwedzki minister niemile widziany w Moskwie
Minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt jest zdaniem szwedzkich mediów osobą niemile widzianą w Moskwie. Jak poinformował sztokholmski "Aftonbladet", nie powiodły się próby zorganizowania jego wizyty w Rosji.
Świat -
Afganistan: koalicja potrzebuje więcej żołnierzy
W Afganistanie potrzeba więcej wojska, i to jak najszybciej - oświadczył dowódca sił międzynarodowych w tym kraju generał David McKiernan. Według niego konieczna jest też pomoc gospodarcza i polityczna.
Świat -
Na rosyjskich giełdach znowu spadki
Pod znakiem lekkiego spadku cen akcji przebiegały sesje na dwóch największych giełdach w Rosji - RTS i MICEX.
Gospodarka -
Szkoci zabiorą nam Euro 2012?
Szkocki Związek Piłki Nożnej (SFA) nie wykluczył, że wystąpi z ofertą przejęcia Euro 2012 i samodzielnego przygotowania mistrzostw, jeśli UEFA zdecyduje o odebraniu Polsce i Ukrainie praw organizatorskich - donosi "The Scotsman".
Życie -
W Sejmie boje o nowelizację prawa karnego
Wprowadzenie do Kodeksu karnego pojęcia rozszerzonego przepadku mienia pochodzącego z przestępstwa zakłada przygotowany przez PiS projekt noweli prawa karnego, którym w środę zajmował się Sejm. PO złożyła wniosek o odrzucenie projektu po...
Kraj -
UE radzi nad ochroną własnych rynków finansowych
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso ujawnił, że w UE trwają rozmowy nad "wspólnymi działaniami", które w dobie kryzysu finansowego pozwolą lepiej zagwarantować oszczędności Europejczyków zdeponowane w bankach.
Gospodarka -
Pakistan szkolił talibów?
Hiszpański wywiad twierdzi, że pakistańskie służby specjalne w 2005 roku szkoliły talibów do ataków na ważnych urzędników w Afganistanie - wynika z poufnego raportu ujawnionego przez hiszpańskie radio "Cadena Ser".
Świat -
Krawiec Elżbiety II ogłosił plajtę
Renomowana firma krawiecka Hardy Amies, szyjąca na miarę modne kreacje dla Elżbiety II, rodziny królewskiej i towarzyskiej śmietanki, potwierdziła, że zbankrutowała i wystąpiła o wyznaczenie syndyka masy upadłościowej.
Życie -
"Polska gospodarka jest odporna"
Echa kryzysu amerykańskiego nie powinny zbyt mocno docierać do Polski. Nasza gospodarka jest odporna, a banki nie stosują tak wymyślnych narzędzi jak banki amerykańskie - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" szef doradców premiera...
Gospodarka -
Dług honorowy
Od blisko dwudziestu lat kolejne polskie rządy robią wszystko, aby nie oddać mienia ani pieniędzy przesiedleńcom zza Buga. Nowe regulacje spowodują, że zwrot ułamka (jednej piątej wartości), będzie ciągnął się latami.
Kraj -
Ratunek tylko dla Stoczni Gdańskiej?
Komisja Europejska (KE) oczekuje od polskiego rządu przesłania osobnego planu restrukturyzacji dla stoczni w Gdańsku, który miałby zapewnić jej przetrwanie - podały źródła w KE.
Gospodarka -
Polacy zakończyli misję w Iraku
Amerykanie przejęli już od Polaków nadzór operacyjny w rejonie działania Wielonarodowej Dywizji Centrum- Południe; oficjalna ceremonia przekazania bazy odbędzie się za kilka dni.
Świat -
Porwany Polak żyje
MSZ weryfikuje informacje, że porwany w niedzielę w Pakistanie Polak żyje.
Świat -
Prezydent Serbii nie zgadza się na podział Kosowa
Prezydent Serbii Boris Tadić zdementował w Berlinie doniesienia, jakoby dopuszczał możliwość podziału Kosowa.
Świat -
Putin: kryzys z winy USA
Podłożem kryzysu destabilizującego światową gospodarkę jest nieodpowiedzialność amerykańskiego systemu finansowego - ocenił prezydent Rosji Władimir Putin.
Świat -
Wypalą prochy Kurta Cobaina
Szczątki Kurta Cobaina posłużą jako część projektu, który przygotowuje artystka, Natascha Stellmach. Niemka twierdzi, iż nabyła prochy legendarnego lidera Nirvany i zamierza je... wypalić.
KulturaMuzyka -
Ostatnie bilety na Róisín Murphy
12 listopada w warszawskim klubie Stodoła zaśpiewa Róisín Murphy. Niezdecydowani sympatycy wokalistki powinni się spieszyć, gdyż kończą się bilety na koncert.
KulturaMuzyka -
"Nie dopuścimy do ucieczki Polaków"
Studenci i utalentowani naukowcy wyjeżdżają za granicę, trzeba się starać zatrzymać ich w kraju - mówiła rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska- Macukow podczas inauguracji roku akademickiego na UW.
Życie -
Dzieci zatruły się chlorowodorem
20 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Kluczach (woj. małopolskie) przebywa w szpitalach z objawami zatrucia chlorowodorem. Rano z powodu obecności w powietrzu toksycznej substancji ewakuowano z budynku szkoły w sumie ponad 600...
Życie -
Misja UE w Gruzji bez problemów
Pierwszy dzień unijnej misji obserwacyjnej w Gruzji przebiega bez problemów, można oczekiwać, że do 10 października nastąpi pomyślne wycofanie rosyjskich żołnierzy - oceniła rzeczniczka koordynatora unijnej dyplomacji Javiera Solany.
Świat -
Naukowcy pracują nad odzieżą antybakteryjną
Fartuchy szpitalne niepodatne na namnażanie bakterii i grzybów, "antybakteryjna" bielizna np. dla wojska - być może będą dostępne na rynku dzięki badaniom naukowców z Politechniki Gdańskiej (PG).
Życie -
Rozpoczęła się kontrola w PZLA
Zgodnie z zapowiedzią ministra sportu i turystyki Mirosława Drzewieckiego w środę rozpoczęła się w Polskim Związku Lekkiej Atletyki kontrola resortu. Według planu ma potrwać prawie do końca roku.
Życie -
Spada aktywność wspólnot parafialnych
W porównaniu z rokiem 2005 respondenci odnotowują w swych parafiach zmniejszoną aktywność wspólnot parafialnych - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Życie -
Kalorie w menu
Kalifornia jako pierwszy stan USA narzuciła restauracjom obowiązek opisywania zawartości kalorycznej potraw w menu. Nowe prawo to część programu walki z otyłością Amerykanów, pisze „Washington Post”.
Przegląd prasy -
Ekologiczna energia droższa o ok. 60 procent
Radykalne ograniczenie emisji dwutlenku węgla przez w miarę nowoczesną elektrownię węglową spowodowałoby wzrost kosztu produkcji energii co najmniej o 60 proc. - oceniają naukowcy. Wdrożenie niezbędnych do redukcji rozwiązań zajęłoby 6-8...
Gospodarka -
PO chce przejąć polską piłkę?
Zdaniem polityków SLD Wojciecha Olejniczaka i Jerzego Szmajdzińskiego ustanowienie - na wniosek ministra sportu - kuratora w PZPN świadczy o tym, że PO chce przejąć władzę w polskiej piłce.
Kraj -
Decyzje dot. mienia zabużańskiego w rękach wojewodów
Wojewoda będzie upoważniony do weryfikowania zaświadczeń i decyzji dotyczących mienia zabużańskiego - zakłada projekt nowelizacji ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza granicami RP.
Kraj -
Niebezpiecznie wysokie obcasy
Brytyjski dziennik „The Independent” pisze, że leczenie urazów spowodowanych noszeniem butów na wysokim obcasie, kosztuje Brytyjczyków aż 29 milionów funtów rocznie.
Przegląd prasy -
Imigrant z Ghany pobity przez strażników
22-letni imigrant z Ghany został pobity, opluty i obrzucony wyzwiskami przez strażników miejskich w Parmie w północnych Włoszech, donosi „La Repubblica”.
Przegląd prasy -
Wiara koi ból
Oksfordzcy naukowcy udowodnili, że siłą umysłu można uśmierzyć ból, a osobom religijnym łatwiej znosić cierpienie, pisze brytyjski dziennik „The Guardian”.
Przegląd prasy -
Koniec amerykańskiej dominacji
Ameryka traci swoją dominującą pozycję w światowej gospodarce, pisze "Der Spiegel". To koniec arogancji, podkreśla autor komentarza.
Przegląd prasy -
Rosja poprze Tymoszenko
Premier Ukrainy Julia Tymoszenko podpisze z Moskwą umowę gazową, która ma wykazać poparcie Rosji dla jej rządu, choć w umowie nie zostanie wymieniona ostateczna cena gazu - pisze agencja Reutera, powołując się na agencję Interfax.
Świat -
Szacunek dla tyrana
Nawet po wojnie z Rosją, wielu Gruzinów czci Stalina, pisze International Herald Tribune, międzynarodowy dziennik wydawany w Nowym Jorku.
Przegląd prasy -
"Walka o stocznie trwa"
Walka cały czas trwa - tak szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak skomentował zapowiedź unijnej komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes, że zaproponuje ona Komisji Europejskiej podjęcie negatywnej decyzji w sprawie polskich...
Gospodarka -
Spotkanie w sprawie porwanego Polaka
Wiceminister spraw zagranicznych Ryszard Schnepf poprosił podczas środowego spotkania w Warszawie ambasador Pakistanu Seemę Ilahi Baloch o dalsze priorytetowe podejście władz pakistańskich do sprawy porwanego Polaka.
Kraj -
Potrzebne inwestycje w górnictwo
Zasoby węgla kamiennego dostępne w czynnych kopalniach zmniejszą się do 2020 roku prawie o jedną trzecią. Potrzeba inwestycji w nowe poziomy i pola wydobywcze oraz rozpoznania i udostępnienia nowych złóż - wskazują naukowcy z Głównego...
Gospodarka -
Sikorski rozmawiał z premierem Japonii
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozmawiał w środę w Tokio z szefem dyplomacji japońskiej Hirofumim Nakasone m.in. o konflikcie rosyjsko-gruzińskim, walce ze zmianami klimatycznymi i o współpracy dwustronnej.
Świat -
Zgoda w obozie pomarańczowych?
Premier Ukrainy Julia Tymoszenko powiedziała, że jest gotowa zaakceptować wszelkie warunki prezydenta Wiktora Juszczenki w celu zrekonstruowania prozachodniej koalicji.
Świat -
Proste rozwiązanie
Sytuacja w Polskim Związku Piłki Nożnej sama się rozwiąże, jeśli władza przestanie w tym przeszkadzać.
Życie -
Grad chce wyjaśnień ws. stoczni
Minister skarbu Aleksander Grad chce, aby do piątku unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes przedstawiła resortowi w formie pisemnej uwagi i analizy, dotyczące zarzutów co do programów restrukturyzacyjnych polskich stoczni.
Gospodarka -
Stalin na topie
W najbliższą niedzielę prorządowa stacja telewizyjna Rossija nada pierwszy odcinek programu, w którym widzowie zadecydują, kto jest najwybitniejszym Rosjaninem w historii. Z listy pięciuset kandydatów internauci wybrali 12 finalistów....
Przegląd prasy -
Obama przed McCainem
Większość amerykańskich wyborców uważa, że Ameryka znalazła się w kryzysie finansowym, pisze „Washington Post”, powołując się na najnowsze wyniki sondażu przeprowadzonego wspólnie przez dziennik i ABC News.
Przegląd prasy -
1 października 2008
Kto przewodzi w sondażach prezydenckich w USA i czego obawiają się Amerykanie, kto zdaniem Rosjan jest najwybitniejszą postacią w historii, czy wiara pomaga uśmierzyć ból, dlaczego Gruzini nadal czczą Stalina – takie tematy porusza...
Przegląd prasy -
Czterech kandydatów na prezesa PZPN
Zbigniew Boniek, Tomasz Jagodziński, Zdzisław Kręcina i Grzegorz Lato są - w kolejności alfabetycznej - kandydatami na stanowisko prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. O kolejną reelekcję nie będzie ubiegał się urzędujący od 1999 roku...
Życie -
Strajk w Bollywood
Ponad 100 tysięcy pracowników Bollywood i indyjskiej telewizji rozpoczęło bezterminowy strajk, protestując przeciwko nieregularnym wypłatom wynagrodzeń i zatrudnianiu osób, które nie należą do związków zawodowych.
Życie -
Poseł poręczył za podejrzanego o rozbój
Były minister zdrowia Marek Balicki, poseł Lewicy, poręczył za Sebastiana Ł. oskarżonego o wielokrotne wyłudzenie pieniędzy.
Tylko u Nas -
Będzie odprężenie rosyjsko-niemieckie?
Kanclerz Niemiec Angela Merkel udaje się do Petersburga na odbywające się po raz 10. rosyjsko- niemieckie konsultacje rządowe.
Świat -
Szykują się wydatki na energetykę
Około 120 mld zł musi do 2025 roku wydać polska energetyka na odtwarzanie i rozwój mocy oraz inwestycje dostosowujące sektor do unijnych standardów ekologicznych i regulacji klimatycznych - ocenia resort rozwoju regionalnego.
Gospodarka -
Costner śpiewa country
Kevin Costner już niebawem zaprezentuje się fanom jako gwiazdor muzyki country.
Kultura -
Stoczniowcy chcą spotkania z premierem
Trzy związki zawodowe ze Stoczni Gdynia zaapelowały w liście do premiera Donalda Tuska i ministra gospodarki Aleksandra Grada o pilne spotkanie w sprawie przyszłości zakładu.
Kraj -
Sikorski ostrzega przed powtórką scenariusza gruzińskiego
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ostrzegł w Tokio państwa Zachodu, że rosyjska interwencja na Ukrainie, przypominająca sierpniowe wydarzenia w Gruzji, naruszyłaby równowagę sił w Eurazji.
Świat -
PiS za ponadpartyjnym porozumieniem dla gospodarki
Wobec kryzysu na światowych rynkach Prawo i Sprawiedliwość zaapelowało o zawarcie "ponadpartyjnego porozumienia dla gospodarki".
KrajGospodarka -
W Europie optymizm na giełdach
Rosną indeksy na giełdach w zachodniej Europie z powodu oczekiwań, że amerykańscy kongresmeni przyjmą plan ratunkowy Paulsona dla systemu finansowego w USA - podają maklerzy.
Gospodarka -
Rehabilitacja ostatniego cara
Rosyjski Sąd Najwyższy orzekł, że ostatni car Rosji i jego rodzina, zamordowani przez bolszewików w roku 1918, byli ofiarami represji politycznych, zatem przysługuje im rehabilitacja.
Życie -
Włochy: "dziennikarze kłamią"
Aż 68 procent Włochów uważa, że dziennikarze kłamią - wynika z sondażu, przedstawionego w Mediolanie podczas obrad izby dziennikarskiej Lombardii.
Życie -
Boniek: nie konsultowaliśmy się z Platinim
Zdaniem Zbigniewa Bońka szef UEFA Michel Platini nie wiedział o zamiarach Ministerstwa Sportu i Turystyki względem PZPN. Z kolei minister Mirosław Drzewiecki powiedział, że pytał szefów FIFA i UEFA, czy uznają ewentualną decyzję...
Życie -
Jest kryzys, czy go nie ma?
W dni nieparzyste świat znajduje się na krawędzi katastrofy i wszyscy inwestorzy i komentatorzy przekonani są, że czeka nas wielki kryzys. W dni parzyste natomiast wychodzi słoneczko, wraca optymizm, giełdy rosną, a wielu inwestorów...
Gospodarka -
Tragedia w szkole: 5 uczniów nie żyje
Pięcioro uczniów zginęło, a 10 osób zostało rannych w następstwie zawalenia się części szkoły w obwodzie orenburskim, na Uralu. Osiem osób może znajdować się pod gruzami.
Świat -
Jak rząd pomoże stoczniom?
Pomoc dla polskich stoczni to obszar działań rządu w stosunku do Komisji Europejskiej - powiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pytany czy izba ta zajmie się sprawą negatywnej opinii unijnej komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes...
Kraj -
Gomułka: prezydent źle poinformowany ws. banków
Prezydent Lech Kaczyński jest chyba źle poinformowany o sytuacji sektora finansowego w Polsce lub "ma złe intuicje" w tej sprawie - powiedział główny ekonomista Business Centre Club prof. Stanisław Gomułka.
Gospodarka -
"Nic nie wiem o odejściu Stasiaka"
Wiceszef BBN Witold Waszczykowski powiedział, że nic nie wie, by jego przełożony Władysław Stasiak miał wkrótce przestać kierować Biurem. Informację taką podał "Dziennik".
Kraj -
Jaruzelski zyska na obniżeniu emerytury
Gen. Wojciech Jaruzelski może zyskać na planowanej przez PO obniżce emerytur byłych funkcjonariuszy Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). Z mocy prawa nadal przysługuje mu bowiem emerytura prezydencka czyli ok. 10 tys. złotych...
Przegląd prasy -
2008-10-01
Ile zyska Jaruzelski na obniżeniu emerytury, Stasiak odpowie za zawiadomienie prokuratury, jak Kownacki szuka oszczędności w Kancelarii Prezydenta, co sądzi o gospodarce Michał Boni – o tym informują dzisiejsze gazety.
Przegląd prasy -
"Polska gospodarka jest odporna"
Echa kryzysu amerykańskiego nie powinny zbyt mocno docierać do Polski. Nasza gospodarka jest odporna, a banki nie stosują tak wymyślnych narzędzi jak banki amerykańskie - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" szef doradców premiera...
Przegląd prasy -
Audyt w Kancelarii Prezydenta
Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki zarządził audyt w tej instytucji - informuje "Rzeczpospolita". Kownacki wyjaśnia, że audyt ma poprawić pracę kancelarii i poszukać oszczędności.
Przegląd prasy -
Bezpieczne banki
Mimo kłopotów zachodnich instytucji finansowych, żadnemu z banków w Polsce nie grozi upadłość - twierdzą eksperci pytani przez "Gazetę Prawną".
Przegląd prasy -
Rząd spieszy się z reformą edukacji
Propozycja rządu dotycząca obniżenia wieku szkolnego do 6 lat nie jest dobra, bo zakłada pośpiech - mówi w "Gazecie Wyborczej" pedagog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Elżbieta Putkiewicz.
Przegląd prasy -
Prezydent odwoła Stasiaka?
Prezydent Lech Kaczyński najprawdopodobniej odwoła Władysława Stasiaka z funkcji szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jego miejsce może zająć były szef MON Aleksander Szczygło - informuje "Dziennik".
Przegląd prasy -
Pięć Herculesów dla naszej armii
W ciągu dwóch lat polska armia otrzyma od Stanów Zjednoczonych pięć używanych samolotów transportowych typu Hercules - donosi "Nasz Dziennik".
Przegląd prasy -
Miłoszewski ocalił immunitet
Sąd dyscyplinarny drugiej instancji uchylił orzeczenie o odebraniu immunitetu prok. Wojciechowi Miłoszewskiemu, który w 2006 r. zapoznał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z aktami śledztwa paliwowego - donosi "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Rząd spieszy się z reformą edukacji
Propozycja rządu dotycząca obniżenia wieku szkolnego do 6 lat nie jest dobra, bo zakłada pośpiech - mówi w "Gazecie Wyborczej" pedagog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Elżbieta Putkiewicz.
Kraj -
Bezpieczne banki
Mimo kłopotów zachodnich instytucji finansowych, żadnemu z banków w Polsce nie grozi upadłość - twierdzą eksperci pytani przez "Gazetę Prawną".
Gospodarka -
Obama przed McCainem
Demokratyczny kandydat na prezydent USA Barack Obama wciąż wyprzedza swojego republikańskiego rywala Johna McCaina.
Świat -
Audyt w Kancelarii Prezydenta
Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki zarządził audyt w tej instytucji - informuje "Rzeczpospolita". Kownacki wyjaśnia, że audyt ma poprawić pracę kancelarii i poszukać oszczędności.
Kraj -
Prezydent odwoła Stasiaka?
Prezydent Lech Kaczyński najprawdopodobniej odwoła Władysława Stasiaka z funkcji szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jego miejsce może zająć były szef MON Aleksander Szczygło - informuje "Dziennik".
Kraj -
Jaruzelski zyska na obniżeniu emerytury
Gen. Wojciech Jaruzelski może zyskać na planowanej przez PO obniżce emerytur byłych funkcjonariuszy Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). Z mocy prawa nadal przysługuje mu bowiem emerytura prezydencka czyli ok. 10 tys. złotych...
Kraj -
Miłoszewski ocalił immunitet
Sąd dyscyplinarny drugiej instancji uchylił orzeczenie o odebraniu immunitetu prok. Wojciechowi Miłoszewskiemu, który w 2006 r. zapoznał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z aktami śledztwa paliwowego - donosi "Rzeczpospolita".
Kraj