8 października 2008
-
Paulson: kryzys nie minie szybko
Sekretarz skarbu USA Henry Paulson powiedział, że kryzys na rynkach finansowych nie minie szybko i zaapelował o cierpliwość, ostrzegając jednocześnie, że możliwe są upadki dalszych banków.
Gospodarka -
Palikot zapowiada wysłanie świńskiego łba "PZPN-owskiej mafii"
Poseł PO Janusz Palikot zszokował widzów TVN24, przynosząc łeb świni, który, jak zapowiedział" wyśle "PZPN-owskiej mafii". Twierdził też m.in., że PZPN, że szuka haków na ministra sportu. Prezes PZPN odpowiada: to nieprawda, Palikot...
Kraj -
USA: na giełdzie nadal spadki
Mimo kolejnych cięć stopy procentowej przez amerykański bank centralny (Fed) nowojorska giełda zakończyła sesję sporymi spadkami głównych indeksów.
Gospodarka -
Wlk. Brytania wycofa się z Kosowa
Wielka Brytania wycofa się całkowicie z Kosowa do końca bieżącego roku, gdyż sytuacja jest tam "stabilna, choć delikatna" - zapowiedział minister obrony John Hutton.
Świat -
Tusk w Hiszpanii o współpracy gospodarczej
W Kordobie odbyły się V polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem szefów rządów obu krajów.
Świat -
Juszczenko rozwiązał parlament
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko ogłosił, że podjął decyzję o rozwiązaniu parlamentu.
Świat -
Prezydent Niemiec wstrzymuje się z ratyfikacją Traktatu
Prezydent Niemiec Horst Koehler zaaprobował treść Traktatu Lizbońskiego, ale - zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami - wstrzymuje się z podpisaniem dokumentu ratyfikacyjnego do czasu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Świat -
PO zagłosuje przeciw projektowi ws. święta Trzech Króli
Prezydium klubu PO będzie rekomendować swoim posłom głosowanie przeciwko projektowi ustawy przywracającej dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli - powiedział wiceszef klubu PO Grzegorz Dolniak.
Kraj -
Gruzja: rosyjskie siły wycofują się, lecz niecałkowicie
Tbilisi potwierdziło, że rosyjskie siły wycofały się ze stref buforowych, lecz domaga się, by opuściły też Achałgori i wąwóz Kodori.
Świat -
Trwa posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej
W związku z sytuacją na międzynarodowych rynkach finansowych i decyzjami podjętymi przez główne banki centralne, trwa posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) - podał Narodowy Bank Polski.
Gospodarka -
Kownacki o piśmie z MSZ ws. delegacji na szczyt UE
Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki powiedział, że Kancelaria otrzymała pismo z MSZ informujące, że szefem delegacji na przyszłotygodniowy szczyt UE w Brukseli jest premier Donald Tusk. Jak dodał, MSZ odmówiło Lechowi Kaczyńskiemu...
Kraj -
Zapłacimy mniej rozmawiając przez stacjonarny
Stawki hurtowe telefonii stacjonarnej (tzw. FTR), które pobierają miedzy sobą operatorzy, do 2014 roku będą ujednolicone - poinformowała prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska.
Gospodarka -
100 proc. prywatyzacja może oznaczać weto
Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki powiedział, że prezydent Lech Kaczyński prawdopodobnie zawetuje rządowy projekt ustawy dotyczący prywatyzacji ochrony zdrowia, jeżeli będzie w nim przepis o 100 proc. prywatyzacji.
Kraj -
Słupsk: ambasador USA o korzyściach z instalacji tarczy
USA zależy na tym, by instalacja elementów tarczy antyrakietowej w Redzikowie koło Słupska była pozytywnym impulsem do rozwoju regionu - zapewnił w Słupsku ambasador Stanów Zjednoczonych Victor Ashe.
Kraj -
Ofiar nalotu w Afganistanie więcej, niż sądzono
W wyniku śledztwa prowadzonego przez wojsko ustalono, że w czasie amerykańskich nalotów na wioskę w Afganistanie 22 sierpnia zginęło ponad 30 cywilów, o wiele więcej niż dotychczas przyznawał Pentagon - podał "New York Times".
Świat -
Dalsze prace nad zmianami w Ordynacji Podatkowej
Posłowie skierowali do dalszych prac w sejmowej Komisji Finansów Publicznych dwa projekty zmian w Ordynacji podatkowej, przygotowane przez komisję "Przyjazne Państwo".
Gospodarka -
7,5 mld zł dla kolei do 2020 roku
Rząd chce przeznaczyć około 7,5 mld zł na modernizację i zakup taboru kolejowego do 2020 roku w ramach przejęcia przez samorządy spółki PKP Przewozy Regionalne (PKP PR) - poinformował minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.
Gospodarka -
NIK negatywnie o szkołach niepublicznych dla dorosłych
Blisko co czwarta ze skontrolowanych przez NIK niepublicznych szkół dla dorosłych została oceniona jednoznacznie negatywnie, zaś co do pozostałych były poważne zastrzeżenia - wynika z raportu NIK przedstawionego na sejmowej Komisji...
Kraj -
"Kopernikus" ma podkreślać polski wkład w historię nauki"
Rzecznik komisarza Guentera Verheugena zapewnił, że jego komisarz nigdy nie powiedział, że Mikołaj Kopernik był Niemcem. Nazwę "Kopernikus" dla nowego programu UE wybrał, by podkreślić polski wkład w historię nauki.
Świat -
Zmiany w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora?
Eksperci sejmowi przygotowali dla marszałka Bronisława Komorowskiego trzy propozycje zmian w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Komorowski chce doprecyzować zasady łączenia mandatu z funkcjami kierowniczymi w administracji...
Kraj -
Nie ma werdyktu ws. Seroczyńskiego
Kajakarz Adam Seroczyński, podejrzany o stosowanie dopingu podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie, nie doczekał się werdyktu komisji dyscyplinarnej MKOl. Adwokat sportowca, mecenas Ludwik Żukowski uważa, że członkowie komisji mają trudny...
Życie -
Trwają prace nad zmianami w regulaminie Sejmu
Komisja regulaminowa i spraw poselskich zajęła się projektami zmian w regulaminie Sejmu, przygotowanymi przez PO, SLD i PiS. Zmiany dotyczą m.in. wniosków w sprawie odwołania marszałka Sejmu.
Kraj -
Tusk-Kaczyński: kolejny spór ws. wyjazdu na szczyt?
Nie przewidujemy w składzie delegacji na przyszłotygodniowy szczyt UE w Brukseli pana prezydenta - poinformował premier Donald Tusk. Z kolei szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki oświadczył, że Lech Kaczyński udaje się na posiedzenie...
Kraj -
Nobel z chemii za świecące białko
Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Osamu Shimomura, Martin Chalfie i Roger Y. Tsien. Uhonorowano ich za odkrycie zielonego białka fluoryzującego (GFP) oraz za badania nad nim. Nagroda wynosi 10 mln koron szwedzkich (ok. 3,5 mln...
Życie -
"Sprzedaż ukraińskiej broni dla Gruzji była legalna"
Minister obrony Ukrainy Jurij Jechanurow po raz kolejny oświadczył, że dostawy ukraińskiej broni dla Gruzji były całkowicie legalne - podała agencja Interfax-Ukraina.
Świat -
Zmiany w podatkach dochodowych - do komisji finansów
Zmiany w przepisach dotyczących podatków dochodowych po środowej debacie w Sejmie trafią do komisji finansów publicznych - zdecydowali posłowie.
Gospodarka -
Polscy eurodeputowani nagrodzeni w Brukseli
Eurodeputowani Ryszard Czarnecki i Bogusław Liberadzki zostali laureatami tegorocznej nagrody "MEP Awards", przyznawanej przez wychodzący w Brukseli anglojęzyczny miesięcznik "The Parliament Magazine".
Życie -
ONZ zajmie się sprawą niepodległości Kosowa
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych poparło wniosek Serbii o przekazanie sprawy niepodległości Kosowa do ONZ-owskiego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.
Świat -
Wstrzymano obrót na rosyjskich giełdach
Obrót akcjami na dwóch największych giełdach w Rosji - RTS i MICEX - został wstrzymany 35 minut po otwarciu ze względu na gwałtowne spadki.
Gospodarka -
Europa ugotowana
Gdy Wall Street zapadła się w kryzysie, który uznano za największy od lat 30. ubiegłego wieku, europejscy przywódcy beztrosko machali ręką: to nas nie dotyczy. Ale kiedy zamieszanie na rynkach finansowych zaczęło rozlewać się po...
Świat -
Panika pod Wezuwiuszem
Panikę pod Wezuwiuszem wywołał olbrzymi huk, jaki rozniósł się tam rano. Setki mieszkańców Neapolu i pobliskich miejscowości dzwoniły do sił porządkowych i służb ratunkowych, informując o niepokojącej aktywności wulkanu.
Życie -
Białoruska opozycja zgadza się na dialog Mińsk-UE
Białoruscy opozycjoniści Alaksandr Kazulin i Alaksandr Milinkiewicz zgodzili się, by Unia Europejska prowadziła dialog z Mińskiem i zawiesiła sankcje wizowe wobec niektórych przedstawicieli reżimu Białorusi.
Świat -
"Lewiatan" chce przyciągać imigrantów
W Polsce musi powstać długofalowa polityka migracyjna, która stworzy atrakcyjną ofertę i przyciągnie do Polski obcokrajowców wyjeżdżających za granicę w celach zarobkowych - uważa prezydent PKPP "Lewiatan" Henryka Bochniarz.
Gospodarka -
"PO przeszkadzają obywatele"
Obywatele przeszkadzają Platformie Obywatelskiej w realizacji jej planów przekształceń w ochronie zdrowia i dlatego nie chce ona zgodzić się na referendum w tej sprawie - uważają posłowie PiS.
Kraj -
Ciąg dalszy lustracji w Bułgarii
Pięciu członków rady nadzorującej działalność bułgarskich mediów elektronicznych oraz 20 dziennikarzy oficjalnej agencji BTA było agentami służb specjalnych w okresie komunistycznym - poinformowała komisja lustracyjna.
Świat -
Imigranci uciekają z Irlandii
Liczba imigrantów z Polski, ubiegających się o numer ubezpieczenia socjalnego (PPS) wymaganego w Republice Irlandii do podjęcia legalnego zatrudnia, zmniejszyła się od początku 2008 roku do końca sierpnia o 43 proc. w porównaniu z...
Życie -
Polacy i Niemcy radzą nad polityką wschodnią UE
O relacjach UE z Rosją, Ukrainą, Gruzją, a także Białorusią rozmawiali na wspólnym posiedzeniu posłowie sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Spraw Zagranicznych niemieckiego Bundestagu.
Świat -
Na razie brak planu dla Stoczni Gdańskiej
Resort skarbu prześle do Brukseli osobny plan restrukturyzacji stoczni Gdańsk w przypadku podjęcia przez Komisję Europejską negatywnej decyzji ws. wspólnego programu dla zakładu w Gdyni i Gdańsku.
Gospodarka -
Lauryn Hill nie przyjedzie
Występ Lauryn Hill w Warszawie nie dojdzie do skutku. Artystka odwołała całą trasę koncertową.
KulturaMuzyka -
Róisín Murphy wyprzedana
12 listopada w warszawskim klubie Stodoła zaśpiewa Róisín Murphy. Fani, którzy nie pospieszyli się z zakupem biletów, gorzko tego pożałują.
KulturaMuzyka -
Czas na Wielkie Otrzęsiny
Rusza trzecia edycja przedsięwzięcia WOW! Wielkie Otrzęsiny. W tym roku wielka impreza integracyjna studentów pierwszego roku odbywa się w pięciu miastach.
KulturaMuzyka -
PZPN uznał Niezależną Komisję Wyborczą
Polski Związek Piłki Nożnej uznał kompetencje Niezależnej Komisji Wyborczej i zobowiązał się do usunięcia uchybień prawnych w statucie i regulaminach związku, co daje podstawę do wycofania przez ministra sportu wniosku o ustanowienie...
Kraj -
Niemcy proponują nowe standardy dla rynków finansowych
Niemiecki minister finansów Peer Steinbrueck przedstawił w krajom grupy G7 pakiet ośmiu propozycji dotyczących nowych, ostrzejszych reguł funkcjonowania rynków finansowych.
Gospodarka -
Ren coraz czystszy
Po raz pierwszy od pół wieku w Renie w Bazylei złowiono łososia - poinformowały szwajcarskie władze.
Życie -
Prognozy MFW na 2009
Globalny kryzys finansowy skłonił Międzynarodowy Fundusz Walutowy do znacznej redukcji prognoz gospodarczych na rok przyszły. MFW przepowiada m.in. stagnację w Niemczech, recesję w kilku innych krajach zachodnioeuropejskich, spowolnienie...
Gospodarka -
Będzie konfrontacja prokuratorów ws. Blidy
Sejmowa komisja badająca okoliczności śmierci Barbary Blidy planuje konfrontację Jacka Krawczyka i Krzysztofa Sieraka, którzy jako prokuratorzy zajmowali się nadużyciami w handlu węglem.
Kraj -
Rosjanie wychodzą ze strefy buforowej
Gruzińska policja weszła do strefy buforowej przy Osetii Południowej po tym, jak wycofały się stamtąd rosyjskie wojska - poinformował Reuters.
Świat -
Referendum zapowiedzią weta?
W ocenie marszałka Senatu Bogdana Borusewicza zapowiedź prezydenta Lecha Kaczyńskiego dotycząca wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie prywatyzacji służby zdrowia to w istocie zapowiedź weta wobec ustaw zdrowotnych.
Kraj -
Islandia stoi na skraju bankructwa
Islandia może stać się pierwszym krajem, który ogłosi bankructwo wskutek trwającego kryzysu finansowego. Do niedawna Islandia była wśród krajów o największym dochodzie per capita. Jednak ostatnio jej gospodarka przeżywa nagłe załamanie...
Świat -
RPP obniży wkrótce stopy procentowe?
Decyzje banków centralnych dotyczące obniżek stóp procentowych będą miały wpływ na politykę pieniężną w Polsce. Otwartą kwestią może stać się szybsze rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych - ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej...
Gospodarka -
Afganistan: NATO potrzebuje więcej żołnierzy
Amerykański minister obrony USA Robert Gates wezwał w Ochrydzie przywódców państw Europy Wschodniej do większego wysiłku wojskowego i wysyłania żołnierzy do Iraku i Afganistanu.
Świat -
Trzy osoby zatrzymane ws. korupcji w piłce nożnej
Ponad trzydzieści zarzutów o charakterze korupcyjnym postawiła wrocławska prokuratura, dwóm działaczom sportowym i trenerowi piłkarskiemu. Sprawa jest związana ze śledztwem dotyczącym korupcji w polskiej piłce nożnej.
Kraj -
Armia izraelska w stanie najwyższej gotowości
Izrael zareagował na wtorkowe wkroczenie wojsk syryjskich do doliny Bekaa podniesieniem stanu gotowości swojej armii do maksimum.
Świat -
Prezydent spotkał się z Borys
Prezydent Lech Kaczyński oświadczył po spotkaniu z szefową Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys, że niedopuszczalne byłoby połączenie kierowanego przez nią Związku z organizacją polonijną kontrolowaną przez Mińsk.
Kraj -
Putin pokazuje, jak trenować judo
„International Herald Tribune” donosi, że w Rosji nakręcono film instruktażowy, na którym Władimir Putin uczy chwytów judo. Premier znowu napręża muskuły, komentuje dziennik.
Przegląd prasy -
Prezydent chce zyskać na sytuacji w służbie zdrowia?
Posłowie PO, członkowie sejmowej komisji zdrowia, uważają, że prezydent Lech Kaczyński, proponując referendum, rozpoczął kampanię polityczną w ochronie zdrowia.
Kraj -
Miedwiediew bloguje
Dmitrij Miedwiediew lubi się chwalić, że Internet nie ma przed nim żadnych tajemnic, donosi „Moscow Times”. Od dzisiaj będzie się komunikował z obywatelami za pomocą wideo blogu, który został zamieszczony na stronie...
Przegląd prasy -
"Wychowawcza rozmowa" z Palikotem
Komisja Etyki Poselskiej odrzuciła wniosek klubu PiS o ukaranie Janusza Palikota (PO) za jego zachowanie 11 lipca, w czasie gdy PiS bojkotowało obrady Sejmu - poinformowała szefowa komisji Elżbieta Witek (PiS).
Kraj -
Unia zwiększa gwarancje depozytów
Ministrowie finansów 27 państw członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się na zwiększenie gwarancji depozytów do 50 tys. euro. Jednak wspólnota nadal nie ma strategicznej wizji poradzenia sobie z kryzysem, pisze niemiecki „Der...
Przegląd prasy -
Propozycja dla Świdnika
Koncern AgustaWestland podwoi zamówienia w fabryce śmigłowców PZL Świdnik do 2012 r., jeśli kupi te zakłady - zapowiedział na konferencji prasowej w Świdniku (Lubelskie) dyrektor przedstawicielstwa AgustyWestland w Polsce Matthew Harvey.
Gospodarka -
Koalicja przedstawiła "pakiet deregulacyjny"
Likwidacja 20 "danin publicznych", w tym opłat za wydanie dowodu osobistego, aktu małżeństwa czy paszportu; zmiany w ustawie o podatku VAT; zniesienie pozwolenia na budowę - to niektóre ze zmian, jakie jeszcze w październiku chce...
Kraj -
Kwiatkowski chce przeprosin
B. prezes TVP Robert Kwiatkowski chce od Sejmu przeprosin za "nieprawdziwe stwierdzenia" raportu komisji śledczej ds. afery Lwa Rywina autorstwa Zbigniewa Ziobry, jakoby prezes TVP był w grupie, która miała wysłać Lwa Rywina z korupcyjną...
Kraj -
Gospodarka zdominowała debatę McCain–Obama
Pierwsze strony amerykańskich gazet zdominowała środowa debata telewizyjna między kandydatami na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. „Washington Post” zauważa, że w dniu, w którym ponownie doszło do ostrych spadków na...
Przegląd prasy -
Igrzyska Sportów Intelektualnych
Chińczyk Bu Xiangzhi pokonał Ukraińca Antona Korobowa 1,5:0,5 w finale szachów szybkich w rozgrywanych w Pekinie 1. Światowych Igrzyskach Sportów Intelektualnych. Brązowy medal zdobył Zhang Zhong (Singapur), który w decydującym pojedynku...
Życie -
Chwyt prezydenta
Musiałby nastąpić zupełnie nieprawdopodobny ciąg zdarzeń, żeby – zgodnie z życzeniem prezydenta – Polacy w referendum zablokowali prywatyzację szpitali.
Kraj -
Światowa akcja cięcia stóp
W środę przeszła zmasowana akcja cięcia stóp procentowych przez banki centralne na świecie.
Gospodarka -
Minister nauki rozdał nagrody
Teoria chaosu, przesiewowa kolonoskopia i wspomaganie rozrodu zwierząt to tematy badawcze tegorocznych laureatów nagrody ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe i naukowo-techniczne.
Życie -
Pary gejowskie spieszą do ołtarzy
Cztery tygodnie przed stanowym referendum na temat małżeństw homoseksualnych, badania pokazały, że w Kalifornii pobiera się coraz więcej par gejowskich. We wrześniu było ich 3 800, pisze „New York Times”.
Przegląd prasy -
I tak zapłaci podatnik
Brytyjski dziennik „The Times” pisze o planie ratowania systemu finansowego przez rząd Gordona Browna, który ogłosił wczoraj, że ma zamiar wyłożyć 50 miliardów funtów na nacjonalizację banków.
Przegląd prasy -
Co Słupsk zyska na tarczy?
USA zależy na tym, by instalacja elementów tarczy antyrakietowej w Redzikowie koło Słupska była pozytywnym impulsem do rozwoju regionu - zapewniał w Słupsku ambasador Stanów Zjednoczonych Victor Ashe.
Kraj -
8 października 2008
Jak przebiegała środowa debata McCain-Obama, co ustalili ministrowie finansów Unii w sprawie kryzysu finansowego, czego uczy premier Putin i dlaczego rośnie liczba małżeństw homoseksualnych w Kalifornii – to niektóre tematy...
Przegląd prasy -
Rosja przyspiesza reformę armii
Rosyjskie siły zbrojne zostaną zredukowane z 1,13 mln do 1 mln żołnierzy do 2012 roku, cztery lata wcześniej niż początkowo planowano - poinformował minister obrony Rosji Anatolij Sierdiukow.
Świat -
Ukraiński parlament odmówił pieniędzy na wybory
Szefowie klubów parlamentarnych Rady Najwyższej Ukrainy odmówili głosowania nad zmianami do budżetu, które miałoby wydzielić środki na przedterminowe wybory parlamentarne - poinformował przewodniczący Rady, Arsenij Jaceniuk.
Świat -
Moskiewscy nacjonaliści w obronie Jaruzelskiego
Kilkunastu aktywistów faszyzującego Eurazyjskiego Związku Młodzieży (ESM) pikietowało ambasadę RP w Moskwie, protestując przeciwko postawieniu przed sądem w Warszawie generała Wojciecha Jaruzelskiego.
Świat -
Londyn zapowiada batalię o brytyjskie lokaty w islandzkich bankach
Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown zapowiedział, że jego kraj podejmie kroki prawne wobec władz Islandii, aby odzyskać pieniądze trzymane przez Brytyjczyków w bankach w tym kraju.
Świat -
Volvo tnie koszty
Zakłady produkujące samochody osobowe Volvo, których właścicielem jest koncern Forda, poinformowały o planowaniu kolejnej redukcji jeszcze ponad 3 tysięcy etatów w Szwecji i za granicą.
Gospodarka -
Włoscy fizycy: zostaliśmy okradzeni z Nobla
Wszystkie włoskie gazety piszą o protestach, jakie wywołało przyznanie we wtorek prestiżowej nagrody trzem fizykom z Japonii i Stanów Zjednoczonych. Nobel z fizyki należał się także włoskim uczonym - twierdzą cytowani przez prasę...
ŚwiatŻycie -
"Mapa drogowa" Polski do euro
W najbliższych dniach zostanie przedstawiona "mapa drogowa" wejścia Polski do strefy euro - zapowiedziała w Sejmie wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.
Gospodarka -
Propozycje do jesiennej "ofensywy legislacyjnej"
Likwidacja danin publicznych, zniesienie pozwolenia na budowę oraz odrolnienie gruntów - to niektóre propozycje przygotowane przez koalicję PO-PSL w ramach jesiennej "ofensywy legislacyjnej".
Kraj -
Jak naprawić PZPN?
Przyjęcie i podpisanie harmonogramu naprawczego w Polskim Związku Piłki Nożnej ma być efektem odbywającego się w Warszawie spotkania z udziałem kuratora Roberta Zawłockiego, zarządu PZPN i członka Niezależnej Komisji Wyborczej Adama...
Kraj -
Austria: socjaldemokraci tworzą nowy rząd
Prezydent Austrii Heinz Fischer zlecił przywódcy Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) Wernerowi Faymannowi misję utworzenia nowego rządu po przeprowadzonych 28 września przedterminowych wyborach.
Świat -
Rosja i Białoruś zjednoczą systemy antyrakietowe
Rosja i Białoruś podpiszą 2 listopada porozumienie o utworzeniu wspólnego rosyjsko-białoruskiego regionalnego systemu obrony przeciwrakietowej - poinformował sekretarz Państwa Związkowego Białorusi i Rosji (ZBiR) Paweł Borodin.
Świat -
Rozbito siatkę pomagającą Karadżiciowi
Serbska prokuratura poinformowała o rozbiciu siatki, która pomagała ukrywać się byłemu przywódcy bośniackich Serbów Radovanowi Karadżiciowi i innemu bośniackiemu Serbowi Stojanowi Żupljaninowi.
Świat -
Katastrofa lotnicza w Nepalu
W katastrofie małego samolotu, który rozbił się w Nepalu w rejonie Mount Everestu, zginęło 18 ludzi, w tym 14 europejskich turystów - podały nepalskie władze lotnicze.
Świat -
Szczygło zastąpi Stasiaka w BBN
Aleksander Szczygło otrzymał już od Lecha Kaczyńskiego propozycję objęcia funkcji szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego – dowiedział się nieoficjalnie „Wprost” od jednego z wysokich urzędników Kancelarii Prezydenta.
Tylko u Nas -
Grad spotka się ze stoczniowcami
Minister skarbu Aleksander Grad ma spotkać się ze związkowcami stoczni Gdańsk - poinformowało biuro prasowe resortu skarbu.
Kraj -
Powiało optymizmem
Gdyby wybory odbyły się dziś, do Sejmu mogłyby wejść tylko dwie partie: Platforma Obywatelska, oraz Prawo i Sprawiedliwość. Pierwsze ugrupowanie mogłoby rządzić samodzielnie – drugie byłoby jedyną opozycją.
Kraj -
Sejm zlikwidował awanse poziome sędziów
Za przyjęciem regulującej to nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych było 222 posłów, 145 było przeciwnych, a 35 wstrzymało się od głosu.
Kraj -
Chory na schizofrenię zabił kobietę
Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności zabójstwa 73-letniej pacjentki w szpitalu w Grajewie (Podlaskie) przez chorego na schizofrenię innego pacjenta - poinformował rzecznik podlaskiej policji Jacek Dobrzyński.
Kraj -
Juszczenko nie rozwiązał parlamentu
Wbrew oczekiwaniom prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko nie ogłosił decyzji o rozwiązaniu parlamentu i przedterminowych wyborach.
Świat -
Częściowa nacjonalizacja brytyjskich banków
Brytyjski rząd zapowiedział, że przeprowadzi częściową nacjonalizację najważniejszych banków, aby przywrócić stabilność systemu finansowego.
Gospodarka -
Największy spadek Nikkei od 1987 r.
Japoński indeks Nikkei stracił w środę na zamknięciu tokijskiej giełdy 952,58 pkt. (9,38 proc.) i zakończył dzień na poziomie 9.203,32 pkt., najniższym od 2003 roku.
Gospodarka -
Kamiński: referendum - najuczciwszą metodą
Prezydent uznał, że najuczciwszą metodą rozwiązania problemu służby zdrowia będzie zapytanie obywateli, czy chcą prywatyzacji - powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński.
Kraj -
Rosyjskie wojska wycofują się z Gruzji
Widać oznaki wycofywania rosyjskich sił z pozycji położonych w strefie buforowej, wzdłuż granicy z separatystycznym regionem Gruzji, Osetią Południową - podała agencja AP.
Świat -
Korea Płn. przeprowadziła próbę rakietową
Korea Północna wystrzeliła dwa pociski rakietowe krótkiego zasięgu, które spadły do Morza Żółtego.
Świat -
"Polski rząd nie dba o swoich obywateli"
Rządy krajów Unii Europejskiej postanowiły podwyższyć limity gwarancji depozytów bankowych. Uczyniły to w trosce o obywateli, o ich oszczędności, ale także o ich psychiczny komfort - akcentuje w "Trybunie" Krzysztof Lubczyński.
Przegląd prasy -
2008-10-08
Jak peeselowscy strażacy chcieli kupić firmę, co abp Głódź sądzi o rządzie Tuska, Polska bardzo wymagająca pod względem wynagrodzeń, jak Polacy oceniają porozumienie z PZPN - o tym m.in. piszą dzisiejsze gazety.
Przegląd prasy -
Szansa na przełom w Moskwie?
Rosyjscy prawnicy sądzą, że już 24 października może zapaść w Rosji decyzja o rehabilitacji polskich ofiar NKWD, zamordowanych w Katyniu - informuje "Dziennik Polski".
Przegląd prasy -
Kompromis - tak, ale minister do dymisji
Ponad połowa (53 proc.) Polaków jest zadowolona, że doszło do porozumienia rządu z FIFA i nie grozi nam już odebranie Euro 2012. Prawie połowa Polaków uważa jednak wycofanie kuratora z PZPN za porażkę rządu Donalda Tuska - wynika z...
Przegląd prasy -
Niezdrowy pomysł prezydenta?
Prezydent Lech Kaczyński chce w referendum zapytać Polaków, czy zgadzają się na prywatyzację służby zdrowia. Dominik Zdort w "Rzeczpospolitej" uważa ten pomysł za niezdrowy.
Przegląd prasy -
Płacowe apetyty polskich specjalistów
Zachodnich inwestorów zaskakują płacowe apetyty naszych specjalistów. W Polsce można zarobić więcej niż w starej Unii - pisze "Puls Biznesu".
Przegląd prasy -
Abp Głódź zawiedziony postawą rządu
Kościół traci cierpliwość w sprawie dnia wolnego w Święto Trzech Króli. Mocne słowa pod adresem rządu i Platformy Obywatelskiej, która jest przeciwna tej inicjatywie, kieruje abp Sławoj Leszek Głódź. "To utrwalanie rozwiązań władzy...
Przegląd prasy -
Absurdy utrudniają życie niepełnosprawnym
Niewidomy nie może być honorowym dawcą krwi, niesłyszący nie ma co liczyć na tajemnicę lekarską, a sparaliżowany musi osobiście odebrać dowód osobisty - ujawnia "Dziennik".
Przegląd prasy -
Tylko PO i PiS w przyszłym Sejmie
Z najnowszego sondażu "Rzeczpospolitej" wynika, że gdyby wybory odbyły się na początku października, to w Sejmie mogłaby rządzić samodzielnie Platforma Obywatelska (39 proc. głosów), a Prawo i Sprawiedliwość byłoby jedyną opozycją (20...
Przegląd prasy -
Działacze PSL chcieli kupić firmę
Peeselowscy strażacy chcieli tanio kupić państwową firmę. Mocno na to nalegał współpracownik Waldemara Pawlaka, a wojewoda z PO gorliwie mu pomagał - ujawnia "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Kontrowersje wokół pomnika papieża
"Godne upamiętnienie Jana Pawła II w miejscu, które było mu tak bliskie" czy raczej "święta figurka w dewocyjno-dziewiętnastowiecznej stylistyce"? - pyta "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
McCain-Obama - kolejne starcie
Demokrata Barack Obama i Republikanin John McCain starli się o 3.00 nad ranem w środę czasu polskiego w drugiej już debacie telewizyjnej, tym razem w Nashville w stanie Tennessee na miejscowym uniwersytecie Belmont.
Świat -
Rekordowy deficyt budżetu federalnego
Deficyt budżetu federalnego USA wyniósł w roku finansowym 2008, który zakończył się 30 września br., wzrósł do rekordowego poziomu 438 mld dol. - poinformowało Biuro Budżetowe Kongresu (CBO).
Gospodarka -
Płacowe apetyty polskich specjalistów
Zachodnich inwestorów zaskakują płacowe apetyty naszych specjalistów. W naszym kraju można zarobić więcej niż w krajach starej Unii - pisze "Puls Biznesu".
Gospodarka -
Kontrowersje wokół pomnika papieża
"Godne upamiętnienie Jana Pawła II w miejscu, które było mu tak bliskie" czy raczej "święta figurka w dewocyjno-dziewiętnastowiecznej stylistyce"? - pyta "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
Niezdrowy pomysł prezydenta?
Prezydent Lech Kaczyński chce w referendum zapytać Polaków, czy zgadzają się na prywatyzację służby zdrowia. Dominik Zdort w "Rzeczpospolitej" uważa ten pomysł za niezdrowy.
Kraj -
Działacze PSL chcieli kupić firmę
Peeselowscy strażacy chcieli tanio kupić państwową firmę. Mocno na to nalegał współpracownik Waldemara Pawlaka, a wojewoda z PO gorliwie mu pomagał - ujawnia "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
Kompromis - tak, ale minister do dymisji
Ponad połowa (53 proc.) Polaków jest zadowolona, że doszło do porozumienia rządu z FIFA i nie grozi nam już odebranie Euro 2012. Prawie połowa Polaków uważa jednak wycofanie kuratora z PZPN za porażkę rządu Donalda Tuska - wynika z...
Kraj -
Tylko PO i PiS w przyszłym Sejmie
Z najnowszego sondażu "Rzeczpospolitej" wynika, że gdyby wybory odbyły się na początku października, to w Sejmie mogłaby rządzić samodzielnie Platforma Obywatelska (39 proc. głosów), a Prawo i Sprawiedliwość byłoby jedyną opozycją (20...
Kraj -
Dalsze spadki na Wall Street
Wtorek przyniósł dalszy ciąg dużych spadków na Wall Street wobec wciąż wzrastających obaw, że rozkręcająca się spirala kryzysu kredytowego wciągnie gospodarkę w głęboką recesję.
Gospodarka -
PETA przeciw Armaniemu
Członkowie organizacji Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt (PETA) oświadczyli, że zamierzają zaprotestować przeciwko wykorzystaniu futer w najnowszej kolekcji Armaniego.
Życie