14 października 2008
-
Prezydent poleci czarterem
Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu odmówiono rządowego samolotu, którym miał polecieć na szczyt UE do Brukseli - poinformował w TVN24 prezydencki minister Michał Kamiński. Szef kancelarii premiera Tomasz Arabski tłumaczy: to prywatna...
Kraj -
NIK skontroluje decyzje ministra sportu
NIK skontroluje decyzje podejmowane przez ministra sportu i turystyki w stosunku do Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz zgodność ministerialnych procedur z przepisami prawnymi - poinformował wiceprezes Izby Józef Górny.
Kraj -
Wojna o samolot - oceny politologów
Politolodzy komentują spór o samolot na szczyt UE
Kraj -
Dwaj Polacy ranni na Mont Blanc
Dwaj Polacy doznali obrażeń w lawinie, która zeszła w masywie Mont Blanc w Alpach francuskich w tym samym miejscu, gdzie w sierpniu zginęło ośmiu alpinistów - podały źródła żandarmerii.
Życie -
"Niektóre obawy Polski są uzasadnione"
Niektóre polskie skargi na europejski pakiet klimatyczno-energetyczny, na przykład dotyczące jej bezpieczeństwa energetycznego, powinny być wysłuchane i Europa musi na nie odpowiedzieć - oceniała w Warszawie francuska minister ds....
Kraj -
Będzie film o Wall Street
Globalny kryzys finansowy, gwałtowne spadki na giełdach, krytyka chciwych bankierów - trudno byłoby o lepsze tło dla ogłoszenia, że w Hollywood powstanie ciąg dalszy filmu "Wall Street", który był przebojem w latach 80.
Życie -
McCain przedstawia plan kryzysowy
Republikański kandydat na prezydenta, senator John McCain przedstawił plan pomocy Amerykanom w obecnym kryzysie finansowym. Kosztowałby on budżet państwa 52,5 miliarda dolarów.
Świat -
Ewakuacja szpitala
Pacjenci oddziału chirurgicznego Szpitala Powiatowego w Świętochłowicach (Śląskie) zostali ewakuowani do szpitali w sąsiednich miastach. Oddział został czasowo zamknięty z powodu braku lekarzy.
Życie -
Sąd oddalił zażalenie w sprawie katyńskiej
Moskiewski Okręgowy Sąd Wojskowy oddalił zażalenie rosyjskich prawników rodzin 10 ofiar mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu w 1940 roku.
Świat -
Organizacja popierająca Obamę oskarżona
Republikanie i sztab wyborczy ich kandydata na prezydenta USA Johna McCaina zarzucają lewicowej organizacji ACORN, popierającej demokratycznego kandydata Baracka Obamę, masowe oszustwa przy rejestracji wyborców.
Świat -
Kryzys opóźnia dyskusję na Traktatem z Lizbony
Na brukselskim szczycie w środę i czwartek przywódcy krajów UE mają przyjąć spójną i skoordynowaną odpowiedź na kryzys finansowy, z nadzieją na dalsze uspokojenie rynków. Są natomiast małe szanse na rozwiązanie ws. Traktatu z Lizbony.
Świat -
Niesmaczny kebab
Rada miejska angielskiego Wolverhampton poinformowała o orzeczeniu przez sąd zakazu prowadzenia placówek gastronomicznych wobec 45-letniego Jaswindera Singha, przyłapanego przez policję na przygotowywaniu kebabów w pomieszczeniu, w...
Życie -
Czy Polska powinna budować elektrownie atomowe?
W świetle m.in. rosnących potrzeb energetycznych warto się zastanowić, czy energię pochodzącą z elektrowni jądrowych Polska ma kupować, czy też może ją produkować - uważa przewodniczący senackiej komisji gospodarki narodowej Tomasz Misiak.
Gospodarka -
Porwany Polak apeluje o spełnienie żądań
Polski geolog porwany na północy Pakistanu nagrał przesłanie do rządu pakistańskiego, w którym apeluje o spełnienie żądań talibskich porywaczy, co ocali mu życie. Geofizyka Kraków potwierdza, że na zdjęciu opublikowanym przez gazetę jest...
Świat -
Gruzja oczekuje pomocy finansowej
Gruzja ma nadzieję, że na przyszłotygodniowej konferencji darczyńców, której gospodarzem ma być Unia Europejska, uda się zebrać 1 mld euro (1,4 mld dolarów) na odbudowę - powiedział prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili.
Gospodarka -
Próba otrucia adwokatki Chodorkowskiego
Karina Moskalenko, rosyjska adwokatka broniąca klientów przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, wniosła skargę do tego trybunału w związku - jak twierdzi - z próbą jej otrucia - po tym jak znalazła w swoim samochodzie...
Świat -
Spotkanie ws. bezpieczeństwa energetycznego UE
Koniec energetycznej izolacji regionu Bałtyku powinien być priorytetem całej Unii Europejskiej - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso. Wieczorem ma o tym rozmawiać z premierami zainteresowanych krajów, w tym...
Świat -
Premier i prezydent "obok siebie" w Brukseli
Premier Donald Tusk udał się po południu na szczyt UE. W środę rano do Brukseli udaje się prezydent Lech Kaczyński, który - jak mówi - nie ma wątpliwości, że na posiedzeniu Rady Europejskiej obaj z premierem będą siedzieć obok siebie.
Kraj -
Brak zdecydowania na Wall Street
Giełda na Wall Street zareagowała wyczekująco po ogłoszeniu przez rząd USA, że zainwestuje 250 miliardów dolarów przejmując udziały w bankach, a więc dokonując ich częściowej nacjonalizacji.
Gospodarka -
Euro 2012: w maju wyznaczenie miast-gospodarzy
Ostateczna lista miast-gospodarzy Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie będzie znana 15 maja przyszłego roku - oświadczył we wtorek w Kijowie Iwan Fedorenko, wiceprezes Federacji Futbolu Ukrainy (FFU) i dyrektor wykonawczy Euro 2012 na...
Życie -
"Żołnierze z Nangar Khel mogliby wrócić do armii"
Mec. Andrzej Reichelt, jeden z obrońców żołnierzy oskarżonych o zbrodnię wojenną w Nangar Khel, poinformował, że uzyskał od wojska zapewnienie, iż można znaleźć takie zadania dla żołnierzy, aby nie mogli oni kontaktować się ze świadkami...
Kraj -
Jaruzelski: groźba interwencji była realna
Groźba interwencji państw Układu Warszawskiego w Polsce w okresie 1980-1981 r. była realna - uważa gen. Wojciech Jaruzelski. Zaprzecza zarazem twierdzeniom pionu śledczego IPN, by miał on do takiej interwencji zachęcać.
Kraj -
Premier: pensje nauczycieli będą rosły co roku o 10 proc.
Wzrost wynagrodzeń nauczycieli co roku o dziesięć procent jest możliwy - powiedział premier Donald Tusk na spotkaniu z nauczycielami z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Kraj -
J.Kaczyński nie musi przepraszać Agory
Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Agory - wydawcy "Gazety Wyborczej" przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu za słowa o jej związkach z postkomunistyczną oligarchią i porównanie "GW" do "Trybuny Ludu" z 1953 r.
Kraj -
Woody Allen pierwszy raz w Polsce
Woody Allen wystąpi w Warszawie jako klarnecista. 28 grudnia zagra w Sali Kongresowej z The Eddy Davis New Orleans Jazz Band. Będzie to pierwsza wizyta reżysera w Polsce.
Życie -
Spór o reformę służby zdrowia
Ustawy zdrowotne przyczynią się do lepszego zarządzania zoz-ami, a tym samym skrócą kolejki do lekarzy - przekonywali posłowie koalicji w debacie. Opozycja uważa natomiast, że PO proponuje rozwiązania niebezpieczne dla pacjentów.
Kraj -
Polskie postulaty na szczyt w Brukseli
Polski rząd chce wykorzystać środowo-czwartkowy szczyt UE w Brukseli, by przekonać unijnych partnerów do uznania specyfiki polskiej gospodarki opartej na węglu. Pakiet energetyczno-klimatyczny będzie jednym z głównych tematów spotkania.
Kraj -
"Polski system bankowy jest bezpieczny"
System bankowy w Polsce jest bezpieczny, ale trzeba wzmocnić zaufanie na rynku międzybankowym. W tym celu opracowano tzw. Pakiet zaufania - poinformował na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomir Skrzypek.
Gospodarka -
Barroso: pakiet klimatyczny bez względu na kryzys
Trwający kryzys finansowy nie może być dla Unii Europejskiej pretekstem do rezygnacji z ambitnych celów pakietu klimatyczno-energetycznego - ostrzegł przed szczytem UE przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, odrzucając...
Świat -
Media: Kubica może zaskoczyć Hamiltona i Massę
Skandynawskie media opisują następny wyścig Formuły 1 o Grand Prix Chin jako dreszczowiec i "walkę o wszystko" pomiędzy Brytyjczykiem Lewisem Hamiltonem i Brazylijczykiem Felippe Massą, na której może skorzystać Robert Kubica.
Życie -
Areszt dla Majdana
Sąd Rejonowy w Gdańsku zdecydował, że bramkarz stołecznej Polonii Radosław Majdan trafić ma do aresztu.
Życie -
Aktor kandydatem na prezydenta Niemiec
Niemiecki aktor Peter Sodann będzie kandydatem postkomunistycznej partii Lewica na prezydenta Niemiec w przyszłorocznych wyborach.
Życie -
Romantycy po pięćdziesiątce
Mężczyźni są najbardziej romantyczni w wieku 53 lat, pokazuje najnowsze badanie opublikowane przez „Daily Telegraph”. Wynika z niego, że jeśli chodzi o okazywanie uczuć doświadczenie jest ważniejsze niż młodość.
Przegląd prasy -
Makler naraził bank na stratę 10 mln dolarów
Makler zatrudniony w rosyjskim banku inwestycyjnym Renaissance Capital, spowodował straty sięgające 10 milionów dolarów, prowadząc bez autoryzacji operacje giełdowe, donosi „The New York Times”.
Przegląd prasy -
Wyłączanie sędziów administracyjnych - niekonstytucyjne
Przepisy procedury postępowania przed sądami administracyjnymi, które nie nakazują wyłączenia sędziego od udziału w orzekaniu w sprawie wznowionej, w której ten sam sędzia już wcześniej orzekał, są sprzeczne z konstytucją - orzekł...
Kraj -
Sekcja zwłok nurka z Heweliusza w Polsce
Sekcja zwłok nurka, który prawie miesiąc temu utopił się podczas penetracji wraku promu "Jan Heweliusz" na Bałtyku, odbędzie się nie w Niemczech, jak pierwotnie zakładano, lecz w Polsce - poinformował szef Prokuratury Rejonowej w...
Kraj -
Lekarstwo na zdrowie
Parlament zajmie się projektem ustawy zdrowotnej, która ma zmienić system finansowania służby zdrowia. Debata – niezależnie od jej wyników – nie zmieni faktu, że jedynym lekarstwem dla bankrutującej służby zdrowia jest jej...
Kraj -
Uszkodzony rurociąg "Przyjaźń"
We wtorek doszło do uszkodzenia węgierskiej części rurociągu "Przyjaźń" w pobliżu Budapesztu - podało Info Radio.
Gospodarka -
Polscy politycy kłócą się o politykę zagraniczną
Minister spraw zagranicznych Polski błagał prezydenta na kolanach by nie jechał na szczyt Unii Europejskiej, donosi „Daily Telegraph”. To element narastającego konfliktu między rządem i pałacem prezydenckim, który grozi...
Przegląd prasy -
Czego UE oczekuje od Mińska?
Unia Europejska oczekuje od Mińska nie tylko słów, lecz także działań - oświadczył polski wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer na spotkaniu w Mińsku z jednym z liderów białoruskiej opozycji Anatolem Labiedźką.
Świat -
Białoruś wydobyta z dyplomatycznego zamrożenia
Białoruś, często nazywana ostatnią dyktaturą Europy, wydostała się w poniedziałek z głębokiego dyplomatycznego zamrożenia – pisze „New York Times”. Unia Europejska tymczasowo zniosła sankcje wizowe dla prezydenta...
Przegląd prasy -
Przygotowania do Roku Chopinowskiego
O przygotowaniach Polski do obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina pisze „International Herald Tribune”. Polski Parlament ogłosił rok 2010 r. Rokiem Chopinowskim.
Przegląd prasy -
Narkotyki w pieluszce niemowlęcia
Narkotyki, ukryte w pieluszce noszonej przez kilkumiesięczne niemowlę znaleźli karabinierzy podczas wielkiej operacji przeciwko gangowi handlarzy w Reggio Calabria na południu Włoch.
Życie -
Plan Obamy
Barack Obama przedstawił swój plan ratowania gospodarki, pisze „Washington Post”. Kandydat republikanów na razie wstrzymuje się z prezentacją swoich propozycji.
Przegląd prasy -
Rada Gabinetowa 27 października
Rada Gabinetowa poświęcona bieżącej sytuacji gospodarczej odbędzie się 27 października - poinformował w Międzyzdrojach prezydent Lech Kaczyński.
Kraj -
„Hot kielbasa” do wciągania
Nowojorska policja rozbiła gang narkotykowy, którego członkami byli Polacy. Przestępcy handlowali produktem o intrygującej nazwie „hot kiełbasa”.
Przegląd prasy -
Stokłosa pozostanie w areszcie
Sąd Apelacyjny w Poznaniu odrzucił zażalenie obrońców Henryka Stokłosy na przedłużenie aresztu dla b. senatora oskarżonego m.in. o korupcję. We wrześniu poznański sąd okręgowy zdecydował, że Stokłosa pozostanie w areszcie do 30 grudnia.
Kraj -
Rosja zachowuje spokój przed finansową burzą
Przedstawiciele rządu, biznesmeni i obywatele zaczynają rozumieć, że wzrost gospodarczy ostatnich lat zbliża się ku końcowi. Jakie są oznaki końca boomu zastanawia się dziennik „The Moscow Times”.
Przegląd prasy -
102-letni pacjent ugodził nożem innego chorego
102-letni pacjent Szpitala Wojewódzkiego w Elblągu ugodził nożem innego chorego. Nie wiadomo, jaki był powód ataku. Za uszkodzenie ciała grozi kara do 5 lat więzienia.
Kraj -
Najseksowniejszy Johnny Depp
Johnny Depp zwyciężył w rankingu na najseksowniejszego mężczyznę świata.
Kultura -
Sigur Rós z dodatkami
Formacja Sigur Rós ponownie wyda swe ostatnie dzieło "Meo suo í eyrum vio spilum endalaust". Reedycja zawierać będzie kilka ciekawych dodatków.
KulturaMuzyka -
Ulica Dave'a Grohla
Artysta znany z zespołów Nirvana i Foo Fighters doczeka się ulicy swojego imienia.
KulturaMuzyka -
14 października 2008
Jaka jest propozycja Obamy na ratowanie gospodarki Stanów Zjednoczonych, czy kłótnia miedzy rządem a prezydentem wpłynie na wizerunek Polski na świecie, czy Łukaszenka będzie mógł swobodnie podróżować po krajach Unii – oto niektóre...
Przegląd prasy -
Fortis spada o 64 proc.
Akcje spółki Fortis spadają na giełdzie w Brukseli o 64 proc., do 1,93 euro, najniższego poziomu od czasu powstania firmy 18 lat temu - podają maklerzy. Wcześniej przez 6 dni nie handlowano walorami tej spółki.
Gospodarka -
Referendum strajkowe w KGHM
W KGHM Polska Miedź SA rozpoczęło się referendum organizowane przez związki zawodowe. Przez trzy dni pracownicy spółki będą odpowiadać m.in. na pytanie o to, czy popierają zorganizowanie strajku. W opinii zarządu referendum jest nielegalne.
Gospodarka -
Włamywacz zasnął na miejscu przestępstwa
Ponad trzy promile alkoholu miał włamywacz zatrzymany przez gorzowskich policjantów. Problemu z jego zatrzymaniem nie mieli, bo zasnął na miejscu przestępstwa - w barze do którego się włamał.
Życie -
USA: 250 mld USD dla 9 największych banków
USA ogłoszą plan wsparcia systemu bankowego kwotą 250 mld dolarów, co wraz z zaprezentowanym dzień wcześniej podobnym programem zachodnioeuropejskim ma być punktem zwrotnym w przezwyciężaniu kryzysu na rynku kredytowym.
Gospodarka -
Rosyjski Sojuz dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Rosyjski statek kosmiczny Sojuz TMA-13 z nową załogą i kosmicznym turystą z USA Richardem Garriottem na pokładzie, przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Świat -
Inflacja w Wlk.Brytanii najwyższa od 11 lat
Inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła we wrześniu do najwyższego poziomu od co najmniej 11 lat.
Gospodarka -
Proces o zabójstwo w porachunkach pseudokibiców
Wyrok w procesie odwoławczym 20-letniego Adriana Grygorczuka, w czerwcu skazanego na 25 lat więzienia za współudział w zabójstwie rówieśnika w porachunkach białostockich pseudokibiców piłkarskich, zostanie ogłoszony w środę. Tak...
Kraj -
Schetyna: wypowiedź Klicha o chorym pilocie - niefortunna
"Niefortunnym sformułowaniem" nazwał szef MSWiA Grzegorz Schetyna wypowiedź ministra obrony Bogdana Klicha, według którego prezydent nie może polecieć rządowym samolotem do Brukseli, bo pilot jest chory. Wicepremier potwierdził w Radiu...
Kraj -
"Spotkanie Kaczyński-Tusk przyniosło efekty"
Wiceszef BBN Witold Waszczykowski powiedział, że na środowym szczycie UE prezydent będzie chciał podzielić się z innymi przywódcami swoją wiedzą na temat sytuacji na Kaukazie.
Kraj -
Pięć medali polskich sumoków w MŚ
Pięć brązowych medali zdobyli reprezentanci Polski w zakończonych w estońskiej miejscowości Rakvere mistrzostwach świata seniorów w sumo. Na podium stanęli: Edyta Witkowka, Sylwia Krzemień, Robert Paczków oraz drużyny kobiet i mężczyzn.
Życie -
Szejnfeld nt. ustawy o działalności gospodarczej: to będzie przełom
Przełomowe - tak wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld określa założenia projektu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Projekt umożliwia m.in. wprowadzenie +jednego okienka+ w kwietniu 2009 roku - zapowiedział.
Gospodarka -
Węgry-USA: coraz bliżej zniesienia wiz
Węgierski parlament ratyfikował porozumienie z USA o zapobieganiu przestępczości i wymianie informacji o skazanych. Jest to ostatni etap przed zniesieniem przez USA wiz dla obywateli Węgier.
Świat -
To będzie najgorsza recesja od 1983 r.?
Światowa gospodarka może zmierzać ku najgorszej recesji od ćwierćwiecza - oceniają ekonomiści.
Gospodarka -
Ceny żywności spadną
Wzrost produkcji artykułów żywnościowych oraz malejąca chłonność rynku wobec oczekiwanego spadku dynamiki płac powinny obniżać ceny żywności w nadchodzących miesiącach - wynika z comiesięcznej analizy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i...
Gospodarka -
Japonia nie wznowi pomocy dla Korei Płn.
Mimo usunięcia Korei Płn. z amerykańskiej listy państw wspierających terroryzm, Japonia nie wznowi pomocy dla Phenianu - zapowiedział japoński premier Taro Aso.
Świat -
Gowin za współnymi wyborami w 2010 r.
Poseł PO Jarosław Gowin uważa, że wobec obecnego konfliktu o skład polskiej delegacji na szczyt UE w Brukseli należy zmienić przepisy tak, aby umożliwić w 2010 r. jednoczesne wybory prezydenckie, parlamentarne i samorządowe.
Kraj -
Europejskie giełdy: wzrosty na otwarciu
Po poniedziałkowych silnych wzrostach, we wtorek na europejskich parkietach zanotowano na otwarciu umiarkowany wzrost wartości akcji.
Gospodarka -
Szef Fed: w USA konieczne reformy
W USA konieczne są reformy, aby uniknąć powtórki obecnego kryzysu w przyszłości - napisał szef Fed Ben S.Bernanke w "The Wall Street Journal".
Gospodarka -
Węgry: koniec kredytów w zagranicznych walutach?
Węgierski oddział banku Bayerische Landsbank zawiesił udzielanie klientom kredytów w zagranicznej walucie, bo mocne zmiany kursu forinta powodują, że jest to dla nich zbyt ryzykowne - podaje "Napi Gazdasag".
Gospodarka -
Silny wzrost na giełdach w Moskwie
Od silnego wzrostu cen akcji rozpoczęły się sesje na dwóch największych giełdach w Rosji - RTS i MICEX.
Gospodarka -
Celnik z Okęcia podejrzany o łapówki
Pod zarzutem wielokrotnego przyjęcia kilkusetzłotowych łapówek za przyspieszenie odpraw celnych, CBA zatrzymało Bogusława K. - kierownika zmiany z urzędu celnego na Okęciu w Warszawie. Został on aresztowany - podało CBA.
Kraj -
Gowin: jesienią projekt ustawy o in vitro
Jesienią będzie gotowy projekt ustawy o zapłodnieniu in vitro - zapowiedział Jarosław Gowin (PO), szef działającego przy kancelarii premiera zespołu ds. bioetyki.
Kraj -
G7: Japonia pierwsza wyjdzie na prostą?
Japonia może być pierwszym krajem z grupy G7, w którym będzie ożywienie w gospodarce po globalnym spowolnieniu - oceniają ekonomiści Capital Economics Ltd.
Gospodarka -
Dalsze podwyżki stóp mało prawdopodobne
W tej chwili prawdopodobieństwo dalszych podwyżek stóp procentowych jest niewielkie. Obniżka stóp procentowych w 2009 roku nie jest wykluczona - powiedział Marian Noga, członek Rady Polityki Pieniężnej w TVN CNBC.
Gospodarka -
Ropa mocno drożeje
Ropa naftowa nadal mocno drożeje, drugą sesję z rzędu, w reakcji na działania podejmowane przez rządy na świecie, by pomóc sektorowi bankowemu - podają maklerzy.
Gospodarka -
Dow Jones zyskał ponad 900 pkt
Podobnie jak na giełdach Starego Kontynentu, na Wall Street nastąpiło odreagowanie dramatycznej przeceny z ubiegłego tygodnia. Barometr nastrojów na nowojorskim parkiecie, Dow Jones Industrial Average (DJIA), zwyżkował o ponad 900 pkt.,...
Gospodarka -
Rekordowy wzrost na tokijskiej giełdzie
O 14,15 procent wzrosła na zamknięciu wartość indeksu Nikkei 225 na tokijskiej giełdzie.
Gospodarka -
Wątpliwości wokół zdjęć Kim Dzong Ila
Pokazane przez północnokoreańską telewizję w sobotę pierwsze od dwóch miesięcy zdjęcia przywódcy KRLD Kim Dzong Ila nadal wywołują wiele wątpliwości - twierdzą seulskie źródła.
Świat -
Obawy o kryzys są, ale bez paniki
Zdania Polaków na temat kryzysu są podzielone. Obawy są, ale nie ma paniki - wskazują wyniki sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".
Przegląd prasy -
"Rząd odpłaca pięknym za nadobne"
Nie ulega wątpliwości, że w konflikcie wokół sprawy udziału w europejskim szczycie, jaki rozpętał się między prezydentem a rządem, także ten drugi nie jest bez winy i odpłaca pięknym za nadobne - uważa "Trybuna".
Przegląd prasy -
Do 50 tys. euro jak w banku
Rząd ustalił, że z okładem podwoi gwarancje naszych lokat - do 50 tys. euro. Już za kilkanaście dni. A Narodowy Bank Polski chce zachęcić banki do udzielania kredytów - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Zapomnij o kredycie na mieszkanie
Klienci kredytów hipotecznych są jednymi z pierwszych ofiar kryzysu, po tym jak część banków bardzo mocno ograniczyła pożyczki. Jeszcze niedawno w Millennium na osiem wniosków pozytywnie rozpatrywano pięć. Dziś - według informacji...
Przegląd prasy -
Dzień prawdy dla rządu
Dziś okaże się, czy pakiet wiceministra Adama Szejnfelda, a z nim swoboda gospodarcza, przetrwa atak biurokratów - dywaguje "Puls Biznesu".
Przegląd prasy -
Sędziowie nie chcą kontroli ministra
Zbigniew Ćwiąkalski może jeszcze w tym roku stracić nadzór nad sądownictwem. W Trybunale Konstytucyjnym czeka wniosek kwestionujący jego uprawnienia kontrolne. "To tykająca bomba" - uważa "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Fikcja szpitalnych kolejek
Szpitale masowo przyjmują pacjentów poza kolejnością zapisów - wynika z kontroli NFZ, do której wyników dotarła "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Unijne środki na założenie firmy bez PIT
Ministerstwo Finansów chce zwolnić z PIT środki unijne otrzymane przez podatników na założenie firmy - dowiedziała się "Gazeta Prawna". Zwolnienie ma obowiązywać dopiero od 2010 roku.
Przegląd prasy -
Opozycja nie chce świateł mijania w dzień
Po półtora roku jazdy na światłach mijania w dzień posłowie opozycji chcą znieść irytujący kierowców obowiązek. O zmianach nie chcą słyszeć minister infrastruktury i policja - pisze "Metro".
Przegląd prasy -
2008-10-14
Szokujący bilans kontroli szpitali, coraz trudniej z kredytem hipotecznym, Ćwiąkalski może stracić nadzór nad sądownictwem, rząd podwoił gwarancje lokat, swoboda gospodarcza kontra atak biurokratów - o tym m.in. pisze dzisiejsza prasa.
Przegląd prasy -
Premier spotkał się z prezydentem
Półgodzinne spotkanie Lecha Kaczyńskiego z Donaldem Tuskiem w sprawie zbliżającego się szczytu UE w Brukseli nie przyniosło zbliżenia stanowisk. Prezydent poinformował, że udaje się na szczyt, a premier powtórzył, że w składzie delegacji...
Kraj -
McCain zaprezentuje obszerny plan gospodarczy
Republikański kandydat na prezydenta USA John McCain zaprezentuje obszerny plan gospodarczy, zakładający m.in. ograniczenie skutków kryzysu dla Amerykanów, którzy stracili oszczędności z powodu krachu na giełdach oraz wprowadzenie...
Świat -
Japonia: działania interwencyjne banku centralnego
Japoński bank centralny podjął działania interwencyjne by utrzymać płynność systemu finansowego kraju, przekazując innym bankom w dwóch transzach sumę 15 miliardów euro.
Gospodarka -
Krwawe starcia w Pakistanie
Ponad 40 bojowników islamskich i dwóch żołnierzy zginęło w starciach w rejonie Bajur na północnym zachodzie Pakistanu, przy granicy z Afganistanem - podano w Islamabadzie.
Świat -
Kanada: ostatni przedwyborczy sondaż
Z opublikowanych w poniedziałek wieczorem wyników sondażu, ostatniego przed wtorkowymi wyborami do kanadyjskiego parlamentu wynika, że w Ottawie znów powstanie mniejszościowy rząd konserwatywny, nieznacznie tylko silniejszy niż obecny.
Świat -
Ban Ki Mun wzywa do reformy systemu finansowego
Dotychczasowe działania antykryzysowe poszczególnych państw i instytucji są godne pochwały, lecz niewystarczające. Potrzebna jest zdecydowana i skoordynowana akcja ratunkowa, która uzdrowi rynki finansowe i zapewni bezpieczeństwo zwykłym...
Gospodarka -
Azjatyckie giełdy mocno w górę
Azjatyckie giełdy, które w poniedziałek wypadły relatywnie słabo na tle europejskich i amerykańskich parkietów, wtorkową sesję rozpoczęły od bardzo silnych wzrostów.
Gospodarka -
Kryzys dosięgnął także NBA, będą zwolnienia
Z powodu panującego w USA kryzysu gospodarczego władze ligi koszykówki NBA zdecydowały się zwolnić dziewięć procent swoich pracowników. Pracę straci około 80 osób.
Życie -
Czarnogóra: proserbska demonstracja, 34 osoby ranne
Co najmniej 34 osoby zostały ranne podczas zamieszek, do których doszło w stolicy Czarnogóry po manifestacji przeciwników uznania niepodległości Kosowa.
Świat -
Lubelskie: pożar w Cukrowni Strzyżów
Pali się prawie tysiąc ton słomy w Cukrowni Strzyżów (Lubelskie). Pożar wybuchł około północy. Na miejscu - jak poinformował Piotr Sendecki z Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie - są cztery sekcje Straży Pożarnej.
Kraj -
NBP będzie korzystać ze swapu walutowego
Rada Polityki Pieniężnej dokonała poszerzenia instrumentów polityki pieniężnej o swap walutowy. Swapy walutowe pozwolą bankowi centralnemu zasilać banki w płynność w złotym i walutach obcych - poinformował NBP po nocnym posiedzeniu RPP.
Gospodarka