15 października 2008
-
Sarkozy: kryzys nie może być przeszkodą dla pakietu klimatycznego
Obecny kryzys finansowy nie może stać się przeszkodą dla przyjęcia przez Unię Europejską ambitnego pakietu klimatyczno-energetycznego - powiedział na zakończenie pierwszego dnia obrad szczytu UE w Brukseli prezydent Francji Nicolas Sarkozy.
Gospodarka -
Tusk o sporze z prezydentem: możliwa zmiana konstytucji
Premier Donald Tusk ocenił po pierwszym dniu szczytu UE, że zapowiedź prezydenta Lecha Kaczyńskiego dotycząca wspólnych udziałów w kolejnych spotkaniach na szczycie jest groźna z punktu widzenia interesu Polski. Nie wykluczył zmian w...
Świat -
Azerbejdżan: urzędujący prezydent wygrał wybory
Urzędujący prezydent Ilham Alijew wygrał wybory w Azerbejdżanie, zdobywając według wstępnych wyników 89 proc. głosów - podała centralna komisja wyborcza (CKW) w Baku.
Świat -
USA: gwałtowna wyprzedaż na giełdzie
Pod wpływem makroekonomicznych danych świadczących o dekoniunkturze w amerykańskiej gospodarce, wszystkie indeksy nowojorskiej giełdy tąpnęły o ponad 7 proc.
Gospodarka -
Dramatyczna porażka Polaków
Polska przegrała w Bratysławie ze Słowacją 1:2 (0:0) w meczu grupy 3. eliminacji piłkarskich mistrzostw świata.
Życie -
Prezydenccy ministrowie bez przepustek
Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki poinformował dziennikarzy, że on oraz inni przedstawiciele prezydenta - sekretarz i podsekretarz stanu Michał Kamiński oraz Mariusz Handzlik - zostali pozbawieni przepustek do budynku, gdzie...
Świat -
Włochy też grożą wetem ws. pakietu klimatycznego
Premier Włoch Silvio Berlusconi zapowiedział na szczycie UE, że Włochy gotowe są zawetować pakiet klimatyczno-energetyczny, a "Polska jest razem z nami".
Gospodarka -
Prezydent: mam nadzieję, że wyjedziemy z Brukseli pogodzeni
Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że jego obecność na rozpoczętym szczycie UE w Brukseli "jest potrzebna". Wyraził także nadzieję, że wyjedzie z unijnego szczytu "jakoś pogodzony" z premierem Donaldem Tuskiem.
Świat -
Bośniaccy Serbowie chcą referendum ws. secesji
Deputowani Republiki Serbskiej w Bośni i Hercegowinie (BiH) przyjęli rezolucję, w której zażądali prawa do zorganizowania referendum w sprawie secesji.
Świat -
Szczyt UE: Tusk i Kaczyński razem na kolacji
Prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk usiedli razem do kolacji na szczycie UE w Brukseli. Wcześniej obaj pozowali do zdjęcia wszystkich uczestników spotkania.
Świat -
Lechia Gdańsk z własną siecią komórkową
Od niedzieli ruszyć ma nowy internetowy portal społecznościowy kibiców Lechii. Działalność zainaugurować ma też "biało-zielona" sieć komórkowa - jak podkreślają przedstawiciele gdańskiego klubu to pierwsza taka inicjatywa w Polsce.
Życie -
G8 zjednoczona wobec kryzysu
Przedstawiciele grupy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata i Rosji (G8) oświadczyli, że są zjednoczeni, by stanąć w obliczu kryzysu finansowego, wzmocnić finansowe instytucje i odbudować zaufanie.
Gospodarka -
Rosja odmawia rozmów z Gruzją bez udziału Abchazji i Osetii Płd.
Rosjanie odmówili rozmów z Gruzją bez udziału przedstawicieli Osetii Płd. i Abchazji. W Genewie miały odbyć się pierwsze od sierpniowych działań wojennych rozmowy gruzińsko-rosyjskie, jednak zawieszono je do listopada.
Świat -
"Nie spodziewam się, by prezydent poparł kandydaturę Wałęsy"
Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki powiedział na briefingu w Brukseli, że nie sądzi, aby Lech Kaczyński poparł kandydaturę Lecha Wałęsy do unijnej Rady Mędrców.
Świat -
"Fotel dla dwóch, czyli Kaczyński znowu atakuje"
"Fotel dla dwóch, czyli Kaczyński znowu atakuje" - tak włoska agencja prasowa Ansa w relacji z Brukseli opisuje spór między polskim prezydentem a premierem, dotyczący udziału w szczycie Unii Europejskiej.
Świat -
List otwarty SLD w obronie gen. Jaruzelskiego
SLD opublikuje w czwartek list otwarty w obronie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym sprzeciwia się odebraniu generałowi przywilejów emerytalnych.
Kraj -
Irak: Szwed zabity przez amerykańskich żołnierzy
Obywatel Szwecji został zabity przez siły amerykańskie w Iraku - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szwecji.
Świat -
Mini-szczyt klimatyczno-energetyczny z udziałem Tuska
Tuż przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli premier Donald Tusk spotkał się z premierami ośmiu nowych krajów członkowskich, by budować wspólny front w sprawie zmian w pakiecie klimatyczno-energetycznym.
Gospodarka -
Dyplomy MSZ za promocję Polski w świecie
Ks. prof. Michał Heller, operator filmowy Janusz Kamiński, Towarzystwo Historyczno-Literackie/Biblioteka Polska w Paryżu - to niektórzy z laureatów, wyróżnieni przez ministra spraw zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w...
Życie -
Sikorski o postawie prezydenta: to niedopuszczalne
Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski powiedział, że prezydent przyjeżdżając na szczyt UE stworzył wrażenie, że Polska ma dwie polityki zagraniczne. Jego zdaniem to "niedopuszczalne", że prezydent chce podejmować decyzje w imieniu...
Świat -
Europejskie giełdy stracą na zamknięciu
Europejskie giełdy odnotowały na zamknięciu spadki wartości akcji.
Gospodarka -
Pijany turysta chciał porwać samolot
Pijany pasażer próbował porwać turecki samolot, mówiąc, że ma bombę. Samolot wylądował bezpiecznie w Petersburgu, dokąd leciał z tureckiego kurortu Antalya.
Życie -
Wojna o samolot - komentarze polityków
Spór o skład delegacji na szczyt UE wzbudził liczne kontrowersje wśród polskich polityków.
Kraj -
Cheney ma problemy z sercem
Wiceprezydent USA Dick Cheney miał zaburzenia rytmu serca w środę rano (czasu USA) i został przez lekarza skierowany na wizytę do szpitala.
Życie -
Płace wzrosną o 11,5 proc.?
Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw może wynieść w tym roku ponad 11,5 proc. - oceniają analitycy Ministerstwa Gospodarki.
Gospodarka -
Znaleziono szkicownik Picassa
Szwajcarscy celnicy znaleźli szkicownik Pabla Picassa, który może być wart 1,5 mln dolarów. Szkicownik znaleziono w bagażu pasażera na zuryskim lotnisku - podały władze.
Życie -
"Prezydent nie zabrał głosu podczas sesji nt. Traktatu"
Prezydent Lech Kaczyński nie zabrał głosu podczas sesji szczytu UE poświęconej Traktatowi z Lizbony, nie powiedział, czy podpisze ratyfikację Traktatu - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering.
Świat -
Gwałtowny spadek na giełdach w Moskwie
Gwałtownym spadkiem cen akcji zakończyły się sesje na dwóch największych giełdach Rosji - RTS i MICEX.
Gospodarka -
8 proc. mniej środków na rolnictwo
Środki na rolnictwo w budżecie 2009 r. będą o prawie 8 proc. niższe niż w tym roku, ale pieniądze te umożliwią ministrowi rolnictwa realizację zadań - uważa wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.
Gospodarka -
USA wycofa się z Iraku w 2011 r.
Po kilku miesiącach negocjacji USA i Irak osiągnęły porozumienie, na mocy którego amerykańscy żołnierze będą mogli zostać w Iraku do końca 2011 roku - potwierdził przedstawiciel rządu irackiego.
Świat -
Polacy chcą e-faktur
Choć Polacy dokonują opłat rachunków za gaz, prąd, telefon najczęściej na poczcie, to coraz częściej opłacają faktury przez internet. Chcą także otrzymywać faktury w wersji elektronicznej - wynika z badania przeprowadzonego TNS OBOP.
Gospodarka -
Nieprawidłowości w Agencji Oceny Technologii Medycznych
W Agencji Oceny Technologii Medycznych prowadzono liczne nielegalne, nierzetelne i niegospodarne działania - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. W efekcie przeprowadzonej kontroli NIK zakwestionował m.in. wydatkowanie ponad 9,5 mln zł na...
Gospodarka -
Prezydent: ustawa kompetencyjna mogłaby być rozwiązaniem
Prezydent Lech Kaczyński przyznał w rozmowie z dziennikarzami - w samolocie podczas podróży do Brukseli - że ustawa kompetencyjna mogłaby być rozwiązaniem obecnych sporów między nim a premierem.
Kraj -
Decyzja PO ws. święta Trzech Króli - w czwartek
W czwartek prezydium klubu PO zdecyduje, czy w piątkowym głosowaniu nad wnioskiem o odrzucenie projektu ustawy przywracającego dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli, obowiązywać będzie dyscyplina partyjna - poinformował wiceszef...
Kraj -
Tour de Pologne poza granicami Polski?
Za dwa tygodnie będzie ostateczne potwierdzenie czy jeden z etapów Tour de Pologne w 2009 r. będzie rozegrany poza granicami Polski - powiedział dyrektor wyścigu Czesław Lang. Chce on także aby meta ostatniego etapu znów była w Krakowie.
ŻycieTour de Pologne -
Rosja: wstępne posiedzenie ws. zabójstwa Politkowskiej
Moskiewski Okręgowy Sąd Wojskowy przystąpił do kompletowania ławy przysięgłych w procesie o zabójstwo dziennikarki "Nowej Gaziety" Anny Politkowskiej.
Świat -
Szczyt UE: Kaczyński opuścił salę obrad
Na szczycie UE w Brukseli rozpoczęła się sesja robocza o kryzysie finansowym. Prezydent Lech Kaczyński opuścił główną salę obrad; na sali jest premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski.
Świat -
Oddalamy się od euro
Sugerowany przez rząd termin wejścia do ERM2 w pierwszym półroczu 2009 r., a tym samym termin wprowadzenia euro z początkiem 2012 r. wygląda na coraz mniej prawdopodobny - oceniają analitycy banku Credit Suisse (CS).
Gospodarka -
KE chce podnieść gwarancje depozytów bankowych
Depozyty bankowe w Unii Europejskiej powinny być gwarantowane do minimum 50 tys. euro, a przed końcem 2009 roku suma ta powinna być podniesiona do 100 tys. euro - zaproponowała Komisja Europejska.
Gospodarka -
Apel o globalne porozumienie handlowe
Brytyjski premier Gordon Brown zaapelował o wykorzystanie kryzysu finansowego jako okazji do zawarcia globalnego porozumienia handlowego.
Gospodarka -
VAT zliberalizowany
Sejm znowelizował ustawę o VAT. Jedna z przyjętych poprawek ma ułatwić firmom skorzystanie z ulgi na złe długi, inna ma ograniczyć urzędom skarbowym możliwość zwracania różnicy podatku bez odsetek za zwłokę.
Gospodarka -
Alicia Keys zaśpiewa na Torwarze
Wieczorem na warszawskim Torwarze wystąpi Alicia Keys. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00.
KulturaMuzyka -
Nominacje do American Music Awards
Alicia Keys ma szansę na największą liczbę statuetek podczas tegorocznej gali American Music Awards.
KulturaMuzyka -
24 godziny z Tomem Jonesem
19 stycznia do sklepów trafi nowy album Toma Jonesa. Dzieło nosi tytuł "24 Hours".
KulturaMuzyka -
Matematyk nauczycielem roku
Matematyk Dariusz Kulma z Gimnazjum Miejskiego nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim otrzymał na Zamku Królewskim tytuł Nauczyciela Roku 2008 w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej i tygodnika "Głos Nauczycielski".
Życie -
Prezydent dotarł na szczyt
Po południu prezydent Lech Kaczyński przybył do Brukseli na szczyt Rady Europejskiej. Lech Kaczyński przyleciał do stolicy Belgii wyczarterowanym samolotem. O godzinie 16.00 wszedł do budynku, w którym ma się odbywać szczyt. Delegacja...
Świat -
Jedna baba drugiej babie
Może, gdyby był to jeden z tych nudnych szczytów polska awantura o skład delegacji rządowej wywołałaby skandal w Brukseli. Ale Europa ma dziś o wiele poważniejsze zmartwienia niż zastanawianie się nad tym, kto będzie reprezentować Polskę.
Świat -
Rice podziękowała Polsce
Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice telefonicznej rozmowie z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim złożyła głębokie wyrazy podziękowania za znaczący wkład polskiego kontyngentu w misję stabilizacyjną w Iraku.
Świat -
Haider był pijany
Były przywódca austriackich skrajnie prawicowych nacjonalistów Joerg Haider, który zginął w katastrofie samochodowej, w chwili wypadku był pod wpływem alkoholu - poinformował w środę nowo wybrany szef Sojuszu na rzecz Przyszłości Austrii...
Świat -
Przeprosiny dla czarownic
W Wielkiej Brytanii prowadzona jest kampania by oficjalnie przeprosić wszystkie kobiety i mężczyzn, których wieki temu skazano na śmierć za czary.
Przegląd prasy -
Nietypowe imię
Młoda Amerykanka zmieniła imię na CutoutDissection.com. W ten sposób chciała zaprotestować przeciwko sekcji zwłok zwierząt na lekcjach biologii w amerykańskich szkołach, donosi brytyjski dziennik „The Independent”.
Przegląd prasy -
Śmiertelna spuścizna po wojnie
Niemcy są usłane niewybuchami, które z czasem stanowią coraz większe zagrożenie, ostrzega „Der Speigel”.
Przegląd prasy -
IPN wydał album o rotmistrzu Pileckim
Zdjęcia z rodzinnych archiwów przedstawiające rotmistrza Witolda Pileckiego - od dzieciństwa, przez służbę wojskową podczas I wojny, życie w międzywojniu, walkę po wybuchu wojny w 1939 roku oraz aresztowanie i wyrok śmierci - znalazły...
Życie -
Churchill przekupił generałów Franco
Winston Churchill przekupił generałów Franko, by nie włączyli się do wojny po stronie Niemiec, donosi brytyjski dziennik „The Times”. Takie rewelacje zawiera najnowsza książka historyka Pere Ferrera pt: 'Juan March: The Most...
Przegląd prasy -
Agresywna kampania działa na niekorzyść McCaina
Zaostrzenie tonu i osobiste ataki na Baracka Obamę nie zaskarbiły McCainowi nowych sympatyków, pisze „International Herald Tribune”. Wręcz przeciwnie – negatywna kampania przyczyniła się do spadku poparcia dla kandydata...
Przegląd prasy -
Plan ratunkowy znaczącym krokiem do stabilizacji
Wprowadzony przez rząd Stanów Zjednoczonych plan ratowania banków jest „znaczącym krokiem do stabilizacji systemu finansowego” – oświadczył amerykański minister skarbu Henry Paulson w wywiadzie dla brytyjskiego...
Przegląd prasy -
Zielona poprawność
Ekologia stała się kolejnym, po politycznej poprawności, straszakiem. Można nią zamknąć usta krytykom nawet najgłupszych pomysłów opatrzonych „zieloną” etykietką i zmusić społeczeństwa do służących czyimś interesom zachowań,...
ŻycieMaciej Szopa -
Rosja odpuszcza długi
Rosja jest gotowa anulować długi niektórym państwom. Suma odpuszczonych kredytów ma osiągnąć 750 mln dolarów – donosi dziennik Vedomosti.
Przegląd prasy -
Spotkanie Tusk-Tymoszenko
Przed szczytem UE premier Donald Tusk spotkał się z szefową ukraińskiego rządu Julią Tymoszenką - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Główne tematy rozmów to: Partnerstwo Wschodnie i sytuacja na Ukrainie.
Świat -
Agent w sztabie McCaina
Waszyngtoński lobbysta i współpracownik Johna McCaina działał na zlecenie Saddama Hussaina, podaje internetowy portal informacyjny „The Huffington Post”. William Timmons lobbował na rzecz złagodzenia międzynarodowych sankcji...
Przegląd prasy -
15 października 2008
Czy McCain zatrudnia irackich agentów, co wpłynęło na najnowsze wyniki sondażowe w Stanach Zjednoczonych, kogo przekupił Winston Churchill – o tym, między innymi, pisze zagraniczna prasa.
Przegląd prasy -
"Prezydent leci do Brukseli, nie na szczyt"
Premier Donald Tusk pytany w środę przez dziennikarzy w Brukseli co on na to, że prezydent Lech Kaczyński leci na szczyt UE podkreślił: "Nie, prezydent leci do Brukseli".
Świat -
Baryłka ropy: 74 dolary i 97 centów
Ropa mocno tanieje na giełdach paliw, bo inwestorzy sceptycznie traktują plan amerykańskiej administracji o pomocy bankom w wysokości 250 mld USD.
Gospodarka -
Zginął numer 2 Al-Kaidy
Siły USA poinformowały w środę, że jeden z przywódców Al-Kaidy w Iraku - "numer 2" w tej siatce terrorystycznej - został zabity podczas operacji w Mosulu.
Świat -
Rosja: okrągły stół historyków
Z udziałem uczonych z Polski, Rosji, Niemiec, Włoch, W. Brytanii, Francji, Czech i Słowacji w Moskwie rozpoczął się dwudniowy okrągły stół historyków, poświęcony 70. rocznicy Konferencji Monachijskiej.
Życie -
Rumunia: komunistyczni generałowie nadal siedzą
Sąd Najwyższy Rumunii w środę utrzymał w mocy wyroki 15 lat więzienia dla dwóch komunistycznych generałów, skazanych dziewięć lat temu za próbę zdławienia rewolucji, która obaliła dyktatora Nicolae Ceausescu.
Świat -
Kryzys argumentem za euro?
Ostatnie wydarzenia na rynkach finansowych pokazały, jak ważne dla małych państw jest to, aby być członkiem unii walutowej - powiedział premier Danii Anders Fogh Rasmussen.
Gospodarka -
Minister skarbu będzie dysponował nieruchomościami
Minister skarbu, bez zgody samorządów, będzie mógł sprzedać nieruchomości będące w dyspozycji administracji państwowej - przewiduje znowelizowana w środę przez Sejm ustawa o gospodarce nieruchomościami.
Gospodarka -
Internetowe paserstwo
Śląska policja przestrzega internautów przed ofertami pracy polegającymi na pośrednictwie w transferach finansowych. Policjanci wskazują, że to powszechna metoda prania pieniędzy skradzionych z kont internetowych.
Życie -
Rumuńska delegacja na szczycie liczy 4 osoby
Rumuńska delegacja na szczyt UE składa się z prezydenta, premiera, szefa MSZ i ministra finansów. Polska też w drodze wyjątku może dostać cztery identyfikatory - wiadomo ze źródeł zbliżonych do Sekretariatu Rady UE.
Świat -
Lekcje strzelania w szkołach
Posłowie Platformy Obywatelskiej chcą promować służbę w wojsku w ostatnich klasach gimnazjum i liceach – dowiedział się „Wprost”
Tylko u Nas -
Ukraina: sąd ponownie zablokowany
Deputowani Bloku premier Julii Tymoszenko (BJuT) zablokowali pracę Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) Ukrainy. Ma to im pomóc w walce o anulowanie wyznaczonych na 7 grudnia przedterminowych wyborów parlamentarnych.
Świat -
Polacy wstydzą się sporu o szczyt UE
Polacy w ogromnej większości wstydzą się sporu o szczyt UE, czują rozczarowanie i złość. Są pewni, że awantura zaszkodzi naszej opinii w Europie - wynika z sondażu "Gazety Wyborczej".
Przegląd prasy -
Sprawa Nangar Khel - prokuratura nie składa broni
Prokuratura złożyła zażalenie na decyzję Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie, który zdecydował o zwróceniu jej sprawy polskich żołnierzy oskarżonych o zabicie cywilów w afgańskiej wiosce Nangar Khel - poinformowano dziennikarzy.
Kraj -
Zmarł profesor Jan Lisiński
W Sztokholmie zmarł w wieku 61 lat profesor Jan Lisiński, jeden z najwybitniejszych konserwatorów szwedzkich zabytków.
Życie -
Będzie ustawa o ministrze spraw zagranicznych?
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (PO) zlecił prawnikom sejmowym zbadanie możliwości i zasadności przygotowania ustawy o ministrze spraw zagranicznych, która by doprecyzowała konstytucyjne zapisy o polityce zagranicznej.
Kraj -
Fritzl stanie przed sądem?
Josef Fritzl, oskarżony o więzienie córki przez 24 lata, wykorzystywanie jej seksualnie i płodzenie z nią dzieci, może stanąć przed sądem - orzekli psychiatrzy.
Życie -
Mafia sprowadza inwalidów z Polski do Anglii
Zorganizowany świat przestępczy sprowadza inwalidów i niepełnosprawnych z Polski do Anglii, pisze brytyjski tabloid „Daily Star”. W ten sposób mafia mafia naciąga brytyjski system świadczeń socjalnych.
Przegląd prasy -
W Islandii mocne cięcie stóp
Bank centralny Islandii mocno obniżył stopy procentowe. Główna stopa została obniżona do 12 proc. z rekordowych 15,50 proc. - podał Sedlabanki na stronie internetowej.
Gospodarka -
Zwłoki kobiety w Kanale Augustowskim
Zwłoki 29-letniej kobiety znaleziono w Kanale Augustowskim - poinformowała podlaska policja.
Kraj -
25 lat za zabójstwo w porachunkach pseudokibiców
Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał karę 25 lat więzienia dla 20-letniego Adriana Grygorczuka za współudział w zabójstwie rówieśnika w porachunkach białostockich pseudokibiców piłkarskich. Wyrok jest prawomocny.
Kraj -
55 proc. dla PO, 24 proc. dla PiS
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku października, PO otrzymałaby 55 proc. głosów, a PiS - 24 proc. - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Przedstawicieli do Sejmu wprowadziłyby także SLD i PSL (po 6 proc. poparcia).
Kraj -
Język władzy
"Politycy nie gęsi i swój język mają" – powiedziałby pewnie Mikołaj Rej, obserwując konflikt o samolot miedzy prezydentem i premierem. Konflikt sam w sobie żenujący i śmieszny, narażający Polskę na drwiny w całej Unii Europejskiej.
Kraj -
Kwaśniewski: rząd popełnił błąd
Rząd popełnił błąd odmawiając prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu samolotu i uznając jego wyjazd na szczyt UE do Brukseli za prywatny - uważa były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Kraj -
W Sejmie debata o emeryturach pomostowych
W Sejmie rozpoczęła się debata na temat projektu ustawy o emeryturach pomostowych, który zmniejsza liczbę osób uprawnionych do wcześniejszego odejścia na emeryturę. Posłowie będą dyskutować także m.in. o projektach dotyczących emerytur...
Kraj -
"Plan ratunkowy krokiem do stabilizacji"
Wprowadzony przez rząd USA plan ratowania banków jest "znaczącym krokiem do stabilizacji systemu finansowego" - oświadczył amerykański minister skarbu Henry Paulson w wywiadzie dla środowego "Financial Timesa" (FT).
Gospodarka -
"Pełzająca rewolucja" prezydenta
Mamy obecnie do czynienia z "pełzającą rewolucją", która polega na próbie poszerzenia wbrew prawu kompetencji urzędu prezydenta - uważa szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski.
Kraj -
Porozumienie Irak-USA
Amerykańscy i iraccy negocjatorzy porozumieli się co do warunków stacjonowania oraz harmonogramu wycofywania wojsk USA z Iraku po 1 stycznia 2009 roku - podały w środę miarodajne źródła w Waszyngtonie.
Świat -
Konserwatyści wygrywają w Kanadzie
Konserwatywna Partia Kanady (CPC) premiera Stephena Harpera wygrała wtorkowe wybory parlamentarne.
Świat -
2008-10-15
Dokąd Polacy uciekają z Wysp, kogo Lech Kaczyński nazwał "prostym absolwentem zawodówki", czy Ziobro wystartuje w wyborach do PE, prezydent nie dostanie 36 mln zł - o tym informują dzisiejsze gazety.
Przegląd prasy -
Bardzo drogie "Orliki"
Budowa boisk sportowych w ramach rządowego programu "Orlik 2012" okazała się znacznie droższa niż planowano - ocenia "Dziennik Polski".
Przegląd prasy -
Uczniowie walczą o dwujęzyczną maturę
Po zapowiedzi MEN, że zostanie zlikwidowana dwujęzyczna matura będą listy protestacyjne, marsze w obronie dwujęzycznej matury, apele do samorządów, a nawet interpelacje poselskie - uprzedza "Metro".
Przegląd prasy -
Nieopodatkowane bony znów atrakcyjne dla firm
Jeśli Sejm zaakceptuje zmianę jednego z przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, na rynku bonów towarowych dojdzie do rewolucyjnych zmian - zapowiada "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
Do USA bez wiz - może za rok
Już w połowie listopada amerykańskie władze mogą ogłosić długo oczekiwane, pierwsze po 11 września 2001 r. rozszerzenie programu wizowego o nowe kraje - dowiaduje się "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Ziobro europosłem?
W przyszłym roku Zbigniew Ziobro wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiada "Nasz Dziennik".
Przegląd prasy -
Prezydent musi oszczędzać
Kancelaria Lecha Kaczyńskiego może nawet dostać o blisko 36 mln zł mniej, niż zaplanowała - zapowiada "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Wojna o szczyt i Wałęsa
Nie ma wątpliwości, w polskiej delegacji atmosfera na dzisiejszym szczycie w Brukseli będzie ciężka - ocenia "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
"Zostanę, dopóki prezes będzie chciał"
"Dziennik" zamieszcza rozmowę z przewodniczącym Klubu PiS Przemysławem Gosiewskim. Oto niektóre pytania i odpowiedzi.
Przegląd prasy -
Polacy z Wysp uciekają do Norwegii
Znaczna część polskich emigrantów, którzy od początku roku opuścili Wielką Brytanię, nie wraca do kraju, tylko przenosi się do innych państw Europy - wynika z danych "Dziennika".
Przegląd prasy -
Polskie dzieci lubią pierogi
"Dziennik" dotarł do niepublikowanych jeszcze wyników wielkiego badania nawyków zdrowotnych i żywieniowych polskich gimnazjalistów. Wynika z nich, że nastolatki doskonale wiedzą, co szkodzi ich zdrowiu i jak powinny się odżywiać. Gorzej...
Przegląd prasy -
Polacy wstydzą się sporu o szczyt UE
Polacy w ogromnej większości wstydzą się sporu o szczyt UE, czują rozczarowanie i złość. Są pewni, że awantura zaszkodzi naszej opinii w Europie - wynika z sondażu "Gazety Wyborczej".
Kraj -
Tusk z Barroso o stoczniach
Premier Donald Tusk spotkał się we wtorek wieczorem w Brukseli z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Rozmawiali m.in. o sprawie polskich stoczni. "Szukamy rozwiązania" - mówił Tusk po spotkaniu.
Gospodarka -
Do USA bez wiz - może za rok
Już w połowie listopada amerykańskie władze mogą ogłosić długo oczekiwane, pierwsze po 11 września 2001 r. rozszerzenie programu wizowego o nowe kraje - dowiaduje się "Rzeczpospolita".
Kraj -
Obama prowadzi
Na 20 dni przed wyborami prezydenckimi w USA, demokratyczny kandydat do Białego Domu Barack Obama ma przewagę czterech punktów procentowych nad swym republikańskim rywalem Johnem McCainem - wynika z najnowszego sondażu.
Świat -
Ziobro europosłem?
W przyszłym roku Zbigniew Ziobro wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiada "Nasz Dziennik".
Kraj -
Egzekucja kolejnego skazańca w Teksasie
W jednym z więzień w Teksasie stracono 57-letniego Alvina Kelly'ego, skazanego w 1991 r. na śmierć za potrójne morderstwo.
Świat -
Wojna o szczyt i Wałęsa
Nie ma wątpliwości, w polskiej delegacji atmosfera na dzisiejszym szczycie w Brukseli będzie ciężka - ocenia "Rzeczpospolita".
Kraj -
"Zostanę, dopóki prezes będzie chciał"
"Dziennik" zamieszcza rozmowę z przewodniczącym Klubu PiS Przemysławem Gosiewskim. Oto niektóre pytania i odpowiedzi.
Kraj -
Polacy z Wysp uciekają do Norwegii
Znaczna część polskich emigrantów, którzy od początku roku opuścili Wielką Brytanię, nie wraca do kraju, tylko przenosi się do innych państw Europy - wynika z danych "Dziennika".
Gospodarka