21 października 2008
-
Na Wall Street bez niespodzianek
Po poniedziałkowych zwyżkach indeksy na Wall Street spadły. Na nastroje inwestorów wpłynęły podane przez wielkie spółki prognozy ich zysków.
Gospodarka -
Sejm nadaje prawa pacjentom
Utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta, którego na pięcioletnią kadencję będzie powoływał premier, przewiduje ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Prawa Pacjenta, którą wieczorem uchwalił Sejm.
Kraj -
Wyścigi Formuły 1 będą tańsze
Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) i zespoły Formuły 1 osiągnęły w Genewie porozumienie w sprawie cięcia kosztów mniejszych teamów od przyszłego sezonu.
Życie -
Austria: samolot spadł na koszary antyterrorystów
Niewielki samolot cywilny spadł na koszary austriackiej policyjnej jednostki antyterrorystycznej Cobra w Wiener Neustadt pod Wiedniem, ale żaden z jej funkcjonariuszy nie doznał obrażeń - poinformowała policja.
Życie -
Polska podaruje Gruzji 2 miliony euro?
W środę odbędzie się w Brukseli międzynarodowa konferencja donatorów dla Gruzji. Polska zadeklaruje kwotę około dwóch milionów euro.
Gospodarka -
Sarkozy poucza Kaczyńskiego
Prezydent Lech Kaczyński obiecał podpisanie Traktatu z Lizbony i powinien to zrobić, żeby nie stracić wiarygodności - powiedział w Parlamencie Europejskim prezydent Francji Nicolas Sarkozy.
Świat -
I Forum Polskiego Produktu
Gdańsk został gospodarzem niezwykłego wydarzenia. Twórcy sukcesu polskich marek i prezesi największych polskich firm będą wspólnie dyskutować o tym, co trzeba zrobić, żeby Polacy z dumą używali polskich marek i polecali je innym....
Gospodarka -
Obowiązkowe przekształcenia szpitali - przyjęte
Sejm przyjął ustawę zakładającą obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe
Kraj -
Pentagon cofa zarzuty
Pentagon wycofał wszystkie zarzuty wobec pięciu więźniów przetrzymywanych w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie, oskarżonych o "spiski" i "materialne wspieranie terroryzmu". Nie wykluczono jednocześnie wniesienia wobec nich innych...
Świat -
Radwańska nie chce byc w pierwszej dziesiątce
Po wprowadzeniu nowych zasad w WTA nie chcę już być w dziesiątce najlepszych. Reguły są bezlitosne, nie pozwalają na udział w więcej niż dwóch mniejszych turniejach - uważa najlepsza polska tenisistka Agnieszka Radwańska.
Życie -
Odszkodowanie za nazistowskie zbrodnie we Włoszech
Sąd Najwyższy (SN) Włoch orzekł, że Niemcy muszą zapłacić odszkodowanie rodzinom dziewięciu cywilów, zamordowanych przez hitlerowców w Toskanii w czasie II wojny światowej.
Życie -
Klich: ONZ to nie to samo co UE
W ocenie szefa MON Bogdana Klicha, od połowy marca kiedy operacja w Czadzie będzie przebiegała już nie pod szyldem UE ale ONZ, Polska będzie miała "znacznie mniejszą motywację, by w niej uczestniczyć".
Kraj -
Rosja i USA: wojskowe spotkanie na szczycie
Najwyżsi rangą wojskowi USA i Rosji spotkali się w Finlandii, by przedyskutować kwestie dotyczące Afganistanu i regionu Morza Czarnego, a szczególnie Gruzji - poinformowała ambasada USA w Helsinkach.
Świat -
Świat walczy z recesją
Amerykańska Rezerwa Federalna zapowiada, że użyje wszelkich możliwych środków, aby wzmocnić rynki finansowe. Giełda w Nowym Jorku odnotowała na otwarciu niewielki spadek wartości akcji. W Azji i Europie, z wyjątkiem W.Brytanii i Niemiec,...
Gospodarka -
Kluby ekstraklasy nie poparły kandydatów na prezesa PZPN
Kluby piłkarskiej Ekstraklasy nie zdecydowały się poprzeć jednego z kandydatów na prezesa PZPN. Władze spółki będą kontynuować rozmowy z całą czwórką.
Życie -
Polska XXI już w Sejmie
W Sejmie powstaje nowe koło poselskie "Polska XXI", które będzie tworzyć pięciu byłych posłów PiS: Kazimierz M. Ujazdowski, Piotr Krzywicki, Jerzy Polaczek, Lucjan Karasiewicz i Jarosław Sellin.
Kraj -
"Pozostanę PiS-owcem na wygnaniu"
Ludwik Dorn zapowiedział, że będzie się odwoływał do sądu koleżeńskiego PiS od decyzji o usunięciu go z tej partii. Pozostanę PiS-owcem na wygnaniu, do PiS-u wrócę, jestem do dyspozycji mojej partii - zapewniał.
Kraj -
Grecja sparaliżowana strajkami
Zamknięte lotniska, zawieszone rejsy promów, sparaliżowana komunikacja miejska oraz nieczynne szkoły, banki i szpitale to efekt 24-godzinnego strajku, który ogarnął Grecję.
Świat -
Rosja znów pożyczy Białorusi
Rosja podjęła decyzję o przyznaniu Białorusi kredytu stabilizacyjnego w wysokości 2 mld dolarów - poinformował rosyjski wicepremier i minister finansów Aleksiej Kudrin.
Gospodarka -
"Pięć lat służby w Iraku"
Do końca roku w Warszawie oglądać można wystawę fotografii "Pięć lat służby w Iraku". Do 4 listopada ekspozycja będzie dostępna przed dowództwem Garnizonu Warszawa na pl. Piłsudskiego, potem będzie prezentowana m.in. w metrze na stacji...
Życie -
Francja forsuje pomysł "gospodarczego rządu" strefy euro
Obecny kryzys finansowy pokazał, jak bardzo strefa euro potrzebuje "gospodarczego rządu" - przekonywał we wtorek w Parlamencie Europejskim prezydent Francji Nicolas Sarkozy.
Świat -
Szwedzki trener pracuje za darmo
Selekcjoner szwedzkiej reprezentacji żużlowej Tobias Johansson pracuje za darmo, ponieważ tamtejszy związek motorowy (SVEMO) nie ma dla niego pieniędzy i uważa, że praca z kadrą to honor i wyróżnienie.
Życie -
MON wychowa polską młodzież
Minister edukacji narodowej Katarzyna Hall i minister obrony narodowej Bogdan Klich podpisali porozumienie o współpracy obu resortów "na rzecz edukacji obywatelskiej, patriotycznej i proobronnej młodzieży szkolnej".
Kraj -
OPEC chce zmniejszenia wydobycia norweskiej ropy
Przewodniczący OPEC, algierski minister ds. ropy Chakib Khelil wezwał Norwegię do zmniejszenia produkcji ropy.
Gospodarka -
Będzie "kara" dla prezydenta?
Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich zajmie się zaopiniowaniem projektu budżetu Kancelarii Prezydenta na 2009 rok. Jak donoszą media, koalicja rządowa chce dokonać ostrych cięć w finansach prezydenckiej kancelarii.
Kraj -
Dorn wyrzucony z PiS
Współtwórca PiS, były wiceprezes tej partii Ludwik Dorn został usunięty z ugrupowania - taką decyzję podjął Zarząd Główny PiS. O wykluczenie Dorna wnioskował szef partii Jarosław Kaczyński; głównym powodem rozstania Dorna z PiS jest jego...
Kraj -
Co łączy ukraińskich inwestorów i narzeczoną doradcy ministra skarbu?
Czy to normalne, że firma narzeczonej doradcy ministra skarbu otrzymuje zlecenia od spółki, której właściciele zabiegają o korzystną decyzję prywatyzacyjną tegoż ministra?
Tylko u Nas -
Borusewicz prosi prezydenta o wyjaśnienia ws. referendum
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz poprosił prezydenta Lecha Kaczyńskiego o wyjaśnienie pojęć użytych we wniosku dotyczącym przeprowadzenia referendum w sprawie kierunku reformy służby zdrowia.
Kraj -
Szwajcaria na "czarnej liście" rajów podatkowych?
Kraje uczestniczące w zorganizowanym w Paryżu spotkaniu poświęconym walce z tzw. rajami podatkowymi zażądały od OECD zaktualizowania do połowy 2009 roku "czarnej listy" takich rajów. Berlin ocenił, że na miano raju podatkowego zasługuje...
Świat -
Reporterzy bez granic w obronie Moniki Olejnik
Europa powinna być wzorem w kwestii szanowania wolności mediów, począwszy od odpowiedzialnego zachowania jej przywódców - oświadczyła "Organizacja Reporterzy bez Granic" (RsF), która potępiła zachowanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego...
Świat -
Rzeźba Małysza obok skoczni w Oslo
Rzeźba Adama Małysza stanie obok nowej skoczni Holmenkollen w Oslo. W ten sposób stowarzyszenie miłośników skoków narciarskich postanowiło wykorzystać materiał z rozbiórki historycznej skoczni, która wzbudza ogromne emocje w Norwegii.
Życie -
Lewica przeciw przekształceniu ZOZ-ów w spółki
Klub Lewicy jest przeciw dwóm projektom ustaw zdrowotnych: o przekształceniu ZOZ-ów w spółki kapitałowe oraz o pracownikach ZOZ-ów - poinformował szef SLD Grzegorz Napieralski po posiedzeniu klubu parlamentarnego jego ugrupowania.
Kraj -
Tajna wizyta syna Castro na Białorusi
Najstarszy syn Fidela Castro, Fidelito, złożył utajnioną wizytę na Białorusi.
Świat -
100 publicznych hot-spotów w Małopolsce
Co najmniej 100 bezpłatnych punktów dostępu do internetu w technologii bezprzewodowej, tzw. hot-spotów, powstanie w małopolskich miejscowościach w ramach projektu realizowanego przez samorząd tego województwa.
Życie -
"Litwa powinna przeprosić Polskę za umowę z Rosją w 1920 r."
Dla litewskich nacjonalistów w roku 1920 Piłsudski był straszniejszy niż Budionny. Trzeba to przyznać i przeprosić Polskę raz na zawsze - powiedział litewski historyk, prof. Alfredas Bumblauskas.
Świat -
KE nie dowierza włoskim danym ws. pakietu klimatycznego
Komisja Europejska poinformowała, że w przyszłym tygodniu rozpocznie "techniczny dialog" z Włochami w sprawie pakietu klimatycznego, tak by zweryfikować "przesadzone" je zdaniem dane o kosztach pakietu dla włoskiej gospodarki. Na razie...
Świat -
Nowy akcelerator pod Genewą
Rozpoczęła się ceremonia inauguracyjna nowego akceleratora cząstek elementarnych LHC w ośrodku badawczym Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) pod Genewą. W uroczystości biorą udział reprezentanci krajów członkowskich...
Życie -
Bush nie zamknie Guantanamo
Ustępujący prezydent George Bush, mimo wcześniejszych zapewnień, zdecydował, że więzienie Guantanamo na Kubie nie zostanie zamknięte. Powołuje się przy tym na komplikacje prawne i polityczne wiążące się z likwidacją zakładu karnego -...
Przegląd prasy -
Balcerowicz w grupie doradców KE
Przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso ogłosił skład grupy wysokiego szczebla, która ma doradzać KE w sprawie kryzysu finansowego. W ośmioosobowym gremium jest prof. Leszek Balcerowicz.
Świat -
Sprawa legalności działań CBA ws. Sawickiej - ponownie do zbadania
Prokuratura Okręgowa w Poznaniu ponownie poprowadzi śledztwo w sprawie legalności działań CBA wobec byłej posłanki PO Beaty Sawickiej - poinformowała rzecznik tej prokuratury Magdalena Mazur-Prus.
Kraj -
Jaruzelski: Moskwa szykowała się do interwencji
Gen. Wojciech Jaruzelski, który składa wyjaśnienia w procesie oskarżonych o wprowadzeniem w grudniu 1981 r. stanu wojennego, twierdzi, że w latach 1980-81 ZSRR interweniowałby w Polsce w przypadku wojny domowej lub zagrożenia...
Kraj -
Polski gang w Irlandii
Irlandzka policja przestrzega przed polskim gangiem złodziei samochodów, donosi „The Times”. Od kwietnia udało się odzyskać 12 luksusowych aut, każde warte powyżej 40 tys. euro.
Przegląd prasy -
Indyjski statek w rękach piratów
Uzbrojeni piraci porwali w pobliżu północnego wybrzeża Somalii niewielki indyjski statek z 13 marynarzami na pokładzie - poinformowało Międzynarodowe Biuro Morskie.
Świat -
Abp Głódź nie dostanie działki pod budowę kościoła
Władze Gdańska nie spełnią prośby metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia o przekazanie darmowej działki na terenach postoczniowych na budowę kościoła w hołdzie Janowi Pawłowi II.
Kraj -
Uwaga, na złodziei tożsamości!
7 proc. Polaków twierdzi, że padło ofiarą fałszowania lub kradzieży tożsamości - wynika tak z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP.
Życie -
Pięciolatek z nożem
Pięcioletni chłopiec przemycił do szkoły nóż, donosi „The Independent”. Miał zamiar go użyć przeciwko jednej z nauczycielek.
Przegląd prasy -
Marihuana wymyka się Holendrom spod kontroli
Tolerancja dla marihuany w Holandii miała zapobiec rozprzestrzenianiu się twardych narkotyków. Okazało się jednak, że doszło do rozwoju handlu marihuaną na ogromną skalę – wartość eksportu sięga 2 miliardów dolarów rocznie –...
Przegląd prasy -
Portrety oficjeli na cenzurowanym
W miarę jak prezydentura Busha zbliża się ku końcowi, portreciści spodziewają się ruchu w interesie, donosi „The Washington Post”. Prominentni członkowie elity politycznej chcą przejść do historii, pozostawiając przyszłym...
Przegląd prasy -
W Hollywood zagęszczenie wątków o Wall Street
Hollywood zaczyna się zastanawiać, w jaki sposób pokazać obecny kryzys finansowy w filmach i serialach, i czy w ogóle poruszać ten temat – donosi „The New York Times”.
Przegląd prasy -
Prezydent grozi dziennikarce
Prezydent Lech Kaczyński groził znanej dziennikarce, donosi brytyjski „Daily Telegraph” i dodaje, że w Polsce pojawiły się obawy o wolność słowa.
Przegląd prasy -
Pomoc dla Islandii
Islandia otrzyma 6 mld dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i współpracujących z nim banków centralnych, donosi „Financial Times”. Pieniądze mają pomóc ustabilizować gospodarkę kraju po załamaniu się systemu...
Przegląd prasy -
Była prawniczka Jukosu prosi o ułaskawienie
Była prawniczka koncernu naftowego Jukos Swietłana Bachmina, odbywająca karę 7 lat łagru za malwersacje finansowe, zwróciła się do prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa o ułaskawienie. Bachmina jako jedyna z ponad 20 menadżerów koncernu...
Świat -
Gazowa trójka: Rosja, Iran, Katar
Iran, Katar i Rosja, najwięksi producenci gazu, zdecydowali o stworzeniu "trójki", która będzie dyskutowała o ewentualnych wspólnych projektach w tym sektorze - ogłosił w Teheranie szef rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom Aleksiej Miller.
Gospodarka -
Axel Springer rozważa zakupy w Polsce
Niemieckie wydawnictwo Axel Springer rozważa przejęcie polskich udziałów brytyjskiej grupy Mecom - w tym m.in. w "Rzeczpospolitej", "Parkiecie" i "Życiu Warszawy".
Gospodarka -
Podwyżki dla nauczycieli stażystów
Od 2009 roku nauczyciel stażysta zarobi średnio o 586 zł więcej. Wydaje się, że ta zmiana będzie lepiej zachęcać do podejmowania tego zawodu - powiedziała minister edukacji Katarzyna Hall podczas konferencji po wtorkowym posiedzeniu rządu.
Kraj -
Religa za refrendum ws. służby zdrowia
Referendum ws. reformy służby zdrowia jest konieczne - powiedział były minister zdrowia Zbigniew Religa (PiS) po spotkaniu z prezydentem Lechem Kaczyńskim.
Kraj -
Rosjanie będą ochraniać granice Abchazji i Osetii Płd. z Gruzją
Służba Graniczna Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji będzie ochraniać granice Abchazji i Osetii Południowej z Gruzją – informuje "Kommiersant", powołując się na rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Według moskiewskiej...
Przegląd prasy -
Węgrzy tną prognozy
Węgierski rząd został zmuszony do obniżenia swoich prognoz wzrostu PKB w tym roku z powodu globalnego kryzysu finansowego.
Gospodarka -
Sejm nie wysłucha informacji ws. Olewnika
Sejm nie wysłucha na wtorkowym posiedzeniu informacji ministra sprawiedliwości - prokuratora generalnego na temat działań organów wymiaru sprawiedliwości w sprawie porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Domagał się tego klub PiS.
Kraj -
Ukraina: nie ma pieniędzy na przedterminowe wybory
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy ponownie nie wydzieliła pieniędzy na przedterminowe wybory parlamentarne. Deputowani BJuT zablokowali trybunę.
Świat -
W środę inauguracja festiwalu filmowego w Rzymie
150 filmów z całego świata, w tym 20 w konkursie zostanie zaprezentowanych na rozpoczynającym się w środę festiwalu w Rzymie.
Kultura -
I AM X premierowo w Warszawie
16 listopada w klubie Proxima wystąpi Chris Corner ze swoją grupą I AM X. Potwierdziła się informacja, iż na warszawskim koncercie zespół premierowo zaprezentuje materiał z nagrywanej właśnie płyty.
KulturaMuzyka -
Scissor Sisters bez perkusisty
rupa Scissor Sisters rozstała się ze swoim perkusistą. Obeszło się bez bólu i bez złości, w atmosferze przyjaźni.
KulturaMuzyka -
Sarkozy chce przebudowy światowych finansów
Francuski prezydent Nicolas Sarkozy zapowiedział, że zaproponuje szefom państw i rządów krajów UE kolejne spotkanie w sprawie kryzysu finansowego, które przygotuje międzynarodowe negocjacje o przebudowie światowych finansów.
Gospodarka -
Sarkozy orędownikiem nowego partnerstwa UE-Rosja
Rosja nie jest na dłuższą metę przeciwnikiem dla Unii Europejskiej - powiedział we wtorek prezydent Francji Nicolas Sarkozy w Parlamencie Europejskim, apelując o ustanowienie wspólnej przestrzeni gospodarczej między UE a Rosją.
Świat -
List otwarty Borowskiego do prezydenta i premiera
Szef koła SdPl-Nowa Lewica Marek Borowski zaproponował prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i premierowi Donaldowi Tuskowi projekt porozumienia, które uregulowałoby zasady ich wzajemnej współpracy.
Kraj -
Prawda niewygodna
Polityczne spory zagłuszyły rocznicę śmierci człowieka naprawdę wielkiego – księdza Jerzego Popiełuszki. To od jego śmierci zaczęły się przygotowania do Okrągłego Stołu i transformacji ustrojowej.
Kraj -
Mężczyzna, który groził podpaleniem - zatrzymany
Policja obezwładniła już desperata, który zatrzymał dwie kobiety, zamknął się w pomieszczeniach ośrodka pomocy społecznej i groził podpaleniem. Wszyscy są bezpieczni.
Kraj -
Nie ruszyła sprawa "śląskiej mafii paliwowej"
Wbrew planom przed Sądem Okręgowym w Katowicach nie udało się odczytać aktu oskarżenia w procesie tzw. śląskiej mafii paliwowej. Powodem była nieobecność obrońcy jednego z oskarżonych, który nie zgodził się na prowadzenie sprawy bez...
Kraj -
Brytyjscy turyści polubili Kraków
Kraków znalazł się w tym roku na drugim miejscu - po Sydney - wśród zagranicznych miast, najpopularniejszych wśród brytyjskich turystów.
Życie -
"Kryzys nie wpłynie na mundial 2010 w RPA"
Kryzys ekonomiczny będzie miał tylko niewielki wpływ na przygotowania RPA do piłkarskich mistrzostw świata w 2010 roku - oświadczył szef komitetu organizacyjnego Danny Jordaan podczas targów sportu i telewizji Sportel w Monako.
Gospodarka -
Udaremniono porwanie gdańskiego biznesmena
Gdańscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy od kilku miesięcy przygotowywali się do porwania dla okupu. Ofiarą miał być gdański biznesmen. Zatrzymani trafili do aresztu.
Kraj -
21 października 2008
Czy znalazł się ratunek dla Islandii, co o kryzysie myśli Hollywood, gdzie grasował polski gang złodziei samochodów – oto niektóre tematy poruszane w zagranicznej prasie.
Przegląd prasy -
Obraduje Rada Ministrów
Po godz. 11 zebrała się Rada Ministrów. Rząd obraduje bez premiera Donalda Tuska, który w poniedziałek w nocy udał się do Chin, gdzie weźmie udział w Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym w Szanghaju, a w Pekinie będzie uczestniczył w...
Kraj -
991 oskarżonych o ataki terrorystyczne
Władze saudyjskie postawiły oskarżenia 991 ludziom podejrzanym o udział w atakach terrorystycznych w ciągu ponad pięciu ostatnich lat - poinformował minister spraw wewnętrznych.
Świat -
ADS ma zgodę na przejęcie Mark-Pol
Advanced Distribution Solutions (ADS) może przejąć spółkę Mark-Pol - taką decyzję podjęła prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Małgorzata Krasnodębska- Tomkiel.
Gospodarka -
Były premier Tajlandii skazany na 2 lata więzienia
Sąd Najwyższy Tajlandii skazał byłego premiera Thaksina Shinawatrę na dwa lata więzienia za złamanie prawa o konflikcie interesów.
Świat -
"Rosja nie planuje dewaluacji rubla"
Rząd nie planuje dewaluacji rubla - oświadczył rosyjski wiceminister finansów Siergiej Szatałow.
Gospodarka -
Pierwsze polskie masło z kwasami omega-3
Produkcję pierwszego w Polsce masła wzbogaconego kwasami tłuszczowymi omega-3, które pochodzą z tłuszczu ryb morskich, rozpocznie Spółdzielnia Mleczarska "Sudowia" w Suwałkach (Podlaskie).
Życie -
Islandia i MFW blisko porozumienia o pomocy finansowej
Rząd Islandii jest bardzo blisko osiągnięcia porozumienia w sprawie pomocy finansowej od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), do której mogą się też przyłączyć kraje nordyckie i Japonia - poinformował Oessur Skarphedinsson,...
Gospodarka -
Jakub Szulc sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia
Jakub Szulc został powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - potwierdział rzecznik resortu Jakub Gołąb.
Kraj -
"Fed użyje wszystkich środków, by wzmocnić rynki finansowe"
Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) użyje wszelkich możliwych środków, aby wzmocnić rynki finansowe - zapowiedział przedstawiciel Fed Randall Kroszner.
Gospodarka -
Rosja stawia warunki wznowienia z USA dialogu o tarczy
Moskwa wznowi konsultacje z Waszyngtonem w kwestii tarczy antyrakietowej w Europie, kiedy USA skonkretyzują "sposoby na przejrzystość" dotyczące instalacji części tarczy w Polsce i Republice Czeskiej - oświadczył wysoki przedstawiciel...
Świat -
We Włoszech ujęto poszukiwanego Polaka
Włoska policja zatrzymała poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania Adama W. Trzy lata temu mężczyzna nie wrócił do więzienia, gdzie odbywał karę za zabójstwo.
Świat -
Azjatyckie giełdy na zamknięciu - wzrosty z wyjątkiem Seulu
Na zamknięciu na głównych azjatyckich parkietach notowano wzrost wartości akcji z wyjątkiem seulskiego indeksu KOSPI, który spadł o jeden procent.
Gospodarka -
Europejskie giełdy na otwarciu - na plusie
Główne giełdy europejskie na otwarciu notowały wzrost wartości akcji.
Gospodarka -
Prezes GWP zapowiada 30 debiutów na rynku głównym
W tym roku na głównym parkiecie warszawskiej giełdy w sumie może pojawić się 30 nowych firm. Oferta publiczna GPW możliwa jest w czerwcu przyszłego roku - ocenia Ludwik Sobolewski, prezes GPW.
Gospodarka -
Giełdy w Moskwie nadal zwyżkują
Sesje na dwóch największych giełdach w Rosji - RTS i MICEX, rozpoczęły się od wyraźnego wzrostu cen akcji.
Gospodarka -
Indie-Pakistan: otwarto przejście graniczne w Kaszmirze
Indie i Pakistan uruchomiły pierwsze od 60 lat przejście graniczne na linii, dzielącej terytorium spornego Kaszmiru. Inauguracja ma charakter symboliczny - ruch na przejściu będzie ograniczony.
Świat -
Ciało słowackiego turysty odnalezione w Tatrach
Ciało słowackiego turysty z Koszyc odnaleźli ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pod Zawratem w Tatrach.
Kraj -
Ropa nadal w górę
Ropa naftowa drożeje na giełdach paliw przed zbliżającym się posiedzeniem OPEC, podczas którego prawdopodobnie zapadnie decyzja o cięciach dostaw surowca - podają maklerzy.
Gospodarka -
Bezskuteczny apel terrorystów o "tradycyjną islamską egzekucję"
Sąd Konstytucyjny w Dżakarcie odrzucił żądanie trzech terrorystów, skazanych na kary śmierci, domagających się "tradycyjnej islamskiej egzekucji" - ścięcia.
Świat -
Będzie kara za Brukselę
PO obetnie prezydentowi budżet - zapowiada "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Śmierć bez znieczulenia
Tajemnicza seria samobójstw pacjentów w polskich szpitalach znalazła finał w prokuraturze, wyjaśnień od Ministerstwa Zdrowia zażądał rzecznik praw obywatelskich - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Lipiński: wobec PiS stosuje się audyt prokuratorski
"Gazeta Wyborcza" zamieszcza rozmowę z wiceprezesem PiS Adamem Lipińskim.
Przegląd prasy -
Warszawa może stracić ponad 1 mld zł
Kryzys uderzy w finanse miasta. Według czarnego scenariusza, w przyszłym roku do kasy samorządu nie wpłynie ponad miliard złotych - pisze "Życie Warszawy".
Przegląd prasy -
Czy CBA legalnie kusiło Sawicką?
Sąd polecił w poniedziałek wyjaśnić: okoliczności, istotę i charakter działań CBA przed formalnym rozpoczęciem operacji w czerwcu 2007 r.; intencje CBA w zainteresowaniu się Beatą Sawicką; charakter jej kontaktów z agentem Tomaszem...
Przegląd prasy -
Czego "Wiadomości" nie powiedziały o prezydencie?
Pałac Prezydencki z pomocą szefa TVP Andrzeja Urbańskiego zablokował w poniedziałek w "Wiadomościach" materiał o prezydencie Lechu Kaczyńskim - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza" nieoficjalnie.
Przegląd prasy -
Guru nowej lewicy tworzy instytut
Środowisko kwartalnika "Krytyki Politycznej" chce w przyszłym roku powołać do życia instytut naukowy - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Kiedy będzie lepiej?
Światowy kryzys nie złamie polskiej gospodarki. Spowolnienie jej rozwoju nie będzie zbyt bolesne i potrwa około dwóch lat - uważa większość ekonomistów ankietowanych przez "Rzeczpospolitą".
Przegląd prasy -
Rośnie ruch na lotniskach
Trudna sytuacja w branży lotniczej w małym stopniu wpłynęła na wielkość przewozów pasażerskich - ocenia "Puls Biznesu".
Przegląd prasy -
2 tygodnie urlopu ojcowskiego?
W tym tygodniu posłowie mogą rozstrzygnąć o ostatecznym kształcie tzw. ustawy rodzinnej. Poprawki, do których dotarła "Gazeta Prawna", przewidują, że ojcowie nabędą prawo do urlopu ojcowskiego.
Przegląd prasy -
2008-10-21
PO obetnie prezydentowi budżet, Polska w obliczu kryzysu: spowolnienie bez katastrofy, jak Urbański zablokował materiał o Kaczyńskim w TVP, czarny scenariusz dla Warszawy - o tym m.in. pisze dzisiejsza prasa.
Przegląd prasy -
Będzie kara za Brukselę
PO obetnie prezydentowi budżet - zapowiada "Rzeczpospolita".
Kraj -
Warszawa może stracić ponad 1 mld zł
Kryzys uderzy w finanse miasta. Według czarnego scenariusza, w przyszłym roku do kasy samorządu nie wpłynie ponad miliard złotych - pisze "Życie Warszawy".
Gospodarka -
Tajwan: demonstranci zaatakowali wysłannika Chin
Zwolennicy niepodległości Tajwanu zaatakowali wysłannika Pekinu, powalając go na ziemię - pokazała tajwańska telewizja.
Świat -
Obama przerwie kampanię, aby odwiedzić chorą babcię
Demokratyczny kandydat na prezydenta USA Barack Obama zrezygnuje z części zaplanowanych na koniec tygodnia wystąpień, aby odwiedzić na Hawajach ciężko chorą babcię - powiadomił jego doradca Robert Gibbs.
Świat -
Rekord Guinessa w grze w piłkarzyki
Czwórka Austriaków, entuzjastów futbolu - Enrico Lechtaler, Alexander Gruber, Christian Naegele i Roman Schelling - grała w piłkarzyki 51 godzin i 51 minut.
Życie -
McCain poprosił rosyjskiego dyplomatę o wsparcie
Sztab wyborczy republikańskiego kandydata na prezydenta USA Johna McCaina, opowiadającego się za bezkompromisową postawą wobec Rosji, omyłkowo wystosował prośbę o finansowe wsparcie do rosyjskiego ambasadora przy ONZ Witalija Czurkina.
Świat -
Sarkozy walczy z lalkami voodoo
Pałac Elizejski zamierza pozwać do sądu francuskie wydawnictwo K&B, które wprowadziło do sprzedaży laleczki voodoo przedstawiające prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego - powiadomiła Austriacka Agencja Prasowa.
Życie -
Meksyk: zamieszki w więzieniu, 21 zabitych
Co najmniej 21 więźniów zginęło wskutek strzelaniny, jaka wybuchła w zakładzie karnym w meksykańskim mieście Reynosa, przy granicy z USA - powiadomili lokalni urzędnicy.
Świat -
Tusk będzie szukał porozumienia z PiS?
Bycie premierem Polski w tych czasach bardzo ciekawych a w ostatnich tygodniach trudnych, bycie premierem rządu dużego europejskiego państwa to wielkie, kapitalne wyzwanie, to nie jest dla mnie przystanek w marszu do... mówił Donald Tusk...
Kraj