22 października 2008
-
Na giełdach Ameryki Łacińskiej też duże spadki
Na giełdach Ameryki Łacińskiej spadki sięgały 10 proc., głównie z powodu spadków cen surowców oraz narastających obaw przed światową recesją.
Gospodarka -
USA: duże spadki na giełdzie
Środa na Wall Street zakończyła się dużymi spadkami po serii złych komunikatów o wynikach największych amerykańskich korporacji. Inwestorzy obawiają się, że pomimo niewielkich oznak poprawy na rynku kredytów, gospodarka światowa zmierza...
Gospodarka -
Sarkozy prezydentem strefy euro?
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy aspiruje do roli prezydenta strefy euro - napisał francuski dziennik "Le Monde".
Świat -
Przyszłoroczny budżet obronny wyniesie 25 mld zł
Przyszłoroczny budżet obronny wyniesie ponad 25 mld zł. Sejmowa komisja obrony pozytywnie zaopiniowała propozycję przedstawioną MON.
Kraj -
Nowy zarząd Rady Etyki Mediów
Przewodnicząca Magdalena Bajer, wiceprzewodniczący: Teresa Bochwic i Maciej Iłowiecki oraz sekretarz Helena Kowalik-Ciemińska - to nowy zarząd Rady Etyki Mediów.
Kraj -
Debata w PE dla uczczenia Wielkiego Głodu na Ukrainie
Parlament Europejski uczcił specjalną debatą 75. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie, ale podziały polityczne nie pozwoliły eurodeputowanym na uznanie wywołania głodu przez stalinowski reżim za ludobójstwo.
Świat -
USA nałożyło sankcje na irański bank państwowy
Administracja prezydenta USA George'a Busha nałożyła sankcje finansowe na irański bank państwowy, oskarżając go o dostarczenie środków finansowych na rozwój programu produkcji broni.
Gospodarka -
Schetyna: ustawę zrealizujemy poza drogą sejmową
Jeżeli SLD i PiS zablokują ustawę zdrowotną i będą popierać weto prezydenta to zrealizujemy ją poza drogą sejmową - zapowiedział wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna.
Kraj -
Ustalono miejsce zatonięcia "Rozgwiazdy"
Hydrogaficzna jednostka "Zodiak" ustaliła najbardziej prawdopodobne miejsce zatonięcia pogłębiarki "Rozgwiazda" - poinformował Andrzej Królikowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni (Pomorskie).
Kraj -
W.Brytania: widmo recesji - funt i giełda dołują
Strach przed nadciągającą recesją sprawił, że kurs funta szterlinga do USD obniżył się do najniższego poziomu od 5 lat, a główny indeks londyńskiej giełdy FTSE-100 stracił 4,5 proc.
Gospodarka -
"Wybory nowych władz PZPN odbędą się zgodnie z planem"
Z ubolewaniem przyjąłem informacje o zarzutach wobec kandydata na prezesa PZPN Zdzisława K. Wybory odbędą się jednak zgodnie z planem - zapewnił szef Niezależnej Komisji Wyborczej profesor Michał Kleiber.
Kraj -
Ziobro: decyzja komisji - polityczna i nieuzasadniona
Zdaniem posła PiS Zbigniewa Ziobro, decyzja komisji etyki poselskiej o ukaraniu go upomnieniem za nieobecność na posiedzeniach Sejmu w czerwcu i lipcu jest decyzją "polityczną i nieuzasadnioną".
Kraj -
Rozpoczął się Festiwal Reportażu Camera Obscura
Ponad 50 projekcji reportaży i dokumentów telewizyjnych z różnych stron świata zobaczą widzowie podczas 5 edycji Międzynarodowego Festiwalu Reportażu Telewizyjnego Camera Obscura. Impreza rozpoczęła się w Bydgoszczy i potrwa do soboty.
Życie -
Komorowski spotkał się z konsulami honorowymi
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który spotkał się z konsulami honorowymi RP, dziękował im za bezinteresowną pomoc okazywaną Polsce.
Kraj -
Biały Dom: porozumienie z Irakiem "prawie osiągnięte"
Biały Dom uważa, że porozumienie w sprawie obecności armii USA w Iraku zostało prawie osiągnięte, i pozostawia niewielki margines dla ewentualnych modyfikacji - oświadczyła jego rzeczniczka Dana Perino.
Świat -
Rosyjska odpowiedź na amerykańską tarczę
Dowódca sił strategicznych Rosji generał Nikołaj Sołowcow oświadczył, że wysiłki w celu zmodernizowania arsenałów rakietowych pomogą przeciwstawić się planowanemu rozmieszczeniu w Europie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
Świat -
Gruzińska opozycja zapowiada nową falę protestów
Gruzińska opozycja zapowiada wykorzystanie listopadowej rocznicy starć swych zwolenników z policją do spotęgowania presji na prezydenta Micheila Saakaszwilego.
Świat -
Francuzi pożegnali siostrę Emmanuelle
Na cmentarzu w południowej Francji spoczęła siostra Emmanuelle, słynna opiekunka ubogich i jedna z najbardziej popularnych Francuzek. W paryskiej katedrze Notre Dame odbyła się msza żałobna z udziałem licznych osobistości życia...
Życie -
Europejskie indeksy giełdowe tracą na wartości
Europejskie giełdy traciły na wartości. Najbardziej spadły indeksy sektora bankowego i energetycznego.
Gospodarka -
Ćwiąkalski: zarzuty nie eliminują z wyborów do PZPN
Osoby, którym przedstawiono zarzuty, będą miały możliwość kandydowania w wyborach na prezesa, czy do zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.
Kraj -
Gosiewski, Ziobro i Rokita upomnieni przez Komisję Etyki
Komisja etyki poselskiej zdecydowała, że 17 posłom PiS zwróci uwagę, a trzech upomni w związku z ich usprawiedliwieniami nieobecności na posiedzeniach Sejmu w czerwcu i lipcu - poinformowała przewodnicząca tej komisji Elżbieta Witek (PiS).
Kraj -
Ukraińskie MSZ krytykuje wiceszefa niemieckiej dyplomacji
Ukraińskie MSZ ostro skrytykowało wiceszefa niemieckiej dyplomacji Gernota Erlera za jego stwierdzenie, że członkostwo Kijowa w NATO grozi rozpadem Ukrainy.
Świat -
Pakistan zwrócił się do MFW o pomoc finansową
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) poinformował, że Pakistan zwrócił się do niego o pomoc finansową. Rozmowy w sprawie wysokości tej pomocy zostaną przeprowadzone w najbliższych dniach.
Świat -
Czechy: rząd przetrwał kolejne wotum nieufności
Centroprawicowy czeski rząd Mirka Topolanka przetrwał czwarte już głosowanie nad opozycyjnym wnioskiem o wotum nieufności.
Świat -
Gazprom: cena gazu zacznie spadać w II poł 2009 r.
Cena rosyjskiego gazu ziemnego dla Europy zacznie spadać w drugiej połowie 2009 roku - poinformował przedstawiciel Gazpromu Stanisław Cygankow, którego na swojej stronie internetowej cytuje dziennik "Wiedomosti".
Gospodarka -
Buzek w Wlk. Brytanii nt. pakietu
Poseł do Parlamentu Europejskiego, były premier Jerzy Buzek wystąpił przed podkomisją brytyjskiej Izby Lordów ds. ochrony środowiska i zmian klimatycznych, przedstawiając stanowisko Polski w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego UE.
Gospodarka -
Ławrow: UE nie reaguje na prowokacje Gruzji
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow dał do zrozumienia, że unijni obserwatorzy w Gruzji nie reagują - choć powinni - na, jak się wyraził, prowokacje, jakich niekiedy dopuszcza się strona gruzińska.
Świat -
"Tak" dla budżetu Kancelarii Prezydenta
Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich pozytywnie zaopiniowała projekt przyszłorocznego budżetu Kancelarii Prezydenta. Ma on wynieść prawie 189 mln złotych.
Kraj -
Merkel chce budować "republikę edukacyjną"
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i przedstawiciele niemieckich krajów związkowych zapowiedzieli zwiększenie do 2015 roku wydatków na oświatę i badania do 10 procent produktu krajowego brutto.
Świat -
Zarzuty dla sekretarza generalnego PZPN
Sekretarz generalny PZPN Zdzisław K. usłyszał w Prokuraturze Krajowej we Wrocławiu dwa zarzuty dotyczące niegospodarności. Mężczyzna miał przekazać ok. 350 tys. zł zajętych przez komornika na poczet klubu Widzew Łódź. Grozi mu do pięciu...
Kraj -
Pierwsza od 16 lat recesja w Wlk. Brytanii?
Gospodarka Wielkiej Brytanii jest zagrożona pierwszą od 16 lat recesją na skutek globalnego kryzysu finansowego - przyznał brytyjski premier Gordon Brown.
Gospodarka -
Argentyna: będzie nacjonalizacja funduszy emerytalnych?
Indeks argentyńskiej giełdy spadł o prawie 13 proc., w reakcji na ogłoszenie przez prezydent Cristinę Fernandez planu nacjonalizacji prywatnych funduszy emerytalnych.
Gospodarka -
Prezes NBP wręczył nagrody za prace naukowe
"Wnioskowanie bayesowskie w ekonometrii finansowej" oraz "Optymalizacja struktury długu publicznego" - to dwie z prac naukowych nagrodzonych w konkursie o Nagrodę Prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP).
Życie -
Brytyjskie galerie chcą kupić Tycjana
Szkocka Galeria Narodowa i Galeria Narodowa w Londynie starają się zebrać 100 mln funtów (165 mln dolarów), by kupić dwa obrazy Tycjana od prywatnego kolekcjonera, zanim wystawi je na sprzedaż.
Życie -
Giełda na Wall Street dołuje
Giełda papierów wartościowych w Nowym Jorku dołowała, co zdaniem ekonomistów wynika z obaw przed światową recesją.
Gospodarka -
Śląscy graficy nagrodzeni w Hiszpanii
Troje grafików z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach zostało nagrodzonych podczas 10. International Engraving Biennale Caixanova w hiszpańskim Orense - poinformował rzecznik uczelni Mirosław Rusecki.
Życie -
Amerykanie dołączą do misji UE w Kosowie
Waszyngton zaangażuje się w misję Unii Europejskiej EULEX w Kosowie. Jak podkreśliło przedstawicielstwo USA przy UE, Amerykanie po raz pierwszy będą uczestniczyć w akcji w ramach wspólnej polityki zewnętrznej i bezpieczeństwa Unii.
Świat -
Islandia: piłka ręczna zamiast depresji
Zrozpaczeni załamaniem ekonomicznym kraju Islandczycy znaleźli sposób na depresję. Wszyscy grają w piłkę ręczną, która jeszcze nigdy nie była tak popularna w ich kraju jak po sensacyjnym zdobyciu przez reprezentację srebrnego medalu...
Życie -
Macierewicz nie musi przepraszać osoby opisanej w raporcie
Były szef komisji weryfikacyjnej WSI Antoni Macierewicz nie musi przepraszać byłego pracownika LOT, Tomasza Romaniuka opisanego w raporcie z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych jako ich współpracownika - orzekł warszawski sąd...
Kraj -
US Navy: republiki nadbałtyckie pod ochroną
Przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów sił zbrojnych USA admirał Mike Mullen zapewnił kraje bałtyckie, że po rosyjskiej inwazji na Gruzję mogą liczyć na ochronę ze strony NATO.
Świat -
Kancelaria prezydenta chce więcej
Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich pozytywnie zaopiniowała w środę po południu projekt przyszłorocznego budżetu Kancelarii Prezydenta. Ma on wynieść prawie 189 mln złotych.
Kraj -
Sprawa Macierewicza nie będzie umorzona
Może się toczyć proces Antoniego Macierewicza, oskarżonego o zniesławienie z prywatnego aktu oskarżenia przez b. szefa Wojskowych Służb Informacyjnych gen. Marka Dukaczewskiego - zdecydował Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia.
Kraj -
Kto zbroi Czeczenów?
Znalezienie dwóch polskich wyrzutni przeciwlotniczych to kolejna znakomita okazja, aby oskarżyć Polskę, a przy okazji cały Zachód, o złą wolę i jeszcze raz "udowodnić" własnemu narodowi istnienie międzynarodowego spisku antyrosyjskiego....
ŚwiatMaciej Szopa -
Wolność słowa zagrożona
Zagrożeniem dla wolności prasy są na świecie wojny, walka z terroryzmem i korupcja - uznali Reporterzy bez Granic w opublikowanym raporcie, odnoszącym się do okresu 1 września 2007 - 31 sierpnia 2008.
Świat -
UE chce chronić dzieci przed internetem
Parlament Europejski zatwierdził w środę wydanie z unijnego budżetu 55 milionów euro w latach 2009-13 na unijny program "Bezpieczny Internet", który ma chronić dzieci przed zagrożeniami, jakie czyhają w sieci.
Świat -
Radwańska wygrała w Linzu
W drugiej rundzie halowego turnieju WTA w Linzu (z pulą nagród 600 tys. dol.), rozstawiona z trójką Agnieszka Radwańska pokonała Estonkę Kaię Kanepi 6:2, 6:4.
Życie -
Ziobro i kardiochirurg nadal kruszą kopie
Zbigniew Ziobro odwołał się od wyroku w przegranym w I instancji procesie cywilnym o ochronę dóbr osobistych, jaki wytoczył mu kardiochirurg Mirosław Garlicki. Apelację złożył także lekarz - poinformował sąd.
Kraj -
Naomi Watts laureatką Nobla
Naomi Watts zagra tytułową rolę w dramacie "My Name Is Jody Williams".
Kultura -
Aerosmith zapowiada powrót
Grupa Aerosmith planuje wydać w przyszłym roku nowy album. Sesja już się rozpoczęła.
KulturaMuzyka -
Wczesna Madonna w sieci
Archiwalne nagrania Madonny zostały zamieszczone w sieci.
KulturaMuzyka -
Ruszył proces TVN - Macierewicz
Przeprosin i 100 tys. zł na cel społeczny żąda telewizja TVN od Antoniego Macierewicza za jego słowa m.in., że "z państwowej kasy dobrowolnie finansuje się TVN". Były szef komisji weryfikacyjnej WSI chce oddalenia pozwu.
Kraj -
"Sułtan" bez "wezyra"
Jarosław Kaczyński popełnił wczoraj wielki polityczny błąd, wyrzucając z partii Ludwika Dorna. Za ten błąd może zapłacić nawet jeśli wygra wybory.
Kraj -
Tanie połączenie lotnicze z Kijowem od stycznia
Polskę i Ukrainę połączą tanie linie lotnicze. Pierwszy niskobudżetowy rejs, z Kijowa do Katowic, zaplanowano na 3 stycznia - poinformowało ministerstwo transportu Ukrainy.
Życie -
Pawlak na forum energetycznym w Moskwie
Problemy bezpieczeństwa energetycznego są jednym z głównych tematów III Międzynarodowego Tygodnia Energetycznego, który rozpoczął się w środę w Moskwie. Polskę reprezentuje wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Świat -
Polska pomoc dla Gruzji wyniesie 5,5 miliona euro
Na międzynarodowej konferencji donatorów dla Gruzji w Brukseli Polska zadeklarowała pomoc rzędu 5,5 mln euro do 2010 roku - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer.
Świat -
Kolejne przesłuchania ws. korupcji w PZPN
Były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Andrzej Strejlau i I wiceprezes ds. organizacyjnych PZPN Eugeniusz Kolator zeznawali we wrocławskim sądzie w procesie dotyczącym korupcji w polskiej piłce nożnej.
Życie -
Będzie łatwiej o uprawnienia dot. prowadzenia ksiąg rachunkowych
Sejm skierował do komisji finansów publicznych projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Projekt przewiduje wprowadzenie ułatwień dla osób ubiegających się o uprawnienia do świadczenia usług, polegających na prowadzeniu ksiąg...
Gospodarka -
PiS krytykuje ustawę o służbie cywilnej
Według PiS, projekt zmiany ustawy o służbie cywilnej, nad którym pracuje Sejm, "nie leży w interesie państwa polskiego, ale w interesie partii rządzącej". Mariusz Błaszczak (PiS) przestrzegał na konferencji prasowej w Sejmie, że ustawa...
Kraj -
Uwaga na dziarskie staruszki
Policja przyłapała na gorącym uczynku 76-letnią kobietę, która od ponad 30 lat kradnie i oszukuje nowojorczyków. To 37. aresztowanie w jej życiu, donosi „The New York Post”.
Przegląd prasy -
Chuligani napadli na strażaków
Grupa ok. 20 chuliganów zaatakowała w Katowicach kilku strażaków gaszących podpalony kontener na odpady. Napastnicy zdemolowali wóz strażacki, jeden strażak z uszkodzonym bębenkiem w uchu trafił do szpitala.
Życie -
Serial „Londyńczycy” wielką nadzieją TVP
Brytyjski dziennik na trzeciej stronie pisze o nowym polskim serialu o Polakach mieszkających w Londynie, który właśnie wchodzi na antenę TVP. Serial o emigrantach porusza temat rasizmu i wyzysku w Wielkiej Brytanii.
Przegląd prasy -
Polacy naprawią europejski akcelerator
Ekipa inżynierów z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie pojedzie do ośrodka Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN pod Genewą. Pomogą naprawić uszkodzenia w akceleratorze LHC - poinformował dyrektor instytutu prof. Marek Jeżabek.
Życie -
Al-Kaida cieszy się z kryzysu w USA i popiera McCaina
Al-Kaida z satysfakcją przygląda się kryzysowi finansowemu w Stanach Zjednoczonych, pisze „Washington Post”. Jej przywódcy uważają, że upadek gospodarczy Ameryki to odwet za niekończącą się i kosztowną wojnę z islamem....
Przegląd prasy -
Królowa odwiedziła 120 państw i to bez paszportu
W ciągu ponad 60 lat panowania Elżbieta II odwiedziła ponad 120 państw. By przekraczać granice ani razu nie potrzebowała paszportu, ponieważ wszystkie brytyjskie paszporty są sygnowane jej imieniem, pisze „The Times”.
Przegląd prasy -
Wolność słowa po rosyjsku
Międzynarodowa organizacja „Reporterzy bez granic” opublikowała coroczny ranking dotyczący przestrzegania wolności słowa w poszczególnych państwach. W tym roku Rosja zajęła 141 miejsce spośród 173 państw – pisze...
Przegląd prasy -
MSZ odrzuca zarzut sprzedaży pocisków Czeczenom
MSZ jednoznacznie odrzuca "zarzut udziału lub przyzwolenia Polski" na przekazywanie przeciwlotniczych zestawów rakietowych typu GROM czeczeńskim bojownikom. To reakcja na informacje moskiewskiego dziennika "Izwiestija", że w Czeczenii...
Kraj -
Marny los polityka, układającego się z rosyjskim oligarchą
Prominentny polityk Partii Konserwatywnej, George Osborne walczy o utrzymanie się w polityce. Wyszło na jaw, że minister skarbu w gabinecie cieni prowadził rozmowy na temat przekazania pieniędzy dla swojej partii z kontrowersyjnym...
Przegląd prasy -
Mężczyźni jąkają sie częściej
Jąkanie znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety - przypominają naukowcy w przypadającym Światowym Dniu Jąkających Się. To efekt innej budowy mózgu każdej z płci.
Życie -
Trener Wójcik zatrzymany
Były trener piłkarskiej reprezentacji Polski Janusz Wójcik został zatrzymany w Warszawie przez wrocławskich policjantów.
Kraj -
Karnowski skarży się na CBA
Prezydent Sopotu, Jacek Karnowski napisał do premiera Donalda Tuska skargę na CBA, zarzucając funkcjonariuszom Biura, że kontrolując magistrat m.in. przekroczyli uprawnienia, nienależycie zebrali dowody i zbyt długo prowadzili kontrolę.
Kraj -
Sellin przewodniczącym koła Polska XXI
Jarosław Sellin został przewodniczącym koła poselskiego Polska XXI, którego utworzenie ogłosiło pięciu byłych posłów PiS.
Kraj -
Kryzys uderzy w wioskę olimpijską
Sportowcy biorący udział w Igrzyskach Olimpijskich Londyn 2012 będą musieli się pogodzić z nieco gorszymi warunkami w wiosce olimpijskiej niż zapowiadano. „The Times” donosi, że pogłębiający się kryzys kredytowy zmusza do...
Przegląd prasy -
Polskie rakiety przeciwlotnicze w Czeczenii
W Czeczenii znaleziono dwa przeciwlotnicze zestawy rakietowe polskiej produkcji – informuje dziennik „Izwiestja”. Moskiewska gazeta podaje, że są to zestawy GROM, stanowiące odpowiednik rosyjskich zestawów Igła.
Przegląd prasy -
Sprawa polskich stoczni umiędzynarodowiona
Dzięki wtorkowej debacie w Parlamencie Europejskim udało się umiędzynarodowić sprawę polskich stoczni - powiedział eurodeputowany prof. Dariusz Rosati.
Gospodarka -
Dolar coraz mocniejszy
Obecne zmiany na rynku walutowym nie mają oparcia w czynnikach fundamentalnych, zaś osłabienie złotego spowodowane jest głównie umacniającym się dolarem - poinformował Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego.
Gospodarka -
Współpraca z OPEC priorytetem Moskwy
Współpraca z Organizacją Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest dla Rosji kluczowa - zapewnił rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew po spotkaniu z sekretarzem generalnym organizacji.
Gospodarka -
Rosjanin premierem Osetii Południowej
Parlament Osetii Południowej zatwierdził na urząd premiera Asłanbeka Bułacjewa, dotychczasowego szefa służby podatkowej w ościennej Osetii Północnej, wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej.
Świat -
Bankowy skandal w Niemczech
Prokuratura i Federalny Urząd Kryminalny przeszukały centralę państwowego banku niemieckiego KfW we Frankfurcie nad Menem, który we wrześniu przelał 319 milionów euro na konta upadającego amerykańskiego banku Lehmann Brothers.
Gospodarka -
Nie będzie śledztwa ws. blogu Palikota
Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy postanowienie lubelskiej prokuratury, umarzające śledztwo w sprawie wpisu na blogu posła Janusza Palikota dotyczącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Kraj -
Kiedy wybory na Ukrainie?
Główną przeszkodą dla ich przeprowadzenia jest brak pieniędzy, które powinna wydzielić Rada Najwyższa (parlament), wprowadzając odpowiednie zmiany w budżecie państwa.
Świat -
Samoobrona kontratakuje
Około osiemdziesięciu rolników ze Związku Zawodowego Rolników Samoobrona przez blisko dwie godziny blokowało pod Bartoszycami (Warmińsko-Mazurskie) drogę nr 51, prowadzącą do granicy z Rosją.
Kraj -
Unijna komisarz przychylna sprawie stoczni
Nie można nie zauważyć przychylności komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes, jeśli chodzi o chęć kontynuowania prac nad restrukturyzacją polskich stoczni - ocenił wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.
Gospodarka -
Licencjat to za mało
Maturzyści uważają, że zakończenie edukacji na poziomie licencjatu jest niewystarczające - wynika z badań firmy Gemius przeprowadzonych dla portalu Edulandia.pl.
Życie -
Białoruś prosi o pożyczkę
Białoruś zwróciła się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o pożyczkę na ustabilizowanie gospodarki - poinformował bank centralny Białorusi.
Gospodarka -
Ceny energii wzrosną o 2-3 procent
Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfę cen energii dla RWE Polska, ceny wzrosną o 2,36 proc. - poinformował wiceprezes urzędu Marek Woszczyk.
Gospodarka -
Droga Sarah Palin
Ponad 150 tys. dolarów wydała Partia Republikańska na stroje, fryzury i makijaż Sarah Palin, kandydatki na wiceprezydenta USA - poinformowała strona internetowa Politico, poświęcona amerykańskim wyborom.
Życie -
SdPl i Demokraci: trzy warunki poparcia reformy służby zdrowia
Dobrowolność przekształcenia szpitali w spółki kapitałowe; samorząd większościowym udziałowcem szpitali oraz non-profit jako zasada działalności szpitali - to trzy warunki, które stawiają koła SdPl-NL i Demokratyczne Koło Poselskie...
Kraj -
Stoczniowcy krytykują komisarz Kroes
Władze Stoczni Gdynia oraz działające w zakładzie związki zawodowe źle oceniają pomysł na restrukturyzację i prywatyzację firmy, zaproponowany przez komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes w Parlamencie Europejskim.
Gospodarka -
22 października 2008
Skąd wzięły się polskie rakiety w Czeczenii, kogo wolałaby Al-Kaida na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych, co o serialu „Londyńczycy” myślą w Londynie – takie tematy znajdziemy w dzisiejszej zagranicznej prasie.
Przegląd prasy -
Strajlau: nie kontaktowałem się z "Fryzjerem"
Ryszarda F. znam, nie utrzymywałem z nim jednak żadnych kontaktów służbowych, ponieważ nie było takiej potrzeby - zeznał przed wrocławskim sądem były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Andrzej Strajlau.
Kraj -
Prezydencki wniosek ws. referendum we wtorek w Senacie
Senat zajmie się we wtorek wnioskiem prezydenta dotyczącym przeprowadzenia referendum w sprawie kierunku reformy służby zdrowia. Pierwotnie przyszłotygodniowe posiedzenie Senatu miało się rozpocząć w środę i trwać do piątku.
Kraj -
Prezydent podpisał nominację Krawczyka
Prezydent Lech Kaczyński podpisał nominację ambasadorską dla Andrzeja Krawczyka jako ambasadora na Słowacji - potwierdził minister w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik.
Kraj -
B. wiceszef COS nie chce zeznawać
B. wiceszef Centralnego Ośrodka Sportu Tadeusz Mamiński stawił się przed sejmową komisją śledczą ds. domniemanych nacisków na śledztwa dotyczące polityków i mediów. Odmówił jednak jakichkolwiek zeznań.
Kraj -
2 miliardy zł wyłudzone z banków
Ponad 2 miliony złotych wyłudziła z banków i firm leasingowych w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku grupa 15 osób, zatrzymanych przez Centralne Biuro Śledcze. Grozi im do 10 lat więzienia.
Kraj -
Angela Merkel będzie gościem prezydenta
Kanclerz Niemiec Angela Merkel będzie gościła na organizowanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego uroczystości związanej z 90. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości - poinformował minister w Kancelarii Prezydenta Mariusz...
Kraj -
Związki proszą o prezydenckie weto
Związki zawodowe działające w służbie zdrowia zwróciły się do prezydenta Lecha Kaczyńskiego z prośbą o zawetowanie ustaw zdrowotnych uchwalonych we wtorek przez Sejm - poinformowała wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego...
Kraj -
Aresztowania gangsterów "Szkatuły"
10 członków gangu Rafała Skatulskiego pseud. Szkatuła zatrzymało Centralne Biuro Śledcze. Dziewięciu mężczyzn i kobieta odpowiedzą m.in. za obrót narkotykami, wymuszanie haraczy i czerpanie korzyści z nierządu.
Kraj -
Mniej dróg przed Euro 2012
Rząd zweryfikował program budowy dróg i autostrad do mistrzostw Euro 2012. Nie zdążymy wybudować ok. 1000 km tras na przyjazd kibiców – twierdzi „Rzeczpospolita”.
Kraj -
Taśma zdradzi porywaczy Olewnika?
Gdańska prokuratura bada nowy trop w śledztwie dotyczącym porwania i zamordowania Krzysztofa Olewnika - Jest nim taśma, którą porywacze odtwarzali jego rodzinie przez telefon - informuje"Rzeczpospolita".
Kraj -
Giełdy na minusie
Spadki cen akcji zanotowały w środę niemal wszystkie światowe giełdy, zarówno w Europie, jak i w Azji.
Gospodarka -
Premier Tusk w Szanghaju
"Tematy spotkań z prezydentem i premierem Chin to nasze relacje dwustronne i możliwość zwiększenia oraz zrównoważenia wymiany handlowej" - powiedział Donald Tusk, który przybył z wizytą do Chin. W rozmowach podczas jego pobytu w Państwie...
Świat -
Butem w premiera Tajlandii
Premier Tajlandii Somchai Wongsawat został w Bangkoku obrzucony przez rozjuszony tłum butami i plastikowymi butelkami.
Świat -
Melamina w kolejnym artykule
Korei Południowej stwierdzono obecność melaminy w dziesiątym już artykule żywnościowym, importowanym z Chin - podano w środę w Seulu.
Życie -
Bush-Hu Jintao rozmawiali ws. kryzysu
Prezydenci USA i Chin - George W.Bush i Hu Jintao (Hu Dzin-thao) we wtorek wieczorem przeprowadzili telefoniczną rozmowę, poświęconą kryzysowi finansowemu.
Świat -
Wspólny front SLD-PiS
Jest ustawa o przekształcaniu szpitali w spółki. Czy wejdzie w życie, nie jest pewne. Pewne jest tylko, że zawetuje ją prezydent - komentuje "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Rekord Gosiewskiego
Przemysław Gosiewski przejechał 110 000 km (co odpowiada trzykrotnemu okrążeniu kuli ziemskiej), zużył 15 tys. litrów paliwa za pieniądze podatników. Koszt - 66 tys. zł - pisze "Super Express".
Przegląd prasy -
Mniej dróg na Euro 2012
Rząd zweryfikował program budowy dróg i autostrad do mistrzostw. Nie zdążymy wybudować ok. 1000 km tras na przyjazd kibiców – wynika z danych, do których dotarła „Rzeczpospolita”.
Przegląd prasy -
Kraków nie chce oddać ziemi Kościołowi
Komisja Majątkowa przy MSWiA przekazała zakonowi jezuitów atrakcyjne nieruchomości w Krakowie. Władze miasta, które miały inne plany, zwrócą się w tej sprawie do Trybunał Konstytucyjny - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Przegląd prasy -
Dyskryminacja po angielsku
Niektórzy pracodawcy nadawali emigrantom numer, na który ci musieli reagować jak na imię. W pracy w ogóle nie wolno im było rozmawiać, co miało podkreślać, że są tylko robotami - czytamy w raporcie o sytuacji polskich emigrantów...
Przegląd prasy -
Religa: moja reforma lepsza
Proponuję, by sięgnąć po moje rozwiązania. PO nie powinna obrażać się na Religę i PiS, tylko je wprowadzić - mówi w rozmowie z "Dziennikiem" były minister zdrowia, prof. Zbigniew Religa. Zdaniem profesora, propozycje Platformy...
Przegląd prasy -
Coraz więcej firm zagrożonych bankructwem
Aż 38 firm z warszawskiej giełdy ma zbyt małe zyski, by zrekompensować swoje zadłużenia. Może to nawet grozić bankructwem - uważa "Puls Biznesu".
Przegląd prasy -
Co powie taśma w sprawie Olewnika?
Gdańska prokuratura ma nowy trop w śledztwie dotyczącym porwania i zamordowania Krzysztofa Olewnika - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Jest nią taśma, którą porywacze odtwarzali jego rodzinie przez telefon.
Przegląd prasy -
Co zostało z "Schlezwiga-Holsteina"
Polska ekipa składająca się z płetwonurków, filmowców i fotografów podwodnych dotarła do wraku pancernika "Schlezwig- Holstein" leżącego u wybrzeży Estonii. To właśnie z tego okrętu 1 września 1939 r. nad ranem Niemcy ostrzelali...
Przegląd prasy -
Dowód osobisty za darmo
Od przyszłego roku nie będzie trzeba już płacić za wydanie dowodu osobistego. Rok później zostanie zakodowany na nim nasz podpis elektroniczny - informuje "Metro". Teraz przy każdej wymianie dokumentu musimy za niego płacić 30 zł.
Przegląd prasy -
Batalia o polskie nazwiska
Na Litwie wciąż zmusza się Polaków, aby swoje nazwiska zapisywali zgodnie z litewską pisownią. Szczepański musi być Ŕepanskisem, a Kleczkowski KleŔkovskim. Nie ma także mowy o tablicach z dwujęzycznymi nazwami ulic - zauważa gazeta "Metro".
Przegląd prasy -
2008-10- 22
Ile kilometrów przejechał służbową limuzyną Przemysław Gosiewski, o nowych dowodach ws. Krzysztofa Olewnika oraz o ile mniej kilometrów dróg wybudujemy przed Euro 2012 i dlaczego władze Krakowa walczą o ziemię oddaną Kościołowi - o tym...
Przegląd prasy -
10-punktowa przewaga Obamy
Demokratyczny kandydat na prezydenta USA Barack Obama ma już przewagę dziesięciu punktów procentowych nad swym republikańskim rywalem Johnem McCainem - wynika z opublikowanego w środę najnowszego sondażu Reuters/C- SPAN/Zogby.
Świat -
Kiedy Lewica poprze ustawy zdrowotne
PO jest rozczarowana stanowiskiem Lewicy podczas głosowania nad ustawami reformującymi służbę zdrowia, zwłaszcza ustawą wprowadzającą. Lewica deklaruje poparcie pod warunkiem, m.in. obligatoryjności przekształceń szpitali.
Kraj -
Pierwsza indyjska sonda w drodze na orbitę Księżyca
Indie wystrzeliły sondę o nazwie Chandrayaan-1, rozpoczynając tym samym swą pierwszą misję na księżycową orbitę - powiadomiła telewizja indyjska.
Życie -
Pakiet ustaw zdowotnych przyjęty
Sejm uchwalił pakiet sześciu ustaw zdrowotnych autorstwa PO. Zakładają one m.in. obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, przekazanie całości ich kapitału samorządom oraz utworzenie urzędu Rzecznika...
Kraj -
Spółki będą dzierżawić nieruchomości zoz-ów
Spółki kapitałowe zarządzające zakładami opieki zdrowotnej otrzymają ich nieruchomości w dzierżawę - zakłada ustawa zawierająca przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ochrony zdrowia, którą uchwalił Sejm.
Gospodarka -
"Przyszłość stoczni w polskich rękach"
Przyszłość polskich stoczni zależy od tego, czy polski rząd będzie skłonny do współpracy z Komisją Europejską - powiedziała komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes w Parlamencie Europejskim.
Gospodarka