23 października 2008
-
Sędzia z Suwałk uniewinniona w procesie korupcyjnym
Po trwającym blisko dwa lata procesie dotyczącym afery w suwalskim wymiarze sprawiedliwości, Sąd Okręgowy w Łomży uniewinnił sędzię z Suwałk Grażynę Z. od zarzutów korupcyjnych.
Kraj -
11 zarzutów dla Janusza W.
Prokuratura Krajowa we Wrocławiu zamierza wystąpić z wnioskiem o areszt dla b. trenera reprezentacji Polski, b. posła Samoobrony Janusza W. oraz dla obserwatora PZPN z Poznania Krzysztofa P. Pierwszy usłyszał 11 zarzutów o charakterze...
Życie -
Raport Jane's ujawnia słabości rosyjskiej armii
Działania rosyjskiej armii w Gruzji ukazały, że nie sprostałaby ona przeciwnikowi o większym potencjale, bowiem nie dostosowała się do realiów, jakie przyniósł koniec zimnej wojny - głosi opublikowany w czwartek niezależny raport.
Świat -
Napieralski za Olejniczaka?
Zarząd Krajowy SLD rekomendował szefa Sojuszu Grzegorza Napieralskiego na przewodniczącego poselskiego klubu Lewicy. Oznacza to, że ze swą funkcją może pożegnać się dotychczasowy szef klubu, były lider SLD Wojciech Olejniczak.
Kraj -
"Rosja jest otwarta na kontakty z Polską"
Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak oświadczył, że jego rozmowy w Moskwie wykazały dużą otwartość Rosji na kontakty z Polską.
Gospodarka -
UE wznawia współpracę z Kubą
Unia Europejska i Kuba wznowiły oficjalnie zawieszoną pięć lat temu współpracę, podpisując w Hawanie porozumienie, które przewiduje wyasygnowanie przez kraje UE 25 do 30 milionów euro na naprawę szkód po dwóch huraganach, jakie...
Świat -
Aresztowana za zabójstwo wirtualnego męża
Wściekła z powodu rozwodu z wirtualnym mężem Japonka zalogowała się na jego konto w grze internetowej i zabiła należącą do niego postać. Została za to aresztowana, grozi jej do pięciu lat więzienia - poinformowała japońska policja.
Życie -
Chorwacja: zamach na pracowników niezależnego tygodnika
Dwaj pracownicy niezależnego chorwackiego tygodnika "Nacional" zginęli w Zagrzebiu w wybuchu bomby podłożonej pod ich samochodem - podała państwowa telewizja.
Świat -
"Warszawa najbezpieczniejszym miastem w Polsce"
Warszawa jest najbezpieczniejszym miastem w Polsce i jednym z bezpieczniejszych w Europie - przekonywał komendant stołeczny policji Adam Mularz podczas sesji rady miasta.
Życie -
7 listopada nadzwyczajny szczyt UE
Francuskie przewodnictwo UE poinformowało, że 7 listopada odbędzie się w Brukseli nadzwyczajny szczyt przywódców państw i rządów Unii Europejskiej poświęcony kryzysowi finansowemu.
Świat -
PO chce odrzucić "dezubekizację"; PiS: to kuriozalne
PO chce odrzucenia "dezubekizacji" autorstwa PiS; popiera własny projekt zmniejszenia emerytur dla służb specjalnych PRL i Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. PiS uważa wniosek PO za "kuriozalny". Za odrzuceniem obu projektów jest...
Kraj -
Na GPW nadal spadki
Czwartek przyniósł znaczne osłabienie złotego wobec dolara i euro. Warszawska Giełda Papierów Wartościowych nadal odnotowuje spadki kursów akcji. Pogarszają się nastroje konsumentów.
Gospodarka -
Senacka komisja przeciw referendum
Senacka komisja zdrowia nie poparła wniosku prezydenta Lecha Kaczyńskiego dotyczącego przeprowadzenia referendum w sprawie kierunku reformy służby zdrowia.
Kraj -
McCain ostrzega przed Obamą
Republikański kandydat do Białego Domu John McCain ponownie zaatakował wiarygodność Baracka Obamy jako ewentualnego prezydenta, sugerując, że nie docenia on zagrożeń dla USA na świecie.
Świat -
Kibice u RPO
Przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Kibiców (OZSK) zaprezentowali w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich zastrzeżenia do projektu ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych dotyczące przestrzegania praw i wolności...
Życie -
Drzewiecki o PZPN: nie ma dobrego rozwiązania
Nie ma dobrego rozwiązania w sprawie terminu zjazdu wyborczego Polskiego Związku Piłki Nożnej - uważa minister sportu Mirosław Drzewiecki. Zjazd, podczas którego ma zostać wybrany nowy prezes i zarząd związku, zaplanowano na 30...
Kraj -
Kilkunastu polityków przesłuchiwanych ws. Olewnika
Gdańska prokuratura, badająca nieprawidłowości w postępowaniu dotyczącym porwania Krzysztofa Olewnika, prowadzi przesłuchania kilkunastu polityków, którzy w różny sposób mieli kontakt ze śledztwem w tej sprawie.
Kraj -
Batiuszka Putin w czasach kryzysu
W czasach kryzysu, Putinowi pozostaje umacniać mit dobrego władcy.
ŚwiatElżbieta Majewska -
Applebaum otrzymała "Gwiazdę Millenium Litwy"
Dziennikarka i publicystka "Washington Post" Anne Applebaum otrzymała Odznakę Honorową "Gwiazda Tysiąclecia Litwy" za zasługi na rzecz szerzenia prawdy historycznej oraz umacniania więzi transatlantyckich - poinformowała ambasada Litwy.
Życie -
Zakończono badanie wraku "Rozgwiazdy"
Hydrograficzny statek "Zodiak" zakończył badanie za pomocą sonaru wraku pogłębiarki "Rozgwiazda", która zatonęła 17 października na Bałtyku na wysokości Gąsek (Zachodniopomorskie).
Kraj -
Premier nie potwierdza informacji nt. więzienia CIA
Premier Donald Tusk nie potwierdził jednoznacznie informacji "Gazety Wyborczej", że zwolnił z tajemnicy państwowej byłych wysokich urzędników, których prokuratura chce przesłuchać w sprawie "polskiego więzienia CIA".
Kraj -
Wolszczan przeprasza
Wszystkich kolegów i współpracowników, których nazwiska pojawiły się w publicznej debacie przeprosił prof. Aleksander Wolszczan w oświadczeniu na temat swoich kontaktów z SB. List naukowca opublikowało pismo uczelniane UMK.
Kraj -
Prezydent: zawód nauczyciela to powołanie
Zawód nauczyciela to powołanie, a likwidacja przywilejów nauczycielskich, które trzymają najlepszych ludzi w tym zawodzie, przyniesie efekty całkowicie przeciwne do zamierzonych - powiedział prezydent Lech Kaczyński uczestnikom...
Kraj -
5 listopada w Warszawie szczyt Grupy Wyszehradzkiej
5 listopada w Warszawie odbędzie się szczyt Grupy Wyszehradzkiej poszerzony o państwa bałtyckie Litwę, Łotwę i Estonię - poinformował szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak.
Kraj -
Prezydent odpowiedział Borusewiczowi ws. referendum
Prezydent Lech Kaczyński odpowiedział na prośbę marszałka Senatu Bogdana Borusewicza o wyjaśnienie pojęć: komercjalizacja, prywatyzacja, placówka służby zdrowia i szpital, użytych we wniosku o referendum.
Kraj -
B. poseł lewicy świadkiem w procesie Dochnala
B. poseł lewicy, a obecnie radny sejmiku województwa łódzkiego, Michał Kaczmarek to kolejny świadek, który został przesłuchany w charakterze świadka w procesie lobbysty Marka Dochnala i jego asystenta, oskarżonych o korupcję. Proces...
Kraj -
Proces Kotecka-Super Express na finiszu
Przeprosin w mediach, stu tysięcy zadośćuczynienia i drugich stu na walkę z rakiem piersi chce wiceszefowa Agencji Informacji TVP Patrycja Kotecka od "Super Expressu", za naruszenie dóbr osobistych przez publikację jej zrobionego przed...
Kraj -
Chlebowski: to kłamstwo, że nie ma dialogu o pomostówkach
Twierdzenie, że nie ma dialogu ze związkami zawodowymi w sprawie emerytur pomostowych jest kłamstwem - oświadczył szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.
Kraj -
Tusk: mamy poważne interesy w Wietnamie
Premier Donald Tusk powiedział po spotkaniu z szefem rządu Wietnamu Nguyen Tan Dungiem, że Polska ma w tym kraju "poważne interesy" i dobre perspektywy szerszej współpracy gospodarczej.
Świat -
"Kryzys to kredytowe tsunami na skalę stulecia"
Były prezes amerykańskiego banku centralnego Fed (Federal Reserve) Alan Greenspan oświadczył, że obecny kryzys to "tsunami kredytowe na skalę stulecia", które poważnie odbije się na gospodarce USA, powodując także wzrost bezrobocia.
Gospodarka -
NIK negatywnie o polskich dworcach
Brudne poczekalnie, brak toalet, kas biletowych dostępnych dla niepełnosprawnych, bezdomni na dworcach i zdechłe zwierzęta - tak wygląda ponad 65 proc. polskich dworców skontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK).
Kraj -
Polsce nie grozi recesja, tylko spowolnienie
Polsce nie grozi recesja. Nastąpi jednak spowolnienie gospodarcze. W 2009 r. tempo wzrostu gospodarczego wyniesie 3-4 proc. - ocenili eksperci w czasie seminarium zorganizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR).
Gospodarka -
Prezydent Serbii na gali u prezydenta
W gali organizowanej przez Kancelarię Prezydenta z okazji obchodów Święta Niepodległości weźmie udział prezydent Serbii Boris Tadic - poinformował prezydencki minister Mariusz Handzlik.
Kraj -
Tusk: Polska jest silna i zdrowa, ale nie jest tytanem
Polska jest silna i zdrowa, ale nie jesteśmy tytanami odpornymi na zjawiska w świecie - powiedział premier Donald Tusk pytany, czy Polska ulega kryzysowi finansowemu, po spadkach na giełdzie.
Gospodarka -
Szef niemieckiego wywiadu ostrzega przed afrykańską Al-Kaidą
Al-Kaida w Islamskiej Afryce Północnej może być zagrożeniem dla Europy Zachodniej - ostrzegł szef niemieckiego wywiadu (BND) Ernst Uhrlau na konferencji w Berlinie poświęconej zagadnieniom bezpieczeństwa.
Świat -
11 zarzutów dla Janusza W.
Prokuratura krajowa we Wrocławiu postawiła 11 zarzutów o charakterze korupcyjnym Januszowi W., byłemu trenerowi reprezentacji Polski i byłemu posłowi Samoobrony. W. od rana jest przesłuchiwany przez prokuratorów.
Kraj -
Po otwarciu giełdy nowojorskiej kursy akcji wzrosły
Bezpośrednio po otwarciu giełdy nowojorskiej zaznaczył się tam kurs wzrostowy, przy czym wskaźnik Dow Jones Industrial Average zwiększył się o 9,16 punktów, do 8528,37 punktów - czyli o 0,11 proc.
Gospodarka -
Zmarł Izraelczyk zraniony przez nożownika
Zmarł 86-letni Izraelczyk - przechodzień, którego w Jerozolimie po ataku na policjanta zranił nożem Palestyńczyk.
Świat -
Tusk: Chiny zniosą blokady na sprzedaż polskiej żywności
Premier Donald Tusk powiedział, że Chiny zadeklarowały zniesienie blokad i utrudnień na sprzedaż polskiej żywności, w tym szczególnie wieprzowiny. Tusk spotkał się w Pekinie z prezydentem Chin Hu Jintao i premierem Wen Jiabao.
Świat -
Rehn: Partnerstwo Wschodnie to cenny wkład
Polsko-szwedzki projekt Partnerstwa Wschodniego to cenny wkład w kształtowanie polityki rozszerzenia Unii Europejskiej - ocenił w Warszawie komisarz do spraw rozszerzenia Olli Rehn podczas spotkania z parlamentarzystami.
Kraj -
Boruc ukarany przez Szkocki Związek Piłki Nożnej
Bramkarz reprezentacji Polski, na co dzień występujący w barwach Celticu Glasgow, Artur Boruc został przez Szkocki Związek Piłki Nożnej pouczony i ukarany grzywną w wysokości 500 funtów za zajścia podczas sierpniowego meczu derbowego...
Życie -
Zemke: będzie wniosek o odrzucenie projektów o emeryturach
Janusz Zemke (Lewica) zapowiedział, że w trakcie debaty nad projektami PO i PiS o odebraniu przywilejów emerytalnych byłym funkcjonariuszom PRL-owskich służb specjalnych złoży wniosek o odrzucenie tych projektów w pierwszym czytaniu.
Kraj -
Gruzja: Rosja rozmieszcza wojsko w Osetii Płd.
Gruzja oświadczyła, że Rosja rozlokowała w ubiegłym tygodniu w Osetii Południowej dodatkowe 2.000 żołnierzy i przygotowuje się do wywoływania napięć na tym separatystycznym terytorium. Moskwa odrzuciła te oskarżenia.
Świat -
Juszczenko uwieczniony na monecie
Narodowy Bank Ukrainy (NBU) wydał monetę okolicznościową, na której uwieczniono postać prezydenta Wiktora Juszczenki - poinformował NBU na swojej stronie internetowej.
Życie -
7 mld zł z budżetu na ochronę zdrowia w 2009 r.
7 mld 346 mln zł mają w przyszłym roku wynieść wydatki z budżetu państwa na ochronę zdrowia. To o 11,4 proc. więcej niż w 2008 r. Projekt budżetu w tej sprawie pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Zdrowia.
Kraj -
MON ma przeprosić Sieńkę za raport z weryfikacji WSI
Minister Obrony Narodowej ma przeprosić b. posła SLD Jana Sieńkę i zapłacić 25 tys. zł na cel społeczny za "nieprawdziwe i niesprawdzone informacje" w raporcie z weryfikacji WSI o jego związkach z tymi służbami - orzekł Sąd Okręgowy w...
Kraj -
PE: Wielki Głód na Ukrainie zbrodnią przeciwko ludzkości
Wywołany przez stalinowski reżim Wielki Głód na Ukrainie był zbrodnią przeciwko ludzkości - głosi rezolucja przyjęta przez Parlament Europejski (PE).
Świat -
Plan restrukturyzacji Stoczni Gdańsk w KE do 30 listopada
Do 30 listopada br. Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) ma przesłać Komisji Europejskiej (KE) osobny plan restrukturyzacji dla stoczni Gdańsk - powiedział wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.
Gospodarka -
Beckham żegna się z "amerykańskim snem"
Przeprowadzka Beckhamów do Stanów nie powiodła się. Słynny piłkarz opuszcza drużynę Los Angeles Galaxy i wraca do Europy grać w AC Milan. Właściciele włoskich butików zacierają ręce – donosi "The Independent".
Przegląd prasy -
PiS: obniżenie emerytur możliwe, ale...
Według PiS, projektowi ustawy zakładającej obniżenie emerytur funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL powinna towarzyszyć zmiana konstytucji. Taka zmiana - w ocenie PiS - jest niezbędna, by ustawa ws. emerytur nie została...
Kraj -
Najśmieszniejsze imiona i nazwiska
Światło na klatce schodowej, różowa pupa, najwyższe napięcie – oto tłumaczenia najśmieszniejszych i najbardziej osobliwych włoskich nazwisk. Ich długą listę wymienia dziennik "Il Giornale".
Przegląd prasy -
Putin wysłuchuje obywateli
Premier i lider Jednej Rosji, Władimir Putin osobiście spotkał się z mieszkańcami Nowosybirska i wysłuchał ich próśb. Wśród interesantów znalazł się prezydent Alfa Banku Piotr Awen – donoszą "Wiedomosti".
Przegląd prasy -
Chińska lokomotywa wzrostu w obliczu globalnego kryzysu
Przez trzydzieści lat Chiny napędzały swój wzrost gospodarczy, stając się "warsztatem świata" i zalewając go tanimi produktami. Jednak w obliczu globalnej recesji i słabnącego popytu na chińskie towary eksportowe, powstało pytanie, czy...
Przegląd prasy -
Amerykańska rusofobia
Amerykanom wmawia się, że Rosja chce napaść na Ukrainę – pisze "Komsomolskaja Prawda" i dodaje, że kandydaci na prezydentów Stanów Zjednoczonych ostrzegają przed agresywnymi zamiarami Rosji wobec swojego zachodniego sąsiada.
Przegląd prasy -
Droga garderoba psuje wizerunek Palin
Garderoba Sarah Palin będzie ją słono kosztować i nie chodzi tu jedynie o 150 tys. dolarów, które wydała na jej stroje Partia Republikańska. Afera z pewnością podważy starannie wypracowany wizerunek gubernator z Alaski, która kreuje się...
Przegląd prasy -
Rolnicy z "Solidarności" zapowiadają protest w Brukseli
Rolnicy z "Solidarności" 18 listopada będą protestować przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli przeciwko trudnej sytuacji na polskim rynku mleczarskim i zbożowym - zapowiedział przewodniczący rolniczej "S" Jerzy Chróścikowski.
Gospodarka -
Sarkozy chce kierować strefą euro do 2010 roku
Nicolas Sarkozy aspiruje do roli prezydenta strefy euro – pisze francuski dziennik "Le Monde". Prezydent Francji chce wykorzystać kryzys finansowy, by przekonać Europę do koncepcji stworzenia wewnątrz Unii ekonomicznego zarządu,...
Przegląd prasy -
6 lat więzienia dla sędzi z Suwałk?
Sześciu lat więzienia dla sędzi z Suwałk Grażyny Z. zażądał przed sądem w Łomży (podlaskie) prokurator w procesie, dotyczącym afery korupcyjnej w suwalskim wymiarze sprawiedliwości.
Kraj -
23 października 2008
Jakie są najnowsze ambicje polityczne prezydenta Francji, czy drogie stroje popsują wizerunek Sarah Palin, najśmieszniejsze włoskie nazwiska – oto niektóre tematy poruszane w zagranicznej prasie.
Przegląd prasy -
Lek dla chorych na stwardnienie rozsiane
Jest nowa nadzieja dla osób cierpiących na stwardnienie rozsiane, donosi „Daily Telegraph”. Naukowcy wynaleźli lek, który może odwrócić skutki choroby.
Przegląd prasy -
Oskarżony o zabójstwo w Augustowie - uniewinniony
Sąd Apelacyjny w Białymstoku prawomocnie uniewinnił mieszkańca Augustowa (Podlaskie) od zarzutu zabójstwa żony i usiłowania zabójstwa syna dziewięć lat temu.
Kraj -
Francja: powstaje fundusz interwencyjny dla przemysłu
"Fundusz interwencyjny", mający wspierać "strategicznie ważne" koncerny przemysłowe, powstaje we Francji - poinformował prezydent Nicolas Sarkozy.
Gospodarka -
Sikorski nie chce spekulować w sprawie rakiet GROM
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski nie chce spekulować na temat ewentualnej prowokacji rosyjskiej w sprawie polskich rakiet typu GROM.
Kraj -
Katastrofa awionetki w Szwacjarii, 2 Polaków nie żyje
Dwóch Polaków zginęło, a dwoje zostało poważnie rannych w wypadku awionetki, do którego doszło w środę ok. godz. 16.00 na lotnisku w Zurychu - powiedział konsul RP w Bernie Mieczysław Sokołowski.
Świat -
Tomaszewski zapłaci za zniesławienie Bońka
Sąd Okręgowy w Łodzi utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, który ukarał b. bramkarza reprezentacji Polski Jana Tomaszewskiego grzywną w wysokości 2,5 tys. zł za zniesławienie b. wiceprezesa PZPN Zbigniewa Bońka.
Kraj -
Aresztowano dyrektora z Kompanii Węglowej
Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Katowicach sąd aresztował na trzy miesiące dyrektora działającego w strukturach Kompanii Węglowej Centrum Wydobywczego Północ Włodzimierza M. Jest podejrzany w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w...
Kraj -
Haider miał romans z Petznerem?
Nowy przywódca prawicowej, nacjonalistycznej partii Sojusz na rzecz Przyszłości Austrii (BZOe) Stefan Petzner przyznał publicznie, że z Joergiem Haiderem pozostawał w "specjalnym związku" - donosi BBC.
Życie -
Rosja chce kontroli gruzińskich finansów
Moskwa liczy na to, że państwa i organizacje - darczyńcy Gruzji ustanowią efektywną kontrolę wykorzystania przez Tbilisi środków finansowych, by nie dopuścić do wydania ich na cele militarne - podało rosyjskie MSZ.
Świat -
Rekordowa liczba ataków pirackich u wybrzeży Somalii
W Zatoce Adeńskiej i u wybrzeży Somalii dochodzi do rekordowej liczby ataków pirackich - podało Międzynarodowe Biuro Morskie (IMB), które ma swoją siedzibę w Kuala Lumpur.
Życie -
Olejniczak: nic mi nie grozi jako szefowi klubu
Wojciech Olejniczak jest przekonany, że nic nie grozi jego pozycji szefa klubu Lewicy. "Nic mi nie grozi, a moje działanie jest dobrze odbierane przez członków partii" - uważa Olejniczak.
Kraj -
Pracownicy banku wyłudzili 600 tys. zł kredytów
Łódzcy policjanci zatrzymali trzy osoby związane z wyłudzeniem ponad 600 tys. zł kredytów z jednego z banków w powiecie łódzkim-wschodnim. Wśród zatrzymanych są były dyrektor banku, pracownica tej placówki oraz kredytobiorca.
Życie -
Phenian dementuje pogłoski nt. Kim Dzong Ila
Oficjalna agencja informacyjna Korei Płn. KCNA napisała, że spekulacje prasy na temat zdrowia przywódcy reżimu Kim Dzong Ila są fałszywe. To pierwszy oficjalny komentarz Phenianu na ten temat.
Świat -
Fala protestów studenckich we Włoszech
Czwartek jest kolejnym dniem protestów i manifestacji studentów oraz uczniów w całych Włoszech przeciwko reformie szkolnictwa i cięciom w nakładach z budżetu.
Świat -
Prokuratura zajmie się sprawą usprawiedliwień
Prokuratura Okręgowa w Warszawie zwróciła się do marszałka Sejmu o nadesłanie materiałów związanych z usprawiedliwieniami przez posłów PiS nieobecności na głosowaniach w Sejmie w czerwcu i lipcu.
Kraj -
Wlk. Brytania: 1/3 Polaków wróci do kraju?
Około jednej trzeciej spośród szacowanej na 1,2 mln liczby Polaków, którzy w ostatnich latach wyjechali do pracy w Wielkiej Brytanii i Irlandii, powróci do kraju - ocenia "Daily Telegraph".
Gospodarka -
Nagroda Sacharowa dla Chińczyka
Chiński dysydent Hu Jia (czyt. hu dzia) został laureatem tegorocznej nagrody im. Sacharowa, którą Parlament Europejski (PE) przyznał mu mimo zastrzeżeń Pekinu.
Życie -
PO: nie będzie poprawek do ustaw zdrowotnych
Podczas prac w Senacie Platforma Obywatelska nie zgłosi żadnych poprawek do przyjętych w tym tygodniu przez Sejm ustaw zdrowotnych - zapowiedzieli senatorowie PO Tomasz Misiak i Mariusz Witczak.
Kraj -
W Sejmie o kobietach, które rodziły w Niemczech
Przesłuchania kobiet, które zamiast w Polsce rodziły w niemieckim szpitalu w niemieckim mieście Schwedt, nie mogą być traktowane jak szykany, jest to obowiązek prokuratury - powiedział w Sejmie zastępca prokuratora generalnego Jerzy...
Kraj -
Prezydent Chorwacji zapłaci francuskiemu adwokatowi
Prezydent Chorwacji Stipe Mesić musi wypłacić odszkodowanie francuskiemu adwokatowi, o którym powiedział, że należałoby go wysłać do kliniki psychiatrycznej - orzekł sąd w Zagrzebiu.
Świat -
Wielki zamek krzyżacki - bez właściciela
Nie doszło do przetargu, w którym miasto Gniew wystawiło do sprzedaży zamek krzyżacki. Nie zgłosił się żaden kupiec. W listopadzie gmina ogłosi kolejny przetarg.
Życie -
Szymborska, Wałęsa i Michnik w obronie włoskiego pisarza
Wisława Szymborska, Lech Wałęsa oraz Adam Michnik podpisali się pod listem sześciu laureatów nagrody Nobla w obronie młodego włoskiego pisarza Roberto Saviano, autora książki "Gomorra" o neapolitańskiej mafii - ogłosił dziennik "La...
Życie -
Bank IKB do członków zarządu: oddajcie premie
Niemiecki bank IKB Deutsche Industriebank zażądał zwrotu premii od kilku członków zarządu, których działania przyczyniły się do znacznych strat związanych z kryzysem na rynku kredytów hipotecznych w USA - podał dziennik "Sueddeutsche...
Gospodarka -
Skradzione dzieła sakralne wróciły do Zielonej Góry
Ponad 1 mln złotych warte są dzieła sztuki sakralnej, jakie udało się ostatnio odzyskać zielonogórskim prokuratorom. Pochodzą z okradanych w latach 2003-2006 kościołów na terenie Lubuskiego, Wielkopolski i Dolnego Śląska. Poinformował o...
Kraj -
12 oskarżonych o wyłudzenie z NFZ ponad 2 mln zł
12 osób zostało oskarżonych przez prokuraturę w Rzeszowie o fałszowanie dokumentów, w tym recept, na podstawie których wyłudzono z Narodowego Funduszu Zdrowia ponad dwa miliony złotych. 11 z nich oskarżono także o działanie w...
Kraj -
Fińscy biznesmeni zablokują budowę Nord Stream?
Grupa przedsiębiorców z Finlandii wystąpiła do tamtejszego ministerstwa pracy i gospodarki o zgodę na poszukiwania geologiczne w Zatoce Fińskiej - informuje dziennik "Nowyje Izwiestia".
Gospodarka -
Ukraina: blokada parlamentu trwa
Ukraiński parlament po raz kolejny nie przystąpił do pracy, wskutek czego znowu nie doszło ani do debaty nad ustawami zapobiegającymi wpływowi kryzysu finansowego na gospodarkę, ani do dyskusji nad finansowaniem wcześniejszych wyborów...
Świat -
Milionom mieszkańców Korei Płn. grozi śmierć głodowa
Agencja ONZ do Spraw Rolnictwa i Wyżywienia (FAO) ostrzega, że milionom mieszkańców Korei Północnej grozi śmierć głodowa. Jednak przedstawiciel władz Korei Południowej powiedział, że Seul nie zdecydował, czy zareagować na prośby o pomoc...
Świat -
Ulga meldunkowa zastąpiona mieszkaniową
Ulga mieszkaniowa zastąpi od 2009 roku obecną ulgę meldunkową, zliberalizowane zostaną również zasady ulgi odsetkowej i prorodzinnej. Zmiany te przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych.
Gospodarka -
Amerykanie przekazują "Trójkąt śmierci"
Siły amerykańskie uznały, że obszar Iraku, zwany "trójkątem śmierci" w prowincji Babil na południe od Bagdadu, stał się już na tyle bezpieczny, iż kontrolę nad nim można przekazać żołnierzom irackim.
Świat -
Mazur zostanie oskarżony za pośrednictwem sądu amerykańskiego?
Resort sprawiedliwości przyznaje, że rozważa wystąpienie do USA, by oskarżyć Edwarda Mazura - podejrzewanego o podżeganie do zabójstwa b. szefa policji Marka Papały - przed tamtejszym sądem, zamiast ponawiać wniosek o jego ekstradycję do...
Świat -
Gwarancje depozytów bankowych podwyższone do 50 tys. euro
Podwyższenie do 50 tys. euro gwarancji dla depozytów bankowych przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.
Gospodarka -
Firmy mogą się rozliczać w obcych walutach
Sejm zniósł obowiązek prowadzenia transakcji na obszarze Polski tylko w złotych. Pozwoli to rozliczać się między firmami w obcej walucie.
Gospodarka -
W kantorach brakuje dolarów
W kantorach w największych polskich miastach zaczyna brakować dolarów – ustalił „Wprost”. Po gwałtownym osłabieniu złotówki, w ostatnich dniach ludzie dosłownie rzucili się na amerykańską walutę.
Tylko u Nas -
Ekskluzywny tryb życia premiera Japonii
W czasie kiedy Japonia boryka się z coraz większymi kłopotami gospodarczymi, jej elegancki premier Taro Aso dostał się pod ostrzał krytyki za upodobanie do luksusowego nocnego życia.
Życie -
Schwytano "oświęcimskiego snajpera"
30-letniego mężczyznę, który strzelał z broni pneumatycznej do samochodów w Oświęcimiu (Małopolskie), zatrzymali w czwartek miejscowi policjanci.
Życie -
Litwa: AWPL ma szanse na cztery mandaty poselskie
Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) w drugiej turze wyborów parlamentarnych, która się odbędzie w najbliższą niedzielę, będzie walczyła o cztery mandaty w okręgach jednomandatowych.
Świat -
"Łagodny" wymiar kary dla posłów PiS
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (PO) uważa, że Komisja Etyki Poselskiej wydała "bardzo łagodny wyrok" zwracając uwagę 17 posłom PiS i upomniając trzech w związku z ich usprawiedliwieniami nieobecności na posiedzeniach w Sejmu w...
Kraj -
Zlikwidowano fabrykę fałszywych dokumentów
Fabrykę fałszywych dokumentów produkowanych dla polskich i europejskich grup przestępczych zlikwidowało Centralne Biuro Śledcze w Gdańsku. Zatrzymano 61-letniego Leszka C.
Kraj -
Barroso: kryzys wymaga bezprecedensowych środków
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział w Pekinie, że aby uporać się z globalnym kryzysem finansowym niezbędne są "bezprecedensowe środki".
Gospodarka -
Więzienia CIA w Polsce przestaną być tajne
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział, że na wniosek prokuratury zwolni z tajemnicy państwowej posłów w sprawie rzekomego polskiego więzienia CIA.
Kraj -
Al Pacino wyróżniony w Rzymie
Al Pacino odebrał specjalne wyróżnienie podczas festiwalu filmowego w Rzymie.
Kultura -
4 dni Open'er Festival
Znamy datę przyszłorocznego Heineken Open'er Festival. Impreza odbędzie się w dniach 2 - 5 lipca 2009 roku.
KulturaMuzyka -
Eve w filmie Drew Barrymore
Filadelfijska raperka Eve zaliczy kolejny epizod w swojej aktorskiej karierze. Artystka zdecydowała się wystąpić w reżyserskim debiucie Drew Barrymore, obrazie "Whip It!".
Kultura -
Irak: zamach na ministra
Co najmniej 13 osób zginęło, a ok. 20 zostało rannych w centrum Bagdadu w zamachu, którego celem była kolumna pojazdów irackiego ministra pracy - podała tamtejsza policja.
Świat -
Policja uprzedziła CBA w aresztowaniu Wójcika
Było pismo szefa CBA Mariusza Kamińskiego w sprawie zatrzymania Janusza Wójcika - powiedział w RMF FM minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.
Kraj -
Kasandryczna przepowiednia Dorna
Usunięty ostatnio z Prawa i Sprawiedliwości były marszałek Sejmu Ludwik Dorn powiedział "Dziennikowi", że nigdy nie nastawiał się na rozłam w partii.
Kraj -
Atak rakietowy w Pakistanie
Rakieta nieznanego pochodzenia eksplodowała w czwartek nad ranem w jednej z wiosek w pobliżu miasta Miranszach, w pakistańskiej prowincji Północny Waziristan. 4 osoby poniosły śmierć a 3 zostały ranne - poinformowały pakistańskie służby...
Świat -
Trwa śledztwo w sprawie więzień CIA
Premier Donald Tusk zwolnił z tajemnicy państwowej byłych wysokich urzędników rządów SLD i PiS, których prokuratura chce przesłuchać w sprawie "polskiego więzienia CIA", dowiedziała się nieoficjalnie "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Przedszkole to nie przechowalnia
Przedszkole to nie przechowalnia - alarmują dyrektorzy i coraz częściej grożą karami finansowymi rodzicom, którzy nie odbierają maluchów na czas. Pomysł podchwyciło już kilka miast, donosi "Metro" i podaje przykłady.
Przegląd prasy -
Kiszczak i Kania na czele gangu?
Śledczy warszawskiego oddziału IPN sprawdzają, czy peerelowscy dygnitarze mogli stać za porwaniami, pobiciami i zabójstwami popełnianymi przez milicjantów i esbeków, informuje "Dziennik".
Przegląd prasy -
Dorn: PiS może tego nie przetrwać
Usunięty ostatnio z Prawa i Sprawiedliwości były marszałek Sejmu Ludwik Dorn powiedział "Dziennikowi", że nigdy nie nastawiał się na rozłam w partii.
Przegląd prasy -
Jak zostaną uratowane stocznie
Majątek stoczni w Gdyni i Szczecinie będzie podzielony i sprzedany, a konieczność zwrotu pomocy publicznej spadnie na spółki-wydmuszki przeznaczone do bankructwa, dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Rada programowa TVP o Wałęsie i Dodzie
TVP miała obowiązek transmitować uroczysty koncert poświęcony 25. rocznicy przyznania pokojowego Nobla Lechowi Wałęsie, uznała w środę rada programowa TVP, informuje "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Cenckiewicz znów pisze o Wałęsie
Sławomir Cenckiewicz, były historyk IPN, w swojej nowej książce "Sprawa Lecha Wałęsy" polemizuje z autobiografią przywódcy "Solidarności" i opowiada jak niszczono teczkę TW "Bolka", informuje "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
TK to nie kolejna instancja
"Nie chcemy, aby Trybunał Konstytucyjny przekształcił się w kolejną instancję sądową", powiedział "Gazecie Prawnej" prezes Trybunału, sędzia Bohdan Zdziennicki.
Przegląd prasy -
Prezydent powinien mieć własny samolot
Polacy nie chcą, by w przyszłości dochodziło do kolejnych gorszących kłótni o rządowy samolot. W sondażu zrealizowanym dla "Rzeczpospolitej" przez GfK Polonia 56 proc. ankietowanych uznało, że prezydent powinien mieć własną maszynę.
Przegląd prasy -
2008-10-23
Czy sprawa więzień CIA na terenie Polski zostanie ostatecznie ujawniona, jak PiS poradzi sobie bez Dorna, kto uważa, że prezydent powinien mieć własny samolot, jakie są najnowsze ustalenia Rady programowej TVP i w jaki sposób planuje się...
Przegląd prasy -
Obama bezsprzecznie prowadzi
Demokratyczny kandydat do Białego Domu Barack Obama prowadzi przed republikańskim rywalem Johnem McCainem w wielu kluczowych stanach, w których podczas poprzednich wyborów w 2004 r. wygrali Republikanie.
Świat -
Duże spadki na światowych giełdach
Japoński indeks Nikkei wkrótce po otwarciu notowań w czwartek stracił 536,01 pkt (6,18 proc.) spadając do poziomu 8.138,68 pkt. Później spadek pogłębił się o 624,48 pkt. (7,20 proc.) do 8.050,21 pkt.
Gospodarka