30 października 2008
-
Giełdy nadal zwyżkują
Czwartek przyniósł wzrosty na światowych giełdach. Złotówka ponownie straciła na rzecz dolara i euro.
Gospodarka -
9 obcokrajowców rannych po bijatyce w Ursusie
Dziewięciu obcokrajowców trafiło do szpitala, a ok. 40 na komendę po bójce, do której doszło wieczorem w warszawskim Ursusie.
Kraj -
"Beenhakker może spać spokojnie"
Zdzisław Kręcina pozostanie sekretarzem generalnym PZPN - poinformował nowy prezes piłkarskiego związku Grzegorz Lato. Zapewnił również, że trener reprezentacji Polski Leo Beenhakker "może spać spokojnie".
Życie -
Nie zrehabilitują Wincentego Witosa
Nie ma możliwości prawnej rehabilitacji Wincentego Witosa i innych działaczy Centrolewu oraz PSL, skazanych w 1932 r. w "procesie brzeskim" za spisek w celu obalenia władz sanacyjnych - takiej odpowiedzi udzieliła prokuratura na...
Życie -
Beckham wypożyczony do AC Milan
Angielski piłkarz David Beckham został wypożyczony z Los Angeles Galaxy do AC Milan - poinformował włoski klub.
Życie -
Przedsiębiorcy włączyli Abchazję i Osetię Płd. do Rosji
Związek Przedsiębiorców i Przemysłowców Rosji (ZPPR) zaktualizował ostatnio swą stronę internetową, włączając Abchazję i Osetię Południową do składu Rosji - informuje portal internetowy newsru.com.
Gospodarka -
Kornatowski chce 100 tys. zł odszkodowania
100 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia żąda b. komendant główny policji Konrad Kornatowski za swe głośne zatrzymanie w sierpniu 2007 r. w sprawie przecieku z akcji CBA w resorcie rolnictwa. 3 listopada Sąd Okręgowy w Warszawie...
Kraj -
Zwiększono gwarancje dla depozytów bankowych
Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG), która zwiększa gwarancje dla depozytów bankowych do równowartości 50 tys. euro.
Gospodarka -
Senat za przekształceniem zoz-ów w spółki
Senat poparł pakiet sześciu ustaw zdrowotnych, ale wprowadził do nich poprawki. Oznacza to, że ustawy trafią ponownie do Sejmu.
Kraj -
Ukraina wstrzymuje przygotowania do Euro 2012
Światowy kryzys finansowy i brak rozwiązań prawnych doprowadził do wstrzymania przygotowań większości obiektów, które mają przyjąć gości Euro 2012 na Ukrainie - oświadczył wicedyrektor Narodowej Agencji ds. organizacji turnieju, Jewhen...
Świat -
Kręcina: wiedziałem już wczoraj
O tym, że nie zostanę prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej, wiedziałem już wczoraj - powiedział dziennikarzom Zdzisław Kręcina.
Życie -
Polacy przejęli afgańską prowincję
Polscy żołnierze przejęli odpowiedzialność za prowincję Ghazni na wschodzie Afganistanu.
Świat -
Kancelaria premiera redukuje etaty
Z tegorocznych 707, w przyszłym roku zostanie 665. Zwolnienia mają objąć wszystkie działy kancelarii. W Centrum Informacyjnym Rządu wymówienia dostało dziewięć osób.
Kraj -
Papież wstrzyma proces beatyfikacyjny Piusa XII?
Benedykt XVI "poważnie rozważa" możliwość przełożenia zakończenia procesu beatyfikacyjnego Piusa XII do czasu otwarcia archiwów watykańskich z lat jego pontyfikatu.
Świat -
Bez różnicy
Grzegorz Lato zastąpił Michała Listkiewicza na fotelu szefa PZPN. Jak to różnica? Żadna.
Kraj -
Prezydent o wejściu do strefy euro
Prezydent Lech Kaczyński zadeklarował, że jest gotów do rozmów o perspektywie wejścia Polski do strefy euro. Podkreślił jednak, że nie oznacza to, iż jest "gotów do przyjmowania w tej chwili jednoznacznych terminów".
Kraj -
Mularczyk nie wprowadził w błąd TK
Arkadiusz Mularczyk nie wprowadził w błąd członków Trybunału Konstytucyjnego na rozprawie w sprawie lustracji - uznał adwokacki rzecznik dyscyplinarny i umorzył postępowanie przeciw niemu.
Kraj -
Bawaria ma nowy rząd
W parlamencie krajowym Bawarii zaprzysiężono nowy rząd z premierem landu i szefem CSU Horstem Seehoferem na czele.
Świat -
Prezydent zawetuje ustawę zdrowotną
Prezydent Lech Kaczyński, na czwartkowej konferencji prasowej w podtarnowskich Wierzchosławicach, podtrzymał dotychczasowe zapowiedzi, że zawetuje tzw. ustawę zdrowotną.
Kraj -
Olejnik nie musi przepraszać Targalskiego
Dziennikarka Monika Olejnik nie musi przepraszać wiceprezesa Polskiego Radia Jerzego Targalskiego za to, że w swoich programach pytała polityków o jego domniemane wypowiedzi m.in. na temat "usuwania gomułkowsko-gierkowskich złogów z...
Kraj -
Tarnowskie Azoty zainwestują w Arabii Saudyjskiej
Zakłady Azotowe w Tarnowie rozmawiają z dużą firmą z Arabii Saudyjskiej o wybudowaniu wspólnej instalacji na terenie tego państwa - poinformował prezes Azotów Tarnów, Jerzy Marciniak.
Gospodarka -
KE: stocznie powinny zmienić produkcję
Komisja Europejska nie zaakceptuje chętnych do zakupu stoczni Szczecin i Gdynia, którzy chcieliby koncentrować się wyłącznie na budowaniu statków - powiedział przedstawiciel KE Herbert Ungerer. Dodał, że zwrotu pomocy publicznej...
Gospodarka -
Śledztwo ws. prowokacji wobec znanego prokuratora znowu umorzone
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga ponownie umorzyła śledztwo w sprawie zniesławienia przez tygodnik „Nie” Marka Wełny, prokuratora, który ścigał mafie paliwowe – dowiedział się „Wprost”. Dziennikarz w...
Tylko u Nas -
SN: nie można odbierać pojazdu nietrzeźwym
Nie ma w kodeksie karnym podstaw do orzekania przepadku pojazdu osób, które prowadziły go w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających - orzekł w czwartek Sąd Najwyższy.
Kraj -
"Rzeczpospolita" na sprzedaż
W drugiej połowie listopada zostanie opublikowane ogłoszenie o prywatyzacji Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita, poprzez które skarb państwa ma udziały w Presspublice - wydawcy dziennika "Rzeczpospolita".
Gospodarka -
Wybuch pod hiszpańskim uniwersytetem
Samochód-pułapka eksplodował na parkingu w pobliżu Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie, na północy Hiszpanii - podał przedstawiciel regionalnych władz. 15 osób zostało rannych.
Świat -
Grecja sparaliżowana
Niemal 100 samolotów nie odleciało z Aten z powodu strajku przeciwko planowanej prywatyzacji greckich linii lotniczych Olympic Airlines. Strajkowało też metro w stolicy Grecji.
Świat -
Przekazujący żywność będą zwolnieni z dodatkowego VAT-u?
Senackie komisje gospodarki, polityki społecznej i rodziny poparły poprawki zwalniające przedsiębiorców przekazujących żywność z dodatkowego płacenia podatku VAT - poinformowali senatorowie PO z Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji...
Gospodarka -
Politechnika Śląska będzie współpracować z koncernem Vattenfall
Szkolenia, staże i praktyki studenckie, wspólne prace dyplomowe, konkursy dla najlepszych studentów oraz działania promocyjne m.in. w szkołach średnich - to główne formy współpracy Politechniki Śląskiej i koncernu energetycznego Vattenfall.
Gospodarka -
Premier ws. pomostówek: nie ulegnę
Premier Donald Tusk zapowiedział, że nie ugnie się przed żądaniami związkowców ws. emerytur pomostowych. "W takich sprawach nie ma miejsca na uległość" - oświadczył w rozmowie z dziennikarzami. Zaapelował do związków zawodowych o...
Kraj -
Kara za kiepski żart na antenie
Brytyjczycy oburzeni są niewybrednym żartem, który prezenterzy BBC zrobili Andrew Sachsowi, aktorowi znanemu z serialu „Hotel Zacisze”. Do władz publicznego nadawcy wpłynęło 27 tysięcy skarg, donosi „Daily...
Przegląd prasy -
Polska kuchnia dobra na zimę
Brytyjczycy szykują się na nadejście zimy. Dziennik „Independent” zauważa, że nikt nie wie tyle o gotowaniu potraw dobrych na mroźną pogodę, co kucharze z Europy Wschodniej.
Przegląd prasy -
Polska zużyje mniej stali
Po znaczących wzrostach zużycia stali w ubiegłych latach, w tym roku polska gospodarka prawdopodobnie wykorzysta nieco mniej wyrobów stalowych. Eksperci uspokajają jednak, że na tle innych krajów UE, popyt na stal w Polsce wciąż jest na...
Gospodarka -
Premier rozczarowany, związkowcy też
Premier Donald Tusk przybył rano do Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog na spotkanie ze związkowcami. Spotkanie ma dotyczyć emerytur pomostowych.
Kraj -
90 rocznica powstania Komsomołu
Komsomoł, czyli Wszechzwiązkowy Leninowski Komunistyczny Związek Młodzieży 29 października obchodził 90 rocznicę powstania. Organizacja przestała funkcjonować prawie 20 lat temu, jednak nadal starsze pokolenie wspominana ją z nostalgią,...
Przegląd prasy -
"Komorowski zachował się arogancko"
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski lekceważy Komisję ds. Służb Specjalnych - uważają posłowie PiS z tej komisji. "Przejawem arogancji" nazwali odmowę spotkania się z komisją i stwierdzenie marszałka, że posłów PiS może "zaprosić na kawę".
Kraj -
Patriotyzm górą
Państwową flagę Rosji może używać każdy, zarówno obywatele jak i organizacje. Takie prawo uchwaliła w tym tygodniu Rada Federacji. Nadal będą obowiązywać kary za bezczeszczenie państwowych symboli – donosi „Izvestia”.
Przegląd prasy -
Polska zmienia koncepcję muzeum II wojny światowej
Niewiele pozostało z pierwotnej koncepcji utworzenia w Gdańsku ponadnarodowego muzeum II wojny światowej – ocenia „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
Przegląd prasy -
Wpływ cen ropy naftowej na gospodarkę
Koncerny paliwowe jeszcze niedawno sądziły, że skończyły się już czasy taniej ropy naftowej. Najbardziej pesymistyczne prognozy zakładają, że w 2009 roku cena baryłki ropy osiągnie poziom 45 dolarów. Budżet Rosji może mieć nadwyżkę...
Przegląd prasy -
Wcześniejsze wybory biją rekordy popularności
Badania pokazują, że we wcześniejszych wyborach prezydenckich 59 procent głosów padło na Obamę. Do urn poszło już co najmniej 16 milionów Amerykanów, donosi „Washington Post”.
Przegląd prasy -
Gosiewski: Tusk pokazuje prawdziwe oblicze
Według szefa klubu PiS Przemysława Gosiewskiego, premier Donald Tusk nie powinien bać się rozmowy z całą Komisją Trójstronną i powinien spotkać się ze związkowcami w ministerstwie pracy. W ocenie Gosiewskiego, w tym konflikcie premier...
Kraj -
Wojna między Tuskiem a Kaczyńskim
Wojna, która przypomina „farsę”, „polityczny wodewil” i „psychodramę” – tak dziennik „Le Figaro” określa rywalizację o kierowanie polską polityką zagraniczną między premierem Donaldem...
Przegląd prasy -
30 października 2008
Co o konflikcie między polskim premierem i prezydentem myślą Francuzi, czy Rosjanie tęsknią za Komsomołem, co grozi za kiepski żart na antenie BBC – o tym piszą zagraniczne gazety.
Przegląd prasy -
Olszewski nie popełnił przestępstwa
Szef Komisji Weryfikacyjnej WSI Jan Olszewski miał prawo uniemożliwić funkcjonariuszom SKW sprawdzenie, jak po przeprowadzce Komisji do BBN są chronione tajne dokumenty - uznała Prokuratura Okręgowa w Warszawie i umorzyła prowadzone od...
Kraj -
Komisja senacka przeciw poprawkom PiS
Senacka komisja zdrowia odrzuciła wszystkie merytoryczne poprawki PiS do pakietu ustaw zdrowotnych.
Kraj -
Premier: pomostówki rzetelne i na polskie możliwości
Projekt ustawy o emeryturach pomostowych jest bardzo rzetelny i skrojony na polskie możliwości - przekonywał premier Donald Tusk. Dodał, że "po wyczerpaniu wszystkich formuł dialogu i spotkań parlament musi wreszcie podjąć decyzję, a w...
Kraj -
Regiony wykorzystały 94 procent środków unijnych
Na tym sukcesie nie kończy się wielka europejska szansa - mówił podczas konferencji podsumowującej wykorzystanie środków Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 premier Donald Tusk.
Gospodarka -
Zmarł William Wharton
William Wharton, autor słynnego "Ptaśka", nie żyje - poinformował Bogusław Tobiszowski z Domu Wydawniczego Rebis w Poznaniu. Jak dodał, informacja pochodzi od agentki pisarza.
Życie -
Somalia: piraci uprowadzili kolejny statek
Turecki frachtowiec został uprowadzony przez piratów na wodach u wybrzeży Somalii - poinformowała turecka agencja Anatolia, powołując się na anonimowych przedstawicieli tureckich władze morskich.
Świat -
Osłabienie złotego miało podłoże psychologiczne
Wiceminister finansów Katarzyna Zajdel- Kurowska powiedziała, że osłabienie złotego miało podłoże psychologiczne.
Gospodarka -
W Kijowie wyląduje UFO
W Kijowie wyląduje UFO. Niemiecka firma GMP przedstawiła projekt przebudowy stołecznego Stadionu Olimpijskiego, na którym rozegrany zostanie mecz finałowy piłkarskich mistrzostw Europy 2012 - donosi dziennik "Hazeta 24".
Życie -
Trzy medale polskich szachistów-juniorów
Trzy medale szachowych mistrzostw świata juniorów, po jednym z każdego koloru, zdobyli w wietnamskim mieście Vung Tau reprezentanci Polski.
Życie -
Dziesiątki ofiar w zamachu bombowym w Indiach
Do co najmniej 48 wzrosła liczba zabitych w serii kilkunastu zamachów bombowych w stanie Asam, w północno-wschodnich Indiach - podały tamtejsze władze. Rannych zostało ponad 300 ludzi.
Świat -
Polski kierowca uratowany dzięki współpracy europejskich służb
Poprzez Interpol i dzięki współpracy polskich i francuskich policjantów udało się uratować polskiego kierowcę TIR-a, który stojąc w korku pod Paryżem, miał wylew. Funkcjonariuszy o całej sprawie poinformowała jego żona.
Życie -
Koniec lotniska w Tempelhof
Tuż przed północą z berlińskiego lotniska Tempelhof po raz ostatni wystartują samoloty. Zaraz potem historyczny port lotniczy zostanie definitywnie zamknięty.
Życie -
Związkowcy, emerytury i nonsensy
Wczorajsza okupacja Ministerstwa Pracy nie obnażyła wad polskiego sytemu emerytalnego lecz pokazała słabość tego systemu jako całości.
Kraj -
Prezydent zaprezentuje stanowisko uzgodnione z rządem
Jeśli prezydent Lech Kaczyński pojedzie na listopadowy szczyt UE w Brukseli, to będzie prezentował stanowisko wypracowane wcześniej wspólnie z rządem - powiedział szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki.
Kraj -
"Wprowadzenie euro jest nieuchronne"
Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki powiedział, że Lech Kaczyński nie wyklucza, iż są argumenty przemawiające za przyspieszeniem wprowadzenia w Polsce euro.
Kraj -
Afganistan: zamach w ministerstwie
Zamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze w budynku ministerstwa informacji i kultury w Kabulu - podały afgańskie władze i świadkowie. W zamachu zginęły co najmniej trzy osoby.
Świat -
Silny wzrost cen surowców
Środowe cięcie stóp procentowych w USA i Chinach wpływa na mocne zwyżki cen surowców z powodu ocen, że działania te pobudzą wzrost w globalnej gospodarce i wzmocnią popyt na paliwa - podają maklerzy.
Gospodarka -
Nowe fakty ws. śmierci Geremka
Prokuratura zajmująca się wyjaśnieniem przyczyn wypadku prof. Bronisława Geremka utrzymuje, że żaden z jego uczestników niczego nie pamięta. Okazuje się jednak, że jest inaczej. - donosi "Dziennik"
Kraj -
Rośnie liczba ofiar trzęsienia w Pakistanie
Liczba ofiar śmiertelnych środowego trzęsienia ziemi w Pakistanie przekroczyła już 200 osób i nadal rośnie - pisze, powołując się na pakistańskie media, rosyjska agencja ITAR-TASS.
Świat -
Film wyborczy Obamy w siedmiu stacjach
Walcząc o niezdecydowanych wyborców kandydat Demokratów na prezydenta USA Barack Obama wyemitował w siedmiu amerykańskich stacjach telewizyjnych półgodzinny film zachęcający do głosowania na niego.
Świat -
Najgorszy bokser świata kończy karierę
Określany mianem najgorszego boksera świata Anglik Peter Buckley kończy prawie 20-letnią karierę. W pojedynku numer 300 (!) spotka się w rodzinnym Birmignham z rodakiem Matinem Mohammedem.
Życie -
Klich: Polska ma w NATO coraz silniejszy głos
Wyciągamy wnioski o charakterze wojskowym z rosyjskiej operacji w Gruzji - oświadcza szef MON Bogdan Klich w rozmowie opublikowanej przez "Rzeczpospolitą".
Przegląd prasy -
Jeśli referendum to w czerwcu
Platforma proponuje referendum w sprawie euro razem z wyborami do Parlamentu Europejskiego 7 czerwca przyszłego roku. Jak się dowiedział "Dziennik", w PO już ruszyły przygotowania, by taki scenariusz był możliwy.
Przegląd prasy -
Lato kolejnym celem CBA?
Minister sportu Mirosław Drzewiecki w wywiadzie, który publikuje czwartkowy "Dziennik" sugeruje, że wśród kandydatów na szefa PZPN jest osoba, która wkrótce może mieć problemy z CBA.
Przegląd prasy -
Przedszkolaki na niby
W stolicy przybywa przedszkoli, których nikt nie kontroluje - ocenia "Życie Warszawy".
Przegląd prasy -
Stolica finansuje Agorę
182,5 tys. zł to kwota jaką Urząd Miasta Stołecznego Warszawa zapłacił z budżetu miasta, a więc z kieszeni wszystkich warszawiaków, spółce wydającej "Gazetę Wyborczą" - pisze "Nasz Dziennik".
Przegląd prasy -
Nauczyciel na tle innych zawodów
"Gazeta Wyborcza" prezentuje wyniki najnowszego raportu Komisji Europejskiej, w którym porównano zarobki nauczycieli z 13 europejskich stolic z wynagrodzeniami w 13 innych branżach (dane z 2006 r.).
Przegląd prasy -
Będzie urlop "tacierzyński"
Taki zapis przegłosowali posłowie podkomisji kodyfikacyjnej - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Polska szykuje się na atak brudnej bomby
Państwowa Agencja Atomistyki otrzymała zadanie zabezpieczenia polskich stadionów przed atakiem terrorystycznym, w którym zostałaby wykorzystana tzw. brudna bomba - ujawnia "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Nalot na TP
Pracownicy brukselskiego Generalnego Dyrektoriatu ds. Konkurencji wkroczyli kilka dni temu do siedziby TP SA w asyście przedstawicieli polskiej prokuratury, urzędu antymonopolowego i Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zabezpieczyli...
Przegląd prasy -
Polacy gotowi na kryzys
Lata prosperity nie uderzyły nam do głowy. Staramy się racjonalnie planować wydatki. Jesteśmy realistami, mierzymy swoje możliwości finansowe na zamiary. W ten kryzys wchodzimy silniejsi niż w poprzedni. Nie pozwolimy np. naszym szefom w...
Przegląd prasy -
2008-10-30
Polski głos coraz lepiej słyszany w NATO, kiedy referendum w sprawie euro, za którego działacza PZPN weźmie się teraz CBA, jak prezydent Warszawy zapewniła sobie milczenie Agory, czy Polacy są przygotowani na kryzys, jak wyglądają...
Przegląd prasy -
Protest przeciw obrazie uczuć religijnych
Kilkanaście osób, w tym duchowni i znani publicyści, zaprotestowało przeciwko obrażaniu uczuć religijnych przez magazyn "Focus", który w październikowej edycji zamieścił wizerunek "ukrzyżowanego Jezusa otoczonego różnymi elementami...
Życie -
Obama ma 7 punktów przewagi
Demokratyczny kandydat na prezydenta USA Barack Obama ma przewagę siedmiu punktów procentowych nad swym republikańskim rywalem Johnem McCainem - wynika z sondażu Reuters/C-SPAN/Zogby.
Świat -
Nagroda dla "Trzech kumpli"
Ewa Stankiewicz i Anna Ferenc otrzymały nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego za najlepszy materiał dziennikarski, który wpłynął istotnie na życie Polaków. Autorki nagrodzono za film "Trzech kumpli" wyemitowany w TVN.
Życie