5 listopada 2008
-
Polonia Amerykańska gratuluje Obamie
Kongres Polonii Amerykańskiej pogratulował zwycięstwa wyborczego Barackowi Obamie i wyraził nadzieję, że jako prezydent będzie współpracował z Polonią.
Świat -
USA: potężna wyprzedaż na giełdzie
Gdy opadły emocje związane z wyborami prezydenckimi w USA a inwestorzy skoncentrowali się na stanie amerykańskiej gospodarki, główne indeksy nowojorskiej giełdy odnotowały dramatyczne spadki.
Gospodarka -
"Rząd nie może udzielać instrukcji prezydentowi"
Prezydent Lech Kaczyński ocenił, że instrukcje rządu na piątkowy szczyt UE w Brukseli mają "umiarkowany związek z przedmiotem obrad", jednak w zakresie, w którym będą dotyczyły tematu szczytu przedstawi je.
Kraj -
Prezydent: nie podpisywałem niczego za plecami MSZ
Doszło do pewnego nieporozumienia, winni zostaną ukarani - powiedział prezydent Lech Kaczyński, odnosząc się do informacji, że MSZ nie zostało powiadomione o deklaracji w sprawie umowy UE-Rosja, którą podpisał wraz z litewskim...
Kraj -
L.Kaczyński: wybór Obamy nie stanowi zagrożenia dla tarczy
Prezydent Lech Kaczyński pytany, czy wybór Baracka Obamy na prezydenta USA może stanowić zagrożenie dla planów instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej, odpowiedział, że jest "głęboko przekonany, że nie".
Kraj -
NATO zaniepokojone rosyjską zapowiedzią rakiet
NATO jest zaniepokojone tym, że ewentualne rozmieszczenie rosyjskich rakiet w obwodzie kaliningradzkim byłoby niezgodne z porozumieniami o kontroli zbrojeń - powiedział AFP rzecznik NATO Robert Pszczel.
Świat -
Bush gratuluje Obamie "imponującego zwycięstwa"
Prezydent USA George W. Bush wyszedł do Ogrodu Różanego przed Białym Domem, by wyrazić słowa uznania dla republikańskich przegranych: Johna McCaina i Sary Palin, ale przede wszystkim dla zwycięskiego Baracka Obamy.
Świat -
Za dwa lata niedostatek nowych mieszkań?
Zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów hipotecznych dla osób oraz kredytów inwestycyjnych dla deweloperów może ograniczyć budowę mieszkań; za dwa lata wystąpi ich niedostatek - uważa dyrektor generalny Polskiego Związku Firm...
Gospodarka -
Sikorski: wypowiedź Miedwiediewa nie jest aktem przyjaznym
Wypowiedź prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa o rozmieszczeniu w obwodzie kaliningradzkim rakiet "nie jest aktem przyjaznym"; jest to sprawa dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski w TVN24.
Kraj -
Doradca Clintona szefem kancelarii Obamy?
Demokratyczny kongresman Rahm Emanuel, przewodniczący partyjnego klubu parlamentarnego w Izbie Reprezentantów, "mocno rozważa" ofertę zostania szefem kancelarii prezydenckiej Baracka Obamy - podał "Washington Post" w wydaniu internetowym.
Świat -
Rosja chce zwiększenia liczby obserwatorów UE w Gruzji
Rosja chce, aby Unia Europejska zwiększyła liczbę swoich obserwatorów w Gruzji z powodu "delikatnej sytuacji" w regionie - poinformowała agencja AFP, powołując się na anonimowe źródło na Kremlu.
Świat -
Sikorski: Grudziński złożył wyjaśnienia, ma moje zaufanie
Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że wiceminister w jego resorcie Przemysław Grudziński - który według katalogów IPN został zarejestrowany w 1988 r. jako tajny współpracownik kontrwywiadu PRL - złożył mu wyjaśnienia i ma jego pełne...
Kraj -
Prezydent Kaczyński przybył do Słowenii
Prezydent Lech Kaczyński przybył z oficjalną wizytą do Słowenii, gdzie spotka się m.in. z prezydentem tego kraju Danilo Tuerkiem.
Świat -
"Nic nie wskazuje, by Obama chciał odstąpić od tarczy"
Nic nie wskazuje na to, aby amerykański prezydent-elekt Barack Obama chciał odstąpić od projektu budowy tarczy antyrakietowej - powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że głęboko wierzy, że projekt budowy tarczy zostanie sfinalizowany.
Kraj -
"Rosyjskie rakiety mało kompatybilne z proponowanym paktem"
Unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner wyraziła opinię, że rozmieszczenie rosyjskich rakiet w obwodzie kaliningradzkim, co zapowiedział prezydent Dmitrij Miedwiediew, jest mało kompatybilne z "paktem...
Świat -
Borusewicz w Algierii o współpracy międzynarodowej
Prezydent Algierii Abdelaziz Butefika w rozmowie z przebywającym z wizytą w Algierze marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem zaproponował partnerstwo między obu krajami i wzajemne wspieranie się na forach międzynarodowych.
Świat -
Hiszpania nie udzieli azylu synowi bin Ladena
Ministerstwo spraw wewnętrznych Hiszpanii poinformowało, że odrzuciło wniosek o udzielenie azylu złożony przez syna Osamy bin Ladena.
Świat -
"Odpowiedź Rosji na tarczę adekwatna i zrozumiała"
Gubernator obwodu kaliningradzkiego Gieorgij Boos z zadowoleniem powitał zapowiedziane przez rosyjskiego prezydenta rozmieszczenie w tej enklawie rakiet taktycznych w odpowiedzi na amerykańskie plany tarczy antyrakietowej w Czechach i w...
Świat -
Ban Ki Mun: spodziewam się nowej ery partnerstwa
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun oświadczył, że spodziewa się "nowej ery partnerstwa" z przyszłym prezydentem USA Barackiem Obamą.
Świat -
Aukcja obrazów ze zbiorów Zachęty
69 obrazów ze zbiorów warszawskiej Zachęty Narodowej Galerii Sztuki pójdzie pod młotek podczas aukcji zaplanowanej na 28 listopada.
Życie -
KRRiT i MSP: nie było nacisków na radę nadzorczą PR
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Państwa zaprzeczyli, by miały miejsce opisywane przez media "naciski" na członków rady nadzorczej Polskiego Radia.
Kraj -
Koniec strajku pielęgniarek w Lublinie
Zakończył się protest pielęgniarek w szpitalu wojskowym w Lublinie. Podpisano porozumienie, na mocy którego otrzymają one podwyżkę.
Kraj -
Kołodko: wejście do strefy euro przy kursie bliskim 4 zł
Polska powinna wejść do strefy euro przy kursie bliższym 4 zł niż 3,50 zł - uważa ekonomista prof. Grzegorz Kołodko.
Gospodarka -
Zmarł autor "Parku Jurajskiego"
Michael Crichton, amerykański pisarz, scenarzysta, reżyser i producent filmowy, autor wielu znanych także w Polsce powieści fantastycznonaukowych nazywanych techno-thrillerami, zmarł w Los Angeles w wieku 66 lat - poinformowała telewizja...
Życie -
Tusk zaprasza Obamę do Polski
Premier Donald Tusk przesłał amerykańskiemu prezydentowi elektowi Barackowi Obamie list gratulacyjny. Szef polskiego rządu życzył Obamie sukcesów i zaprosił go do Polski.
Kraj -
Tłumacz brytyjskiego szefa ISAF szpiegował dla Iranu
Tłumacz brytyjskiego generała Davida Richardsa, byłego dowódcy sił ISAF w Afganistanie, został uznany przez sąd w Londynie za winnego szpiegostwa na rzecz Iranu.
Świat -
Norwegian uruchomia loty ze Szczecina do Norwegii
Norweski przewoźnik Norwegian wprowadził od listopada, na okres zimowy, nowe połączenia ze Szczecina przez Oslo do ośmiu norweskich miast.
Gospodarka -
Rice gratuluje Obamie zwycięstwa
Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice oświadczyła w emocjonalnym przemówieniu, że jako Afroamerykanka jest "wyjątkowo dumna", iż Barack Obama został wybrany na pierwszego czarnoskórego prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Świat -
Decyzja KE ws. stoczni - w czwartek
Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie stoczni w Gdyni i Szczecinie zostanie sfinalizowana i ogłoszona w czwartek - dowiedziała się PAP ze źródeł w KE.
Gospodarka -
Apel do Obamy o zamknięcie Guantanamo
Organizacja obrony praw człowieka Amnesty International zaapelowała do zwycięzcy amerykańskich wyborów prezydenckich Baracka Obamy o natychmiastowe uczynienie z praw człowieka priorytetu swego rządu i zamknięcie więzienia w Guantanamo.
Świat -
Beenhakker powołał kadrę na mecz z Irlandią
Dziewiętnastu piłkarzy, ale bez debiutantów, znalazło się w kadrze reprezentacji Polski na towarzyskie spotkanie z Irlandią w Dublinie (19 listopada, godz. 20.00).
Życie -
Szwajcaria: gwarancje wzrosną do ponad 50 tys. euro?
Rząd Szwajcarii zaproponował podwyższenie gwarancji depozytów bankowych z 30 tysięcy franków szwajcarskich obecnie do 100 tysięcy franków.
Gospodarka -
Powell o zwycięstwie Obamy: to było jak nowe millenium
Były sekretarz stanu w gabinecie prezydenta Busha, Colin Powell, podkreślił ogromne psychologiczne znaczenie wyboru pierwszego czarnoskórego prezydenta i polemizował z poglądami, że Barack Obama może prowadzić politykę zagraniczną...
Świat -
PKP zapowiada strajk
W związku z zapowiedzianym na czwartek dwugodzinnym protestem kolejarzy w Bydgoszczy i w Katowicach, może dojść do kilkugodzinnych opóźnień w kursowaniu pociągów na tych trasach - podały w komunikacie PKP.
Kraj -
Premier: ewidentny sukces Grupy Wyszehradzkiej
Premier Donald Tusk ocenił, że spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej i państw bałtyckich zakończyło się "ewidentnym sukcesem", ponieważ przedłużony został sojusz na rzecz korzystnego kształtu pakietu klimatyczno-energetycznego.
Kraj -
Projekt zmian w prawie karnym
Projekt zmian w prawie karnym przewidujący m.in. kary za gromadzenie pieniędzy w celu finansowania terroryzmu oraz za utrwalanie sytuacji intymnych bez zgody danej osoby - który ma zastąpić dotychczasowe przepisy - przedstawił minister...
Kraj -
Iran po amerykańskich wyborach
Irańscy fundamentaliści nie spodziewają się, a nawet nie chcą zmian w stosunkach Iran-USA, reformatorzy liczą na odwilż po zmianie gospodarza Białego Domu.
Świat -
KE chce wznowienia rozmów z Rosją
Komisja Europejska zaapelowała o zielone światło od ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej dla wznowienia rozmów negocjacyjnych z Rosją o nowym partnerstwie. Dwa dni wcześniej ogłoszono wspólną deklarację prezydentów Polski i...
Świat -
Dochnal posiedzi do końca roku?
Marek Dochnal ma pozostać w areszcie do końca roku - zdecydował Sąd Apelacyjny w Katowicach. Prokuratura domagała się przedłużenia okresu aresztowania znanego lobbysty do końca lutego przyszłego roku.
Kraj -
Świat arabski z nadzieją wita Obamę
"To pierwszy dzień nowej ery" - oświadczył sekretarz Ligi Arabskiej Amr Musa w przemówieniu w Parlamencie Europejskim. Liga oceniła, że zwycięstwo Demokraty Baracka Obamy we wtorkowych wyborach prezydenckich w USA położyło kres...
Świat -
Ziobro nie przeprosi dziennikarzy "Newsweeka"
Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie musi przepraszać dziennikarzy "Newsweeka". Sąd Apelacyjny w Krakowie oddalił pozew dziennikarzy, podzielając opinię sądu pierwszej instancji, że ich dobra nie zostały naruszone.
Kraj -
TP SA musi zapłacić 20 mln zł kary
Telekomunikacja Polska musi zapłacić 20 mln zł kary nałożonej przez UOKiK za uchylanie się od podpisywania umów z niezależnymi dostawcami usług internetowych - zdecydował Sąd Najwyższy, oddalając odwołanie TP od wyroku sądu II instancji.
Gospodarka -
Telefon zaufania dla najmłodszych
W czwartek zacznie działać Ogólnopolski Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111. Jego obsługą zajmie się Fundacja Dzieci Niczyje.
Życie -
Berlin: rakiety w obwodzie kaliningradzkim - to błąd
Rząd niemiecki uznał za "błędną decyzję" zapowiedź prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa o rozmieszczeniu rakiet taktycznych w zachodniej części obwodu kaliningradzkiego.
Świat -
Rosyjscy żołnierze pojadą do Czadu
Już w listopadzie Rosja przyłączy się do unijnej misji EUFOR chroniącej w Czadzie uchodźców z Darfuru. Umowę w tej sprawie podpisali koordynator unijnej dyplomacji Javier Solana i ambasador Władimir Czyżow.
Świat -
Barack Obama na wesoło
Wyścig do Białego Domu zaowocował licznymi anegdotami na temat jego uczestników. Zebraliśmy najpopularniejsze dowcipy o prezydencie-elekcie Baracku Obamie.
Tylko u Nas -
Premier Tusk nie przestraszył się rosyjskiego orędzia
"Nie przywiązywałbym nadmiernej wagi do tego typu deklaracji" - powiedział premier Donald Tusk, komentując orędzie prezydenta Rosji, który zapowiedział rozmieszczeniu w obwodzie kaliningradzkim rakiet, zakłócających pracę instalacji...
Kraj -
Cztery resorty przeciw agresji wśród młodzieży
Czterech ministrów - sportu i turystyki, spraw wewnętrznych i administracji, edukacji narodowej oraz zdrowia podpisało porozumienie, które ma na celu przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży.
Życie -
Związkowcy bronią pomostówek
Kilka tysięcy związkowców demonstrowało przed Sejmem i kancelarią premiera. Protestowali przeciw zapowiadanemu przez rząd ograniczeniu liczby osób uprawnionych do emerytur pomostowych. W wyniku wybuchu petard poszkodowane zostały dwie...
GospodarkaKraj -
Pierwsze orędzie Miedwiediewa... do Obamy
Ostry atak na administrację Busha i obarczenie jej odpowiedzialnością za kryzys kaukasji i finansowy, odpowiedź na tarczę antyrakietową w Polsce i Czechach oraz zapowiedź żądania zreformowania światowego systemu politycznego i...
Świat -
Kopalnia "Konin" sprzedała jezioro
Osoba prywatna kupiła w środę za ok. 1,9 mln zł jezioro o powierzchni 392 hektarów i przylegające do niego 52 hektary terenów leśnych - poinformował rzecznik prasowy KWB, Radosław Stankiewicz.
Gospodarka -
Polko zdejmuje mundur
Były dowódca "Gromu" i do niedawna wiceszef BBN, Roman Polko, odchodzi z armii. Złożył już wypowiedzenie stosunku zawodowej służby wojskowej.
Kraj -
BCC: cudu nie będzie, ale może być poprawa
Zmiany w gospodarce następują zbyt wolno, obecny rząd nie jest i prawdopodobnie nie będzie autorem "cudu gospodarczego", zapowiadanego przez PO - uznali przedsiębiorcy z Business Centre Club (BCC), podsumowując rok rządów koalicji PO-PSL.
Gospodarka -
1. rok pracy Sejmu wg marszałka Komorowskiego
Marszałek Bronisław Komorowski powiedział podsumowując pierwszy rok pracy Sejmu VI kadencji, że pod obrady izby wpłynęło 121 projektów ustaw autorstwa opozycji, co - jego zdaniem - przeczy częstym oskarżeniom klubów opozycyjnych, że...
Kraj -
RWE i Kompania Węglowa zbudują elektrownę
Najpóźniej na początku przyszłego roku ma powstać wspólna spółka niemieckiego koncernu energetycznego RWE i Kompanii Węglowej (KW), powołana do budowy na Śląsku nowej elektrowni za ok. 1,5 mld euro - wynika z informacji KW.
Gospodarka -
KE: Chorwacja i Serbia najbliżej Unii Europejskiej
Chorwacja może już w 2009 r. zakończyć negocjacje akcesyjne pod warunkiem dalszych wysiłków zwłaszcza w walce ze zorganizowaną przestępczością i korupcją, a Serbia otrzymać status kandydata, o ile będzie kontynuować współpracę z haskim...
Świat -
Colin Powell: zwycięstwo Obamy historyczne
Były sekretarz stanu USA Colin Powell jako "historyczne" określił zwycięstwo Baracka Obamy we wtorkowych wyborach i powiedział, że będzie on prezydentem wszystkich Amerykanów.
Świat -
Porwanie cudzoziemców w Somalii
Czworo zagranicznych pracowników francuskiej organizacji humanitarnej Akcja przeciwko Głodowi (ACF) i dwóch pilotów zostało uprowadzonych w Somalii.
Świat -
Prochy ojca polskiej kryptologii wracają do Szamotuł
W niedzielę 23 listopada w Kwaterze Powstańców Wielkopolskich w Szamotułach zostaną złożone do grobu prochy ppłk. Maksymiliana Ciężkiego, prekursora sukcesu polskich kryptologów, którzy złamali szyfr Enigmy - poinformował Piotr Michalak,...
Życie -
Karzaj do Obamy: trzeba położyć kres cywilnym ofiarom w Afganistanie
Afgański prezydent Hamid Karzaj zwrócił się w środę do amerykańskiego prezydenta-elekta Baracka Obamy, by położył kres cywilnym ofiarom w Afganistanie.
Świat -
O Kaczyńskich można pisać „Kaczory”
Polski sąd zdecydował, że pisanie o prezydencie Lechu Kaczyńskim per „Kaczor” nie jest znieważeniem prezydenta, donosi niemiecki „Der Spiegel”.
Przegląd prasy -
Wybory w USA – opinie ekspertów
Największym zadaniem nowego prezydenta USA Baracka Obamy będzie doprowadzenie do zbliżenia Demokratów i Republikanów, "pogodzenie Ameryki ze sobą" i poprawienie jej wizerunku w świecie - uważa amerykanista z Collegium Civitas dr Bohdan...
Świat -
Spotkanie marszałka Sejmu ze związkowcami
"Nie uzyskaliśmy żadnych obiecywanych gwarancji" - powiedział dziennikarzom po spotkaniu liderów central związkowych z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskm przewodniczący OPZZ Jan Guz.
Kraj -
Karadżić w charakterze świadka
Były przywódca Serbów bośniackich Radovan Karadżić wystąpił w charakterze świadka obrony w procesie apelacyjnym b. przewodniczącego parlamentu Serbów bośniackich Momczilo Krajisznika.
Świat -
Córki Obamy: rozważne dziewczynki w obliczu wielkich zmian
W większym stopniu niż poprzednicy, Barack Obama w kampanii prezydenckiej eksponował swoją rodzinę. Jego żona Michelle miała oczywiście zasadnicze znaczenie, jednak nie można przeoczyć ogromnej roli jego dwóch córek Malii i Sashy, pisze...
Przegląd prasy -
Wilno: nie wiedzieliśmy o deklaracji prezydentów
Ambasada RP w Wilnie nie była poinformowana i nie uczestniczyła w przygotowaniu wspólnej deklaracji prezydentów Polski i Litwy dotyczącej wstrzymania rozmów z Rosją na temat nowego układu o partnerstwie UE-Rosja - poinformował pierwszy...
Świat -
Gilarski oddał się do dyspozycji zarządu PZPN
Adam Gilarski zrezygnował z funkcji szefa Wydziału Dyscypliny PZPN. Oświadczył, że chciałby jednak nadal uczestniczyć w procesie walki z korupcją w polskiej piłce nożnej.
Kraj -
Kto zastrasza rodzinę Popiełuszków?
Nieznani mężczyźni, powołujący się na Kurię Arcybiskupią w Białymstoku, wymusili na rodzinie Popiełuszków cofnięcie pełnomocnictwa dla reprezentującego ją do tej pory Romana Giertycha – dowiedział się „Wprost”. Pismo od...
Tylko u Nas -
Kontynuacja - mimo wszystko
Wbrew opiniom, które z wyborem Baracka Obamy wiążą nadzieję na radykalną zmianę w amerykańskiej polityce, prezydentura czarnoskórego senatora z Illinois będzie siłą rzeczy skazana na kontynuację linii poprzedników. Oczywiście z...
Świat -
Demokraci zapewnili sobie większość w Kongresie
We wtorkowych wyborach w USA Partia Demokratyczna zapewniła sobie wygodną większość w obu izbach Kongresu.
Świat -
Lech Kaczyński pogratulował Obamie
Prezydent Lech Kaczyński w depeszy gratulacyjnej przesłanej amerykańskiemu prezydentowi elektowi Barackowi Obamie zapewnił o poparciu Polski dla starań Stanów Zjednoczonych o ochronę wolności, demokracji i praw człowieka.
Kraj -
Komisja Skarbu za odrzuceniem weta prezydenta
- Sejmowa Komisja Skarbu rekomenduje odrzucenie weta prezydenta do znowelizowanej ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji - poinformował poseł sprawozdawca komisji Tadeusz Aziewicz (PO).
Kraj -
Bush spędził wybory na urodzinach żony
Podczas gdy Partia Republikańska zmagała się z porażką, prezydent George Bush spędził dzień wyborów w Białym Domu, jedząc tort urodzinowy na cześć swojej żony, donosi „Washington Post”.
Przegląd prasy -
Biznes szykuje się na chłodniejszy klimat
Dojście do władzy Demokratów oznacza ściślejszą regulację sektora finansowego, zwiększenie wydatków socjalnych i politykę sprzyjającą pracownikom, pisze „Wall Street Journal” w kontekście zwycięstwa Baracka Obamy w wyścigu do...
Przegląd prasy -
Nie czas na laury, trzeba wziąć się do roboty
Od dawna żaden prezydent nie miał przed sobą takiej akumulacji karkołomnych wyzwań co Barack Obama, pisze “The New York Times”. 47-letni prezydent musi uporać się z problemem dwóch wojen, ochroną obywateli przed atakami...
Przegląd prasy -
Brytyjska prasa: polityczny zwrot w Stanach Zjednoczonych
Zdecydowany wyborczy sukces Baracka Obamy w wyborach prezydenckich jest punktem zwrotnym dla Stanów Zjednoczonych - pisze brytyjska prasa.
Przegląd prasy -
Prasa francuska o zwycięstwie Obamy
Czy Barack Obama zdoła spełnić ogromne oczekiwania wiązane z jego osobą – pyta francuska prasa. Wszystkie dzienniki podkreślają „historyczny charakter” wyborczego zwycięstwa czarnoskórego kandydata.
Przegląd prasy -
Pierwsze reakcje światowej prasy na zwycięstwo Obamy
Światowe media w pierwszych komentarzach, poświęconych wtorkowemu zwycięstwu Baracka Obamy w wyborach prezydenckich w USA, akcentują, iż oznacza ono przede wszystkim koniec ery administracji George'a W. Busha i początek nowej epoki.
Przegląd prasy -
5 listopada 2008
Co o zwycięstwie Obamy w wyborach prezydenckich myśli cały świat, co w czasie wyborów porabiał George Bush, jak amerykański biznes przygotowuje się do zmian w Białym Domu – oto niektóre tematy poruszane w zagranicznej prasie.
Przegląd prasy -
"Obama jest anty-Bushem, tak jak PO anty-PiS-em"
Wicepremier Grzegorz Schetyna uważa, że jest duże podobieństwo między ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi w Polsce a wyborami prezydenckimi w USA. Jego zdaniem, Barack Obama wygrał, bo Amerykanie postrzegają go jako "anty-Busha",...
Kraj -
"Rynek oczekiwał zwycięstwa Obamy"
Rynek finansowy oczekiwał zwycięstwa Baracka Obamy - ocenił ekonomista Ryszard Petru, komentując zwycięstwo Demokraty w wyborach prezydenckich w USA.
Gospodarka -
Rozpoczął się szczyt Grupy Wyszehradzkiej
Na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczął się przed godz. 11. szczyt Grupy Wyszehradzkiej z udziałem szefów rządów Polski, Czech, Wegier i Słowacji. Główne tematy spotkania to pakiet energetyczno-klimatyczny, budowa koalicji państw...
Kraj -
"Nowy image Ameryki na świecie"
Zwycięstwo Demokraty Baracka Obamy w wyborach prezydenckich w USA oznacza "nowy image Ameryki na całym świecie" - ocenia szef MSZ Radosław Sikorski. Minister wyraził nadzieję, że jeszcze w środę premier Donald Tusk będzie telefonicznie...
Kraj -
"Obama urzeczywistnił marzenie Luthera Kinga"
Premier Australii Kevin Rudd powiedział, że Barack Obama, wybrany na 44. prezydenta USA, urzeczywistnił "marzenie" Martina Luthera Kinga.
Świat -
Wałęsa: Ameryka chce zmian
Wybór Demokraty Baracka Obamy na prezydenta USA oznacza, że "nawet Ameryka patrzy na świat i zauważa, że muszą być zmiany" - powiedział były prezydent Lech Wałęsa.
Kraj -
"Obama może zmienić stanowisko ws. tarczy"
Pod rządami Baracka Obamy podejście Waszyngtonu do takich problemów, jak tarcza antyrakietowa USA w Europie Środkowej może być bardziej wyważone i trzeźwe - oświadczył wiceprzewodniczący Komisji Obrony w Dumie Państwowej, niższej izbie...
Świat -
Obama: wszystko jest możliwe w Ameryce
W przemówieniu w Chicago po wyborczym zwycięstwie Barack Obama nawiązał do jego historycznego wymiaru, podkreślił optymistyczne przesłanie zawarte w powierzeniu przywództwa USA pierwszemu czarnemu prezydentowi, ale i wspomniał o...
Świat -
Rodziny ofiar Wołynia nie chcą płyty od prezydenta
Album upamiętniający masakrę ludności polskiej na Wołyniu w 1943 r. choć jeszcze się nie ukazał, budzi kontrowersje. Rodziny ofiar uważają, że w zamieszczonym na płycie liście Lecha Kaczyńskiego nie ma całej prawdy zbrodni - czytamy w...
Przegląd prasy -
2008-11-05
Czego SLD może się nauczyć od Baraca Obamy, jak fiskus ostrzeże przed kontrolą, obowiązkowe testy na HIV dla kobiet w ciąży, dlaczego Polacy oceniają obecny Sejm tak, jak poprzedni – o tym informują dzisiejsze gazety.
Przegląd prasy -
Śledczy badają bazę dla F-16
Naczelna Prokuratura Wojskowa podejrzewa, że w poznańskim Wojskowym Zarządzie Infrastruktury ustawiano przetargi. Śledczy badają m.in. inwestycje związane z bazą w Krzesinach, gdzie stacjonują samoloty F-16, informuje "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Polscy politycy obserwują wybory w USA
Wielu polskich polityków uznało, że na czas wyborów warto wybrać się do Ameryki. Jedni pojechali po naukę, inni, by nawiązać kontakty i się wypromować, pisze "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Fiskus powiadomi podatnika o kontroli
Od 1 stycznia 2009 r. podatnik będzie miał 7 dni na przygotowanie się do kontroli podatkowej. Podjęcie czynności sprawdzających wcześniej będzie wymagało zgody kontrolowanego - donosi "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
"George W. Bush polubił Polaków"
Odchodzący prezydent USA George W. Bush na pewno polubił Polaków. Zwłaszcza jego druga kadencja była udana dla relacji polsko-amerykańskich - ocenia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wiceszef BBN Witold Waszczykowski.
Przegląd prasy -
Polacy źle oceniają Sejm
Po roku pracy Sejmu VI kadencji 66 proc. Polaków ocenia jego pracę źle lub bardzo źle - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Prawie co drugi badany nie widzi różnicy między obecnym Sejmem a poprzednim.
Przegląd prasy -
Krakowski IPN przesłucha Maleszkę
Krakowski pion śledczy IPN planuje przesłuchać ok. dwudziestu osób w sprawie śmierci Stanisława Pyjasa, w tym Lesława Maleszkę - informuje "Nasz Dziennik". Według gazety, przesłuchania odbędą, gdy prokurator referent zakończy lekturę akt.
Przegląd prasy -
SLD chce się uczyć od Obamy
Zwycięstwo Demokratów w USA daje nam nadzieję na lewicowe domino w Europie - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" rzecznik SLD Tomasz Kalita. I dodaje, że właśnie od takich osób jak Barack Obama czy Jose Rodriguez Zapatero (premier...
Przegląd prasy -
Testy na HIV dla kobiet w ciąży
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne apeluje, by każdy ginekolog miał obowiązek zaproponować ciężarnej kobiecie testy na obecność wirusa HIV. Badanie, a później leczenie mogłoby uchronić przed zakażeniem ich dzieci - donosi "Dziennik".
Przegląd prasy -
KE ma negatywne decyzje dla stoczni
Komisja Europejska przygotowała negatywne decyzje w sprawie stoczni Gdynia i Szczecin, ale jednocześnie umożliwi Polsce sprzedaż majątku trwałego stoczni w drodze przetargu. Umożliwi to nowym inwestorom wznowienie działalności bez długów...
Gospodarka -
Śledczy badają bazę dla F-16
Naczelna Prokuratura Wojskowa podejrzewa, że w poznańskim Wojskowym Zarządzie Infrastruktury ustawiano przetargi. Śledczy badają m.in. inwestycje związane z bazą w Krzesinach, gdzie stacjonują samoloty F-16, informuje "Rzeczpospolita".
Kraj -
McCain i Palin złożyli skargę ws. głosowania żołnierzy
Ubiegający się o prezydenturę kandydat amerykańskiej Partii Republikańskiej John McCain i starająca się wraz z nim o stanowisko wiceprezydenta Sarah Palin złożyli we wtorek skargę przeciw kilku hrabstwom stanu Wirginia, które ich zdaniem...
Świat -
Testy na HIV dla kobiet w ciąży
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne apeluje, by każdy ginekolog miał obowiązek zaproponować ciężarnej kobiecie testy na obecność wirusa HIV. Badanie, a później leczenie mogłoby uchronić przed zakażeniem ich dzieci - donosi "Dziennik".
Kraj -
Fiskus powiadomi podatnika o kontroli
Od 1 stycznia 2009 r. podatnik będzie miał 7 dni na przygotowanie się do kontroli podatkowej. Podjęcie czynności sprawdzających wcześniej będzie wymagało zgody kontrolowanego - donosi "Gazeta Prawna".
Gospodarka -
Polacy źle oceniają Sejm
Po roku pracy Sejmu VI kadencji 66 proc. Polaków ocenia jego pracę źle lub bardzo źle - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Prawie co drugi badany nie widzi różnicy między obecnym Sejmem a poprzednim.
Kraj -
SLD chce się uczyć od Obamy
Zwycięstwo Demokratów w USA daje nam nadzieję na lewicowe domino w Europie - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" rzecznik SLD Tomasz Kalita. I dodaje, że właśnie od takich osób jak Barack Obama czy Jose Rodriguez Zapatero (premier...
Kraj -
Meksyk: minister zginął w katastrofie samolotu
Meksykański minister spraw wewnętrznych Juan Camilo Mourino Terrazo i 7 innych osób zginęło w katastrofie niewielkiego samolotu, który rozbił się we wtorek wieczorem w mieście Meksyk - podały meksykańskie źródła oficjalne.
Świat -
Polskie gazety o wyborach w USA
Polskie gazety poświęcają w środę wiele miejsca wynikom kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych; zastanawiają się, jakie wyzwania czekają na nowego prezydenta USA.
Kraj -
Pierwszy czarnoskóry prezydent USA
Kandydat Demokratów na prezydenta USA Barack Obama zwyciężył w wyborach, zdobywając ponad dwukrotnie więcej głosów elektorskich od swego republikańskiego rywala Johna McCaina.
Świat