8 listopada 2008
-
Zmarł Mieczysław Rakowski
Były premier i ostatni I sekretarz PZPR, historyk i dziennikarz Mieczysław Rakowski nie żyje - poinformowała TVN 24.
Kraj -
G20: Brazylia apeluje o reformę finansów
Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva zaapelował o całościową reformę globalnego systemu finansowego, który "załamał się jak domek z kart".
Gospodarka -
Wkrótce spotkanie Miedwiediew-Obama
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew i prezydent-elekt USA Barack Obama ustalili w rozmowie telefonicznej, że w najbliższym czasie chcieliby się spotkać - poinformowała służba prasowa Kremla.
Świat -
Irak: ustawa o mniejszościach religijnych
Rada Prezydencka Iraku zaaprobowała przyjętą przez parlament ustawę gwarantującą mniejszościom religijnym miejsca w radach prowincji. Wybory do nich odbędą się na początku przyszłego roku.
Świat -
"Katyń" znów nominowany
"Katyń" Andrzeja Wajdy to jedyny polski film wśród obrazów nominowanych do Nagród Europejskiej Akademii Filmowej za rok 2008; nominację za kostiumy otrzymała Magdalena Biedrzycka.
Życie -
Pawlak nadal szefem PSL
Kongres PSL wybrał Waldemara Pawlaka na szefa partii na kolejną kadencję. Trzymany w tajemnicy do ostatniej chwili konkurent prezesa Marek Sawicki zebrał 135 głosów, wobec 677 dla Pawlaka.
Kraj -
Botox szkodzi czy pomaga?
Opadające powieki, wysoko uniesione brwi i twarz bez wyrazu – tak można wyglądać po odmładzającym zastrzyku z botoksu. Jeszcze niedawno panowała opinia, że za pomocą tej substancji nawet podczas przerwy na lunch bez obaw można ująć...
Tylko u Nas -
Odnaleziono plany budowlane Auschwitz
Niemiecki wysokonakładowy dziennik "Bild" przedstawił w sobotnim wydaniu pochodzące z lat 1941-43 plany rozbudowy obozu Auschwitz, które - jak pisze - "znaleziono jakoby podczas opróżniania pewnego berlińskiego mieszkania" i do których...
Życie -
Obama nie zobowiązał się ws. tarczy
Amerykański prezydent-elekt Barack Obama rozmawiał z prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim o relacjach między obu krajami, ale nie podjął żadnego zobowiązania w sprawie systemu obrony przeciwrakietowej w Europie Wschodniej - powiedział...
Świat -
Turcy chcą osądzenia bułgaryzacji
Partia tureckiej mniejszości w Bułgarii - Ruch na rzecz Praw i Swobód (DPS) - domaga się przyjęcia specjalnej ustawy, osądzającej przymusową bułgaryzację, dokonywaną przez władze komunistyczne w latach 80. i zakazującej pełnienia funkcji...
Świat -
Haiti: zawaliła się szkoła z uczniami w środku
Haitańska policja zatrzymała w niedzielę właściciela szkoły w Petionville, na przedmieściu stolicy Haiti Port-au-Prince. Szkoła zawaliła się w piątek - zginęło co najmniej 88 osób, a 150 zostało rannych.
Świat -
Kto jest odpowiedzialny za rewolucję złości?
- Czy przed Polską stoi wybór między republikanizmem a postmodernistycznym fasadowym feudalizmem? - pyta „Wprost” Marka Jurka, byłego marszałka Sejmu.
Tylko u NasTomasz P. Terlikowski -
Nie wiadomo gdzie staną elektrownie jądrowe
Premier Donald Tusk powiedział w Gdańsku, że nie ma jeszcze lokalizacji przyszłych elektrowni jądrowych w Polsce.
Gospodarka -
"Corriere della Sera" o gafie Watykanu: pomylono się o 17 lat
Watykan pomylił się o 17 lat zapowiadając na przyszły rok obchody 500-lecia ewangelizacji Angoli z udziałem Benedykta XVI - pisze w sobotę "Corriere della Sera", nazywając tę pomyłkę "gafą".
Przegląd prasy -
Brytyjskie plany totalnego nadzoru telekomunikacyjnego
Brytyjski rząd planuje zainstalowanie w sieciach telekomunikacyjnych "czarnych skrzynek", w których gromadzone będzie dosłownie wszystko - e-maile, billingi rozmów telefonicznych, SMS-y i wszystkie połączenia internetowe - pisze...
Przegląd prasy -
Obama powinien odpowiedzieć na prowokacje Rosji
Barack Obama już jako prezydent-elekt powinien zająć stanowisko w sprawie pogróżek Rosji, że rozmieści rakiety w Obwodzie Kaliningradzkim, jeżeli USA nie zrezygnują z budowy bazy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach - uważa "Wall...
Przegląd prasy -
Rasizm nie pozwoliłby na to, aby premierem Wielkiej Brytanii mógł zostać Obama
Według Trevora Philipsa, przewodniczącego Komisji zwalczającej dyskryminację i rasizm w Wielkiej Brytanii, Barack Obama nie mógłby zostać brytyjskim premierem z powodu „instytucjonalnego rasizmu” w politycznym systemie.
Przegląd prasy -
Najwyższe bezrobocie w USA od 1994 roku
Tylko w październiku pracę straciło ponad 240 000 Amerykanów. Jest to największy wzrost bezrobocia od ponad czternastu lat, podaje „The International Herald Tribune”.
Przegląd prasy -
Problemy brytyjskiego przemysłu samochodowego
„Kup jeden samochód, a drugi dostaniesz gratis” – to ostatni chwyt marketingowy brytyjskich dealerów samochodowych. Tak źle nie było od ponad czterdziestu lat, informuje „The Guardian”.
Przegląd prasy -
8 listopada 2008
Czy nowy prezydent elekt powinien zareagować na rosyjskie groźby? Jak wygląda sytuacja na amerykańskim rynku pracy?, z jakimi problemami boryka się Wielka Brytania?, czy Barack Obama mógłby zostać brytyjskim premierem? – na te oraz...
Przegląd prasy -
"PSL to znakomity koalicjant"
Premier Donald Tusk powiedział w Gdańsku, że w kierowanym przez niego rządzie Polskie Stronnictwo Ludowe jest "znakomitym koalicjantem".
Kraj -
Prezydent: mogę upoważniać do wręczania odznaczeń
Prezydent Lech Kaczyński pytany dlaczego to nie wojewoda świętokrzyski, ale szef klubu PiS Przemysław Gosiewski wręczy medale zasłużonym mieszkańcom regionu, odpowiedział, że może upoważnić tego, kogo "uważa za stosowne".
Kraj -
Pro Publico Bono
Patriotyczny przemarsz ulicami Krakowa, prapremiera poematu symfonicznego "Norwidiana" Jerzego Maksymiuka i finał konkursu Pro Publico Bono to niektóre z punktów obchodów tegorocznego Święta Niepodległości "Pro Publico Bono" w Krakowie.
Życie -
Narkotyki w misiach
Dolnośląscy policjanci zatrzymali sześciu mężczyzn z Legnicy i Wałbrzycha, handlujących narkotykami. Jeden z nich środki odurzające ukrywał w pluszowych misiach. Wszystkim grozi do 10 lat więzienia.
Życie -
Premier o udziale prezydenta w szczycie
"Nic złego się nie stało" - tak premier Donald Tusk ocenił udział prezydenta Lecha Kaczyńskiego w nieformalnym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli.
Kraj -
Do końca roku żadnych zmian w rządzie
Premier Donald Tusk powiedział, że do końca tego roku nie dokona "najprawdopodobniej" żadnych zmian w rządzie.
Kraj -
Drugie podejście do święta Trzech Króli
Ponowienie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej przywrócenia Święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy zapowiedział w sobotę jej pełnomocnik, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Tym razem inicjatorzy chcą zebrać pod...
Kraj -
Kto został kłamcą ubiegłego tygodnia?
„Jeżeli ktoś mówi, że połowę pieniędzy przeznaczonych na rolników konsumuje się na urzędników, to kłamie” - powiedział Eugeniusz Kłopotek, komentując raport Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ujawniający...
Tylko u Nas -
Premier nie pojawi się na balu
Premier Donald Tusk nie zamierza uczestniczyć w organizowanej przez prezydenta gali w 90. rocznicę odzyskania niepodległości.
Kraj -
Nowa Zelandia - zwycięstwo konserwatystów
Wybory parlamentarne w Nowej Zelandii wygrała, zgodnie z przewidywaniami, centroprawicowa Partia Narodowa NP NZ) Johna Key'a - podały miejscowe media.
Świat -
Międzynarodowa wystawa psów w Poznaniu
Ok. 4 tys. psów 240 ras prezentowanych jest w Poznaniu na Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych. Wystawa na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich potrwa do niedzieli.
Życie -
Czy prezydent zrealizował instrukcje?
Wicepremier Grzegorz Schetyna powiedział, że "nie jest przekonany" czy prezydent Lech Kaczyński zrealizował instrukcje rządu na szczyt UE i zapowiedział, że rząd "musi mieć pełną wiedzę o przebiegu spotkania". Jego zdaniem jeszcze za...
Kraj -
Premier i prezydent rozmawiali z Obamą
Premier Donald Tusk rozmawiał telefonicznie w piątek przed północą ze zwycięzcą wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych Barackiem Obamą. Mniej więcej w tym samym czasie podobną rozmowę przeprowadził prezydent.
Kraj -
Górnicy protestują przeciw reformie emerytur
Pracownicy zakładu przeróbki węgla w kopalni w Bogdance na Lubelszczyźnie protestują przeciwko reformie emerytur. Nie stawili się do dobrowolnej pracy - poinformował przewodniczący związku zawodowego "Przeróbka" w Bogdance Ryszard Bronisz.
Kraj -
Iran krytykuje stanowisko Obamy
Przewodniczący parlamentu irańskiego Ali Laridżani skrytykował stanowisko amerykańskiego prezydenta-elekta Baracka Obamy, który powiedział dzień wcześniej, że budowa broni nuklearnej przez Iran jest "nie do przyjęcia".
Świat -
Zginął jeden z szefów irackiej Al Kaidy
Siły amerykańskie i irackie zabiły lokalnego szefa siatki Al-Kaidy, który przygotowywał zamachy samobójcze i ataki przy wykorzystaniu samochodów-pułapek - głosi komunikat dowództwa USA w Iraku.
Świat -
Jednogłośna Europa
Tuż na finiszu francuskiej prezydencji coraz jaśniej widać, że prezydent Nicolas Sarkozy za jeden z głównych celów postawił sobie kreowanie jednolitego stanowiska Unii Europejskiej w najważniejszych światowych problemach. Piątkowy szczyt...
Świat -
Palin potępia krytyków
Gubernator Alaski Sarah Palin, która bez powodzenia ubiegała się o urząd wiceprezydenta z ramienia Republikanów w ostatnich wyborach, nazwała jej krytyków "tchórzami" i "cymbałami"
Świat -
Narada u Komorowskiego
Nie spotkanie Bronisława Komorowskiego z Aleksandrem Lichockim, ale ściśle tajna narada marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, szefa ABW Krzysztofa Bondaryka, wiceszefa sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych Pawła Grasia (PO) i ppłk...
Przegląd prasy -
Lekarze przeciw egzaminom
Młodzi lekarze ostrzegają: albo zasady egzaminowania się zmienią, albo będą wyjeżdżać do innych krajów, aby za granicą uzyskać specjalizację i tam pracować - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Gosiewski od orderów
Kancelaria Prezydenta nie chce wydać wojewodzie świętokrzyskiej odznaczeń przyznanych zasłużonym mieszkańcom regionu. Urzędnicy nie chcieli nawet powiedzieć dlaczego. Okazało się, że wręczy je poseł PiS Przemysław Gosiewski - ustaliła...
Przegląd prasy -
Kontrowersyjny kardiochirurg wraca do Polski
Kontrowersyjny kardiochirurg prof. Edward Malec ma pracować w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Dziś rodzice wożą do niego dzieci na operację do Niemiec.
Przegląd prasy -
Polacy dumni i skłonni do poświęceń
Po 19 latach od przywrócenia Święta Niepodległości aż 82 proc. Polaków w sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" bezbłędnie wskazuje, jakie wydarzenie wiąże się z 11 listopada.
Przegląd prasy -
Grupowe zwolnienia nie oznaczają wzrostu bezrobocia
Polskie firmy dokonują ostatnio grupowych zwolnień pracowników - zauważa "Parkiet".
Przegląd prasy -
2008-11-08
Dlaczego lekarze nie chcą zdawać państwowego egzaminu specjalizacyjnego, kto rozda ordery zamiast wojewody świętokrzyskiego, czy polski patriotyzm słabnie czy się umacnia i co oznaczają grupowe zwolnienia w polskim przemyśle - o tym...
Przegląd prasy -
UE chce pomóc Islandii
Unia Europejska gotowa jest udzielić Islandii pożyczki nieustalonej jeszcze wysokości - poinformował premier tego kraju Geir Haarde.
Gospodarka -
General Motors na krawędzi
General Motors - największy amerykański producent samochodów - ostrzegł, że przed końcem br. może utracić płynność finansową po tym jak trzeci kwartał zakończył się kolejnymi miliardowymi stratami.
Gospodarka -
Najzabawniejsi politycy
Czy następne wybory prezydenckie w Polsce wygra kandydat z największym poczuciem humoru?
Tylko u Nas -
G-20 za reformą systemu finansowego
Największe kraje należące do grupy rozwijających się potęg gospodarczych - Brazylia, Chiny, Indie i Rosja - opowiedziały się za "reorganizacją światowego systemu finansowego" -oświadczył brazylijski minister finansów Guido Mantega.
Gospodarka