28 listopada 2008
-
Zmarła stalinowska prokurator Helena Wolińska
W Wlk. Brytanii zmarła Helena Wolińska, stalinowska prokurator wojskowa. Jej wydania Polsce żądał pion śledczy IPN, który zarzucił jej bezprawne aresztowanie 24 osób w latach 50., w tym legendarnego gen. AK Augusta Emila Fieldorfa -...
Życie -
Sąd: laleczki wudu Sarkozy nie wolno kłuć
We Francji laleczki wudu przedstawiające prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego mogą pozostać w sprzedaży. Musi im jednak towarzyszyć informacja, że nakłuwanie ich narusza godność prezydenta. Uznał tak sąd w Paryżu.
Życie -
Konserwatyści chwalą Obamę
Prawicowy dziennik "Wall Street Journal" pochwalił w piątek Baracka Obamę za zapowiedź mianowania do gabinetu umiarkowanych polityków z centrum, a nawet spoza Partii Demokratycznej.
Świat -
Miedwiediew spotkał się z Fidelem Castro
Kończąc podróż po Ameryce Łacińskiej, prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, który przybył z Wenezueli na Kubę, spotkał się z 82-letnim kubańskim przywódcą Fidelem Castro.
Świat -
IPN uśmiercił świadka w "SB a Lech Wałęsa"?
IPN potwierdził, że b. oficer SB Edward G. zeznał, iż nic mu nie wiadomo o zarejestrowaniu Lecha Wałęsy jako agenta. Miało to miejsce w toku śledztwa IPN w sprawie fałszowania przez SB akt mających dowodzić, że Wałęsa był agentem o...
Kraj -
Sikorski o priorytetach polityki zagranicznej
Polska silna w Europie, patron i promotor polityki wschodniej, mocne ogniwo w NATO, atrakcyjna marka, kraj sukcesu, wspierający Polonię - to, według szefa MSZ Radosława Sikorskiego, niektóre priorytety polskiej polityki zagranicznej.
Kraj -
Z Rosją pod rękę
To, że Gruzja i Ukraina nie zostaną objęte NATOwskim programem MAP (plan na rzecz członkostwa), jest już pewne. Wtorkowe i środowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych sojuszu ucieszy raczej Moskwę niż Kijów i Tbilisi.
Świat -
Tusk: Udało nam się uratować stocznie
Udało nam się uratować stocznie i budżet państwa od gigantycznych strat, które ponieślibyśmy, gdyby doszło do twardych, negatywnych rozstrzygnięć przez Komisję Europejcką - powiedział premier Donald Tusk na konferencji w Kościanie w...
Gospodarka -
Bondaryk zeznawał w sprawie "afery aneksowej"
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztof Bondaryk zeznawał jako świadek w śledztwie w sprawie płatnej protekcji przy weryfikacji żołnierzy byłych WSI.
Kraj -
Konkurs w Kuusamo odwołany
Z powodu zbyt silnego wiatru i opadów śniegu, drużynowy konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Kuusamo został odwołany. Nie podjęto decyzji o ewentualnym przeprowadzeniu konkursu w sobotę lub w niedzielę.
Życie -
Tragiczny bilans zamachów w Bombaju
Według najnowszych danych indyjskiej telewizji CNN-IBN, w zaatakowanym przez terrorystów Bombaju zginęło 155 ludzi, a rannych zostało 327. Z Bombaju w piątek ewakuują się cudzoziemcy.
Świat -
Kroes odkłada wizytę w polskich stoczniach
Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes przełożyła zaplanowaną na poniedziałek wizytę w polskich stoczniach - powiedział jej rzecznik Jonathan Todd. Nowy termin wizyty nie jest jeszcze znany.
Gospodarka -
Premier upomni Palikota
Premier Donald Tusk zapowiedział, że zwróci uwagę Januszowi Palikotowi za jego wypowiedź, jakoby prezydent Lech Kaczyński, zwracając się do szefa BOR gen. brygady Mariana Janickiego, miał powiedzieć "won gnoju".
Kraj -
Endeavour odłączył się od stacji orbitalnej
Amerykański wahadłowiec Endeavour odłączył się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) po zakończeniu prac dostosowujących jej zasoby bytowe na potrzeby sześciu - a nie jak dotąd trzech - członków stałej załogi.
Życie -
Premier zapowiada plan stabilizacji gospodarki
Premier Donald Tusk zapowiedział, że w niedzielę, razem z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem i ministrem finansów Jackiem Rostowskim, przedstawi plan stabilizacji polskiej gospodarki i finansów publicznych.
Gospodarka -
Saakaszwili broni się przed parlamentem
Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili przyznał przed komisją parlamentarną, że to on podjął w sierpniu decyzję ataku na Osetię Południową, ale zaprzeczył, jakoby miał w tej sprawie "zielone światło" od Waszyngtonu.
Świat -
Polska walczy z "polskimi obozami" na forum UE
Ministrowie sprawiedliwości UE ostatecznie porozumieli się w sprawie wprowadzenia minimalnych kar za rasizm i ksenofobię. Polska dołączyła do przyjętej decyzji jednostronną deklarację sprzeciwu wobec pojęcia "polskie obozy koncentracyjne".
Życie -
Powstanie muzeum numizmatyki polskiej
W Krakowie powstanie Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej. Zadaniem placówki będzie udostępnianie najbogatszej na świecie kolekcji polskich monet, medali i banknotów, która obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie...
Życie -
W tym roku wzrosła liczba przeszczepów
Liczba przeszczepów w porównaniu z rokiem ubiegłym zwiększyła się - poinformowała minister zdrowia Ewa Kopacz. Zapowiedziała, że w przyszłym roku Ministerstwo Zdrowia będzie finansowało wszystkie przeszczepy wykonywane w szpitalach...
Kraj -
Indyjska armia spartaczyła?
Akcja antyterrorystów w Bombaju została źle przygotowana, trwała zbyt długo - ocenił były szef Urzędu Ochrony Państwa gen. Gromosław Czempiński.
Świat -
Nadal brak decyzji ws. fundacji Kwaśniewskiego
Katowiccy prokuratorzy nie zdecydowali jeszcze, czy nadal będą prowadzić sprawę finansowania Fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego "Amicus Europae" przez ukraińskiego biznesmena, czy też umorzą ją. Nadal bowiem nie wiadomo czy sprawą nie...
Kraj -
Mandaty czynią cuda na Ukrainie
W ciągu niespełna dwóch tygodni od wejścia w życie nowych stawek mandatów drogowych liczba wypadków na Ukrainie zmniejszyła się dwukrotnie - poinformował w piątek Serhij Kołomijec, naczelnik ukraińskiej milicji drogowej (DAI).
Świat -
Uwaga na mandaty!
Nietypowo, bo po koniec miesiąca wchodzi w zycie nowy taryfikator mandatów, który zaostrzy dotychczasowe i wprowadzi nowe kary za najbardziej powszechne wykroczenia drogowe. Będziemy płacić więcej już od soboty, 29 listopada.
Życie -
Pakistan chce współpracować z Indiami
Minister spraw zagranicznych Pakistanu Shah Mehmood Qureshi oświadczył, że po zamachach w Bombaju konieczne jest umocnienie współpracy antyterrorystycznej między Pakistanem i Indiami.
Świat -
PiS chce współpracy przy polityce prorodzinnej
Posłanka PiS Joanna Kluzik-Rostkowska zaapelowała do premiera Donalda Tuska o podjęcie prac nad przygotowanymi przez jej partię projektami ustaw z dziedziny polityki rodzinnej. Kluzik-Rostkowska wezwała do ponadpartyjnej współpracy w tym...
Kraj -
Pawlak rozmawiał z irańskim ministrem przemysłu
Polsko-irańska współpraca gospodarcza była tematem spotkania wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z irańskim ministrem przemysłu i górnictwa Ali Akbar Mehrabianem.
Świat -
NATO zredukuje misję w Kosowie?
Państwa NATO zastanawiają się nad ograniczeniem obecności militarnej w Kosowie z myślą o przerzuceniu żołnierzy w miejsca, gdzie są bardziej potrzebni, np. do Afganistanu - ujawniły w piątek źródła dyplomatyczne w Sojuszu.
Świat -
Obama przyjacielem Ukrainy?
Amerykański prezydent-elekt otacza się ukrainofilami - napisała kijowska gazeta "Dieło", komentując kandydatury na najważniejsze stanowiska w administracji Baracka Obamy.
Świat -
Pierwsi rolnicy w Polsce - 7,5 tys. lat temu
Krakowskim archeologom udało się ustalić miejsce, w którym najwcześniej, bo już 7,5 tysiąca lat temu, pojawili się pierwsi w Małopolsce rolnicy.
Życie -
Klapa zamiast cudu?
Nie ma takiej zbrodni, której nie potrafiłby popełnić liberalny skądinąd rząd, jeśli zabraknie mu pieniędzy - zauważył Alexis de Tocqueville w swojej książce "O wolności i demokracji w Ameryce".
Gospodarka -
Kazachstan broni języka narodowego
Amerykańska firma energetyczna Chevron, prowadząca interesy w Kazachstanie, poinformowała, że otrzymała pismo od władz, oskarżające ją o zaniedbywanie kazachskiego jako języka komunikacji biznesowej.
Świat -
Bugaj doradcą szefa NBP?
Ryszard Bugaj, ekonomista z Polskiej Akademii Nauk, prawdopodobnie będzie doradzał prezesowi Narodowego Banku Polskiego Sławomirowi Skrzypkowi. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła - powiedział Bugaj.
Gospodarka -
Przedsiębiorczość na maturze?
Kancelaria Prezydenta zwróciła się do Ministerstwa Edukacji, by zasady przedsiębiorczości były jednym z przedmiotów, który będzie można zdawać na maturze - powiedziała Ewa Junczyk-Ziomecka, minister w Kancelarii Prezydenta.
Kraj -
Obchody Nocy Listopadowej
Ponad 300 wykonawców z Polski, Litwy, Białorusi i Rosji w tym ok. 120 adeptów Wojskowej Akademii Technicznej weźmie udział w inscenizacja zdobycia Arsenału Warszawskiego, która odbędzie się w sobotę w okazji 178. rocznicy wybuchu...
Życie -
Pochowano Jana Machulskiego
Rodzina, przyjaciele, uczniowie i miłośnicy twórczości Jana Machulskiego żegnali zmarłego artystę podczas mszy świętej w warszawskim kościele sióstr wizytek.
Życie -
Żelazowski szefem prezydenckiej ochrony
Prezydent Lech Kaczyński zgodził się, aby do czasu wyjaśnienia incydentu gruzińskiego obowiązki szefa jego ochrony pełnił Artur Żelazowski.
Kraj -
Talibowie osaczyli afgański konwój
Talibowie zabili 13 afgańskich żołnierzy i ranili 11 w zasadzce na północnym zachodzie kraju. Bojownicy uprowadzili również 16 innych wojskowych - poinformowały władze.
Świat -
Francuzi najhojniej obdarzeni
Francuzi mówią, że potrzebują największych prezerwatyw w Europie, natomiast Grecy zadowalają się mniejszymi - takie są rezultaty badań, przeprowadzonych w Europie przez niemiecką firmę, doradzającą producentom tych środków...
Życie -
Może dojść do wznowienia dialogu NATO-Rosja
Na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO we wtorek i środę w Brukseli może zapaść decyzja o wznowieniu stosunków NATO-Rosja - powiedziały źródła dyplomatyczne w Sojuszu.
Świat -
Polscy wyznawcy islamu jadą do Mekki
Pięćdziesięciu polskich wyznawców islamu wyjedzie w poniedziałek na tradycyjną pielgrzymkę do Mekki w Arabii Saudyjskiej, świętego miejsca wyznawców islamu - poinformował mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku...
Życie -
Powstało stowarzyszenie "Młodzi XXI"
"Młodzi XXI" - to stowarzyszenie skupione wokół założonego pod koniec września przez Kazimierza M. Ujazdowskiego, Rafała Dutkiewicza, Rafała Matyję oraz Jana Rokitę Ruchu Obywatelskiego "Polska XXI". Jego działalność zaprezentowano w...
Kraj -
"Polska musi przyjąć pakiet klimatyczny"
Polska musi zgodzić się na pakiet energetyczno-klimatyczny przygotowany przez Komisję Europejską - uważa prof. Jacek Malko z Politechniki Wrocławskiej.
Gospodarka -
Komu Polacy ufają najbardziej?
Największym zaufaniem w listopadzie cieszą się premier Donald Tusk (58 proc.), szef MSZ Radosław Sikorski (55 proc.) oraz były prezydent Lech Wałęsa (54 proc.) - wynika z sondażu CBOS przekazanego.
Kraj -
"Ukraińcy opamiętajcie się"
Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marek Siwiec zaapelował do ukraińskich polityków, by w obliczu światowego kryzysu finansowego zawarli rozejm i zajęli się bieżącymi problemami swego państwa.
Gospodarka -
Nierówność ofiar
Ataki terrorystyczne w Bombaju, w których zginęło co najmniej 140 osób, przyciągnęły na kilkadziesiąt godzin uwagę mediów całego świata. W tym samym czasie, gdy w indyjskich hotelach rozgrywał się horror, tysiące ludzi ginęły w innych...
Świat -
Pawlak: musimy podtrzymać inwestycje i popyt
Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że muszą być podtrzymane: popyt konsumpcyjny i inwestycje. Pawlak popiera także pomysł dokapitalizowania banków BGK i PKO BP w celu podtrzymania akcji kredytowej.
Gospodarka -
Maroko wciąż chce Ceuty i Melilli
Spór między Hiszpanią a Marokiem o dwie enklawy w Afryce Północnej daleki jest od rozstrzygnięcia. Jak donosi „El Mundo,” doradca króla Mahommeda V, Abas Jirari, wezwał do zdwojenia wysiłków w celu „wyzwolenia tych...
Przegląd prasy -
Na szczyt klimatyczny przyjedzie 9 tys. uczestników
Około 9 tysięcy osób potwierdziło swoje uczestnictwo w rozpoczynającej się w poniedziałek w Poznaniu Konferencji ONZ na temat zmian klimatu (COP 14) - poinformował Alexander Saier Sekretarz biura Zmian Klimatycznych ONZ.
Kraj -
Palikot znów na dywaniku
Władze PO chcą wyjaśnień od Janusza Palikota w związku z jego wypowiedzią, że prezydent Lech Kaczyński, zwracając się do szefa BOR gen. brygady Mariana Janickiego, miał powiedzieć "won gnoju".
Kraj -
Policja walczy z pijaństwem za pomocą… klapków
Brytyjska policja ujawniła swoją tajną broń do walki z pijaństwem: klapki, donosi „Guardian”. Policjanci w Torbay w hrabstwie Devon rozdają plastikowe obuwie „wstawionym” imprezowiczkom, które wracają do domu po...
Przegląd prasy -
SAS chce przejąć Estonian Air
Skandynawskie Linie Lotnicze (SAS) wystąpiły do rządu Estonii z propozycją przejęcia w całości narodowego przewoźnika lotniczego Estonian Air (EA).
Gospodarka -
Ikona świętego Stalina
Władze prawosławnej cerkwi uznały, że pokazywanie ikony, na której widnieje postać Józefa Stalina jest sprzeczne z prawem kościelnym. Jak twierdzą duchowni, dawny przywódca nie może znajdować się na świętym obrazie, ponieważ nie został...
Przegląd prasy -
Ofiary nieporadnego systemu opieki społecznej
O przerażających przykładach okrutnego traktowania dzieci w Wielkiej Brytanii pisze „International Herald Tribune”. W każdą ze spraw zaangażowana była opieka społeczna. Za każdym razem zawiodła.
Przegląd prasy -
Co wyniknie z zamachów w Bombaju?
Za atakami w Bombaju stoją islamscy terroryści, którzy wykorzystali słabość indyjskich władz - przekonuje w piątek amerykańska prasa. Jeśli Indie nie będą postępowały ostrożnie, zamachy mogą doprowadzić do eskalacji przemocy zarówno...
Świat -
Wielka przyjaźń Rosji i Wenezueli
W środę późnym wieczorem w Caracas odbyło się spotkanie między prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem i Wenezueli Hugo Chavezem. Jak twierdzą obaj przywódcy rozmowy były bardzo owocne, pisze „Kommersant”.
Przegląd prasy -
Rosyjskie siły pokojowe pozostaną w Naddniestrzu
Rosja nie planuje likwidacji ani zmniejszenia swojego kontyngentu wojskowego w Naddniestrzu. Mogłoby to zagrozić pokojowi w całym regionie, pisze dziennik „Izwestia”.
Przegląd prasy -
Co sie stanie z Kaliningradem
"Stary kryzys tożsamości w nowym europejskim ośrodku handlu" – tak o problemie Kaliningradu w związku z rosyjskim pomysłem rozmieszczenia rakiet taktycznych Iskander pisze „New York Times”.
Przegląd prasy -
The Roots w Arenie Ursynów
Dziś wieczorem w warszawskiej Arenie Ursynów zagra zespół The Roots. Filadelfijska formacja odwiedzi nasz kraj po raz drugi, jednak po raz pierwszy na samodzielnym koncercie.
KulturaMuzyka -
Wielka Brytania chce znać strategię Obamy
Wielka Brytania chce wiedzieć jakie plany dotyczące Afganistanu ma przyszły prezydent USA Barack Obama zanim zdecyduje czy wysłać tam dodatkowych żołnierzy - poinformował szef brytyjskiego MSZ David Miliband.
Świat -
Beyoncé zdobyła Amerykę
Beyoncé zadebiutowała na szczycie zestawienia Billboardu za sprawą najnowszego, dwupłytowego wydawnictwa, "I Am... Sasha Fierce".
KulturaMuzyka -
Ostrzeżenie dla Baracka Obamy
Fala zamachów w Bombaju to ostrzeżenie dla przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, pisze „Corriere della Sera”. W opublikowanym komentarzu podkreśla się, że terroryści uważają Obamę za „zdrajcę islamu”.
Przegląd prasy -
Indie wyhodowały własne gniazdo terroru
Indie wyhodowały własne gniazdo islamskiego ekstremizmu i terroru, ocenia niemiecka prasa komentując zamachy w Bombaju.
Przegląd prasy -
Roger Moore chwali Daniela Craiga
Roger Moore jest zachwycony talentem Daniela Craiga.
Kultura -
28 listopada 2008
Jak prasa na świecie komentuje zamachy terrorystyczne w Bombaju, czy w prawosławnej cerkwi w Strielnie można zobaczyć ikonę Stalina, jak walczyć z pijaństwem za pomocą klapków – dowiemy się z zagranicznych gazet.
Przegląd prasy -
'N Sync wróci z Timberlakiem?
Dobre wieści dla fanów 'N Sync. Reaktywacja zespołu, i to z udziałem Justina Timberlake'a, nie jest wykluczona.
KulturaMuzyka -
Indie oskarżają "elementy" w Pakistanie
Minister spraw zagranicznych Indii Pranab Mukherjee oświadczył, że za krwawe zamachy terrorystyczne w Bombaju są odpowiedzialne "elementy" w Pakistanie - podała indyjska agencja PTI.
Świat -
Amerykański dezerter prosi o azyl w Niemczech
Dezerter z armii USA, który nie chciał brać udziału w wojnie w Iraku, poprosił o azyl w Niemczech. Według części ekspertów jego wniosek ma duże szanse na powodzenie.
Świat -
Ukradli hormon wzrostu - jakiś kompleks?
Ośmiu mężczyzn zatrzymali stołeczni policjanci w związku z kradzieżą hormonu wzrostu wartego 5 mln zł - poinformowała Anna Kędzierzawska z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.
Życie -
Szef pakistańskiego wywiadu pojedzie do Indii
Szef pakistańskich służb wywiadowczych uda się do Indii, by pomóc w śledztwie w sprawie krwawych zamachów w Bombaju, o przeprowadzenie których Delhi oskarża "elementy" z Pakistanu - powiedział rzecznik premiera Pakistanu Yousafa Razy...
Świat -
Zamach w Iraku, 12 osób nie żyje
Co najmniej 12 osób zginęło, a 17 zostało rannych w samobójczym zamachu w szyickim meczecie w Musajib, 60 kilometrów na południe od Bagdadu - poinformowała iracka policja.
Świat -
Bombaj: strzały i eksplozje w ośrodku żydowskim
W ośrodku żydowskim w Bombaju, gdzie trwa operacja indyjskich antyterrorystów, słychać odgłosy wybuchów i wymiany ognia.
Świat -
Szef BBN: terroryzm przenosi się na inne kontynenty
Ostatnie zamachy w Bombaju mogą świadczyć, że terroryzm przenosi się poza Europę i USA - ocenił szef BBN Władysław Stasiak.
Kraj -
Śmierdzące tabu
Błysk fleszy. Jeden szczyt, drugi i trzeci. Narady i posiedzenia. Potem oświadczenia i ogłaszanie planów ratunkowych. Nie sposób się oprzeć wrażeniu, że najtęższe umysły na świecie, mężowie stanu i najważniejsi przywódcy rzeczywiście coś...
Świat -
"Sytuacja w Bombaju nie wróciła do normy"
W kilkadziesiąt godzin po serii zamachów w Bombaju, w południowej części miasta, życie nie wróciło do normy. Zamknięte są szkoły, uniwersytety, niektóre banki - powiedział konsul RP w Bombaju Janusz Byliński.
Świat -
Stopa bezrobocia w październiku - 6,4 proc
Bezrobocie w październiku 2008 roku, według metodologii Eurostatu, wyniosło w Polsce 6,4 proc. vs 6,5 proc. we wrześniu - podał Eurostat.
Gospodarka -
Inflacja w strefie euro najniższa od września 2007 r.
Inflacja w strefie euro wyniosła w listopadzie, w ujęciu rok do roku, 2,1 proc. wobec 3,2 proc. w październiku - podał wstępne wyliczenia Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej w komunikacie.
Gospodarka -
Bez paniki na giełdach w Bombaju
Giełdy w Bombaju, które z powodu zamachów terrorystycznych były nieczynna w czwartek, w piątek funkcjonowały już normalnie i nie zanotowano panicznych reakcji.
Gospodarka -
Łódzkie: ujęto sprawców brutalnego pobicia
Piotrkowscy policjanci zatrzymali osiem osób podejrzewanych o udział w brutalnym pobiciu 32-letniego mężczyzny. Sprawcy przez wiele godzin katowali mężczyznę używając m.in. młotka i kombinerek, domagając się zwrotu 300 tys. zł rzekomego...
Kraj -
Miedwiediew: Moskwa wraca na Kubę
Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew powiedział w czwartek po południu, po przylocie do Hawany, że Moskwa "jest z powrotem w Ameryce Łacińskiej, a zwłaszcza na Kubie", u swego dawnego sojusznika.
Świat -
Stasiak: wyjaśnić sprawę raportu ABW o incydencie w Gruzji
Wyjaśnienie okoliczności powstania raportu ABW w sprawie incydentu w Gruzji jest kluczowe dla wiarygodności instytucji odpowiadających za bezpieczeństwo - uważa szef BBN Władysław Stasiak.
Kraj -
Porwano liberyjski statek
Liberyjski statek został porwany przez piratów somalijskich w Zatoce Adeńskiej, ale flota niemiecka uratowała trzech członków załogi, którym udało się uciec - poinformowało francuskie źródło militarne.
Świat -
Mieli 70 tys. tabletek ekstazy
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali dwóch mężczyzn - obywatela Holandii i mieszkańca Podkarpacia - zajmujących się produkcją i przemytem narkotyków; znaleziono przy nich 70 tys. tabletek ekstazy wartych na czarnym...
Życie -
Al-Kaida analizuje kryzys w USA
Ajman az-Zawahiri, numer 2 w Al- Kaidzie, wyraził opinię, że amerykański kryzys finansowy spowodowały kampanie militarne USA w Iraku i Afganistanie, a cenę płacą za to podatnicy.
Świat -
Kouchner: rząd Pakistanu nie ma związku z zamachami
Rząd Pakistanu nie jest zamieszany w zamachy terrorystyczne w Bombaju, nawet jeśli być może mają z nimi związek obywatele tego kraju - oświadczył szef dyplomacji francuskiej Bernard Kouchner.
Świat -
Korea Płd.: prawo do godnej śmierci
Południowokoreański sąd nakazał odłączenie od respiratora pacjentki w stanie śpiączki, uznając "bezsensowne" przedłużanie życia za sprzeczne z jej prawem do godnej śmierci. Jest to pierwsze takie orzeczenie w Korei Południowej.
Świat -
Zwłoki w hotelu Taj Mahal
Dowódca indyjskich komandosów przeszukujących hotel Taj Mahal w Bombaju powiedział, że widział w hotelu ok. 50 zwłok. Tylko w jednym pomieszczeniu znajdowało się kilkanaście ciał.
Świat -
Strzały przed dworcem w Bombaju, policja zaprzecza
Indyjska policja kolejowa zaprzeczyła, że przed głównym dworcem kolejowym w Bombaju doszło do strzelaniny.
Świat -
"Eurodeputowani jeszcze w piątek mają wylecieć z Bombaju"
Kilkunastoosobowa delegacja Parlamentu Europejskiego nie opuściła jeszcze Bombaju. Planowany przed południem czasu lokalnego wylot nie doszedł do skutku, ale specjalny samolot może wystartować jeszcze w piątek - powiedział członek...
Świat -
Almunia nt. euro w Polsce: nie jest to niemożliwe
Zdaniem unijnego Komisarza ds. Gospodarczych i Walutowych Joaquina Almunii wejście Polski do strefy euro od 2012 roku z gospodarczego punktu widzenia nie jest niemożliwe. Jedynym warunkiem jest spełnienie kryteriów z Maastricht.
Gospodarka -
PiS: nie będzie dyscypliny partyjnej ws. in vitro
W głosowaniu nad ustawą dotyczącą refundacji zabiegów zapłodnienia in vitro w klubie PiS prawdopodobnie nie będzie dyscypliny partyjnej - powiedział przewodniczący zarządu głównego tej partii Joachim Brudziński.
Kraj -
Ropa tanieje, w sobotę posiedzenie OPEC
Ropa naftowa tanieje na rynkach paliw z powodu ocen, że pomimo spodziewanego cięcia dostaw surowca z OPEC ceny ropy i tak będą spadać, bo popyt na nią słabnie - podają maklerzy.
Gospodarka -
Obchody setnych urodzin Claude'a Levi-Straussa
Słynny francuski myśliciel, twórca nowoczesnej antropologii i ojciec strukturalizmu Claude Levi-Strauss kończy 100 lat. Francuzi obchodzą hucznie tę rocznicę, organizując liczne sesje, wystawy i publiczne maratony czytania dzieł mistrza.
Życie -
Lobbingowy paradoks
Trzeba znowelizować ustawę o lobbingu - ogłosiła Fundacja Batorego. Zdaniem jej ekspertów, wymaga tego przejrzystość życia publicznego w Polsce, co ma zapobiegac korupcji. I to, zdaniem tych ekspertów, problem rozwiąże.
Gospodarka -
Recepty na kryzys
Rząd ma sposób na kryzys. Kołem zamachowym polskiej gospodarki w czasach światowej recesji będą unijne fundusze. Rządowe gwarancje odblokują obieg kredytowy. Nie ma mowy o obniżaniu podatków - pisze "Gazeta Wyborcza".
Gospodarka -
Rośnie zadłużenie Polaków
Polacy wzięli pożyczki na 8 miliardów złotych. Rekordzista ma 73 miliony złotych długu - pisze "Dziennik".
Gospodarka -
Zagadka śmierci gen. Sikorskiego
Wstępne oględziny zwłok generała Władysława Sikorskiego przeprowadzone w Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie wskazują, że Naczelny Wódz odniósł takie obrażenia, do jakich dochodzi podczas katastrof komunikacyjnych - dowiedział się...
Kraj -
Tajlandia: negocjacje z antyrządowymi demonstrantami
Tajlandzka policja rozpoczęła negocjacje z antyrządowymi demonstrantami blokującymi krajowe lotnisko Don Muang pod Bangkokiem.
Świat -
Czy Warszawa da się lubić?
Czy mieszkańcy Polski lubią swoją stolicę? Czy Warszawa da się lubić? Za co tak, a za co nie? Jacy są naprawdę warszawiacy? - docieka "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Recepty na kryzys
Rząd ma sposób na kryzys. Kołem zamachowym polskiej gospodarki w czasach światowej recesji będą unijne fundusze. Rządowe gwarancje odblokują obieg kredytowy. Nie ma mowy o obniżaniu podatków - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Uwaga, idzie wyż
Przez kilka ostatnich lat demografowie załamywali ręce nad spadkiem liczby urodzeń. Teraz tendencja się odwraca, lecz zamiast być powodem do radości staje się źródłem stresu. Szczególnie dla rodziców, którzy obawiają się, czy ich dzieci...
Przegląd prasy -
Kwaśniewski liderem lewicy
Aleksander Kwaśniewski znów został liderem lewicy. Nie chodzi jednak o przywództwo partyjne, ale ideowe - wyjaśnia "Dziennik".
Przegląd prasy -
Rośnie zadłużenie Polaków
Polacy wzięli pożyczki na 8 miliardów złotych. Rekordzista ma 73 miliony złotych długu - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Rekiny parkietu spłynęły z bessą
Topnieje grono naszych giełdowych miliarderów. Kiedy w kwietniu "Puls Biznesu" publikował ostatni ranking największych inwestorów na GPW, było ich jedenastu. Dziś to grono liczy zaledwie pięć nazwisk - zauważa gazeta "PB".
Przegląd prasy -
Czystki w Polskim Radiu
Nowy zarząd publicznej rozgłośni usunął szefów radiowej Jedynki i Dwójki oraz dyrektor pionu korporacyjnego. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", pracę mają stracić także niektórzy dziennikarze.
Przegląd prasy -
Zniechęcą nauczycieli do emerytur?
Politycy PO i PSL chcą, by pedagodzy nadal mieli prawo do wcześniejszej emerytury. Jednak przepisy mają być tak skonstruowane, by skorzystało z nich jak najmniej osób - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Coraz więcej telepracowników
W ciągu zaledwie roku pięciokrotnie wzrosła liczba osób zatrudnionych jako telepracownicy - pisze "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
Zagadka śmierci gen. Sikorskiego
Wstępne oględziny zwłok generała Władysława Sikorskiego przeprowadzone w Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie wskazują, że Naczelny Wódz odniósł takie obrażenia, do jakich dochodzi podczas katastrof komunikacyjnych - dowiedział się...
Przegląd prasy -
2008-11-28
Rządowy pakiet antykryzysowy – czy uratują nas fundusze unijne, Polacy zapożyczeni na 8 mld zł, hipotezy związane ze śmiercią gen. Sikorskiego, jak system emerytur będzie zachęcał do dalszej pracy – o tym m.in. pisze...
Przegląd prasy -
Echa kryzysu w FC Liverpool
Władze FC Liverpool postanowiły obniżyć ceny biletów na mecze Premier League, niezależnie od redukcji stawki VAT przez rząd brytyjski, aby kibice zespołu z Anfield Road jak najmniej odczuli skutki ogólnoświatowego kryzysu.
Życie -
Cztery geny odpowiadają za metabolizm
Naukowcy z ośrodka Helmholtz w Monachium odkryli, że za przemianę materii, a więc także szybkość, z jaką spalamy pożywienie, odpowiadają cztery geny - pisze agencja Reutera.
Życie -
Rosja zadowolona z decyzji USA ws. Gruzji i Ukrainy
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wyraził zadowolenie z powodu wycofania się USA z postulatu objęcia Gruzji i Ukrainy Planem na rzecz Członkostwa w NATO (ang. MAP).
Świat -
Francja: katastrofa Airbusa podczas lotu testowego
Airbus A320 nowozelandzkich linii lotniczych Air New Zealand z siedmioma ludźmi na pokładzie spadł do morza w pobliżu południowo-zachodniego wybrzeża Francji podczas lotu testowego. Zginęły dwie osoby, pięć nadal jest zaginionych.
Świat -
Komandosi uwolnili 39 osób z hotelu Oberoi
Policja indyjska podała, że komandosi uwolnili około 39 osób, które pozostawały uwięzione w hotelu Trident-Oberoi po ataku islamistów w środę wieczorem.
Świat -
Palikot spotka się z Napieralskim
Janusz Palikot (PO) zamierza w przyszłym tygodniu spotkać się z szefem SLD Grzegorzem Napieralskim, aby rozmawiać z nim o wspólnym odrzuceniu w Sejmie weta prezydenta do trzech ustaw zdrowotnych. Rzecznik SLD odpowiada, że stanowisko...
Kraj -
Ustawa o lobbingu do nowelizacji
Potrzebna jest nowelizacja ustawy o lobbingu i szersze uspołecznienie procesu legislacyjnego - uważają eksperci programu "Przejrzystość procesu stanowienia prawa" Fundacji Batorego.
Gospodarka -
Terrorystyczna partyzantka: aktywacja
Indie nie raz doświadczały terroryzmu. Tylko w tym roku w zamachach w różnych częściach kraju zginęło przeszło 300 osób, a w 2006 roku - w największym ataku - zabitych zostało blisko 200.
Świat