1 grudnia 2008
-
Premier o swoim błędzie roku
Awantura o rządowy samolot dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego przed październikowym szczytem UE w Brukseli - to zdaniem premiera Donalda Tuska największy błąd jaki popełnił w ostatnim roku.
Kraj -
Skamielina dla Polski
"Skamielinę Dnia" - mało chwalebną nagrodę przyznawaną przez Climate Action Network - otrzymała Polska, podczas pierwszego dnia Konferencji Klimatycznej w Poznaniu.
Kraj -
Duże spadki na giełdach w USA
Seria złych wiadomości o stanie gospodarki amerykańskiej sprawiła, że sesja na giełdzie w Nowym Jorku zakończyła się silnymi spadkami głównych indeksów. Dow Jones stracił ponad 600 pkt.
Gospodarka -
Wieczna marihuana
Najstarsze znalezisko z marihuaną dowodzi, że 2700 lat temu stosowano ją w celach terapeutycznych lub wróżebnych na północno-zachodnich krańcach Chin. Pomaga też zrozumieć kluczową rolę Turfanu na szlaku wymiany między Wschodem a Zachodem.
Życie -
Prezydent zawetował kolejne ustawy
Prezydent Lech Kaczyński zawetował trzy kolejne ustawy. Są to: nowelizacja ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, zmiana w przepisach dotyczących emerytur i rent z FUS oraz ustawa upoważniająca prezydenta do ratyfikacji Konwencji...
Kraj -
Obama mianował Clinton nową sekretarz stanu
Amerykański prezydent-elekt Barack Obama ogłosił nominacje na kluczowe stanowiska odpowiedzialne za politykę bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego w jego administracji.
Świat -
Iran chwali się nową bronią
Dowódca sił powietrznych Iranu obwieścił, że irańscy eksperci zaprojektowali wojskowy samolot, którego nie wykrywa radar. Następnym etapem ma być zbudowanie małego prototypu.
Świat -
Ford rozważa sprzedaż Volvo
Amerykański gigant samochodowy Ford poinformował, że rozważa sprzedaż swojej ostatniej wielkiej filii zagranicznej, szwedzkiego Volvo.
Gospodarka -
Flota Czarnomorska szykuje się do wypłynięcia?
Grupa okrętów stacjonującej na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej ponownie szykuje się do wypłynięcia w kierunku kaukaskich wybrzeży Morza Czarnego - podała internetowa wersja ukraińskiego tygodnika "Glavred".
Świat -
USA: wojsko pomoże w walce z terroryzmem
20 tys. żołnierzy zostanie przeszkolonych do 2011 r. do pomocy władzom stanowym i lokalnym na wypadek ataku terrorystycznego na terytorium USA lub innych wewnętrznych kataklizmów - podał "Washington Post".
Świat -
Ekologu wylecz się sam
Instytucje odpowiadające za ochronę środowiska i organizacje ekologiczne nie zawsze dbają w swoich siedzibach o ochronę środowiska - wynika z raportu "Polska w termowizyjnym obiektywie", przygotowanego przez firmę Isover.
Kraj -
Będzie łatwiej zmienić bank w UE?
Banki zrzeszone w European Banking Industry Committee (EBIC) zobowiązały się w poniedziałek, że będą ułatwiać swoim klientom przeniesienie kont do konkurencji. Komisja Europejska jest zadowolona, bo widzi w tym same korzyści dla...
Gospodarka -
Zbliża się egzamin z przedsiębiorczości
Kryzys gospodarczy potrwa dwa lata. Okres ten będzie dla polskich firm egzaminem z przedsiębiorczości - uważa Krzysztof Rybiński z firmy Ernst&Young.
Gospodarka -
"Celem Gruzji NATO, nie MAP"
Celem Gruzji nie jest objęcie jej natowskim MAP-em (Planem Działań na rzecz Członkostwa), ale wejście do NATO - powiedział w poniedziałek w Brukseli premier Gruzji Grigol Mgalobliszwili.
Świat -
Rozpoczęły się manewry rosyjsko-wenezuelskie
Okręty Floty Północnej rosyjskiej marynarki wojennej opuściły wenezuelski port La Guaira, by uczestniczyć we wspólnych ćwiczeniach z siłami morskimi Wenezueli na Morzu Karaibskim.
Świat -
Machcewicz dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski powołał Pawła Machcewicza na stanowisko dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - poinformował dział prasowy ministerstwa.
Kraj -
PKO BP nie wypłaci dywidendy?
Zarząd PKO BP w podjętej uchwale zadeklarował, że zamierza wystąpić na walnym zgromadzeniu z wnioskiem o wstrzymanie wypłaty dywidendy z zysku za 2008 rok - podała spółka w komunikacie.
Gospodarka -
"Rasmussen i Sikorski to najpoważniejsze obecnie nazwiska na giełdzie"
Na giełdzie nazwisk na nowego sekretarza generalnego NATO najczęściej padają nazwiska premiera Danii Andersa Fogha Rasmussena oraz szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego - przyznają źródła w Sojuszu, ale zastrzegają, że...
Świat -
Meryl Streep dwukrotnie wyróżniona
Meryl Streep otrzymała dwie nominacje do tegorocznych nagród Satellite.
Kultura -
Świąteczna komedia triumfuje w USA
Komedia "Cztery gwiazdki" została nowym liderem amerykańskiego box office.
Kultura -
Guy Ritchie za barem w Nowym Jorku
Guy Ritchie planuje otwarcie pubu w Nowym Jorku.
Kultura -
Powstanie polsko-czeski holding lotniczy?
Czeska spółka Aero Vodochody, która złożyła ofertę na zakup PZL Świdnik, planuje utworzenie holdingu lotniczego w Europie Środkowo-Wschodniej, niezależnego od światowych koncernów.
Gospodarka -
Śledztwo przeciw doktorowi G. umorzone
Umorzenie śledztwa przeciw dr. Mirosławowi G. w sprawie śmierci trzech jego pacjentów jest już ostateczne - sąd oddalił zażalenia prawnika rodzin zmarłych. Decyzja jest ostateczna. Adwokat zapowiada pozwy cywilne przeciwko lekarzowi.
Kraj -
Polacy uwięzieni w Tajlandii
Z powodu blokady lotnisk w Bangkoku około 300 Polaków nie może opuścić Tajlandii - poinformowało MSZ. Polacy - jak podaje resort - są bezpieczni, mogą liczyć na wsparcie ambasady.
Świat -
Rosja przystępuje do budowy ropociągu BTS-2
Premier Rosji Władimir Putin podpisał rozporządzenie o projektowaniu i budowie ropociągu BTS-2 - poinformowała służba prasowa rządu.
Gospodarka -
Od 1 stycznia wzrośnie akcyza na alkohol i niektóre auta
Od 1 stycznia 2009 r. wzrośnie akcyza na alkohol i samochody o pojemności powyżej 2 litrów - przewiduje Ministerstwo Finansów.
Gospodarka -
Plan Tuska
Między 15 września, a 15 października, kiedy na rynkach panował prawdziwy strach, a niektórzy politycy i publicyści zbijali kapitał na jego podsycaniu, polski rząd z uporem twierdził, że kryzys nas ominie. Tym samym stracił możliwość...
Gospodarka -
Obama o Iranie, Korei Płn., Bliskim Wschodzie i terroryzmie
Prezydent-elekt Barack Obama wymienił powstrzymanie programów nuklearnych Iranu i Korei Północnej oraz działania na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie jako dziedziny, w których widzi wiele do zrobienia.
Świat -
IPN ujawnił protokół przesłuchania Graczyka
Oficer SB Edward Graczyk zeznał w IPN, że nie dostawał "żadnych pokwitowań" od Lecha Wałęsy. Zarazem zeznał: "W dokumentach, które sporządzałem, L.W. (dane osobowe zanonimizowano) był przypisany pseudonim +Bolek+".
Kraj -
Merkel ponownie szefową CDU
Kanclerz Niemiec Angela Merkel została ponownie wybrana na przewodniczącą Unii-Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU).
Świat -
"Rzeźnik" ostatecznie skazany na 25 lat więzienia
Jeden z najgroźniejszych polskich gangsterów Ryszard Niemczyk, ps. Rzeźnik, jest już ostatecznie skazany na 25 lat więzienia, m.in. za udział w zabójstwie szefa gangu pruszkowskiego Andrzeja Kolikowskiego, ps. Pershing.
Kraj -
Gawlik: pozytywna opinia z korzyścią dla stoczniowców
Pozytywna opinia Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w sprawie projektu specustawy stoczniowej będzie z korzyścią dla wszystkich pracowników stoczni Gdynia i Szczecin - powiedział wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.
Gospodarka -
Chiny: z powodu melaminy cierpi ok. 290 tys. ludzi
Około 290 tysięcy ludzi ma problemy zdrowotne na skutek spożywania produktów skażonych melaminą - poinformowało chińskie ministerstwo zdrowia.
Świat -
Gosiewski: pakiet antykryzysowy "mało konkretny"
Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski uważa, że rządowy antykryzysowy "Plan Stabilności i Rozwoju" jest "mało konkretny". "Niepokoi brak jakichkolwiek gwarancji dla ludności wiejskiej" - podkreśla były wicepremier.
Gospodarka -
Umorzenie śledztwa wobec dr G. - ostateczne
Umorzenie śledztwa przeciw dr. Mirosławowi G. w sprawie śmierci trzech jego pacjentów jest już ostateczne - sąd oddalił zażalenia prawnika rodzin zmarłych.
Kraj -
Ostatnie przymusowe wcielenie do wojska
Trwa ostatnie przymusowe wcielenie do wojska - do sił powietrznych trafi 630 poborowych, 430 - do marynarki wojennej, a 2090 - do wojsk lądowych.
Kraj -
Carla Sarkozy ambasadorem kampanii przeciwko AIDS
Francuska pierwsza dama Carla Sarkozy zaangażowała się jako ambasador w światową kampanię przeciwko AIDS - informuje francuski tygodnik "Elle".
Życie -
Sąd: informacja, że Graczyk nie żyje pochodziła z UOP
To z Urzędu Ochrony Państwa Sąd Lustracyjny dostał informację, że nie żyje b. oficer SB Edward Graczyk, który w 1970 r. miał rzekomo zwerbować Lecha Wałęsę - podała rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
Kraj -
Kisielewski o nowym wątku dot. śmierci gen. Sikorskiego
Liberatora B-24, na pokładzie którego zginął gen. Sikorski, nie pilotował Czech Eduard Prchal, lecz najprawdopodobniej wynajęty przez zamachowców Kanadyjczyk George F. "Screwball" Beurling - twierdzi Tadeusz A. Kisielewski, autor serii...
Kraj -
Szpitale kliniczne pod kontrolą NIK
Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła kontrolę w szpitalach klinicznych. Izba sprawdza czy przy procedurach związanych z zakupami sprzętu medycznego i leków nie dochodziło do korupcji.
Kraj -
PiS chce wycofania projektu obniżenia wieku obowiązku szkolnego
O osobiste zainteresowanie się reformą edukacji oraz problemem 6-latków i ich rodziców zwrócił się Klub Parlamentarny PiS w liście do premiera Donalda Tuska. Zaapelował też o spowodowanie, aby minister edukacji Katarzyna Hall wycofała...
Kraj -
Otwarto Muzeum Izbę Pamięci Kopalni "Wujek"
Muzeum Izbę Pamięci Kopalni "Wujek" dokumentujące pacyfikację tego zakładu z 16 grudnia 1981 r. otwarto w Katowicach w budynku dawnego magazynu odzieżowego, po prawej stronie pomnika-krzyża przy kopalni.
Życie -
PKP Intercity przejmuje pociągi pospieszne od PKP PR
PKP Intercity przejęła 381 połączeń pospiesznych międzywojewódzkich oraz międzynarodowych od PKP Przewozy Regionalne (PKP PR). Do 2013 roku spółka zamierza przeznaczyć ok. 1 mld zł na modernizację taboru przejętego do PKP PR.
Gospodarka -
KNF: będzie nowa rekomendacja dla banków ws. kredytów
Nowa rekomendacja dla banków, nad którą pracuje Komisja Nadzoru Bankowego, nie będzie określała obowiązkowego wkładu własnego osoby ubiegającej się o kredyt złotowy - powiedziała rzeczniczka KNF Marta Chmielewska-Racławska.
Gospodarka -
Były kierownik sieci Biedronka - skazany
Prawomocny jest wyrok 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata i grzywny dla byłego kierownika rejonów sieci Biedronka, nadzorującego pracę sklepów w kilku miastach województwa podlaskiego.
Kraj -
Pierwszy Hercules dla Polski - dopiero w przyszłym roku
Pierwszy z pięciu samolotów transportowych C-130 Hercules przyleci do Polski najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku - wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do armii.
Kraj -
Rogalski pierwszym kandydatem na prezydenta Olsztyna
Eurodeputowany Bogusław Rogalski (obecnie partia "Naprzód Polsko", dawniej LPR), jest pierwszym kandydatem, który ogłosił swój start w przedterminowych wyborach na urząd prezydenta Olsztyna.
Kraj -
KIG pozytywnie ocenia rządowy plan stabilności
Krajowa Izba Gospodarcza pozytywnie ocenia rządowy "Plan stabilności i rozwoju", który ma utrzymać stabilność finansową i wiarygodność Polski w obliczu kryzysu na rynkach międzynarodowych.
Gospodarka -
Ruszył proces b. dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie
Przed Sądem Rejonowym w Olsztynie rozpoczął się proces oskarżonych o ustawianie przetargów na sprzęt medyczny i leki. Główną oskarżoną w sprawie jest olsztyńska radna i b. dyrektor szpitala wojewódzkiego Bożena M.
Kraj -
Prezydent Somalii: "Sirius Star" będzie wkrótce uwolniony
Prezydent Somalii Abdullahi Jusuf Ahmed oświadczył, że saudyjski supertankowiec "Sirius Star", uprowadzony przez piratów u wybrzeży Kenii, zostanie wkrótce uwolniony.
Świat -
Ekolodzy: Tusk nie mówił o polskiej polityce klimatycznej
Donald Tusk nie przedstawił w Poznaniu żadnych deklaracji dotyczących polskiej polityki klimatycznej - uważają członkowie polskich organizacji ekologicznych zrzeszeni w Koalicji Klimatycznej.
Kraj -
Zmarła najstarsza Polka
W Brzozowie (Podkarpackie) zmarła w wieku 111 lat i czterech miesięcy Ludwika Kosztyła. Była prawdopodobnie najstarszą Polką - poinformował Damian Kierek z Urzędu Miasta w Brzozowie.
Życie -
"Polska jest gotowa do redukcji emisji CO2 o 20 proc. do 2020 r."
Według premiera Donalda Tuska, wszystkie kraje świata powinny brać odpowiedzialność za globalną ochronę klimatu. Tusk zadeklarował, że Polska jest gotowa zobowiązać się do redukcji emisji CO2 o 20 proc. do roku 2020.
Kraj -
Seks dobry na kryzys
W miarę jak Brytyjczyków coraz bardziej dotyka kryzys finansowy, wielu z nich wybiera seks jako jedną z najtańszych form spędzania wolnego czasu - wynika z sondażu, o którym informuje BBC.
Życie -
Merkel odpiera zarzuty o brak odwagi w walce z recesją
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że jej rząd nie weźmie udziału w "bezsensownym konkursie" na najdroższy w Europie program ratowania gospodarki przed recesją.
Świat -
"Rosja ulepszy rakiety dla pokonania tarczy"
Rosja ulepszy swe rakiety balistyczne, by mogły pokonywać przygotowywaną przez Stany Zjednoczone tarczę antyrakietową - oświadczył zacytowany przez agencję Interfax dowódca rosyjskich strategicznych wojsk rakietowych, generał Nikołaj...
Świat -
Ukraina: rozmowy o uwolnieniu marynarzy "Fainy" dobiegają końca
Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy potwierdziło, że rozmowy o uwolnieniu marynarzy z porwanego przez somalijskich piratów ukraińskiego statku "Faina" dobiegają końca.
Świat -
CBA: nie było nagród za sprawę Sawickiej
Centralne Biuro Antykorupcyjne zaprzeczyło, by jego funkcjonariusze biorący udział w operacji przeciwko posłance PO Beacie Sawickiej dostali premie sięgające nawet 30 tys. zł.
Kraj -
Ruszył proces b. dyrektora łódzkiego Teatru Wielkiego
Przed łódzkim sądem okręgowym rozpoczął się proces byłego dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi, kompozytora Marcina K. Jest oskarżony o niegospodarność, łapownictwo, fałszowanie dokumentów i oszustwa. Teatr miał stracić na jego...
Kraj -
OPZZ pozytywnie o projekcie specustawy stoczniowej
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wyraża pozytywną opinię w sprawie projektu specustawy stoczniowej - powiedział wiceprzewodniczący OPZZ Franciszek Bobrowski.
Gospodarka -
Barroso 6 grudnia w Gdańsku
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso przyjedzie do Gdańska 6 grudnia na obchody 25. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała Komisja Europejska.
Kraj -
"Polska może w 2020 r. korzystać z energii atomowej"
Wydaje się, że "ambitnym, ale realnym planem jest", aby w 2020 r. do polskich domów popłynął pierwszy prąd z elektrowni atomowej - powiedział premier Donald Tusk w rozmowie z TVP Info.
Gospodarka -
Niemiecki Bank BayernLB zwolni 5 tys. pracowników
Poważnie obciążony skutkami globalnego kryzysu finansowego siódmy największy niemiecki bank komercyjny BayernLB ogłosił, że do roku 2013 zwolni około 5,6 tys. spośród łącznie 19,2 tys. swych pracowników.
Gospodarka -
Rzecznik NATO: nie będzie formalnej dyskusji o kandydaturach
Na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO, we wtorek i środę w Brukseli, nie będzie formalnej debaty na temat kandydatur na nowego szefa sojuszu - poinformował na briefingu rzecznik NATO.
Świat -
Pięciolatek w szpitalu po zatruciu amfetaminą
Policjanci z Zabrza zatrzymali rodziców pięcioletniego chłopca, w którego organizmie lekarze wykryli duże stężenie amfetaminy. Wszystko wskazuje na to, że dziecko wypiło napój z narkotykiem, który przygotował sobie jego ojciec.
Życie -
Tusk: kandydatury Sikorskiego i Kwaśniewskiego to spekulacje
To spekulacje prasy, a nie poważne projekty - powiedział premier Donald Tusk pytany w Poznaniu o publikację, która wymienia szefa MSZ Radosława Sikorskiego i b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego jako kandydatów na stanowisko...
Kraj -
Niefortunna kandydatura
Niemiecki "Der Spiegel" ocenia, że były prezydent Polski - Aleksander Kwaśniewski - ma duże szanse, aby zostać sekretarzem generalnym NATO. Na szczęście główne decyzje w tej sprawie nie zapadają w Niemczech, tylko w Stanach...
Świat -
Ryanair złożył ofertę przejęcia Aer Lingus
Największy tani przewoźnik w Europie Ryanair, złożył nową ofertę przejęcia irlandzkiego flagowego przewoźnika Aer Lingus, w którym już teraz ma 29,8 proc. udziałów - ogłosił Ryanair.
Gospodarka -
Podwójny zamach w Bagdadzie, 15 zabitych
Co najmniej 15 osób zginęło, a 45 zostało rannych w podwójnym zamachu w pobliżu akademii policyjnej w Bagdadzie - podało irackie MSW.
Świat -
Czy Polska naruszyła swobodę wypowiedzi?
Europejski Trybunał Praw Człowieka pyta Polskę, czy nakazanie przez sąd przeprosin za wypowiedź "o praniu brudnych pieniędzy" nie narusza wolności wypowiedzi.
Świat -
"Przychody z prywatyzacji osiągną w 2008 r. 2,3 mld zł"
Przychody z prywatyzacji w całym 2008 roku osiągną 2,3 mld zł - poinformował minister skarbu państwa Aleksander Grad.
Gospodarka -
1 grudnia 2008
Czy NATO rozstrzygnie spór w sprawie członkostwa Gruzji i Ukrainy, dlaczego większość Rosjan nie lubi mieszkańców Moskwy, czy wkrótce roboty zastąpią zwykłych żołnierzy – o tym m.in. pisze zagraniczna prasa.
Przegląd prasy -
Żołnierze-roboty idą na wojnę
Pentagon pracuje nad stworzeniem żołnierzy-robotów, którzy nie popełnialiby przestępstw wojennych, co zdarza się ludziom. O pomoc Amerykanie zwrócili się do brytyjskich naukowców, donosi „Daily Telegraph”.
Przegląd prasy -
Grad o dokapitalizowaniu PKO BP
Ewentualne dokapitalizowanie przez rząd banku PKO BP SA będzie służyło realizacji konkretnych projektów inwestycyjnych, w tym akwizycji. Z tego powodu Skarb Państwa może zrezygnować też z pobierania dywidendy od banku za 2008 rok -...
Gospodarka -
Dziwni mieszkańcy Moskwy
Zachowanie mieszkańców stolicy od zawsze zadziwiało ludzi żyjących w pozostałych częściach Rosji. Moskwianie nie są darzeni sympatią przez współobywateli, donosi "Komsomolskaya Prawda".
Przegląd prasy -
Samowystarczalna Rosja
W 2020 roku Rosjanie będą spożywać znacznie więcej produktów mięsnych i mlecznych, a także ryb, niż obecnie. Według założeń Ministerstwa Rolnictwa wszystkie te produkty będą krajowe, a nie importowane, donoszą „Wiedomosti”.
Przegląd prasy -
Oszuści internetowi okradli bank na 6 mln zł
Zatrzymano dwójkę oszustów internetowych, którzy wyłudzili z jednego z banków około 6 mln złotych - poinformowała Komenda Stołeczna Policji. Trzeci ze sprawców jest nadal poszukiwany przez organy ścigania.
Życie -
Polska nie zwiększy wydatków, by walczyć ze spowolnieniem
Polska nie ma zamiaru przeciwdziałać spowolnieniu gospodarczemu za pomocą zwiększania wydatków, takie słowa premiera Donalda Tuska przytacza dziennik „Financial Times”.
Przegląd prasy -
Gruzja „ukarała” Nikaraguę
Micheil Saakaszwili postanowił zerwać stosunki dyplomatyczne z Nikaraguą. Według politologów, na których powołuje się „Komsomolskaya Prawda”, krok ten jest zupełnie bezsensowny, ponieważ oba kraje nie mają ze sobą żadnych...
Przegląd prasy -
Rosja nie boi się Ameryki
Stany Zjednoczone nie mogą zaatakować bronią nuklearną terytorium Rosji. Waszyngton zapłaciłby za to ogromną cenę, pisze „Gazieta”.
Przegląd prasy -
Ataki w Indiach miały zniweczyć plan Obamy odizolowania Al-Kaidy
Masakra mogła być próbą doprowadzenia do ostrego konfliktu między Indiami a Pakistanem. Najprawdopodobniej miała też zaprzepaścić nadzieje Stanów Zjednoczonych wiązane z tym regionem, donosi „Times”.
Przegląd prasy -
Pojedynek o Gruzję i Ukrainę
W NATO trwa spór między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami w sprawie Gruzji i Ukrainy. W tym tygodniu w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw należących do sojuszu, pisze „New York Times”.
Przegląd prasy -
47 proc. Polaków popiera euro
Od stycznia 2007 roku opinie Polaków o wprowadzeniu w naszym kraju euro niewiele się zmieniły. Obecnie, mimo nieznacznego wzrostu poparcia dla przystąpienia Polski do strefy euro, opinia publiczna nadal jest w tej kwestii niemal równo...
Gospodarka -
London Scottish Bank ogłosił upadłość
Działający od ponad stu lat, specjalistyczny bank London Scottish (LSB) ogłosił, że przeszedł pod administrację syndyka masy upadłościowej.
Gospodarka -
Umorzono śledztwo ws. nazwania prezydenta chamem
Warszawska prokuratura okręgowa umorzyła śledztwo dotyczące wypowiedzi posła PO Janusza Palikota, który oświadczył w lipcu w TVN24, że uważa prezydenta Lecha Kaczyńskiego "za chama".
Kraj -
Zawisza "kłamcą lustracyjnym"
Były poseł Samoobrony Jerzy Zawisza został już ostatecznie uznany za "kłamcę lustracyjnego", co oznacza, iż przez 10 lat nie będzie mógł pełnić funkcji publicznych.
Kraj -
Mongolia: L. Kaczyński podpisał deklarację o współpracy
Składający oficjalną wizytę w Mongolii prezydent Lech Kaczyński spotkał się w poniedziałek rano miejscowego czasu z prezydentem tego kraju Nambarynem Enchbajarem. Politycy podpisali wspólną deklarację.
Świat -
Pogarszają się perspektywy rozwoju gospodarczego
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce spadł w listopadzie po raz kolejny - poinformował w raporcie BIEC.
Gospodarka -
Kwaśniewski: zostałbym sekretarzem generalnym NATO
B. prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział, że zgodziłby się zostać sekretarzem generalnym NATO, gdyby padła taka propozycja.
Kraj -
Prezydent Pakistanu: islamiści mogą doprowadzić do wojny
Prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari wezwał Indie, by nie karały Islamabadu za zamachy w Bombaju. W wywiadzie dla poniedziałkowego "Financial Times" dodał, że islamiści są w stanie doprowadzić do wojny w regionie.
Świat -
Prom Endeavour wylądował w Kalifornii
Prom kosmiczny Endeavour zakończył w niedzielę wieczorem (czasu polskiego) ponad dwutygodniową misję, lądując bezpiecznie w bazie lotniczej Edwards na pustyni Mojave w Kalifornii.
Życie -
Rice pojedzie do Indii
Amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice uda się w środę do Indii, na znak solidarności USA z indyjskimi władzami po zeszłotygodniowych zamachach w Bombaju - poinformował Biały Dom.
Świat -
Polska czeka na prezent od Busha
To byłby "bardzo cenny prezent", o ile prezydentowi USA dałoby się sprawę przeprowadzić przez Kongres - powiedział, przebywający z oficjalną wizytą w Mongolii, prezydent Lech Kaczyński, odnosząc się do informacji medialnych, jakoby...
Świat -
2008-12-01
Wpadka Agencji Wywiadu, co dzieli i łączy Polaków, jakie premie za operację przeciwko Beacie Sawickiej otrzymali funkcjonariusze CBA, ile zarobi minister na unijnych dopłatach - o tym piszą poniedziałkowe gazety.
Przegląd prasy -
Pensje będą rosły wolniej
W przyszłym roku bezrobocie wzrośnie o 2 pkt proc. i osiągnie poziom 11 proc. - zapowiada "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
Polityka nas dzieli
Łączą nas kultura narodowa i tradycje. Dzieli to, co związane z polityką i historią najnowszą - wynika z badania "Rzeczpospolitej" i Polskiego Forum Obywatelskiego.
Przegląd prasy -
Rewolucja na torach
Od poniedziałku większość pociągów pośpiesznych w Polsce zmienia właściciela. Dla tysięcy osób oznacza to droższe podróżowanie - ocenia "Metro".
Przegląd prasy -
Polskie jastrzębie uziemione
Z powodu awarii lub przeglądów każdego dnia pozostaje na lotnisku od dwóch do nawet ośmiu polskich jastrzębi. Zdarzyło się, że nie mogło wystartować aż 17 z 45 samolotów wielozadaniowych F-16, jakie ma polskie lotnictwo - dowiedziała się...
Przegląd prasy -
PO spada poparcie
Platforma w dwa tygodnie straciła 4 pkt proc., z 52 do 48 proc. - to największa zmiana w sondażu "Gazety Wyborczej".
Przegląd prasy -
Drugie podejście do reformy mediów publicznych
Platforma chce gotowy już projekt nowej ustawy o mediach publicznych pokazać PSL i SLD - zapowiada "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Nagrody za prowokację wobec Sawickiej
Premiami sięgającymi nawet 30 tys. zł zostali nagrodzeni funkcjonariusze CBA biorący udział w operacji przeciwko posłance PO Beacie Sawickiej - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Jak minister zarobi na unijnych dopłatach?
Dzięki fikcyjnemu meldunkowi Maciej Trzeciak, wiceminister środowiska z rekomendacji PO, kupił 206 ha by zarobić krocie na unijnych dopłatach - pisze "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
In vitro będzie refundowane w całości?
Istnieje szansa, że sztuczne zapłodnienie będzie refundowane nie częściowo, jak w środę zapowiadał premier Donald Tusk, ale w całości - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Agencja Wywiadu zgubiła ostrą amunicję
Funkcjonariusze najbardziej tajemniczej i jednocześnie elitarnej polskiej służby, Agencji Wywiadu, zaliczyli poważną wpadkę. Okazało się, że to właśnie ich funkcjonariusz zgubił magazynek z ostrą amunicją, znaleziony przed Narodowym...
Przegląd prasy -
Rewolucja na torach
Od poniedziałku większość pociągów pośpiesznych w Polsce zmienia właściciela. Dla tysięcy osób oznacza to droższe podróżowanie - ocenia "Metro".
Gospodarka -
Nagrody za prowokację wobec Sawickiej
Premiami sięgającymi nawet 30 tys. zł zostali nagrodzeni funkcjonariusze CBA biorący udział w operacji przeciwko posłance PO Beacie Sawickiej - pisze "Dziennik".
Kraj -
Jak minister zarobi na unijnych dopłatach?
Dzięki fikcyjnemu meldunkowi Maciej Trzeciak, wiceminister środowiska z rekomendacji PO, kupił 206 ha by zarobić krocie na unijnych dopłatach - pisze "Rzeczpospolita".
Kraj -
Polityka nas dzieli
Łączą nas kultura narodowa i tradycje. Dzieli to, co związane z polityką i historią najnowszą - wynika z badania "Rzeczpospolitej" i Polskiego Forum Obywatelskiego.
Kraj -
Pensje będą rosły wolniej
W przyszłym roku bezrobocie wzrośnie o 2 pkt proc. i osiągnie poziom 11 proc. - zapowiada "Gazeta Prawna".
Gospodarka -
In vitro refundowane w całości?
Istnieje szansa, że sztuczne zapłodnienie będzie refundowane nie częściowo, jak w środę zapowiadał premier Donald Tusk, ale w całości - pisze "Dziennik".
Kraj -
Agencja Wywiadu zgubiła ostrą amunicję
Funkcjonariusze najbardziej tajemniczej i jednocześnie elitarnej polskiej służby, Agencji Wywiadu, zaliczyli poważną wpadkę. Okazało się, że to właśnie ich funkcjonariusz zgubił magazynek z ostrą amunicją, znaleziony przed Narodowym...
Kraj -
Niewyraźna Angela
Jeszcze do niedawna Angelę Merkel nazywano „Miss World”, tymczasem światowy kryzys ekonomiczny obnażył prawdziwe oblicze niemieckiej kanclerz, która nie jest typem twardego polityka.
Świat