2 grudnia 2008
-
Wzrosty na Wall Street
Po dużych wahaniach kursów sesja na nowojorskiej giełdzie zakończyła się wzrostami wszystkich indeksów o ponad 3 proc.
Gospodarka -
Czy Amerykanie wariują?
Niemal co piąty młody Amerykanin cierpi na skłonności typowe dla zaburzeń osobowości. Przeszkadzają one w codziennym życiu bardziej niż nadużywanie alkoholu czy narkotyki - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu.
Życie -
USA: koncerny samochodowe obiecują reformy
Zagrożone bankructwem trzy amerykańskie koncerny samochodowe: General Motors, Ford i Chrysler przedstawiły plan restrukturyzacji swoich przedsiębiorstw, mający zapewnić, że pożyczka z budżetu, o którą zabiegają, nie będzie zmarnowana.
Gospodarka -
"Redaktorzy naczelni powinni zmienić zawód"
Premier Włoch Silvio Berlusconi wyraził opinię, że redaktorzy naczelni dwóch wielkich dzienników - "La Stampa" i "Corriere della Sera" - powinni zmienić zawód.
Świat -
Poprawi się pozycja drobnych inwestorów
Wszystkie kluby sejmowe poparły projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, który wzmacnia pozycję drobnych inwestorów w spółkach.
Gospodarka -
Kolejny dzień protestu na przejściu w Medyce
Sytuacja na przejściu granicznym z Ukrainą w Medyce (Podkarpackie), które blokowało ok. 100 osób protestujących przeciw nowym przepisom celnym, jest już ustabilizowana - poinformował rzecznik komendy miejskiej policji w Przemyślu,...
Kraj -
Prezydent gotów wysunąć projekt dot. służby zdrowia
Prezydent Lech Kaczyński zadeklarował, że jest gotów przedstawić własną koncepcję zmian w służbie zdrowia, pod warunkiem jednak, że jego projekt nie zostanie odrzucony w Sejmie "w pierwszym czytaniu".
Kraj -
Brak entuzjazmu dla "zreformowania" NATO
Szef dyplomacji Radosław Sikorski uważa, że państwa NATO wykazują mało entuzjazmu dla rosyjskich propozycji stworzenia nowych podstaw bezpieczeństwa paneuropejskiego, do których przychylnie odniósł się w Nicei na szczycie UE-Rosja w...
Świat -
Gruzja: obserwatorzy negocjują z Rosjanami
Członkowie misji obserwacyjnej Unii Europejskiej w Gruzji i wysocy rangą rosyjscy wojskowi rozmawiali o ograniczeniu przemocy przy granicy z Osetią Południową - separatystycznym regionem gruzińskim.
Świat -
Raport Pitery dostępny w CIR
Odtajniona część raportu dotyczącego działalności CBA jest dostępna w Centrum Informacyjnym Rządu po złożeniu odpowiedniego wniosku - powiedziała sekretarz stanu w kancelarii premiera Julia Pitera, odpowiedzialna za walkę z korupcją.
Kraj -
Sprawa raportu ABW nadal niewyjaśniona
Kolegium do spraw służb specjalnych, zwołane na wniosek szefa BBN Władysława Stasiaka, nie wyjaśniło sprawy raportu ABW na temat incydentu z oddaniem strzałów podczas podróży prezydenta do Gruzji 23 listopada - ocenia BBN.
Kraj -
Nie jestem kandydatem na szefa NATO
Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski zapewnił, że nie jest kandydatem na nowego sekretarza generalnego sojuszu i chce pozostać w rządzie Donalda Tuska.
Kraj -
KE zapowiada nowe zasady pomocy dla banków
W odpowiedzi na presję ze strony państw członkowskich unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes zapowiedziała, że Komisja Europejska ogłosi nowe zasady pomocy państwa dla sektora bankowego, dotkniętego kryzysem finansowym.
Gospodarka -
Gruzja i Ukraina wejdą do NATO... kiedyś
Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO zdecydowali, że Gruzja i Ukraina nie są gotowe na objęcie ich Planem Działań na rzecz Członkostwa (tzw. MAP), ale potwierdzili, że przyszłość tych krajów jest w sojuszu.
Świat -
Nie będzie "Gali Róż" i "Viva najpiękniejszych"
W planie imprez TVP2 na 2009 rok nie ma transmisji z wręczenia "Róż Gali" i nagród "Viva Najpiękniejsi". Według członka zarządu TVP Sławomira Siwka z transmitowania tych imprez zrezygnowała dyrekcja Dwójki po dokonaniu "ich oceny...
Życie -
Niepełnosprawni u premiera
Przedstawiciele środowisk osób niepełnosprawnych przekazali we wtorek premierowi Donaldowi Tuskowi projekt ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnością. Spotkanie odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Kraj -
Znikające państwo
Zdelegalizowana partia rządząca, premier objęty zakazem działalności publicznej, zszargana reputacja na arenie międzynarodowej - tak wygląda polityczny krajobraz Tajlandii. Obserwując ostatnie wydarzenia w Bangkoku trudno oprzeć się...
Świat -
Obowiązek wobec generała
Nie rozumiem komentatorów krytykujących ekshumację zwłok generała Sikorskiego. Nie rozumiem dlaczego używają fałszywego argumentu, by "nie wracać do spraw starych" i "nie zakłócać spokoju umarłego". W każdym państwie władze i historycy...
Kraj -
ONZ popiera misję UE przeciw piratom
Rada Bezpieczeństwa ONZ wyraziła formalne poparcie dla morskiej misji wojskowej Unii Europejskiej przeciwko piratom u wybrzeży Somalii. Operacja ma rozpocząć się 8 grudnia.
Świat -
"Nie czas na normalne relacje z Rosją"
Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski powiedział w Brukseli, że jeszcze nie pora na normalne relacje NATO z Moskwą.
Świat -
Dyskusja nad pakietem pobudzającym UE
Ministrowie finansów krajów UE poparli główne cele przedstawionego przez Komisję Europejską planu pobudzenia unijnej gospodarki wartego 200 mld euro, nie kryjąc jednak wielu zastrzeżeń do konkretnych rozwiązań.
Gospodarka -
Prezydent z opóźnieniem przyleciał do Japonii
Prezydent Lech Kaczyński przyleciał w nocy z wtorku na środę czasu lokalnego z Mongolii do Japonii.
Świat -
Niemcy chcą osądzić żołnierzy Armii Czerwonej
Rosyjska prokuratura nie dopuści do precedensu wszczęcia śledztwa w sprawie Rosjan, którzy pod koniec wojny zamordowali tysiąc mieszkańców Treuenbrietzen pod Poczdamem - uważają polscy historycy i specjaliści prawa międzynarodowego.
Świat -
Watykan wobec depenalizacji homoseksualizmu
Falę komentarzy na łamach włoskich gazet wywołał sprzeciw Watykanu wobec proponowanego przez Francję w imieniu krajów Unii Europejskiej projektu rezolucji wzywającej do ogłoszenia powszechnej depenalizacji homoseksualizmu.
Życie -
Afganistan: atak na polski konwój
Pod jednym z transporterów Rosomak polskiego konwoju w Afganistanie eksplodował ładunek wybuchowy. Żaden z żołnierzy nie ucierpiał - poinformował rzecznik prasowy dowództwa operacyjnego ppłk Dariusz Kacperczyk.
Świat -
Rząd przyjął autopoprawkę do projektu budżetu
Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do projektu ustawy budżetowej na 2009 rok, która zakłada 3,7-proc. wzrost PKB w przyszłym roku.
Gospodarka -
Podejrzany o zabójstwo Politkowskiej gotów się ujawnić
Władze odrzuciły propozycję Rustama Machmudowa, uważanego za bezpośredniego sprawcę zabójstwa rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej, który chciał oddać się w ręce wymiaru sprawiedliwości pod warunkiem zapewnienia mu jawnego procesu...
Świat -
Rekonstrukcja twarzy gen. Sikorskiego
Rekonstrukcja wyglądu twarzy gen. Władysława Sikorskiego będzie, obok analizy DNA, jeszcze jednym dowodem na potwierdzenie, że w sarkofagu na Wawelu spoczywają jego szczątki.
Kraj -
Rząd przyjął projekt specustawy stoczniowej
Rząd przyjął projekt specustawy stoczniowej dotyczącej sprzedaży majątków stoczni Gdynia i Szczecin - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Gospodarka -
Juszczenko powołał specgrupę ds. kontaktów z Rosją
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko powołał strategiczną grupę międzyresortową do spraw kontaktów z Rosją. Jej zadaniem będzie rozwiązanie problemów w stosunkach między Kijowem a Moskwą.
Świat -
Lewica: nie czas, by odwoływać marszałka Sejmu
Szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak powiedział, że to "nie czas", by wprowadzać "dodatkowe zamieszanie" na scenie politycznej i odwoływać marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego (PO). Jak podkreślił, klub Lewicy będzie przeciwny...
Kraj -
Uczestnicy "Ekspresu Solidarności" zwiedzili Auschwitz
Około 200 młodych ludzi z ponad 40 krajów świata, uczestników projektu "Ekspres Solidarności", zwiedziło Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Ekspres" odbywa się przy okazji obchodów 25. rocznicy przyznania Pokojowej Nagrody Nobla...
Kraj -
Drugi wyrok śmierci dla "Chemicznego Alego"
Iracki sąd wydał drugi wyrok śmierci na Alego Hasana al-Madżida za brutalne stłumienie powstania szyitów po wojnie w Zatoce Perskiej w 1991 roku.
Świat -
2 lata prezydent Gronkiewicz-Waltz
Zakończenie budowy I linii metra, rozpoczęcie budowy stadionu Legii i Centrum Nauki Kopernik, rewitalizacja Krakowskiego Przedmieścia to główne - zdaniem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz - miejskie inwestycje infrastrukturalne...
Kraj -
Sąd: porównanie do Moniki Lewinsky to obraza
Włoski Sąd Najwyższy orzekł, że obraźliwe jest porównywanie kobiety do Moniki Lewinsky i dlatego mężczyzna, który użył takiego sformułowania powinien ponownie stanąć przed sądem.
Życie -
Posłowie PiS bojkotują "Przyjazne Państwo"
Dopóki Janusz Palikot (PO) będzie szefem sejmowej komisji "Przyjazne Państwo", przedstawiciele klubu PiS nie będą uczestniczyć w jej pracach - taką decyzję podjął we wtorek klub PiS.
Kraj -
Palikot: prezydent zachowuje się po chamsku
Janusz Palikot (PO) uważa, że prezydent Lech Kaczyński zachował się "po chamsku" niezależnie od tego, czy powiedział do szefa BOR gen. Mariana Janickiego "won gnoju", czy też "proszę się wynosić".
Kraj -
PiS chce odwołania Komorowskiego
Klub PiS złożył wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego (PO). Ugrupowanie zarzuca Komorowskiemu "łamanie zasad parlamentaryzmu" i ma za złe niedawną wypowiedź na temat incydentu w Gruzji z udziałem Lecha Kaczyńskiego.
Kraj -
Ropa najtańsza od ponad 3 lat
Ropa naftowa mocno taniała przed południem na giełdach paliw z powodu oznak, że amerykańska gospodarka jest w dużo gorszej kondycji, niż się tego spodziewano. Teraz ceny odbiły - podają maklerzy.
Gospodarka -
Cesarka sprzyja astmie
Wzrost liczby zachorowań na astmę ma związek ze sposobem, w jaki przyszliśmy na świat. Dzieci urodzone w wyniku cesarki częściej zapadają na tę chorobę niż dzieci urodzone w sposób naturalny, donosi „Independent”.
Przegląd prasy -
"Prezydenckie weta uderzą w obywateli"
Trzy ostatnie prezydenckie weta uderzą nie tyle w "niechciany" przez Lecha Kaczyńskiego rząd, co w obywateli - twierdzi Platforma Obywatelska.
Kraj -
Protest ekologów w elektrowni w Koninie
Jedenastu ekologów z Greenpeace z 7 krajów wtargnęło rano na teren Zespołu Ektrowni Pątnów-Adamów- Konin (PAK) w Koninie (Wielkopolska) i weszło na 150-metrowy komin odprowadzający parę wodną do atmosfery.
Kraj -
300 zł grzywny dla Ziobry
300 zł grzywny wymierzył Zbigniewowi Ziobrze Sąd Okręgowy w Warszawie za to, że bez usprawiedliwienia nie stawił się na procesie cywilnym dr. Mirosława G. z "Faktem".
Kraj -
Wenecja w wodzie „po szyję”, politycy się spierają
Podczas gdy Wenecja stoi w wodzie „po szyję” miejscowe władze oraz politycy w Rzymie wciąż dyskutują na temat planu ratowania miasta, pisze włoska prasa.
Przegląd prasy -
Unia wpycha Rosję do Azji
Takim tytułem „Niezawisimaja Gazeta” podsumowuje koncepcję Wschodniego Partnerstwa, czyli zacieśnienia współpracy z sześcioma wschodnimi sąsiadami Unii Europejskiej, którą Komisja Europejska ma zaprezentować w środę w Brukseli.
Przegląd prasy -
Zamachowcy działali pod wpływem narkotyków
Terroryści, którzy przez 60 godzin walczyli z indyjskimi komandosami wspomagali się kokainą i innymi stymulantami, by móc przetrwać walki, donosi dziennik „Daily Telegraph”.
Przegląd prasy -
Misja śledczta UE ds. konfliktu rosyjsko-gruzińskiego
Państwa Unii Europejskiej oficjalnie utworzyły misję śledczą ds. przyczyn sierpniowego konfliktu zbrojnego między Rosją a Gruzją.
Świat -
Ataki terrorystyczne coraz bardziej prawdopodobne
Nuklearny lub biologiczny atak terrorystyczny staje się coraz bardziej prawdopodobny, pokazuje raport przygotowany na zlecenie Kongresu Stanów Zjednoczonych. O rosnącym zagrożeniu pisze „Washington Post”.
Przegląd prasy -
Euro wraca do łask dzięki kryzysowi
Niektóre kraje, które odrzuciły euro, zastanawiają się nad zmianą decyzji, pisze „New York Times”. Zaczęły dostrzegać zalety wspólnej europejskiej waluty pod wpływem kryzysu finansowego.
Przegląd prasy -
Czy klimat przetrwa kryzys finansowy?
Przedstawiciele państw z całego świata zebrali się w Poznaniu, by wypracować nowe zadania w dziedzinie ochrony klimatu. Tymczasem topniejące rynki finansowe mogą storpedować te wysiłki. A może jednak światowa recesja pomoże klimatowi,...
Przegląd prasy -
"UE wpycha Rosję do Azji"
W taki sposób "Niezawisimaja Gazieta" podsumowuje koncepcję Wschodniego Partnerstwa, czyli zacieśnienia współpracy z sześcioma wschodnimi sąsiadami UE, którą Komisja Europejska (KE) ma zaprezentować w środę w Brukseli.
Świat -
Condoleezza Rice pianistką w pałacu Buckingham
Amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice wystąpiła jako pianistka z recitalem utworów Johannesa Brahmsa w pałacu Buckingham.
Życie -
Polska bohaterem czy czarnym charakterem?
Czy Polska jest bohaterem, czy czarnym charakterem w międzynarodowych zabiegach mających na celu powstrzymanie globalnych zmian klimatycznych, zastanawia się „Financial Times”.
Przegląd prasy -
2 grudnia 2008
Jaka jest rola Polski na Szczycie Klimatycznym w Poznaniu, jak wspomagali się terroryści w czasie ataków w Bombaju, czy istnieje zagrożenie kolejnymi zamachami – dowiemy się z zagranicznej prasy.
Przegląd prasy -
Rumunia: socjaldemokraci nieznacznie wygrali wybory
Opozycyjni socjaldemokraci nieznacznie wygrali w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Rumunii, wyprzedzając również opozycyjną centrową Partię Demokratyczno-Liberalną - podała komisja wyborcza.
Świat -
Kolejny dzień procesu Dochnala
Przed Sądem Rejonowym w Pabianicach rozpoczęła się kolejna rozprawa w procesie oskarżonego o korupcję lobbysty Marka Dochnala. Prokuratura zarzuca mu wręczenie ponad 800 tys. zł łapówek b. posłowi SLD Andrzejowi Pęczakowi.
Kraj -
NBP ws. finansowania we frankach szwajcarskich
Narodowy Bank Polski zaoferuje w środę 3 i 17 grudnia finansowanie we frankach szwajcarskich w formie swapów walutowych w operacji z terminem 84-dniowym, które skierowane będzie do polskiego sektora bankowego - podał w poniedziałek NBP w...
Gospodarka -
Nowy album Ursuli Rucker
Do sklepów trafił właśnie czwarty klasyczny album pochodzącej z Filadelfii wokalistki i poetki Ursuli Rucker.
KulturaMuzyka -
Kolejne miliony Madonny
Trwająca wciąż trasa Madonny okaże się rekordową. Po zakończeniu Sticky And Sweet Tour królowa popu będzie o wiele bogatsza.
KulturaMuzyka -
Supermarketowy rekord Take That
Grupa Take That jest na najlepszej drodze, aby pobić rekord najszybciej sprzedającej się płyty w supermarkecie.
KulturaMuzyka -
Tajlandia: główne lotnisko wznawia loty towarowe
Międzynarodowe lotnisko Suvarnabhumi - główny port lotniczy Bangkoku - zostało otwarte dla lotów towarowych - poinformował przedstawiciel władz Tajlandii.
Gospodarka -
Miller: ludzie, nie konstytucja, winni sporu premier-prezydent
Zdaniem byłego premiera Leszka Millera, to ludzie, a nie konstytucja, winni są sporu między prezydentem a szefem rządu. Przepisy konstytucji w niczym nie przeszkadzają w ułożeniu dobrych stosunków między głową państwa a premierem - uważa...
Kraj -
Kwaśniewski: konstytucja "lepsza, nie gorsza"
W ocenie b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, obecna konstytucja jest "lepsza, nie gorsza" i skuteczna pod warunkiem, że jest wola wszystkich stron politycznych działania ponad partyjnego.
Kraj -
Stado dzikich świń spowodowało karambol
Stado dzikich świń, które weszło na szosę w południowej Hesji, spowodowało wielki karambol z udziałem 11 pojazdów. Dwóch ludzi zostało rannych.
Życie -
Zarzuty gwałtu i kazirodztwa dla ojca 13-latki
12 lat więzienia grozi 49-letniemu mężczyźnie spod Krasnegostawu (Lubelskie), który okazał się ojcem dziecka swojej 13-letniej córki. Wykazał to test DNA - poinformował prowadzący śledztwo w tej sprawie prokurator Andrzej Grochecki z...
Życie -
Prezydencki samolot zamarzł w Mongolii
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że polska delegacja z Lechem Kaczyńskim uda się do Japonii samolotem wyczarterowanym od strony mongolskiej.
Świat -
Indie: wybuch w pociągu; 3 zabitych, 29 rannych
Wybuch bomby w wagonie kolejowym w północno-wschodnich Indiach zabił co najmniej trzy osoby, a 29 zostało rannych - poinformowały władze stanu Assam.
Świat -
NATO przeszukało dom Karadżicia
Oddziały NATO przeszukały w Pale pod Sarajewem dom rodziny oskarżonego o zbrodnie wojenne Radovana Karadżicia, szukając dowodów na kontakty z siatką, która pomaga uniknąć aresztowania ukrywającemu się gen. Ratko Mladiciowi.
Świat -
Konin: protest pracowników Huty Aluminium
Zaledwie 10 pracowników podtrzymuje produkcję ma wydziale elektrolizy Huty Aluminium Konin w Koninie (Wielkopolskie). Pozostali, ok. 200 osób, okupują biurowiec firmy.
Gospodarka -
BIEC: należy spodziewać się wzrostu bezrobocia
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w stopie bezrobocia kolejny miesiąc z rzędu wzrósł - podał instytut BIEC.
Gospodarka -
"Taryfa Obamy" w Kenya Airways
Kenijskie linie lotnicze poinformowały o specjalnej "taryfie Obamy" na trasie do Waszyngtonu w drugiej połowie stycznia, w związku z objęciem urzędu przez nowego prezydenta USA.
Gospodarka -
Legalny "cham"
Decyzja warszawskiej prokuratury okręgowej o umorzeniu śledztwa dotyczącego wypowiedzi Janusza Palikota jest zadziwiająca. Nie tylko z powodu argumentacji prokuratury, ale przyjętej dziwnej praktyki polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Kraj -
"Złota Piłka" dla Cristiano Ronaldo
Portugalczyk Cristiano Ronaldo z Manchesteru United został laureatem "Złotej Piłki" w 2008 roku, prestiżowej nagrody przyznawanej przez francuskie pismo "France Football" dla najlepszego piłkarza grającego w Europie.
Życie -
Chiny żądają odwołania spotkania Sarkozy-dalajlama
Władze chińskie zażądały od prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego odwołania planowanego spotkania z dalajlamą.
Świat -
"Ukraina chce mieć z Rosją takie stosunki jak z Polską"
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko uważa, że stosunki jego kraju z Rosją powinny być kształtowane na wzór relacji ukraińsko-polskich.
Świat -
Indie nie rozważają akcji militarnej wobec Pakistanu
Indie zadeklarowały, że nie rozważają akcji militarnej wobec Pakistanu w odpowiedzi na zamachy w Bombaju, w których według najnowszych danych zginęło 188 ludzi.
Świat -
Ćwiąkalski liczy na odrzucenie weta prezydenta
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski liczy, że "bez większego problemu" uda się odrzucić weto prezydenta Lecha Kaczyńskiego ws. ustawy likwidującej tzw. awans poziomy sędziów.
Kraj -
Wartość kredytów mieszkaniowych może wynieść 65-68 mld zł
Po trzech kwartałach 2008 r. banki udzieliły o 8 proc. więcej kredytów mieszkaniowych pod względem wartościowym i o 4 proc. mniej pod względem liczby niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - powiedział prezes Związku Banków Polskich...
Gospodarka -
Pielęgniarki z Lipska poddają spór pod arbitraż społeczny
Pielęgniarki z Lipska (Mazowieckie) postanowiły zawiesić protest i poddać spór z dyrekcją rozstrzygnięciu przez arbitraż społeczny - poinformowała przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Lipsku...
Kraj -
Kownacki: nie będzie tolerowania Palikota
Szef Kancelarii Prezydenta, Piotr Kownacki w wywiadzie udzielonym "Dziennikowi" zapowiada zażalenie na postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie nazwania prezydenta chamem przez Janusza Palikota. Podkreśla, że uważa posła...
Kraj -
Macierewicz: jaka służba, taki raport
Raport w sprawie gruzińskiego incydentu, przygotowany przez Agencję Bezpieczeństwa Wojskowego, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antoni Macierewicz nazwał w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" - "najbardziej nieprofesjonalną...
Kraj -
"Złote Kolce" dla Moniki Pyrek i Tomasza Majewskiego
Monika Pyrek (MKL Szczecin) i Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa) zostali zwycięzcami 39. rankingu "Złote Kolce" redakcji "Sport" i PZLA na najlepszych lekkoatletów 2008 roku.
Życie -
USA ostrzegały Indie przed możliwością zamachów?
Amerykańskie tajne służby ostrzegały Indie w październiku o możliwości zamachu terrorystycznego "z morza" na cele w Bombaju - podały w poniedziałek wieczorem amerykańskie stacje telewizyjne CNN i ABC News.
Świat -
Kim Dzong Il w zoo
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il odwiedził ogród zoologiczny w Phenianie, gdzie obejrzał tygrysy, niedźwiedzie i akwarium - podały media państwowe trzy miesiące po doniesieniach o przejściu przez Kima wylewu krwi do mózgu.
Świat -
Indie żądają od Pakistanu wydania terrorystów
Indie zażądały od Pakistanu wydania domniemanych terrorystów, w tym szefa grupy islamistycznej podejrzewanej o zorganizowanie w zeszłym tygodniu krwawych zamachów w Bombaju - powiedział szef indyjskiej dyplomacji Pranab Mukherjee.
Świat -
2008-12-02
Kownacki o Palikocie: zwykły cham, ile wyniesie podwyżka cen prądu, Macierewicz o raporcie ABW, Agencja Wywiadu przegrywa w sądzie ze swoimi funkcjonariuszami - o tym m.in. pisze dzisiejsza prasa.
Przegląd prasy -
Tajlandia: TK zlecił rozwiązać partię rządzącą
Tajlandzki Trybunał Konstytucyjny zlecił rozwiązanie rządzącej Partii Władzy Ludu (PWL) oraz dwóch partii koalicyjnych po uznaniu ich za winne oszustw wyborczych.
Świat -
Bilans ofiar zamachów w Bombaju wzrósł do 188 zabitych
Do 188 zabitych wzrósł tymczasowy bilans ofiar ubiegłotygodniowych zamachów terrorystycznych w Bombaju - poinformowała indyjska policja.
Świat -
Finlandia: pożar na promie, ewakuowano 11 pasażerów
Z powodu pożaru, który wybuchł na fińskim promie na Morzu Bałtyckim, ewakuowano z niego wszystkich 11 pasażerów - podała agencja Associated Press, powołując się na fińską agencję prasową STT. Nikt nie ucierpiał.
Świat -
USA: Balcerowicz o kryzysie
Przebywający w USA były wicepremier i minister finansów prof. Leszek Balcerowicz dobrze ocenił skorygowanie w dół prognozy wzrostu ekonomicznego w Polsce w najnowszym rządowym planie antykryzysowym.
Świat -
Tajwan: trzęsienie ziemi o sile 6 stopni
Trzęsienie ziemi o sile 6 stopni w skali Richtera wstrząsnęło południowym Tajwanem. Dotychczas brak informacji o ofiarach lub stratach.
Świat -
Kaczyński doktorem honoris causa uniwersytetu w Ułan Bator
Prezydent Lech Kaczyński otrzymał tytuł doktora honoris causa Mongolskiego Uniwersytetu Państwowego. Uroczystość na uniwersytecie jest ostatnim punktem oficjalnej wizyty polskiego prezydenta w stolicy Mongolii - Ułan Bator.
Świat -
Mimo kryzysu, imigranci wciąż będą potrzebni bogatym krajom
Mimo kryzysu gospodarczego, bogate kraje nadal będą potrzebować imigrantów, którzy wypełnią luki na ich rynkach pracy - ocenia Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) w najnowszym raporcie. Informuje o nim agencja Reutera.
Gospodarka -
Policja odblokowała przejście graniczne w Medyce
Interwencją policji zakończyła się w nocy z poniedziałku na wtorek blokada przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce (Podkarpackie) przez osoby protestujące przeciwko zmianom przepisów celnych. Najbardziej agresywnych zatrzymano.
Kraj