6 grudnia 2008
-
"Kryzys to nie krach kapitalizmu"
Zdaniem b. prezesa Narodowego Banku Polskiego i b. ministra finansów, prof. Leszka Balcerowicza, obecny kryzys finansowy nie jest krachem kapitalizmu i nie można go porównać do wielkiej depresji gospodarczej z lat 30.
Gospodarka -
Tusk: zbliżamy się do kompromisu
Polska chce, by kraje UE - uzależnione od węgla - uzyskały w pakiecie klimatyczno-energetycznym specjalne derogacje dla energetyki. Według premiera Donalda Tuska, propozycja ma poparcie francuskiej prezydencji, Komisji Europejskiej i...
Kraj -
Prezydent spotkał się z premierem Kazachstanu
W drodze powrotnej z Korei Południowej podczas międzylądowania w Astanie prezydent Lech Kaczyński spotkał się z premierem Kazachstanu Karimem Masimowem.
Świat -
Niemcy: skradziono dane 21 milionów właścicieli kont
W Niemczech skradziono dane osobowe z kont bankowych 21 milionów osób i obecnie znajdują się one na czarnym rynku, na którym każdy może je kupić dla celów marketingowych lub przestępczych - podał ukazujący się w soboty tygodnik...
Gospodarka -
"Ograniczenie emisji CO2 musi mieć podstawy ekonomiczne"
Wprowadzanie działań ograniczających emisję gazów do atmosfery musi być oparte na rachunku ekonomicznym - powiedział w sobotę prof. Leszek Balcerowicz podczas III sesji konferencji "Solidarność dla przyszłości" pt. "Jak możemy stawić...
Gospodarka -
Aleksy II już przed laty chciał spotkać się z papieżem
Aleksy II już przed laty chciał spotkać się z papieżem, ale musiał ulec sprzeciwowi większości Synodu Kościoła prawosławnego - pisze w sobotę "La Repubblica".
Przegląd prasy -
Następca Aleksego II poprawi relacje z Watykanem
Watykan ma nadzieję, że następca Aleksego II otworzy nowy rozdział w stosunkach rosyjskiego prawosławia z Kościołem katolickim - pisze w sobotę "Corriere della Sera".
Przegląd prasy -
Polska przeciwstawi się niemieckim żądaniom ws. CO2
Niemcy wywołały spór z Polską, domagając się przyznania im limitu darmowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla dla swojego przemysłu, a także elektrowni węglowych. Może to zagrozić przyjęciu europejskiego pakietu klimatyczno-...
Przegląd prasy -
"Die Welt" o sukcesie Eriki Steinbach
Bez zaangażowania przewodniczącej Związku Wypędzonych (BdV) Eriki Steinbach nie doszłoby do uchwalenia ustawy o berlińskiej placówce poświęconej wysiedleniom - ocenia w sobotę niemiecki dziennik "Die Welt".
Przegląd prasy -
Uwaga na piękne Rosjanki
„Nazywam się Lilia i mieszkam w Kazaniu. Mam 27 lat. Weszłam na twój profil, ponieważ jestem tobą zainteresowana.” Tak lub bardzo podobnie zaczynają się tysiące wiadomości otrzymywanych za pośrednictwem popularnych serwisów...
Przegląd prasy -
Pakistański robotnik okazał się wyszkolonym terrorystą.
Jego twarz stała się symbolem Mombajskich ataków terrorystycznych. Co takiego stało się, że młody pakistański pracownik zmienił się w bezwzględnego mordercę?, pyta „The Independent.
Przegląd prasy -
Podejrzani o popełnienie zbrodni ludobójstwa żyją w Wielkiej Brytanii.
Tysiące osób podejrzanych o popełnienie zbrodni ludobójstwa mieszka na Wyspach, informuje „The Guardian”. Według gazety, nie mogą oni zostać osądzeni z powodu istniejącej luki w brytyjskim prawie karnym.
Przegląd prasy -
6 grudnia 2008
Jak doszło do tego, że przeciętny robotnik stał się zawodowym terrorystą, dlaczego osoby podejrzane o ludobójstwo nie mogą zostać osądzeni, w jaki sposób internetowi oszuści mogą wyciągać pieniądze od użytkowników, dlaczego Polska...
Przegląd prasy -
"Obalił pan żelazną kurtynę"
Nigdy nie pozwolił sobie pan na to, by utracić upór, aby tchnąć nowego ducha w cały kontynent - tak o Lechu Wałęsie powiedział w Gdańsku, na obchodach 25-lecia przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla, prezydent Francji Nicolas Sarkozy.
Kraj -
Polska zwolniona z opłat za emisję CO2 do 2019 roku?
Polska chce, by kraje UE - uzależnione od węgla - uzyskały w pakiecie klimatyczno-energetycznym specjalne derogacje. Według premiera Donalda Tuska, propozycja ma poparcie francuskiej prezydencji, Komisji Europejskiej i ośmiu państw UE.
Gospodarka -
Czy mężczyźnie grozi ujemny wzwód?
Współczesna obyczajowość erotyczna staje się coraz bardziej liberalna, akceptując dziwaczne gusta i mody. Dotyczy to także badanych przez antropologów, etnografów i seksuologów intrygujących zaburzeń seksualnych.
Tylko u Nas -
"Pani prezydent już podziękujemy!"
PiS wezwało prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz (PO) do ustąpienia ze stanowiska. Posłowie tej partii zarzucają jej "brak wizji" w działaniu i jedynie administrowanie miastem.
Kraj -
BŚ będzie inwestował w badania hydro- i meteorologiczne
Bank Światowy chce inwestować w służby meteorologiczno-hydrologiczne w Europie i Azji Centralnej - powiedział podczas COP 14 specjalista ds. środowiska w departamencie Europy i Azji Centralnej Banku Światowego Vladimir Tsirkunov.
Gospodarka -
Prezenty dla Sarkozego
Goszczący w Gdańsku prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który w sobotę obchodzi imieniny, otrzymał trzy prezenty - powiedział dziennikarzom premier Donald Tusk. Nie chciał jednak zdradzić, jakie to są prezenty. Tusk przekazał też upominek...
Życie -
Sarkozy: zawsze uważałem, że Tybet jest częścią Chin
Zawsze uważałem, że Tybet jest częścią Chin, Dalajlama nie nawołuje do niepodległości Tybetu - tak prezydent Francji Nicolas Sarkozy mówił przed planowanym na sobotę w Gdańsku swoim spotkaniem z Dalajlamą.
Świat -
Ktoś za to zapłaci
91,3 mld zł polski rząd chce wydać na wspieranie gospodarki. Pan za to zapłaci i Pani za to zapłaci. W podwyższonej akcyzie na wódkę, piwo, wino oraz na samochody osobowe. Może by tak opodatkować oddychanie?
Gospodarka -
Sarkozy: Unia powinna być przykładem dla innych
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy ocenił w sobotę w Gdańsku, że w sprawie pakietu energetyczno-klimatycznego Europa musi być przykładem dla innych, a jeśli chce to zrobić, musi być "wiarygodna".
Gospodarka -
Demonstracja ekologów w Poznaniu
Kilkaset osób, głównie młodych, wzięło udział w sobotnim marszu "Klimat teraz", zorganizowanym z okazji trwającej w Poznaniu Konferencji Klimatycznej ONZ COP 14.
Kraj -
"Unia jest źródłem stabilności"
Unia Europejska jest źródłem stabilności i my, jako Niemcy, którzy wiele zła spowodowali w przeszłości, wiele jej zawdzięczamy - powiedziała w sobotę w Gdańsku podczas międzynarodowej konferencji "Solidarność dla przyszłości" b. szefowa...
Świat -
Indie: ładunki wybuchowe w szpitalu
Policja znalazła w sobotę ładunki wybuchowe ukryte w plastikowej torbie w szpitalu w Nagpur w środkowych Indiach. Lekarze wezwali policję, gdy otrzymali telefon z ostrzeżeniem, że w budynku została podłożona bomba.
Świat -
Sikorski w Poczdamie poruszył problem Jugendamtów
Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier odwiedzili polski jarmark świąteczny w Poczdamie.
Świat -
Metropolita Cyryl tymczasowym zwierzchnikiem rosyjskiej Cerkwi
Strażnikiem patriarszego tronu, czyli tymczasowym zwierzchnikiem rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, został metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl.
Świat -
Sukces Dulczewskiej
22-letnia Monika Dulczewska (KJ Zbrosławice) na 7-letnim wałachu Uventi H wygrała dwufazowy konkurs nr 6 młodych koni o nagrodę BSJ Equestrian Consulting & Promotion w trzecim dniu odbywających się w katowickim Spodku międzynarodowych...
Życie -
Wypadek Kuzaja - zginął kibic
Leszek Kuzaj, uczestniczący w 14. Rajdzie Praskim, wypadł na pierwszym odcinku specjalnym Reporyje- Cementarna z trasy i wjechał w stojącą w niedozwolonym miejscu grupę osób. Zawody zostały przerwane.
Życie -
Dlaczego kobiety są lepszymi kierowcami?
Kobiety powodują cztery razy mniej wypadków samochodowych niż mężczyźni. Na dodatek w kraksach z ich udziałem ginie trzykrotnie mniej osób. Kobiety są w Polsce sprawcami wypadków raz na 6,7 mln przejechanych kilometrów, podczas gdy...
Tylko u Nas -
Dalajlama o Polakach i ich historii
Polacy to naród, który mimo doświadczonych trudności i przeciwności, zachował ducha i determinację; podziwiam ich za to - mówił w Gdańsku duchowy przywódca Tybetu Dalajlama XIV.
Kraj -
Tomasz Sikora drugi w zawodach biathlonowych
Tomasz Sikora (Dynamit Chorzów) zajął drugie miejsce w sprincie na 10 km w inauguracyjnych zawodach biathlonowego Pucharu Świata w szwedzkiej miejscowości Oestersund. Polak stracił 12,7 s do Norwega Emila Hegle Svendsena, a obaj mieli po...
Życie -
Doktor G. nie przyznaje się do winy
Dr Mirosław G. nie przyznaje się przed sądem do żadnego zarzutu. W śledztwie zapewniał, że nigdy nie warunkował operacji od łapówki. Przyznawał zaś, że pacjenci sporadycznie zostawiali mu koperty z pieniędzmi, które on "oddawał na...
Kraj -
Aleksy II będzie pochowany w Moskwie
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II, zgodnie ze swoją wolą, zostanie pochowany w Bogojawleńskim Soborze Katedralnym w stolicy Rosji - ogłosił w sobotę Patriarchat Moskiewski.
Świat -
Trwa "Solidarność dla przyszłości"
Jesteśmy tutaj po to, aby Lech Wałęsa nigdy nie był sam - powiedział w Gdańsku premier Donald Tusk. "Drogi Lechu, byłeś, jesteś i pozostaniesz legendą, wielkim bohaterem naszej narodowej legendy. Koniec. Kropka" - dodał.
Kraj -
Premier rozmawiał z Barroso
Premier Donald Tusk spotkał się w w Gdańsku z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso, tuż po inauguracyjnej sesji konferencji "Solidarność dla przyszłości", w której obaj wzięli udział.
Kraj -
"Rozważam pozew przeciw Kaczyńskiemu"
Nie wiem, naradzę się z prawnikami, być może pozew będzie - powiedział w "Kontrapunkcie" RMF FM wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski pytany, czy zamierza złożyć pozew przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu za jego ostatnie wypowiedzi na...
Kraj -
Prezydent na granicy Korei Północnej
Prezydent Lech Kaczyński, przebywający z wizytą oficjalną w Korei Południowej, odwiedził w sobotę po południu miejscowego czasu Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej na granicy z Koreą Północną.
Świat -
Seul: Doktorat honoris Causa dla Lecha Kaczyńskiego
Prezydent Lech Kaczyński otrzymał w sobotę doktorat honoris causa Uniwersytetu Studiów Zagranicznych Hankuk w Seulu.
Świat -
Rosyjski okręt w Kanale Panamskim
Po raz pierwszy od 64 lat rosyjski okręt wojenny, niszczyciel "Admirał Szabanienko", wpłynął w piątek do Kanału Panamskiego - poinformował zarząd Kanału.
Świat -
Indie: aresztowania w związku z zamachami
Indyjska policja aresztowała dwóch mężczyzn podejrzanych o dostarczenie kart do telefonów komórkowych terrorystom, którzy w ubiegłym tygodniu przeprowadzili zamachy w Bombaju - poinformowały źródła oficjalne.
Świat -
Najbardziej pracowity premier III RP
Polacy najbardziej cenią pracowitość premiera Kazimierza Marcinkiewicza - wynika z badania Pentora dla „Wprost”. Do grona najmniej pracowitych szefów rządów respondenci zaliczyli Józefa Oleksego, Jana Krzysztofa Bieleckiego i...
Tylko u Nas -
Były prezes PZU usłyszy zarzuty?
Cezary Stypułkowski, prezes PZU w latach 2003 - 2006, dziś dyrektor w banku inwestycyjnym JP Morgan, ma stawić się niebawem w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie - pisze "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Kto zarobił na ziemi elżbietanek?
Elżbietanki, które w czerwcu otrzymały od Komisji Majątkowej 47 hektarów w warszawskiej dzielnicy Białołęka jako rekompensatę za grunty utracone w Poznaniu w czasach PRL, sprzedały w lipcu ziemię w Białołęce za 30,7 mln zł - pisze...
Przegląd prasy -
Freedom '89. Made in Poland
Polski rząd planuje wielką ofensywę PR- owską, która ma obalić "mit muru berlińskiego" i przekonać opinię publiczną na Zachodzie, że to Polacy, a nie Niemcy, obalili komunizm - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Ja też chcę więcej pieniędzy
Rainer Mahlamaeki, który wygrał międzynarodowy konkurs na Muzeum Historii Żydów Polskich, chce renegocjować z miejskimi urzędnikami wysokość swojego honorarium za wykonanie projektu prestiżowego budynku - pisze "Życie Warszawy".
Przegląd prasy -
ONZ przygląda się Jugendamtom
Jugendamty to instytucja "niebędąca przedmiotem jakiegokolwiek efektywnego nadzoru, często przekraczająca swe kompetencje, nie będąc za to karana" - napisano w podsumowaniu Biura Wysokiego Komisarza ONZ w sprawie przestrzegania praw...
Przegląd prasy -
O włos Kopernika
Biegli chcieliby zbadać rękopis Mikołaja Kopernika przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej. Chodzi o sprawdzenie, czy zachowały się ślady (np. włosy) mogące pomóc w potwierdzeniu, że fragmenty szkieletu znalezione we Fromborku to...
Przegląd prasy -
USA przeprowadziło udany test tarczy
Armia amerykańska z powodzeniem przechwyciła w piątek cel w ramach testowania systemu amerykańskiej tarczy antyrakietowej - poinformował rzecznik Pentagonu Bryan Whitman.
Świat -
2008-12-06
Jak MSZ chce obalić mit Muru Berlińskiego, kto zarobił na ziemi elżbietanek na Białołęce, czy były prezes PZU stanie przed sądem i jak ONZ ocenia Jugendamty - o tym pisze sobotnia prasa
Przegląd prasy -
"Zostawiam lepszą sytuację na Bliskim Wschodzie"
Kończący swoją kadencję prezydent George W. Bush wyraził opinię, że zostawia następnemu prezydentowi Barackowi Obamie lepszą sytuację na Bliskim Wschodzie niż ta która panowała na początku jego prezydentury.
Świat -
Będzie podwyższona akcyza na alkohol i samochody
Sejm przyjął poprawki senackie do ustawy o akcyzie, które podwyższającą podatek akcyzowy na wódkę, piwo, wino oraz na samochody osobowe z silnikami o pojemności powyżej 2 litrów.
Gospodarka -
Kuba chce rozmawiać z Obamą
Minister spraw zagranicznych Kuby Felipe Perez Roque zaapelował do prezydenta-elekta Baracka Obamy aby dotrzymał obietnic złagodzenia restrykcji dotyczących wizyt członków rodzin i przekazów pieniężnych.
Świat