10 grudnia 2008
-
Duńska eurodeputowana w obronie Klausa
Hanne Dahl, duńska eurodeputowana, jako jedyna broniła Vaclava Klausa w debacie na Hradczanach - informuje portal fronda.pl.
Świat -
USA: na giełdzie umiarkowane wzrosty
Na giełdzie w Nowym Jorku po silnych wahaniach w trakcie sesji w środę główne indeksy zakończyły dzień umiarkowanymi wzrostami.
Gospodarka -
Czechy: przemysł motoryzacyjny zwolni 13 tys. pracowników
Z powodu globalnego kryzysu finansowego czeskie fabryki samochodów i ich poddostawcy zwolnią do połowy przyszłego roku 13,5 tys. pracowników - poinformował na konferencji prasowej szef Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Antonin Szipek.
Gospodarka -
Szwajcaria: SVP ponownie w rządzie
Po ponad rocznej nieobecności prawicowa antyimigracyjna Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) powróciła do rządu federalnego, co odtwarza tradycyjną koalicję czterech głównych krajowych ugrupowań politycznych.
Świat -
Polsko-niemiecki projekt funduszu solidarności energetycznej
W negocjacjach nad pakietem klimatycznym Polska wraz z Niemcami przygotowują wspólny projekt funduszu solidarności energetycznej UE wartości 40-50 mld euro - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do polskich negocjatorów.
Gospodarka -
Kanada: nowy lider Partii Liberalnej
Opozycyjna kanadyjska Partia Liberalna wybrała na swego nowego przywódcę Michaela Ignatieffa.
Świat -
Wrocław: karetka zderzyła się z samochodem osobowym
Cztery osoby zostały ranne w wyniku zderzenia karetki pogotowia z samochodem osobowym, do którego doszło wieczorem na jednym z głównych skrzyżowań we Wrocławiu.
Kraj -
EBOR przyjął plan antykryzysowy dla regionu
Rada Dyrektorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zaaprobowała biznesplan i budżet na 2009 r. w wysokości około 7 mld euro, o około 20 proc. wyższy w porównaniu z tegorocznym.
Gospodarka -
Kamiński: nie potwierdzam, że jest pozew przeciwko Palikotowi
Nie potwierdzam, że prezydent wystąpił z jakimkolwiek pozwem przeciwko Januszowi Palikotowi (PO) - powiedział w TVN 24 sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński. "Wszyscy zastanawiamy się, jak poradzić sobie z tym...
Kraj -
Prezydent spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy
Prezydent Lech Kaczyński spotkał się z szefem ukraińskiej dyplomacji Wołodymyrem Ohryzko, który przebywał w Warszawie na pierwszej naradzie kierownictw Ministerstw Spraw Zagranicznych Polski i Ukrainy.
Kraj -
Polska sprzeda Irlandii uprawnienia do emisji CO2
Republika Irlandii i Polska podpisały list intencyjny przewidujący sprzedaż Irlandii uprawnień do emisji CO2 o wartości 15 mln euro, przysługujących Polsce na mocy protokołu z Kioto - podał Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w...
Gospodarka -
Wręczono tegoroczne nagrody Nobla
Król Szwecji Karol XVI Gustaw wręczył w Sztokholmie tegoroczne nagrody Nobla - poza pokojową, przekazaną tego samego dnia w Oslo.
Życie -
Grecja: areszt tymczasowy dla policjantów w związku ze śmiercią nastolatka
Grecka prokuratura zdecydowała o aresztowaniu do czasu rozpoczęcia procesu dwóch policjantów oskarżonych w związku ze śmiercią nastolatka - podały źródła sądowe.
Świat -
Związkowcy proszą o spotkanie ws. specustawy
Związki zawodowe stoczni Gdynia i Szczecin Nowa - z wyjątkiem "Solidarności" - proszą o pilne spotkanie z przedstawicielami rządu ws. specustawy stoczniowej.
Kraj -
Zarzuty korupcyjne dla sędziego piłkarskiego
Osiem zarzutów, głównie o charakterze korupcyjnym, postawiła wrocławska prokuratura zatrzymanemu we wtorek Grzegorzowi G., sędziemu piłkarskiemu z Radomia.
Kraj -
Wieprzowina z Irlandii przez Polskę trafiła na Węgry
Część wieprzowiny sprowadzonej do Polski z Irlandii trafiła na Węgry - ustaliła Inspekcja Weterynaryjna. Chodzi o mięso, które może być skażone dioksynami. Inspekcja kontroluje też dostawy irlandzkiej wołowiny.
Gospodarka -
Obama wzywa Blagojevicha do rezygnacji ze stanowiska
Prezydent elekt USA Barack Obama wezwał gubernatora stanu Illinois, Roda Blagojevicha, do ustąpienia ze stanowiska.
Świat -
Gruzja: strzały w kierunku obserwatorów OBWE
Patrol obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) został ostrzelany w pobliżu granicy z separatystycznym regionem Gruzji, Osetią Południową. Nikt nie został ranny - podały władze i organizacja.
Świat -
Kalisz: ostrożnie z ewentualnymi zmianami w emeryturach mundurowych
Zdaniem posła Lewicy i b. szefa MSWiA Ryszarda Kalisza należy bardzo ostrożnie podchodzić do ewentualnych zmian w emeryturach dla służb mundurowych.
Kraj -
"W Poznaniu nie rozwiązano jeszcze wszystkich spornych kwestii"
Na COP 14 nie rozwiązano jeszcze kwestii spornych dotyczących m.in. Funduszu Adaptacyjnego i włączenia technologii przechwytywania i magazynowania dwutlenku węgla do Mechanizmu Czystego Rozwoju - poinformował sekretarz generalny Ramowej...
Kraj -
Prawdziwy nóż zamiast rekwizytu
Tragicznie mogła skończyć się pomyłka aktora, który w scenie samobójstwa zamiast po teatralny rekwizyt sięgnął po prawdziwy nóż. Ciężko ranny Daniel Hoevels zdołał zejść ze sceny i natychmiast trafił do szpitala - podali przedstawiciele...
Życie -
J. Kaczyński: prezydent nie powinien deklarować w Brukseli podpisania traktatu
Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w Lublinie, że prezydent nie powinien deklarować na szczycie w Brukseli, że podpisze Traktat Lizboński.
Kraj -
Sprzedaż piwa lub papierosów tylko przez kasę fiskalną
Sprzedaż choćby jednej butelki piwa lub paczki papierosów będzie wiązała się z koniecznością zainstalowania kasy fiskalnej - wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów.
Gospodarka -
Hanna Lis zawieszona w prowadzeniu "Wiadomości"
Dziennikarka Hanna Lis została bezterminowo zawieszona w prowadzeniu głównego wydania telewizyjnych "Wiadomości" - powiedziała rzeczniczka TVP Aneta Wrona.
Kraj -
"Czy polski prezydent stawia się ponad demokracją?"
Lider frakcji Zielonych w PE Daniel Cohn-Bendit pyta, czy polski prezydent stawia się ponad demokracją, nie podpisując Traktatu z Lizbony. Jego zdaniem, oznacza to powrót do czasów Stalina.
Kraj -
Platini: wierzymy w Euro-2012 w Polsce i na Ukrainie
W pełni wierzymy w Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie - powiedział prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) Michel Platini po posiedzeniu Komitetu Sterującego w Nyonie.
Świat -
USA: los koncernów samochodowych w rękach Kongresu
Kongres USA przygotowuje się do głosowania nad ustawą o ratowaniu koncernów samochodowych przed bankructwem w drodze awaryjnej pożyczki z budżetu w łącznej wysokości 15 miliardów dolarów. Nie jest jednak pewne, czy ustawa zostanie...
Gospodarka -
Laura Bush zapowiada dalszą walkę o prawa człowieka
Żona kończącego kadencję prezydenta George'a W.Busha Laura zapowiedziała, że po opuszczeniu Białego Domu będzie kontynuować walkę o prawa człowieka, szczególnie w Afganistanie i Birmie.
Świat -
Czechy: odłożono debatę ws. ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego
Na wniosek rządzącej prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) czeski Senat odłożył o miesiąc debatę w sprawie ratyfikacji Traktatu Reformującego Unię Europejską, by umożliwić senackim komisjom ponowne przeanalizowanie tego...
Świat -
Strajk na budapeszteńskim lotnisku
Na budapeszteńskim lotnisku międzynarodowym Ferihegy odwołano z powodu bezterminowego strajku 50 lotów na 248 przewidzianych na ten dzień.
Świat -
Rosja i Argentyna przeciw dominacji USA
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew i prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner podpisali w Moskwie pakiet porozumień o współpracy gospodarczej; wypowiedzieli się też przeciw globalnej dominacji USA.
Świat -
"Ukraińskie gazociągi są sprawne"
Ukraińska sieć gazowa jest całkowicie sprawna; dostawom błękitnego paliwa dla odbiorców europejskich przez rurociągi na terytorium Ukrainy nic nie grozi - oświadczyło państwowe przedsiębiorstwo gazowe Naftohaz Ukrainy.
Gospodarka -
Prezydent spotkał się z Dalajlamą XIV
Prezydent Lech Kaczyński spotkał się po południu w Warszawie z duchowym przywódcą Tybetańczyków Dalajlamą XIV. Spotkanie miało charakter prywatny i trwało pół godziny.
Kraj -
Mieszkańcy Augustowa blokowali drogę krajową nr 8
Mieszkańcy Augustowa blokowali drogę krajową nr 8 na rondzie Marconiego w Augustowie (Podlaskie). To była najdłuższa, bo aż siedmiogodzinna blokada popierająca kontynuowanie budowy obwodnicy Augustowa.
Kraj -
Prywatyzacja GPW możliwa w połowie 2009 roku
Ministerstwo Skarbu Państwa planuje w pierwszym kwartale 2009 roku, być może już w styczniu, opublikować nową strategię prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych i nie wyklucza, że do prywatyzacji tej spółki może dojść w połowie 2009 roku.
Gospodarka -
Ban Ki-moon: świat czeka na porozumienie ws. pakietu
Świat patrzy na Unię Europejską i czeka na pozytywny sygnał na temat pakietu klimatyczno-energetycznego - powiedział sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon.
Świat -
Bangladesz zniesie za tydzień stan wyjątkowy
Rząd zniesie za tydzień stan wyjątkowy w Bangladeszu - poinformował przedstawiciel władz Hossain Zillur Rahman.
Świat -
Ćwiąkalski: nie ma powodu do powoływania komisji
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski uważa, że nie ma powodu do powoływania komisji śledczej, która miałaby zbadać okoliczności uprowadzenia i tragicznej śmierci Krzysztofa Olewnika.
Kraj -
Dalsza prywatyzacja Enei i BGŻ w 2009 r.
W 2009 r. zostanie dokończona prywatyzacja Enei, Skarb Państwa zamierza też pozbyć się udziałów w BGŻ. Pozostanie natomiast większościowym akcjonariuszem PGE - poinformowała w Senacie wiceminister skarbu Joanna Szmid.
Gospodarka -
Kolejne zmiany kadrowe w mediach publicznych?
Rady nadzorcze mediów publicznych znowu zajmą się sprawami personalnymi. W sobotę w Polskim Radiu podjęta ma być próba odwołania zawieszonych od połowy listopada prezesów Krzysztofa Czabańskiego i Jerzego Targalskiego, w TVP zgłoszono...
Kraj -
Przełomowa komisja?
Rozpoczęła się awantura o powołanie kolejnej sejmowej komisji śledczej. Tym razem miałaby ona wyjaśnić głośną sprawę porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.
Kraj -
Kopacz: częściowe naprawianie służby zdrowia jest nieefektywne
Częściowe naprawianie służby zdrowia jest nieefektywne - tak minister zdrowia Ewa Kopacz odniosła się do projektu nowelizacji ustawy o zoz-ach Marka Balickiego (SdPl-Nowa Lewica) i Ludwika Dorna (niezrzesz.)
Kraj -
Na stronie prezydenta wyjaśnienia ws. stosowania weta
Na internetowej stronie Kancelarii Prezydenta umieszczono pismo wyjaśniające, czym jest prezydenckie weto i czemu jest stosowane. Napisano w nim, że weto nie jest narzędziem hamującym ani blokującym, bo zmusza posłów do "pogłębionej...
Kraj -
Pawlak: lepiej inwestować w energią odnawialną niż atomową
Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że lepiej inwestować w odnawialne źródła energii niż kupować technologie pozwalające na uruchomienie w Polsce elektrowni nuklearnych.
Gospodarka -
Sikorski i Ohryzko o strategicznych stosunkach Polski i Ukrainy
O unijnym Partnerstwie Wschodnim i strategicznych relacjach łączących Polskę i Ukrainę rozmawiali w Warszawie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski oraz ukraiński minister spraw zagranicznych Wołodymyr Ohryzko.
Kraj -
IW znalazła irlandzkie mięso dostarczone przez Duńczyków
Inspekcja Weterynaryjna ustaliła, że ponad 20 ton podejrzanej o skażenie dioksynami wieprzowiny z Irlandii, trafiło za pośrednictwem duńskiej firmy do dwóch polskich zakładów przetwórczych - poinformowało ministerstwo rolnictwa w...
Gospodarka -
Juszczenko uznany za wroga praw człowieka
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko został jednym z laureatów antynagrody "Chwast Roku", przyznawanej przeciwnikom praw człowieka przez Ukraiński Związek Helsiński.
Świat -
Dorn ma przeprosić dziennikarza za nieprawidłowe przeprosiny
Były wicepremier Ludwik Dorn ma przeprosić dziennikarza Piotra Krysiaka za to, że naruszył jego dobra osobiste poprzez zmodyfikowanie określonej przez sąd treści przeprosin, jakie opublikował w miesięczniku "Press" w ub.r. Dorn...
Kraj -
ME-2012: UEFA dostrzega postęp w przygotowaniach
Europejska Unia Piłkarska dostrzega postęp w przygotowaniach Polski i Ukrainy do organizacji mistrzostw Europy w 2012 roku - poinformował po posiedzeniu Komitetu Sterującego UEFA w Nyonie wiceprezes PZPN Adam Olkowicz.
Świat -
Havel, Wałęsa, de Klerk potępiają Wenezuelę
Byli prezydenci Czech, Polski i RPA opublikowali list otwarty, krytykujący niedostatki demokracji i łamanie praw człowieka w Wenezueli.
Świat -
Niesiołowski: nie poprzemy wniosku o komisję do sprawy Olewnika
PO nie poprze wniosku PiS o powołanie sejmowej komisji śledczej do zbadania okoliczności uprowadzenia i tragicznej śmierci Krzysztofa Olewnika; jest to politykierska zagrywka PiS-u i żerowanie na ludzkiej tragedii - powiedział w Opolu...
Kraj -
Kancelaria Prezydenta chce większych środków
Kancelaria Prezydenta chce zwiększenia swojego budżetu na 2009 rok. Chodzi o środki na ochronę niektórych obiektów prezydenckich oraz na finansowanie przyszłorocznych obchodów ważnych rocznic.
Kraj -
Udział Grupy PKP w rynku spadnie do 35 proc.
Udział Grupy PKP w rynku kolejowych przewozów pasażerskich w roku 2009 spadnie do 35 proc. Jest to spowodowane usamorządowieniem spółki PKP Przewozy Regionalne.
Gospodarka -
Pitera: "tarcza antykorupcyjna" ma wymiar profilaktyczny
Realizowany projekt tzw. tarczy antykorupcyjnej ma profilaktycznie ochraniać przed zjawiskami korupcyjnymi m.in. procedury zamówień publicznych istotnych dla bezpieczeństwa państwa - poinformowała minister ds. walki z korupcją Julia Pitera.
Kraj -
Złoty będzie się osłabiał, czy przełamie 4 zł/euro?
Złoty w środę traci kolejny dzień. Zdaniem dilerów, krajowa waluta w dalszym ciągu będzie się osłabiać i do końca tygodnia możliwe jest, że przełamie poziom 4 zł/euro. Na długu nastąpiła realizacja zysków, jednak rynek nadal podąża w...
Gospodarka -
Nieformalne spotkanie ministrów środowiska
Prezydent COP 14, polski minister środowiska Maciej Nowicki wystąpił z inicjatywą zorganizowania w czwartek wieczorem nieformalnego spotkania ministrów środowiska.
Kraj -
Ghana: będzie druga tura wyborów prezydenckich
Wybory prezydenckie w Ghanie będą rozstrzygnięte w drugiej turze, ponieważ w pierwszej, przeprowadzonej w niedzielę, żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów - ogłosiła komisja wyborcza.
Świat -
Sprawa Sawickiej do Warszawy
Sąd Apelacyjny w Gdańsku zdecydował o przekazaniu do Sądu Okręgowego w Warszawie sprawy b. posłanki Platformy Obywatelskiej Beaty Sawickiej i burmistrza Helu Mirosława W.
Kraj -
Sikorski o szczycie UE: jeśli uda się porozumieć, będzie fenomenalny sukces
Według szefa MSZ Radosława Sikorskiego, jeśli podczas szczytu UE w Brukseli 11-12 grudnia uda się osiągnąć porozumienie ws. pakietu klimatyczno-energetycznego, to byłby "fenomenalny sukces". Ale jak zastrzegł, negocjacje w tej sprawie...
Kraj -
Likwidacja Agencji Mienia Wojskowego - do końca 2010 r.
Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw o likwidacji Agencji Mienia Wojskowego i o powołaniu Agencji Uzbrojenia - podało Centrum Informacyjne Rządu. AMW ma zostać zlikwidowana do końca 2010 roku.
Kraj -
Proces ws. Nangar Khel - najwcześniej w lutym
Najwcześniej w lutym 2009 r. będzie mógł zacząć się proces polskich żołnierzy, oskarżonych o zabicie cywili w afgańskiej wiosce Nangar Khel - dowiedziała się PAP w Wojskowym Sądzie Okręgowym w Warszawie.
Kraj -
Olejniczak: ustawa kompetencyjna nie załatwi sporów
Ustawa kompetencyjna nie rozwiąże sporów między premierem a prezydentem - powiedział w Opolu przewodniczący klubu poselskiego SLD, Wojciech Olejniczak.
Kraj -
Finał siatkarskiej ligi w Serbii
Serbia będzie gospodarzem turnieju finałowego Ligi Światowej w 2009 roku - zdecydowała Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB). Jej kandydatura pokonała oferty USA i Chin.
Życie -
"Ich Troje" musi zapłacić więźniowi 70 tys. zł
Prawie 70 tys. zł muszą zapłacić liderzy zespołu "Ich Troje" - Michał Wiśniewski i Jacek Łągwa - oraz wytwórnia Universal Music Polska więźniowi Piotrowi Bogdanowiczowi za naruszenie jego praw autorskich - zdecydował ostatecznie Sąd...
Życie -
Olejniczak: komisji ws. Olewnika nie mówimy "nie"
Szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak zadeklarował, że Lewica nie mówi "nie" komisji śledczej, która miałaby zbadać okoliczności uprowadzenia i tragicznej śmierci Krzysztofa Olewnika; chciałby jednak zapoznać się z uzasadnieniem wniosku...
Kraj -
Leśnicy: o wyższości choinek naturalnych nad sztucznymi
"Zdecydowanie walczymy z obowiązującym mitem o wyższości choinki sztucznej nad naturalną, jest dokładnie odwrotnie" - powiedział w Krzysztof Chojecki z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Katowicach.
Życie -
Nie ustają zamieszki w Grecji
Kolejny dzień wielotysięcznych manifestacji w Grecji. W Atenach i Salonikach doszło do starć między grupami demonstrantów a policją. Wśród osób zatrzymanych jest jeden Polak.
Świat -
Niemcy szukają studentów do prac sezonowych
101 studentów z woj. śląskiego będzie mogło w przyszłym roku podjąć wakacyjną pracę w Niemczech. Na zgłoszenia zainteresowanych Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Katowicach czeka do 2 stycznia przyszłego roku.
Gospodarka -
"IPN czeka na odtajnienie materiałów CIA o stanie wojennym"
IPN jest bardzo zainteresowany materiałami o stanie wojennym w Polsce, które 11 grudnia ma odtajnić CIA - powiedział na konferencji prasowej w Białymstoku prezes Instytutu Janusz Kurtyka.
Kraj -
Grecki rząd: będzie pomoc dla poszkodowanych przedsiębiorstw
Grecki premier Kostas Karamanlis zobowiązał się do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom i zapowiedział pomoc finansową dla sklepów i przedsiębiorstw, które ucierpiały w ciągu pięciu dni ulicznych zamieszek.
Świat -
Eutanazja w brytyjskiej TV
Brytyjska telewizja Sky planuje wyemitować w środę film przedstawiający ostatnie chwile życia nieuleczalnie chorego mężczyzny, który zdecydował się skorzystać z pomocy przy samobójstwie. Wywołało to krytykę ze strony przeciwników eutanazji.
Życie -
Niesiołowski: dam sobie spokój z Kaczyńskim
Wicemarszałek Sejmu, polityk PO Stefan Niesiołowski raczej nie poda do sądu szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego za jego ostatnie wypowiedzi na swój temat. "Myślę, że dam sobie spokój" - powiedział Niesiołowski w środę w Opolu.
Kraj -
Monako nie urośnie
Światowy kryzys gospodarczy ma dla krajów nim dotkniętych różne nieprzyjemne konsekwencje, ale nie wymusza rezygnacji z ekspansji terytorialnej. Wyjątkiem jest Monako. Jak podaje „El Pais”, wczoraj władca tego miniaturowego...
Przegląd prasy -
Gazprom: gazociąg północny nieopłacalny bez ulg
Gazprom ostrzegł, że bez preferencji podatkowych i celnych projekt zagospodarowania gigantycznego złoża gazu ziemnego Sztokman, na Morzu Barentsa, w warunkach obecnego kryzysu finansowego i spadku cen nośników energii na rynkach...
Gospodarka -
Protest posłów PiS na ręce ambasadora Cypru
Posłowie PiS Łukasz Zbonikowski i Karol Karski wystosowali protest do ambasady Cypru w Polsce w związku z oskarżeniami formułowanymi wobec nich przez jeden z cypryjskich hoteli. Parlamentarzyści zostali oskarżeni o to, że po pijanemu...
Kraj -
Dimas: osiągniemy porozumienie ws. redukcji CO2
W piątek w Brukseli osiągniemy porozumienie i zrealizujemy cel UE 20 proc. redukcji emisji CO2 do 2020 r. - zapewnił podczas szczytu klimatycznego w Poznaniu komisarz UE ds. środowiska Stawros Dimas.
Kraj -
Polska zazdrosna z powodu relacji Niemiec i Rosji
Polska nie ukrywa zazdrości z powodu kontaktów i wzajemnego zrozumienia między Niemcami i Rosją, pisze dziennik „Wriemia Nowostiej”, komentując wtorkowe polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w Warszawie. Moskiewska...
Przegląd prasy -
Grecka tragedia
Obecna sytuacja w Atenach przypomina grecką tragedię. Konserwatywny rząd Kotasa Karamanlisa znalazł się w potrzasku; każde wyjście prowadzi do katastrofy. Na domiar złego zamieszki, które wybuchły po śmierci 15-letniego ucznia z rąk...
Świat -
Centrale związkowe do prezydenta ws. pomostówek
Trzy centrale związkowe przygotowują wspólne wystąpienie do prezydenta Lecha Kaczyńskiego dotyczące ustawy o emeryturach pomostowych, z prośbą o jej zawetowanie - poinformował przewodniczący "Solidarności" Janusz Śniadek.
Kraj -
Wybór patriarchy Moskwy i Wszechrusi - pod koniec stycznia
Sobór Pomiestny, który wybierze 16. patriarchę Moskwy i Wszechrusi, zbierze się 27 stycznia przyszłego roku, a intronizacja nowego zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej odbędzie się 1 lutego.
Świat -
Poznań: Greenpeace zszedł z dachu
Trzech działaczy Greenpeace opuściło dach poznańskiego Dworca Zachodniego, gdzie przez ponad godzinę protestowali przeciwko zmianom klimatu w związku z trwającą w Poznaniu Konferencją Klimatyczną.
Kraj -
Coraz mniej narkomanów w Rosji
Dzięki skutecznym działaniom władz w tym roku wyraźnie spadła liczba narkomanów na terenie całego kraju. Eksperci przewidują, że ten trend utrzyma się również w przyszłym roku, donosi „Komsomolskaya Prawda”.
Przegląd prasy -
Najniższy kurs funta do euro
Funt szterling jest wart zaledwie 1,14 euro - najmniej od czasu wprowadzenia wspólnej waluty europejskiej w 1999 roku.
Gospodarka -
Rozwój rosyjskiego GPS
Coraz szybciej rozwija się system monitoringu satelitarnego GLONASS. Można już z niego korzystać na całym terytorium dwóch rosyjskich obwodów – moskiewskiego i leningradzkiego, donosi „Rossyskaja Gazieta”.
Przegląd prasy -
Pocisk artyleryjski na terenie UW
Saperzy usunęli pozostałości z II wojny światowej m.in. granaty, pocisk artyleryjski oraz amunicję z 1939 r., które znaleziono na terenie Uniwersytetu Warszawskiego (UW). Nie ma już zagrożenia - poinformował kanclerz UW Jerzy Pieszczurykow.
Kraj -
Obama dystansuje się od skandalu w rodzinnym mieście
Barack Obama robi co może, by zdystansować się od spektakularnej afery, która rozgrywa się w jego rodzinnym mieście. Prezydent elekt odmówił komentarzy na temat oskarżeń pod adresem gubernatora Illinois Roda Blagojevicha, donosi...
Przegląd prasy -
Braun nie musi przepraszać Wałęsy za film o TW "Bolek"
Reżyser Grzegorz Braun nie musi przepraszać b. prezydenta Lecha Wałęsy za swój film pt. "Plusy dodatnie, plusy ujemne", który stawia tezę, że w latach 70. Wałęsa był agentem SB o pseudonimie "Bolek" - orzekł stołeczny sąd okręgowy.
Kraj -
Zmiana klimatu: walka o planetę
Poznań może stać się powszechnie znany jako miasto, w którym uratowano ziemię, ale może też zostać zapamiętany jako miejsce, w którym skazano ją na katastrofę, pisze brytyjski dziennik „Independent”.
Przegląd prasy -
PiS chce komisji śledczej ws. śmierci Olewnika
Klub Prawa i Sprawiedliwości złoży wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej do zbadania okoliczności uprowadzenia i tragicznej śmierci Krzysztofa Olewnika.
Kraj -
Kryzys pomoże Rosji
Zdaniem rosyjskich ekspertów obecne problemy gospodarcze Rosji pomogą jej w przyszłości szybciej się rozwijać. Dzięki kryzysowi państwo będzie mogło się uniezależnić od surowców naturalnych, piszą „Wiedomosti”.
Przegląd prasy -
Dalajlama XIV honorowym obywatelem Wrocławia
Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV odebrał tytuł honorowego obywatela Wrocławia. Świat i Wrocław podziwiają Dalajlamę XIV, który bez przemocy zabiega o wolność Tybetu - podkreślił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Kraj -
Merkel wychodzi Polsce naprzeciw
Niemiecka prasa pisze, że kanclerz Niemiec Angela Merkel wykazała zrozumienie dla polskich postulatów w sprawie unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego. Komentując wtorkowe polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w Warszawie...
Przegląd prasy -
Nowe znaki na polskich drogach
Nowe znaki drogowe, np. informujące o długości tuneli czy o fotoradarach, pojawią się na polskich drogach. We wtorek weszło w życie rozporządzenie ministra infrastruktury oraz MSWiA w tej sprawie.
Życie -
Tragiczne prognozy Banku Światowego
Światowa gospodarka jest na krawędzi wyjątkowej globalnej recesji, stwierdził Bank Światowy w ostatniej prognozie finansowej. To najpoważniejszy kryzys od dziesięcioleci, porównywalny jedynie z Wielką Depresją z lat 30., pisze...
Przegląd prasy -
10 grudnia 2008
Czy kryzys finansowy jest poważniejszy niż przypuszczaliśmy, czy Obama jest wplątany w aferę korupcyjną w stanie Illinois, czy rosyjski system monitoringu satelitarnego wyprze GPS i podbije świat – o tym m.in. piszą zagraniczne...
Przegląd prasy -
Strajk powszechny w Grecji
Podczas środowych wielotysięcznych manifestacji w Atenach doszło do starć między grupami młodych demonstrantów a policją.
Świat -
Wrocław: ewakuacja po znalezieniu niewybuchu
Zakończyła się unieszkodliwianie niewybuchu z czasów II wojny światowej, który znaleziono w centrum Wrocławia. Na czas akcji ewakuowano blisko dwa tysiące osób.
Kraj -
Projekt Stadionu Narodowego już gotowy
W trzystu segregatorach mieści się projekt wykonawczy Stadionu Narodowego w Warszawie, który konsorcjum JSK Architekci-GMP-SBP przekazało spółce Narodowe Centrum Sportu.
Życie -
Grecja: nastolatek zginął od rykoszetu
Nastolatek, którego śmierć wywołała w Grecji falę protestów i zamieszek, zginął od rykoszetu, a nie od bezpośredniego trafienia - poinformował adwokat broniący oskarżonych o śmierć chłopca policjantów, powołując się na ekspertyzę...
Świat -
Przedsiębiorcy nieświadomi ryzyka podatkowego
Ponad 65 proc. polskich przedsiębiorców uważa, że ryzyko podatkowe w ich firmie jest niskie lub średnie - wynika z raportu przedstawionego przez ekspertów firmy doradczej Deloitte.
Gospodarka -
Rosja przestrzega Zachód
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył, że Stanom Zjednoczonym i innym krajom zachodnim nie wolno wtrącać się do państw poradzieckich.
Świat -
PŻM chce zatrudnić stoczniowców
Polska Żegluga Morska (PŻM) chce zatrudnić stoczniowców, którzy skorzystają z programu dobrowolnych odejść z pracy. Armator oferuje im kilkadziesiąt miejsc pracy - poinformował doradca dyrektora naczelnego PŻM Krzysztof Gogol.
Gospodarka -
Skażona wołowina nie będzie wycofana ze sprzedaży
Nie ma potrzeby wycofywania ze sprzedaży skażonej dioksynami wołowiny - postanowiła agencja odpowiedzialna za bezpieczeństwo żywności (FSAI). Jak donoszą irlandzkie media, stopień skażenia dioksynami uznany został za "niski".
Gospodarka -
Ławrow za konstruktywną współpracą z Polską
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow wyraził przekonanie, że chociaż Rosja i Polska mają różne podejścia do niektórych problemów, to nie powinno to przeszkadzać w konstruktywnej współpracy.
Świat -
"Koniec kryzysu politycznego"
Kryzys polityczny na Ukrainie dobiegł końca i jest nadzieja, że państwo w końcu zadziała - oświadczyła premier Julia Tymoszenko, komentując ogłoszone dzień wcześniej powstanie nowej koalicji w ukraińskim parlamencie.
Świat -
Północne Włochy pod śniegiem
700 kilometrów autostrad zostało zasypanych rano śniegiem w Piemoncie, Ligurii i Lombardii na północy Włoch. W wielu rejonach ruch samochodowy został poważnie utrudniony.
Życie -
"Merkel wychodzi Polsce naprzeciw"
Niemiecka prasa pisze, że kanclerz Niemiec Angela Merkel wykazała zrozumienie dla polskich postulatów w sprawie unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego.
Świat -
Protest przeciwko łamaniu praw człowieka w Pekinie
W centrum Pekinu przed budynkiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, około 40 osób demonstrowało przeciwko łamaniu praw człowieka w Chinach.
Świat -
PKO BP negocjuje kupno AIG Banku i AIG Credit
Bank PKO BP złożył pod koniec listopada ofertę kupna 99,92 proc. akcji AIG Bank Polska i 100 proc. akcji spółki AIG Credit. W tej chwili jest w trakcie negocjacji, bez prawa wyłączności - poinformował PKO BP w komunikacie.
Gospodarka -
Będzie wsparcie dla przemysłu motoryzacyjnego
Biały Dom i demokratyczni kongresmani osiągnęli wstępne porozumienie dotyczące zasad pomocy finansowej dla amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego - poinformowali przedstawiciele władz USA.
Gospodarka -
Czarna historia Illinois
Zarzuty o korupcję postawione przez amerykańskie Federalne Biuro Śledczego (FBI) gubernatorowi stanu Illinois Rodovi Blagojevichowi po raz kolejny przypomniały Amerykanom czarną historię tego stanu.
Świat -
2008-12-10
Ile Marek Borowski wydaje na PR, jak PO rośnie poparcie, ile osób chce zabrać na szczyt UE prezydent Lech Kaczyński, gdzie Polacy uciekają przed świętami – o tym piszą środowe gazety.
Przegląd prasy -
Najcenniejsze polskie marki
Orlen, PKO BP, TP SA, PZU i Bank Pekao to najcenniejsze polskie marki - wynika z rankingu "Rzeczpospolitej". Zestawienie opiera się na danych finansowych i opinii konsumentów.
Przegląd prasy -
Zabrać prawo jazdy za niepłacenie alimentów
Gminy coraz częściej składają wnioski o odebranie prawa jazdy rodzicom zalegającym z alimentami. To jedna z metod wyegzekwowania od nich środków, jakie uzyskały ich dzieci w formie zaliczki alimentacyjnej - informuje "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
Święta w ciepłych krajach
Niektórzy Polacy zamiast Wigilii z rodziną wybierają wyjazd do Egiptu, na Kubę czy Teneryfę. Według wyjeżdżających, to nie pogarda dla tradycji, ale rodzaj prezentu świątecznego - pisze "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Polacy zapłacą, by leczyć się nowocześniej
Większość Polaków skłonna byłaby dopłacić, by móc leczyć się nowocześniej. 54 proc. deklaruje, że chętniej wybrałoby zabieg z wykorzystaniem najnowszej aparatury i metod niż zabieg nieodpłatny. Wyniki badań dla Grupy Roboczej na rzecz...
Przegląd prasy -
20 osób poleci z prezydentem na szczyt UE?
Strona rządowa ma wątpliwości co do liczebności reprezentacji Pałacu Prezydenckiego na szczyt UE w Brukseli. W piśmie przesłanym kancelarii premiera podano, że z Lechem Kaczyńskim wybiera się ponad 20 osób, donosi "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
PO ma 52 proc. poparcia
52 proc. poparcia ma początku grudnia Platforma Obywatelska. To wzrost o 4 pkt proc. w porównaniu z sondażem sprzed dwóch tygodni - wynika z badania PBS DGA dla "Gazety Wyborczej".
Przegląd prasy -
CIA odtajni dokumenty nt. stanu wojennego
11 grudnia CIA ma odtajnić 1100 stron dokumentów dotyczących stanu wojennego w Polsce. Wszystkie dostarczył Amerykanom pułkownik Ryszard Kukliński - informuje "Dziennik".
Przegląd prasy -
Miliard dzięki offsetowi
Dzięki offsetowi do polskich firm zbrojeniowych trafią nowe, kosztowne technologie. Wartość umów, które rząd podpisze jeszcze w tym roku, sięga miliarda złotych - informuje "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Borowski wydaje za dużo pieniędzy?
Na ostatnim konwencie SdPl kilku szefów wojewódzkich struktur zarzuciło Markowi Borowskiemu, że wydaje za dużo pieniędzy na PR partii i wynagrodzenia dla swoich pracowników - donosi "Dziennik".
Przegląd prasy -
Graczyk: nie dawałem pieniędzy Wałęsie
Nie dawałem pieniędzy Lechowi Wałęsie - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" były kapitan SB Edward Graczyk. Zapewnia też, że nie nadał mu pseudonimu "Bolek".
Przegląd prasy -
Zabrać prawo jazdy za niepłacenie alimentów
Gminy coraz częściej składają wnioski o odebranie prawa jazdy rodzicom zalegającym z alimentami. To jedna z metod wyegzekwowania od nich środków, jakie uzyskały ich dzieci w formie zaliczki alimentacyjnej - informuje "Gazeta Prawna".
Kraj -
20 osób poleci z prezydentem na szczyt UE?
Strona rządowa ma wątpliwości co do liczebności reprezentacji Pałacu Prezydenckiego na szczyt UE w Brukseli. W piśmie przesłanym kancelarii premiera podano, że z Lechem Kaczyńskim wybiera się ponad 20 osób, donosi "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
52 proc. poparcia dla PO
52 proc. poparcia ma początku grudnia Platforma Obywatelska. To wzrost o 4 pkt proc. w porównaniu z sondażem sprzed dwóch tygodni - wynika z badania PBS DGA dla "Gazety Wyborczej".
Kraj -
CIA odtajni dokumenty nt. stanu wojennego
11 grudnia CIA ma odtajnić 1100 stron dokumentów dotyczących stanu wojennego w Polsce. Wszystkie dostarczył Amerykanom pułkownik Ryszard Kukliński - informuje "Dziennik".
Kraj -
Graczyk: nie dawałem pieniędzy Wałęsie
Nie dawałem pieniędzy Lechowi Wałęsie - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" były kapitan SB Edward Graczyk. Zapewnia też, że nie nadał mu pseudonimu "Bolek".
Kraj -
Najcenniejsze polskie marki
Orlen, PKO BP, TP SA, PZU i Bank Pekao to najcenniejsze polskie marki - wynika z rankingu "Rzeczpospolitej". Zestawienie opiera się na danych finansowych i opinii konsumentów.
Gospodarka -
Miliard dzięki offsetowi
Dzięki offsetowi do polskich firm zbrojeniowych trafią nowe, kosztowne technologie. Wartość umów, które rząd podpisze jeszcze w tym roku, sięga miliarda złotych - informuje "Rzeczpospolita".
Gospodarka -
Koalicja przetrwania
Jeżeli informacje o odrodzeniu dawnej Pomarańczowej Koalicji (partii Wiktora Juszczenki, Julii Tymoszenko i Wołdymyra Łytwyna ) są prawdziwe, a na razie dementują je niektórzy działacze partii prezydenta Juszczenki, oznacza to jedno -...
ŚwiatGrzegorz Ślubowski -
Grecja: kolejna niespokojna noc
Przez czwartą noc z rzędu młodzi, zamaskowani ludzie uczestniczyli w zamieszkach na ulicach miast Grecji.
Świat