11 grudnia 2008
-
"Wszystkie cele Polski osiągnięte"
Polska osiągnęła na szczycie w Brukseli wszystkie cele ws. pakietu klimatycznego - powiedział szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz.
Świat -
COP 14: zakończyło się nieformalne spotkanie ministrów
Na poznańskim szczycie klimatycznym COP 14 odbyło się nieformalne spotkanie ministrów środowiska z całego świata. Rozmawiano m.in. o długoterminowej wizji walki ze zmianami klimatu.
Kraj -
Stan klęski żywiołowej w Rzymie
Stan klęski żywiołowej został ogłoszony w Rzymie przez władze w rezultacie wielogodzinnych gwałtownych burz i ulewnych opadów, które niemal całkowicie sparaliżowały tego dnia miasto i wywołały liczne podtopienia.
Życie -
Polski robotnik zginął w tarenckiej hucie
Polski robotnik zginął w nocy ze środy na czwartek w wypadku w hucie Ilva w Tarencie na południu Włoch.
Świat -
Pipes: Jaruzelski chciał interwencji ZSRR
Generał Wojciech Jaruzelski chciał sowieckiej interwencji wojskowej w wypadku, gdyby wprowadzony 13 grudnia 1981 r. stan wojenny nie doprowadził do opanowania sytuacji w Polsce - powiedział emerytowany profesor Uniwersytetu Harvarda...
Świat -
Wstępna akceptacja wniosków ws. traktatu
Żaden kraj nie sprzeciwił się zaproponowanym przez francuskie przewodnictwo propozycjom wniosków końcowych dotyczących Traktatu z Lizbony, przewidującym m.in. utrzymanie zasady: jeden kraj, jeden komisarz - powiedziały źródła francuskie...
Świat -
UniCredit musi zapłacić 300 mln zł
300 mln zł musi zapłacić UniCredit za odstąpienie od umowy z Ministerstwem Skarbu Państwa w sprawie kupna akcji banku Pekao SA - powiedział rzecznik MSP Maciej Wewiór.
Gospodarka -
Sarkozy upomniał L.Kaczyńskiego
Kwestia Traktatu Lizbońskiego stała się powodem zdecydowanej wymiany zdań na szczycie UE między Lechem Kaczyńskim a prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym, który miał apelować, by polski prezydent "nie krył się za plecami Irlandii".
Świat -
Polsce grozi gwałtowne wstrzymanie kredytowania
Polsce grozi gwałtownie, nie mające uzasadnienia w realnej sytuacji gospodarczej zahamowanie akcji kredytowej - uważa prezes firmy doradczej Capital Strategy Stefan Kawalec.
Gospodarka -
Trzy ostatnie F-16 są już w Polsce
Trzy ostatnie z 48 zakupionych przez Polskę samolotów F-16 dotarły do Polski - poinformował rzecznik sił powietrznych ppłk Wiesław Grzegorzewski.
Kraj -
Kim Dzong Il miał wylew
Lider Korei Północnej Kim Dzong Il miał wylew krwi do mózgu; teraz ma się lepiej - powiedział Francois-Xavier Roux, francuski neurochirurg, który leczył Kima.
Świat -
Ogłoszono nominacje do Złotych Globów
"Vicky Cristina Barcelona" Woody'ego Allena, "Tajne przez poufne" braci Coen i "Mamma Mia!" Phyllidy Lloyd to niektóre z filmów nominowanych do Złotych Globów za rok 2008.
Życie -
Klaus: prawo odrzucenia traktatu jest istotą UE
Eurosceptyczny prezydent Czech Vaclav Klaus oświadczył w Bukareszcie, że prawo do przyjęcia lub odrzucenia Traktatu Lizbońskiego stanowi istotę Unii Europejskiej.
Świat -
5 tys. osób na wykładzie Dalajlamy
Blisko 5 tysięcy osób przyszło do hali Torwaru, by wysłuchać Dalajlamy. Duchowy i polityczny przywódca Tybetańczyków wystąpił z wykładem "Odpowiedzialność powszechna we współczesnym świecie".
Kraj -
Zmiany w policji po zawieszeniu poboru
Policja przygotowuje się do zmian, które dotkną ją w związku z zawieszeniem powszechnego poboru; zniknie wówczas bowiem równoznaczna ze spełnianiem obowiązku zasadniczej służby wojskowej służba w uzbrojonych formacjach niewchodzących w...
Kraj -
Konsultacje Rosja-USA ws. tarczy w przyszłym tygodniu
Rosyjsko-amerykańskie konsultacje w sprawie tarczy antyrakietowej odbędą się w przyszłym tygodniu w Moskwie - poinformował rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow.
Świat -
Miedwiediew nie wyklucza Rosji w OPEC
Rosja nie wyklucza przyłączenia się do Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i zredukowania produkcji ropy - oświadczył prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.
Gospodarka -
PiS chce uchwały ws. par homoseksualnych
Posłowie PiS chcą, aby Sejm przyjął uchwałę, która będzie zawierać sprzeciw wobec wkraczania instytucji Unii Europejskiej w takie kompetencje państw członkowskich jak uznawanie par homoseksualnych.
Kraj -
Klich: szefowie SWW i SKW dokończą weryfikację WSI
Szefowie Służb Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego zajmą się weryfikacją byłych żołnierzy WSI - poinformował szef MON Bogdan Klich.
Kraj -
Rada Warszawy przyjęła budżet na 2009 r.
Rada Warszawy przyjęła uchwałę budżetową miasta na 2009 rok. Deficyt stolicy wyniesie ponad 2,3 mld zł. Znaczna część zadłużenia, jak również inwestycji, będzie finansowana z kredytów oraz emisji obligacji.
Gospodarka -
Zmarła Zofia Jaremowa
W wieku 89 lat zmarła Zofia Jaremowa - wybitna artystka teatru, reżyserka i scenografka, współzałożycielka i wieloletnia dyrektorka Teatru Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie - poinformowała dyrekcja placówki.
Życie -
Pływackie ME - rekord Franceski Segat
Włoszka Francesca Segat pobiła rekord Europy na dystansie 200 m stylem zmiennym w 2.07,03 w rozgrywanych w Rijece pływackich mistrzostwach kontynentu na krótkim basenie.
Życie -
Tom Daschle ministrem zdrowia w gabinecie Obamy
Prezydent-elekt Barack Obama mianował byłego senatora Toma Daschle ministrem zdrowia w swoim przyszłym gabinecie i szefem zespołu ds. reformy ochrony zdrowia w USA.
Świat -
Nowak o "bardzo miłym" geście prezydenta
To bardzo miły gest prezydenta - powiedział po południu szef gabinetu premiera Sławomir Nowak, komentując wspólną podróż Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska na unijny szczyt w Brukseli.
Kraj -
Założyciel organizacji Lashkar-e-Taiba - zatrzymany
Założyciel organizacji Lashkar-e-Taiba, którą Indie obwiniają o dokonanie krwawych zamachów w Bombaju, został zatrzymany w swym domu we wschodnim Pakistanie - poinformował jego rzecznik.
Świat -
Moralność Temidy
Włodzimierz Olewnik, ojciec porwanego i brutalnie zamordowanego Krzysztofa Olewnika, który być może przeżyłby, gdyby nie nieudolność (czy tylko?) organów ścigania, sam stał się podejrzanym.
Kraj -
Rekord Europy na 50 m st. klasycznym
Rosjanka Walentina Artemiewa wynikiem 29,77 ustanowiła rekord Europy na dystansie 50 m st. klasycznym podczas rozgrywanych w Rijece pływackich mistrzostw Europy na krótkim basenie.
Życie -
Janukowycz grozi protestami społecznymi
Przywódca opozycyjnej prorosyjskiej Partii Regionów Ukrainy Wiktor Janukowycz dał nowej koalicji parlamentarnej 100 dni na uporządkowanie sytuacji w państwie i zagroził, że w przeciwnym razie Ukrainę czekają protesty społeczne.
Świat -
Pływackie ME: rekord świata na 50 m. st. dowolnym
Francuz Amaury Leveaux wynikiem 20,48 ustanowił rekord świata na 50 m st. dowolnym podczas rozgrywanych w Rijece pływackich mistrzostw Europy na krótkim basenie.
Życie -
Zewnętrzne oględziny wraku "Rozgwiazdy"
Płetwonurkowie przeprowadzili zewnętrzne oględziny zatopionej pogłębiarki "Rozwiazda". Na piątek planowane jest wejście do wnętrza wraku - poinformował Piotr Hinz z zarządu gdańskiego Przedsiębiorstwa Robót Podwodnych i Czerpalnych (PRCiP).
Kraj -
RPA wstrzymuje import mięsa z Unii Europejskiej
W reakcji na skażone dioksynami mięso z Irlandii Afryka Południowa wstrzymała wszelki import mięsa i produktów mlecznych z Unii Europejskiej - poinformowało ministerstwo rolnictwa RPA.
Gospodarka -
Szałek: Ziobro polecił mi zebrać materiały nt. śledztwa ws. afery węglowej
B. prokurator krajowy Tomasz Szałek zeznał przed komisją śledczą badającą okoliczności śmierci Barbary Blidy, iż dwa dni przed próbą jej zatrzymania ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro polecił mu zebrać materiały m.in. nt....
Kraj -
Toruń: astronomowie przeciw odwołaniu szefa wydziału
Rada Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK opowiedziała się za pozostaniem prof. Andrzeja Kusa na stanowisku szefa Centrum Astronomii. Naukowiec przyznał się do wieloletnich kontaktów z SB w latach 70. i 80.
Kraj -
Prezydent o spotkaniu z Dalajlamą
Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo prosiło o prywatny charakter jego czwartkowego spotkania z duchowym i politycznym przywódcą Tybetu Dalajlamą XIV.
Kraj -
Miller chce unieważnienia uchwały ws. raportu komisji Rywina
Były premier Leszek Miller poinformował, że zwrócił się do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego o podjęcie działań na rzecz unieważnienia uchwały Sejmu dotyczącej raportu komisji śledczej, która badała aferę Rywina.
Kraj -
Szansa na powrót niektórych byłych członków SKOZK
Powołanie konsultantów merytorycznych to pomysł na ponowne włączenie do prac Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) tych osób, które w lipcu tego roku utraciły w nim członkostwo z powodu nie złożenia oświadczeń lustracyjnych.
Kraj -
Prezydent stolicy spotkała się z Dalajlamą
Około 45 minut trwało spotkanie prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz i Dalajlamy XIV, w czasie którego poruszano kwestie dotyczące sytuacji społecznej i gospodarczej w Polsce, Chinach i Tybecie.
Kraj -
Samobójczy zamach w Iraku, 55 zabitych
Co najmniej 55 osób zginęło w samobójczym zamachu bombowym w kurdyjskiej restauracji koło Kirkuku, na północnym wschodzie Iraku - podała policja w Kirkuku.
Świat -
Irlandia ma powtórzyć referendum najpóźniej do jesieni 2009 r.
Irlandia ma znaleźć takie rozwiązanie, by Traktat z Lizbony mógł zostać przyjęty do czasu zakończenia mandatu obecnej Komisji Europejskiej (KE) jesienią 2009 roku - wynika z projektu dokumentu, który będzie podstawą dyskusji na...
Świat -
MKOl zdyskwalifikował Seroczyńskiego
Adam Seroczyński z powodu stosowania dopingu został zdyskwalifikowany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) i pozbawiony czwartego miejsca w kajakowym wyścigu K2 na 1000 m w sierpniowych igrzyskach w Pekinie. Ponadto zdecydowano...
Życie -
Kulisy sierpniowej katastrofy kolejowej w Czechach
Wiele nieprawidłowości popełnionych podczas przebudowy wiaduktu pod Ostrawą mogło przyczynić się do katastrofy kolejowej, w której 8 sierpnia tego roku zginęło osiem osób, w tym dwie Polki, a blisko 70 pasażerów zostało rannych.
Świat -
Związkowcy zapowiadają kolejną pikietę pod Sejmem
Około tysiąca związkowców ma wziąć udział w zaplanowanej na środę manifestacji przed Sejmem - powiedział wiceprzewodniczący organizującego pikietę Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski.
Kraj -
Obrońca Kiszczaka: nie składaliśmy apelacji
Nie składaliśmy apelacji w sprawie gen. Czesława Kiszczaka - mówi mec. Grzegorz Majewski, obrońca b. szefa MSW, oskarżonego o przyczynienie się do śmierci 9 górników kopalni "Wujek" w 1981 r.
Kraj -
Makabryczna zbrodnia moskiewskich neonazistów
Neonaziści ścięli głowę obywatelowi Tadżykistanu i podrzucili ją do siedziby władz jednego z podmoskiewskich miast. O swoim czynie zawiadomili Moskiewskie Biuro Praw Człowieka, walczące przeciwko zalewającej Rosję ksenofobii.
Świat -
Włochy: groźba paraliżu w związku ze strajkiem generalnym
Poważny paraliż komunikacji, szkół, wielu służb i instytucji oraz gałęzi gospodarki grozi Włochom w piątek z powodu strajku generalnego, ogłoszonego przez największą lewicową centralę związkową Cgil.
Świat -
Estonia: wybory przez telefon komórkowy
Parlament Estonii przyjął poprawkę do ordynacji wyborczej, dzięki której w kraju tym jako pierwszym na świecie będzie można głosować w wyborach przez telefon komórkowy.
Świat -
Kredyty we frankach będą tańsze, o ile nie osłabnie złoty
Jeżeli złoty nie osłabi się wobec szwajcarskiej waluty, to raty kredytów zaciągniętych we frankach powinny się zmniejszyć - powiedział dyrektor w Związku Banków Polskich dr hab. Remigiusz Kaszubski.
Gospodarka -
Zamknięto biura organizacji związanej z terrorystami z Bombaju
Władze Pakistanu poinformowały, że służby bezpieczeństwa zamknęły dziewięć biur organizacji charytatywnej, powiązanej z grupą bojowników podejrzaną o przeprowadzenie ataków terrorystycznych w Bombaju.
Świat -
RPA ogłosiło stan klęski przy granicy z Zimbabwe
Władze RPA ogłosiły stan klęski w dotkniętym przez epidemię cholery regionie przy granicy z Zimbabwe.
Świat -
Szczątki z Kwidzyna to wielcy mistrzowie krzyżaccy
Badania naukowców pozwalają stwierdzić, że na 95-96 proc. szczątki znalezione w Katedrze w Kwidzynie należą do wielkich mistrzów krzyżackich. Sesja, na której ogłoszono wyniki, odbywa się w Kwidzynie.
Życie -
Portugalia gotowa przyjąć więźniów z Guantanamo
Portugalia jest gotowa udzielić azylu więźniom z Guantanamo, którzy nie mogą wrócić do swoich krajów - poinformował minister spraw zagranicznych Portugalii Luis Amado w liście do unijnych szefów dyplomacji.
Świat -
Majdan i Świerczewski ponownie przesłuchiwani
Podejrzani o napaść na policjantów piłkarze Polonii Warszawa Radosław Majdan i Piotr Świerczewski oraz były gracz Pogoni Szczecin Jarosław Chwastek są ponownie przesłuchiwani przez prokuraturę w Koszalinie (Zachodniopomorskie).
Życie -
Irak: od lutego Amerykanie zaczną przekazywać więźniów
Siły amerykańskie w Iraku zaczną przekazywać swoich więźniów władzom tego kraju 1 lutego 2009 r. - zapowiedział przedstawiciel władz amerykańskich w komunikacie.
Świat -
Dramatyczny apel premiera Tuvalu: mamy prawo do istnienia
Tuvalu jako naród ma prawo do istnienia, to jest nasze podstawowe prawo ludzkie; nie możemy zatonąć pod ciężarem problemów, powodowanych przez duże, uprzemysłowione kraje - mówił na Konferencji Klimatycznej w Poznaniu premier Tuvalu...
Kraj -
Projekt ustawy bioetycznej
Prawna ochrona embrionów ludzkich, zakaz handlu i nieodpłatnego przekazywania innym osobom zarodków i gamet, zapłodnienia in vitro w szczególnych przypadkach także dla samotnych kobiet - to założenia projektu ustawy bioetycznej.
Kraj -
Wałęsa na szczycie laureatów Pokojowej Nagrody Nobla
W Paryżu rozpoczął się trzydniowy szczyt laureatów Pokojowej Nagrody Nobla poświęcony obronie praw człowieka, z udziałem Lecha Wałęsy.
Świat -
Grecja: Polak zostanie w areszcie do rozprawy
Polak zatrzymany we wtorek w Atenach w czasie antyrządowych zamieszek zostanie w areszcie do czasu rozprawy - powiedział sekretarz prasowy ambasady RP w Atenach Sławomir Misiak.
Świat -
Berlusconi chwali się zegarkiem z Obamą
Premier Włoch Silvio Berlusconi zabrał na szczyt Unii Europejskiej w Brukseli zegarek z wizerunkiem amerykańskiego prezydenta-elekta Baracka Obamy na cyferblacie. Szef rządu pochwalił się nim włoskim dziennikarzom.
Życie -
Al Gore odebrał tytuł doktora honoris causa UAM
Były wiceprezydent USA, Albert Arnold Gore odebrał w Poznaniu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Gore dziękując za zaszczyt podkreślił wagę trwającej w Poznaniu Konferencji Klimatycznej.
Kraj -
Protest pielęgniarek w szpitalu w Lubartowie
Kilkadziesiąt pielęgniarek w szpitalu w Lubartowie (Lubelskie) nie przyszło do pracy; wzięły urlopy na żądanie lub zwolnienia lekarskie. Domagają się podwyżek płac.
Kraj -
Prezydent i premier razem do Brukseli
Prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk razem odlecieli przed godz. 14 samolotem specjalnym z Poznania do Brukseli na szczyt UE.
Kraj -
Szwecja: 28 mld koron dla przemysłu motoryzacyjnego
Rząd Szwecji ogłosił utworzenie funduszu pomocy krajowym producentom samochodów w wysokości 28 miliardów koron (3,4 miliarda dolarów lub 2,65 miliarda euro).
Gospodarka -
Tajlandia: wybór nowego premiera - w poniedziałek
Tajlandzcy deputowani wybiorą nowego premiera w poniedziałek po tym jak król przyjmie dekret wzywający parlament na nadzwyczajną sesję - poinformował przewodniczący niższej izby parlamentu.
Świat -
Rosja: wycofamy praktycznie wszystkie czołgi z Kaliningradu
Od początku 2008 roku Rosja wycofuje z graniczącego z Polską obwodu kaliningradzkiego zbędne uzbrojenie i sprzęt wojskowy, w tym czołgi - ujawnił szef Sztabu Generalnego rosyjskich sił zbrojnych generał Nikołaj Makarow.
Świat -
"Będzie zgoda na utrzymanie zasady jeden kraj - jeden komisarz"
Według szefa UKIE Mikołaja Dowgielewicza na szczycie UE przywódcy zgodzą się na utrzymanie zasady, by każdy kraj Unii Europejskiej miał swego przedstawiciela w Komisji Europejskiej, o co prosi Irlandia, by móc powtórzyć referendum ws....
Świat -
Jest projekt modernizacji Stadionu Śląskiego
43 tys. metrów kwadratowych powierzchni będzie miał dach Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Aspirujący do organizacji meczów piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r. obiekt po przebudowie zmieści 55 tys. widzów.
Życie -
Polityczne pyskówki
Poziom publicznej debaty w Polsce zaczyna spadać poniżej przysłowiowego dna. Jej symbolem są procesy sądowe, które chcą sobie nawzajem wytaczać prezydent Lech Kaczyński i poseł Platformy Obywatelskiej Janusz Palikot.
Kraj -
Kopalnia Konin żąda od ekologów 250 tys. zł
Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" SA (KWB) w Kleczewie skierowała do Greenpeace Polska przedsądowe wezwanie o zapłatę 250 tys. zł za straty poniesione w wyniku protestu ekologów w odkrywce węgla Jóźwin II B (Wielkopolska).
Kraj -
Polskie Radio wycofało pozew przeciwko ministrowi skarbu
Polskie Radio wycofało pozew przeciwko ministrowi skarbu w sprawie o ochronę dóbr osobistych spółki - poinformowano w biurze prasowym sądu.
Kraj -
Salute! Włochy największym producentem wina na świecie
Włochy pobiły Francję i po raz pierwszy od 10 lat zostały największym producentem wina na świecie. Zawdzięczają to wyjątkowo sprzyjającej aurze tego lata, donosi „Guardian”.
Przegląd prasy -
Byki i piłka, czyli jak Chińczycy widzą Hiszpanię
Hiszpania w ostatnich latach walczy o uwolnienie się od wizerunku kraju kojarzonego głównie z zabijaniem byków i piłką nożną. Stereotypy są jednak trudne do przezwyciężenia, nawet w państwach tak odległych od Półwyspu Iberyjskiego jak...
Przegląd prasy -
Nasza Klasa gwiazdą w Google
Po przeanalizowaniu miliardów haseł wpisywanych przez internautów z całego świata, Google sporządził raport, który pokazuje w jak niespodziewany sposób działają umysły użytkowników sieci, pisze „Independent”. Dziennik jest...
Przegląd prasy -
Owocny szczyt rosyjsko-argentyński
Wczoraj w rosyjskiej stolicy odbyły się rozmowy prezydenta Miedwiediewa z prezydent Argentyny Cristiną Kirchner. Jak zapewniają przedstawiciele obu stron rozmowy zaowocują głębszą współpracą gospodarczą, donosi „Izwestia”.
Przegląd prasy -
Błędy lekarskie
Lekarze rodzinni popełniają 600 błędów dziennie. Jeden na pięć takich błędów zagraża zdrowiu pacjentów, alarmuje „Independent”.
Przegląd prasy -
Dalajlama: nasz dialog z Chinami w martwym punkcie
Nasz dialog ze stroną chińską jest w martwym punkcie - ocenił duchowy i polityczny przywódca Tybetu Dalajlama XIV podczas spotkania z sejmową Komisją Spraw Zagranicznych.
Kraj -
Nowe samoloty rządowe za kilkanaście tygodni?
Poseł PO Paweł Graś poinformował, że MON, na prośbę premiera Donalda Tuska, bada możliwość zakupu niewielkich samolotów rządowych z pominięciem długotrwałych procedur przetargowych.
Kraj -
Gazprom znów inwestuje
Gazprom rozpoczął budowę gazociągu z Półwyspu Jamalskiego. Jest to ważny krok w kierunku stworzenia nowoczesnego systemu przesyłu gazu, piszą „Wiedomosti”.
Przegląd prasy -
Skandal w Illinois testem dla ekipy Obamy
Afera z aresztowanym pod zarzutem korupcji gubernatorem Illinois, Rodem Blagojevichem, pokarze jak ekipa Obamy radzi sobie w trudnej sytuacji, pisze „New York Times”.
Przegląd prasy -
Polska chce dalszych ustępstw Francji ws. pakietu klimatycznego
Na kilka godzin przed unijnym szczytem, na którym przywódcy mają porozumieć się w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego, Polska domaga się dalszych ustępstw ze strony francuskiego przewodnictwa UE, a najnowszą propozycję kompromisu...
Świat -
NATO nie jest potrzebne Rosji
Według „Niezawisimej Gaziety” specjalna rada Rosja – NATO jest nieefektywna. Współpraca układa się źle głównie z winy krajów zachodnich, podkreśla gazeta.
Przegląd prasy -
Belgia: zatrzymano podejrzanych o związki z Al-Kaidą
Belgijska policja zatrzymała i przesłuchała 14 podejrzanych o przynależność do terrorystycznej siatki Al-Kaida, w tym mężczyznę, który był gotowy do przeprowadzenia samobójczego zamachu - podała prokuratura i szef policji.
Świat -
11 grudnia 2008
Jak układa się współpraca Rosja – NATO, które miejsce zajęła Nasza Klasa w rankingu Google, gdzie produkuje się najwięcej wina, donoszą zagraniczne dzienniki.
Przegląd prasy -
"Walka ze zmianami klimatu to przejaw światowej solidarności"
Unia Europejska pełni rolę lidera w walce ze zmianami klimatu; walka ta jest jednym z przejawów światowej solidarności; Polska w tej walce ma się czym pochwalić - powiedział prezydent Lech Kaczyński na sesji światowej Konferencji...
Kraj -
Negocjacje z Koreą Płn. utknęły w martwym punkcie
Rozmowy z Koreą Płn., które miały skłonić ten kraj do rezygnacji z produkcji broni jądrowej, utknęły w martwym punkcie - twierdzą negocjatorzy uczestniczący w zakończonej w Pekinie kolejnej rundzie rozmów.
Świat -
Dalajlama o rozmowie z L.Kaczyńskim: ważne spotkanie twarzą w twarz
Nie dbam o protokół, ważne spotkanie twarzą w twarz - powiedział duchowy i polityczny przywódca Tybetu Dalajlama XIV pytany przez dziennikarzy, jak ocenia fakt, że jego rozmowa z prezydentem Lechem Kaczyńskim miała charakter prywatny, a...
Kraj -
UOKiK ma zastrzeżenia do operatorów telekomunikacyjnych
Operatorzy telekomunikacyjni: UPC, Dialog, Toya, Aster, Tele2, Netia, Vectra, Multimedia oraz GTS Energis stosowali w umowach niekorzystne zapisy dla klientów - poinformowała prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.
Gospodarka -
Pływackie ME: dwa rekordy świata męskich sztafet
W eliminacjach w pierwszym dniu pływackich mistrzostw Europy na krótkim basenie w chorwackiej Rijece padły dwa rekordy świata w wyścigach męskich sztafet 4x50 metrów stylem zmiennym. Najpierw najlepszy wynik uzyskali Włosi, po czym ich...
Życie -
Nadzwyczajna komisja zajmie się ustawą bioetyczną
Zostanie powołana nadzwyczajna sejmowa komisja, która będzie pracowała nad projektem ustawy bioetycznej - poinformował Jarosław Gowin (PO), który kierował zespołem ds. bioetyki działającym przy kancelarii premiera.
Kraj -
"Problemy z Kartą Polaka mogą mieć urzędnicy"
Problemy wynikające z posiadania Karty Polaka na Litwie mogą mieć nie tylko posłowie, lecz także Polacy pracujący w litewskich urzędach państwowych i odbywający służbę w wojsku litewskim - sugeruje europarlamentarzysta Vytautas Landsbergis.
Świat -
Rekord Europy na 100 m kraulem
Holenderska pływaczka Marleen Veldhuis uzyskała czas 51,91 i pobiła rekord Starego Sontynentu podczas eliminacji na dystansie 100 metrów stylem dowolnym w pierwszym dniu mistrzostw Europy na krótkim basenie w chorwackiej Rijece.
Życie -
Kamiński: rozważamy kwestię pozwu wobec Palikota
Kancelaria Prezydenta nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie pozwu cywilnego wobec posła PO Janusza Palikota. "Ciągle rozważamy tę kwestię" - powiedział prezydencki minister Michał Kamiński.
Kraj -
Islandia może ubiegać się o członkostwo w UE na początku 2009 r.
Islandia może ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej na początku przyszłego roku - powiedział unijny komisarz ds. rozszerzenia Olii Rehn.
Świat -
Zostawił 2-letniego syna w nagrzanym aucie
Na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu skazany został we Francji mężczyzna, który latem zostawił dwuletniego syna w nagrzanym przez słońce samochodzie. Chłopiec zmarł z przegrzania organizmu.
Życie -
Chiny zaprotestowały wobec spotkania Lecha Kaczyńskiego z Dalajlamą XIV
Chiny wystosowały w czwartek protest w związku ze spotkaniem Lecha Kaczyńskiego z przywódcą Tybetańczyków Dalajlamą XIV. Spotkanie, do którego doszło w środę w Warszawie, miało charakter prywatny i trwało pół godziny.
Świat -
Pół miliona fanów Britney Spears w USA
Zgodnie z przewidywaniami nowy album Britney Spears zadebiutował na szczycie zestawienia Billboard 200. Tym samym wokalistka doczekała się piątego długogrającego krążka z numerem 1.
KulturaMuzyka -
Wenezuelska prezydentura Olivera Stone'a
Oliver Stone rozpoczął pracę nad filmem dokumentalnym poświęconym sylwetce Hugo Cháveza, prezydenta Wenezueli. Chávez pełni funkcję przywódcy kraju nieprzerwanie od roku 1999. Polityk rozpoczął działalność na początku lat 80., powołując...
Kultura -
PJ Harvey o kobiecie i mężczyźnie
PJ Harvey pracuje nad nową płytą. Longplay zatytułowany "A Woman A Man Walked By" ukaże się 30 marca. W studiu wokalistka ponownie spotkała się z Johnem Parishem. Razem pracowali już nie raz, chociażby przy okazji jej ostatniego dzieła,...
KulturaMuzyka -
Grecja: dalsze starcia młodzieży z policją
Nowe walki między młodymi ludźmi a policją wybuchły rano przed ateńskim więzieniem Korydallos, a także okupowanym przed studentów wydziałem agronomii.
Świat -
Producencki erotyzm Larsa von Triera
Lars von Trier zajmie się produkcją dokumentu "The Erotic Man".
Kultura -
Boyzone i Take That razem?
Muzycy Boyzone w przyszłym roku wejdą do studia nagrać nowy studyjny album. Jednym z ich życzeń jest wspólny utwór z innym szalenie popularnym męskim zespołem... Take That.
KulturaMuzyka -
Balcerowicz: wielki kryzys możliwy ale nie pewny
Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza prognozy Banku Światowego, że światu grozi największa recesja od czasu "Wielkiego kryzysu", są prawdopodobne, lecz nie muszą się ziścić.
Gospodarka -
"Podziwiam Lecha Kaczyńskiego"
Lider irlandzkich przeciwników Traktatu Lizbońskiego Declan Ganley, który nie ukrywa, że szuka sojuszników w Polsce na czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) zadeklarował, że podziwia Lecha Kaczyńskiego.
Świat -
Rada Warszawy nie zajmie się sprawa Ronda Wolnego Tybetu
Rada Warszawy nie zajmie się sprawą nadania jednemu z warszawskich rond nazwy Rondo Wolnego Tybetu. Nowej nazwy skrzyżowania Al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Kasprzaka chcą radni dzielnicy Wola. Rada nie wprowadziła tego punktu do porządku...
Kraj -
Indie wykluczają akcję zbrojną przeciw Pakistanowi
Indie żądają od Pakistanu przekazania 40 osób podejrzanych o to, że stoją za zbrojnymi atakami i innymi przestępstwami - poinformował indyjski minister spraw zagranicznych Pranab Mukherjee.
Świat -
Benazir Bhutto pośmiertnie uhonorowana
Syn byłej premier Pakistanu Benazir Bhutto - Bilawal Bhutto Zardari - odebrał w imieniu zamordowanej w grudniu zeszłego roku nagrodę Narodów Zjednoczonych za dokonania w dziedzinie praw człowieka.
Świat -
Zbliża się 60. rocznica utworzenia PZPR
W dniach 15-21 grudnia 1948 roku obradował Kongres Zjednoczeniowy Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, na którym powstała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. W tym roku mija 60 lat od wydarzenia, które stanowi...
Życie -
Indie skontrolują swoje siły bezpieczeństwa
Indie dokonają gruntownego przeglądu swych agencji wywiadowczych i bezpieczeństwa - powiedział w parlamencie Palaniappan Chidambaram, minister spraw wewnętrznych Indii, w dwa tygodnie po krwawych zamachach bombowych w Bombaju.
Świat -
Optymizm w sektorze motoryzacyjnym, drożeje ropa
Ropa naftowa drożeje, drugą sesję z rzędu, z powodu optymizmu inwestorów, że popyt na paliwa wzrośnie po przyznaniu pomocy kredytowej dla koncernów motoryzacyjnych - podają maklerzy.
Gospodarka -
Poseł Lewicy zatrzymany przez policję
Poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski (Klub Lewica) został zatrzymany na krajowej "siódemce" za złamanie przepisów drogowych. Nie zapłacił mandatu, bo zasłonił się immunitetem - poinformował Janusz Karczewski, rzecznik prasowy policji w...
Kraj -
Dowód na życie Kim Dzong Ila?
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il odwiedził 24 listopada zakład produkujący kosmetyki - poinformowały media północnokoreańskie, podając po raz pierwszy od dłuższego czasu dokładną datę jakiegoś wydarzenia z udziałem przywódcy KRLD.
Świat -
In vitro nie dla każdego?
Projekt ustawy biomedycznej, która ostatnio trafiła do konsultacji w parlamencie, przewiduje zapłodnienie in vitro tylko dla małżeństw i to pod warunkiem, że nie są one obciążone chorobami lub upośledzeniem genetycznym, a kobieta nie...
Kraj -
Chile: kardynał skrytykował Madonnę
Kardynał Jorge Medina, odprawiając w środę mszę w intencji Augusto Pinocheta, skorzystał ze sposobności, by skrytykować pop-gwiazdę Madonnę, koncertującą właśnie w Chile, za "bezwstyd" i "lubieżność".
Życie -
Kto donosił na Popiełuszkę?
Instytut Pamięci Narodowej opublikuje wszystkie dokumenty z archiwów, dotyczące księdza Jerzego Popiełuszki. Historyk Jan Żaryn powiedział "Rzeczpospolitej", że dwutomowa publikacja wywoła burzę.
Przegląd prasy -
Miliony UE wydano nieprawidłowo
Setki milionów złotych unijnych dotacji będą musieli zwrócić rolnicy i beneficjenci Sektorowego Programu Operacyjnego Transport, którzy wydatkowali przyznaną pomoc z naruszeniem przepisów Unii Europejskiej, twierdzi "Parkiet".
Przegląd prasy -
2,81 zł za euro?
2,81 zł za euro - taki kurs europejskiej waluty do złotego prognozuje na koniec przyszłego roku londyński oddział JP Morgan, informuje "Puls Biznesu".
Przegląd prasy -
Test na wiatrówkę
Wiatrówki są niebezpieczne dla ludzi, twierdzi posłanka PO Hanna Zdanowska z komisji "Przyjazne państwo" i proponuje, by każdy, kto chce kupić taką broń, zdawał przedtem testy psychologiczne, informuje "Metro".
Przegląd prasy -
Jak wyzwolić zwierzę medialne PO
Platforma Obywatelska będzie uczyć posłów, jak sprzedać się w mediach, informuje "Gazeta Wyborcza". Szkolić ma Adam Łaszyn, który przygotował Donalda Tuska do telewizyjnej debaty z Jarosławem Kaczyńskim w 2007 r. Szkolenia będą kosztować...
Przegląd prasy -
In vitro tylko dla małżeństw
Projekt ustawy biomedycznej, która ostatnio trafiła do konsultacji w parlamencie, przewiduje zapłodnienie in vitro tylko dla małżeństw i to pod warunkiem, że nie są one obciążone chorobami lub upośledzeniem genetycznym, a kobieta nie...
Przegląd prasy -
Samorządowcy chcą pomostówek
Prezydenci i burmistrzowie polskich miast też chcieliby mieć własne pomostówki oraz specjalne emerytury. Dzięki nim po kilkunastu latach pracy, zamiast wracać do dawno niewykonywanego zawodu, mieliby wolne do końca życia. Wystarczy, że...
Przegląd prasy -
Rejtan na progu Etiudy
Przedstawiciele taniej linii lotniczej Wizz Air chcą nadal latać z warszawskiego terminalu Etiuda, którego zamknięcie w kwietniu 2009 r. zapowiedziało Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze. Wizz twierdzi, że przeprowadzka na nowy terminal to...
Przegląd prasy -
Prąd nam siada już zwalniamy
Spowolnienie gospodarki naprawdę widać, twierdzi "Gazeta Wyborcza" w oparciu o informację, że po raz pierwszy od kilku lat spadło w Polsce zużycie prądu.
Przegląd prasy -
Wykupione mieszkania pod lupą CBA
Tysiące osób, które wykupiły mieszkania od gmin nawet z 95-procentowym upustem, może być zmuszonych do zwrotu pieniędzy, twierdzi "Rzeczpospolita", informując o tym, że Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło w największych miastach...
Przegląd prasy -
Pozorna oszczędność
Każdy, kto skusił się na pakiet usług telekomunikacyjnych, w którego skład wchodzi np. telewizja kablowa, internet i telefon, a nie ma wyszczególnionej na fakturze usługi dostępu do internetu, nie skorzysta przy rozliczaniu podatku z...
Przegląd prasy -
Nie martwmy się inflacją
Inflacja na koniec 2009 roku wyniesie 2,6 proc. - wynika z prognozy "Gazety Prawnej". Zdaniem ekspertów, na których powołuje się dziennik, ceny będą rosnąć, ale znacznie wolniej niż kilka miesięcy temu.
Przegląd prasy -
2008-12-11
Kto donosił na Popiełuszkę, czy posiadacze wiatrówek będą musieli zdawać testy psychologiczne, ile będzie kosztowało euro za 12 miesięcy, czy inflacja może być większa, kto broni terminalu lotniczego Etiuda i jak samorządowcy chcieliby...
Przegląd prasy -
Przeszedł projekt ustawy o ratowaniu koncernów samochodowych
Dyskutowany obecnie projekt ustawy o ratowaniu amerykańskich koncernów samochodowych przed bankructwem jest "efektywnym i odpowiedzialnym podejściem" - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Diana Perino.
Gospodarka