16 grudnia 2008
-
Co grozi za rzut butem?
Iracki dziennikarz Mutadar az- Zeidi, który rzucił butami w amerykańskiego przywódcę George'a W. Busha, przyznał się w sądzie do "agresji wobec prezydenta" - poinformował rzecznik irackiego sądu.
Świat -
Kwaśniewski stawi się w prokuraturze
Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski zadeklarował, że stawi się w prokuraturze na przesłuchanie związane z finansowaniem jego fundacji przez ukraińskiego oligarchę Wiktora Pinczuka.
Kraj -
Duże wzrosty na Wall Street
Wtorkowa sesja na Wall Street po decyzji amerykańskiego banku centralnego o obniżce stóp procentowych zakończyła się mocnymi wzrostami wartości głównych indeksów giełdowych.
Gospodarka -
Kazachstan: starcia demonstrantów z milicją
W Ałma-Acie, gospodarczej stolicy Kazachstanu, doszło we wtorek do starć milicji z kilkuset demonstrantami, którzy chcieli upamiętnić ofiary brutalnie spacyfikowanego protestu z grudnia 1986 roku.
Świat -
Szef SKW: nie mamy problemów kadrowych
Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego płk Janusz Nosek zaprzecza doniesieniom wtorkowej "Rzeczpospolitej", według której, w proteście przeciw cywilnym szefom, z wojskowych służb odchodzą doświadczeni na misjach żołnierze.
Kraj -
Polscy badmintoniści pokonali Anglików
Polscy badmintoniści pokonali reprezentację Anglii 3:2 w rewanżowym meczu towarzyskim rozegranym w warszawskiej hali Arena Ursynów.
Życie -
Białoruś wyrzuca polskich księży
Białoruskie władze nie przedłużyły trzem polskim księżom katolickim zgody na pracę w parafiach diecezji grodzieńskiej - podały białoruskie niezależne portale internetowe.
Świat -
27. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek"
Satysfakcja ze skazujących wyroków dla milicjantów z plutonu specjalnego oraz gorycz z powodu niespełnionych obietnic zadośćuczynienia rodzinom zastrzelonych górników - te uczucia towarzyszyły tegorocznym uroczystościom z okazji 27....
Życie -
Lewica nie podjęła decyzji ws. "pomostówek"
Klub Lewicy nie podjął decyzji w sprawie weta prezydenta do ustawy o emeryturach pomostowych - poinformował dziennikarzy po zakończeniu wtorkowego posiedzenia klubu szef SLD Grzegorz Napieralski.
Kraj -
Fed obniżył stopy procentowe
W ramach przeciwdziałania recesji bank centralny Stanów Zjednoczonych Federal Reserve (Fed) dokonał kolejnego obniżenia swych stóp procentowych.
Gospodarka -
Obama coraz bardziej popularny
Sondaże wskazują, że prezydent-elekt Barack Obama cieszy się wielką popularnością i kredytem zaufania wśród Amerykanów. Jego notowania znacznie wzrosły od momentu wyborów prezydenckich 4 listopada.
Świat -
Olejniczak nadal szefem klubu
Wojciech Olejniczak pozostaje szefem klubu Lewicy. W głosowaniu na wtorkowym posiedzeniu klubu Lewicy, o tym że Olejniczak zachowa funkcję przeważył jeden głos.
Kraj -
Piraci znów atakują
Somalijscy piraci uprowadzili turecki statek handlowy, należący do armatora ze Stambułu - poinformowała turecka państwowa agencja prasowa Anatolia, powołując się na przedstawiciela marynarki wojennej USA.
Świat -
ONZ przyjęła rezolucję pokojową dla Bliskiego Wschodu
Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła pierwszą od pięciu lat rezolucję popierającą proces pokojowy na Bliskim Wschodzie
Świat -
Unijny komisarz zajął się Jugendamtami
Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Jacques Barrot poinformował, że Komisja Europejska poruszyła w rozmowach z władzami Niemiec sprawę krytykowanych praktyk niemieckich urzędów ds. młodzieży - Jugendamtów.
Świat -
Ułatwienia dla przedsiębiorców
Do znowelizowanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przewidującej wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców, zgłoszono podczas wtorkowego posiedzenia Senatu kilkadziesiąt poprawek.
Gospodarka -
USA: senator przeprasza Polaków
Senator Arlen Specter z Pensylwanii, który w zeszłym tygodniu publicznie opowiadał obelżywe dowcipy o Polakach, przeprosił Polonię w USA w liście do prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Franka Spuli.
Świat -
Sri Lanka: krwawa bitwa z Tamilami
W ciężkich walkach zginęło na Sri Lance 120 partyzantów i 25 żołnierzy na półwyspie Dżafna na północy oraz wokół miasta Kilinochchi - poinformowało wojsko lankijskie.
Świat -
Komisje chcą odrzucić prezydenckie weto ws. rent
Sejmowe komisje finansów oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały się za odrzuceniem prezydenckiego weta do ustawy zmieniającej przepisy w sprawie rent.
Kraj -
Ryba był "radcą handlowym Samoobrony"
B. wiceminister rolnictwa Maciej Jabłoński zeznał w procesie ws. afery gruntowej, że oskarżony Piotr Ryba był przez Andrzeja Leppera przedstawiany jako "radca handlowy z ramienia +Samoobrony+".
Kraj -
Chlebowski negocjuje z Lewicą
W Sejmie odbyła się kolejna tura rozmów szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego z przewodniczącym SLD Grzegorzem Napieralskim. Chlebowski próbował przekonać szefa Sojuszu do odrzucenia weta prezydenta do ustawy o emeryturach pomostowych.
Kraj -
Wypadek autokaru w Izraelu: zginęło 24 Rosjan
Co najmniej 24 Rosjan zginęło, a 33 zostało rannych, gdy autokar, którym jechali, spadł do wąwozu na pustyni Negew na południu Izraela - podały izraelskie służby ratunkowe. 23 osoby są w stanie ciężkim.
Świat -
Łyżwińska sfałszowała dokumenty wyborcze
Była posłanka Samoobrony Wanda Łyżwińska sfałszowała podpisy pod dokumentami wyborczymi dwóch kandydatów na posłów - potwierdziła przed radomskim sądem biegła z zakresu grafoskopii.
Kraj -
Komorowski: Lewica może zlikwidować własny sukces
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (PO) powiedział, że jeśli klub Lewicy nie pomoże koalicji odrzucić prezydenckiego weta w sprawie "pomostówek", to "zlikwiduje własny sukces" w postaci propozycji przejściowych emerytur dla nauczycieli.
Kraj -
Pomoc dla zwalnianych z powodu kryzysu
W ramach działań antykryzysowych Komisja Europejska zapowiedziała ułatwienia w dostępie do unijnego funduszu w wys. 0,5 mld rocznie, przeznaczonego pierwotnie na pomoc dla osób zwolnionych z pracy na skutek zmian globalizacyjnych.
Gospodarka -
Zawalił się hotel na Majorce
Dwóch robotników zginęło, a dwóch jest nadal zaginionych w następstwie częściowego zawalenia się we wtorek remontowanego hotelu na Majorce, hiszpańskiej wyspie na Morzu Śródziemnym - poinformowały lokalne władze.
Świat -
Abp Zimoń: w "Wujku" podeptano godność człowieka
Podczas tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w kopalni "Wujek" 27 lat temu, podeptano godność człowieka. Nie można zbrodni tłumaczyć wyższą koniecznością - powiedział w Katowicach metropolita katowicki Damian Zimoń.
Kraj -
Kaczka bezzałogowa?
Jeżeli informacja przekazana przez „Kommiersant” okaże się prawdziwa, to może zwiastować rewolucję na arenie międzynarodowej. Izrael przekazujący Rosji ważne technologie wojskowe za bezcen - szczególnie że Putin od lat zbroi...
ŻycieMaciej Szopa -
Asystent Dochnala pozostaje w areszcie
Asystent Marka Dochnala K. P. pozostaje w areszcie - postanowił Sąd Apelacyjny w Warszawie, odrzucając zażalenie na przedłużenie aresztowania.
Kraj -
KNF ostrzega przed "atakiem" na GPW
Komisja Nadzoru Finansowego spodziewa się dużej podaży akcji w ostatniej godzinie sesji 19 grudnia, w dniu wygasania grudniowej serii kontraktów terminowych, ze względu na dużą koncentrację krótkich pozycji w ręku jednego zagranicznego...
Gospodarka -
Rząd przyjął projekt ustawy transplantacyjnej
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Kraj -
Stokłosa spędzi w areszcie kolejne trzy miesiące
Sąd Okręgowy w Poznaniu przedłużył areszt b. senatorowi Henrykowi Stokłosie do końca marca przyszłego roku. Stokłosa jest oskarżony m.in. o wręczanie łapówek.
Kraj -
Sarkozy: Polska ma nie tylko prawa, ale i obowiązki
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy kolejny raz apelując do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o podpisanie ratyfikacji Traktatu z Lizbony podkreślił, że Polska ma nie tylko prawa, ale i obowiązki w UE z racji tego, że jest jednym z sześciu...
Świat -
PiS pyta o lobbystów w komisji Palikota
O udostępnienie danych wszystkich osób i podmiotów uczestniczących w posiedzeniach sejmowej Komisji Przyjazne Państwo zaapelował klub PiS do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.
Kraj -
Sanepid zabezpieczył pasztety z dioksynami
Do kilkunastu hurtowni i sklepów w woj. świętokrzyskim trafiły pasztety wyprodukowane przez firmę Profi, które mogą zawierać dioksyny. Służby sanitarne wstrzymały obrót tym produktem.
Gospodarka -
Prezydent mianował ambasadorów
Prezydent Lech Kaczyński mianował na ambasadora RP w Gruzji wiceszefową prezydenckiego biura spraw zagranicznych Urszulę Doroszewską, zaś na ambasadora w Indiach - Piotra Kłodkowskiego.
Kraj -
Abbas: wybory wkrótce
Prezydent Palestyńczyków Mahmud Abbas zapowiedział, że skoro nie udało się porozumienie z radykalnym ruchem Hamas, "wkrótce" rozpisze wybory na terytoriach palestyńskich.
Świat -
"Staszak nie wpływał na zarzuty dla W. Olewnika"
Prokurator Krajowy Marek Staszak nie sugerował w żaden sposób decyzji o postawieniu Włodzimierzowi Olewnikowi przez bydgoską prokuraturę zarzutu naruszenia nietykalności cielesnej prokuratora - podała Katarzyna Szeska, rzeczniczka...
Kraj -
OPZZ skarży na posła PSL
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych złoży do marszałka Sejmu skargę na zachowanie posła PSL Aleksandra Soplińskiego - oświadczyła podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia Urszula Michalska z OPZZ.
Kraj -
Zginął, świętując przejście na emeryturę
Pewien 60-letni Japończyk, który świętował z kolegami swe przejście na emeryturę, zmarł w rezultacie wypadku, do którego doszło podczas owego przyjęcia.
Życie -
NSZZ RI "Solidarność" zapowiedział akcję protestacyjną
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych (NSZZ RI) "Solidarność" zapowiedział ogólnopolski protest rolników. Powodem tej akcji jest brak dialogu z rządem nt. problemów rolnictwa.
Kraj -
Niger: uprowadzono wysłannika ONZ
Rebelianckie ugrupowanie nigerskich Tuaregów FFR zdementowało wiadomość, że ruch ten uprowadził w zeszłym tygodniu specjalnego wysłannika ONZ do Nigru, byłego kanadyjskiego dyplomatę Roberta Fowlera.
Świat -
Otyłość może mieć początek w mózgu
Objadanie się i nadmierne tycie może mieć więcej wspólnego ze stanem umysłu niż w rozchwianym metabolizmem, pisze „Independent” powołując się na najnowsze badania, które wskazują na istnienie sześciu genów odpowiedzialnych za...
Przegląd prasy -
Próba zamachu terrorystycznego w paryskim sklepie
Pięć ładunków wybuchowych rozbrojono rano w centrum Paryża w wielkim sklepie z męską odzieżą Printemps Haussmann - podały francuskie źródła policyjne.
Świat -
Coraz więcej nastoletnich mam
W ubiegłym roku wzrosła liczba ciąż nastolatek, mimo wysiłków władz by zwiększyć edukację seksualną i rozpowszechnić środki antykoncepcyjne, donosi „Daily Telegraph”.
Przegląd prasy -
"Sirius Star" zostanie zwolniony w ciągu 72 godz.?
Saudyjski supertankowiec "Sirius Star" z dwoma Polakami wśród załogi, uprowadzony przez somalijskich piratów w listopadzie u wybrzeży Kenii, może zostać uwolniony wraz z załogą w ciągu 72 godzin w zamian za wypłacenie okupu - napisał...
Świat -
Nowy świadek ws. linczu we Włodowie
Podczas wtorkowej rozprawy w sprawie głośnego linczu we Włodowie Sąd Okręgowy w Olsztynie ustalił nazwisko osoby, która może wnieść do sprawy nowe informacje, a o istnieniu której nikt dotychczas nie wiedział.
Kraj -
Zatrzymany w Atenach Polak był poszukiwany ENA
Zatrzymany w Atenach 23-letni Andrzej M., mieszkaniec Nowej Dęby (Podkarpackie), był poszukiwany listami gończymi i dwoma Europejskimi Nakazami Aresztowania (ENA) wydanymi przez sąd w Tarnobrzegu.
Kraj -
Ukraina: podpisano umowę o koalicji
Blok premier Julii Tymoszenko (BJuT), blok Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona (NU-LS) i Blok (przewodniczącego parlamentu) Wołodymyra Łytwyna (BWŁ) podpisały umowę o powołaniu koalicji w ukraińskiej Radzie Najwyższej (parlamencie).
Świat -
Zarzuty ws. katastrofy samolotu CASA
Przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków zarzuciła ppłk. Leszkowi L., byłemu dowódcy 13. eskadry lotnictwa transportowego w Krakowie, Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, prowadząca śledztwo w sprawie styczniowej...
Kraj -
Beenhakker przeprosił Piechniczka
Nie ma tematu zmiany trenera reprezentacji Polski - zapewnił prezes PZPN Grzegorz Lato po spotkaniu z udziałem selekcjonera Leo Beenhakkera i Antoniego Piechniczka. Holender przeprosił wiceprezesa związku ds. szkolenia za krytyczne uwagi...
Życie -
Psy i koty ofiarami kryzysu finansowego
W obliczu kryzysu finansowego coraz więcej właścicieli psów i kotów pozbywa się swoich pupilów, alarmuje „Times”. Twierdzą, że nie stać ich już na utrzymanie zwierząt.
Przegląd prasy -
73 proc. Polaków źle ocenia prezydenta
73 proc. badanych w grudniu przez TNS OBOP oceniło, że prezydent Lech Kaczyński źle wypełnia swoje obowiązki, przy czym 34 proc. ocenia jego pracę zdecydowanie źle.
Kraj -
Niesprawiedliwy estoński wymiar sprawiedliwości
W Tallinie kończy się właśnie przewód sądowy w sprawie obrońców pomnika Brązowego Żołnierza. Wszystkim oskarżonym grozi do czterech lat pozbawienia wolności, donosi „Izwestia”.
Przegląd prasy -
Skrajna prawica silna w Bawarii
Przyjęło się, że prawicowi ekstremiści stanowią problem jedynie we wschodniej części Niemiec. Jednak sobotni atak na szefa policji w Passau pokazał, że nacjonaliści są równie mocni w Bawarii. Najwięcej członków Narodowodemokratycznej...
Przegląd prasy -
Moskwa negocjuje z Izraelem zakup samolotów bezzałogowych
Rosja prowadzi negocjacje z Izraelem w sprawie zakupu samolotów bezzałogowych, pisze rosyjski dziennik „Kommiersant”, podkreślając, że wojskowi odmawiają komentarzy na ten temat.
Przegląd prasy -
Caroline Kennedy ubiega się o miejsce w Senacie
Caroline Kennedy, córka prezydenta Kennedy’ego będzie ubiegać się o miejsce w Senacie zwolnione przez Hillary Clinton, donosi „New York Times”. Pojawiły się jednak pytania dotyczące jej kwalifikacji do pełnienia funkcji...
Przegląd prasy -
Iracki dziennikarz bohaterem
Iracki dziennikarz, który rzucił swoje buty w kierunku prezydenta Busha wywołał ogromne emocje w całym świecie arabskim. Nazwanie kogoś “synem buta” to jedna z najgorszych inwektyw w Iraku, pisze dziennik „International...
Przegląd prasy -
16 grudnia 2008
Czy dziennikarz, który rzucił butami w prezydenta Busha to bohater, czy w Bawarii odradza się ruch neonazistowski, czy psy są kolejnymi ofiarami kryzysu finansowego – donoszą zagraniczne dzienniki.
Przegląd prasy -
Nosowska już platynowa
Najnowszy album Nosowskiej, "Osiecka", w dwa tygodnie od premiery pokrył się platyną. Oznacza to sprzedaż ponad 30 tysięcy egzemplarzy.
KulturaMuzyka -
Coolio u Wielkiego Brata
Popularny amerykański raper Coolio od stycznia 2009 roku będzie jedną z gwiazd kolejnej edycji brytyjskiego reality show "Celebrity Big Brother".
KulturaMuzyka -
Röyksopp z urodzinowym kawałkiem
Grupa Röyksopp przygotowała urodzinowy kawałek. Piosenkę można pobrać z oficjalnej strony formacji.
KulturaMuzyka -
INXS: razem, ale osobno
Grupa INXS przygotowała dla sympatyków świąteczny podarunek - nowy album zatytułowany "Six Pack".
KulturaMuzyka -
Projektantka Katy Perry
Katy Perry zamierza zaprojektować własną linię odzieży.
KulturaMuzyka -
Album i EP-ka od Depeche Mode
Grupa Depeche Mode zakończyła prace nad nowym albumem. Dzieła należy spodziewać się wiosną 2009 roku.
KulturaMuzyka -
PO negocjuje z Lewicą
Trwają negocjacje z lewicą, w tym tygodniu będzie głosowanych osiem, a być może nawet dziewięć zawetowanych przez prezydenta ustaw. O tym trzeba rozmawiać - powiedział dziennikarzom szef klubu PO Zbigniew Chlebowski po wtorkowym...
Kraj -
Premier Grecji przeprasza za "zaniedbania i skandale"
Premier Grecji Kostas Karamanlis przeprosił - 10 dni po wybuchu najcięższych zamieszek od kilkudziesięciu lat - za "zaniedbania i skandale w ostatnich latach".
Świat -
Order dla Religi bez udziału mediów
Bez obecności kamer i mediów prof. Zbigniew Religa odbierze w czwartek w Pałacu Prezydenckim Order Orła Białego - dowiedział się „Wprost”.
Tylko u Nas -
Indie wykluczają akcję wojskową przeciwko Pakistanowi
Indyjski minister spraw zagranicznych Pranab Mukherjee zapewnił, iż Delhi "nie planuje jakichkolwiek operacji wojskowych" przeciwko Pakistanowi. Zastrzegł jednak, iż w indyjsko-pakistańskich procesach pokojowych nastąpiła "pauza".
Świat -
Rosja: odroczono rozpatrzenie skargi ws. Katynia
Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego Rosji odroczyło do 25 grudnia rozpatrzenie zażalenia rosyjskich prawników rodzin 10 ofiar mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu w 1940 roku.
Świat -
Podzielone zdania ws. emerytur dla b. funkcjonariuszy
PO i PSL poparły w trakcie sejmowej debaty projekt zmniejszenia emerytur dla funkcjonariuszy służb specjalnych PRL i Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). PiS chce m.in. by okres członkostwa we WRON nie wliczał się do służby,...
Kraj -
Korea Płn. buduje sieć telefonii komórkowej
Korea Północna może w najbliższych latach uzyskać własną sieć telefonii komórkowej - informuje brytyjski portal internetowy BBC News.
Gospodarka -
Spotkanie Sikorski-Rood ws. tarczy antyrakietowej
Szef MSZ Radosław Sikorski rozmawiał w Warszawie z podsekretarzem stanu ds. rozbrojenia i bezpieczeństwa międzynarodowego w Departamencie Stanu USA Johnem Roodem. Spotkanie dotyczyło m.in. rozmów USA-Rosja na temat instalacji tarczy...
Kraj -
Syndrom konsula
Niektórzy nie są godni, aby sprawować tak zaszczytne urzędy - powiedział minister spraw zagranicznych Radek Sikorski, komentując wypadek, który w Kanadzie spowodował polski konsul Tomasz Lis.
Świat -
Listkiewicz: w PZPN nikt nie zdawał sobie sprawy z rozmiarów korupcji
W PZPN nikt nie zdawał sobie sprawy z rozmiarów zjawiska korupcji w polskiej piłce nożnej - zeznał przed wrocławskim sądem były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Michał Listkiewicz.
Kraj -
Sikorski nt. konsula: będą wyciągnięte konsekwencje
Ludzie, którzy nie potrafią zachować się za granicą, niezależnie czy są posłami, czy konsulami, nie są godni aby sprawować funkcje publiczne i takie osoby będziemy ze służby publicznej eliminować - zapowiedział minister spraw...
Kraj -
Sarkozy: moją obsesją było, aby Europa była silna i zjednoczona
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy powiedział, podsumowując francuskie przewodnictwo w UE, że jego "obsesją" było, aby Europa - zarówno w kryzysie gruzińskim jak i finansowym - była silna i zjednoczona.
Świat -
"Trzeba pilnować czy dziennikarze nie zdejmują butów"
Rzecznik chińskiego MSZ powiedział żartobliwie, że po incydencie w Iraku, gdzie dziennikarz rzucił butami w prezydenta USA George'a W. Busha, będzie pilnie śledził, czy dziennikarze nie zdejmują obuwia na konferencji prasowej.
Świat -
Chiny: ptasia grypa na fermach
Ponad 377 tysięcy kurcząt zlikwidowano na fermach drobiowych we wschodnich Chinach, gdzie testy laboratoryjne potwierdziły obecność wirusa ptasiej grypy H5N1 - podało chińskie Ministerstwo Rolnictwa.
Świat -
Zalane drogi w Rzymie, wielka akcja ratunkowa
Niemal całkowity paraliż ruchu i zalane główne drogi w Rzymie to rezultat nie kończących się ulewnych opadów deszczu.
Świat -
Nasza Ukraina wchodzi w koalicję wbrew Juszczence
Nie zważając na sprzeciw prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki uważany za prezydencki blok Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona (NU-LS) ogłosił, że wchodzi w koalicję z Blokiem Julii Tymoszenko (BJuT) i Blokiem Wołodymyra Łytwyna (BWŁ).
Świat -
Węgry: strajki na kolei, lotnisko Ferihegy już działa
Transport kolejowy funkcjonował na Węgrzech z dużymi zakłóceniami z powodu trwającego trzeci dzień strajku. Tymczasem budapeszteńskie lotnisko Ferihegy działa praktycznie normalnie - informują węgierskie portale.
Świat -
"Proszę posłów PiS, by przestrzegali regulaminu Sejmu"
Proszę posłów z PiS, by przestrzegali regulaminu Sejmu - powiedział marszałek Bronisław Komorowski (PO), komentując zwołanie Komisji ds. Służb Specjalnych w sprawie jego spotkania z b. oficerami WSI.
Kraj -
Akropol ponownie otwarty dla turystów
Po dziesięciu dniach akcji strajkowej pracowników greckiego resortu kultury, zespół muzealny ateńskiego Akropolu został ponownie otwarty dla publiczności.
Życie -
Komorowski: Sejm gotowy do rozpatrzenia weta
Marszałek Bronisław Komorowski powiedział, że "jest bardzo prawdopodobne", że weto prezydenta do ustawy o emeryturach pomostowych będzie rozpatrzone na obecnym posiedzeniu Sejmu.
Kraj -
Trzęsienie ziemi w Szwecji, wstrząsy w Polsce
Wszystkie polskie stacje sejsmologiczne zarejestrowały trzęsienie ziemi, jakie miało miejsce ok. godz. 6.20 w południowej Szwecji - poinformował zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie dr hab. Wojciech Dębski.
Świat -
Uwaga na przeglądarkę Microsoftu
Groźną "dziurę" wykryto w najpopularniejszej przeglądarce internetowej - Internet Explorer firmy Microsoft - informuje BBC.
Życie -
Pawlak: potrzebne szerokie porozumienie ws. "pomostówek"
Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że w sprawie emerytur pomostowych potrzebne jest szerokie porozumienie.
Kraj -
Ropa drożeje; OPEC może ciąć dostawy najmocniej od 10 lat
Ropa naftowa drożeje na giełdach paliw z powodu spekulacji, że ministrowie ropy z OPEC mogą zdecydować w tym tygodniu o największym cięciu dostaw surowca od 10 lat, aby powstrzymać spadki notowań ropy - podają maklerzy.
Gospodarka -
Indie: ptasia grypa na fermach drobiowych
Na fermach drobiowych w trzech stanach Indii szaleje wirus ptasiej grypy H5N1 - wynika z informacji podanych w Kalkucie.
Świat -
Kanada: konsul RP prowadził pod wpływem alkoholu
Polski konsul generalny w Vancouver może zostać oskarżony o spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu - informuje na stronie internetowej kanadyjska gazeta "Vancouver Sun".
Świat -
Egipt: 16-letnia dziewczyna zmarła na ptasią grypę
Szesnastoletnia dziewczyna zmarła na ptasią grypę w Egipcie - podano w Kairze. Dziewczyna jest już 23. ofiarą wirusa H5N1 w tym kraju.
Świat -
Komisja przyjazna lobbystom
W sejmowej komisji Przyjazne Państwo Janusza Palikota ustawy piszą lobbyści podający się za ekspertów, twierdzi "Dziennik", według którego komisja stała się miejscem lobbingowych rozgrywek o wielkie pieniądze.
Kraj -
Niewiele zostało z "testamentu życia"
Jarosław Gowin tak zaostrzył swój projekt ustawy bioetycznej, że praktycznie wycofał z niego "testament życia", pisze "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
Święta coraz dalej od domu
Ponad połowa Polaków podczas zbliżających się świąt nie spotka najbliższych członków rodziny, a co piąty młody człowiek wyjedzie w tym czasie za granicę, twierdzi "Metro".
Kraj -
Japonia: bank Aozora stracił 101 mln euro na "piramidzie Madoffa"
Ofiarą malwersacji amerykańskiego finansisty Bernarda Madoffa jest także jeden z głównych japońskich banków - Aozora Bank, który stracił w powodu ulokowania swych kapitałów w nowojorskiej firmie co najmniej 12,4 mld jenów (ok. 101 mln...
Gospodarka -
Muzeum Komunizmu w stolicy?
Pod ziemią m.in. portrety wodzów komunizmu, a na powierzchni zwalona głowa Stalina - tak ma wyglądać Muzeum Komunizmu w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki, informuje "Życie Warszawy".
Przegląd prasy -
Podstawówka cyberseksu
Wirtualny seks uprawiał co dziesiąty uczeń ostatnich klas szkoły podstawowej i aż co piąty gimnazjalista, wynika z najnowszych badań Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej, na które powołuje się "Dziennik".
Przegląd prasy -
Komisja przyjazna lobbystom
W sejmowej komisji Przyjazne Państwo Janusza Palikota ustawy piszą lobbyści podający się za ekspertów, twierdzi "Dziennik", według którego komisja stała się miejscem lobbingowych rozgrywek o wielkie pieniądze.
Przegląd prasy -
Bizonami po Afganistanie
MON chce kupić polskim żołnierzom w Afganistanie amerykańskie pojazdy saperskie Buffalo, dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Jak przesłuchać prezydenta?
Warszawska prokuratura okręgowa skierowała już trzy pisma z prośbą o możliwość przesłuchania Lecha Kaczyńskiego. Odpowiedzi nie ma, informuje "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Niewiele zostało z "testamentu życia"
Jarosław Gowin tak zaostrzył swój projekt ustawy bioetycznej, że praktycznie wycofał z niego "testament życia", pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Posłowie dbają o siebie
Jeśli przez proces legislacyjny przejdzie nowy pomysł polskich parlamentarzystów, to posłowie i senatorowie będą mogli równocześnie otrzymywać należną im emeryturę lub rentę oraz uposażenie (wynoszące obecnie, nie licząc dodatków, 9892...
Przegląd prasy -
Święta coraz dalej od domu
Ponad połowa Polaków podczas zbliżających się świąt nie spotka najbliższych członków rodziny, a co piąty młody człowiek wyjedzie w tym czasie za granicę, twierdzi "Metro".
Przegląd prasy -
Nie liczmy na duży wzrost płac
Od stycznia szanse na wzrost wynagrodzeń o ok. 10-12 proc. w skali roku (taki mieliśmy w br.), będą coraz mniejsze, twierdzą ekonomiści, na których powołuje się "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
2008-12-16
Prokuratura nie może przesłuchać prezydenta, Gowin zmienia projekt ustawy bioetycznej, w komisji Przyjazne Państwo toczy się gra o wielkie pieniądze, jak Polacy spędzą święta - o tym m.in. pisze dzisiejsza prasa.
Przegląd prasy -
"Paralizatory winny być używane jedynie w najwyższej konieczności"
Paralizatory - tzw. tasery, pistolety wywołujące elektrowstrząsy - stanowią zabójczą broń i winny być używane przez siły policyjne tylko w razie najwyższej konieczności - stwierdza Amnesty International w opublikowanym w Londynie raporcie.
Świat -
Brytyjski żołnierz zginął w Afganistanie
Brytyjski żołnierz zginął w talibskim ostrzale w południowoafgańskiej prowincji Helmand - podano w Kabulu.
Świat -
Nalot amerykański w Pakistanie
Dwie osoby zginęły w Północnym Waziristanie przy granicy pakistańsko-afgańskiej w nalocie, przeprowadzonym przypuszczalnie przez samolot amerykański.
Świat -
"Nie zamykać Guantanamo do końca wojny z terroryzmem"
Wiceprezydent USA Dick Cheney powiedział w poniedziałek telewizji ABC, że amerykańskie więzienie w bazie Guantanamo nie powinno być zamknięte, zanim nie zakończy się prowadzona przez Stany Zjednoczone wojna z terroryzmem.
Świat -
USA: Illinois bliżej impeachementu Blagojevicha
Izba Reprezentantów stanu Illinois zdecydowała w poniedziałek o rozpoczęciu dochodzenia w sprawie impeachementu gubernatora Roda Blagojevicha, który według prokuratury usiłował wymusić łapówkę za miejsce w Senacie USA, zwolnione przez...
Świat -
"Dziennikarz, który rzucił butami w Busha to bohater"
Iracki dziennikarz, który rzucił w prezydenta USA George'a W. Busha butami, powinien być traktowany jak bohater - oznajmiło radykalne libańskie ugrupowanie Hezbollah.
Świat -
Europejska Czarnogóra
To, że Czarnogóra w końcu oficjalnie upomni się o członkostwo w Unii Europejskiej było do przewidzenia. Wszystkie człony byłej Jugosławii akcesję do Unii i NATO postrzegają jako jednocześnie stabilizację i gwarancję dobrobytu.
Świat