17 grudnia 2008
-
Lech Poznań awansował do 1/16 finału Pucharu UEFA
Lech Poznań wygrał w Rotterdamie z Feyenoordem 1:0 (1:0) w meczu grupy H piłkarskiego Pucharu UEFA i awansował do 1/16 finału.
Życie -
USA: umiarkowane spadki na giełdzie
W środę na nowojorskiej giełdzie przeważyły niedźwiedzie. Przyczyną spadków były przede wszystkim obawy, że decydując się we wtorek na obniżkę stóp procentowych do poziomu 0-0,25 proc. amerykańska Rezerwa Federalna pozbawiła się...
Gospodarka -
Zmiana własności lokali spółdzielczych niezgodna z Konstytucją
Przepisy zobowiązujące spółdzielnie mieszkaniowe do przenoszenia własności lokali na swoich członków są niezgodne z konstytucją. Sejm ma rok na poprawienie tych przepisów - uznał Trybunał Konstytucyjny.
Kraj -
Od 3 do 19 lat dla członków ETA
Specjalny sąd przysięgłych w Paryżu orzekł kary więzienia od 3 do 19 lat dla 11 członków komórki ds. logistyki baskijskiej organizacji separatystycznej ETA.
Świat -
Rosja i Gruzja przy stole rozmów w Genewie
Rosja i Gruzja ponownie spotkały się w Genewie przy stole rozmów pod auspicjami Unii Europejskiej, ONZ i OBWE.
Świat -
Irak: reperkusje rzutu butami w prezydenta Busha
Rzut butami w prezydenta USA George'a W. Busha, którymi cisnął iracki dziennikarz, doprowadził do chaosu w irackim parlamencie. Echa incydentu z niedzielnej konferencji prasowej nie milkną w świecie arabskim.
Świat -
PO, PSL i Lewica przeciwko referendum ws. wejścia Polski do euro
Żaden z klubów parlamentarnych nie zgadza się na postulat Prawa i Sprawiedliwości przeprowadzenia referendum ws. wejścia Polski do strefy euro. W kancelarii premiera z Donaldem Tuskiem spotkali się przedstawiciele klubów PO, PiS PSL,...
Kraj -
Woolworth zamknie swoje sklepy
Znana sieć domów towarowych Woolworth, działająca w Wielkiej Brytanii od mniej więcej stu lat i zatrudniająca 30 tys. pracowników, definitywnie zamknie wszystkie swoje sklepy do 5 stycznia - poinformował likwidator administracyjny sieci,...
Gospodarka -
Rosja nie rozmawiała nt. członkostwa w OPEC
Na spotkaniu Organizacji Państw-Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) w algierskim Oranie Rosja, zgodnie z zapowiedziami, nie prowadziła rozmów na temat ewentualnego wstąpienia do tej organizacji, choć nie wykluczyła go całkowicie.
Gospodarka -
Stocznia Szczecińska odcięta od gazu
Firma Linde Gaz Polska wstrzymała dostawę gazów technicznych do Stoczni Szczecińskiej Nowa. Kilkuset stoczniowców musiało przerwać pracę w tych wydziałach, gdzie wykorzystywane są gazy techniczne - poinformował wiceprezes ds. produkcji w...
Gospodarka -
Związkowcy zapowiadają blokadę pociągów na Śląsku
Związkowcy z sekcji kolejarskiej "Solidarności" zapowiadają, że 23 grudnia zablokują katowicki węzeł kolejowy.
Kraj -
Skażony dioksynami smalec wycofywany ze sklepów
Skażony dioksynami smalec firmy PPH Agro-top w Wiśniewie wycofywany jest ze sklepów - poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Poziom dioksyn w smalcu jest prawie czterokrotne wyższy od dopuszczalnych norm.
Gospodarka -
Niemiecki tygodnik na tropie morderców Sikorskiego
Niemiecki silnie prawicowy tygodnik "Junge Freiheit" opublikował w aktualnym numerze artykuł historyka Alfreda Schickla, który opisuje rozmowę o treści sugerującej współodpowiedzialność brytyjskiego premiera Winstona Churchilla za śmierć...
Świat -
Gosiewski: premier nie przyjął naszego poglądu
Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski powiedział, że na spotkaniu w sprawie wprowadzenia w Polsce euro jego partia podtrzymała stanowisko, że rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem tej waluty powinno być uzależnione od referendum.
Kraj -
Olejniczak: jest zmiana stanowiska premiera
Szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak ocenił po spotkaniu premiera Donalda Tuska z przedstawicielami klubów parlamentarnych w sprawie wejścia Polski do strefy euro, że jest zmiana stanowiska szefa rządu, polegająca na tym, że Polska...
Kraj -
Parlamentarzyści dzielili się opłatkiem
Przy śpiewie kolęd posłowie i senatorowie dzielili się opłatkiem.
Życie -
Sejmowe komisje przeciwko wetu ws. "pomostówek"
Sejmowe komisje finansów oraz polityki społecznej i rodziny przyjęły wniosek o odrzucenie przez Sejm prezydenckiego weta do ustawy o emeryturach pomostowych.
Kraj -
Nowak: nie ma zgody na czerwcowe referendum ws. euro
Nie ma zgody na przeprowadzenie w czerwcu referendum ws. euro - powiedział po spotkaniu Donalda Tuska z szefami partii i klubów parlamentarnych szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak.
Kraj -
Eurodeputowani poparli pakiet klimatyczno-energetyczny
Eurodeputowani masowo poparli uzgodniony na ubiegłotygodniowym szczycie UE pakiet klimatyczno- energetyczny, dzięki któremu Unia Europejska stanie się światowym liderem walki z ociepleniem klimatu.
Gospodarka -
Słowenia zawetuje dalsze negocjacje UE-Chorwacja
Słowenia zapowiedziała, że zawetuje dalsze negocjacje akcesyjne Chorwacji z Unią Europejską (UE) i ponownie zakwestionuje przebieg granicy, przy którym obstaje Zagrzeb.
Świat -
Ukraina: protestują związki zawodowe
W kilku miastach Ukrainy doszło do protestów zorganizowanych przez Federację Związków Zawodowych, niezadowoloną z bezczynności władz wobec postępującego kryzysu finansowego.
Świat -
Polska za wydłużeniem tygodnia pracy do 65 godz.
Polska opowiada się za możliwością przedłużenia tygodnia pracy do 65 godzin, by uniknąć ryzyka braków kadrowych w służbie zdrowia - powiedział wiceminister pracy Radosław Mleczko.
Gospodarka -
Pawlak nie wyklucza odrzucenia weta do ustawy o "pomostówkach"
Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w Krakowie, że nie wykluczałby odrzucenia przez Sejm weta prezydenta do ustawy o emeryturach pomostowych.
Kraj -
Pawlak: zachęcałbym RPP do odważnych cięć stóp procentowych
Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w Krakowie, że zachęcałby Radę Polityki Pieniężnej (RPP) do odważnych cięć stóp procentowych.
Gospodarka -
Nadal i Jankovic mistrzami świata za 2008 rok
Rafael Nadal jest pierwszym w historii Hiszpanem, który został uznany przez Międzynarodową Federację Tenisową mistrzem świata w 2008 roku. Najlepszą zawodniczką wybrano Serbkę Jelena Jankovic.
Życie -
"Powstaje ekspertyza dla prezydenta ws. przyjęcia euro"
Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki potwierdził, że powstaje ekspertyza dla prezydenta w sprawie wprowadzenia w Polsce euro. Przygotowują ją eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej.
Kraj -
Rymanowski Dziennikarzem Roku 2008
Bogdan Rymanowski został Dziennikarzem Roku 2008. W konkursie organizowanym przez branżowy miesięcznik "Press" tytuł ten przyznawany jest za "profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych...
Życie -
Obama mianował ministrów rolnictwa i spraw wewnętrznych
Prezydent-elekt USA Barack Obama mianował kolejnych ministrów w swoim gabinecie. Szefem resortu rolnictwa został były gubernator stanu Iowa, Tom Vilsack, a ministrem spraw wewnętrznych demokratyczny senator z Kolorado, Ken Salazar.
Świat -
Wstrzymano poszukiwania ciał dwóch marynarzy z "Rozwiazdy"
Ze względu na złe warunki pogodowe wstrzymano poszukiwania ciał dwóch zaginionych marynarzy z pogłębiarki "Rozgwiazda" - poinformował Piotr Hinz z zarządu gdańskiej spółki Przedsiębiorstwo Robót Podwodnych i Czerpalnych (PRCiP).
Kraj -
"Nikt nie zadeptał śladów na miejscu zabójstwa gen. Papały"
Nikt nie zadeptał żadnych śladów na miejscu zabójstwa gen. Marka Papały - zeznał przed Sądem Okręgowym w Warszawie prok. Jerzy Mierzewski, który od ponad 10 lat prowadzi śledztwo w sprawie tego niewyjaśnionego do dziś zabójstwa byłego...
Kraj -
TP dyskryminuje innych operatorów
Telekomunikacja Polska (TP) dyskryminuje innych operatorów - uważa Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Wyjaśnia, że TP ogranicza konkurencję na rynku, współpracując na niewłaściwych zasadach z należącym do Grupy TP operatorem PTK...
Gospodarka -
Największa w historii redukcja dostaw ropy
Ministrowie państw OPEC uzgodnili największą w historii redukcję dostaw ropy - o 2,2 miliona baryłek dziennie - usiłując zrównoważyć podaż z gwałtownie malejącym światowym popytem na ten surowiec.
Gospodarka -
Zmarła Wanda Koczeska
W wypadku samochodowym zginęła aktorka Wanda Koczeska. Miała 71 lat - poinformowała specjalistka ds. promocji Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Anna Łysik.
Życie -
W.Brytania: nowe skargi Zjednoczenia Polskiego na media
Największa organizacja polonijna w W. Brytanii - Zjednoczenie Polskie - poinformowała o skierowaniu nowych skarg na brytyjskie gazety i BBC, uznając ich doniesienia na temat imigrantów z nowych krajów UE, zwłaszcza Polaków, za...
Świat -
Osoby należące do OFE stracą prawo do wcześniejszej emerytury?
Osoby, które chciałyby odejść na wcześniejszą emeryturę ze względu na pracę w szczególnie trudnych warunkach a należą do OFE, nie mogą tego zrobić. Tak samo będzie po 31 grudnia, chyba że wejdzie w życie tzw. ustawa o pomostówkach -...
Kraj -
Śmietanka Neapolu w więzieniu
Pod zarzutem korupcji i "ustawiania" przetargów aresztowano w Neapolu 13 osób, w tym dwóch asesorów i znanego przedsiębiorcę.
Świat -
Obama człowiekiem roku
"Time" przyznał tytuł "Człowieka roku 2008" prezydentowi-elektowi USA Barackowi Obamie - podano w internetowym wydaniu tygodnika.
Życie -
Rosja wstrzymała redukcję sił MSW
Redukcja wojsk wewnętrznych MSW Rosji, rozpoczęta w 2006 roku, została wstrzymana. Resort ten utrzymuje, że ma to związek z sytuacją na Kaukazie i Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi w 2014 roku.
Świat -
UE chce skuteczniej ścigać piratów drogowych
By skończyć z bezkarnością zagranicznych kierowców łamiących przepisy na drogach państw UE, Parlament Europejski ogromną większością głosów poparł nowy unijny system wymiany danych, który ułatwi ich identyfikację i ściganie.
Świat -
1700 papużek w mieszkaniu
60-letni emeryt z berlińskiej dzielnicy Spandau hodował w swym mieszkaniu 1700 papużek falistych. Władze, zaalarmowane przez sąsiadów owego pana, usiłują teraz znaleźć schronienie dla tych wszystkich ptaków.
Życie -
Juszczenko krytykuje koalicję
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko uważa, że nowa koalicja w Radzie Najwyższej (parlamencie) powstała wyłącznie po to, by premier Julia Tymoszenko mogła pozostać na swym stanowisku.
Świat -
Rząd ma plan B - emerytury specjalne
Rządowy plan B w sprawie emerytur pomostowych polega na tym, że premier Donald Tusk będzie indywidualnie przyznawał emerytury specjalne - dowiedziała się PAP z dwóch źródeł zbliżonych do kierownictw partii rządzących PO i PSL.
Kraj -
Lockheed Martin zachęca do kupna T-50
Przedstawiciele koncernu Lockheed Martin produkującego samolot F-16 są przekonani, że koreański samolot szkolny T-50 budowany z udziałem LM byłby dobrym wyborem dla Polski.
Gospodarka -
Musical "Mamma Mia!" lepszy od "Titanica"
Komedia muzyczna "Mamma Mia!" to najbardziej kasowy film Wielkiej Brytanii.
Kultura -
Russell Crowe jako prezydent USA
Russell Crowe jest jednym z kandydatów do roli Billa Clintona w filmie "The Special Relationship".
Kultura -
Take That chcą dorównać The Rolling Stones
Członkowie zespołu Take That zamierzają istnieć w branży muzycznej jeszcze przez wiele lat. Jeden z wokalistów grupy, Howard Donald, jest przekonany, że jego zespół dorówna stażem weteranom z The Rolling Stones. - Najprawdopodobniej...
KulturaMuzyka -
Rosja podaruje myśliwce Libanowi
Rosja przekaże Libanowi w prezencie 10 nowoczesnych myśliwców MiG-29 - poinformował szef rosyjskiej Federalnej Służby Współpracy Wojskowej i Technicznej Michaił Dmitrijew, cytowany przez rosyjskie agencje.
Świat -
Guantanamo to "najgorsze miejsce na świecie"
Jeden z trzech Algierczyków z bośniackimi paszportami, którzy we wtorek przylecieli do Sarajewa po prawie siedmiu latach pobytu w Guantanamo, powiedział miejscowej prasie, że to amerykańskie więzienie jest "najgorszym miejscem na świecie".
Życie -
Prezydent na opłatku NSZZ "Solidarność"
O potrzebie jedności w trudnych czasach mówił w Gdańsku na spotkaniu opłatkowym z działaczami "Solidarności" prezydent Lech Kaczyński.
Kraj -
J. Kaczyński: poprzemy euro pod warunkiem przeprowadzenia referendum
Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że jego ugrupowanie poprze zmianę konstytucji umożliwiającą wprowadzenie w Polsce euro "pod warunkiem przeprowadzenia referendum".
Gospodarka -
Komorowski nie stawił się przed Komisją ds. Służb Specjalnych
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski nie przyszedł na posiedzenie sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Wystąpił o to przewodniczący komisji Jarosław Zieliński (PiS)
Kraj -
Węgierska Gwardia rozwiązana
Sąd w Budapeszcie nakazał rozwiązanie skrajnie prawicowej organizacji Gwardia Węgierska za działalność dyskryminującą mniejszość romską na Węgrzech - informują portale węgierskie.
Życie -
PiS: "Przejściówki" dla nauczycieli efektem gry politycznej PO
Według klubu PiS, sprawa świadczeń przejściowych dla nauczycieli stała się przedmiotem "gierki politycznej" między PO, PSL, SLD i Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.
Kraj -
"Lewica nie może być przybudówką PiS"
Lewica nie może być przybudówką PiS i prezydenta Lecha Kaczyńskiego - uważa szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak. Według Olejniczaka, jego formacja powinna rozwiązywać problemy społeczne, a nie być zawsze przeciwko, jak - według niego -...
Kraj -
Rumunia zwróci obrazy spadkobiercom Ceausescu
Rumuński sąd apelacyjny orzekł, że władze muszą zwrócić rodzinie byłego komunistycznego przywódcy Nicolae Ceausescu kolekcję dzieł sztuki, przejętą przez państwo 19 lat wcześniej.
Życie -
Czechy zapowiadają solidność i profesjonalizm
Czeski wicepremier i minister ds. europejskich Alexandr Vondra zapewnił, że rozpoczynające się od nowego roku rotacyjne przewodnictwo Czech w UE będzie "solidne" i "profesjonalne".
Świat -
Komisja kultury przeciw prasowemu projektowi PiS
Sejmowa komisja kultury rekomenduje odrzucenie PiS-owskiego projektu nowelizacji Prawa prasowego. Według większości członków komisji jest on zbyt wąski i ukierunkowany na sankcje wobec dziennikarzy. Ministerstwo kultury zapowiedziało, że...
Kraj -
Korupcja w budownictwie - nagminna
Ponad połowa Polaków spotkała się z korupcją w budownictwie - wynika z raportu dotyczącego występowania zjawisk korupcyjnych w polskim budownictwie. Raport przygotowało Stowarzyszenie "Normalne Państwo", Forum Obywatelskiego Rozwoju i...
Gospodarka -
Kontrowersyjne pojednanie turecko-ormiańskie
Turecki premier Recep Tayyip Erdogan skrytykował w środę opublikowany w internecie list z przeprosinami za masakrę Ormian w czasie I wojny światowej w imperium osmańskim, wystosowany przez ok. 200 tureckich intelektualistów i nauczycieli...
Świat -
PE wręczył nagrodę chińskiemu dysydentowi
Pod nieobecność przebywającego w więzieniu laureata tegorocznej nagrody im. Sacharowa - chińskiego dysydenta Hu Jia (czyt. Hu Dzia) - w Parlamencie Europejskim odbyła się uroczystość z okazji 20-lecia tego prestiżowego wyróżnienia,...
Świat -
ZNP apeluje do polityków
O nieskładanie projektu ustawy o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli "na ołtarzu konfliktu" oraz przyjęcie przez parlament "w tej czy innej formie" treści w nim zawartych zaapelował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego...
Kraj -
Weto z problemami
Weto prezydenta wobec "pomostówek" może sprawić, że kilkaset tysięcy Polaków nie będzie mogło przejść na wczesną emeryturę. Również ci, którzy spełnili odpowiednie warunki - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Sejmowe standardy
Hipokryzja pana Komorowskiego jest wyższa niż Himalaje – rzucił w kierunku dziennikarzy wściekły Jarosław Kaczyński w trakcie kłótni nad wnioskiem PiS o odwołanie Komorowskiego z funkcji marszałka Sejmu po jego wypowiedzi na temat...
Kraj -
Komorowski: nie byłem świadom prędkości
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (PO) tłumaczy, że podczas niedawnej podróży samochodem służbowym, nagranej przez dziennikarzy, "nie był świadomy ewentualnego naruszenia przepisów o ruchu drogowym". Wyjaśnia, że był pasażerem, a "nie...
Kraj -
Brytyjczycy wyjdą z Iraku 31 maja
Brytyjska misja w Iraku skończy się nie później niż w 31 maja 2009 roku - oświadczył premier Gordon Brown na wspólnej konferencji prasowej z premierem Iraku Nourim al-Malikim w Bagdadzie.
Świat -
Czy będzie spotkanie Castro-Obama?
Raul Castro zamierza spotkać się z Barackiem Obamą i rozmawiać z nim jak równy z równym. Deklaracja kubańskiego przywódcy była najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia szczytu państw latynoamerykańskich w Brazylii, podaje dziennik...
Przegląd prasy -
Lekarz skazany na 32 lata więzienia za udział w zamachach
Brytyjski lekarz irackiego pochodzenia Bilal Abdulla, uznany za winnego spisku mającego na celu dokonanie w 2007 roku zamachów bombowych w Londynie i Glasgow, w środę został skazany na co najmniej 32 lata pozbawiania wolności.
Świat -
Prezent dla prawdziwego mężczyzny od Burger Kinga
Amerykańska sieć fast foodów Burger King ma własną propozycję na prezent świąteczny dla mięsożernych mężczyzn – to woda kolońska o zapachu grillowanego mięsa, pisze „Daily Telegraph”.
Przegląd prasy -
Bojkot ananasów we Włoszech
Minister rolnictwa Włoch Luca Zaia nawołuje rodaków do bojkotu ananasów podczas Bożego Narodzenia. Jego zdaniem na świątecznym stole powinny znaleźć się typowo włoskie sezonowe produkty, a nie ten obcy owoc, pisze „Corriere della...
Przegląd prasy -
NATO musi się zredefiniować
Logistyczny koszmar, z którym zmagać się będą organizatorzy jubileuszowego szczytu NATO w kwietniu przyszłego roku, odzwierciedla chaos panujący w Sojuszu w 60. rocznicę jego powstania, pisze „Times”.
Przegląd prasy -
Spadek sprzedaży samochodów w Europie
Rządy europejskie są pod coraz większą presją ratowania przemysłu motoryzacyjnego w swoich krajach. W listopadzie odnotowano prawie 26-procentowy spadek sprzedaży nowych samochodów w Europie, pisze „The Guardian”.
Przegląd prasy -
Czy prezydentura Sarkozy’ego na zawsze zmieniła Unię
Swoim hiperaktywnym stylem sprawowania władzy Sarkozy zdominował europejską scenę polityczną i nie ukrywa, że niechętnie opuszcza centrum zainteresowania, pisze „International Herald Tribune”. „Kochałem to...
Przegląd prasy -
Lech Wałęsa o stosunkach polsko-rosyjskich
Lech Wałęsa uważa, że stosunki między Warszawą i Moskwą będą się normalizować. Zdaniem byłego prezydenta spora część elit w obu krajach nie dorosła do zgody i nadal posługuje się zimnowojenną retoryką, pisze „Izwestia”.
Przegląd prasy -
Początek kryzysu gospodarczego w Polsce
Stan polskiej gospodarki w ciągu ostatnich kilku miesięcy uległ znaczącemu pogorszeniu. W przyszłym roku w Polsce może wybuchnąć poważny kryzys gospodarczy, uważa „Kommersant”.
Przegląd prasy -
17 grudnia 2008
Czy Polsce grozi poważny kryzys gospodarczy, czy Sarkozy zmienił Europę, czy tylko swój wizerunek, kto sprzedaje wodę toaletową o zapachu grillowanego mięsa – o tym Pisza zagraniczne dzienniki.
Przegląd prasy -
Paulson: w USA nie upadnie już żadna firma finansowa
Działania amerykańskiego rządu spowodowały wstrzymanie cyklu bankructw banków i nie upadnie już żadna duża firma finansowa - ocenił Henry Paulson, sekretarz skarbu USA.
Gospodarka -
"Prezydent gra na kryzys polityczny"
Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd nie przygotuje nowego projektu ustawy o emeryturach pomostowych, ale pracuje już nad "wariantem zastępczym". Zdaniem premiera, prezydent Lech Kaczyński wetując ustawę o tzw. pomostówkach, "gra na...
Kraj -
Wałęsa o stosunkach polsko-rosyjskich
Były prezydent Lech Wałęsa wyraził przekonanie, że stosunki między Polską i Rosją stopniowo będą się normalizować. Ataki na niego w Polsce uznał za próbę dezawuowania jego dokonań.
Świat -
Posłowie o kastracji farmakologicznej
Sejm debatuje nad rządowym projektem zmian w Kodeksie karnym, który przewiduje zaostrzenia kar dla pedofilów oraz poddawanie ich psychoterapii i farmakoterapii.
Kraj -
Senat poparł specustawę stoczniową
Senat poparł specustawę stoczniową, która przewiduje sprzedaż stoczni Gdynia i Szczecin w otwartym, nieograniczonym przetargu.
Kraj -
25 lat za zabójstwo księdza z Żalna
Karę 25 lat więzienia wymierzył bydgoski sąd głównemu oskarżonemu o napad i zamordowanie proboszcza z Żalna koło Tucholi (Kujawsko-Pomorskie). Kapłan zginął w maju 2006 roku.
Kraj -
Przed świętami Okęciu grozi paraliż
Związki zawodowe w firmie LOT Ground Services, zajmującej się naziemną obsługą pasażerów, samolotów i przesyłek na warszawskim lotnisku Okęcie, zaplanowały na 22 grudnia strajk generalny - ustalił „Wprost”. Oznacza to tuż...
Tylko u Nas -
Premier zwolennikiem "testamentu życia"
Premier Donald Tusk zadeklarował, że jest zwolennikiem wpisania do ustawy bioetycznej zapisu o tzw. testamencie życia.
Kraj -
Prezydent ułaskawi za malowaną świnię?
Sąd Rejonowy we Wrocławiu zbierze się dziś po południu, aby zaopiniować wniosek o ułaskawienie Mariana Zagórnego skazanego za znęcanie się nad świnią - dowiedział się „Wprost”. Opinia zostanie sporządzona dla prezydenta,...
Tylko u Nas -
Listkiewicz wezwany do prokuratury
Były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Michał Listkiewicz został wezwany do prokuratury krajowej we Wrocławiu. Ma zeznawać w charakterze świadka w związku z toczącym się śledztwem dotyczącym korupcji w polskim futbolu.
Kraj -
Obchody rocznicy Grudnia 70.
Z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego odbyły się w Gdyni obchody 38. rocznicy tragicznych wydarzeń w grudniu 1970 r. na Wybrzeżu.
Kraj -
Kim Dzong Il odwiedza bibliotekę
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il, który według niepotwierdzonych informacji miał latem doznać udaru, po raz kolejny pojawił się publicznie, odwiedzając bibliotekę i zakłady farmaceutyczne.
Życie -
Napieralski: w środę decyzja w sprawie "pomostówek"
W środę klub Lewicy podejmie decyzję w sprawie weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego do ustawy o emeryturach pomostowych - poinformował szef SLD Grzegorz Napieralski.
Kraj -
Polski kontyngent w Czadzie będzie mniejszy?
Niewykluczone, że po 15 marca 2009 roku, kiedy misja w Czadzie będzie realizowana już nie pod szyldem UE ale ONZ, polski kontyngent zostanie zmniejszony z 400 do 300 żołnierzy - poinformował przebywający z wizytą w tym kraju szef MON...
Świat -
Somalijscy piraci uprowadzili kolejne statki
Somalijscy piraci uprowadzili w Zatoce Adeńskiej kolejne trzy jednostki: dwa statki handlowe i jacht - podano w Nairobi.
Świat -
2008-12-17
Jakie będą konsekwencje zawetowania przez prezydenta ustawy o „pomostówkach”, co oznacza „700 dni czyśćca” dla polskiego biznesu, kto idzie na emeryturę przed 40-stką, czy Reagan wolał stan wojenny w Polsce niż...
Przegląd prasy -
Co dalej z KDT?
Stołeczny Plac Defilad bez blaszaków? Brzmi nieprawdopodobnie, ale dokumenty wskazują, że to prawda. Dokumenty. Bo kupcy twierdzą, że w halach zostają - pisze "Życie Warszawy".
Przegląd prasy -
Bombka ofiarą kryzysu
Są trzy produkty, gdzie napis "Made in Poland" oznacza za granicą najwyższą jakość: kiełbasę, wódkę i bombki choinkowe. Ale kryzys w USA rozłożył producentów bombek na łopatki: zamówień brak, firmy się zwijają - zauważa "Metro".
Przegląd prasy -
Co czwarty mundurowy emeryt ma mniej niż 40 lat
Co trzeci żołnierz, który odszedł w ubiegłym roku roku na emeryturę, nie skończył 40 lat. W policji - co piąty. Tak wynika z danych przygotowanych specjalnie dla "Gazety Prawnej" przez resorty spraw wewnętrznych i obrony narodowej.
Przegląd prasy -
Zapaść gospodarki Ukrainy
Sytuacja naszego wschodniego sąsiada - Ukrainy - ze złej staje się dramatyczna. PKB skurczył się w listopadzie o 14,4 proc., a prognozy na przyszły rok są równie czarne - pisze "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
"Pomostówki" w rękach Lewicy
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Lewica nie podjęła wczoraj decyzji o głosowaniu w sprawie prezydenckiego weta. Klub stanął wobec niełatwego wyboru - przyznaje "Trybuna".
Przegląd prasy -
Specjalna komisja ds. in vitro
Rosną kontrowersje wokół projektu ustawy bioetycznej. Posłowie Platformy kwestionują nie tylko zapis, że do in vitro prawo mają mieć jedynie małżeństwa, ale również zakaz tworzenia zarodków nadliczbowych. W klubie powstanie nawet...
Przegląd prasy -
Fabryki aut w śmierci klinicznej
Sprzedaż nowych aut w Europie spadła o milion. Najmocniej skurczył się rynek w Islandii i na Łotwie, najmniej - w Polsce. Samochodowi giganci wstrzymują produkcję, zwalniają ludzi - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Kredyt na kartki
Zamiast rolować długi firm, banki podadzą im czarną polewkę. Polski biznes czeka 700 dni czyśćca - przewiduje "Puls Biznesu".
Przegląd prasy -
Stan wojenny zaskoczył Reagana?
Możliwe, że administracja Ronalda Reagana wolała stan wojenny niż interwencję Układu Warszawskiego w Polsce - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Przegląd prasy -
Bombka ofiarą kryzysu
Są trzy produkty, gdzie napis "Made in Poland" oznacza za granicą najwyższą jakość: kiełbasę, wódkę i bombki choinkowe. Ale kryzys w USA rozłożył producentów bombek na łopatki: zamówień brak, firmy się zwijają - zauważa "Metro".
Gospodarka -
Co czwarty mundurowy emeryt ma mniej niż 40 lat
Co trzeci żołnierz, który odszedł w ubiegłym roku roku na emeryturę, nie skończył 40 lat. W policji - co piąty. Tak wynika z danych przygotowanych specjalnie dla "Gazety Prawnej" przez resorty spraw wewnętrznych i obrony narodowej.
Gospodarka -
Karykatura papieża rozpętała falę krytyki
Watykański dziennik "L'Osservatore Romano" skrytykował - jak to ujął - "wysokonakładową włoską gazetę" za to, że przedstawia Benedykta XVI w "karykaturalny" sposób.
Świat -
Zapaść gospodarki Ukrainy
Sytuacja naszego wschodniego sąsiada - Ukrainy - ze złej staje się dramatyczna. PKB skurczył się w listopadzie o 14,4 proc., a prognozy na przyszły rok są równie czarne - pisze "Rzeczpospolita".
Gospodarka -
Specjalna komisja ds. in vitro
Rosną kontrowersje wokół projektu ustawy bioetycznej. Posłowie Platformy kwestionują nie tylko zapis, że do in vitro prawo mają mieć jedynie małżeństwa, ale również zakaz tworzenia zarodków nadliczbowych. W klubie powstanie nawet...
Kraj -
Kredyt na kartki
Zamiast rolować długi firm, banki podadzą im czarną polewkę. Polski biznes czeka 700 dni czyśćca - przewiduje "Puls Biznesu".
Gospodarka -
Weto z problemami
Weto prezydenta wobec "pomostówek" może sprawić, że kilkaset tysięcy Polaków nie będzie mogło przejść na wczesną emeryturę. Również ci, którzy spełnili odpowiednie warunki - pisze "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
Szef czeskiej dyplomacji gani prezydenta Francji
Minister spraw zagranicznych Czech Karel Schwarzenberg zganił prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, utyskującego, że nie we wszystkich gmachach rządowych w Republiki Czeskiej wiszą flagi UE.
Świat -
Stan wojenny zaskoczył Reagana?
Możliwe, że administracja Ronalda Reagana wolała stan wojenny niż interwencję Układu Warszawskiego w Polsce - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Kraj