18 grudnia 2008
-
PiS, Lewica i SdPl poprą weto prezydenta ws. ustaw zdrowotnych
Kluby PiS i Lewicy oraz koło poselskie SdPl- Nowa Lewica zapowiedziały, że w piątkowym głosowaniu opowiedzą się za utrzymaniem weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego do trzech z sześciu ustaw zdrowotnych.
Kraj -
Białoruś podpisała ramowe porozumienie z KE
Ramowe porozumienie między Białorusią a Komisją Europejską podpisali w Mińsku wicepremier Białorusi Andriej Kobiakow i szef przedstawicielstwa Komisji Europejskiej na Białorusi i Ukrainie Jose Manuel Pinto Teixeira.
Świat -
Kopacz: dotrzymaliśmy słowa danego pacjentom
PO dotrzymała słowa danego pacjentom, a prezydent dotrzymał słowa danego PiS - oceniła minister zdrowia Ewa Kopacz w Sejmie podczas debaty nad wetem zgłoszonym przez Lecha Kaczyńskiego do trzech ustaw zdrowotnych.
Kraj -
Rosja i Gruzja bliższe porozumienia
Rosja i Gruzja, które odbyły w Genewie trzecia rundę rozmów pod auspicjami Unii Europejskiej, ONZ i OBWE, są bliskie rozładowania napięcia między obu krajami i osiągnięcia pełnego porozumienia - oświadczył przedstawiciel UE Pierre Morel.
Świat -
Księżna Yorku w Zakopanem
Księżna Yorku Sarah Fergusson odebrała w Zakopanem nagrodę Amicus Hominum przyznawaną przez samorząd województwa małopolskiego.
Życie -
Gruzja popełniła "ciężkie błędy" w wojnie z Rosją
"Rząd gruziński popełnił ciężkie błędy" w czasie pięciodniowej wojny z Rosją w sierpniu tego roku - stwierdza raport komisji śledczej gruzińskiego parlamentu.
Świat -
Obama wybrał Blaira na szefa wywiadu
Prezydent-elekt Barack Obama wybrał emerytowanego admirała Dennisa Blaira na szefa amerykańskiego wywiadu - dowiedziała się agencja Reutera z anonimowego źródła.
Świat -
Hamas: koniec rozejmu z Izraelem
Ruch Islamskiego Oporu (Hamas) ogłosił na 5 godzin przed północą oficjalne zakończenie półrocznego rozejmu w Strefie Gazy uzgodnionego z Izraelem przy mediacji Egiptu.
Świat -
"Sarkozy nie jest od napominania prezydenta Polski"
Prezydent Francji nie jest od napominania prezydenta Polski - oświadczył Lech Kaczyński odnosząc się do wypowiedzi Nicolasa Sarkozy'ego dotyczącej ratyfikowania przez Polskę Traktatu Lizbońskiego.
Kraj -
Bułgaria: ponad 80 agentów w radiu publicznym
Ponad 80 osób zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach w bułgarskim radiu publicznym współpracowało przed 1989 rokiem ze służbą bezpieczeństwa lub wywiadem - poinformowała komisja do spraw badania archiwów byłej SB.
Świat -
"Decyzja Lewicy nielewicowa"
Decyzja klubu Lewicy, który postanowił, że będzie głosował za odrzuceniem weta do ustawy o emeryturach pomostowych, jest "decyzją zgoła nielewicową" - ocenił prezydent Lech Kaczyński.
Kraj -
Lewica za odrzuceniem weta prezydenta
Klub Lewicy będzie głosował w piątek w Sejmie za odrzuceniem weta prezydenta do ustawy o emeryturach pomostowych. Jednocześnie chce skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. W klubie ma obowiązywać dyscyplina.
Kraj -
Tylko PiS poprze weto ws. odrolnienia gruntów
Tylko klub PiS poprze weto prezydenta w sprawie odrolnienia gruntów. Kluby PO, PSL i Lewicy zapowiedziały w Sejmie, że będą głosować za odrzuceniem weta do nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Kraj -
Korea Płn. oskarża o spisek na życie Kim Dzong Ila
Korea Północna oskarżyła południowokoreańskie służby wywiadowcze o organizację spisku na życie przywódcy tego kraju Kim Dzong Ila.
Świat -
Nie będzie rozmów prezydent-Lewica ws. "pomostówek"
Prezydent Lech Kaczyński nie planuje żadnych spotkań z klubem Lewicy w sprawie ustawy o emeryturach pomostowych - powiedział szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki, komentując decyzję klubu, który postanowił, że posłowie Lewicy będą...
Kraj -
Lato zaskoczony zatrzymaniem Henryka K.
Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Lato był zaskoczony zatrzymaniem członka zarządu PZPN Henryka K. w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji w futbolu.
Życie -
Berlusconi do ambasadora w USA: musisz się opalić
Znany z poczucia humoru premier Silvio Berlusconi w żartobliwej rozmowie z ambasadorem Włoch w Waszyngtonie, słyszanej przez włoskich dziennikarzy, powiedział mu, że powinien się opalić.
Życie -
Łukaszenka obiecuje prywatyzację i liberalizację gospodarki
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ogłosił w wywiadzie dla krajowych mediów zamiar liberalizacji i prywatyzacji białoruskiej gospodarki. Powtórzył, że jego kraj powinien mieć "normalne stosunki i z Europą, i z Rosją".
Gospodarka -
Krokodyle łzy europarlamentu
Parlament europejski zajmuje się projektem ustanowienia Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Mafii. Inicjatorami projektu są włoscy deputowani, którzy w ten sposób chcą uczcić niedawne ofiary gangów z Neapolu, Kalabrii i Sycylii.
Życie -
Kłopoty Fortisu mogą spowodować upadek rządu
Los belgijskiego rządu zawisł na włosku, gdy Sąd Kasacyjny zarzucił mu usiłowanie wpływania na decyzję sędziów w ciągnącej się od tygodni sprawie ratowania banku Fortis poprzez sprzedaż francuskiemu BNP Paribas.
Gospodarka -
Rośnie optymizm na Euro 2012
Przygotowania do piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku przeszły z fazy planów do budowy stadionów. Jednocześnie rośnie optymizm Polaków. Coraz więcej naszych rodaków wierzy w to, że zdążymy przygotować Euro - oświadczył minister...
Życie -
Będą dalsze prace nad projektem ws. 6-latków
Sejmowa podkomisja nadzwyczajna zdecydowała, że będzie dalej pracować nad rządowym projektem zmian w ustawie o systemie oświaty, zakładającym m.in. obniżenie wieku obowiązku szkolnego z 7 do 6 lat. Wniosek PiS o odrzucenie tego projektu...
Kraj -
Debata nad możliwością kolejnych kadencji Chaveza
Parlament wenezuelski, zdominowany przez zwolenników Hugo Chaveza, rozpoczyna debatę nad poprawką do konstytucji, która umożliwiłaby wielokrotne wybieranie obecnego prezydenta, aby "mógł dokończyć swej rewolucji boliwariańskiej".
Świat -
Drażliwe granice
To już nie jest nasz problem, tylko Unii Europejskiej - słowa chorwackiego prezydenta Stipe Meszicia najlepiej oddają napięcie na linii Ljubljana-Zagrzeb-Bruksela. Słowenia, jak tylko wyszła z roli prezydencji, przystąpiła do blokowania...
Świat -
Rzucił w Busha butami, teraz - prosi o ułaskawienie
Przebywający w więzieniu iracki dziennikarz, który w niedzielę cisnął w prezydenta George'a W. Busha butami, poprosił o ułaskawienie - poinformował rzecznik premiera Iraku.
Świat -
PO, PSL i SDPL-NL za odrzuceniem weta do ustawy o "pomostówkach"
Za odrzuceniem weta prezydenta do ustawy o emeryturach pomostowych opowiedziały się podczas debaty w Sejmie PO, PSL i SDPL-NL. Weto zostało poparte przez PiS. Głosowanie - w piątek.
Kraj -
Order Orła Białego dla prof. Religi
Prezydent Lech Kaczyński wręczył byłemu ministrowi zdrowia, obecnie posłowi PiS, znanemu kardiochirurgowi prof. Zbigniewowi Relidze najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.
Życie -
Karta Praw Kobiety Rodzącej na ręce Kopacz
Kartę Praw Kobiety Rodzącej przekazał Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski ministrowi zdrowia Ewie Kopacz. Do 14 grudnia zebrano pod nią ponad 2 tys. podpisów.
Kraj -
Klich: nie mogło być przetargu na samoloty Bryza
Przetargu na zakup samolotów Bryza nie było, bo taki sprzęt jest już na wyposażeniu Polskich Sił Zbrojnych i dlatego przetargu być nie mogło - powiedział we Wrocławiu minister obrony narodowej Bogdan Klich.
Kraj -
50 tys. zł kary dla TP
Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) nałożył 50 tys. zł kary na Telekomunikację Polską za umieszczenie w spisie abonentów danych osoby, która nie wyraziła na to zgody - poinformował w komunikacie UKE.
Gospodarka -
Obama wybrał szefów instytucji regulujących rynki finansowe
Amerykański prezydent-elekt Barack Obama zamierza mianować Gary'ego Genslera na prezesa Komisji ds. Obrotu Terminowymi Kontraktami Towarowymi (CFTC) - podali przedstawiciele Partii Demokratycznej.
Gospodarka -
Wassermann: nikt mi nie przedstawił listy tajnych współpracowników UOP
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Wassermann zaprzeczył, że otrzymał z ABW listę tajnych współpracowników UOP z początku lat 90.
Kraj -
Przedterminowe wybory prezydenta Olsztyna - 15 lutego
15 lutego odbędą się przedterminowe wybory prezydenta Olsztyna - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w MSWiA i w delegaturze olsztyńskiej krajowego biura wyborczego.
Kraj -
25 lat więzienia dla autora "Amoku"
Na 25 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy we Wrocławiu Krystiana B., oskarżonego o zabójstwo kochanka swojej b. żony. B. jest autorem książki "Amok", w której opisał zabójstwo podobne do tego, o które został oskarżony.
Kraj -
Ewakuacja szkoły w Legnicy
Blisko 600 osób zostało ewakuowanych z jednej ze szkół w Legnicy (Dolnośląskie). Powodem była eksplozja, prawdopodobnie petardy. Nikomu nic się nie stało. Ewakuacja została już zakończona. Uczniowie nie wrócili jednak do szkoły.
Kraj -
Kary za znęcanie się w Radości
Na kary jednego roku i ośmiu miesięcy oraz półtora roku więzienia, obie w zawieszeniu na cztery lata, skazał warszawski sąd dwie opiekunki, oskarżone o znęcanie się nad pensjonariuszami domu opieki w Radości. Obie kobiety dobrowolnie...
Kraj -
Strasburg kontra lekarska "solidarność"
Ginekolog z Tarnowa Dr Ryszard Frankowicz, dla większości kolegów po fachu czarna owca, kalająca własne gniazdo, wygrał ze źle pojętą solidarnością własnego środowiska.
ŻycieElżbieta Majewska -
Związkowcy protestowali przed Sejmem i kancelarią premiera
Ponad 2000 osób - jak szacują organizatorzy - protestowało przed Sejmem i kancelarią premiera przeciwko ustawie o emeryturach pomostowych. Demonstrację zorganizował NSSZ "Solidarność".
Kraj -
Śledztwo wobec Palikota za "psychopatyczną postać"
Stołeczna prokuratura wszczęła - z doniesienia posłów PiS - śledztwo w sprawie znieważenia prezydenta RP przez posła Janusza Palikota (PO) słowami o "psychopatycznej postaci".
Kraj -
Prezydent o najważniejszych wydarzeniach 2008 roku
Kryzys finansowy, wynik referendum dotyczącego Traktatu Lizbońskiego w Irlandii oraz wojna w Gruzji - to zdaniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego najważniejsze wydarzenia mijającego roku, które dotyczą lub dotykają Unię Europejską.
Kraj -
Gowin ma przeprosić Michnika
Poseł PO Jarosław Gowin ma przeprosić Adama Michnika za to, że podał nieprawdę, twierdząc że naczelny "Gazety Wyborczej" nazwał go "faszystą" - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Kraj -
Steinmeier: wywiad nie wspierał inwazji USA na Irak
Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier odrzucił zarzuty, jakoby niemiecka Federalna Służba Informacyjna (BND) wsparła w 2003 roku atak Amerykanów na Irak.
Świat -
Oskarżony ws. "Halemby": przed katastrofą metan osiągał stężenia wybuchowe
Na krótko przed katastrofą w "Halembie" metan osiągał stężenia wybuchowe, jednak załoga nie była wycofywana z zagrożonego rejonu - wynika z wyjaśnień jednego z oskarżonych w tej sprawie Krzysztofa S.
Kraj -
NATO i Rosja wznowią kontakty na wysokim szczeblu
NATO i Rosja wznowią w piątek kontakty na wysokim szczeblu - poinformował przedstawiciel Sojuszu.
Świat -
Nieznane rysunki Leonarda na odwrocie jego obrazu
Trzy rysunki, które mogły wyjść spod ręki Leonarda da Vinci, odkryto na odwrociu jego obrazu "Św. Anna Samotrzecia" z Luwru - poinformowało muzeum, nazywając to odkrycie wyjątkowym.
Życie -
Warszawa: zderzenie tramwaju z ciężarówką
11 osób zostało rannych w wyniku zderzenia tramwaju z samochodem ciężarowym przy ul. Okopowej w Warszawie - poinformowała Anna Kędzierzawska z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.
Kraj -
Grecja: demonstranci rzucają butelkami z benzyną w policję
Demonstranci obrzucili policję butelkami z benzyną i kamieniami w pobliżu gmachu parlamentu w Atenach. Doszło do starć. Z okolicznych sklepów uciekają klienci, robiący przedświąteczne zakupy. Rodzice w pośpiechu zabierają dzieci z...
Świat -
PE: zgoda na 5 mld euro na plan pobudzania gospodarki
Parlament Europejski wstępnie zgodził się, by w ramach zaproponowanego przez Komisję Europejską planu pobudzania gospodarki wydać 5 mld euro na projekty transeuropejskie i jest gotów podjąć natychmiast negocjacje w tej sprawie z rządami...
Gospodarka -
Budżet UE na rok 2009 - przyjęty
Eurodeputowani ostatecznie zatwierdzili budżet UE na rok 2009 w wysokości 116,1 mld euro (0,89 PKB).
Gospodarka -
"Nie damy gazu, jeśli Ukraina nie spłaci długu"
Rzecznik rosyjskiego Gazpromu Siergiej Kuprijanow powiedział, że koncern przestanie dostarczać gaz na Ukrainę od 1 stycznia, jeśli ta nie spłaci zadłużenia wynoszącego 2 mld dolarów.
Gospodarka -
Związkowcy z Okęcia domagają się spotkania z prezesem LOT-u
Związkowcy działający w LOT Ground Services (LGS) domagają się natychmiastowego spotkania z prezesem PLL LOT Dariuszem Nowakiem. W przeciwnym razie w najbliższy poniedziałek może dojść do zaplanowanego strajku generalnego - poinformował...
Gospodarka -
"Prezydent nie otrzymał listy tajnych współpracowników UOP"
Prezydencki minister Michał Kamiński zaprzeczył, że prezydent Lech Kaczyński otrzymał z ABW listę tajnych współpracowników UOP z początku lat 90.
Kraj -
"Bryza" na chłopski rozum
Dopiero w styczniu MON odpowie na wątpliwości Ludwika Dorna dotyczące podejrzanie wysokiej ceny zakupu samolotów M-28 Bryza. Tymczasem zastanówmy się, ile tak naprawdę zapłacimy za pojedynczą Bryzę, i czy to dużo czy mało.
GospodarkaMaciej Szopa -
Ławrow: Miedwiediew liczy na szybkie spotkanie z Obamą
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że rosyjski prezydent liczy na spotkanie z przyszłym prezydentem USA Barackiem Obamą wkrótce po objęciu przez niego funkcji w styczniu - pisze agencja Reuters powołując się...
Świat -
Prezydent: tarcza w Polsce nie jest narzędziem walki z Rosją
Instalacja w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej nie jest narzędziem walki z Rosją - podkreślił prezydent Lech Kaczyński podczas spotkania z ambasadorami państw UE akredytowanymi w Polsce.
Kraj -
Naftohaz: nie odmawiamy spłaty długów
Ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo Naftohaz Ukrainy zdementowało informacje rosyjskiego Gazpromu, jakoby odmówiło spłaty długów za dostarczony gaz.
Gospodarka -
"Rewelacje Schickla traktujemy ostrożnie"
Weryfikujemy wszystkie informacje mogące nas przybliżyć do wyjaśnienia zagadki śmierci gen. Władysława Sikorskiego - powiedziała naczelnik pionu śledczego katowickiego IPN prok. Ewa Koj. Dlatego IPN nie wyklucza zwrócenia się do...
Kraj -
Palikot podsumował prace komisji Przyjazne Państwo
Poseł Janusz Palikot (PO) podsumował prace sejmowej komisji "Przyjazne Państwo", którą kieruje. Komisja - wyliczał - zebrała się do tej pory na 200 posiedzeniach, opracowała 289 projektów ustaw, z czego Sejm przyjął 81 projektów.
Kraj -
Stocznia Szczecińska nadal bez gazów technicznych
Stocznia Szczecińska nadal nie ma dostawy gazów technicznych. Nie pracuje kilkuset stoczniowców. Produkcja jest obniżona, ale nie zatrzymana. Trwają negocjacje w sprawie wznowienia dostawy - informuje kierownictwo firmy.
Gospodarka -
Ukraina: nagrania ws. śmierci Gongadzego
Major Mykoła Melnyczenko, dawny ochroniarz prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy, przekazał ukraińskiej prokuraturze nagrania, które mogą wyjaśnić okoliczności śmierci dziennikarza Georgija Gongadzego - poinformował prokurator generalny...
Świat -
Palikot zorganizował w Sejmie "zrzutkę na Ziobrę"
Poseł PO Janusz Palikot zbiera pieniądze na byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę (PiS). Na swoim miejscu na sali sejmowej Palikot umieścił kapelusz z przypiętą kartką z napisem: "zrzutka na Ziobrę".
Kraj -
"Orlen jest gotów nabyć akcje rafinerii w Możejkach"
Właściciel litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejek) polski koncern PKN Orlen zamierza od litewskiego rządu odkupić prawie 10 proc. udziałów rafinerii - potwierdził dyrektor generalny Możejek Marek Mroczkowski podczas spotkania z...
Gospodarka -
Brown: 31 maja zaczniemy wycofywać wojska z Iraku
Wielka Brytania zacznie wycofywać swoje wojska z Iraku najpóźniej 31 maja - poinformował premier Gordon Brown.
Świat -
Gazprom zainteresowany realizacją projektu Jamał-Europa-2
Koncern Gazprom potwierdził, że jest zainteresowany budową drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.
Gospodarka -
Spotkanie opłatkowe w Senacie
Przy śpiewie kolęd senatorowie i pracownicy Kancelarii Senatu składali sobie życzenia świąteczne i dzielili się opłatkiem.
Życie -
Gazprom: cena gazu dla Europy w 2009 r. - 260-300 dol.
Średnioroczna cena rosyjskiego gazu dla Europy w 2009 r. wyniesie od 260 do 300 dol. - oświadczył wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew.
Gospodarka -
Kurski: w klubie PiS megadyscyplina w głosowaniu nad "pomostówkami"
W klubie PiS podczas piątkowego głosowania nad wetem prezydenta Lecha Kaczyńskiego do emerytur pomostowych będzie obowiązywała zarówno dyscyplina co do obecności, jak i głosowania za przyjęciem weta - powiedział w Sejmie Jacek Kurski (PiS).
Kraj -
Palikot chce, by prezydent i premier przedstawiali raport o stanie zdrowia
Janusz Palikot (PO) przygotował projekt ustawy zobowiązującej prezydenta i premiera do przedstawienia raz w roku informacji o stanie ich zdrowia.
Kraj -
Juszczenko grozi bankom cofnięciem licencji
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko oświadczył, że banki, które dokonują spekulacji na kursach walut, mogą stracić licencje na prowadzenie działalności.
Gospodarka -
Chlebowski: jest bardzo duża szansa na odrzucenie weta
Jest bardzo duża szansa na odrzucenie weta prezydenta do ustawy o emeryturach pomostowych - powiedział szef klubu PO Zbigniew Chlebowski po spotkaniu z szefem klubu Lewicy Wojciechem Olejniczakiem.
Kraj -
Laureat nagrody im. Sacharowa pozbawiony prawa do wizyt
Przebywający w więzieniu laureat tegorocznej nagrody im. Sacharowa Parlamentu Europejskiego chiński dysydent Hu Jia został pozbawiony prawa do wizyt rodzinnych - poinformowała jego żona Zeng Jinyan.
Świat -
Polka poprowadziła operację przeszczepu twarzy
Pierwszy w Stanach Zjednoczonych przeszczep twarzy był przede wszystkim dziełem polskiej lekarki, doktor Marii Siemionow, która długo czekała na taką szansę. Operacja była ogromnym ryzykiem nie tylko dla pacjentki, ale i dla chirurg,...
Przegląd prasy -
"Będzie nowa ustawa o podpisach elektronicznych"
Ministerstwo gospodarki przygotowało projekt nowej ustawy o podpisach elektronicznych, który wkrótce trafi do Sejmu. Przewiduje on m.in. obniżenie cen e-podpisu i wprowadzenie "pieczęci elektronicznej" - powiedział w Sejmie wiceminister...
Gospodarka -
Aresztowania w irackim MSW
Rzecznik irackiego MSW poinformował o aresztowaniu pewnej liczby funkcjonariuszy tego resortu, podejrzanych o próbę reaktywowania partii Baas Saddama Husajna. Wcześniej tego dnia informował o zatrzymaniach "New York Times". Te wersje -...
Świat -
Putin spełnia marzenia małej dziewczynki
Władimir Putin spełni marzenia małej Daszy z Buriatii. Premier po raz kolejny udowodnił, że jest człowiekiem, który nie rzuca słów na wiatr, donosi „Komsomolskaya Prawda”.
Przegląd prasy -
Obrońcy praw człowieka oskarżają producentów komputerów
Co roku przed świętami sprzedaje się tysiące komputerów i laptopów, jednak większość kupujących nie wie, że części do nich są produkowane w nieludzkich warunkach na Dalekim Wschodzie. Nowe badania przytoczone przez „Der...
Przegląd prasy -
GPW zakończy rok zyskiem w wysokości 90-95 mln zł
GPW na koniec 2008 roku będzie miała zysk netto w wysokości 90-95 mln zł, co stanowi trzeci wynik w historii spółki mimo bardzo dużego spadku obrotów na rynku - poinformował prezes GPW Ludwik Sobolewski.
Gospodarka -
Godzina policyjna dla młodzieży
Rosyjskie władze mają zamiar wprowadzić godzinę policyjną dla młodzieży poniżej 18. roku życia. Prezydent Miedwiediew złożył już w państwowej Dumie projekt w tej sprawie, donosi „Kommersant”.
Przegląd prasy -
Rekordowy poziom bezrobocia na Wyspach
Bezrobocie rośnie w najszybszym tempie od prawie dwudziestu lat. Wartość funta spada, a nastroje konsumentów lecą łeb na szyję, pisze „Independent”.
Przegląd prasy -
Śląscy kolejarze grożą protestem
W najbliższy poniedziałek okaże się, czy, kiedy i w jakiej formie dojdzie na Śląsku do protestu kolejarzy. Tego dnia związkowcy, sprzeciwiający się ograniczeniu liczby połączeń regionalnych, mają spotkać się z marszałkiem woj. śląskiego.
Kraj -
Zapaść gospodarcza na Ukrainie
Nikt nie ma już wątpliwości, że ukraińska gospodarka przeżywa poważny kryzys gospodarczy. Pomarańczowe władze postanowiły jednak nie prosić o pomoc Moskwy, donoszą „Wiedomosti”.
Przegląd prasy -
Rosja chce przetestować Obamę
Rosja stała się bardziej stanowcza w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie planów administracji Busha związanych z instalacją tarczy antyrakietowej w Europie. Jak twierdzi wysoki rangą amerykański dyplomata John Rood, wygląda na...
Przegląd prasy -
Mały krok ws. członkostwa Chorwacji w UE
Unia Europejska zdecydowała się na wykonanie tylko niewielkiego kroku w negocjacjach akcesyjnych z Chorwacją z powodu słoweńskiego weta - podały źródła we francuskiej prezydencji UE.
Świat -
Aresztowania w irackim MSW
Nawet 35 urzędników irackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zostało aresztowanych w ciągu trzech ostatnich dni. Niektórych oskarżono o usiłowanie reaktywowania partii Baas Saddama Husajna, pisze „New York Times”, powołując...
Przegląd prasy -
Będzie zrzutka na Ziobrę
Politycy PiS podjęli decyzję o przeprowadzeniu zbiórki pieniędzy dla Zbigniewa Ziobro – dowiedział się „Wprost”.
Tylko u Nas -
18 grudnia 2008
Kim jest lekarka, która przeprowadziła pierwszą w Stanach Zjednoczonych operację przeszczepu twarzy, czy w Rosji młodzież obowiązywać będzie godzina policyjna, czy premier Putin kupi małej Daszy sukienkę, o tym piszą zagraniczne dzienniki.
Przegląd prasy -
Albania wycofuje swój kontyngent wojskowy z Iraku
Ministerstwo obrony Albanii poinformowało o wycofaniu z Iraku albańskiego kontyngentu wojskowego - 218 żołnierzy.
Świat -
Gawlik: KGHM nie będzie sprywatyzowany
Obecny rząd nie ma planów dotyczących prywatyzacji KGHM. Spółka ta nie została objęta programem prywatyzacyjnym do 2011 r. - poinformował w Sejmie wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.
Gospodarka -
Chlebowski: decyzja o wejściu do ERM2 - w styczniu
Decyzja o tym czy wejść do mechanizmu ERM2 bez zmiany konstytucji, zapadnie w styczniu na kolejnym spotkaniu przedstawicieli klubów parlamentarnych z premierem - powiedział szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.
Gospodarka -
"Lasy Państwowe nie będą sprywatyzowane"
Rząd nie ma zamiaru prywatyzować przedsiębiorstwa Lasy Państwowe (LP) - zapewnił w Sejmie wiceminister skarbu Krzysztof Hubert Łaszkiewicz.
Gospodarka -
Prezydent Chin o wzroście gospodarczym w rocznicę reform
W obliczu światowego kryzysu Chiny muszą się skupić na wzroście gospodarczym i stabilności społecznej - oświadczył prezydent Chin Hu Jintao w 30. rocznicę zainicjowania polityki reform w tym kraju.
Świat -
Ruszył proces autolustracyjny Wojtasa
Proces autolustracyjny posła Edwarda Wojtasa, prezesa PSL na Lubelszczyźnie, rozpoczął się przed Sądem Okręgowym w Lublinie. Według katalogów IPN był on w latach 80. zarejestrowany jako tajny współpracownik PRL-owskich służb...
Kraj -
Organizator ludobójstwa w Rwandzie - skazany
Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy (ang. ICTR) skazał za ludobójstwo na karę dożywotniego więzienia dawnego pułkownika Theoneste Bagosorę.
Świat -
Zatrzymano kolejnego członka PZPN
Wrocławska prokuratura zatrzymała 63-letniego Henryka K., członka zarządu PZPN w związku z toczącym się śledztwem dotyczącym korupcji w polskiej piłce nożnej.
Kraj -
Ostatnia minuta roku będzie liczyć 61 sekund
Ostatnia minuta 2008 roku będzie miała 61 sekund, by skorygować niewielką rozbieżność między zegarami atomowymi a czasem astronomicznym, wynikającym z rotacji Ziemi.
Życie -
Antony and the Johnsons zagra w Polsce
29 kwietnia w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się jedyny w Polsce koncert formacji Antony and the Johnsons. Grupa przyjedzie promować album "The Crying Light", który ukaże się 19 stycznia 2009 roku. - Mój nowy album, "The Crying...
KulturaMuzyka -
Folman ekranizuje Lema
Opowiadanie "Kongres futurologiczny" Stanisława Lema doczeka się kinowej adaptacji. Za jej kamerą stanie Ari Folman.
Kultura -
Beastie Boys wznawiają z rarytasami
Grupa Beastie Boys planuje specjalne wznowienie albumu "Paul's Boutique". Reedycja ukaże się z okazji 20-lecia premiery dzieła.
KulturaMuzyka -
Podzielone zdania ws. skuteczności rządu
Na początku grudnia 45 proc. respondentów dobrze oceniało wyniki działalności rządu Donalda Tuska, natomiast 40 proc. - negatywnie - wynika z najnowszego sondażu CBOS. 15 proc. respondentów nie wyraziło opinii.
Kraj -
Przewozy Regionalne do samorządów
Usamorządowienie spółki PKP Przewozy Regionalne przyczyni się do stworzenia spójnego systemu transportu publicznego w regionach, co zwiększy wygodę pasażerów - powiedział w Sejmie wiceminister infrastruktury Jerzy Engelhardt.
Gospodarka -
Ukraińska waluta leci w dół
W zastraszającym tempie spada wartość ukraińskiej waluty. W czwartek w kijowskich kantorach za 1 dolara żądano aż 10 hrywien, a za 1 euro ponad 14 hrywien. Przed kryzysem za 1 USD dawano ok. 5 hrywien, a za 1 euro - ok. 7 hrywien.
Gospodarka -
Rosja: były lider opozycji gubernatorem
Nikita Biełych, były lider opozycyjnego Sojuszu Sił Prawicy (SPS) i krytyk polityki Kremla, został gubernatorem obwodu kirowskiego, 900 km na wschód od Moskwy.
Świat -
Bitwa w koreańskim parlamencie
Opozycyjni deputowani południowokoreańscy użyli młota, piły i innych narzędzi, próbując wedrzeć się do sali obrad, w której zabarykadowali się ich koledzy z partii rządzącej. Powodem konfliktu jest umowa o wolnym handlu z USA.
Świat -
Kara dla PKO BP
Bank PKO BP naruszył prawo, wprowadzając konsumentów w błąd w trakcie kampanii reklamowej lokaty terminowej "Max Lokata" - uznała prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i nałożyła na spółkę ponad 5,7 mln zł kary.
Gospodarka -
Sejm "zaniepokojony" przyśladowaniem chrześcijan w Indiach
Sejm przyjąłuchwałę, w której wyraził "głębokie zaniepokojenie przypadkami prześladowań chrześcijan w Indiach".
Kraj -
Chiny szykują się przeciw piratom
Chiny przygotowują się do wysłania okrętów wojennych, które włączą się walkę z plagą piractwa u wybrzeży Somalii - podał rzecznik chińskiego MSW.
Świat -
Chiny: protest przeciw jedzeniu kotów
Około 40 obrońców praw zwierząt domagało się w Pekinie zaprzestania "haniebnego" i "okrutnego zarzynania" kotów na jedzenie w południowej prowincji Guangdong.
Życie -
Grad: w tym roku około 2,2 mld złotych z prywatyzacji
Przychody z prywatyzacji w 2008 roku wyniosą 2,2-2,3 mld zł - powiedział w telewizji TVN CNBC Biznes minister skarbu Aleksander Grad.
Gospodarka -
Operacja przeszczepu twarzy
Chirurdzy z kliniki w Cleveland przeprowadzili pierwszą w Stanach Zjednoczonych operację przeszczepu twarzy, donosi „Washington Post”. Dziennik zaznacza, że miała ona dużo większy zakres niż dwa poprzednie przeszczepy twarzy...
Przegląd prasy -
Zmniejszenie wydobycia nie zahamuje spadku cen ropy
Ropa naftowa jest rano wyceniana blisko 4-letniego minimum z powodu sceptycyzmu inwestorów, że cięcie dostaw ropy przez OPEC, choć większe od zakładanego, nie wystarczy, aby zahamować spadek cen - podają maklerzy.
Gospodarka -
Starcie w Czeczeni
Dwaj funkcjonariusze rosyjskiego MSW i dwaj bojownicy zginęli w nocnych walkach w mieście Argun w Czeczenii - podała agencja Interfax.
Świat -
J. Kaczyński: nie otrzymałem listy tajnych współpracowników
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zaprzeczył doniesieniom, że jako premier otrzymał z ABW listę tajnych współpracowników UOP z początku lat 90. Według informacji medialnych prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo.
Kraj -
Ostrzejsze warunki zwolnienia Madoffa
Amerykański finansista Bernard Madoff, oskarżany o jedną z największych malwersacji w historii Wall Street, dzięki wpłaceniu kaucji pozostanie na wolności, ale podlegać będzie elektronicznemu dozorowi i aresztowi domowemu.
Gospodarka -
Apartamentowcom kryzys nie straszny
Przy ul. Twardej w Warszawie powstanie 160- metrowy wieżowiec. Mimo zastoju w mieszkaniówce inwestor postawił na ekskluzywne apartamenty - pisze "Życie Warszawy".
Przegląd prasy -
Polską branżę motoryzacyjną czekają zwolnienia
Dramatem określają to, co dzieje się na polskim rynku, przedstawiciele branży motoryzacyjnej - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Lekarski dysydent wygrał w Strasburgu
Trybunał w Strasburgu orzekł, że Polska zapłaci 3 tys. euro lekarzowi jako zadośćuczynienie za naruszenie wolności słowa - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Dziwna transakcja polskiej armii
Państwo mogło stracić nawet ćwierć miliarda złotych na zakupie 12 wojskowych samolotów transportowych - pisze "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Jak J. Kaczyński dostał listę agentów ABW
W 2006 r. ABW przekazała premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu listę nazwisk tajnych współpracowników UOP z początku lat 90. Prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Gdzie powstanie centrum szkolenia sędziów i prokuratorów?
W Warszawie toczy się zakulisowa rozgrywka o to, by Lublin - a nie Kraków - stał się jednym z głównych ośrodków szkolenia sędziów i prokuratorów. Rywalizację z Lublinem przegrały już Gdańsk i Poznań - pisze "Dziennik Polski".
Przegląd prasy -
Będą kary za dyskryminację
Pracownicy, pacjenci, niepełnosprawni i usługobiorcy, którzy uznają, że są dyskryminowani, łatwiej będą mogli uzyskać zadośćuczynienie pieniężne od pracodawcy, szpitala czy prywatnej firmy - zapowiada "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
Bliżej ekranu, dalej od kolegów
Dzieci w Polsce są jednymi z najbardziej nowoczesnych w Europie i biją na głowę swoich rówieśników z Niemiec, Francji czy Włoch. Już 72 proc. dziesięciolatków codziennie korzysta z internetu, a prawie połowa ma komórki. Specjaliści...
Przegląd prasy -
2008-12-18
Czy kryzys uderza w luksusowe budownictwo, jak wygląda przyszłość polskiego przemysłu motoryzacyjnego, zwycięstwo wolności słowa w polskiej medycynie, szczegóły podejrzanej transakcji polskiego lotnictwa wojskowego, co dzieje się z...
Przegląd prasy -
Ameryka Łacińska śmieje się z Busha
Gospodarz zakończonego w Brazylii szczytu przywódców krajów Ameryki Łacińskiej, prezydent Luiz Inacio Lula da Silva, nie mógł się powstrzymać od żartów na temat niedzielnego incydentu, w którym iracki dziennikarz cisnął butami w...
Życie -
Chrysler zawiesza produkcję
Wobec gwałtownego spadku popytu na auta, zagrożony bankructwem amerykański koncern Chrysler zamierza zamknąć w piątek na co najmniej miesiąc wszystkie swoje zakłady montażowe - powiadomiła rzecznika trzeciego największego amerykańskiego...
Gospodarka -
Zambia rezygnuje z igrzysk
Zambia zrezygnowała z organizacji Igrzysk Afrykańskich w 2011 roku, podając jako powód światowy kryzys finansowy.
Świat -
Bush: nie zatraciłem się dla popularności
Amerykański prezydent George W. Bush oświadczył w środowym wywiadzie dla telewizji Fox News, że jego wyjątkowo niska popularność wynika z tego, że nigdy o nią nadmiernie nie zabiegał.
Świat -
Senat debatował nad budżetem na 2009 rok
Po trzynastu godzinach pracy Senat zakończył debatę nad ustawą budżetową na 2009 r. Senatorowie zgłosili 224 poprawki.
Gospodarka