19 grudnia 2008
-
Zarząd TVP zawieszony
Rada nadzorcza TVP zawiesiła w piątek na trzy miesiące dotychczasowy zarząd TVP z Andrzejem Urbańskim i powołała na p.o. prezesa Piotra Farfała. Zawieszony zarząd nie zamierza ustępować, bo - jak tłumaczy - po piątkowej rezygnacji...
Kraj -
Irak: podejrzani o spisek zostali zwolnieni
Wszyscy zatrzymani w związku z podejrzeniem udziału w spisku, mającym na celu reaktywowanie partii Baas obalonego dyktatora Iraku Saddama Husajna zostali zwolnieni - poinformował szef irackiego MSW Dżawad al- Bulani.
Świat -
"Juszczenko musi odejść jutro"
Premier Ukrainy Julia Tymoszenko oświadczyła wieczorem, że w związku z gwałtownym spadkiem kursu hrywny prezydent Wiktor Juszczenko i prezes Narodowego Banku Ukrainy Wołodymyr Stelmach powinni podać się do dymisji.
Świat -
Najlepiej oceniani ministrowie
Spośród ministrów rządu Donalda Tuska najwięcej pozytywnych ocen za swoją pracę zebrali ministrowie: spraw zagranicznych Radosław Sikorski, obrony Bogdan Klich i kultury Bogdan Zdrojewski; wysokie oceny zebrał również sam premier -...
Kraj -
Czeskie wojska w odwrocie
Izba niższa parlamentu Czech nie zdołała przedłużyć mandatu wojsk czeskich uczestniczących w misjach zagranicznych. Dotyczy to przede wszystkim Afganistanu, ale także Iraku, Kosowa i NATO-wskich Sił Reagowania.
Kraj -
Polsko-rosyjskie konsultacje nt. tarczy antyrakietowej
Plany rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie Środkowej są tematem polsko-rosyjskich konsultacji politycznych, które odbywają się w Moskwie.
Świat -
Juszczenko chce płacić 100 dolarów za gaz
Zdaniem prezydenta Wiktora Juszczenki cena gazu dostarczanego Ukrainie przez Rosję powinna w przyszłym roku wynosić 100 dolarów za 1000 metrów sześciennych.
Gospodarka -
Białoruś wybuduje elektrownię atomową
Białoruska elektrownia atomowa zostanie zbudowana w okolicach Ostrowca (biał. Astrawiec) w sąsiadującym z Polską obwodzie grodzieńskim - poinformował pierwszy wicepremier Białorusi Uładzimir Siemaszka.
Gospodarka -
Amerykańska obecność na Krymie sygnałem dla Rosji
Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice i minister spraw zagranicznych Ukrainy Wołodymyr Ohryzko podpisali w Waszyngtonie nową umowę o partnerstwie strategicznym obu krajów.
Świat -
Hrywna odbiła się od dna
Po dramatycznym spadku wartości ukraińska waluta - hrywna - zaczęła odrabiać straty w stosunku do bardzo drogiego w ostatnich dniach dolara.
Gospodarka -
Zimbabwe: Mugabe wyciąga rękę do opozycji
Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe oświadczył, że zaprosił swojego politycznego rywala Morgana Tsvangiraia, by został premierem w koalicyjnym rządzie. Wątpi jednak, czy ten zaakceptuje zaproszenie.
Świat -
Szpital dla zakonników
Katowice przekażą jeden ze swoich szpitali zakonowi bonifratrów, który pod koniec XIX wieku wybudował tę placówkę. Rada Miejska Katowic zdecydowała o likwidacji Szpitala im. L. Rydygiera.
Kraj -
Sejm obniżył emerytury SB-ków
Sejm obniżył emerytury oficerom służb specjalnych PRL i członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. "Przywracamy normalność" - mówi premier Donald Tusk. PiS wolałby odebranie przywilejów emerytalnych, a nie tylko ich obniżenie. Lewica...
Kraj -
Belgia: dymisja rządu po próbie wpłynięcia na wymiar sprawiedliwości
Premier Belgii Yves Leterme, oskarżony o próbę wpływania na decyzję sędziów w ciągnącej się od tygodni sprawie ratowania banku Fortis poprzez sprzedaż francuskiemu BNP Paribas, zaproponował dymisję rządu - poinformował jego rzecznik.
Świat -
Odtrutka z Poznania
Lech Poznań jest pierwszą w historii polską drużyną, która awansowała z fazy grupowej Pucharu UEFA. Już w lutym poznański zespół zmierzy się w 1/16 finału Pucharu UEFA z włoskim Udinese Calcio.
Życie -
USA: będzie pomoc dla przemysłu samochodowego
Administracja prezydenta George'a W. Busha pomoże dotkniętemu kryzysem amerykańskiemu przemysłowi samochodowemu; rząd USA przeznaczy na ten cel 17,4 mld dolarów.
Gospodarka -
Rosyjski niszczyciel na Kubie
Pierwszy od czasu rozpadu ZSRR rosyjski okręt wojenny, niszczyciel "Admirał Czabanienko" wraz z dwoma jednostkami wspomagającymi wpłynął w piątek z wizytą do Zatoki Hawańskiej.
Świat -
Czy Chorwacja wejdzie do Unii?
Z powodu weta Słowenii podczas rozmów akcesyjnycych Brukseli Chorwacji udało się otworzyć tylko jeden rozdział negocjacyjny dotyczący rynków publicznych.
Świat -
BŚ: Rosja może potrzebować wsparcia
Rosja znajdzie się pod presją finansową i może potrzebować pieniędzy z zewnątrz, jeśli ceny ropy będą oscylować wokół 30 dolarów za baryłkę w ciągu najbliższych dwóch lat - wynika z prognozy przedstawiciela Banku Światowego (BŚ).
Gospodarka -
Emerytura prezydencka dla Jaruzelskiego?
Generał Wojciech Jaruzelski powiedział, że zastanowi się, czy starać się o przysługującą mu emeryturę prezydencką, w związku z decyzją Sejmu o zmniejszeniu emerytur dla funkcjonariuszy służb specjalnych PRL i Wojskowej Rady Ocalenia...
Kraj -
Miliard euro na reformę fiskalną
Polska dostanie 975 mln euro pożyczki od Banku Światowego na wsparcie reform i konsolidacji fiskalnej - poinformował resort finansów w komunikacie.
Gospodarka -
Nieformalne wznowienie dialogu NATO-Rosja
Doszło do wznowienia stosunków NATO-Rosja zawieszonych po sierpniowym konflikcie rosyjsko- gruzińskim, wraz z "nieformalnym obiadem" sekretarza generalnego NATO Jaapa de Hoopa Scheffera i rosyjskiego ambasadora Dmitrija Rogozina.
Świat -
Prawie miliard euro na wsparcie polskich reform
Polska dostanie 975 mln euro pożyczki od Banku Światowego na wsparcie reform i konsolidacji fiskalnej - poinformował resort finansów.
Gospodarka -
Egipt chce powrotu władz Autonomii usuniętych przez Hamas
Egipt oświadczył, że otwarcie przejścia na granicy ze Strefą Gazy uzależnia od powrotu do Strefy władz Autonomii Palestyńskiej, usuniętych w czerwcu 2007 roku przez radykalny islamski Hamas.
Świat -
Pomyliła wrzody z nowotworem
Karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata wymierzył Sąd Rejonowy w Lublinie lekarce Marii Ł., która błędnie rozpoznała u pacjentki chorobę nowotworową. Pacjentce wycięto żołądek, jak się potem okazało - niepotrzebnie.
Życie -
RPO do Tuska: zbadajcie sprawę Bondaryka
Rzecznik praw obywatelskich poprosił premiera Donalda Tuska o zbadanie zastrzeżeń co do niezależności szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ppłk Krzysztofa Bondaryka w związku z pobieraniem przezeń "wysokich uposażeń" od Polskiej...
Kraj -
KE przyjrzy się przetargowi na samolot rządowy
Komisja Europejska zapowiedziała w piątek, że jest gotowa przyjrzeć się dokładniej planowanemu zakupowi samolotów rządowych w Polsce - z punktu widzenia zasad wspólnego unijnego rynku.
Gospodarka -
Sędzia międzynarodowy: udowodnię swoją niewinność
Zatrzymany półtora tygodnia temu w związku z aferą korupcyjną w polskim futbolu sędzia międzynarodowy Grzegorz G. w oświadczeniu przesłanym PAP podkreślił, że czuje się niewinny, a treść zarzutów prokuratorskich jest dla niego...
Kraj -
Bukiel: reformy nie będzie
W ocenie przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztofa Bukiela, podtrzymanie przez Sejm weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego do ustaw zdrowotnych oznacza, iż rząd Donalda Tuska nie przeprowadzi reformy systemu...
Kraj -
Lekarka niewinna napromieniowania pacjentek
Sąd w Białymstoku uniewinnił lekarkę z Białostockiego Centrum Onkologii, oskarżoną o narażenie zdrowia, a nawet życia, pacjentki poddawanej radioterapii. Sprawa ma związek z wypadkiem z 2001 roku, gdy poparzeń doznało pięć leczonych w...
Życie -
Urszula Radwańska w półfinale
Urszula Radwańska, po wygranej 7:6 (7-3), 4:6, 6:2 z Niemką Tatjaną Malek, awansowała do półfinału turnieju ITF w Dubaju (z pulą nagród 75 tys. dol.). Polska tenisistka odpadła w półfinale debla.
Życie -
ABW żąda zwołania speckomisji ws. wypowiedzi Wassermanna
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego chce zwołania sejmowej speckomisji, by przedstawić "stosowną informację" w związku z wypowiedzią posła PiS Zbigniewa Wassermanna, sugerującą jakoby ABW miała próbować uniemożliwić mu objęcie...
Kraj -
Importowane auta nie dla rosyjskich urzędników
Rosyjski premier Władimir Putin oświadczył, że uważa za "absolutnie niedopuszczalne", aby instytucje publiczne i przedsiębiorstwa kontrolowane przez państwo kupowały na swój użytek importowane samochody.
Życie -
Zmiany w regulaminie Sejmu
Konstruktywne wotum nieufności wobec marszałka Sejmu, skrócenie do czterech miesięcy tzw. zamrażarki, w której trzymane są projekty ustaw, ograniczenie liczby pytań przy głosowaniu nad ustawami - to niektóre zmiany wprowadzone przez...
Kraj -
Panasonic połyka Sanyo
Japoński koncern Panasonic, największy światowy producent elektronicznych urządzeń rozrywkowych, przejmie swego mniejszego krajowego konkurenta Sanyo - poinformowały zarządy obu spółek.
Gospodarka -
Specustawa stoczniowa do prezydenta
Sejm uchwalił senackie poprawki do specustawy stoczniowej, która przewiduje sprzedaż stoczni Gdynia i Szczecin w otwartym, nieograniczonym przetargu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Kraj -
Euro 2012: Wrocław zaskoczony ceną ofert na budowę stadionu
Najtańsza z ofert, złożonych w przetargu na wykonawcę wrocławskiego stadionu na EURO 2012 jest o blisko 200 mln zł droższa od tego, co zamierzało zainwestować miasto. W piątek otwarto koperty z ofertami.
Życie -
Ateny: atak na Instytut Francuski
Dzień po gwałtownych protestach antyrządowych w Atenach, około 20-osobowa grupa młodzieży obrzuciła budynek Instytutu Francuskiego bombami zapalającymi.
Świat -
Związkowcy nie odpuszczą "pomostówek"
Szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Piotr Duda zapowiada wykorzystanie "parlamentarnych i pozaparlamentarnych" działań w walce o by prawo do wcześniejszych świadczeń dla wszystkich, którzy pracują w szkodliwych warunkach lub w...
Kraj -
Życzenia polskiej ambasady dla niemieckich sąsiadów
"Pomyślnego Nowego Roku 2009 życzą sąsiedzi" - brzmi napis na wielkim kolorowym banerze, który od piątku zasłania fasadę opuszczonego budynku dawnej ambasady Polski w centrum Berlina.
Świat -
Terrorysta RAF na wolności
Skazany pięciokrotnie na dożywocie były terrorysta niemieckiej lewackiej Frakcji Czerwonej Armii (RAF) Christian Klar wyszedł na wolność po 26 latach pobytu w więzieniu - poinformowało krajowe ministerstwo sprawiedliwości...
Świat -
Mark Felt „Głębokie Gardło” nie żyje
W wieku 95 lat zmarł Mark Felt, który okazał się informatorem w aferze Watergate o kryptonimie Głębokie Gardło, pisze „Washington Post”. W wyniku słynnej afery ujawnionej przez dziennikarzy tej gazety Richard Nixon utracił...
Przegląd prasy -
Rok więzienia w zawieszeniu dla Serafina
Na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata skazał sąd b. wysokiego rangą urzędnika MSWiA Tomasza Serafina. Taki sam wyrok wydał wobec b. szefa stołecznego komisariatu kolejowego Waldemara P. Obaj byli oskarżeni o przekroczenie uprawnień.
Kraj -
Gosiewski: odrzucenie weta uderza w ponad milion obywateli
Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski ocenił w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że odrzucenie prezydenckiego weta do ustawy o emeryturach pomostowych "uderza w ponad milion obywateli".
Kraj -
Znamy rywala Lecha Poznań
Włoskie Udinese Calcio będzie rywalem piłkarzy Lecha Poznań w 1/16 finału Pucharu UEFA. Mecze odbędą się 18/19 i 26 lutego 2009 roku. Losowanie par odbyło się w szwajcarskim Nyon nad Jeziorem Genewskim.
Życie -
W Legnicy wykryto jaja z salmonellą
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Legnicy (Dolnośląskie) zdecydowała o wycofaniu ze sklepów jaj pochodzących z jednej z podlegnickich ferm drobiu. W jajkach wykryto salmonellę.
Gospodarka -
Nieudolna gruzińska armia
Według raportu Pentagonu Siły Zbrojne Gruzji nie były przygotowane na wojnę z Rosją. Winę za to ponoszą władze w Tbilisi i nieudolni dowódcy, donosi „Kommersant”.
Przegląd prasy -
Sędziowie z komisji noblowskiej podejrzani o korupcję
Szwedzka prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie sędziów z komisji noblowskiej, którzy uczestniczyli we w pełni opłaconym wyjeździe do Chin, pisze „Guardian”. Sędziowie podejrzani są o korupcję.
Przegląd prasy -
Dochodzenie w sprawie rasistowskich dowcipów o Obamie
Władze Alaski prowadzą dochodzenie w sprawie e-maili z rasistowskimi dowcipami na temat prezydenta-elekta Baracka Obamy, które wysyłali sobie pracownicy administracji stanowej, donosi „New York Times”.
Przegląd prasy -
"Prezydent skłania się ku podpisaniu specustawy stoczniowej"
Prezydent Lech Kaczyński skłania się do tego, by podpisać specustawę stoczniową - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński.
Kraj -
Rosja zbuduje w Turcji elektrownię atomową
Pierwsza elektrownia atomowa w Turcji będzie zbudowana w oparciu o technologie z Rosji. Rosyjska myśl techniczna staje się coraz bardziej popularna na świecie, zauważa „Izwestia”.
Przegląd prasy -
Rodzina Kuczmy finansowała Fundację Billa Clintona
Córka Leonida Kuczmy i jej mąż znany biznesmen Wiktor Pinczuk finansowali Fundację Billa Clintona. Na Ukrainie wszyscy zadają sobie pytanie, jaki interes miał w tym ich były prezydent, pisze „Komsomolskaya Prawda”.
Przegląd prasy -
Afera w Illinois odsłania korupcję w amerykańskiej polityce
Skandal korupcyjny w stanie Illinois pokazał, że handel stanowiskami i przysługami w zamian za dotacje w czasie kampanii wyborczych nie jest niczym wyjątkowym w amerykańskiej polityce, pisze brytyjski dziennik „Times”.
Przegląd prasy -
Czy Vaclav Klaus zahamuje Europę?
Prezydent Czech Václav Klaus spotkał się z aprobatą - zarówno w Pradze, jak i poza nią – za swoje nowe podejście w wyrażaniu krytyki pod adresem Unii Europejskiej, które pozbawione jest już dotychczasowego prostackiego...
Przegląd prasy -
Tusk: będzie reforma służby zdrowia
Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd zaproponuje taki program działania, który pozwoli osiągnąć te same skutki dla polskich szpitali, co zawetowane ustawy zdrowotne.
Kraj -
Siedem zarzutów korupcyjnych dla członka zarządu PZPN
Siedem zarzutów o charakterze korupcyjnym postawiła Prokuratura Krajowa we Wrocławiu członkowi zarządu PZPN Henrykowi Klockowi, który rano został doprowadzony na przesłuchanie. Klocek został zatrzymany w Gdańsku dzień wcześniej.
Kraj -
19 grudnia 2008
Czym różni się ‘eurorealizm’ Klausa od ‘eurosceptycyzmu’ Kaczyńskiego, dlaczego członkowie komisji noblowskiej są podejrzani o korupcję, kto rozsyłał rasistowskie dowcipy o Obamie – o tym pisze dzisiejsza...
Przegląd prasy -
Sejm za zmianami w naborze na aplikacje adwokackie i radcowskie
Sejm znowelizował prawo o adwokaturze, które przewiduje m.in. zmniejszenie liczby pytań na egzaminie wstępnym na aplikacje z 250 do 150, rezygnację z części ustnej tego egzaminu, egzamin zawodowy wyłącznie w formie pisemnej oraz...
Kraj -
Duda: posłowie Lewicy nie mieli odwagi podjąć propracowniczej decyzji
Zdumiewające jest, że posłowie Lewicy nie mieli odwagi podjąć propracowniczej decyzji - tak prezydencki minister Andrzej Duda ocenił odrzucenie przez Sejm weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego do ustawy o emeryturach pomostowych.
Kraj -
Chlebowski: Lewica okazała się odpowiedzialnym ugrupowaniem
Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski uważa, że klub Lewicy - który pomógł Platformie odrzucić weta prezydenta do ustaw: o "pomostówkach" oraz ochronie gruntów rolnych - jest odpowiedzialnym ugrupowaniem. "To w dużej mierze zasługa szefa...
Kraj -
Łukaszenka: będziemy "z godnością" kontynuować dialog z Europą
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział, że Białoruś będzie "zachowywać się godnie" wobec Unii Europejskiej po tym, jak Bruksela zniosła czasowo sankcje wobec władz w Mińsku.
Świat -
Sejm za zmniejszeniem emerytur b. funkcjonariuszom służb specjalnych PRL i WRON
Sejm opowiedział się za zmniejszeniem emerytur dla funkcjonariuszy służb specjalnych PRL i Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). Za ustawą było 366 posłów, przeciw 50, 22 wstrzymało się od głosu.
Kraj -
Duda: niech rząd przygotuje reformę bezpieczną dla pacjentów
Niech rząd zajmie się przygotowaniem reformy systemu ochrony zdrowia, która będzie bezpieczna dla pacjentów - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda po podtrzymaniu przez Sejm weta do trzech ustaw zdrowotnych.
Kraj -
Protest pielęgniarek w szpitalu w Chełmie
Dwugodzinny protest zorganizowały w szpitalu w Chełmie (Lubelskie) pielęgniarki i personel pomocniczy. Domagają się podwyżek płac.
Kraj -
Sejm podtrzymał weto do ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji
Sejm podtrzymał weto prezydenta do nowelizacji ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji umożliwiającej sieciom handlowym sprzedaż bonów towarowych z rabatami.
Kraj -
Niemcy: zgoda Bundesratu na placówkę poświęconą wysiedleniom
Bundesrat, druga izba niemieckiego parlamentu, dał zielone światło dla utworzenia w Berlinie ośrodka poświęconego powojennym wysiedleniom Niemców.
Świat -
Weto do "pomostówek" odrzucone głosami PO, PSL, Lewicy i kół
Prezydenckie weto do ustawy o emeryturach pomostowych zostało odrzucone w Sejmie głosami koalicji rządowej PO-PSL, większości klubu Lewicy i przy poparciu kół poselskich oraz części posłów niezrzeszonych.
Kraj -
B. posłanka SLD wśród oskarżonych w śledztwie paliwowym
Zamiejscowy wydział Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do sądu kolejny akt oskarżenia w ramach tzw. śledztwa paliwowego. Wśród 13 oskarżonych znajduje się była posłanka SLD Małgorzata O.
Kraj -
Napieralski: będziemy dalej walczyć o związkowców
Szef SLD Grzegorz Napieralski, po odrzuceniu przez Sejm weta prezydenta do emerytur pomostowych, powiedział dziennikarzom, że jego partia będzie "dalej walczyć o związkowców".
Kraj -
Dziennikarz, który cisnął w Busha butami, ma ślady pobicia
Sędzia badający sprawę irackiego dziennikarza, który w niedzielę na konferencji prasowej w Bagdadzie rzucił butami w prezydenta George'a W. Busha, powiedział w piątek, ma on widoczne na twarzy ślady pobicia.
Świat -
Jemen: uwolniono troje porwanych Niemców
Troje obywateli Niemiec, uprowadzonych na początku tego tygodnia w Jemenie przez członków skonfliktowanego z rządem plemienia, odzyskało wolność - poinformował przedstawiciel jemeńskiego rządu.
Świat -
Zmarł kompozytor Joachim Olkuśnik
Joachim Olkuśnik, kompozytor i publicysta, członek Związku Kompozytorów Polskich (ZKP), nie żyje - poinformowała Marta Skotnicka-Karska z ZKP.
Życie -
Węgry: trwa strajk na kolei
Ruch kolejowy na Węgrzech pozostawał w piątek rano poważnie zakłócony z powodu trwającego od niedzieli strajku na tle płacowym - poinformowała agencja MTI.
Świat -
Fedak: jeśli TK zakwestionuje "pomostówki" poprawimy ustawę
Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak oświadczyła, że jeżeli Trybunał Konstytucyjny zakwestionuje ustawę o "pomostówkach" zostanie ona poprawiona.
Kraj -
Sejm odrzucił weto ws. "pomostówek"
Posłowie odrzucili prezydenckie weto do ustawy o emeryturach pomostowych, tym samym Sejm ponownie uchwalił ustawę w wersji, którą przygotował parlament. Wejdzie ona w życie 1 stycznia 2009 r.
Kraj -
Sejm odrzucił weto prezydenta ws. odrolnienia gruntów
Sejm uchwalił ponownie nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, odrzucając weto prezydenta Lecha Kaczyńskiego do tej ustawy.
Kraj -
Sejm odrzucił weto prezydenta dot. likwidacji awansów poziomych
Sejm odrzucił weto prezydenta do nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych przewidującej likwidację awansów poziomych sędziów.
Kraj -
Weto do ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji - podtrzymane
Sejm podtrzymał weto prezydenta do nowelizacji ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji umożliwiającej sieciom handlowym sprzedaż bonów towarowych z rabatami.
Kraj -
Sejm za wetem prezydenta do ustaw zdrowotnych
Sejm podtrzymał weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego do trzech z sześciu ustawy zdrowotnych. Oznacza to, że ustawy nie wejdą w życie.
Kraj -
Projekt Lewicy ws. dodatkowego dnia wolnego - odrzucony
Sejm odrzucił projekt nowelizacji kodeksu pracy, przewidujący wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego. Za wnioskiem o odrzucenie projektu było 382 posłów, przeciw 60, nikt się nie wstrzymał.
Kraj -
Weto prezydenta do zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS - utrzymane
Sejm utrzymał weto prezydenta do nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Kraj -
Premier: cieszę się, że udało się przekonać SLD do emerytur pomostowych
Premier Donald Tusk powiedział w Sejmie - jeszcze przed sejmowymi głosowaniami - że cieszy się, iż udało się przekonać SLD do rządowej ustawy o emeryturach pomostowych
Kraj -
Cztery lata więcej na spłatę preferencyjnych kredytów mieszkaniowych
Sejm przyjął nowelizację ustawy przewidującą wydłużenie o cztery lata, czyli do końca 2012 roku, terminu całkowitej spłaty na preferencyjnych warunkach zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych.
Gospodarka -
Gdzie są Ludzie Roku?
Dokonując swojego wyboru, magazyn „Time” uhonorował jedną osobę, ale zapomniał o milionach. Wybór Baracka Obamy jako Osoby Roku tygodnika „Time" absolutnie nie powinien budzić zaskoczenia.
Świat -
Bank centralny Japonii obniża stopy procentowe
Bank centralny Japonii obniżył główną stopę procentową do 0,1 proc. z 0,3 proc. - podał bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.
Gospodarka -
Koniec rozejmu między Hamasem a Izraelem
Zgodnie z zapowiedziami zbrojne ramię palestyńskiego ugrupowania Hamas, Brygady Al Kassam, ogłosiło w piątek rano koniec rozejmu z Izraelem.
Świat -
"Rosja gotowa do ustępstw, jeśli Waszyngton zrezygnuje z tarczy"
Rosja jest gotowa zrezygnować z pewnych projektów w dziedzinie broni strategicznej, jeśli Waszyngton wstrzyma instalację swojej tarczy antyrakietowej - powiedział dowódca rosyjskich strategicznych wojsk rakietowych, generał Nikołaj...
Świat -
Ropa drożeje
Ropa naftowa drożeje na giełdzie w Nowym Jorku. Biorąc pod uwagę cały tydzień staniała w tym okresie najmocniej od ponad 5 lat - podają maklerzy.
Gospodarka -
Zmarł Mark Felt, słynne "Głębokie Gardło"
Były nr 2 w amerykańskiej FBI Mark Felt, który okazał się źródłem informacji w słynnej aferze Watergate, zmarł w czwartek w wieku 95 lat - podał dziennik "New York Times".
Życie -
Poufny raport o Hannie Lis
O poufnym raporcie Biura Programowego TVP na temat pracy Hanny Lis donosi "Nasz Dziennik".
Życie -
Za spamy do 100 tys. zł kary
Wraca pomysł karania za rozsyłanie spamu nie tylko handlowego, ale także politycznego i charytatywnego - przypomina "Rzeczypospolita".
Przegląd prasy -
Rząd oszczędza na Polonii
Według "Naszego Dziennika" niepewny jest los telewizji Polonia. Koalicja rządząca Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego zrezygnowała z koncepcji zwiększonego finansowania tej stacji, przyjętej przez poprzedni rząd.
Przegląd prasy -
Schetyna: nikt nie jest w stanie zastąpić Tuska
Grzegorz Schetyna uważa, że nikt w PO nie jest w stanie jednoosobowo zastąpić Donalda Tuska, gdy ten zostanie prezydentem – informuje "Dziennik".
Przegląd prasy -
Orlen wypłaca Kownackiemu półtora miliona
Nawet półtora miliona złotych - tyle może wynieść odprawa, którą z Orlenu pobiera Piotr Kownacki, szef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Co miesiąc paliwowy koncern wypłaca swojemu byłemu prezesowi równowartość miesięcznej...
Przegląd prasy -
Poufny raport o Hannie Lis
O poufnym raporcie Biura Programowego TVP na temat pracy Hanny Lis donosi "Nasz Dziennik".
Przegląd prasy -
Tani wykup mieszkań może drogo kosztować
"Rzeczpospolita" ostrzega, że po środowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego 360 tys. osób może już nie wykupić mieszkań. A spółdzielnie myślą o milionowych odszkodowaniach.
Przegląd prasy -
2008-12-19
Ile Orlen płaci Kownackiemu, jakie zarzuty postawiono Hannie Lis, możliwe kary za rozsyłanie spamu – o tym m.in. pisze dzisiejsza prasa.
Przegląd prasy -
Pierwsze polskie wydanie rocznika Formuły 1
Ukazało się pierwsze polskie wydanie rocznika Formuły 1, bogato ilustrowany album podsumowujący ostatni sezon wyścigów.
Życie -
Korea Płd.: nie ma spisku na życie Kim Dzong Ila
Władze Korei Południowej zaprzeczyły oskarżeniom Korei Północnej o rzekomą organizację przez południowokoreańskie służby wywiadowcze spisku na życie przywódcy KRLD Kim Dzong Ila.
Świat -
Japonia zanotuje zerowy wzrost gospodarczy w 2009 roku
Rząd Japonii poinformował, że w roku 2009 wzrost gospodarczy uplasuje się na poziomie O proc. PKB.
Gospodarka -
Urodziła osiemnaste dziecko
Mieszkanka amerykańskiego stanu Arkansas, 42-letnia Michelle Duggar urodziła swoje osiemnaste dziecko.
Życie -
Za spamy do 100 tys. zł kary
Wraca pomysł karania za rozsyłanie spamu nie tylko handlowego, ale także politycznego i charytatywnego - przypomina "Rzeczypospolita".
Gospodarka -
Bohater "Długu" bliżej łaski
"Rzeczpospolita" dowiedziała się, że prokurator generalny poparł wniosek w sprawie ułaskawienia Artura Brylińskiego, którego historia została przedstawiona w filmie "Dług".
Kraj -
"Polska razem z innymi państwami UE wesprze Łotwę"
Polska będzie razem z innymi krajami Unii Europejskiej pomagała Łotwie w pokonywaniu następstw kryzysu finansowego - poinformował w Paryżu minister finansów Jacek Rostowski.
Gospodarka -
Opozycja popiera stanowisko prezydenta ws. rent; koalicja jest przeciw
W nocnej debacie nad prezydenckim wetem do nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS kluby koalicyjne deklarowały, że zagłosują za jego odrzuceniem. Opozycja popiera stanowisko prezydenta.
Kraj -
Castro do USA: zróbmy gest za gest
Kubański prezydent Raul Castro zwrócił się do amerykańskich władz z bezprecedensową ofertą wymiany więzionych na wyspie dysydentów na pięciu Kubańczyków osadzonych w USA za szpiegostwo. Waszyngton propozycję odrzucił.
Świat -
Powstanie plan zamknięcia Guantanamo
Minister obrony USA Robert Gates zwrócił się do pracowników Pentagonu z prośbę o przygotowanie planu zamknięcia więzienia Guantanamo na wypadek, gdyby prezydent-elekt Barack Obama o taki poprosił tuż po objęciu urzędu w styczniu.
Świat -
PO, PSL i Lewica przeciw wetu dot. zniesienia awansów poziomych sędziów
Kluby PO, PSL i Lewicy opowiedziały się w czwartek wieczorem w Sejmie za odrzuceniem prezydenckiego weta wobec przepisów likwidujących awanse poziome sędziów. PiS opowiada się za utrzymaniem tych awansów.
Kraj