19 stycznia 2009
-
"W MON nie ma dziury budżetowej"
Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak zapewnia, że w Ministerstwie Obrony Narodowej nie ma dziury budżetowej. "Nadęto problem, którego nie ma" - powiedział Nowak TVP Info.
Kraj -
Będzie współpraca Fiat-Chrysler?
Fiat prowadzi rozmowy z amerykańskim koncernem motoryzacyjnym Chrysler w sprawie udostępnienia mu własnych rozwiązań technicznych w zamian za udział w kapitale akcyjnym - poinformował Reuters, powołując się na źródło bliskie grupie Fiat.
Gospodarka -
We Włoszech paliwo za darmo
Kompletny chaos na ulicach miasta Gorizia na granicy Włoch ze Słowenią zapanował, gdy właściciel tamtejszej stacji benzynowej zaczął rozdawać kierowcom paliwo za darmo.
Życie -
Premier: będą konsekwencje trzeciego samobójstwa
Premier Donald Tusk jest zbulwersowany samobójstwem kolejnej osoby związanej z porwaniem i zamordowaniem Krzysztofa Olewnika; we wtorek wyciągnie konsekwencje - zapowiedział szef gabinetu premiera Sławomir Nowak.
Kraj -
Rasizm przestanie być problemem USA?
W ciągu ostatnich kilkunastu lat znacznie spadł odsetek Amerykanów uważających, że rasizm jest poważnym problemem kraju - to wynik najnowszego sondażu "Washington Post" i telewizji ABC News.
Świat -
Gdzie miał nas George Bush?
Na dzień przed zaprzysiężeniem na stanowisko prezydenta Barack Obama oddał hołd Martinowi Lutherowi Kingowi, który jest w symbolem walki o prawa czarnych Amerykanów. Obecny prezydent George Bush pożegnał się tymczasem ze światowymi...
Świat -
KE chce dokładnej godziny wznowienia dostaw gazu do UE
Odnotowując podpisanie porozumienia między Rosją a Ukrainą w sprawie dostaw gazu i jego tranzytu do Unii Europejskiej, Komisja Europejska zażądała podania godziny wznowienia dostaw gazu do UE.
Świat -
Ćwiąkalski: nie czuję się winny
Nie czuję się winny samobójczej śmierci Roberta Pazika, choć jest mi przykro, że do niej doszło - powiedział w "Kropce nad i" TVN24 minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. I dodał, że jest gotów oddać się do dyspozycji premiera,...
Kraj -
Brzeziński: Rosja przegrała
Na dłuższą metę Rosja nie odniosła wcale sukcesu w ostatnim sporze gazowym z Ukrainą, gdyż nie udało się jej poróżnić tego kraju z Europą - uważa były doradca prezydenta Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego Zbigniew Brzeziński.
Świat -
Obama jak Ibisz (wideo)
„Obama mówi dla wszystkich i do wszystkich. I mówi też o wszystkim” – Katarzyna Kozłowska, zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Wprost” komentuje start prezydentury Baracka Obamy.
Świat -
Szykują się wielkie zwolnienia
Firmy w całym kraju szykują się do grupowych zwolnień pracowników. Największe cięcia etatów nastąpią w branżach: elektronicznej, drzewnej, samochodowej, przemyśle metalowym i bankowości. Tylko w PKO BP pracę ma stracić ponad 1,7 osób.
Gospodarka -
Klich był u prezydenta 20 minut
Nie ma dziury w budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej, są poślizgi w spłacie wierzycieli resortu, ale to się zdarza - powiedział przed spotkaniem z prezydentem szef MON Bogdan Klich. Rozmowa o gigantycznym długu MON trwała 20 minut.
Kraj -
Inauguracja Obamy: dostępna i... droga
USA są w środku największego kryzysu ekonomicznego od czasów Wielkiej Depresji z lat 30. ubiegłego wieku, ale to nie powstrzymuje bogatych darczyńców i rządu, którzy wyłożą 170 milionów dolarów na inaugurację prezydentury Baracka Obamy -...
Gospodarka -
"UFO" w zachodniopomorskiem
Świadkami sceny jak z amerykańskiego filmu katastroficznego byli mieszkańcy Potęgowa (zachodniopomorskie). Z nieba spadła ognista kula i rozbłyskiem zniknęła po północno-wschodniej stronie nieba. Jak się okazało, był to meteoryt –...
Życie -
"Wykorzystanie wizerunku Kondrata to świństwo"
Awantura na lewicy. Andrzej Celiński (Koło Poselskie SdPl-Nowa Lewica, ale już nie partia SdPl) jest oburzony, że jego koledzy z SdPl wykorzystują nazwisko Marka Kondrata do promocji nowego ruchu "Centrolewica". - To absolutny skandal i...
Kraj -
Prezydent: nie wierzę w samobójstwo
To skandal na nieprawdopodobną skalę. Nie wierzę w trzecie samobójstwo - mówił prezydent na konferencji prasowej podczas wizyty w Ostrowie Wielkopolskim. W jego ocenie, sprawa zabójstwa Krzysztofa Olewnika wymaga niezwłocznego powołania...
Kraj -
Szefowie Gazpromu i Naftohazu podpisali umowy gazowe
Prezesi Gazpromu i Naftohazu, Aleksiej Miller i Ołeh Dubyna, podpisali w poniedziałek w Moskwie porozumienia regulujące dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę i jego tranzyt przez ukraińskie terytorium do Europy w latach 2009-2019.
Gospodarka -
Palikot zaczął kampanię wyborczą (wideo)
„Janusz Palikot dobrze odrobił lekcję marksizmu” – Stanisław Janecki, redaktor naczelny tygodnika „Wprost” komentuje ostatnie wydarzenia związane z posłem PO.
Kraj -
Prezydent: III RP trochę nierówno potraktowała obywateli
Polska uczyniła w ostatnich 20 latach olbrzymi postęp, ale III RP trochę nierówno potraktowała obywateli, którzy wygrali walkę o wolny kraj - powiedział w Ostrowie Wlkp. prezydent Lech Kaczyński.
Kraj -
"Partnerstwo Wschodnie alternatywą wobec odbudowy rosyjskiej strefy wpływów"
Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski ocenił, że program Partnerstwa Wschodniego, przygotowany przez Polskę i Szwecję, stanowi alternatywę wobec rosyjskiej polityki odbudowy strefy wpływów.
Kraj -
Klich: zaległości MON spłacimy w lutym
Do 10 lutego MON planuje przekazać zaległe płatności dostawcom - powiedział dziennikarzom minister obrony Bogdan Klich.
Kraj -
Sikorski: na kryzysie ucierpiał wizerunek Rosji i Ukrainy
W ocenie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego na kryzysie gazowym ucierpiał wizerunek zarówno Rosji, jak i Ukrainy.
Kraj -
RPO chce komisji śledczej i wyjaśnień ws. śmierci Pazika
Rzecznik Praw Obywatelskich jest za powołaniem sejmowej komisji śledczej do zbadania sprawy porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika oraz samobójstw uwięzionych - nie tylko z tej sprawy. Zwrócił się o to do marszałka Sejmu.
Kraj -
UE apeluje do Turcji o zaangażowanie w Nabucco
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso zaapelował do premiera Turcji Tayyipa Erdogana o pełne zaangażowanie w projekt gazociągu Nabucco, niezależnie od toczących się negocjacji akcesyjnych UE-Turcja.
Gospodarka -
Wznowiono strajk na budapeszteńskim lotnisku Ferihegy
Strajk na budapeszteńskim lotnisku międzynarodowym Ferihegy, zawieszony przed Bożym Narodzeniem, został wznowiony o godz. 16.00 - poinformowały związki zawodowe w komunikacie.
Świat -
Łukaszenka: Białoruś chce pełnowartościowych stosunków z UE
Białorusi zależy na pełnowartościowych stosunkach z Unią Europejską - oświadczył prezydent Alaksandr Łukaszenka, odbierając listy uwierzytelniające od szefa przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Mińsku Jose Manuela Pinto Teixeiry.
Świat -
Putin i Tymoszenko rozmawiają o umowach gazowych
Premierzy Rosji i Ukrainy - Władimir Putin i Julia Tymoszenko od ponad godziny omawiają w Moskwie porozumienia gazowe, które w ich obecności mają być podpisane przez prezesów rosyjskiego Gazpromu i ukraińskiego Naftohazu - Aleksieja...
Świat -
Będzie porozumienie pielęgniarek z dyrekcją IPiN
Jeszcze w poniedziałek podpiszemy porozumienie z dyrekcją warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii, trwają ostatnie ustalenia - poinformowała przewodnicząca zakładowej organizacji związkowej Teresa Kolado.
Kraj -
L.Kaczyński krytycznie o kształcie umowy Rosja-Ukraina ws. gazu
Zdaniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Unia Europejska pozwoliła na "rozwiązania, które trudno uznać za satysfakcjonujące", jeśli chodzi o kształt umowy między Rosją a Ukrainą w sprawie dostaw gazu.
Kraj -
Prezydent nie wierzy, że Pazik popełnił samobójstwo
Prezydent Lech Kaczyński nie wierzy, że Robert Pazik - skazany za porwanie i zabójstwo Krzysztofa Olewnika - popełnił samobójstwo. Ocenił, że cała sprawa ma charakter skandaliczny.
Kraj -
Zmiana na stanowisku podsekretarza stanu w MRR
Premier powołał na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego (MRR) Adama Zdziebło - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Zdziebło zastąpił na tym stanowisku Janusza Mikułę.
Kraj -
Postępowanie ws. śmierci Pazika przeniesione do prokuratury w Ostrołęce
Postępowanie dotyczące okoliczności śmierci Roberta Pazika zostało przeniesione z płockiej prokuratury rejonowej do Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce. Taka jest decyzja warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej - poinformował wiceminister...
Kraj -
Pani kanclerz gra ostro (wideo)
Ostatnie wydarzenia w Berlinie przekonują nas, że panią kanclerz Angele Merkel ciężko będzie nazwać „Żelazną Damą”.
Świat -
Zamordowano adwokata, który doprowadził do skazania płk. Budanowa
Stanisław Markiełow, adwokat, który doprowadził do skazania pułkownika Jurija Budanowa za zabicie 18-letniej Czeczenki, został zastrzelony w centrum Moskwy.
Świat -
Inwestycje zagraniczne na świecie spadły o 20 proc.
Przepływ inwestycji zagranicznych na świecie spadł w 2008 r. o ponad 20 proc. z powodu kryzysu finansowego i gospodarczego - wynika ze wstępnych szacunków przedstawionych przez Konferencję ONZ ds. Handlu i Rozwoju UNCTAD.
Gospodarka -
L.Kaczyński: nie da się pogodzić wyborów i prezydencji w UE
Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że podtrzymuje swą opinię, iż nie da się pogodzić wyborów parlamentarnych z prezydencją w Unii Europejskiej.
Kraj -
Uniewinnienia ws. zabójstwa dyrektora PZU
Sąd Okręgowy w Bydgoszczy uniewinnił pięciu oskarżonych o zlecenie i zamordowanie dyrektora Centrum Likwidacji Szkód PZU w Bydgoszczy. Wyrok zapadł w dziesiątą rocznicę śmierci Piotra K.
Kraj -
Bułgaria zaczęła otrzymywać gaz od Grecji
Bułgaria po południu zaczęła otrzymywać gaz ziemny od Grecji - poinformowało Ministerstwo Gospodarki i Energetyki w Sofii.
Gospodarka -
Kryzys nie ominie Polski
Spadek wzrostu gospodarczego do 2 proc. w porównaniu z 5 proc. w r. ub. i deficyt finansów publicznych w wysokości 3,6 proc. - to skutki kryzysu gospodarczego w Polsce według opublikowanych przez Komisję Europejską prognoz gospodarczych...
Gospodarka -
Kolejna wizja lokalna w kopalni "Borynia"
Ocenę stanu maszyn i urządzeń, zamontowanych w rejonie ubiegłorocznego wybuchu metanu w kopalni "Borynia" oraz szczegółowe pomiary w miejscu katastrofy przeprowadzili eksperci, którzy po raz drugi weszli do wyrobiska, gdzie w czerwcu...
Kraj -
Prokuratorzy z Gdańska analizują sprawę śmierci zabójców Olewnika
Prokuratorzy z Gdańska, zajmujący się sprawą ewentualnych nieprawidłowości popełnionych w śledztwie dotyczącym porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika, analizują sprawę śmierci trzech porywaczy i zabójców Olewnika.
Kraj -
"Tydzień bez wokand"
O połowę mniej rozpraw odbędzie się do najbliższego piątku w polskich sądach w związku z akcją "Tydzień bez wokand" - poinformowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".
Kraj -
Spotkanie Kaczyński-Szczygło-Klich ws. długu MON
Prezydent Lech Kaczyński spotka się wieczorem z ministrem obrony Bogdanem Klichem. W rozmowie ma uczestniczyć także szef BBN Aleksander Szczygło.
Kraj -
Putin: konieczna korekta budżetu przy cenie ropy 41 dol za baryłkę
Premier Rosji Władimir Putin polecił resortom gospodarczym korektę budżetu federalnego na rok 2009 z uwzględnieniem średniorocznej ceny ropy na poziomie 41 dolarów za baryłkę.
Gospodarka -
"Termin polskiej prezydencji w UE nie ulegnie zmianie"
Według szefa UKIE Mikołaja Dowgielewicza termin polskiej prezydencji w UE nie ulegnie zmianie. Polska ma przewodzić UE w drugiej połowie 2011 roku.
Kraj -
W lutym przetarg na sprzedaż kopalni "Silesia"
W drugiej połowie lutego ogłoszony będzie ponowny przetarg na sprzedaż należącej do Kompanii Węglowej kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach - poinformował rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.
Gospodarka -
Ćwiąkalski: brak danych o udziale osób trzecich w śmierci Pazika
Nic nie wskazuje na jakikolwiek udział osób trzecich - tak o samobójstwie Roberta Pazika, skazanego na dożywocie trzeciego ze sprawców zabójstwa Krzysztofa Olewnika, powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.
Kraj -
Zabójczy przypadek
W Polsce mamy do czynienia z plagą dziwnych niewyjaśnionych samobójstw.
Kraj -
Graś: oczekiwanie dymisji Ćwiąkalskiego - czysto polityczne
Według Pawła Grasia (PO) oczekiwanie, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski poda się do dymisji w związku ze sprawą Krzysztofa Olewnika jest działaniem "czysto politycznym". Graś nie widzi też podstaw, by sprawą tą zajmowała...
Kraj -
Sąd umorzył proces Simona M.
Warszawski sąd formalnie umorzył proces Kameruńczyka Simona M., oskarżonego o zakażenie wirusem HIV kilkunastu kobiet przez stosunki seksualne. Zmarł on w październiku 2008 r. w szpitalu.
Kraj -
Prezydent: nadchodzące lata wymagają od Polski mobilizacji
Nadchodzące lata wymagają od Polski mobilizacji, by światowy kryzys gospodarczy dotknął nas w stosunkowo niewielkim stopniu - mówił w Krotoszynie prezydent Lech Kaczyński.
Kraj -
BiH: wiceminister policji przygotowywał zamach?
Premier Bośni i Hercegowiny Nikola Szpirić potwierdził, że aresztowano szefa wydziału do walki z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem w ministerstwie bezpieczeństwa Vjekoslava Vukovicia. Zarzuca się mu udział w przygotowaniu zamachu.
Świat -
Napieralski proponuje debatę nt. prezydencji Polski w UE
Szef SLD Grzegorz Napieralski zaproponował w Szczecinie, by premier Donald Tusk zaprosił do debaty na temat polskiej prezydencji w UE wszystkie partie polityczne.
Kraj -
Ziobro o samobójstwie sprawcy porwania Olewnika
B. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (PiS) uważa, że samobójstwo kolejnego sprawcy porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika to tragedia, a także porażka organu, który tą sprawą się zajmuje.
Kraj -
Abbas: potrzebny palestyński rząd jedności narodowej
Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wezwał na szczycie ekonomicznym krajów arabskich do utworzenia palestyńskiego rządu jedności narodowej, który utorowałby drogę do równoczesnych wyborów prezydenckich i parlamentarnych.
Świat -
Nie będzie opóźnień w wypłatach pensji policjantów
Nie będzie opóźnień w wypłatach pensji policjantów; otrzymają je oni w pełnej wysokości - poinformowały rzeczniczki MSWiA Wioletta Paprocka i Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos.
Kraj -
Odwołano szefa "Wiadomości"
Krzysztof Rak nie jest już szefem "Wiadomości". Jak dotąd nie powołano jego następcy, do tego czasu "bezpośredni nadzór" nad redakcją objął p.o. dyrektor Agencji Informacji Janusz Sejmej.
Kraj -
Chiny: 213 pozwów ws. mleka skażonego melaminą
Dwieście trzynaście rodzin chińskich dzieci, które zmarły lub pochorowały się po spożyciu mleka skażonego melaminą, skarży firmy mleczarskie do sądu najwyższego, chcąc uzyskać wyższe odszkodowania, bądź pokrycie kosztów leczenia.
Gospodarka -
Szef MON wezwany przez prezydenta
Prezydent Lech Kaczyński zaprosił dziś ministra obrony Bogdana Klicha do Pałacu Prezydenckiego – dowiedział się „Wprost”.
Tylko u Nas -
Ujazdowski: popieramy projekt ustawy bioetycznej Gowina
Poseł Kazimierz M. Ujazdowski powiedział, że pomimo iż projekt ustawy bioetycznej autorstwa Jarosława Gowina (PO) nie spełnia wszystkich postulatów etycznych, to koło poselskie "Polska XXI" popiera jego założenia.
Kraj -
Arabia Saudyjska: 1 mld dol na odbudowę Gazy
Arabia Saudyjska przeznaczy miliard dolarów na odbudowę zniszczeń spowodowanych izraelskimi atakami w Strefie Gazy - zapowiedział saudyjski król Abd Allah.
Świat -
"Najpierw informacja Ćwiąkalskiego, potem - komisja śledcza"
W opinii sekretarza klubu Lewicy Wacława Martyniuka, minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski powinien przedstawić w Sejmie informację na temat okoliczności śmierci Krzysztofa Olewnika oraz samobójstwa trzeciego ze skazanych w tej...
Kraj -
Wirus Conficker zaraził już 9 milionów komputerów
Komputerowy wirus Conficker zainfekował już 9 milionów komputerów - informuje firma "F-Secure", zajmująca się m.in. produkcją zabezpieczeń antywirusowych.
Życie -
Zespół Służby Więziennej ma zbadać sprawę samobójstwa Pazika
Specjalny zespół Służby Więziennej ma zbadać wszystkie okoliczności samobójstwa w więzieniu w Płocku Roberta Pazika, skazanego na dożywocie zabójcy Krzysztofa Olewnika - podał resort sprawiedliwości.
Kraj -
Ponad milion osób zwiedziło Auschwitz w 2008 r.
Ponad 1,1 miliona osób zwiedziło w 2008 roku Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau - poinformował Bartosz Bartyzel z biura prasowego placówki.
Życie -
Royal Bank of Scotland przewiduje rekordowe straty
Drugi co do wielkości brytyjski bank - RBS (Royal Bank of Scotland) - ostrzegł inwestorów, że jego straty na pożyczkach za 2008 rok mogą wynieść 7-8 mld funtów szterlingów i że odpisy od księgowej wartości aktywów mogą wynieść 15-20 mld...
Gospodarka -
Szejna i Jaskiernia kandydatami SLD do PE
Andrzej Szejna i Jerzy Jaskiernia to pewni kandydaci Sojuszu Lewicy Demokratycznej w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu obejmującego Małopolskę i Świętokrzyskie - uważa lider świętokrzyskiego SLD, poseł Sławomir...
Kraj -
Papierowe indeksy do lamusa
Uczelnie będą mogły zlikwidować papierowe indeksy jako dokumenty potwierdzające przebieg studiów - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił właśnie do konsultacji społecznych.
Życie -
Kłopotek: kolejne samobójstwo - argument za komisją śledczą
W ocenie Eugeniusza Kłopotka trzeci przypadek samobójczej śmierci, wśród sprawców porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika, to "bulwersujący i mocny" argument za powołaniem komisji śledczej, która wyjaśniłaby wszystkie okoliczności tej...
Kraj -
Oddalająca się strefa euro?
Deficyt sektora finansów publicznych wzrośnie w Polsce w 2009 r. do 3,6 proc. PKB - szacuje Komisja Europejska w prognozach gospodarczych dla krajów Unii Europejskiej. Polska przestałaby wówczas spełniać jeden z wymogów wejścia do strefy...
Gospodarka -
Rosja udzieli Afganistanowi pomocy wojskowej
Rosja zaaprobowała prośbę afgańskiego prezydenta Hamida Karzaja w sprawie pomocy wojskowej dla Afganistanu - podano w Kabulu.
Świat -
Dzikowski: samobójstwo Pazika to sprawa dla prokuratury, a nie komisji śledczej
Wiceszef klubu PO Waldy Dzikowski przyznaje, że trzeci już przypadek samobójczej śmierci wśród sprawców porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika jest "dziwny" i "zagadkowy", ale - podkreśla - wyjaśniać go powinna prokuratura, a nie...
Kraj -
PiS domaga się komisji śledczej ws. Olewnika
Prawo i Sprawiedliwość zwróciło się do marszałka Sejmu o poddanie pod głosowanie na posiedzeniu Izby w tym tygodniu projektu uchwały powołującej komisję śledczą do zbadania okoliczności uprowadzenia i tragicznej śmierci Krzysztofa Olewnika.
Kraj -
Założyciel Czerwonych Brygad cierpi, bo nie ma emerytury
Założyciel i były przywódca Czerwonych Brygad 67- letni Renato Curcio uskarża się, że nie ma prawa do emerytury, pisze „Corriere della Sera”.
Przegląd prasy -
Papież na YouTube
Watykan najwyraźniej wyciągnął wnioski z sukcesu Baracka Obamy i innych sław, promujących się przez internetowe środki komunikacji. Jak pisze hiszpański dziennik „ABC”, już niedługo użytkownicy serwisu YouTube będą mogli...
Przegląd prasy -
3,7 mln złotych za obraz Putina
Obraz pędzla Władimira Putina „Wzór na zamarzniętym oknie” został sprzedany na aukcji za 37 mln rubli, czyli około 3,7 mln złotych. Premier osiągnął więc ogromny sukces jako artysta malarz, pisze „Komsomolskaya...
Przegląd prasy -
Większość Polaków zadowolona z życia
Zdecydowana większość Polaków jest zadowolona ze swojego życia; najczęściej zadowoleni są ci, którzy dobrze oceniają swoją sytuację materialną - wynika z sondażu TNS OBOP.
Życie -
Hamas nie rezygnuje ze zbrojeń
Rządzący w Strefie Gazy palestyński ruch Hamas zapowiedział dalsze zbrojenia organizacji zarówno w nowe pociski rakietowe jak i inną broń. Przyznał jednak, że w wyniku izraelskiej ofensywy zginęło 48 jego bojowników.
Świat -
Brytyjska praca dla Brytyjczyków
Brytyjscy pracodawcy nie będą mogli zamieszczać ogłoszeń o naborze pracowników za granicą. W ten sposób rząd chce zapełnić istniejące wakaty pracownikami z Wielkiej Brytanii i ograniczyć rosnące bezrobocie, donosi „Times”.
Przegląd prasy -
Pierwszy strajk w nowej Alitalii
Zaledwie sześć dni po powołaniu nowej Alitalii, powstałej w wyniku przejęcia linii lotniczych przez włoskich inwestorów, grupa pracowników autonomicznego związku zawodowego przystąpiła do pierwszego strajku.
Gospodarka -
Młodych Amerykanów ciągnie do wojska
Z powodu bezrobocia coraz więcej Amerykanów chce iść do wojska, pisze „New York Times”. Młodych ludzi przyciąga stała pensja, dodatkowe świadczenia i szkolenia.
Przegląd prasy -
Olewnik-Cieplińska: śmierć Pazika nie jest przypadkowa
Śmierć Roberta Pazika, którego znaleziono w celi płockiego Zakładu Karnego (ZK), nie jest przypadkowa. Potrzebne są konkretne decyzje w sprawie wyjaśnienia wszystkich okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika, w tym powołanie...
Kraj -
Rasizm to coraz mniejszy problem
Coraz mniej Amerykanów, zarówno białych jak i czarnoskórych, uważa, że rasizm stanowi duży problem społeczny, pisze „Washington Post”.
Przegląd prasy -
Czy nowy amerykański prezydent zaprzyjaźni się z Rosją?
Politycy w Rosji zadają sobie pytanie jakie będą relacje Baracka Obamy z Moskwą. Dzisiaj jest bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie, donosi „Izwestia”
Przegląd prasy -
Analiza korzyści z wojny w Gazie
Co udało się osiągnąć Izraelowi po trzech tygodniach wojny w Strefie Gazy, zastanawia się „International Herald Tribune”.
Przegląd prasy -
W. Brytania: rząd ubezpieczy banki od toksycznych aktywów
Brytyjskie banki będą mogły odpłatnie ubezpieczyć się od toksycznych aktywów (nieściągalnych długów, chybionych inwestycji), ale w zamian będą musiały zobowiązać się do zwiększenia kredytów dla biznesu i konsumentów - ogłosił minister...
Gospodarka -
Polska nie chce rosyjskiego gazu
Większość Polaków chce uniezależnienia kraju od importu gazu z Rosji. Jak pokazują ostatnie sondaże, mieszkańcy Polski wolą kupować droższy gaz od innych dostawców, donosi „Wremia Nowostiej”.
Przegląd prasy -
19 stycznia 2009
Co zdołał osiągnąć Izrael w Strefie Gazy, dlaczego młodych Amerykanów ciągnie do wojska, czy Putin został cenionym artystą malarzem – piszą zagraniczne dzienniki.
Przegląd prasy -
Miliardy na ratowanie francuskiej branży motoryzacyjnej
Pomoc, jakiej rząd Francji zamierza udzielić rodzimemu przemysłowi motoryzacyjnemu, będzie warta 5-10 miliardów euro - napisał w poniedziałek dziennik "Le Parisien".
Gospodarka -
Adwokat Olewników: Pazik mógł "za dużo" wiedzieć
Robert Pazik mógł mieć pewną wiedzę w sprawie porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika, a jego śmierć uniemożliwiła jej poznanie - uważa mecenas Bogdan Borkowski, pełnomocnik rodziny Olewników.
Kraj -
Założyciel "Czerwonych Brygad" domaga się emerytury
Założyciel i były przywódca Czerwonych Brygad 67- letni Renato Curcio uskarża się, że nie ma prawa do emerytury. Poniedziałkowa włoska prasa, która o tym pisze, dodaje, że włoski terrorysta ma udziały w firmie wydawniczej.
Życie -
JP Morgan: zerowy wzrost dla Polski
Analitycy JP Morgan skorygowali w dół prognozy PKB dla regionu Europy Centralnej; dla Polski aż do 0,0 proc. rdr z poprzedniej 1,5 proc. Analitycy banku Morgan Stanley obnizyli prognozę dla Polski do 1,1 proc. rdr z 2,5 proc. rdr...
Gospodarka -
Jaś Gawroński organizuje bojkot siedziby PE w Strasburgu
Włoski eurodeputowany polskiego pochodzenia Jaś Gawroński organizuje bojkot siedziby Parlamentu Europejskiego (PE) w Strasburgu w ramach walki ze zmianami klimatycznymi.
Świat -
Lady Gaga króluje w Wielkiej Brytanii
Przebój "Just Dance" utrzymał prowadzenie na UK Charts. Lady Gaga, która odpowiada za hit, nieźle radzi sobie również w zestawieniu najlepiej sprzedających się płyt.
KulturaMuzyka -
Amy Winehouse inwestuje w nastolatkę
Amy Winehouse zamierza wkrótce zająć się muzyką, ale nie swoją. Artystka przymierza się do założenia własnej wytwórni płytowej.
KulturaMuzyka -
Omen The Prodigy
23 lutego 2009 roku ukaże się nowy album The Prodigy "Invaders Must Die". Niecierpliwi fani mogą zapoznać się z drugim singlem z płyty.
KulturaMuzyka -
Radiohead z dodatkami
Wytwórnia EMI szykuje reedycje trzech albumów Radiohead. 23 marca do sprzedaży trafią wznowienia płyt "Pablo Honey", "The Bends" i "OK Computer".
KulturaMuzyka -
B. warszawski samorządowiec uniknął kary
Warszawski sąd rejonowy odstąpił od wymierzenia kary byłemu radnemu dzielnicy Wawer Marcinowi W., oskarżonemu o żądanie korzyści osobistej od ówczesnego burmistrza Wawra, a obecnego wiceszefa CBA Macieja Wąsika za poparcie go na...
Kraj -
Co osiągnął Izrael w Strefie Gazy?
Co udało się osiągnąć Izraelowi do czasu wprowadzenia tygodniowego zawieszenia broni w Strefie Gazy? Czy trzy tygodnie ofensywy prowadzonej przez jego przeważające siły osłabiły palestyński Hamas, czy też spowodowały tylko ludzkie...
Świat -
Irakijczyk, który rzucił butami w Busha chce azylu w Szwajcarii
Iracki dziennikarz Muntadar al-Zeidi, który rzucił butami w prezydenta USA George'a W. Busha, chce zabiegać o azyl polityczny w Szwajcarii - pisze dziennik "Tribune de Geneve".
Świat -
Microsoft na celowniku KE
Firma Microsoft ma osiem tygodni, żeby ustosunkować się do stanowiska Komisji Europejskiej (KE), która znów zarzuca software'owemu gigantowi praktyki monopolistyczne.
Życie -
Korea Płd. i UE rozmawiają o wolnym handlu
W Seulu rozpoczęły się dwudniowe negocjacje ministrów handlu Korei Południowej i Unii Europejskiej, które mają usunąć przeszkody blokujące dwustronne porozumienie o wolnym handlu.
Gospodarka -
Ahmadineżad gratuluje Hamasowi zwycięstwa
Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad pogratulował palestyńskiemu Hamasowi "zwycięstwa" w wojnie w Strefie Gazy i zaapelował do bojowników palestyńskich o kontynuowanie ruchu oporu przeciwko Izraelowi - podaje irańska agencja Isna.
Świat -
Skazany ws. Olewnika popełnił samobójstwo
Skazany na dożywocie za porwanie i zabójstwo Krzysztofa Olewnika Robert Pazik popełnił samobójstwo w celi aresztu w Płocku (Mazowieckie) - poinformowała rzecznik Centralnego Zarządu Służby Więziennej Luiza Sałapa.
Kraj -
Rosja chce zorganizować piłkarskie mistrzostwa świata
Rosyjski Związek Piłki Nożnej zapowiedział, że jeśli rząd poprze ich starania, będzie ubiegać się o organizację mistrzostw świata w 2018 lub 2022 roku.
Życie -
2008-01-19
Polacy optymistycznie o Euro 2012, Durczok wycofał się z walki o Wiktora z powodu Kasi Cichopek, czego oczekujemy od nowego prezydenta USA, policjanci wykręcają żarówki w ramach oszczędności – o tym informują poniedziałkowe dzienniki.
Przegląd prasy -
Nie przekażemy 2 proc. na cele dobroczynne
W ubiegłym roku rząd obiecał, że na cele dobroczynne będziemy mogli przekazywać 2 proc. naszych podatków. Teraz wycofuje się z pomysłu - informuje "Metro".
Przegląd prasy -
Rejestr poświadczeń nie działa
Pomimo że przepisy umożliwiające poświadczanie dziedziczenia przed notariuszem weszły w życie 2 października 2008 r., spadkobiercy wciąż muszą miesiącami wyczekiwać w sądach na stwierdzenie nabycia spadku - pisze "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
Kolejna obniżka cen mieszkań?
W sześciu największych polskich aglomeracjach odpowiadających ponad połowie rynku deweloperzy sprzedali w 2008 r. niecałe 26 tys. mieszkań, czyli niemal 30 proc. mniej niż w 2007 r. - wylicza "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Kudrycka przedstawi "Pakiet dla studenta"
"Pakiet dla studenta" to robocza nazwa zmian w prawie o szkolnictwie wyższym, jakie szykuje minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
"USA nie odwrócą się od Polski"
Najważniejsze jest dla nas zniesienie wiz dla Polaków. Chcemy niezmiennie promować tę sprawę, tak jak robiliśmy to za prezydentury Busha - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej.
Przegląd prasy -
Strasburg żąda od Moskwy odtajnienia dokumentów
W ciągu najbliższych dni dowiemy się, jak Rosja ustosunkuje się do dwóch ważnych kwestii związanych ze zbrodnią katyńską - zapowiada "Nasz Dziennik".
Przegląd prasy -
Jednoręcy bandyci naginają prawo
Tylko w 2008 r. Polacy wrzucili do automatów o niskich wygranych (AoNW) około 8,5 mld zł - wylicza "Puls Biznesu".
Przegląd prasy -
Autobus kontrolowany w internecie
Policja testuje GPS-y w autokarach wiozących dzieci na ferie - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Cięcia w policji
Z powodu kryzysu sto tysięcy polskich policjantów prawdopodobnie nie dostanie pełnych wynagrodzeń za styczeń - dowiedział się "Dziennik".
Przegląd prasy -
Durczok nie chce Wiktora przez... Cichopek
Dziennikarz TVN Kamil Durczok ogłosił wycofanie się z walki o Wiktora, jednej z najbardziej prestiżowych polskich nagród telewizyjnych - dowiedział się "Dziennik".
Przegląd prasy -
Polacy wierzą w sukces Euro 2012
Polacy coraz mocniej wierzą w sukces Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie - pisze "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Długi MON
Zaległości MON wobec dostawców sprzętu wynoszą za 2008 r. 1,8 mld zł - przyznał wiceminister obrony narodowej Zenon Kosiniak-Kamysz.
Kraj -
Polacy wierzą w sukces Euro 2012
Polacy coraz mocniej wierzą w sukces Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie - pisze "Rzeczpospolita".
Kraj -
Durczok nie chce Wiktora przez... Cichopek
Dziennikarz TVN Kamil Durczok ogłosił wycofanie się z walki o Wiktora, jednej z najbardziej prestiżowych polskich nagród telewizyjnych - dowiedział się "Dziennik".
Kraj -
Jednoręcy bandyci naginają prawo
Tylko w 2008 r. Polacy wrzucili do automatów o niskich wygranych (AoNW) około 8,5 mld zł - wylicza "Puls Biznesu".
Gospodarka -
"USA nie odwrócą się od Polski"
Najważniejsze jest dla nas zniesienie wiz dla Polaków. Chcemy niezmiennie promować tę sprawę, tak jak robiliśmy to za prezydentury Busha - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej.
Kraj -
Kudrycka przedstawi "Pakiet dla studenta"
"Pakiet dla studenta" to robocza nazwa zmian w prawie o szkolnictwie wyższym, jakie szykuje minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Kraj -
Kolejna obniżka cen mieszkań?
W sześciu największych polskich aglomeracjach odpowiadających ponad połowie rynku deweloperzy sprzedali w 2008 r. niecałe 26 tys. mieszkań, czyli niemal 30 proc. mniej niż w 2007 r. - wylicza "Rzeczpospolita".
Gospodarka