20 stycznia 2009
-
W Cannes rozdano nagrody MIDEM Classical Awards 2009
Nagrody MIDEM Classical Awards 2009 wręczono, w trzecim dniu targów rynku fonograficznego MIDEM 2009 w Cannes.
Życie -
Nieformalne spotkanie NATO w ISS
Ministerstwo Obrony Narodowej jest organizatorem zaplanowanego w Krakowie nieformalnego spotkania ministrów obrony państw NATO; Kwatera Główna Sojuszu wyznaczyła organizatora towarzyszącej mu konferencji eksperckiej - informuje resort,...
Kraj -
Na Wall Street jednak spadki
Wtorek okazał się czarnym dniem na nowojorskim parkiecie - wszystkie główne indeksy spadły ostro w dół pod presją sektora bankowego.
Gospodarka -
Ziobro usłyszał zarzut
Zarzut przekroczenia uprawnień i ujawnienia tajemnicy służbowej poprzez udostępnienie Jarosławowi Kaczyńskiemu akt śledztwa, dotyczącego "mafii paliwowej", postawiła Zbigniewowi Ziobrze płocka prokuratura okręgowa.
Kraj -
Prezydent chce rozszerzenia UE
Prezydent Lech Kaczyński oświadczył podczas noworocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym, że Polska popiera rozszerzenie Unii Europejskiej o państwa bałkańskie.
Kraj -
"Komisja ws. Olewnika na pewno powstanie"
Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak potwierdził, że komisja śledcza do wyjaśnienia okoliczności śmierci Krzysztofa Olewnika będzie powołana na pewno. Pytany kiedy, odparł, że leży to w gestii władz politycznych PO.
Kraj -
"Wszyscy powinni się spotkać w rocznicę Okrągłego Stołu"
Wszystkie polityczne strony Polski: obecni i byli prezydenci, premierzy, liderzy partii i związków powinni się spotkać 4 czerwca, w 20. rocznicę pierwszych wolnych wyborów III Rzeczypospolitej - powiedział były premier Tadeusz Mazowiecki...
Życie -
Berlusconi przypomina o Rosji
Premier Włoch Silvio Berlusconi w liście wystosowanym we wtorek do prezydenta USA Baracka Obamy z okazji jego zaprzysiężenia napisał o potrzebie "prowadzenia stałego dialogu z Federacją Rosyjską i działania na rzecz jej pełnego udziału w...
Świat -
Iran "poczeka na działania Obamy"
Szef irańskiej dyplomacji Manuszehr Mottaki powiedział, że Teheran woli poczekać na "działania polityczne" nowego prezydenta amerykańskiego Baracka Obamy, by ocenić jego intencje wobec Iranu i Bliskiego Wschodu.
Świat -
Marszałek Komorowski znów w prokuraturze
W środę o godzinie 9 rano Bronisław Komorowski ma stawić się w Prokuraturze Krajowej. Śledczy chcą ponownie przesłuchać marszałka Sejmu w sprawie tzw. „afery aneksowej”.
Tylko u Nas -
W PE wystawa o polskim parlamentaryźmie
Historię i dorobek polskiego parlamentaryzmu prezentuje otwarta we wtorek w Parlamencie Europejskim wystawa "Polska. Tradycje parlamentaryzmu do 1791 roku".
Życie -
Stoczniowcy rozmawiali z Bonim
Prawie cztery godziny trwało spotkanie związkowców stoczni Gdynia i Szczecin z ministrem w kancelarii premiera Michałem Bonim. Tematem rozmów była specustawa stoczniowa i program monitorowanych zwolnień pracowników stoczni.
Gospodarka -
Prezydent: Polska nie będzie przeszkodą w uchwaleniu Lizbony
Polska nie będzie przeszkodą w wejściu w życie traktatu lizbońskiego - powiedział prezydent Lech Kaczyński na spotkaniu noworocznym z korpusem dyplomatycznym. Zapowiedział, że podpisze traktat, jeżeli irlandzkie referendum zakończy się...
Kraj -
Prezydent o zeszłym roku i najbliższych wyzwaniach
Prezydent Lech Kaczyński powiedział podczas spotkania z dyplomatami akredytowanymi w Polsce, że poprzedni 2008 rok nie był łatwy - rozpoczął się w nim m.in. kryzys ekonomiczny i miał miejsce "groźny konflikt" w Gruzji.
Kraj -
Polska misja w Czadzie potrwa do maja?
Rada Ministrów skierowała we wtorek do prezydenta wniosek o przedłużenie użycia polskiego kontyngentu w Czadzie do końca maja tego roku - podało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.
Świat -
PKP PR ukarane przez UOKiK
100 tys. zł kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na PKP Przewozy Regionalne za uniemożliwianie podróżnym zwrotu biletów obowiązujących na trasach do 100 km - poinformowała rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch.
Gospodarka -
Szczygło rozmawiał z Klichem o zasadach współpracy
Około godziny trwało wtorkowe wieczorne spotkanie ministra obrony narodowej Bogdana Klicha z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksandrem Szczygło. Rozmowa - jak informują służby prasowe - dotyczyła m.in. zasad współpracy.
Kraj -
Co zrobić z wokalistami i muzykami ? (wideo)
Nieoczekiwana zmiana miejsc – muzycy w serialach, aktorzy w programach sportowych. Niekonwencjonalny komentarz Roberta Leszczyńskiego o polskim show biznesie.
Kultura -
Nowy przewodniczący Kolegium Sędziów Polskiego Związku Żeglarskiego
Andrzej Wyrzykowski z Olsztyna został wybrany przewodniczącym Kolegium Sędziów Polskiego Związku Żeglarskiego na czteroletnią kadencję 2009-2012. Jego zastępcą jest Barbara Grabarz z Gdańska.
Życie -
Świat patrzy z optymizmem na Obamę
Narody w wielu krajach mają nadzieję, że nowy prezydent Barack Obama doprowadzi do poprawy stosunków USA ze światem - wynika z sondażu przeprowadzonego przez BBC i Uniwersytet Maryland.
Świat -
Giełdy nie reagują na przysięgę Obamy
Początek prezydentury Baracka Obamy nie wyrwał giełd z przygnębienia z powodu kłopotów sektora bankowego. Po wysłuchani inauguracyjnego przemówienia nowego prezydenta USA inwestorzy kontynuowali sprzedaż akcji, powodując spadek głównych...
Gospodarka -
Premier i prezydent gratulują Obamie
Premier Donald Tusk pogratulował Barackowi Obamie objęcia stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych i ponowił zaproszenie do złożenia przez niego wizyty w Polsce.
Kraj -
Obama zaprzysiężony
Barak Obama został oficjalnie zaprzysiężony jako 44. prezydent Stanów Zjednoczonych
Świat -
Rwandyjscy żołnierze rozbroją Hutu
Rwandyjscy żołnierze przekroczyli we wtorek granicę z Demokratyczną Republiką Konga w ramach wspólnej operacji prowadzonej przez kraje regionu, mającej na celu rozbrojenie bojówek rwandyjskich Hutu.
Świat -
Obama i Phenian
Wbrew szumnym zapowiedziom dystansowania się od polityki Busha wobec Korei Północnej, wszystko wskazuje na to, że nowy prezydent będzie kontynuował twardą linię swego poprzednika.
Świat -
Rostowski podtrzymuje prognozę deficytu
Minister finansów Jacek Rostowski powiedział we wtorek w Brukseli, że nawet jeśli prognozy Komisji Europejskiej o obniżeniu do 2 proc. wzrostu polskiego PKB się spełnią, to nie ma potrzeby nowelizacji tegorocznego budżetu.
Gospodarka -
Zoll: Dymisja Ćwiąkalskiego to błąd
Za błąd uważa dymisję ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Kraj -
Gaz dla Ukrainy za 228,8 dolara?
Choć w pierwszym kwartale bieżącego roku Ukraina zapłaci za rosyjski gaz aż 360 dolarów, średnia roczna cena tego surowca wyniesie 228,8 dolarów za 1000 metrów sześciennych - oświadczyła premier Julia Tymoszenko.
Gospodarka -
Kowal: musimy znaleźć wspólny mianownik z USA
W warunkach spodziewanej kontynuacji przez Baracka Obamę dotychczasowej polityki bezpieczeństwa USA, Polska powinna szukać tematów, w których jest partnerem tego kraju - uważa poseł PiS, b. wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal.
Kraj -
Sejm za jak najszybszą ratyfikacją Lizbony
Po emocjonalnej dyskusji i sprzeciwie ze strony posłów PiS sejmowe komisje ds. Unii Europejskiej oraz spraw zagranicznych poparły projekt rezolucji Sejmu w sprawie jak najszybszego ratyfikowania przez prezydenta Traktatu z Lizbony.
Kraj -
UEFA zbada śląskie hotele
Wybrane hotele 4- i 5-gwiazdkowe w województwie śląskim wizytować będzie w środę delegacja przedstawicieli UEFA, PZPN i spółki PL.2012.
Życie -
"Dymisja Ćwiąkalskiego świadczy o bankructwie polityki rządu"
Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że dymisja ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego i innych członków kierownictwa wymiaru sprawiedliwości to dowód na "bankructwo polityki" rządu Donalda Tuska w tej dziedzinie.
Kraj -
Stawiamy na jakość kształcenia - rozmowa z profesorem Witoldem M. Orłowskim, dyrektorem Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej
Rozmowa z profesorem Witoldem M. Orłowskim, dyrektorem Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej
Edukacja -
Rosyjski gaz już w Bułgarii
Rosyjski gaz ziemny z Ukrainy dotarł do bułgarskiego systemu tuż przed godziną 17.00 czasu polskiego - poinformowało Ministerstwo Gospodarki i Energetyki w Sofii.
Gospodarka -
Komisje za szybką ratyfikacją Traktatu z Lizbony
Po emocjonalnej dyskusji i sprzeciwie ze strony posłów PiS sejmowe komisje ds. Unii Europejskiej oraz Spraw Zagranicznych poparły projekt rezolucji Sejmu w sprawie jak najszybszego ratyfikowania Traktatu z Lizbony.
Kraj -
Zarzut dla Ziobry ws. tzw. mafii paliwowej
Zbigniew Ziobro (PiS) usłyszał zarzut w związku z ujawnieniem Jarosławowi Kaczyńskiemu akt śledztwa dotyczącego tzw. mafii paliwowej. Przed wejściem do płockiej prokuratury polityk powtórzył, że nie doszło do żadnego przestępstwa....
Kraj -
Złoty pod silną presją
Złoty we wtorek kontynuował osłabienie i spadł do poziomu 4,385 zł/euro. W nadchodzących dniach możliwa jest techniczna korekta.
Gospodarka -
Palikot zrezygnował z kierowania komisją
Janusz Palikot (PO) złożył rezygnację ze stanowiska szefa sejmowej komisji "Przyjazne Państwo". Komisja wybrała na swojego przewodniczącego Mirosława Sekułę (PO), a Palikot został jej wiceszefem.
Kraj -
Brat Pazika odwiedził go w areszcie
Służba Więzienna potwierdziła, że 12 stycznia brat Roberta Pazika odwiedził go w areszcie w Płocku. "Rzeczpospolita" twierdzi, że dopuszczenie do takiej rozmowy miało wpływ na dymisję ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego.
Kraj -
Lepistoe chce współpracować z Małyszem
Były trener reprezentacji Polski w skokach narciarskich Hannu Lepistoe jest gotowy od zaraz zacząć współpracę z Adamem Małyszem. Polak wyraził zainteresowanie współpracą już wcześniej. Wszystko pozostaje w rękach Polskiego Związku...
Życie -
Pitera spotkała się z rodziną Olewników
Około godziny trwało spotkanie ministra ds. walki z korupcją Julii Pitery z rodziną Krzysztofa Olewnika, które odbyło się w Kancelarii Premiera. "Jest duże prawdopodobieństwo powołania komisji śledczej" - powiedział po spotkaniu...
Kraj -
Benedykt XVI modli się o "mądrość i siłę" dla Obamy
Benedykt XVI w depeszy do Baracka Obamy złożył nowemu prezydentowi USA tuż przed zaprzysiężeniem życzenia oraz zapewnił o swej modlitwie o to, by "Bóg dał mu niezawodną mądrość i siłę w pełnieniu szczytnych obowiązków".
Świat -
Radwańska odpadła z Australian Open
Porażka Agnieszki Radwańskiej 6:7 (7-9), 6:4, 6:1 z Ukrainką Kateryną Bondarenko była największa niespodzianką pierwszej rundy wielkoszlemowego turnieju Australian Open (z pulą nagród 16,34 mln dol.). Z trudem awans wywalczyła we wtorek...
Życie -
Jest porozumienie ws. naziemnej telewizji cyfrowej
Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) porozumiał się z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji ws. naziemnej telewizji cyfrowej - powiedziała prezes UKE Anna Streżyńska.
Gospodarka -
"Dymisja Ćwiąkalskiego to bankructwo polityki rządu"
Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że dymisja ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego i innych członków kierownictwa wymiaru sprawiedliwości są dowodem na "bankructwo polityki" rządu Donalda Tuska w tej dziedzinie.
Kraj -
Premier zapowiada kolejne dymisje
Po dymisji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego zdymisjonowani zostaną także wiceminister Marian Cichosz, prokurator krajowy Marek Staszak i szef Służby Więziennej Jacek Pomiankiewicz - zapowiedział premier Donald Tusk.
Kraj -
Nie będzie śledztwa ws. fałszywych usprawiedliwień posłów PiS
Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie wyłudzenia przez posłów PiS diet poselskich przy pomocy fałszywych usprawiedliwień - poinformował rzecznik prokuratury Mateusz Martyniuk.
Kraj -
Piebalgs: nie ma dowodów, że Ukraina kradła gaz
Komisja Europejska nie ma dowodów potwierdzających nielegalny pobór przez Ukrainę rosyjskiego gazu - oświadczył w Kijowie unijny komisarz ds. energetyki Andris Piebalgs.
Świat -
Bajka z morałem
"Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia" to znak swoich czasów. Wizja zasłużonego końca naszej cywilizacji jest wyrazem protestu wobec porządków panujących w świecie zachodnim, a szczególnie w Stanach Zjednoczonych przez ostatnie kilka lat.
KulturaMaciej Szopa -
Barroso: gaz z Rosji nie jest bezpieczny
Wyrażając zadowolenie ze wznowienia dostaw rosyjskiego gazu do UE, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zapowiedział, że Unia wyciągnie wnioski na przyszłość z kryzysu gazowego, a postawy Rosji i Ukrainy "nigdy nie...
Świat -
Kontrowersyjna czeska wystawa ocenzurowana
Po proteście Sofii, kontrowersyjna wystawa czeskiego przewodnictwa w UE została ocenzurowana. We wtorek zakryto tkaniną fragment przedstawiający Bułgarię jako toaletę turecką.
Życie -
Centrum Onkologii zapłaci pacjentce 150 tys. zł zadośćuczynienia
150 tys. zł zadośćuczynienia zapłaci Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach pacjentce, której - według ustaleń śledztwa - usunięto zdrową pierś. Uprawomocniło się orzeczenie sądu w tej sprawie.
Kraj -
Gangster pozwie za list gończy
Wytoczenie sprawy sądowej o ochronę dóbr osobistych wydawcy "Super Expressu" zapowiada Grzegorz K. ps. "Ojciec", uznawany do niedawna za szefa gangu obcinaczy palców – dowiedział się "Wprost".
Tylko u Nas -
Prokuratorzy odpuszczą Olewnikowi?
Prokuratura w Bydgoszczy skłania się ku umorzeniu sprawy przeciwko Włodzimierzowi Olewnikowi, ojcu porwanego i zamordowanego Krzysztofa Olewnika – dowiedział się „Wprost”.
Tylko u Nas -
Przepustka do kariery
Studia MBA dają możliwość na zrobienie prawdziwej kariery w biznesie. Po ich ukończeniu absolwenci mają szansę na podwyżkę wysokości 30-50 proc. oraz na awans zawodowy i nowe możliwości rozwoju.
Edukacja -
Trzy litery sukcesu: MBA
MBA czyli Master of Business Administration (pol. Magisterskie Studia Menedżerskie). To dwuletnie studia podyplomowe (2-3 letnie w USA), najczęściej dla osób posiadających doświadczenie zawodowe, najlepiej na szczeblu kierowniczym,...
Edukacja -
Rodzina Olewników nie oczekiwała dymisji Ćwiąkalskiego
Pełnomocnik rodziny Olewników wyraził przekonanie, że najbliżsi zamordowanego nie oczekiwali dymisji ministra sprawiedliwości. Mec. Bogdan Borkowski potwierdził także, iż otrzymali oni zaproszenie na spotkanie do kancelarii premiera. Jak...
Kraj -
"Le Monde" przestrzega przed "obamomanią"
Francuski dziennik "Le Monde" przestrzega przed nadmiernym oczekiwaniami wiązanymi z prezydenturą Baracka Obamy. Jak podkreśla dziennik, nowy lokator Białego Domu będzie przede wszystkim bronił ekonomicznych i strategicznych interesów...
Życie -
TVP i Polsat walczą o Euro-2012
Telewizja Polska i Polsat stanęły do wyścigu o prawa medialne do piłkarskich mistrzostw Europy, które w 2012 roku wspólnie zorganizują Polska i Ukraina.
Życie -
Podpisano wstępne porozumienie Fiat-Chrysler
W Turynie zostało podpisane wstępne porozumienie o strategicznym partnerstwie między włoskim Fiatem a amerykańskim koncernem motoryzacyjnym Chrysler.
Gospodarka -
Kamiński o dymisji Ćwiąkalskiego
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski ponosi polityczną odpowiedzialność za to, że źle sformułował priorytety swojego resortu - w ten sposób minister w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński tłumaczy dymisję szefa resortu...
Kraj -
Sekcja zwłok Pazika w tym tygodniu
Sekcja zwłok Roberta Pazika odbędzie się w tym tygodniu; nie ustalono jeszcze dokładnego terminu - poinformował rzecznik prokuratury w Ostrołęce Andrzej Rycharski.
Kraj -
Depeche Mode w stylu retro
20 kwietnia do sklepów trafi nowy album Depeche Mode "Sounds of the Universe". Zespół wielką uwagę przyłożył do brzmienia materiału.
KulturaMuzyka -
Brad Pitt jako Steve McQueen?
Trwają przygotowania do filmu biograficznego o jednym z największych gwiazdorów Hollywood, Stevie McQueenie. Kandydatem do sportretowania aktora jest Brad Pitt.
Kultura -
Placebo z producentem Tool
Grupa Placebo ma nowego perkusistę i szykuje się do wydania kolejnej płyty.
KulturaMuzyka -
PiS chce też dymisji Staszaka
Klub parlamentarny PiS wezwał do dymisji Prokuratora Krajowego Marka Staszaka w związku z zaniedbaniami przy wyjaśnianiu okoliczności śmierci Krzysztofa Olewnika. PiS ponowił apel o powołanie komisji śledczej w tej sprawie.
Kraj -
Problem zastępczy
Samobójstwa porywaczy Krzysztofa Olewnika powinny doprowadzić nie do komisji śledczej lecz do radykalnych zmian w funkcjonowaniu prokuratury.
Kraj -
Brytyjczycy zmuszają się do zdrowego odżywiania
Co trzeci Brytyjczyk zmusza się do jedzenia posiłków, które mu nie smakują. Robi to tylko dlatego, że jego zdaniem są zdrowe, donosi „Daily Telegraph”.
Przegląd prasy -
Wielka Brytania największą ofiarą recesji w Unii
Brytyjskiej gospodarce grozi największy kryzys od 1946 roku. Rosną obawy dotyczące skali recesji, mimo nowej fali pomocy rządowej dla banków, donosi „Times”.
Przegląd prasy -
Mafia sycylijska na Facebooku
Włoskie władze wzięły pod lupę grupy dyskusyjne na serwisie społecznościowym Facebook poświęcone skazanym mafiosom. Policja podejrzewa, że niektórzy uczestnicy są kimś więcej niż tylko zwykłymi fanami, donosi „New York Times”.
Przegląd prasy -
Premier zmienił zarządzenie J.Kaczyńskiego ws. akt ABW
Premier Donald Tusk zmienił zarządzenie premiera Jarosława Kaczyńskiego z października 2007 r. o zasadach niszczenia nieprzydatnej dokumentacji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Kraj -
Steinmeier proponuje plan dla Strefy Gazy
Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier proponuje pięciostopniowy plan ustabilizowania sytuacji w Strefie Gazy, podał dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.
Przegląd prasy -
Unia chce się angażować na Bliskim Wschodzie
Udając się do Egiptu i Izraela, by pokazać poparcie dla zawieszenia broni między Izraelem i Palestyną, przywódcy Wielkiej Brytanii, Czech, Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii pokazali, że chcą odgrywać większą niż dotychczas rolę w tym...
Przegląd prasy -
Europa popiera Obamę, ale nie chce wysyłać więcej wojsk
Mimo sympatii dla Baracka Obamy w unijnych krajach należących do NATO bardzo trudno mu będzie przekonać ich mieszkańców do wysłania większych sił do Afganistanu, wynika z sondażu opublikowanego przez „Financial Times”.
Przegląd prasy -
Żelichowski: Ćwiąkalski był bardzo wysoko oceniany
Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski uważa, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski był bardzo wysoko oceniany w rządzie, a jego dymisja ma związek tylko ze śmiercią Roberta Pazika.
Kraj -
Polityka zagraniczna na sam początek prezydentury
Natychmiast po objęciu fotela prezydenckiego, Barack Obama zajmie się polityką zagraniczną. Jak dotąd milczał na ten temat, ponieważ zgodnie z tradycją prezydent elekt i jego sztab przed inauguracją nie zajmują oficjalnego stanowiska w...
Przegląd prasy -
Rosja wznowiła dostawy gazu
Rosja wznowiła dostawy gazu ziemnego na Ukrainę, a także jego przesył do innych państw europejskich przez terytorium Ukrainy.
Gospodarka -
20 stycznia 2009
Od czego rozpocznie swoje rządy Barack Obama, czy Unia Europejska dąży do większego zaangażowania na Bliskim Wschodzie, dlaczego jemy posiłki, które nam nie smakują – oto niektóre tematy poruszane w zagranicznej prasie.
Przegląd prasy -
Premier odwoła prokuratora krajowego
Prokurator krajowy Marek Staszak straci swoje stanowisko - ustalił „Wprost”. Do jego dymisji dojdzie, gdy prezydent na wniosek premiera powoła nowego ministra sprawiedliwości.
Tylko u Nas -
Martyniuk: dymisja Ćwiąkalskiego częściowo marketingowa
Poseł klubu Lewicy Wacław Martyniuk uważa, że dymisja ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego jest przynajmniej w części decyzją "marketingową", czy "PR-owską".
Kraj -
Wyluzowani mniej podatni na demencję
Ludzie o niefrasobliwym stosunku do życia, wyluzowani i mający bogate życie towarzyskie, są mniej podatni na demencję - wynika z badań szwedzkiego Karolinska Institut, których wyniki zamieszcza anglojęzyczna publikacja "Neurology".
Życie -
Azja przygotowuje się do zaprzysiężenia Obamy
W Azji trwają przygotowania przed zaprzysiężeniem Baracka Obamy na prezydenta USA. W japońskim mieście Obama do występów szykują się tancerze hula, uczniowie ze szkoły w indonezyjskiej Dżakarcie, do której chodził Obama, mają zaśpiewać...
Świat -
Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa podczas zaprzysiężenia Obamy
W dniu uroczystości zaprzysiężenia Baracka Obamy na nowego prezydenta USA podejmowane są nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w Waszyngtonie i wokół amerykańskiej stolicy.
Świat -
Grzywna dla lekarza za zastrzelenie psa
Na trzy tysiące złotych grzywny skazał sąd grodzki w Łodzi lekarza Andrzeja D., oskarżonego o zastrzelenie psa, który zaatakował jego psa podczas rodzinnej wycieczki rowerowej. Lekarz miał pozwolenie na broń.
Życie -
Zatrzymano byłego prezesa Motoru Lublin
Były prezes Motoru Lublin Waldemar P. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA). Zatrzymanie ma związek ze śledztwem dotyczącym korupcji w polskiej piłce nożnej.
Kraj -
UE: dopiero po 3-4 dniach ilość gazu będzie wystarczająca
Gazowe potrzeby UE zostaną zaspokojone dopiero po trzech-czterech dniach regularnych dostaw rosyjskiego gazu - ocenił w Brukseli przedstawiciel czeskiego przewodnictwa w UE.
Świat -
Konsultacje psychologiczne dla skazanych ws. Olewnika
Dwaj skazani za udział w porwaniu Krzysztofa Olewnika i odsiadujący wyrok w Zakładzie Karnym w Barczewie pod Olsztynem po śmierci Roberta Pazika zostali poddani konsultacji psychologicznej.
Kraj -
Karpiniuk: decyzja Ćwiąkalskiego pokazuje jego ogromną klasę
Zdaniem posła PO Sebastiana Karpiniuka rezygnacja Zbigniewa Ćwiąkalskiego ze stanowiska ministra sprawiedliwości świadczy o jego ogromnej klasie. Poseł PO podkreśla przy tym, że nie ma mowy o "odpowiedzialności personalnej" Ćwiąkalskiego...
Kraj -
Kurski: z satysfakcją przyjmujemy dymisję
W ocenie Jacka Kurskiego (PiS) "gołym okiem widać", że premier Donald Tusk decydując o odejściu z rządu ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego "kierował się PR-em".
Kraj -
Ćwiąkalski zrezygnował; premier przyjął dymisję
Zbigniew Ćwiąkalski złożył rezygnację ze stanowiska ministra sprawiedliwości. Po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, Ćwiąkalski poinformował, że szef rządu przyjął dymisję.
Kraj -
Karzaj apeluje do Zachodu o zmianę strategii
Afgański prezydent Hamid Karzaj zaapelował do państw zachodnich o zmianę strategii militarnej w jego kraju, a także o zwiększenie pomocy dla Afganistanu.
Świat -
Ucz się angielskiego z Barackiem Obamą
Popularność nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych nie ma granic. Wypowiedzi Baracka Obamy stanowią hit w Japonii jako pomoc w nauce języka angielskiego.
Życie -
Francja chce współpracować z Obamą ws. Bliskiego Wschodu
Minister spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner wyraził nadzieję na szybkie podjęcie współpracy z administracją nowego prezydenta USA Baracka Obamy w sprawie Bliskiego Wschodu.
Świat -
Trwa strajk na lotnisku w Budapeszcie
Strajk na budapeszteńskim lotnisku międzynarodowym Ferihegy, wznowiony w poniedziałek po trzech tygodniach przerwy, trwa i spowodował opóźnienia w połączeniach, ale żaden lot nie został odwołany - oświadczył rzecznik portu lotniczego w...
Świat -
Awaria w sieci Plus - usunięta
Przez trzy godziny w poniedziałek wieczorem abonenci operatora sieci komórkowej Plus z m.in: Trójmiasta i Szczecina nie mogli rozmawiać i wysyłać SMS-ów - poinformowała rzeczniczka Plus Elżbieta Sadowska.
Kraj -
Zmarł portorykański bokser Jose Torres
W wieku 72 lat zmarł w rodzinnym Ponce portorykański bokser Jose "Chegui" Torres, były mistrz świata w wadze średniej i srebrny medalista olimpijski w tej kategorii igrzysk w Melbourne (1956). Przyczyną zgonu był atak serca.
Życie -
We wtorek ma być wybrany zarządca kompensacyjny Stoczni Gdynia
We wtorek w Warszawie zostanie wybrany Zarządca Kompensacyjny, który będzie odpowiedzialny za wycenę, podział i sprzedaż majątku stoczni Gdynia - poinformowała rzeczniczka Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Roma Sarzyńska-Przeciechowska.
Gospodarka -
Merkel oczekuje dobrej współpracy z Obamą
Kanclerz Niemiec Angela Merkel oczekuje od nowego prezydenta USA Baracka Obamy nowych impulsów w polityce amerykańskiej i we współpracy międzynarodowej.
Świat -
Włochy: rusza proces ws. skandalu w piłce nożnej
Przed sądem w Neapolu rozpocznie się we wtorek proces w sprawie skandalu korupcyjnych powiązań we włoskiej piłce nożnej.
Życie -
Palikot zrezygnuje z kierowania "Przyjaznym Państwem"
Janusz Palikot (PO) zapowiedział, że jeszcze we wtorek złoży rezygnację z kierowania sejmową komisją "Przyjazne Państwo". Na nowego szefa komisji zarekomenduje Mirosława Sekułę (PO).
Kraj -
Korea Płn. ponownie oskarża Koreę Płd.
Korea Północna po raz kolejny w ostatnich dniach wystąpiła przeciwko Korei Południowej, oskarżając Południe o "popychanie Półwyspu Koreańskiego ku wojnie".
Świat -
Komorowski: nie wykluczam komisji śledczej ws. samobójstw
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (PO) powiedział, że nie wyklucza powołania komisji śledczej po samobójstwach zabójców Krzysztofa Olewnika. W opinii marszałka komisja taka mogłaby zająć się badaniem nieprawidłowości w służbie...
Kraj -
Nowy Jork: cena ropy poniżej 34 USD za baryłkę
Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku spadły poniżej 34 USD za baryłkę, z powodu obaw, że światowa recesja może pogłębić się, po tym jak Wielka Brytania po raz drugi w ciągu trzech miesięcy musi ratować swój sektor bankowy.
Gospodarka -
Porywacze uwolnili magnata żeglugowego
Porywacze uwolnili greckiego magnata żeglugowego, uprowadzonego w Atenach przed ośmioma dniami przez trzech uzbrojonych mężczyzn.
Świat -
Bush nie pożegnał się z żadnym polskim politykiem
Ustępujący prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush żegnał się w poniedziałek z przywódcami innych państw. Nie wykonał jednak telefonu do żadnego polskiego polityka, pisze "Dziennik".
Świat -
Nie tylko MON ma dziurę w budżecie
Resort obrony narodowej nie jest jedynym ministerstwem, które nie dostało planowanych pieniędzy. Resortom brakuje w sumie kilkunastu miliardów złotych - informuje "Dziennik".
Kraj -
Polacy za komisją śledczą ws. śmierci Olewnika
66 proc. Polaków jest zdania, że sprawą wyjaśnienia śmierci Krzysztofa Olewnika powinna się zająć komisja śledcza - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".
Kraj -
Talibowie przeprowadzili egzekucję "szpiegów amerykańskich"
Pakistańscy talibowie przeprowadzili egzekucję sześciu ludzi, uznanych za "amerykańskich szpiegów". Porzucone przy drodze ciała zabitych znaleziono w Północnym Waziristanie, niedaleko granicy afgańskiej.
Świat -
Sikorski: jesteśmy gotowi wspierać nową administrację USA
Jesteśmy gotowi wspierać nową administrację USA wszędzie tam, gdzie zbiegają się nasze interesy i pozwala na to nasz potencjał. Powodzenia, Panie Prezydencie - pisze o 44 prezydencie USA w "Gazecie Wyborczej" szef polskiej dyplomacji...
Przegląd prasy -
Klub PiS podzielony w sprawie in vitro
Klub PiS jest podzielony w sprawie in vitro. A w tak dużej partii każde głosowanie w sprawach światopoglądowych grozi konfliktem - pisze "Gazeta Wyborcza". I przypomina, że w 2007 r. po sporze o zapisanie w konstytucji ochrony życia od...
Przegląd prasy -
Bush nie pożegnał się z żadnym polskim politykiem
Ustępujący prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush żegnał się w poniedziałek z przywódcami innych państw. Nie wykonał jednak telefonu do żadnego polskiego polityka, pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Nie tylko MON ma dziurę w budżecie
Resort obrony narodowej nie jest jedynym ministerstwem, które nie dostało planowanych pieniędzy. Resortom brakuje w sumie kilkunastu miliardów złotych - informuje "Dziennik".
Przegląd prasy -
Resort pracy chce przebudować OFE
Zapowiada się przebudowa otwartych funduszy emerytalnych. Resort pracy chce wprowadzić dwa dodatkowe subfundusze, jeden dla osób starszych lokujący głównie w obligacje i drugi, dla młodych oparty na akcjach - czytamy w "Pulsie Biznesu".
Przegląd prasy -
"Czarne listy" banków
Banki tworzą listy firm, które nie mogą u nich liczyć na kredyt - informuje "Gazeta Prawna". Według dziennika, do tworzenia "czarnych list" mało który bank się przyznaje; są one jednak stosowane, gdy gospodarka zwalnia.
Przegląd prasy -
Polacy za komisją śledczą ws. śmierci Olewnika
66 proc. Polaków jest zdania, że sprawą wyjaśnienia śmierci Krzysztofa Olewnika powinna się zająć komisja śledcza - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".
Przegląd prasy -
Więcej rodzin odliczy ulgę rodzinną
Rodzice pełnoletnich dzieci, które uczą się i jednocześnie prowadzą własne firmy oraz rozliczają podatkiem zryczałtowanym lub liniowym, mają prawo do 1173,70 zł ulgi rodzinnej - donosi "Gazeta Prawna". Ten szczególny przywilej wynika z...
Przegląd prasy -
2009-01-20
Polacy za komisją śledczą ws. śmierci Olewnika, nie tylko MON ma dziurę w budżecie, Bush nie pożegnał się z żadnym polskim politykiem oraz klub PiS podzielony w sprawie in vitro - o tym m.in. pisze dzisiejsza prasa.
Przegląd prasy -
Chiny chcą umocnienia współpracy wojskowej z USA
Chiny opowiadają się za umocnieniem współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi po objęciu urzędu prezydenta przez Baracka Obamę - zakomunikował rzecznik resortu obrony ChRL.
Świat -
Toyota zapowiada zmianę kierownictwa
Przeżywający kłopoty finansowe japoński gigant samochodowy Toyota zapowiedział zmianę najwyższego kierownictwa koncernu a także - ograniczenie zatrudnienia.
Gospodarka -
Kanada: sąd bada okoliczności śmierci Polaka porażonego paralizatorem
Sąd w Vancouver (Kolumbia Brytyjska) przystąpił do ustalania okoliczności zgonu Polaka, Roberta Dziekańskiego, który poniósł śmierć 14 października 2007 r. na międzynarodowym lotnisku w Vancouver, w rezultacie porażenia policyjnym...
Świat -
Zimbabwe: fiasko rozmów nt. rządu jedności
Fiaskiem zakończyły się rozmowy na temat sformowania rządu jedności w Zimbabwe.
Świat