2 lutego 2009
-
Mieszane wyniki na Wall Street
Nowy tydzień na Wall Street rozpoczął się mieszanymi wynikami. Podczas gdy walory największych spółek zostały w poniedziałek nieznacznie przecenione, szeroki rynek zakończył sesję praktycznie na niezmienionym poziomie, zaś akcje spółek...
Gospodarka -
Libertas dostanie z UE 200 tys. euro
Eurosceptyczny Libertas dostanie z budżetu UE 200 tys. euro z tytułu uznania go za europejską partię polityczną. Decyzję taką podjęło prezydium Parlamentu Europejskiego.
Świat -
Telekamery 2009 rozdane
Telekamery 2009, najważniejsze polskie nagrody telewizyjne, wręczono podczas poniedziałkowej gali. Triumfatorami tegorocznej edycji zostali m.in. Marta Żmuda- Trzebiatowska, Justyna Pochanke oraz Tomasz Karolak.
TelewizjaŻycie -
Żołnierze UA strzelali do Somalijczyków
Co najmniej 18 cywilnych Somalijczyków zginęło w Mogadiszu, gdy umieszczona przy drodze bomba wybuchła w chwili przejazdu konwoju Unii Afrykańskiej (UA), a żołnierze w odpowiedzi zaczęli strzelać do tłumu - podały źródła medyczne i...
Świat -
Kolejna kontrowersyjna nominacja w gabinecie Obamy
Kolejny nominat do gabinetu prezydenta USA Baracka Obamy, kandydat na ministra zdrowia i służb socjalnych, były senator Tom Daschle musi się tłumaczyć z podejrzeń o uchylanie się od płacenia podatków.
Świat -
Prezydent i szef NBP rozmawiali w Davos
Prezydent Lech Kaczyński rozmawiał z szefem Narodowego Banku Polskiego Sławomirem Skrzypkiem; omówiono wnioski po Światowym Forum Ekonomicznym w Davos - poinformowała Kancelaria Prezydenta na swojej stronie internetowej.
Gospodarka -
Niemiecki burmistrz zaskarżył własne miasto
Jeden z burmistrzów Heidelbergu Wolfgang Erichson pozwał własne miasto do sądu administracyjnego za dyskryminację ze względu na orientację seksualną - donoszą niemieckie media.
Życie -
W Izraelu zdobywa poparcie skrajna prawica
Skrajnie prawicowa partia "Nasz Dom Izrael" (Israel Beiteinu) uzyskała rekordowe poparcie w sondażu opublikowanym, na osiem dni przed wyborami parlamentarnymi w Izraelu.
Świat -
Obama zmienia zdanie ws. Guantanamo?
Prezydent USA Barack Obama powiedział w wywiadzie nadanym, że obawia się, iż osoby wypuszczone z więzienia Guantanamo na Kubie mogą popełniać akty terroryzmu przeciwko Stanom Zjednoczonym.
Świat -
Powitanie szczypiornistów w Warszawie
Kilkaset osób przybyło na warszawski Torwar, aby uroczyście powitać piłkarzy ręcznych, którzy zdobyli w Chorwacji brązowy medal mistrzostw świata.
Życie -
Czesi chcą Lizbony w lutym
Premier Czech Mirek Topolanek powiedział w Pradze, że jest jego intencją, by Republika Czeska, sprawująca od stycznia przewodnictwo w UE, ratyfikowała Traktat Lizboński do końca tego miesiąca.
Świat -
Donald Tusk odebrał nagrodę Człowieka Roku (zdjęcia)
Donald Tusk odebrał nagrodę Człowieka Roku tygodnika „Wprost”
Tylko u NasMaciej Szopa -
Klich poprosił o czas do wtorku
Szef MON Bogdan Klich poprosił o czas do wtorku na przedstawienie kolejnych propozycji w sprawie oszczędności w jego resorcie - poinformował premier Donald Tusk.
Kraj -
Łukoil redukuje inwestycje
Czołowa rosyjska firma naftowa Łukoil obetnie w tym roku o 25-30 proc. swoje inwestycje - zapowiedział prezes spółki Wagit Alekpierow.
Gospodarka -
Rydzyk: poszukiwania wód geotermalnych będą kontynuowane
Prace wiertnicze przy poszukiwaniu wód geotermalnych w Toruniu będą kontynuowane; problemem są jednak fundusze na ten cel - poinformował o. Tadeusz Rydzyk w komunikacie emitowanym w Radiu Maryja.
Gospodarka -
Odwołano loty do Londynu i Paryża
Z powodu śnieżyc w Londynie i Paryżu wiele samolotów nie przyleciało w poniedziałek do Polski, a także nie wyleciało z naszego kraju do tych miast. Pasażerom oferuje się m.in. przebukowanie biletów na najbliższe rejsy. Nie wiadomo...
Życie -
Irlandia: 8 mld euro dla banków
Rząd Irlandii zamierza przekazać dwóm dużym bankom komercyjnym łącznie 8 mld euro i prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia części ich wierzytelności wysokiego ryzyka - poinformował Reuters, powołując się na źródło bliskie negocjacjom.
Gospodarka -
Prezydent podpisał ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury
Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) - poinformowała Kancelaria Prezydenta. 23 stycznia Sejm głosami klubów PO, PSL i Lewicy odrzucił weto prezydenta do tej ustawy.
Kraj -
Tusk: dziękuję za radość i energię dla Polaków
Zdaję sobie sprawę ile radości i szczęścia daliście ludziom w Polsce, szczególnie w czasach, gdy o takie miłe informacje nie jest łatwo - powiedział premier Donald Tusk podczas spotkania z reprezentacją piłkarzy ręcznych, która z...
Kraj -
Poczta Polska zwolni 1,5 tys. osób
Poczta Polska zwolni półtora tysiąca pracowników w ramach restrukturyzacji - poinformował dyrektor generalny firmy Andrzej Polakowski.
Gospodarka -
Sąd Najwyższy odrzucił kasację PZPN ws. Widzewa
Sąd Najwyższy odrzucił skargę kasacyjną PZPN od wyroku Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOl w sprawie zawieszenia licencji Widzewa Łódź. Sąd uznał, że złożona kasacja nie spełnia wymogów formalnych.
Życie -
Zatrzymano piłkarza oraz b. działacza Lecha Poznań
Zarzuty o charakterze korupcyjnym postawiła wrocławska prokuratura krajowa Przemysławowi E., byłemu działaczowi piłkarskiego klubu Lech Poznań. Także w poniedziałek zatrzymano piłkarza Lecha, Piotra R.
Życie -
W. Brytania: 1 mld funtów strat z powodu ataku zimy
Borykająca się z recesją brytyjska gospodarka doznała nieoczekiwanego ciosu - największe od 18 lat opady śniegu spowodowały straty oceniane na 900 mln - 1,2 mld funtów - wynika z informacji analityków.
Gospodarka -
Dr G. odrzuca zarzuty o mobbing
Oskarżony o korupcję i mobbing dr Mirosław G., były ordynator kardiochirurgii w szpitalu MSWiA odrzuca zarzuty o mobbing, które podtrzymywali w zeszłym tygodniu przed sądem jego byli podwładni.
Kraj -
Karnowski chce referendum
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski chce, aby mieszkańcy Sopotu zdecydowali w referendum, czy ma zostać na stanowisku. "Jako prezydent wybrany z woli sopocian proszę państwa, abyście w drodze referendum podjęli decyzję w mojej sprawie" -...
Kraj -
Oficer techniczny z "Sirius Star" przesłuchany
Prokurator z wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie przesłuchał polskiego oficera technicznego saudyjskiego tankowca "Sirius Star" - poinformowała szefowa wydziału, prokurator Renata Pietrzak.
Kraj -
Lepper: Samoobrona weźmie udział w wyborach do PE
Samoobrona na pewno weźmie udział w wyborach do europarlamentu, jednak ważniejsze są dla partii przyszłoroczne wybory samorządowe - poinformował na konferencji prasowej w Łodzi przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper.
Kraj -
Napieralski: moja oferta dla lewicowych partii aktualna
Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski zapewnił, że jego oferta, złożona lewicowym ugrupowaniom w sprawie wspólnej listy do Parlamentu Europejskiego, jest aktualna.
Kraj -
Janina Ochojska-Okońska laureatką Nagrody im. Jerzmanowskich
Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska-Okońska została laureatką wznowionej po 71 latach Nagrody Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich - poinformowano na konferencji prasowej w Krakowie.
Życie -
Akt oskarżenia ws. pożaru cysterny w Chrzanowie
Za nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu drogowym odpowie przed sądem 26-letni Grzegorz K., który pod koniec września w Chrzanowie (Małopolska) cysterną z gazem uderzył w wiadukt kolejowy. Doprowadziło to do trwającego ponad dobę...
Kraj -
Tirowcy zablokowali Lwów
Kierowcy około 200 samochodów ciężarowych wzięli udział w akcji protestacyjnej transportowców we Lwowie, domagając się m.in. złagodzenia polityki kredytowej ukraińskich banków - doniosły lokalne media.
Świat -
Kupcy z KDT nie oddali miastu terenu hali
Kupcy z Kupieckich Domów Towarowych (KDT) nie wydali miastu terenu hali u zbiegu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Stołeczny Ratusz zapowiada egzekucję komorniczą terenu hali. Może do niej dojść na wiosnę.
Życie -
Remont Dworca Centralnego przed Euro 2012
Nowe oświetlenie, lepsza informacja dla pasażerów i poprawa infrastruktury dla niepełnosprawnych to prace, które PKP chcą m.in. wykonać na Dworcu Centralnym w Warszawie przed Euro 2012. Nowy dworzec ma powstać dopiero po mistrzostwach.
Życie -
KE walczy z tajemnicą bankową
Europejski podatnik nie będzie mógł uciec przed swoim fiskusem do Belgii, Luksemburga albo Austrii, licząc, że ochroni go tam tajemnica bankowa - to cel dyrektywy o współpracy administracyjnej krajów UE w egzekwowaniu podatków...
Gospodarka -
"Kuczma utrudnia wyjaśnienie śmierci Gongadzego"
Major Mykoła Melnyczenko, ochroniarz byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy, oskarżył swego dawnego szefa o utrudnianie ekspertyzy nagrań, które mogą pomóc w wyjaśnieniu okoliczności śmierci dziennikarza Georgija Gongadzego.
Świat -
Łukaszenka: cenimy gesty ze strony UE
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział w wywiadzie dla "Euronews", że jego kraj "wysoko ceni" gesty w jego kierunku ze strony Unii Europejskiej. Pochwalił też ideę Partnerstwa Wschodniego.
Świat -
Europejski szczyt finansowy 22 lutego w Berlinie
Nadzwyczajny europejski szczyt finansowy, poprzedzający kwietniowy szczyt G20 (krajów rozwiniętych i gospodarek wschodzących), odbędzie się 22 lutego w Berlinie.
Gospodarka -
Volkswagen Poznań wstrzymuje produkcję
Poznańskie zakłady Volkswagena od poniedziałku na trzy dni wstrzymały produkcję. Ma to związek ze spadkiem zamówień na samochody.
Gospodarka -
Steinmeier spotka się z Clinton
Szef niemieckiej dyplomacji udaje się do Waszyngtonu, gdzie we wtorek przeprowadzi rozmowy z nową sekretarz stanu USA Hillary Clinton.
Świat -
Napieralski: wyrażamy gotowość do spotkania z premierem
Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski potwierdził gotowość spotkania polityków Sojuszu z premierem Donaldem Tuskiem w sprawie kryzysu gospodarczego.
Kraj -
Negocjacje płacowe w Kompanii Węglowej
Średnią podwyżkę w wysokości 264 zł brutto zaproponował na ten rok załodze zarząd Kompanii Węglowej (KW). W tej największej górniczej spółce rozpoczęły się negocjacje płacowe.
Gospodarka -
Metamorfoza ponad wyobraźnię
Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się nawet filozofom – pisał William Shakespeare. Jedną z nich jest metamorfoza prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Kraj -
Obama chce wytycznych dla firm finansowych
Prezydent USA Barack Obama zwrócił się do ministra finansów Timothy Geithnera o opracowanie wytycznych dla firm finansowych.
Gospodarka -
Prezydent poprosił NIK o zbadanie zeszłorocznego budżetu
Prezydent Lech Kaczyński poprosił NIK, by zbadała m.in. tryb wprowadzania ograniczeń w zeszłorocznym budżecie. L. Kaczyński chce też wiedzieć, jak ograniczenia w ustawie budżetowej wpłynęły na wykonanie ustaw o modernizacji armii i policji.
Kraj -
Za dużo telewizji prowadzi do chorób psychicznych
Zbyt częste oglądanie telewizji i korzystanie z Internetu naraża dzieci na zaburzenia psychiczne – pokazało najnowsze badanie, na które powołuje się „Daily Telegraph”.
Przegląd prasy -
Lech Poznań: jeśli będą zarzuty, zawiesimy Piotra R.
Zarząd KKS Lech Poznań zawiesi swojego piłkarza Piotra R., jeśli zostaną mu przedstawione zarzuty korupcyjne - poinformował poznański klub.
Życie -
Miedwiediew: Państwo będzie wspierało Cerkiew
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że państwo będzie wspierało rosyjską Cerkiew prawosławną w - jak to ujął - umacnianiu więzi z krajami bliskiej zagranicy.
Świat -
Polacy pozytywnie oceniają Okrągły Stół
Polacy raczej pozytywnie oceniają Okrągły Stół i osiągnięte wtedy porozumienie między komunistycznymi władzami a opozycją - wynika z sondażu CBOS. Wielu ankietowanych wspomina te wydarzenia obojętnie.
Kraj -
Czy Europejczycy byli kanibalami?
Badania pokazały, że do końca XVIII wieku w europejskiej medycynie wykorzystywano części ciał zmarłych i ludzką krew, donosi „Der Spiegel”.
Przegląd prasy -
Kościół katolicki na drodze do sekty
Joseph Ratzinger jest błyskotliwym teologiem, pisze wspaniałe homilie i niewątpliwie ma charyzmę. I prowadzi Kościół katolicki w kierunku wspólnoty sekciarskiej, pisze austriacka gazeta „Die Presse”.
Przegląd prasy -
Miller: Okrągły Stół jednym z przełomowych wydarzeń w historii Polski
Obrady okrągłego stołu to było jedno z najważniejszych i najbardziej przełomowych wydarzeń w historii Polski - uważa uczestnik obrad b. premier Leszek Miller.
Kraj -
Barack Obama pozwala CIA na zatrzymania domniemanych terrorystów
Barack Obama zgodził się, by CIA nadal uprowadzała osoby podejrzane o terroryzm i przewoziła je do krajów, gdzie narażeni są na tortury, pisze brytyjski dziennik „Times”.
Przegląd prasy -
Spór Unii i Rosji o opłaty drogowe
Komisja Europejska protestuje przeciwko wprowadzeniu przez Rosję opłat drogowych od samochodów ciężarowych zarejestrowanych w państwach Unii – podał niemiecki dziennik „Financial Times Deutschland”.
Przegląd prasy -
Rośnie sprzeciw Rosjan wobec Kremla
Tysiące osób protestuje przeciwko polityce gospodarczej Putina. Jednocześnie pogłębia się rozłam z Miedwiediewem, pisze „Independent”.
Przegląd prasy -
Ciężkie czasy w Rosji, Putin w tarapatach
Przez ostatnie lata Władimir Putin zdobywał coraz większą władzę. Rosjanie reagowali na to z obojętnością. Zezwalali mu na całkowitą kontrolę w zamian za gwarancję dobrobytu. Jednak kryzys finansowy zakończył boom gospodarczy w Rosji i...
Przegląd prasy -
Polska nie da się Rosji prowadzić na pasku
Nawet torturowana mrozem Warszawa nie da się Moskwie prowadzić na pasku – pisze „Niezawisimaja gazieta” komentując piątkowe oświadczenie wicepremiera Waldemra Pawlaka, że Polska niezmiennie występuje przeciwko budowie...
Przegląd prasy -
2 lutego 2009
Czy Putin poradzi sobie z rosnącym niezadowoleniem Rosjan, czy agenci CIA nadal będą mogli wsadzać domniemanych terrorystów do więzień, czy Europejczycy byli kanibalami – oto niektóre tematy poruszane w zagranicznej prasie.
Przegląd prasy -
Piłkarze ręczni już w kraju
O ten medal było trudniej niż o srebro dwa lata temu. Kosztowało nas to więcej zdrowia i nerwów - przyznał skrzydłowy reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych Mariusz Jurasik. Trzecia drużyna świata w poniedziałek wróciła do kraju.
Życie -
Kadafi szefem Unii Afrykańskiej
Przywódca libijskiego państwa Muammar Kadafi został wybrany na rok na szefa Unii Afrykańskiej - poinformowała rzeczniczka UA.
Świat -
Miodowicz kandydatem PO w wyborach do PE
Poseł Konstanty Miodowicz będzie kandydatem świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego - postanowił zarząd regionalny partii w Kielcach.
Kraj -
"Jest czas, by zapobiec nuklearnym ambicjom Iranu"
Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Mohamed ElBaradei powiedział, że Iran może uzyskać zdolność do produkcji bomby atomowej w ciągu dwóch do pięciu lat, lecz wciąż jest czas, by temu zapobiec.
Świat -
"Kościół katolicki na drodze do sekty"
"Joseph Ratzinger jest błyskotliwym teologiem, pisze wspaniałe homilie i niewątpliwie ma charyzmę. I prowadzi Kościół katolicki w kierunku wspólnoty sekciarskiej" - pisze austriacka gazeta "Die Presse".
Świat -
"Polska nie da się Rosji prowadzić na pasku"
Nawet torturowana mrozem Warszawa nie da się Moskwie prowadzić na pasku - pisze "Niezawisimaja Gazieta" komentując piątkowe oświadczenie wicepremiera Waldemra Pawlaka, że Polska niezmiennie występuje przeciwko budowie Nord Stream...
Świat -
PO chce zawiesić finansowanie partii z budżetu
PO chce zawiesić finansowanie partii politycznych z budżetu na lata 2009-2011 - powiedział wiceszef Platformy Waldy Dzikowski.
Kraj -
Obama ustępuje CIA ws. terrorystów
Prezydent USA Barack Obama zgodził się, by CIA nadal uprowadzała domniemanych terrorystów i przewoziła ich do krajów, gdzie narażeni są na tortury - pisze poniedziałkowa prasa brytyjska powołując się na doniesienia z USA.
Świat -
Londyn pod śniegiem
Obfite opady śniegu spowodowały poważne kłopoty komunikacyjne w Londynie. W poniedziałek rano w brytyjskiej stolicy nie kursowały autobusy, a porty lotnicze zapowiadają, że wiele rejsów będzie odwołanych lub opóźnionych.
Świat -
Dorn: J. Kaczyński zaadoptował "tuskizm" do "kaczyzmu"
Były wiceprezes PiS, a obecnie poseł niezrzeszony Ludwik Dorn uważa, że kongres Prawa i Sprawiedliwości, który odbył się w weekend w Krakowie, "nie wytworzył żadnego istotnego politycznego przesłania". Jego zdaniem prezes Jarosław...
Kraj -
Antykryzysowy pakiet PSL dla Tuska
PSL chce pomóc rządowi Donalda Tuska w walce z kryzysem gospodarczym. Sztab ekspertów tej partii pracuje nad specjalnym programem, który ma zostać przekazany ministrowi finansów Jackowi Rostowskiemu – dowiedział się...
Tylko u Nas -
Prezes PiS gotów na spotkanie z premierem
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewnił w radiu TOK FM, że spotka się w najbliższym czasie z premierem Donaldem Tuskiem, jeśli szef rządu będzie tego chciał.
Kraj -
Chiny: 20 mln robotników straciło pracę
Około 20 mln chińskich robotników podejmujących dorywczą lub sezonową pracę straciło zatrudnienie w miastach i powróciło na wieś - poinformował przedstawiciel władz. Dodał, że spowodował to światowy kryzys gospodarczy.
Gospodarka -
Znaleziono wrak okrętu sprzed 264 lat
Amerykańska firma z Florydy odkryła w kanale La Manche wrak angielskiego okrętu wojennego HMS Victory sprzed 264 lat.
Życie -
Bez dróg na Euro?
Plan budowy dróg i autostrad na Euro 2012 okazał się nierealny - pisze "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
2009-02-02
Jak premier zmusi ministra Klicha do oszczędności, za co szwedzki koncern pozwał MON, jak mieszkańcy Sopotu oceniają swojego prezydenta, ile tracą firmy na zmianach kursowych – o tym m.in. informują dzisiejsze gazety.
Przegląd prasy -
Firmy tracą na zmianach kursowych
Prawie 2 mld zł wynoszą straty PKN Orlen z powodu spadku wartości złotego. 0,5 mld zł z powodu zmian kursowych może stracić grupa Lotos - donosi "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
Mniej gazu dla firm?
Za dwa tygodnie firmy, m.in. PKN Orlen czy Zakłady Azotowe Puławy, mogą otrzymać mniej gazu - informuje "Gazeta Prawna". Gaz do odbiorców indywidualnych będzie jednak płynął bez zakłóceń.
Przegląd prasy -
Student zapłaci za egzamin komisyjny?
Minister nauki Barbara Kudrycka chce, by na wszystkich uczelniach egzaminy komisyjne były płatne. Studenci uważają, że wprowadzenie tej zmiany ograniczy ich prawa, bo egzamin komisyjny często broni przed niesprawiedliwością wykładowców -...
Przegląd prasy -
SAAB pozwał MON za rakiety
Szwedzki koncern SAAB, który przegrał przetarg na rakiety dla marynarki wojennej, pozwał resort obrony - informuje "Rzeczpospolita". Pozwaną jest też norweska firma Kongsberg, z która MON podpisał umowę.
Przegląd prasy -
Polacy cieszą się ze zmiany ustroju
65 proc. Polaków uważa, że dobrze się stało, iż 20 lat temu zmienił się w Polsce ustrój - wynika z sondażu grupy IQS przeprowadzonego na zlecenie "Gazety Wyborczej".
Przegląd prasy -
Premier naciska na MON
Rząd chciałby, by oszczędności MON wyniosły do 5 mld zł. Tymczasem resort zaproponował cięcia na poziomie jedynie 1 mld zł - informuje "Gazeta Wyborcza". Gazeta twierdzi, że premier naciska, by wygospodarować jeszcze 1,5-2 mld.
Przegląd prasy -
Stolica bez całodobowych lądowisk dla pogotowia
W Warszawie na blisko 40 pełnoprofilowych szpitali jest jedno całodobowe lądowisko dla helikopterów, przy szpitalu na ulicy Szaserów. Na budowę kolejnych wciąż brakuje pieniędzy, donosi "Życie Warszawy".
Przegląd prasy -
Co mieszkańcy Sopotu sądzą o Karnowskim?
39 proc. mieszkańców Sopotu chce, aby prezydent Jacek Karnowski nadal rządził miastem. Za jego dymisją opowiada się 25 proc. respondentów - wynika z sondażu PBS DGA na zlecenie "Gazety Wyborczej".
Przegląd prasy -
Nowak: nowelizacja budżetu możliwa
Jeśli przyjdzie czas jeszcze większych oszczędności, to konieczna będzie nowelizacja budżetu państwa mówi w "Dzienniku" szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak.
Przegląd prasy -
Nowak: nowelizacja budżetu możliwa
Jeśli przyjdzie czas jeszcze większych oszczędności, to konieczna będzie nowelizacja budżetu państwa mówi w "Dzienniku" szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak.
Kraj -
Co mieszkańcy Sopotu sądzą o Karnowskim?
39 proc. mieszkańców Sopotu chce, aby prezydent Jacek Karnowski nadal rządził miastem. Za jego dymisją opowiada się 25 proc. respondentów - wynika z sondażu PBS DGA na zlecenie "Gazety Wyborczej".
Kraj -
Firmy tracą na zmianach kursowych
Prawie 2 mld zł wynoszą straty PKN Orlen z powodu spadku wartości złotego. 0,5 mld zł z powodu zmian kursowych może stracić grupa Lotos - donosi "Gazeta Prawna".
Gospodarka -
Mniej gazu dla firm?
Za dwa tygodnie firmy, m.in. PKN Orlen czy Zakłady Azotowe Puławy, mogą otrzymać mniej gazu - informuje "Gazeta Prawna". Gaz do odbiorców indywidualnych będzie jednak płynął bez zakłóceń.
Gospodarka -
SAAB pozwał MON za rakiety
Szwedzki koncern SAAB, który przegrał przetarg na rakiety dla marynarki wojennej, pozwał resort obrony - informuje "Rzeczpospolita". Pozwaną jest też norweska firma Kongsberg, z która MON podpisał umowę.
Gospodarka -
Premier naciska na MON
Rząd chciałby, by oszczędności MON wyniosły do 5 mld zł. Tymczasem resort zaproponował cięcia na poziomie jedynie 1 mld zł - informuje "Gazeta Wyborcza". Gazeta twierdzi, że premier naciska, by wygospodarować jeszcze 1,5-2 mld.
Kraj -
Obama zapowiada redukcję wojsk w Iraku
Prezydent Barack Obama zapowiedział wycofanie w ciągu roku "znacznej" liczby żołnierzy amerykańskich z Iraku.
Świat