4 lutego 2009
-
USA: spadki na giełdzie
Środa zakończyła się na Wall Street spadkami wszystkich indeksów po opublikowaniu informacji wskazujących, że konsumenci ograniczają wydatki, w tym na towary pierwszej potrzeby, w stopniu większym niż się spodziewano.
Gospodarka -
Premier spotka się z prezesem PiS ws. kryzysu
Premier Donald Tusk zapowiedział, że w najbliższym czasie spotka się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w sprawie kryzysu gospodarczego.
Kraj -
Sąsiedzki konflikt
W ciągu miesiąca samorząd rejonu wileńskiego powinien usunąć tablice z polskimi nazwami ulic umieszczone obok tablic litewskich - zdecydował sąd w Wilnie.
Świat -
Porywacze mogą zmienić warunki wykupu Polaka
Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że porywacze Polaka w Pakistanie przesuną termin ultimatum i być może zmienią zakres swoich żądań - poinformował dziennikarzy rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. Nie zostały jednak - dodał -...
Kraj -
Węgry rozważą przyjęcie więźniów z Guantanamo
Chęć rozważenia przez Węgry przyjęcia więźniów z amerykańskiego więzienia Guantanamo na Kubie zadeklarowała szefowa MSZ w Budapeszcie Kinga Geoncz.
Świat -
Premier: będę przekonywał do zwieszenie subwencji dla partii
Premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie przekonywał przeciwników czasowego zawieszenia budżetowych subwencji dla partii do zmiany zdania. Jego zdaniem, w obecnej sytuacji wydawanie pieniędzy przez partie na reklamę to "skandal etyczny".
Kraj -
Pawlak: Polsce brakuje mniej niż 20 proc. gazu
Z powodu wstrzymania części dostaw, Polsce brakuje mniej niż 20 proc. zużywanego gazu. Dostawy te mogą zostać jednak wznowione z godziny na godzinę - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak w TVP Info.
Gospodarka -
Tusk za zmniejszeniem wskaźnika 1,95 proc. PKB na wojsko
Premier Donald Tusk zapowiedział, że zaproponuje nowelizację ustawy o modernizacji sił zbrojnych, tak by zapisana w niej kwota 1,95 proc. PKB, którą rząd co roku przeznacza na wojsko, została zmniejszona.
Kraj -
O przyjęciu 6-latka do szkoły zdecydują rodzice i dyrektor szkoły
W najbliższych trzech latach o tym, czy sześciolatek rozpocznie naukę w szkole, decydować będą rodzice i dyrektor szkoły, do której miałoby pójść dziecko; wpływ będzie miało też to, czy dziecko chodziło wcześniej do przedszkola czy nie -...
Kraj -
Polska snowboardzistka zginęła we Włoszech
18-letnia polska snowboardzistka zginęła w górach w Trydencie na północy Włoch - podała wieczorem Ansa. Do śmiertelnego wypadku doszło na stoku w Doss del Sabbion w dolinie Rendena.
Życie -
Premier: ERM2 może zostać przełożone
Jeśli się okaże, że wejście do systemu ERM2 będzie się wiązało z ryzykiem dla polskiej waluty lub dla polskiego systemu finansowego, to termin ten może zostać przełożony - poinformował premier Donald Tusk.
Gospodarka -
Premier Islandii prosi dyrektorów banku o ustąpienie
Nowa premier Islandii zwróciła się do trzech dyrektorów banku centralnego z prośbą, by ustąpili; miałoby to przywrócić zaufanie do nadwerężonego przez kryzys systemu finansowego państwa.
Gospodarka -
W 10 min na... Empire State Building
Niemiec Thomas Dold i reprezentantka Singapuru Suzanne Walsham ponownie zwyciężyli w najsłynniejszym biegu po schodach - na 86. piętro nowojorskiego drapacza chmur Empire State Building.
Życie -
Francja: kontrowersyjna reforma mediów
Mimo licznych kontrowersji i protestów francuski parlament przyjął ustawę reformującą media elektroniczne. Zmiany przewidują ostateczne zniesienie reklam w telewizji publicznej i bezpośrednie mianowanie prezesów mediów publicznych przez...
Świat -
Rekordowe 13 mln funtów za rzeźbę Degasa
Brązowa rzeźba francuskiego impresjonisty Edgara Degas, przedstawiająca baletnicę, osiągnęła na aukcji w Londynie rekordową cenę 13,26 mln funtów - podał dom aukcyjny Sotheby's.
Życie -
Łotwa: premier przetrwał wotum nieufności
Łotewski premier przetrwał głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności zgłoszonym przez partie opozycyjne w sytuacji głębokiego kryzysu gospodarczego w kraju.
Świat -
Premier Irlandii chce cięć płac dla szefów banków
Premier Irlandii Brian Cowen oświadczył w parlamencie, iż spodziewa się, że dyrektorzy banków rekapitalizowanych przez rząd z pieniędzy podatników zgodzą się na obniżkę uposażeń o 25 proc., jeśli rekapitalizacja dojdzie do skutku -...
Gospodarka -
Dalsze obniżki stóp procentowych - prawdopodobne
Rada Polityki Pieniężnej jest w fazie luzowania polityki monetarnej, dalsze decyzje o obniżaniu stóp procentowych są prawdopodobne - poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek.
Gospodarka -
PKP Cargo zamierza zwolnić ponad 7 tys. osób
PKP Cargo zamierza zwolnić 7,3 tys. pracowników - poinformował Aleksander Motyka przewodniczący Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP. PKP Cargo potwierdza: rozmowy na temat zwolnień trwają.
Gospodarka -
Miedwiediew: siły ODKB będą nie gorsze od sił NATO
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że siły szybkiego reagowania Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) pod względem potencjału bojowego będą nie gorsze od analogicznych sił NATO.
Świat -
Pozew KDT przeciwko miastu - oddalony
Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił jeden z pozwów Kupieckich Domów Towarowych (KDT) przeciwko miastu. Spółka odwołała się od tej decyzji. Miasto poinformowało, że w środę skierowało do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi...
Życie -
Żelichowski: jestem zaskoczony pomysłem PO
Przewodniczący klubu PSL Stanisław Żelichowski powiedział, że jest zaskoczony pomysłem PO, aby do końca 2010 roku zawiesić finansowanie partii z budżetu. Jednak dodał, że klub PSL będzie próbował w tej sprawie znaleźć kompromis.
Kraj -
"Nie będziemy obniżać pensji w administracji rządowej"
Nie będziemy obniżać wynagrodzeń pracownikom administracji rządowej w województwie mazowieckim w ramach oszczędności - zapewnił wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
Gospodarka -
Nowa strategia rozmów z Gazpromem
Resort gospodarki wystąpił do rządu o zaakceptowanie instrukcji i strategii negocjacyjnej z Gazpromem w sprawie dostaw gazu, które zrekompensowałyby nierealizowany kontrakt przez RosUkrEnergo (RUE) - poinformował na konferencji...
Gospodarka -
Na czym oszczędzi Klich?
Szef MON zapowiada redukcję zamówień sprzętu dla polskiej armii. Pytanie za sto punktów: z czego zrezygnujemy? Czy z projektów wspierających rodzimą zbrojeniówkę i zwiększających możliwości armii czy z kontrowersyjnych, czasem wręcz...
KrajMaciej Szopa -
Będzie pierwszy szklany dom w Polsce
Szklany Dom powstanie w Ciekotach (Świętokrzyskie) w miejscu, w którym stał dworek rodzinny Stefana Żeromskiego. 800 tys. zł na realizację tego projektu przekaże Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Życie -
Klich: będziemy chronić polski przemysł
Mniej zakupów - ale przede wszystkim u dostawców zagranicznych i przy utrzymaniu linii produkcyjnych w krajowych zakładach, dążenie do przesunięcia płatności - to zasady oszczędności, którymi ma się kierować MON.
Gospodarka -
J. Kaczyński: premier nie odpowiedział na propozycję spotkania
Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział na konferencji prasowej, że nie otrzymał odpowiedzi na swój list w sprawie spotkania z premierem. Mam nadzieję, że odpowiedź będzie - dodał.
Kraj -
Jest dowód na niewinność Ziobry?
B. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (PiS) uważa, że dokument przygotowany w 2006 r. przez prokuratora Wojciecha Miłoszewskiego potwierdza, że jego spotkanie z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim dotyczące śledztwa w sprawie mafii...
Kraj -
Gra o szczęście
Sam Mendes, reżyser kultowego filmu „American Beauty" po raz kolejny postanowił zmierzyć się z amerykańskim mitem. Tym razem pokazał piekło jakim może być spełnienie „amerykańskiego snu” o dobrobycie.
Kultura -
Apel o makulaturę
O pomoc w rozwiązaniu problemu skupu makulatury zwrócili się do premiera Donalda Tuska ekolodzy z Klubu Gaja. Lider klubu Jacek Bożek powiedział, że docierają do niego sygnały, że punkty skupu nie przyjmują makulatury lub płacą niskie...
Gospodarka -
Brak pieniędzy na wypłaty dla... parlamentarzystów
Ogarniający Ukrainę kryzys gospodarczy dotarł już do parlamentu. Gazeta internetowa "Ukrainska Prawda" zaalarmowała, że w związku z dziurą budżetową część deputowanych Rady Najwyższej nie dostała wypłat za styczeń.
Świat -
PO zapowiada zawieszenie finansowania partii z budżetu
W przyszłym tygodniu klub PO złoży u marszałka Sejmu projekt nowelizacji ustawy o partiach politycznych. Przewiduje on zawieszenie przekazywania partiom subwencji z budżetu państwa od kwietnia 2009 do końca grudnia 2010 roku.
Kraj -
Polska w grupie śmierci
Polska zmierzy się z Hiszpanią i Holandią w grupie 4 eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy U-21 w 2011 roku. Finałowy turniej odbędzie się w Danii, a do kolejnej fazy eliminacji awansują zwycięzcy 10 grup oraz cztery najlepsze zespoły...
Życie -
Powstanie remake "Ptaków"
Naomi Watts potwierdziła, iż powstanie remake kultowego horroru Alfreda Hitchococka "Ptaki".
Kultura -
Wyłudzali pieniądze za fikcyjne mienie zabużańskie
Sześć osób zamieszanych w wyłudzenie od Skarbu Państwa majątku wartości ponad 7 milionów złotych na podstawie sfałszowanego zaświadczenia o mieniu zabużańskim skazał Sąd Okręgowy w Poznaniu - poinformowało biuro rzecznika Sądu Okręgowego...
Życie -
Rambo powróci
Sylvester Stallone przygotowuje się do pracy nad piątą częścią serii "Rambo".
Kultura -
Nowy singel Depeche Mode
6 kwietnia ukaże się nowy singel Depeche Mode, "Wrong". Jednak zespół wykona piosenkę już w tym miesiącu.
KulturaMuzyka -
690 milionów na kulturę
28 projektów kulturalnych otrzyma dofinansowanie w wysokości 690 mln złotych z Unii Europejskiej w tym roku - poinformował w środę minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
Gospodarka -
Piraci uwolnią statek z czołgami
Somalijscy piraci przyjęli w środę 3,2 miliona dolarów okupu i w ciągu kilku godzin uwolnią ukraiński frachtowiec "Faina" z transportem czołgów - poinformował jeden z uczestników negocjacji.
Świat -
Szczygło: MON stracił łącznie 5 mld zł
Bilans cięć budżetowych w MON to ok. 5 mld zł - powiedział szef BBN Aleksander Szczygło po spotkaniu z szefem MON. Wyraził też wątpliwość do zasadności szukania oszczędności na misjach zagranicznych i możliwości finansowania...
Kraj -
Pawlak: dodatkowe wymagania od kredytobiorców są niedopuszczalne
Wymaganie dodatkowych zabezpieczeń od kredytobiorców regularnie spłacających kredyty hipoteczne jest niedopuszczalne - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Gospodarka -
Po latach do więzienia za... 51 centów
75-letni lekarz, który niemal ćwierć wieku temu przyjął łapówkę w wysokości 50 centów, trafi do więzienia - podała policja w Patnie w Indiach.
Życie -
Śledztwo ws. rozmowy Kaczyński-Sikorski umorzone
Umorzono śledztwo w sprawie "ujawnienia osobom nieuprawnionym tajemnicy państwowej" - rozmowy szefa MSZ Radosława Sikorskiego z prezydentem Lechem Kaczyńskim, który pytał go m.in. o negocjacje ws. tarczy antyrakietowej i znajomość z...
Kraj -
Karpiniuk szefem komisji ds. nacisków?
Poseł PO Sebastian Karpiniuk jest kandydatem Platformy na stanowisko przewodniczącego sejmowej komisji śledczej ds. nacisków - poinformował dziennikarzy szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.
Kraj -
Bp. Williamson musi wycofać się ze swojej wypowiedzi
Biskup lefebrysta Richard Williamson musi odwołać swe wypowiedzi negujące Szoah - ogłosił Watykan. W specjalnej nocie Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej oświadczył, że słowa Williamsona są "absolutnie niedopuszczalne" i zostały...
Świat -
Rosomaki bezpieczne
Producent kołowego transportera opancerzonego "Rosomak" spodziewa się renegocjowania umowy z resortem obrony narodowej na dostawę tych pojazdów. Firma jest jednak przekonana, że ewentualne straty z tego tytułu uda się zminimalizować. Nie...
Gospodarka -
Kiedy złoty przestanie spadać?
Do zatrzymania spadku wartości złotego może przyczynić się zwiększenie przez rząd deficytu budżetowego - powiedział dr Marcin Piątkowski z Akademii Leona Koźmińskiego, b. ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie.
Gospodarka -
Napieralski: rząd sobie nie radzi
Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski powiedział, że premier Donald Tusk i minister finansów nie radzą sobie z kryzysem gospodarczym. Oszczędności w budżetach ministerstw nazwał żonglerką.
Kraj -
Prezydent ułaskawi skazanych za lincz?
Lech Kaczyński zlecił urzędnikom swojej kancelarii analizę sprawy linczu we Włodowie – nieoficjalnie dowiedział się „Wprost”. Możliwe, że w wypadku uprawomocnienia się obecnych wyroków prezydent uruchomi procedurę...
Tylko u Nas -
Zagraniczni bojownicy wyjeżdzają z Iraku
Wraz ze spadkiem przemocy w Iraku, zagraniczni bojownicy zaczynają napływać do Afganistanu, by dołączyć do rebeliantów związanych z talibami - oświadczył minister obrony Afganistanu Abdul Wardak.
Świat -
Kwiatkowski wiceministrem sprawiedliwości
Senator PO Krzysztof Kwiatkowski został nowym wiceministrem sprawiedliwości. 38-letni Kwiatkowski był m.in. osobistym sekretarzem premiera Jerzego Buzka.
Kraj -
IPN otrzymał odtajnione dokumenty NKWD
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przekazała polskiemu Instytutowi Pamięci Narodowej (IPN) odtajnione dokumenty NKWD, dotyczące represji wobec Polaków w czasach stalinizmu - poinformował w Kijowie prezes IPN Janusz Kurtyka.
Życie -
Kraje postsowieckie tworzą siły szybkiego reagowania
Kraje poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) zdecydowały o utworzeniu wspólnych sił szybkiego reagowania.
Świat -
PSL: dopłaty receptą na pobudzenie budownictwa
Dopłaty do kredytów mieszkaniowych nie tylko dla rodzin, skierowanie pomocy publicznej jedynie dla kupujących nowe nieruchomości i umożliwienie wykupu mieszkań od Towarzystw Budownictwa Społecznego - to pomysły PSL na walkę z kryzysem w...
Gospodarka -
Huebner: cięcia nie wpłyną na wykorzystanie środków unijnych
Polska komisarz ds. regionalnych Danuta Huebner powiedziała, że uzyskała zapewnienie, że ogłoszone we wtorek przez polski rząd cięcia wydatków w wysokości 19,7 mld złotych w budżecie nie zmniejszą wykorzystania unijnych funduszy.
Gospodarka -
"Wspólny głos UE musi być silniejszy"
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy wezwali partnerów z Unii Europejskiej do bardziej wytężonych działań we wspólnej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa.
Świat -
Litwa pozbywa się polskojęzycznych tablic
W ciągu miesiąca samorząd rejonu wileńskiego powinien usunąć tablice z polskimi nazwami ulic umieszczone obok tablic litewskich. Jeżeli tego nie uczyni do siedziby Rady samorządu wkroczy komornik.
Świat -
Pasażerowie przegonili pijanego pilota
Kiedy pasażerowie linii Aeroflot usłyszeli w głośnikach samolotu wypowiedź swojego pilota, od razu zorientowali się, że coś jest nie tak – mężczyzna przekręcał wyrazy i niewyraźnie bełkotał. Kiedy przeszedł na angielski nikt nie...
Przegląd prasy -
Oskarżony ws. Nangar Khel nie przyznaje się do winy
Kpt. Olgierd C. - dowódca żołnierzy oskarżonych o zabicie cywili w afgańskiej wiosce Nangar Khel - nie przyznał się przed sądem do stawianych mu zarzutów. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie kontynuuje proces siedmiu żołnierzy.
Kraj -
Prokuratura niezadowolona z wypuszczenia Karnowskiego
Do gdańskiego sądu wpłynęło w środę zażalenie gdańskiego biura Prokuratury Krajowej na decyzję sądu o niestosowaniu aresztu wobec prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego.
Kraj -
"Handel receptą na kryzys"
Unijna komisarz ds. handlu Catherine Ashton powiedziała w środę, że jest zachęcona decyzją prezydenta USA Baracka Obamy, by zmienić język ustawy o pobudzeniu gospodarki i wyeliminować z niej hasło "Kupuj produkty amerykańskie", czy...
Gospodarka -
Zakaz dopalaczy zgodny z prawem UE
Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która ma zakazać handlu tzw. dopalaczami, jest zgodny z prawem UE - ocenił wiceminister zdrowia Adam Fronczak.
Kraj -
Powstanie muzeum Hansa Klossa
Muzeum Hansa Klossa zostanie z początkiem marca otwarte w Katowicach. Placówka ma ukazywać fenomen serialu "Stawka większa niż życie", prezentować związane z nim pamiątki, a także organizować poświęcone mu spotkania.
Życie -
Chłopiec urodził się z 24 palcami
Chłopiec o imieniu Kamani przyszedł na świat w kalifornijskim szpitalu z sześcioma palcami u każdej z rąk i nóg, donosi „Daily Telegraph”.
Przegląd prasy -
Minister spraw zagranicznych rozstał się z narzeczoną
Szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini rozstał się ze swoją narzeczoną Chantal Sciuto – donosi „La Repubblica” i przytacza specjalną notę, wydaną z inicjatywy MSZ. W komunikacie zdementowano podaną przez plotkarską...
Przegląd prasy -
Ponura przyszłość telefonii komórkowej
Spada sprzedaż telefonów komórkowych, producenci zapowiadają masowe zwolnienia, a operatorom coraz trudniej pozyskiwać i utrzymywać klientów. Brzmi to jak kolejny przykład branży dotkliwie odczuwającej skutki kryzysu. Tym razem chodzi...
Przegląd prasy -
Kościół otwiera drzwi nie tylko doskonałym
Zdjęcie papieskiej ekskomuniki z lefebrystów pokazuje, że Kościół otwiera drzwi nie tylko doskonałym – podkreślił arcybiskup Paryża Andre Vingt-Trois w artykule na łamach „Le Monde”. Zdaniem arcybiskupa, to otwarcie...
Przegląd prasy -
Oddala się wizyta papieża w Izraelu
Oddala się pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Izraela – pisze włoski dziennik „Corriere della Sera”. Jako przyczynę mediolańska gazeta podaje pojawienie się komplikacji w stosunkach Watykanu z władzami Izraela po...
Przegląd prasy -
Obama obcina pensje prezesom wielkich firm
Administracja Obamy chce nałożyć limit do 500 tys. dolarów na pensje dla prezesów firm, które otrzymują pomoc skarbu państwa, donosi „New York Times”. Szefowie firm nie będą też mogli wypłacać sobie żadnych premii.
Przegląd prasy -
Obama chce porozumieć się z Rosją w sprawie redukcji zbrojeń
Obama ma zamiar przeprowadzić z Rosją najambitniejsze rozmowy na temat redukcji broni jądrowej od lat. Prezydent Stanów Zjednoczonych dąży do zmniejszenia arsenałów atomowych obu krajów o 80 procent, donosi brytyjski dziennik...
Przegląd prasy -
Polska płynie pod prąd
Przyjmując plan oszczędnościowy polski rząd wybrał drogę, która wyraźnie różni się od metod walki z kryzysem gospodarczym przyjętych przez wiele innych państw – pisze niemiecki dziennik „Frankfurger Allgemeine Zeitung”.
Przegląd prasy -
4 lutego 2009
Czy Polska dobrze postępuje obierając inną metodę walki z kryzysem niż większość państw, czy przez Obamę prezesi wielkich korporacji będą mniej zarabiać, jak maluje się przyszłość telefonii komórkowej – o tym m.in. piszą...
Przegląd prasy -
Żydzi chwalą Merkel za krytykę papieża
Centralna Rada Żydów w Niemczech wyraziła swe uznanie dla kanclerz Angeli Merkel, która włączyła się do dyskusji wokół zdjęcia przez papieża ekskomuniki z biskupów lefebrystów, w tym negacjonisty Richarda Williamsona.
Świat -
Van Melle szykuje redukcję w Tarczynie
Producent słodyczy, m.in. cukierków mentosa i fruitella, Perfetti Van Melle Polska, zgłosił do urzędu pracy zamiar grupowego zwolnienia połowy personelu. Jest to związane z zamknięciem produkcji w polskim zakładzie w Tarczynie...
Gospodarka -
140 euro za imię
Pewien proboszcz z małej miejscowości chorwackiej Plocze nad Adriatykiem postanowił zadbać o przetrwanie tradycyjnych imion chorwackich. Płaci pieniądze parafianom, którzy zdecydują się je nadać swojemu dziecku - informuje w środę...
Życie -
Hamas włamał się do magazynów ONZ
Bojówki Hamasu włamały się do magazynów agend pomocowych ONZ w mieście Gaza, zabierając stamtąd żywność i koce - ujawnił w Jerozolimie rzecznik ONZ Christopher Gunness.
Świat -
Prezydent zaprosił do Polski dzieci ze Strefy Gazy
Na zaproszenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Polski przyjedzie siedemdziesięcioro dzieci ze Strefy Gazy - poinformowała Małgorzata Gosiewska z Kancelarii Prezydenta.
Życie -
Proces za stan wojenny znów "spadł" z wokandy
Po raz trzeci z rzędu, z wokandy Sądu Okręgowego w Warszawie "spadł" proces autorów stanu wojennego. Przyczyną odwołania rozprawy była choroba jednego z sędziów oraz nieobecność b. szefa MSW gen. Czesława Kiszczaka i b. wiceszefa MON...
Kraj -
Rząd Kirgistanu zamknie bazę USA?
Rząd Kirgistanu przedłożył do rozpatrzenia w parlamencie dekret o zamknięciu amerykańskiej bazy wojskowej na terytorium kraju - powiedział rzecznik rządu.
Świat -
Skrzypek: nie interweniować na rynku walutowym
W obecnych warunkach nie należy podejmować interwencji na rynku walutowym - uważa prezes NBP Sławomir Skrzypek.
Gospodarka -
Panasonic zwolni 15 tys. osób
Japoński gigant sprzętu elektronicznego Panasonic zapowiedział, że zlikwiduje 15 tys. miejsc pracy na całym świecie i zamknie 27 fabryk z powodu trudności finansowych wynikających z kryzysu gospodarczego.
Gospodarka -
Polak zginął w lawinie
Polski narciarz zginął w lawinie w zachodniej części Tatr słowackich - poinformowały lokalne służby ratownicze na swojej stronie internetowej.
Świat -
Rząd znalazł, kto zgubił?
Rząd znalazł - pono – 19,7 mld zł. („Pono” dotyczy kwoty, bo minister Michał Boni oświadczył, że w resortach i instytucjach centralnych zaoszczędzonych będzie 10,5 mld zł, a minister Jacek Rostowski poinformował, że...
Gospodarka -
MON tnie wydatki, Klich: złożyłem dymisję
Zakończenie misji wojska w Czadzie, na Wzgórzach Golan i w Libanie oraz ograniczenie importu i renegocjację kontraktów zapowiada szef MON Bogdan Klich. Według niego, oszczędności "nie zaburzą podstawowych funkcji naszej armii".
Kraj -
Urzędnicy zamiast rodziców
Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie może odebrać rodzicom kontrolę nad dziećmi i możliwość wychowywania ich.
Życie -
Pawlak: interwencja na rynku walutowym - zbędna
Interwencja na rynku walutowym nie jest potrzebna - powiedział w radiowych "Sygnałach Dnia" wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. W jego ocenie taka interwencja byłaby jedynie zachętą dla spekulantów.
Gospodarka -
Były więzień Guantanamo w dowództwie talibów
Były więzień Guantanamo, wypuszczony na wolność, jest obecnie członkiem dowództwa talibów - podał portal BBC News, powołując się na brytyjskie koła rządowe.
Świat -
2009-02-04
Dlaczego armia rosyjska nie byłaby w stanie pokonać polskiej, Benedykt XVI zgodził się na przyspieszenie procesu beatyfikacyjnego ks. Popiełuszki, jak śledczy pominęli ważny dowód ws. Ziobry, rząd chce ciąć etaty – o tym informują...
Przegląd prasy -
Rząd chce ciąć etaty w skarbówce
"Gazeta Prawna" dotarła do nieoficjalnych informacji, mówiących, że w ramach oszczędności w administracji skarbowej ma zostać wprowadzony zakaz przyjmowania pracowników na wolne etaty.
Przegląd prasy -
Marzenia o silnej złotówce
Złotówka słabnie w oczach. Płaczą nie tylko ci, którzy mają kredyty walutowe, ale także studenci, którzy wyjeżdżają na zagraniczne stypendia, a nawet rodzice, którzy zbierają na zagraniczne operacje chorych dzieci - zauważa "Metro".
Przegląd prasy -
Tajny dokument ws. mafii paliwowej
"Rzeczpospolita" dotarła do dokumentu, który - zdaniem Prokuratury Okręgowej w Płocku - nie istnieje. Prokuratura zarzuca Zbigniewowi Ziobrze ujawnienie tajemnic śledztwa w sprawie mafii paliwowej.
Przegląd prasy -
Inwestycje rosną, mimo kryzysu
Największe polskie firmy oraz instytucje publiczne zamierzają w tym roku wydać blisko 85 mld zł - wynika z szacunków "Rzeczpospolitej". Kluczowe będą inwestycje publiczne.
Przegląd prasy -
Jak zarabiać, to w zagranicznej firmie
Gdzie szukać wyższej płacy? Nadal u zagranicznego pracodawcy. Ale uwaga: w tym roku wszystkie bez wyjątku firmy mają węża w kieszeni - zauważa "Puls Biznesu".
Przegląd prasy -
Ksiądz Popiełuszko szybciej świętym
Papież Benedykt XVI zgodził się na przyspieszenie procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki - dowiedział się "Dziennik".
Przegląd prasy -
"Rosyjska armia nie pokonałaby Polski"
"Do wypełniania zadań bojowych nadaje się u nas ok. 250 tys. żołnierzy, czyli około piątej części tych, którzy służą w armii. Reszta siedzi w koszarach i tylko sama się ochrania, bo do niczego się nie nadaje" - mówią "Gazecie Wyborczej"...
Przegląd prasy -
Największy z cudów PO
"Polacy mogą spać spokojnie" - zapewniał 30 września 2008 r. minister finansów Jacek Rostowski odnosząc się do sugestii, iż kryzys finansowy, który wybuchł w USA, za chwilę uderzy w Polskę - przypomina "Trybuna".
Przegląd prasy -
Urbanizacja na biegu wstecznym
Nowe przepisy dotyczące ochrony środowiska wprowadzają chaos w procesie uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego stolicy. Urbaniści biją na alarm. Plany, które są już na ukończeniu, idą do poprawki. A miało być szybciej -...
Przegląd prasy -
Rewolucja w odszkodowaniach
Jest gotowy projekt ustawy o pozwach zbiorowych, autorstwa resortu sprawiedliwości - dowiedziała się "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
Rząd chce ciąć etaty w skarbówce
"Gazeta Prawna" dotarła do nieoficjalnych informacji, mówiących, że w ramach oszczędności w administracji skarbowej ma zostać wprowadzony zakaz przyjmowania pracowników na wolne etaty.
Gospodarka -
Tajny dokument ws. mafii paliwowej
"Rzeczpospolita" dotarła do dokumentu, który - zdaniem Prokuratury Okręgowej w Płocku - nie istnieje. Prokuratura zarzuca Zbigniewowi Ziobrze ujawnienie tajemnic śledztwa w sprawie mafii paliwowej.
Kraj -
Inwestycje rosną, mimo kryzysu
Największe polskie firmy oraz instytucje publiczne zamierzają w tym roku wydać blisko 85 mld zł - wynika z szacunków "Rzeczpospolitej". Kluczowe będą inwestycje publiczne.
Gospodarka -
Ksiądz Popiełuszko szybciej świętym
Papież Benedykt XVI zgodził się na przyspieszenie procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki - dowiedział się "Dziennik".
Kraj -
"Rosyjska armia nie pokonałaby Polski"
"Do wypełniania zadań bojowych nadaje się u nas ok. 250 tys. żołnierzy, czyli około piątej części tych, którzy służą w armii. Reszta siedzi w koszarach i tylko sama się ochrania, bo do niczego się nie nadaje" - mówią "Gazecie Wyborczej"...
Kraj -
Rewolucja w odszkodowaniach
Jest gotowy projekt ustawy o pozwach zbiorowych, autorstwa resortu sprawiedliwości - dowiedziała się "Gazeta Prawna".
Gospodarka -
Redukcja wynagrodzeń szefów wielkich firm
Administracja prezydenta Baracka Obamy nałoży ograniczenie - do 500 tys. dolarów rocznie - na wynagrodzenia prezesów firm, które korzystają ze znaczącej pomocy skarbu państwa - poinformował dziennik "New York Times" na swoich stronach...
Gospodarka -
Niemcy nie dla Polaków
Niepokojące są doniesienia "Dziennika", według których Niemcy nie otworzą w tym roku rynku pracy dla Polaków. Argumentacja Berlina, że ma to związek z kryzysem finansowym jest mało przekonująca. Politycznie natomiast byłby to fatalny...
Świat