5 lutego 2009
-
Sarkozy o współpracy w strefie euro
Francuski prezydent Nicolas Sarkozy wyraził przekonanie, że sześć państw europejskich należących do strefy euro, w tym Francja, Wielka Brytania i Niemcy, zajmą wspólne stanowisko w sprawie globalnego kryzysu finansowego na kwietniowym...
Świat -
Ujawniono rozmowy pilota Airbusa A320
Rozmowy pilota amerykańskiego Airbusa A320 linii Airways, który bezpiecznie wodował 15 stycznia na rzece Hudson w Nowym Jorku, z kontrolerami lotów podano do wiadomości publicznej.
Świat -
Kwaśniewski: Polska to nie jest szczęśliwa wyspa
Zdaniem byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, nie wolno wierzyć, że Polska jest szczęśliwą wyspą, której nie ruszy światowy kryzys gospodarczy.
Kraj -
Rosja uruchomi irańską elektrownię do końca roku
Rosja planuje uruchomienie elektrowni atomowej w irańskim Buszerze przed końcem tego roku - powiedział szef rosyjskiej korporacji zarządzającej energetyką atomową (Rosatom) Siergiej Kirijenko.
Świat -
Wybory w Olsztynie: spór kandydatów PO i PSL
Na dziesięć dni przed wyborami prezydenta Olsztyna kandydaci partii, które na szczeblu rządowym zawarły koalicję: Krzysztof Krukowski z PO i Piotr Grzymowicz z PSL spierają się, kto jest winny zaniedbań w gospodarce wodno-ściekowej w...
Kraj -
USA rozmawiają z Kirgistanem o bazie
USA i Kirgistan nadal prowadzą negocjacje na temat korzystania przez Amerykanów z bazy lotniczej Manas, kluczowej dla operacji w Afganistanie - podały czynniki oficjalne w obu krajach.
Świat -
MŚJ w skokach - Kot wicemistrzem świata
Maciej Kot wywalczył tytuł wicemistrza świata juniorów w skokach narciarskich w mistrzostwach rozgrywanych w słowackiej miejscowości Szczyrbskie Jezioro. Mistrzem został Austriak Lukas Mueller.
Życie -
Gazprom zwiększy dostawy gazu dla Polski
Gazprom zadeklarował gotowość do uzupełnienia dostaw gazu do Polski, po podpisaniu aneksu do umowy jamalskiej - poinformowało biuro prasowe resortu gospodarki. Chodzi o gaz, którego nie otrzymujemy od RosUkrEnergo.
Gospodarka -
Cienie PRL
Świętując rocznicę Okrągłego Stołu, powinniśmy pamiętać o osiągnięciach i porażkach, do których doprowadziły obrady.
Kraj -
Ukraina nie zapłaci ofiarom gazowych działań Rosji
To Rosja wstrzymała tranzyt gazu przez Ukrainę do innych państw europejskich i to Moskwa, a nie Kijów, powinna płacić związane z tym odszkodowania - oświadczyły ukraińskie władze.
Gospodarka -
"Turcja nie dołączy do UE, póki nie wycofa wojsk"
Prezydent Cypru Dimitris Christofias powiedział, że Turcja nie będzie mogła wejść do Unii Europejskiej dopóki ma wojsko stacjonujące w północnym Cyprze.
Świat -
PSL przygotowało własny pakiet działań na kryzys
Zmniejszenie środków będących w dyspozycji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a także uszczuplenie naszych rezerw dewizowych i w ten sposób finansowanie kredytów dla firm - to niektóre z propozycji PSL, które mają łagodzić skutki kryzysu...
Gospodarka -
Stanowisko UE ws. rosyjskich baz w Abchazji i Osetii Płd.
Zrealizowanie rosyjskich zapowiedzi budowy baz wojskowych w Abchazji i Osetii Południowej byłoby poważnym pogwałceniem suwerenności i terytorialnej integralności Gruzji - uznało czeskie przewodnictwo w wydanym w imieniu Unii Europejskiej...
Świat -
Prezydent Bułgarii zażądał odszkodowania za wojnę gazową
Prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow upomniał się w Moskwie o wyrównanie przez Rosję strat finansowych, jakie jego kraj poniósł wskutek przerwania w styczniu na dwa tygodnie dostaw rosyjskiego gazu ziemnego.
Świat -
Rzut butem, tym razem w ambasadora Izraela w Szwecji
Rzucanie butem w osobistości oficjalne, co spopularyzował iracki dziennikarz, atakując w ten sposób prezydenta USA George'a W. Busha, znajduje naśladowców. Tym razem celem był ambasador Izraela w Sztokholmie.
Świat -
Protesty ws. wypowiedzi Górskiego nt. homoseksualistów
Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska zamierza interweniować w sprawie oświadczenia posła Artura Górskiego (PiS) na temat homoseksualizmu. Przeciwko wypowiedzi Górskiego protestuje też Kampania przeciw Homofobii.
Kraj -
Klich: niespłacone kontrakty MON to 456 mln zł
Wartość niespłaconych zobowiązań MON za ubiegły rok to 456 mln zł. Są to umowy, które MON i tak musi renegocjować - powiedział minister obrony Bogdan Klich na posiedzeniu senackiej komisji obrony.
Kraj -
Kupcy z b. Stadionu X-lecia przeniosą się na Marywilską
Rada Warszawy wyraziła zgodę na wydzierżawienie terenu przy ul. Marywilskiej firmie Kupiec Warszawski, zrzeszającej część kupców z b. Stadionu X-lecia. Firma ma tam zbudować pawilony handlowe.
Życie -
Droga przez mękę
Ci, którzy pamiętają Kate Winslet i Leonardo Di Caprio z "Titanica" i oczekują powtórki z rozrywki, niech od razu wiedzą - to nie jest film dla Was! Złudny tytuł "Droga do szczęścia" nijak się ma do tego, co zobaczycie na ekranie.
Kultura -
Wałęsa o swojej nieobecności na konferencji
B.prezydent Lech Wałęsa, tłumacząc swoją nieobecność na konferencji w Sejmie z okazji 20. rocznicy obrad Okrągłego Stołu, powiedział, że nie bierze udziału w "tych akademiach", bo czuje "niesmak".
Kraj -
Senat za wspólną decyzją rodziców i szkół ws. 6-latków
W najbliższych trzech latach o tym, czy sześciolatek rozpocznie naukę w szkole, decydować będą rodzice i dyrektor szkoły, do której miałoby pójść dziecko - zakłada poprawka do nowelizacji ustawy o systemie oświaty przyjęta przez Senat.
Kraj -
Zakład Zespołów Mechanicznych zgłosił wniosek o upadłość
Zarząd Zakładu Zespołów Mechanicznych w Stalowej Woli (Podkarpackie) złożył w sądzie wniosek o upadłość - poinformował wiceprzewodniczący rady pracowniczej Huty Stalowa Wola Adam Skórski.
Gospodarka -
Ukraina: parlament nie poparł wniosku o wotum nieufności dla rządu
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy nie poparła wniosku opozycyjnej Partii Regionów o wotum nieufności dla rządu premier Julii Tymoszenko.
Świat -
Pawlak: PO może oddać pieniądze z budżetu
Platforma Obywatelska może oddać pieniądze, które dostała z budżetu - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak (PSL), odnosząc się do proponowanego przez PO okresowego zawieszenia finansowania z budżetu partii politycznych.
Kraj -
Senat za zniesieniem opłaty za dowody osobiste
Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, która od 2010 r. znosi odpłaty za wydanie dowodów. Nowela trafi teraz do podpisu przez prezydenta.
Kraj -
Długa ręka Moskwy
Parlament Kirgistanu będzie w przyszłym tygodniu głosował nad likwidacją amerykańskich baz wojskowych na terenie tego kraju - podano nad ranem w oficjalnym komunikacie rządu w Biszkeku.
Świat -
Masakra w Bułgarii - ojciec obciął głowy dzieciom
Tragiczne, makabryczne wydarzenia rozegrały się we wsi Ossikowo na południowym zachodzie Bułgarii - w nocy ze środy na czwartek ojciec poderżnął tam gardła, a potem obciął głowy swoim dwojgu dzieciom. Jedna z ofiar miała pięć, a druga...
Życie -
Umorzono sprawę oskarżonego ws. stanu wojennego
Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył sprawę b. wiceministra sprawiedliwości Tadeusza Skóry - jednego z oskarżonych w sprawie wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r.
Kraj -
Prokuratura bada akta śledztwa ws. małżeństwa Drzewińskich
Prokuratura Krajowa prowadzi analizę akt śledztwa w sprawie zaginięcia małżeństwa Elżbiety i Wiesława Drzewińskich - poinformowała rzeczniczka Prokuratora Generalnego, Katarzyna Szeska.
Kraj -
Zatrzymano kolejnego ucznia ze szkoły w Rykach
Już czterech uczniów, którzy znieważali nauczyciela w jednej ze szkół w Rykach (Lubelskie), zatrzymała policja. Uczniowie tej szkoły nagrali i umieścili w internecie film pokazujący jak ubliżają nauczycielowi podczas lekcji. Wszyscy...
Życie -
Dowgielewicz o rozmowach ws. G20
O sprawie uczestnictwa Polaków w konsultacjach grupy G20 rozmawiamy od kilku miesięcy - powiedział dziennikarzom szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz.
Kraj -
Były prezes PZPN przesłuchany w prokuraturze
Były prezes PZPN Eugeniusz K., podejrzany o narażenie Polskiego Związku Piłki Nożnej na stratę 1,8 mln zł, został przesłuchany we wrocławskiej prokuraturze.
Życie -
Bugaj i Glapiński doradcami ekonomicznymi prezydenta
Prezydent Lech Kaczyński powołał Ryszarda Bugaja i Adama Glapińskiego na swych społecznych doradców w dziedzinie ekonomii.
Kraj -
Indie: pakistański wywiad powiązany z zamachami w Bombaju
Z organizatorami zamachów w Bombaju miała powiązania pakistańska wojskowa agencja wywiadowcza ISI - oświadczył szef indyjskiej dyplomacji Shivshankar Menon.
Świat -
Proces ws. Nangar Khel: nowe dokumenty kpt. C.
Kpt. Olgierd C., oskarżony o wydanie rozkazu ostrzelania wioski Nangar Khel, kontynuował wyjaśnienia przed sądem. Zapewniał, że nie wydawał takiego polecenia. Nowe dokumenty, jakie przedstawił na swoją obronę, mogą doprowadzić do...
Kraj -
7 maja dwa szczyty unijne w Pradze
Sprawująca w obecnym półroczu rotacyjne przewodnictwo Unii Europejskiej Republika Czeska planuje zorganizowanie 7 maja w Pradze dwóch unijnych spotkań na szczycie - podała agencja dpa, powołując się na brukselskie źródła z otoczenia...
Świat -
Psycholog Andrzej S. wyszedł ze szpitala
Psycholog Andrzej S., oskarżony o molestowanie dzieci, został wypisany ze szpitala przy ul. Wołoskiej; trafił pod opiekę rodziny - podała rzeczniczka MSWiA Wioletta Paprocka.
Kraj -
Manifestacja taksówkarzy w Białymstoku
Ok. 700 kierowców wzięło udział w manifestacji taksówkarzy zorganizowanej w Białymstoku. To akcja solidarności z kierowcą napadniętym trzy miesiące temu oraz protest wobec decyzji prokuratury, która nie zakwalifikowała tego jako...
Kraj -
Porywacze Polaka przesunęli ultimatum
Porywacze Polaka w Pakistanie przesunęli termin ultimatum - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Jacek Najder.
Kraj -
"Rząd nie znajduje pieniędzy, tylko szuka oszczędności"
Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że rząd nie znajduje pieniędzy, tylko szuka oszczędności i cięć "często bardzo trudnych z punktu widzenia funkcjonowania państwa".
Kraj -
Konferencja: Okrągły Stół to fenomen w skali światowej
Obrady okrągłego stołu miały historyczne znaczenie i były fenomenem w skali światowej - zgodzili się podczas konferencji rocznicowej Stanisław Ciosek i Władysław Frasyniuk, którzy 20 lat temu uczestniczyli w tych obradach.
Kraj -
Manifestacja związkowców ze Stalowej Woli
Kilka tysięcy związkowców z Huty Stalowa Wola i skupionych wokół niej firm manifestowało na ulicach Rzeszowa. Protestowali przeciwko podwyżkom cen prądu; zarzucali rządowi, że nie podejmuje działań, które powstrzymałyby zwolnienia...
Kraj -
Giertych wygrał z „Faktem”
Roman Giertych wygrał proces z dziennikiem „Fakt” o ochronę dóbr osobistych – dowiedział się „Wprost”. Tabloid podał w 2007 r. nieprawdziwą informację, że rządowy samochód woził rodziców ówczesnego...
Tylko u Nas -
Umorzono kolejny proces wobec Macierewicza
Sąd prawomocnie umorzył kolejny proces wobec Antoniego Macierewicza za jego raport z weryfikacji WSI - wytoczony przez znanego dziennikarza Edwarda Mikołajczyka, o którym raport stwierdzał, że miał wskazywać WSI dziennikarzy do werbunku.
Kraj -
L. Kaczyński w "Washington Times" o światowych wyzwaniach
W opublikowanym w czwartkowym wydaniu amerykańskiego dziennika "Washington Times" artykule prezydent RP Lech Kaczyński zadeklarował, iż jedynym sposobem na uporanie się ze światowymi wyzwaniami jest solidarna współpraca międzynarodowa.
Świat -
Tajemnicza śmierć belgijskiego kolarza
W wieku 21 lat zmarł belgijski kolarz Frederiek Nolf, uczestnik rozgrywanego w Katarze wyścigu dookoła tego kraju.
Życie -
Bugaj i Glapiński o dacie wejścia do strefy euro
Zdaniem Ryszarda Bugaja i Adama Glapińskiego - nowych doradców społecznych prezydenta Lecha Kaczyńskiego - rok 2015 jest prawdopodobnie pierwszą możliwą datą wejścia Polski do strefy euro.
Gospodarka -
MF: inflacja szybko zejdzie poniżej 3 proc.
Wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska uważa, że inflacja bardzo szybko zejdzie poniżej 3 proc., a cel inflacyjny Rady Polityki Pieniężnej wynoszący 2,5 proc., jest możliwy do osiągnięcia w połowie 2009 roku.
Gospodarka -
Czy Sarkozy jest masonem?
Miłośnicy teorii spiskowych mogą czuć się usatysfakcjonowani nową dyskusją, której bohaterem jest gospodarz Pałacu Elizejskiego. O rzekomych związkach Nicolasa Sarkozy’ego z wolnomularstwem pisze „El Mundo”.
Przegląd prasy -
Bartoszewski laureatem nagrody im. cesarza Ottona
Były szef polskiej dyplomacji, minister w kancelarii premiera Władysław Bartoszewski uhonorowany zostanie tegoroczną nagrodą im. cesarza Ottona, przyznawaną przez miasto Magdeburg (Saksonia-Anhalt).
Życie -
Stopy procentowe Banku Anglii najniższe w historii
Bank Anglii (Bank of England) obniżył stopy procentowe o 50 pkt bazowych - podał bank po zakończeniu dwudniowego posiedzenia.
Gospodarka -
ERM II nie wyklucza umocnienia złotego
Wejście Polski do mechanizmu ERM II nie wyklucza wzrostu wartości złotego. Osoby, które zaciągnęły kredyt w walutach nie musiałyby więc do końca spłacać wyższych rat - poinformował wiceminister finansów Ludwik Kotecki, pełnomocnik rządu...
Gospodarka -
KE: "Tak" dla walki z kryzysem
Komisja Europejska (KE) zatwierdziła kolejne nadzwyczajne środki, dzięki którym trzy największe gospodarki UE: Niemcy, Francja i Wielka Brytania chcą ułatwić swoim firmom dostęp do funduszy potrzebnych na inwestycje.
Świat -
Polsce, Węgrom i Czechom grozi krach
Kraje Europy Wschodniej przeżywają dramatyczny spadek wartości swych walut. Polsce, Węgrom i Czechom grozi krach, pisze „Die Welt”.
Przegląd prasy -
Naziści patronami wielu szkół w Niemczech
Najnowsze badanie przeprowadzone przez historyków pokazało, że patronami wielu niemieckich szkół są osoby powiązane z NSDAP czy SS. Jednak lokalne władze często nie chcą zmienić nazw placówek, donosi „Der Spiegel”.
Przegląd prasy -
Zakaz sprzedaży noży nastolatkom
Brytyjskie sklepy dołączyły do kampanii mającej na celu walkę z przestępczością wśród młodzieży i wprowadzają zakaz sprzedaży noży nieletnim. Inicjatorem akcji jest ministerstwo spraw wewnętrznych, pisze „Guardian”.
Przegląd prasy -
Protest w fabryce Indesit przeciwko przeniesieniu produkcji do Polski
Robotnicy z turyńskiej fabryki sprzętu AGD Indesit protestują przeciwko planom jej zamknięcia i przeniesienia produkcji do działającego w Polsce zakładu – informuje „La Repubblica”.
Przegląd prasy -
Papież stracił swoją magię
Skandal wokół biskupa Williamsona drastycznie zakończył miesiąc miodowy między Niemcami a ich papieżem-rodakiem. Afera poważnie zaszkodziła reputacji i autorytetowi Benedykta XVI w jego ojczystym kraju, pisze „Der Spiegel”.
Przegląd prasy -
Nareszcie ultimatum Watykanu
„Nareszcie!” – to słowo najczęściej pojawia się w komentarzach włoskiej prasy na temat ultimatum postawionego przez Watykan biskupowi lefebryście Richardowi Williamsonowi. W komunikacie wydanym przez sekretariat stanu...
Przegląd prasy -
Obama może zamrozić tarczę antyrakietową w Europie
Prezydent Barack Obama może zamrozić na czas nieokreślony plany rozmieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej – informuje dziennik „Kommiersant”. Rosyjska gazeta powołuje się na...
Przegląd prasy -
Ameryka szuka alternatywy dla bazy w Azji Środkowej
Administracja Obamy obmyśla alternatywę dla bazy wojskowej w Kiergistanie, po tym jak prezydent Kurmanbek Bakijew nakazał zamknięcie amerykańskiej bazy na terenie swojego kraju, pisze „New York Times”.
Przegląd prasy -
5 lutego 2009
Czy w Polsce zaostrzy się kryzys gospodarczy, czy Niemcy stracili zaufanie do papieża-rodaka, czy hitlerowcy nadal są patronami niemieckich szkół, jak Brytyjczycy walczą z rosnąca przestępczością wśród młodzieży – oto tematy...
Przegląd prasy -
Izraelskie kanonierki ostrzelały statek z pomocą dla Strefy Gazy
Izraelskie kanonierki ostrzelały płynący z Libanu do Strefy Gazy statek handlowy z pomocą humanitarną - podała agencja Associated Press, powołując się na telewizję Al-Dżazira.
Świat -
Polsce, Węgrom i Czechom grozi krach
Kraje Europy Wschodniej przeżywają dramatyczny spadek wartości swych walut. Polsce, Węgrom i Czechom grozi krach - pisze "Die Welt".
Gospodarka -
Wałęsa wystąpi z grupy refleksji UE?
Lech Wałęsa nie wyklucza rezygnacji z zasiadania w grupie refleksji w sprawie przyszłości Unii Europejskiej.
Kraj -
Wyroki ws. "Halemby"
Wyroki od czterech miesięcy do dwóch lat więzienia w zawieszeniu i grzywny - od 300 do 1500 zł - usłyszało w Gliwicach dziewięciu oskarżonych w sprawie katastrofy w kopalni "Halemba". Przyznali się oni do zarzutów i wnieśli o dobrowolne...
Kraj -
Kolizja pociągów w Kostrzynie, polski maszynista nietrzeźwy
Na dworcu w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) na stojący skład niemieckiej kolei najechał polski pociąg mający wyruszyć do Gorzowa Wlkp. Nikt nie został ranny. Maszynista polskiego pociągu był nietrzeźwy.
Życie -
UE przeciw czeskiej kastracji
Komitet przeciwko Torturom Rady Europy zażądał od czeskich władz "natychmiastowego" zaprzestania kastracji chirurgicznej przestępców seksualnych - wynika z raportu opublikowanego w Strasburgu.
Życie -
Na partie nie zabraknie
Kryzys w Polsce nie okazał się na tyle dotkliwy, aby zaprzestać finansowania partii politycznych z budżetu państwa.
Kraj -
Warszawscy sędziowie pod lupą CBA
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego badają upadłości ogłaszane przez warszawskich sędziów-komisarzy - dowiedział się „Wprost”. Agenci chcą sprawdzić czy sędziowie i współpracujący z nimi syndycy nie wzbogacają...
Tylko u Nas -
Do piątku czas na wnioski o abolicję podatkową
Jeszcze tylko Polacy, którzy pracowali za granicą, a nie zapłacili podatku polskiemu fiskusowi, mogą składać do urzędów skarbowych w Polsce wnioski o umorzenie długu. Ci zaś, którzy podatek zapłacili, mogą wystąpić o jego zwrot.
Gospodarka -
Piraci wypuścili statek z czołgami
Piraci wypuścili należący do ukraińskiego armatora statek "Faina" z ładunkiem m.in. czołgów, przetrzymywany od września ubiegłego roku u wybrzeży Somalii - poinformował lokalny negocjator.
Świat -
Szwecja zastanawia się nad energetyką nuklearną
Szwedzki rząd poinformował, że zamierza znieść obowiązujące od prawie 30 lat moratorium na rozwój energetyki nuklearnej.
Gospodarka -
Lekarze zatrzymani za wystawianie zaświadczeń przestępcom
Dwóch lekarzy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i pośrednika zatrzymali policjanci z CBŚ za załatwianie przestępcom zaświadczeń i zwolnień lekarskich - poinformowała policja.
Kraj -
W Grecji powstała organizacja terrorystyczna
Nieznane dotąd ugrupowanie terrorystyczne pod nazwą Sekta Rewolucyjna grozi w oświadczeniu przesłanym prasie przeprowadzaniem na ślepo "egzekucji" greckich policjantów.
Świat -
Prapremiera najstarszego polskiego filmu
Prapremierowy pokaz najstarszego polskiego filmu fabularnego "Cierpienia Polski" ("Les martyrs de la Pologne") z 1908 roku odbył się we Wrzesińskim Ośrodku Kultury.
Życie -
Berlusconi przeciw eutanazji
Rząd Silvio Berlusconiego ogłosił, że pracuje nad pilnym przyjęciem dekretu, który nie dopuściłby do śmierci Eluany Englaro - 38-letniej kobiety, znajdującej się od 17 lat w stanie wegetatywnym.
Świat -
I Am X w Jarocinie
Znamy już pierwszych wykonawców tegorocznego Festiwalu w Jarocinie. Do Polski ponownie przyjedzie grupa I Am X. Udział w imprezie, która odbędzie się w dniach 17-19 lipca, zapowiedziały również kapele
KulturaMuzyka -
Kaiser Chiefs robią sobie przerwę
Grupa Kaiser Chiefs postanowiła nieco odpocząć i zastanowić się nad dalszą karierą.
KulturaMuzyka -
Sally Hawkins chce równości płci
Sally Hawkins dołączy do obsady filmu "We Want Sex".
Kultura -
Izrael: skrajna prawica ma szanse na ministerstwo
Przywódca opozycyjnego Likudu Benjamin Netanjahu powiedział, że jeśli jego ugrupowanie zwycięży 10 lutego w wyborach parlamentarnych w Izraelu, to zaproponuje "poważne ministerstwo" szefowi skrajnie prawicowej partii Israel Beitenu (Nasz...
Świat -
"Wojna w Gazie umocniła Hamas"
Izraelska ofensywa na Strefę Gazy umocniła popularność radykalnego ugrupowania palestyńskiego Hamas - wynika z opublikowanego w Jerozolimie sondażu.
Świat -
Skrzypek: nadal nie zamierzamy interweniować
Prezes NBP Sławomir Skrzypek podtrzymuje, że w obecnej sytuacji nie należy podejmować interwencji na rynku walutowym.
Gospodarka -
Odpisy zamiast abonamentu
SLD proponuje Platformie odpis od PIT i CIT zamiast abonamentu radiowo-telewizyjnego. Polityk SLD, wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński, liczy na to, że w przyszłym tygodniu obie partie porozumieją się co do ostatecznego kształtu...
Kraj -
Zamach bombowy w Afganistanie
W wybuchu bomby podłożonej przy drodze zginęło sześciu ochroniarzy przedstawiciela władz w południowym Afganistanie - powiedział policyjny rzecznik.
Świat -
Kremlowski straszak
Rosyjski niedźwiedź znów postraszył niepokornych sąsiadów z regionu byłego ZSRR.
Świat -
Czy były naciski ws. Ziobry?
Politycy Prawa i Sprawiedliwości przygotowali listę spraw, w których - jak podejrzewają - za kadencji Zbigniewa Ćwiąkalskiego prokuratorzy działali pod wpływem nacisków politycznych. PiS chce, by zbadała je istniejąca już sejmowa komisja...
Kraj -
Powstaje nowy team Formuły 1
W USA trwają przygotowania do powstania i oficjalnej prezentacji nowego teamu Formuły 1. Według nieoficjalnych informacji zespół, który ma zadebiutować w wyścigach w sezonie 2010, zostanie przedstawiony na przełomie lutego i marca w...
Życie -
Rządzie usłysz!
Szefowie central związkowych nie do końca uwierzyli w zapewnienia ministra finansów Jacka Rostowskiego, że prawie 20-miliardowe oszczędności odczują resorty i administracja, a nie ludzie otrzymujący emerytury, renty i płace. Sceptycznie...
Przegląd prasy -
Mniej pieniędzy na leczenie chorych
Choć premier zapowiadał, że w wyniku akcji poszukiwania oszczędności w resortach nie ucierpią zwykli ludzie, stanie się inaczej. Ucierpią, i to ci najsłabsi, bo chorzy - ocenia "Dziennik".
Przegląd prasy -
Dobroczyńcy i złoczyńcy III RP
W porównaniu z 1989 r. polityka zmieniła się na gorsze - tak uważa prawie połowa (46 proc.) Polaków w sondażu grupy IQS dla "Gazety Wyborczej" na dwudziestolecie III RP. Za lepszą uważa dzisiejszą politykę tylko jedna czwarta badanych,...
Przegląd prasy -
Prezesi TK chcą zmiany konstytucji
Trzech byłych prezesów Trybunału Konstytucyjnego wydało oświadczenie, w którym uznają, że konflikt na szczytach władzy szkodzi Polsce w stopniu, którego dalej nie można tolerować - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Były naciski ws. Ziobry?
Politycy Prawa i Sprawiedliwości przygotowali listę spraw, w których - jak podejrzewają - za kadencji Zbigniewa Ćwiąkalskiego prokuratorzy działali pod wpływem nacisków politycznych. PiS chce, by zbadała je istniejąca już sejmowa komisja...
Przegląd prasy -
Polska na G20?
Wielka Brytania, która jest gospodarzem kwietniowego szczytu G20, chętnie widziałaby na nim Polskę - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Małopolska nie wykorzystuje gorących źródeł
Południe Polski obfituje w niewyczerpane złoża wód geotermalnych. Można je wykorzystać jako źródło taniej i czystej energii. Problemem są jednak pieniądze - pisze "Dziennik Polski".
Przegląd prasy -
Urzędnicy opóźniają ważne inwestycje
Ustawa o udziale społeczeństwa w ochronie środowiska skutecznie blokuje rozpoczęcie kilkudziesięciu największych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce - ocenia "Gazeta Prawna"
Przegląd prasy -
Gdy zniknie pracodawca
Posłowie chcą uchwalić prawo, które będzie lepiej chroniło pracowników w sytuacji, gdy ich pracodawca nagle opuści firmę - zapowiada "Metro".
Przegląd prasy -
05-02-2009
Czy były naciski ws. Ziobry, ile w tym roku wydamy na leczenie chorych, czy Polska weźmie udział w następnym szczycie G20, dlaczego zmiany konstytucji chcą nawet prezesi Trybunału Konstytucyjnego i czy związkowcy mają zaufanie do rządu -...
Przegląd prasy -
USA: lepsze ubezpieczenia zdrowotne dla dzieci, zapłacą palacze
Prezydent Barack Obama podpisał ustawę o rozszerzeniu programu ubezpieczeń zdrowotnych dla dzieci, która ma być sfinansowana z podniesienia federalnego podatku od wyrobów tytoniowych.
Świat -
USA: ograczenia wynagrodzeń dla prezesów firm
Prezydent Barack Obama ogłosił ograniczenie - do 500 tys. dolarów rocznie - wynagrodzeń prezesów i kadry kierowniczej firm amerykańskich, które korzystają lub ubiegają się o znaczącą pomoc od rządu federalnego.
Gospodarka