11 lutego 2009
-
Michelle Obama na okładce "Vogue'a"
Pierwsza Dama USA Michelle Obama znajdzie się na okładce marcowego numeru "Vogue'a". Po Hillary Clinton jest drugą małżonką prezydenta USA, której fotografia będzie umieszczona na okładce pisma.
Życie -
W.Brytania: zderzyły się dwa samoloty treningowe
Czterech ludzi zginęło w katastrofie dwóch lekkich samolotów szkolno-treningowych brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF), które zderzyły się nad południową Walią - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.
Świat -
Izrael: trwają konsultacje ws. nowego rządu
Serię konsultacji na temat przyszłej koalicji rządowej w Izraelu prowadzili w środę szefowie centrowej Kadimy i prawicowego Likudu. Nie padły jeszcze jasne deklaracje, jaki rząd może się wyłonić.
Świat -
Belgia otworzy rynek pracy dla Polaków?
Wiele wskazuje na to, że od pierwszego maja Belgia zniesie restrykcje na rynku pracy dla obywateli Polski i reszty krajów, które weszły do UE w 2004 roku.
Gospodarka -
USA: uzgodniono plan ratunkowy dla gospodarki
Obie izby Kongresu USA uzgodniły wspólną wersję ustawy w sprawie wsparcia zmagającej się z kryzysem amerykańskiej gospodarki kwotą 789 mld dolarów - poinformowali czołowi demokratyczni i republikańscy kongresmani.
Gospodarka -
J. Kaczyński: krok ku zakończeniu "stanu wojny"
Prezes PiS Jarosław Kaczyński po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem powiedział, że to krok do zakończenia "stanu wojny" i rozpoczęcia "normalnej politycznej konkurencji".
Kraj -
Berlusconi 28 kwietnia w Warszawie
28 kwietnia premier Włoch Silvio Berlusconi przyjedzie do Warszawy na polsko-włoski szczyt międzyrządowy - zapowiedział w Rzymie wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak po rozmowie z włoskim ministrem rozwoju gospodarczego...
Kraj -
Zarząd TVP zawiesił p.o. szefa ośrodka w Katowicach
Zarząd Telewizji Polskiej zawiesił w pełnieniu obowiązków dyrektora TVP Katowice Tomasza Daleckiego - poinformował zespół rzecznika prasowego telewizji.
Kraj -
Polska-Walia 1:0 po bramce Rogera
Piękna bramka Rogera Guerreiro zapewniła piłkarskiej reprezentacji Polski zwycięstwo 1:0 nad 65. drużyną rankingu FIFA - Walią. Mecz był ostatnim sprawdzianem "biało-czerwonych" przed wiosennymi spotkaniami eliminacji mistrzostw świata z...
Życie -
Drugi odcinek spotu PiS trafi do telewizji
Trzy posłanki PiS i Jarosław Kaczyński znowu wspólnie występują w spocie. Tym razem Joanna Kluzik-Rostkowska, Grażyna Gęsicka, Aleksandra Natalli-Świat i prezes PiS oferują rządowi współpracę w obliczu kryzysu finansowego. Telewizyjną...
Kraj -
Lewica za odrzuceniem projektów dot. likwidacji AMW
Klub Lewicy złożył wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowych projektów ustaw o likwidacji Agencji Mienia Wojskowego i o powołaniu Agencji Uzbrojenia.
Kraj -
Trzęsienie ziemi w Indonezji
Indonezyjskie władze ostrzegły w środę przed możliwością powstania tsunami po trzęsieniu ziemi o sile 7,5 w skali Richtera na północ od wyspy Celebes (Sulawesi). Chwilę później alarm został odwołany.
Świat -
Liderzy SLD przedstawili premierowi stanowisko ws. walki z kryzysem
Podczas spotkania z premierem politycy SLD przedstawili swe stanowisko w sprawie walki z kryzysem i - jak powiedział po spotkaniu szef partii Grzegorz Napieralski - wyrazili "duży niepokój co do niektórych działań rządu w tej sprawie"...
Kraj -
Premier prosił PiS o poparcie zawieszenia finansowania partii
Premier zaapelował do Prawa i Sprawiedliwości o poparcie ustawy zawieszającej finansowanie partii politycznych - poinformował po spotkaniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z premierem Donaldem Tuskiem szef jego gabinetu politycznego...
Kraj -
Europa: obawy przed pokłosiem wyborów w Izraelu
W reakcji na wyniki wyborów parlamentarnych w Izraelu, w których centrowa Kadima wygrała o włos z prawicowym Likudem, w Europie wyrażano w środę obawy o przyszłość procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie - pisze agencja AP.
Świat -
"Chavez boi się prawdy i Wałęsy"
Chavez boi się prawdy i Wałęsy - powiedział w Brukseli były prezydent Lech Wałęsa, reagując na wypowiedź wenezuelskiego prezydenta Hugo Chaveza, że odmówi mu prawa wjazdu do Wenezueli na zaproszenie opozycji.
Kraj -
Komisja pozytywnie o kandydatach na ambasadorów
Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydatów na ambasadorów: w Argentynie, Paragwaju i Urugwaju - Jacka Bazańskiego oraz w Egipcie, Sudanie i Erytrei - Piotra Puchtę.
Kraj -
Wiceszef MSZ: zrobiliśmy wszystko, ale przegraliśmy
Strona polska zrobiła wszystko, aby uratować polskiego geologa porwanego w Pakistanie, ale niestety przegrała - powiedział na posiedzeniu sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych wiceszef MSZ Jacek Najder.
Kraj -
Politycy PiS i SLD o zarzutach wobec ministra Czumy
Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że zarzuty wobec ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy powinny zostać wyjaśnione. Z kolei szef SLD Grzegorz Napieralski podkreśla, że zarzuty te "rzucają cień na osobę, która piastuje bardzo ważne...
Kraj -
Zachód czeka na nowy rząd Izraela
Gratulacje dla zwycięzców wyborów parlamentarnych w Izraelu i oczekiwania dalszego postępu rozmów z Palestyńczykami - takie głosy napływają z Unii Europejskiej i USA.
Świat -
Wałęsa zostaje w grupie refleksji
Po trzecim spotkaniu grupy refleksji nad przyszłością Unii Europejskiej Lech Wałęsa powiedział w Brukseli, że na razie nie rezygnuje z udziału w jej pracach, by przekonać pozostałych do swej wizji Europy.
Kraj -
Prokuratura chce aresztu dla trenera Andrzeja B.
Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o areszt trenera piłkarskiego Andrzeja B. Wniosek zostanie rozpatrzony w czwartek. Wcześniej prokuratura postawiła zatrzymanemu 89 zarzutów o charakterze korupcyjnym. Mężczyzna przyznał się...
Życie -
Dymisja w organizacji regulującej rynek londyńskiego city
Wiceprzewodniczący FSA (Financial Services Authority) - organizacji odpowiedzialnej za regulację rynku usług finansowych londyńskiego city i były doradca ministerstwa finansów James Crosby podał się do dymisji.
Gospodarka -
Rokita wyprowadzony z samolotu; policja w Monachium wszczęła postępowanie
Jan i Nelly Rokita potwierdzili, że we wtorek wieczorem b.poseł został wyprowadzony w kajdankach z samolotu na lotnisku w Monachium. Noc małżonkowie spędzili na lotniskowym komisariacie policji. Złożyli skargę na linie lotnicze.
Kraj -
PiS: tylko dwie kadencje na stanowisku prezydenta miasta
Klub PiS złożył projekt ustawy, który przewiduje ograniczenie do dwóch kadencji możliwości sprawowania władzy przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - poinformował poseł Mariusz Błaszczak.
Kraj -
Rząd i SLD potwierdziły potrzebę szybkiego wprowadzenia euro
Rząd i SLD potwierdziły potrzebę konsekwentnego i szybkiego zmierzania do wprowadzenia waluty euro w Polsce i trzymania w ryzach deficytu budżetowego - powiedział szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak po spotkaniu Donalda...
Kraj -
Rodzina Olewników zadowolona z jednomyślności ws. komisji śledczej
Siostra porwanego i zamordowanego Krzysztofa Olewnika, Danuta Olewnik-Cieplińska powiedziała, że cieszy ją jednomyślne stanowisko wszystkich klubów i kół w sprawie powołania komisji śledczej do wyjaśnienia okoliczności śmierci jej brata.
Kraj -
Politycy PO-PSL: kryzysu w koalicji nie będzie
Politycy PO i PSL przyznają, że są między nimi rozbieżności np. w kwestii finansowania partii z budżetu, czy pomysłów na walkę z kryzysem. Ludowcy krytykują też PO za brak konsultacji z nimi. Politycy obu partii uważają jednak, że -...
Kraj -
Czuma: ani razu nie padła kwestia mojej dymisji
Podczas mego spotkania z premierem ani razu nie padła kwestia mojej dymisji - powiedział minister sprawiedliwości Andrzej Czuma. Podtrzymał zapowiedź pozwania "Polityki" za tekst o jego długach. Zapewnił, że wszelkie znane mu...
Kraj -
Ranking najkorzystniejszych lokat bankowych
Dla osób planujących oszczędzać przez 3 miesiące najkorzystniejsze oprocentowanie oferuje Volkswagen Bank direct. Dla depozytów półrocznych i rocznych najlepsze warunki są w Allianz Banku, a dla dwuletnich w Toyota Banku i Noble Banku -...
Gospodarka -
Będą rozmowy USA-Litwa o więźniach z Guantanamo
MSZ w Wilnie ogłosiło, że podejmie rozmowy z USA na temat przyjęcia przez Litwę więźniów z amerykańskiego więzienia Guantanamo na Kubie.
Świat -
Trybunał w Hadze zawiesił proces b. wicepremiera Serbii
Trybunał haski zawiesił proces oskarżonego o zbrodnie przeciw ludzkości byłego wicepremiera Serbii i przywódcy skrajnych nacjonalistów Vojislava Szeszelja, gdy prokuratorzy zgłosili, że ich świadkowie są zastraszani.
Świat -
Akcjonariusze pokrzyżowali plan ratowania Fortisu
Walne zgromadzenie akcjonariuszy banku Fortis odrzuciło rządowe holendersko-belgijskie plany ratowania tej instytucji finansowej, która jesienią zeszłego roku stała się jedną z pierwszych ofiar kryzysu w Unii Europejskiej.
Gospodarka -
Polacy utracili władzę w Wilnie
Rządząca dotychczas w Wilnie koalicja, w której skład wchodziła m.in. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL), utraciła władzę.
Świat -
Służby wzajemnego paraliżu
Nie milkną echa sprawy porwania i zabójstwa polskiego geologa Piotra Stańczaka. Politycy winą za tę porażkę obarczają swoich poprzedników i tajne służby. Służby obarczają polityków. A społeczeństwo jednych i drugich. I wszystkim trudno...
Kraj -
Symbole komunizmu nie znikną z życia publicznego?
Na wspólnym posiedzeniu sejmowe komisje kultury i środków przekazu, administracji i spraw wewnętrznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej zdecydowały, że zarekomendują Sejmowi odrzucenie poselskiego projektu ustawy o...
Kraj -
Opłata za przeniesienie numeru nie powinna przekraczać 50 zł
Opłata za przeniesienie numeru z jednej sieci telefonicznej do drugiej nie powinna przekraczać 50 zł - uważa prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska.
Gospodarka -
Poznań: 4,5 roku więzienia dla podpalacza samochodów
Na karę 4,5 roku więzienia skazał poznański sąd rejonowy mężczyznę, który latem zeszłego roku w centrum miasta podpalił i uszkodził kilkanaście aut. Mężczyzna zgodził się dobrowolnie poddać się karze.
Życie -
Libertas: propozycje dla premiera na szczyt UE
Członkowie stowarzyszenie Libertas w Polsce chcą przedstawić premierowi Donaldowi Tuskowi swoje propozycje dotyczące stanowiska Polski na najbliższy szczyt UE w Brukseli.
Kraj -
Zarząd TVP: zmiany personalne są niezbędne przy reformie telewizji
Gwarancją powodzenia działań naprawczych w Telewizji Polskiej są zmiany personalne - oświadczył zarząd TVP, uzasadniając wymianę dyrektorów w regionalnych oddziałach telewizji.
Kraj -
WPROST po debacie
Zbigniew Chlebowski (PO), Stanisław Żelichowski (PSL), Aleksandra Natalli-Świat (PiS), Wojciech Olejniczak (SLD) i Michał Kamiński (PiS, minister w kancelarii prezydenta) rozmawiali w redakcji „Wprost” o planach na kryzys....
Tylko u Nas -
Startuje ogólnopolski konkurs na Książkę Audio Roku
W drugiej połowie lutego 2009 ruszy pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu na Książkę Audio Roku 2008. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.
Życie -
Prof. Jan Błoński nie żyje
Zmarły we wtorek Jan Błoński był jednym z najbardziej cenionych krytyków literackich, człowiekiem, który przez ostatnie półwiecze kształtował oblicze polskiej literatury. Zmarł w Krakowie w wieku 78 lat.
Życie -
KE broni się przed szpiegami
Komisja Europejska przyznała, że jest obiektem "coraz aktywniejszej działalności szpiegowskiej" i musi się przed nią bronić.
Świat -
W Zakopanem pożegnano Bachledów-Curusiów
Setki zakopiańczyków pożegnały w Zakopanem Andrzeja Bachledę-Curusia, wybitnego śpiewaka operowego i jego syna Jana - narciarza, olimpijczyka.
Życie -
Kluby i koła za komisją śledczą ws. śmierci Olewnika
Wszystkie kluby i koła poselskie opowiedziały się za powołaniem komisji śledczej do zbadania okoliczności śmierci Krzysztofa Olewnika. Projekt uchwały w tej sprawie trafi teraz do sejmowej Komisji Ustawodawczej.
Kraj -
Zimbabwe: priorytetem rządu będzie stabilizacja gospodarki
Nowy premier Zimbabwe i dotychczasowy lider opozycji Morgan Tsvangirai powiedział, że priorytetem dla rządu jedności narodowej będzie stabilizacja zrujnowanej gospodarki kraju.
Świat -
Sojusz Likudu z nacjonalistyczną partią Nasz Dom Izrael?
W powyborczym pejzażu Izraela wiele wskazuje, że powstanie koalicja wokół prawicowego Likudu, który nawiąże sojusz z nacjonalistyczną partią Nasz Dom Izrael Awigdora Liebermana - uważa przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich...
ŚwiatKraj -
PSL: zlikwidować gabinety polityczne
PSL chce likwidacji wszystkich gabinetów politycznych. Ludowcy - jak powiedział szef klubu PSL Stanisław Żelichowski - zamierzają w najbliższym czasie złożyć projekt ustawy, która według nich przyniesie ponad 460 mln zł oszczędności...
Kraj -
OBOP: dwukrotnie większe poparcie dla PO niż PiS
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku lutego na PO zagłosowałoby 52 proc. Polaków; PiS - mogłoby liczyć na 26 proc. głosów - wynika z sondażu TNS OBOP, przekazanego w środę PAP.
Kraj -
Osiem lotnisk dostanie unijne środki
Komisja Europejska zatwierdziła przedstawiony przez Polskę plan wsparcia finansowego dla rozbudowy ośmiu polskich portów lotniczych do roku 2015. Pozwoli on na budowę nowych terminali i pasów startowych.
Gospodarka -
"S": jak kryzys to nie ERM2
Aktualna sytuacja gospodarcza nie stwarza odpowiednich warunków do bezpiecznego przystąpienia Polski do ERM2, co jest etapem poprzedzającym przyjęcie euro - uważa Prezydium Komisji Krajowej "Solidarności".
Gospodarka -
"Szczęście wywiadowcy": jak Kreml gra historią
Zdaniem historyka prof. Andrzeja Chwalby z UJ pokazany przez rosyjską telewizję film "Szczęście wywiadowcy" to "świadectwo jak obecnie Kreml gra historią". Dr Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału IPN uważa, że to "czysta propaganda" i...
Życie -
40 mln euro na przyjęcie sześciolatków
Ok. 40 mln euro ze środków unijnych może być przeznaczone na pomoc w dostosowaniu szkół podstawowych na przyjęcie sześciolatków - poinformowała na posiedzeniu połączonych sejmowych komisji: edukacji i samorządu terytorialnego minister...
Kraj -
Energetyczna krucjata Topolanka
Czeski premier Mirek Topolanek pojedzie w tym tygodniu jako przewodniczący Rady UE do Azerbejdżanu, Kazachstanu i Turkmenistanu, gdzie będzie rozmawiał o współpracy, zwłaszcza w dziedzinie energii - poinformowały sprawujące przewodnictwo...
Świat -
Stoczniowcy żądaja renegocjacji ustaleń z KE
Związkowcy ze stoczni w Gdyni i Szczecinie żądają od rządu m.in. renegocjacji ustaleń z Komisją Europejską w sprawie ich zakładów oraz nowelizacji specustawy stoczniowej. W tej sprawie wysłali list otwarty do premiera Donalda Tuska.
Gospodarka -
Włochy upominają się o karę dla hitlerowskich zbrodniarzy
Generalny prokurator wojskowy Włoch Fabrizio Fabretti powiedział w środę, że skazani na dożywocie przez włoskie sądy hitlerowscy zbrodniarze wojenni, mieszkający w Niemczech i Austrii, powinni odbyć karę.
Świat -
Podwójny zamach w Bagdadzie
W podwójnym zamachu terrorystycznym w południowo-zachodnim Bagdadzie zginęło 16 osób, a 45 zostało rannych.
Świat -
Mercedes dla Schumachera
Były kierowca Formuły 1 Niemiec Ralf Schumacher w drugim sezonie startów w niemieckiej serii wyścigowej DTM będzie się ścigał nowym modelem Mercedesa klasy C - ogłosił w środę dyrektor sportowy Mercedes-Motors Norbert Haug. W ubiegłym...
Życie -
Wzmocnienie współpracy wojskowej Tbilisi-Londyn?
Gruzja i Wielka Brytania rozważają "wzmocnienie" współpracy wojskowej - poinformował gruziński minister obrony po spotkaniu z sekretarz obrony Ann Taylor.
Świat -
Sposób na kryzys według SLD
Politycy SLD zaprezentowali pakiet zmian w ustawach, które mają pomóc w walce z kryzysem gospodarczym. Sojusz proponuje zmniejszenie liczby wiceministrów oraz osób zatrudnionych w gabinetach politycznych ministrów, a także ograniczenia w...
Kraj -
B. prokurator krajowy na przesłuchaniu
Były prokurator krajowy Dariusz Barski jest przesłuchiwany jako świadek w rzeszowskiej prokuraturze. Przesłuchanie ma związek ze śledztwami ws. przekroczenia uprawnień podczas akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa oraz konferencji b....
Kraj -
Policja likwiduje największe pirackie wytwórnie płyt w UE
Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zlikwidowali w Warszawie i Rybniku nielegalne wytwórnie płyt cd i dvd, największe jak dotąd wykryte w UE.
Kraj -
Nominacje do Orłów 2009
"33 sceny z życia", "Cztery noce z Anną" oraz "Mała Moskwa" będą się ubiegać o tytuł najlepszego filmu roku w 11. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły 2009.
Kultura -
Kirgistan: USA pożałowały pieniędzy na bazę
Kirgistan zdecydował o zamknięciu amerykańskiej bazy wojskowej, ponieważ Stany Zjednoczone odmówiły płacenia wyższej ceny za dzierżawę - oświadczył prezydent Kirgistanu Kurmanbek Bakijew.
Świat -
Pakiet antykryzysowy Lotosu
Grupa Lotos wprowadziła pakiet antykryzysowy, który pozwoli firmie zaoszczędzić w tym roku około 390 mln zł. Grupa zawiesiła realizację części inwestycji do 2012 roku o łącznej wartości około 2,1 mld zł.
Gospodarka -
Chamenei wzywa do walki z Izraelem
Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei, który przyjął w Teheranie szefa palestyńskiego ugrupowania Islamski Dżihad, zaapelował do Palestyńczyków, by stawiali zdecydowany opór izraelskiemu wrogowi.
Świat -
Niepokojący raport o przemocy
Przemoc w stolicy Francji jest tematem budzącym coraz więcej niepokoju. „Le Monde” pisze o coraz ostrzejszych formach agresji wśród mieszkańców Paryża.
Przegląd prasy -
Ławrow: nie będzie tarczy, nie będzie Iskanderów
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że rakiety Iskander zostaną rozmieszczone w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim tylko wtedy, jeśli w Europie "fizycznie powstaną" obiekty tarczy antyrakietowej USA.
Świat -
Najgorszy rok dla banku szwajcarskiego
Największy bank europejski, czyli szwajcarski UBS ogłosił roczną stratę netto w wysokości 19 697 miliarda franków szwajcarskich. Blisko połowa tej kwoty została zarejestrowana w ostatnim kwartale 2008 roku, podaje „Le Temps”.
Przegląd prasy -
We włoskim rządzie są osoby nawołujące do ksenofobii
Rumuński minister spraw zagranicznych, Cristian Diaconescu, twierdzi, że we włoskim rządzie są osoby stosujące wyjątkowo agresywną retorykę prowokującą postawy antyrumuńskie. W wywiadzie dla radia Romania Actualitati podkreślił, że nie...
Przegląd prasy -
Śmieciowy kryzys
Od 1 marca Sofia pogrąży się w śmieciach. Nie dlatego, że nie będzie miał kto ich wywozić, ale z powodu braku kontenerów. Ponad 60 tys. mieszkańców pięciu największych dzielnic będzie pozbawionych kubłów na odpadki. Jak podaje dziennik...
Przegląd prasy -
89 zarzutów korupcyjnych dla Andrzeja B.
89 zarzutów o charakterze korupcyjnym postawiła trenerowi piłkarskiemu Andrzejowi B. Prokuratura Krajowa we Wrocławiu. Zarzuty dotyczą wręczenia łapówek na łączną kwotę 300 tys. zł i obiecywania kolejnych 100 tys. zł - poinformował szef...
Życie -
"Jest porozumienie ws. ustawy medialnej"
Według wicemarszałka Jerzego Szmajdzińskiego (Lewica) kluby PO i Lewica porozumiały się w sprawie projektu ustawy medialnej.
Kraj -
Milcząca koalicja
Były premier Bułgarii i zarazem car Symeon Sakskoburggocki polecił członkom swojej partii o nazwie Narodowy Ruch Symeona Drugiego, by nie wchodzili w sprzeczki z koalicjantami z Bułgarskiej Partii Socjalistycznej, donosi bułgarski...
Przegląd prasy -
Klimatyczny paradoks
Mimo boomu w Europie na odnawialne źródła energii, emisja CO2 nie zmniejszyła się nawet o gram, pisze „Der Spiegel”. Władze nabierają wody w usta.
Przegląd prasy -
Rosyjscy pracodawcy maltretują imigrantów
Emigranci pracujący na budowach są wyzyskiwani przez pracodawców i gnębieni przez policję. Kryzys finansowy może się przyczynić do pogorszenia sytuacji cudzoziemców, pisze „Moscow Times” na podstawie najnowszego raportu Human...
Przegląd prasy -
Wybory w Izraelu mogą pokrzyżować plany Obamy
Ambitny plan prezydenta Baracka Obamy, dążącego do zawarcia pokoju między Izraelem a Palestyńczykami, napotkał na przeszkodę w postaci wyraźnego przesunięcia się Izraela na prawo w rezultacie wtorkowych wyborów parlamentarnych –...
Przegląd prasy -
Rosja nie powinna mieć weta w sprawie tarczy
Jeśli Stany Zjednoczone zbudują radar w Czechach jako część systemu antyrakietowego zainicjowanego przez administrację Busha, wówczas Rosjanie prawdopodobnie wycelują w Czechy swoje rakiety. Jednak wielu obywateli tego kraju bardziej...
Przegląd prasy -
Seria talibskich ataków w Kabulu
W serii niemal jednoczesnych ataków terrorystycznych na budynki rządowe w Kabulu zginęło 26 ludzi, a 55 osób zostało rannych - podało afgańskie Ministerstwo Zdrowia.
Świat -
Okrągły Stół – prawie idealny wzór dla Rosji
„Prawie idealny wzorzec technologii osiągania zgody narodowej w krytycznej sytuacji” – tak rosyjski dziennik „Wiedomosti” określa polski Okrągły Stół z 1989 roku.
Przegląd prasy -
11 lutego 2009
Czy Rosjanie wezmą przykład z uczestników Okrągłego Stołu, co dla Czech i Polski oznacza porzucenie planu instalacji elementów tarczy antyrakietowej przez Obamę, czy stolica Bułgarii utonie w śmieciach – oto niektóre tematy...
Przegląd prasy -
Francuzi zainteresowani polską energetyką jądrową
Finansowaniem budowy elektrowni atomowych w Polsce zainteresowane są francuskie instytucje finansowe - poinformował wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Także tamtejsze grupy energetyczne interesują się inwestowaniem w polską...
Gospodarka -
1 marca nieformalny szczyt UE ws. kryzysu
Nieformalny szczyt przywódców państw Unii Europejskiej w sprawie kryzysu finansowego odbędzie się 1 marca w Brukseli - ogłosił premier sprawujących unijne przewodnictwo Czech, Mirek Topolanek.
Świat -
Papierowy odwet
Odwołanie wizyty pakistańskich parlamentarzystów, która była planowana w listopadzie ubiegłego roku, trzy miesiące po porwaniu polskiego obywatela, jest politycznym gestem dezaprobaty dla pakistańskiego państwa, które nie radzi sobie z...
Kraj -
Awans Polski w rankingu FIFA
Piłkarska reprezentacja Polski awansowała z 31. na 28. miejsce w rankingu FIFA. W czołowej dziesiątce nie zaszły żadne zmiany, a prowadzi Hiszpania przed Niemcami i Holandią.
Życie -
Akt oskarżenia przeciwko ojcu, który gwałcił córkę
Białostocka prokuratura okręgowa skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 46-letniemu Krzysztofowi B. z okolic Siemiatycz, któremu zarzuciła m.in. wielokrotne gwałty na córce. Mężczyzna pierwszy raz zgwałcił dziewczynę, gdy miała 16 lat.
Kraj -
Wyłudzano pieniądze z organizacji pozarządowej
Dwie osoby podejrzane o wyłudzanie pieniędzy z warszawskiego Towarzystwa Inicjatyw Społecznych "Troska" zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Kraj -
Czuma: nie podam się do dymisji
Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma uważa, że nie ma podstaw do tego, by podał się do dymisji w związku z doniesieniami prasowymi na temat jego rzekomych długów.
Kraj -
Kremlowscy Sarmaci
„Zastaw się, a postaw się” – Rosjanie z czystym sumieniem mogą zaadoptować to sarmackie zawołanie. Nie zważając na własne problemy gospodarcze, Kreml szczodrą ręką sypie pieniędzmi w stronę „bliskiej...
Świat -
Komorowski o długach Czumy
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski uważa, że sprawa rzekomych długów ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy wymaga wyjaśnienia.
Kraj -
Azerbejdżan: zastrzelono dowódcę sił lotniczych
Wiceminister obrony Azerbejdżanu i dowódca sił lotniczych tego kraju generał Rail Rzajew został zabity w centrum Baku - poinformował rzecznik resortu obrony.
Świat -
W Chinach sprzedano więcej aut niż w USA
Styczeń był pierwszym miesiącem w historii, gdy w Chinach sprzedało się więcej samochodów niż w Stanach Zjednoczonych - wynika z opublikowanych danych Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Aut.
Gospodarka -
Will Smith najcenniejszym aktorem
Jak wynika z pierwszej edycji najnowszego rankingu tygodnika Forbes, Will Smith uważany jest w branży filmowej za najbardziej kasowego aktora Hollywood.
Życie -
Wyrównane wyniki wyborów w Izraelu
Dwie główne partie izraelskie uzyskały we wtorkowych wyborach parlamentarnych niemal równy wynik. Jak wynika z ostatnich danych, obejmujących 99 procent oddanych głosów, centrowa Kadima zdobyła 28 miejsc w 120-osobowym Knesecie, a...
Świat -
Chavez: Wałęsa nie jest w Wenezueli mile widziany
Jeśli były polski prezydent Lech Wałęsa postanowi udać się do Wenezueli, aby udzielić wsparcia tamtejszej opozycji, otrzyma zakaz wjazdu - oświadczył wenezuelski prezydent Hugo Chavez.
Świat -
2009-02-11
Kto irytuje premiera Tuska, jak GROM miał pomóc w znalezieniu polskiego geologa, prezydent liczy na porozumienie PiS i PO, jak SLD zyskało na kryzysie – o tym informują dzisiejsze gazety.
Przegląd prasy -
Rostowski chce zdyscyplinowania Pawlaka
Minister finansów Jacek Rostowski miał zażądać od premiera, by zdyscyplinował wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Chodzi o wygłaszane przez Pawlaka publicznie propozycje działań antykryzysowych - donosi "Nasz Dziennik".
Przegląd prasy -
PKO BP najlepszy w kredytach unijnych
PKO BP, BRE Bank, Pekao i Raiffeisen zdominowały w 2008 r. rynek kredytów unijnych dla przedsiębiorstw - wynika z szacunków "Gazety Prawnej". Według dziennika, tylko co trzeci podmiot, który ubiegał się o środki z UE, nie skorzystał z...
Przegląd prasy -
Polacy chcą wspierać tylko rodzime firmy
Trzy czwarte Polaków (75 proc.) uważa, że w czasie kryzysu rząd powinien pomagać tylko bankom z polskim kapitałem - wynika z sondażu GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".
Przegląd prasy -
CBA sprawdzi żonę ministra rolnictwa
Centralne Biuro Antykorupcyjne bada przetargi, które w latach 2005-2007 jako wicedyrektor szpitala dziecięcego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie zawierała żona ministra rolnictwa Wiesława Sawicka - informuje "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
GROM miał szukać polskiego geologa
W połowie stycznia do Pakistanu pojechali przedstawiciele Sztabu Generalnego i jednostki GROM by sondować możliwość wsparcia przez polskich komandosów sił pakistańskich w rejonie, gdzie porwano Piotra Stańczaka - informuje "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Zdrożeje prąd?
Urząd Regulacji Energetyki może zgodzić się na częściowe uwolnienie cen prądu dla gospodarstw domowych, donosi "Parkiet".
Przegląd prasy -
SLD zyskuje, inni tracą
Mimo kosztownej kampanii medialnej i kongresu w Krakowie PiS stracił w ciągu ostatnich dwóch tygodni 1 pkt proc. poparcia. Straciła też Platforma - 5 pkt proc., a zyskał SLD - z 7 do 12 proc. - wynika z z sondażu PBS DGA na zlecenie...
Przegląd prasy -
Tusk niezadowolony z Sikorskiego i Czumy
Wtorkową konferencję premiera na temat okoliczności śmierci Piotra Stańczaka, Polaka zabitego w Pakistanie, poprzedziła nocna narada, która odbyła się w kancelarii premiera. Premier był niezadowolony z szefa polskiej dyplomacji -...
Przegląd prasy -
NFZ nie chce płacić za znieczulanie dzieci
Narodowy Fundusz Zdrowia nie chce płacić szpitalom za znieczulanie dzieci do zabiegów diagnostycznych, np. gastroskopii - donosi "Dziennik" i przypomina, że jeszcze niedawno minister zdrowia Ewa Kopacz obiecywała, iż kryzys nie odbija...
Przegląd prasy -
Ciekawy przypadek zbyt długiego filmu
Twórczość Davida Finchera przypomina sinusoidę. Na jej szczytowych punktach są “Siedem,” “Podziemny krąg” i “Zodiac” - filmy wybitne, definiujące na nowo gatunek thrillera i przekazujące coś więcej niż...
Kultura -
"Kryzys powinien połączyć PiS z PO"
Prezydent liczy na porozumienie między PiS a PO w sprawie zwalczania skutków kryzysu - mówi w wywiadzie dla "Dziennika" szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki.
Przegląd prasy -
Złamany Grosz 2008
Ósma edycja konkursu „Wprost” na najgłupszy pomysł gospodarczy minionego roku zakończona. W internetowym głosowaniu, które trwało od początku stycznia do początku lutego, nasi czytelnicy Nagrodę Złamanego Grosza za rok 2008...
Tylko u Nas -
PKO BP najlepszy w kredytach unijnych
PKO BP, BRE Bank, Pekao i Raiffeisen zdominowały w 2008 r. rynek kredytów unijnych dla przedsiębiorstw - wynika z szacunków "Gazety Prawnej". Według dziennika, tylko co trzeci podmiot, który ubiegał się o środki z UE, nie skorzystał z...
Gospodarka -
Polacy chcą wspierać tylko rodzime firmy
Trzy czwarte Polaków (75 proc.) uważa, że w czasie kryzysu rząd powinien pomagać tylko bankom z polskim kapitałem - wynika z sondażu GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".
Gospodarka -
GROM miał szukać polskiego geologa
W połowie stycznia do Pakistanu pojechali przedstawiciele Sztabu Generalnego i jednostki GROM by sondować możliwość wsparcia przez polskich komandosów sił pakistańskich w rejonie, gdzie porwano Piotra Stańczaka - informuje "Rzeczpospolita".
Kraj -
Zdrożeje prąd?
Urząd Regulacji Energetyki może zgodzić się na częściowe uwolnienie cen prądu dla gospodarstw domowych, donosi "Parkiet".
Gospodarka -
SLD zyskuje, inni tracą
Mimo kosztownej kampanii medialnej i kongresu w Krakowie PiS stracił w ciągu ostatnich dwóch tygodni 1 pkt proc. poparcia. Straciła też Platforma - 5 pkt proc., a zyskał SLD - z 7 do 12 proc. - wynika z z sondażu PBS DGA na zlecenie...
Kraj -
"Kryzys powinien połączyć PiS z PO"
Prezydent liczy na porozumienie między PiS a PO w sprawie zwalczania skutków kryzysu - mówi w wywiadzie dla "Dziennika" szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki.
Kraj -
Tusk niezadowolony z Sikorskiego i Czumy
Wtorkową konferencję premiera na temat okoliczności śmierci Piotra Stańczaka, Polaka zabitego w Pakistanie, poprzedziła nocna narada, która odbyła się w kancelarii premiera. Premier był niezadowolony z szefa polskiej dyplomacji -...
Kraj