20 lutego 2009
-
"UE powinna przyjąć twardszy kurs wobec Mińska"
Zmiany na Białorusi mają charakter kosmetyczny, UE powinna przyjąć twardszy kurs wobec Mińska - powiedział szef delegacji Parlamentu Europejskiego ds. współpracy z Białorusią Jacek Protasiewicz (PO), który spotkał się w Mińsku z...
Świat -
Marszałek województwa małopolskiego w ciężkim stanie
Marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara miał wypadek na stoku w Alpach i w stanie ciężkim znajduje się w szpitalu w Klagenfurcie - poinformował szef biura prasowego marszałka Maciej Kiljański.
Kraj -
Część PiS przeciw „polityce miłości” Kaczyńskiego
Duża część polityków PiS jest niezadowolona ze zmiany wizerunkowej partii. Główne zarzuty to zbytnie upodobnienie do Platformy, zaniedbanie żelaznego elektoratu, odarcie Jarosława Kaczyńskiego z charyzmy oraz wybór złego momentu na...
Tylko u Nas -
Sikorski najlepszym ministrem
Premier Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski to nadal najlepiej oceniani członkowie gabinetu PO-PSL - wynika z sondażu TNS OBOP dla "Forum" w TVP Info.
Kraj -
Papież apeluje o zakończenie polemik w Kościele
Benedykt XVI w wyjątkowo stanowczym tonie zaapelował o zakończenie polemik w Kościele.
Świat -
Junta uwolni ponad 6 tys. więźniów
Władze wojskowe Birmy (Myanmar) ogłosiły amnestię dla ponad sześciu tysięcy więźniów. Nie podano, czy są wśród nich więźniowie polityczni.
Świat -
Trwa bessa na giełdzie nowojorskiej
Giełda na Wall Street nadal dołowała, do najniższego poziom w ciągu sześciu lat. Przed południem (czasu USA) wskaźnik Dow Jones spadał o ponad 130 punktów, poniżej 7.350 punktów.
Gospodarka -
Spotkanie Tusk-Merkel 27 lutego w Hamburgu
Premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkają się 27 lutego w Hamburgu - poinformował w piątek rzecznik niemieckiego rządu Ulrich Wilhelm.
Świat -
Przyczyną śmierci Skolimowskiej zator tętnicy płucnej
Przyczyną śmierci Kamili Skolimowskiej był zator tętnicy płucnej - poinformowali oficjalnie Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz rodzina.
Życie -
Grzywna dla kancelarii premiera
Wojewódzki Sąd Administracyjny wymierzył grzywnę kancelarii premiera za to, że na czas nie rozpatrzyła wniosku obywatela ws. udostępnienia mu raportu Julii Pitery o CBA. Kancelaria premiera informuje, że wyciąg z raportu udostępniła i...
Kraj -
Klaus z klasą
"Nie zgadzam się z pana poglądami, ale będę bronił pana prawa do ich głoszenia” - powiedzenie Woltera jest najlepszą definicją dobrze pojmowanej demokracji. Zabawne, że do guru liberałów częściej odwołują się dzisiaj politycy...
Świat -
Rostowski w Brukseli o przystąpieniu Polski do strefy euro
Minister finansów Jacek Rostowski rozmawiał w Brukseli z unijnym komisarzem ds. gospodarczych i walutowych Joaquinem Almunią m.in. na temat przystąpienia Polski do strefy euro oraz obecnego kryzysu - powiedziała rzeczniczka komisarza,...
Gospodarka -
Brazylijczycy rzucają się w wir karnawału
Mimo światowego kryzysu gospodarczego miliony Brazylijczyków rzucają się od piątkowego wieczoru w wir karnawałowego szaleństwa. Kulminacja zabawy nastąpi w niedzielę i poniedziałek podczas występów 12 najlepszych szkół samby na słynnym...
Życie -
Klich zadowolony z krakowskiego szczytu NATO
Polska wykorzystała szczyt ministrów obrony państw NATO do wyartykułowania swojego stanowiska w kwestii operacji w Afganistanie, zdolności obronnych Paktu i sposobów przybliżenia do NATO Ukrainy i Gruzji - ocenił szef MON Bogdan Klich...
Kraj -
Siły solidarności NATO
Ministrowie obrony NATO uczestniczący w nieformalnym spotkaniu w Krakowie dobrze przyjęli zgłoszony przez Wielką Brytanię pomysł sił solidarności, przeznaczonych do obrony terytorium państw członkowskich - powiedział w piątek sekretarz...
Świat -
Egipt: pożar na pokładzie ukraińskiego samolotu, są ofiary
W pożarze ukraińskiego samolotu transportowego An-12 w egipskim Luksorze zginęło dwóch Ukraińców, dwaj obywatele Białorusi oraz Rosjanin - podało w piątek MSZ w Kijowie.
Świat -
Dochnal wyszedł z aresztu
Marek Dochnal opuścił po południu areszt w Mysłowicach (Śląskie). Stało się to możliwe po wpłaceniu w jego imieniu poręczenia majątkowego w wysokości 850 tys. dolarów. Nie jest jasne kim jest osoba, która wpłaciła kaucję - wiadomo...
Kraj -
Bill Clinton namawia do optymizmu
Były prezydent USA Bill Clinton zasugerował, że obecny szef państwa Barack Obama nie powinien przesadzać z malowaniem czarnego obrazu gospodarki i wyraźniej oświadczyć, że Ameryka wyjdzie z kryzysu.
Świat -
Aerokluby bez koncesji
Sejm uchwalił przepisy korzystne m.in. dla aeroklubów, zaopatrujących samoloty w paliwo lotnicze, wykorzystywane do lotów rekreacyjnych. Nie będą one musiały ubiegać się o koncesje.
Kraj -
Antykryzysowa antydebata
Kiedy niemal wszyscy spodziewali się, że Donald Tusk niczym Winston Churchill w 1940 roku, zacytuje z sejmowej mównicy, sławetne : „obiecuję wam pot, krew i łzy”, czyli że nie wiadomo na jak długo Polaków może czekać spadek...
Kraj -
Rząd Łotwy ustąpił
Prezydent Łotwy Valdis Zatlers ogłosił, że przyjął rezygnację rządu premiera Ivarsa Godmanisa.
Świat -
Projekt specustawy o gazoporcie gotowy
Projekt specustawy, która jest warunkiem powstania do 2013 r. terminala LNG w Świnoujściu, jest już gotowy.
Gospodarka -
PiS: wystawa ludzkich zwłok do prokuratury
Prokuratura Okręgowa w Warszawie ma trzy zawiadomienia o możliwości zbezczeszczenia zwłok przez organizatorów wystawy "Bodies... the exhibition" - informuje jej rzecznik Mateusz Martyniuk. "Rozpoczynamy postępowanie sprawdzające" -...
Kraj -
Entuzjazm na Ukrainie
Pijana 23-latka w ciąży wyskoczyła z ósmego piętra i nic się jej nie stało. Życie uratowała jej... zwykła suszarka do prania - relacjonują ukraińskie media.
Życie -
Ile straciliśmy na opcjach?
1 mld zł wynoszą obecnie straty spółek Skarbu Państwa, wynikające z umów na opcje walutowe - powiedział wiceminister skarbu Jan Bury.
Gospodarka -
Zbrojeniówka bije na alarm
Rząd powinien jak najszybciej rozpocząć rozmowy ze związkami i pracodawcami o wszelkich propozycjach zniwelowania skutków cięć zamówień w sektorze zbrojeniowym - wskazują związkowcy z branżowej Solidarności.
Kraj -
Deprywacja snu
Czy grozi nam globalna bezsenność? – pyta serwis Infotuba.pl
Życie -
Studencki relaks
Infotuba.pl radzi jak wrócić do równowagi po wzmożonym okresie długotrwałej nauki – sesji.
Życie -
Szostek usunięty z PO
Jarosław Szostek, olsztyński działacz Platformy Obywatelskiej został usunięty z partii - poinformował dziennikarzy w Sejmie szef PO premier Donald Tusk po posiedzeniu zarządu krajowego Platformy.
Kraj -
Norwegia stawia tamę islamizacji policji
Norweski minister sprawiedliwości Knut Storberget zrezygnował z kontrowersyjnych planów wyrażenia zgody na noszenie chust islamskich (hidżabów) przez policjantki.
Świat -
Sejm powołał skład komisji śledczej ws. Olewnika
Komisja śledcza, która zajmie się wyjaśnieniem okoliczności śmierci Krzysztofa Olewnika, zebrała się w piątek na pierwszym posiedzeniu. Jej szefem został Marek Biernacki (PO), a wiceszefem - Zbigniew Wassermann (PiS). Na początek komisja...
Kraj -
Gates: musimy przejrzeć plany tarczy
Nowa administracja amerykańska zamierza przejrzeć projekt obrony przeciwrakietowej w kontekście zobowiązań w ramach całego sojuszu, a także relacji z Rosją - powiedział w piątek sekretarz obrony USA Robert Gates, który uczestniczył w...
Świat -
Czechy: tu też afera z samolotem prezydenckim
- Kilkudziesięciu żołnierzy zamieszanych było w trwający 2,5 roku proceder kradzieży paliwa przeznaczonego dla dwóch samolotów czeskiego prezydenta - pisze czeski dziennik "Hospodarzske Noviny".
Życie -
Wiadomości z GUS-u nie napawają optymizmem
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w lutym oceniany negatywnie, gorzej niż w styczniu i w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat - podał GUS w komunikacie.
Gospodarka -
Tusk: Marcinkiewicz nie jest spekulantem
Robienie z Kazimierza Marcinkiewicza spekulanta na polskiej walucie jest czymś wykraczającym poza granice przyzwoitości - powiedział w Sejmie premier Donald Tusk.
Gospodarka -
Koniec szwajcarskiego El Dorado
Jesteśmy świadkami upadku wieloletniej tradycji, z której słynęła Szwajcaria. Pierwszy bank szwajcarski odstąpił od bezwzględnej lojalności wobec klientów i ugiął się przed żądaniami amerykańskiego urzędu podatkowego.
GospodarkaMaciej Szopa -
Biedne kraje na szczycie G20
Przedstawiciele Afryki i biednych krajów azjatyckich zostali zaproszeni 2 kwietnia do Londynu na szczyt G20, poświęcony kryzysowi finansowemu - poinformował brytyjski premier Gordon Brown.
Gospodarka -
ABW współpracuje ws. Blidy
Kierownictwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest przychylne planom dotyczącym przesłuchania jej funkcjonariuszy przed komisją. W sensie technicznym i operacyjnym ABW nigdy nie stawiała żadnych przeszkód - powiedział w piątek...
Kraj -
Coraz dłuższe kolejki po darmowe obiady
W Stanach Zjednoczonych coraz bardziej oblegane są darmowe jadłodajnie. Z powodu kryzysu coraz częściej korzystają z nich osoby, które do tej pory nigdy nie były zmuszone prosić o pomoc, pisze „New York Times”.
Przegląd prasy -
Izrael: Netanjahu sformuje rząd
Prezydent Izraela Szimon Peres powierzył misję utworzenia nowego rządu przywódcy prawicowego ugrupowania Likud Benjaminowi Netanjahu. Ma on teraz sześć tygodni na sformowanie nowej koalicji rządzącej.
Świat -
Prezydent wierzy w rząd, NBP i RPP
Jestem przekonany, że Rada Polityki Pieniężnej, Narodowy Bank Polski, a przede wszystkim rząd zrobi wszystko, by zapobiec skutkom kryzysu - powiedział prezydent Lech Kaczyński przed spotkaniem z przedstawicielami NBP, RPP oraz banków.
Kraj -
Dalszy ciąg sprawy zatopienia chińskiego statku
Do chińskiego MSZ został wezwany ambasador Rosji w Pekinie w związku z incydentem na Morzu Japońskim, gdzie przed kilkoma dniami rosyjskie okręty zatopiły chiński frachtowiec z 16 osobami na pokładzie - poinformował rząd ChRL.
Świat -
Prezydent za przywróceniem awansów poziomych sędziów
Projekt, przywracający awanse poziome sędziów, w ciągu kilku miesięcy znajdzie się w Sejmie - zapowiedział prezydent Lech Kaczyński, wręczając nominacje sędziowskie.
Kraj -
Syn Piechy zamieszany w aferę medyczną
Prokuratura postawiła zarzuty synowi byłego wiceministra zdrowia Bolesława Piechy. Chodzi prawdopodobnie o zarzut składania fałszywych wyjaśnień.
Kraj -
Będzie pomoc dla słabszych państw UE?
Szef dyplomacji niemieckiej Frank- Walter Steinmeier powiedział, że rozpoczął się już proces rozpatrywania, jak gospodarczo silne kraje strefy euro mogą pomóc innym państwom w walce z kryzysem.
Gospodarka -
Grecja: protest przeciw szarej strefie i imigracji
Tysiące greckich kierowców ciężarówek zablokowały przejście graniczne z Bułgarią. Zorganizowali też protesty w dwóch portach, domagając się likwidacji nielegalnych firm transportowych i walki z nielegalną imigracją.
Świat -
Szczyt NATO: trwają rozmowy o przyszłości Ukrainy i Gruzji
W drugim dniu nieformalnego spotkania ministrów obrony państw NATO, w Krakowie spotkały się komisje NATO-Ukraina i NATO-Gruzja.
Świat -
Protesty uczniów w Algierii
Przepełnione sale w szkołach i niewypłacone pensje dla nauczycieli ― to tylko niektóre z przyczyn protestów nauczycieli i uczniów ostatnich klas liceum w Algierii. Wyszli oni na ulicę, aby wyrazić swoje niezadowolenie i zmusić...
Przegląd prasy -
20 lutego 2009
Czy członkowie NATO odpowiedzą na apele Stanów Zjednoczonych i wyślą więcej żołnierzy do Afganistanu, czy Adolf Hitler umiał zachować się przy stole, czy alkohol może powodować raka - o tym piszą zagraniczne dzienniki.
Przegląd prasy -
Barroso i Topolanek na szczycie Europy Środkowej i Wschodniej
Szef Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso i premier kierujących w tym półroczu pracami UE Czech Mirek Topolanek wezmą udział 1 marca w zainicjowanym przez Polskę spotkaniu liderów nowych krajów unijnych z Europy Wschodniej i...
Świat -
Adolf Hitler miał fatalne maniery
Maniery Fuhrera szokowały wszystkich tych, którzy siadali z nim do stołu, napisali autorzy tajnego raportu opatrzonego notką „zniszczyć w ciągu 48 godzin”, donosi brytyjski dziennik „Times”. Dokument został...
Przegląd prasy -
Uchwalono ustawę o przywracaniu obywatelstwa polskiego
Możliwość przywrócenia obywatelstwa polskiego osobom, które je utraciły lub się go zrzekły - zawiera uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o obywatelstwie polskim.
Kraj -
Entuzjastyczne powitanie Obamy w Kanadzie
Prezydent Barack Obama jako cel swojej pierwszej wizyty zagranicznej wybrał Kanadę. Kanadyjczycy czują się zaszczyceni tym wyróżnieniem. Tysiące ludzi z transparentami „Yes, oui CANada” zgromadziło się przed siedzibą...
Przegląd prasy -
Europa wytycza nową strategię energetyczną
Miesiąc po rosyjsko-ukraińskim kryzysie gazowym , Europie udaje się wytyczyć wspólną politykę energetyczną. Realizacja ambitnego projektu może być jednak trudna. Członkowie Unii nie chcą odsunąć na bok nacjonalistycznych interesów swoich...
Przegląd prasy -
Ile kosztuje nas hałas?
Eksperci z Instytutu Badań Ekonomicznych i Socjalnych (Ires/UCL) oszacowali, ile wynoszą szkody spowodowane przez hałas. Zainteresowali się szczególnie problemem decybeli w pobliżu lotniska w Brukseli, dowiadujemy się z „La Libre...
Przegląd prasy -
Dorn nie musi przepraszać adwokata
Ludwik Dorn nie musi przepraszać znanego adwokata Wojciecha Brochwicza, o którym b. marszałek Sejmu z PiS powiedział, że "uosabia patologie służb specjalnych" - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Sąd uznał, że była to "dopuszczalna krytyka...
Kraj -
10 lat więcej w służbie rewolucji
Znamy już pierwszego kandydata i faworyta następnych wyborów prezydenckich w Wenezueli. Jest nim oczywiście Hugo Chavez, który może ubiegać się o kolejną kadencję dzięki sukcesowi w referendum konstytucyjnym. O tym, jak wenezuelski...
Przegląd prasy -
Ekstradycja skazanych Romów z Włoch
Szef MSZ Rumunii Cristian Diaconescu zapowiedział, że jego kraj nie zgodzi się na ekstradycję z Włoch swoich obywateli podejrzanych o popełnienie przestępstwa, a jedynie tych, którzy zostali skazani.
Świat -
Wystawa z ludzkich organów
Francuski „Le Figaro” pisze o szokującej wystawie otwartej w samym sercu Paryża, niedaleko place de la Madelaine. Do 10 maja można oglądać tam prawdziwe ludzkie ciała i organy.
Przegląd prasy -
Inwigilacja od pięciu lat
Służby specjalne oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych mogą sprawdzać korespondencję internetową Bułgarów. Chodzi tu jednak tylko o osoby podejrzane o popełnienie przestępstw, za które grozi co najmniej 5 lat więzienia, czytamy w...
Przegląd prasy -
Uprowadzone misjonarki uratowane
Maria Teresa Olivero i Caterina Giraud, zakonnice porwane 9 listopada w Kenii, za kilka dni powrócą do ojczyzny po prawie trzech miesiącach przetrzymywania przez somalijskich „komando”, podaje „Corierre della sera”.
Przegląd prasy -
Alkohol wywołuje raka
Już jeden kieliszek alkoholu dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Nawet wino, do niedawna uważane za korzystne dla zdrowia w małych ilościach, może powodować nowotwór jamy ustnej, gardła i krtani, donosi „Le Figaro”.
Przegląd prasy -
Chiny: zamieszki w Baolin
Ponad 2 tys. osób poszkodowanych w ubiegłorocznym trzęsieniu ziemi w Chinach starło się z policją, protestując przeciwko wydaniu funduszy przeznaczonych na odbudowę zniszczonych terenów i śmierci zatrzymanego manifestanta - poinformowała...
Świat -
Wałęsa odwołał się od decyzji ws. dokumentów IPN
B. prezydent Lech Wałęsa odwołał się od decyzji w sprawie odmowy dostępu do dokumentów IPN - poinformował rzecznik Instytutu Andrzej Arseniuk. Odwołanie już wpłynęło do gdańskiego oddziału IPN.
Kraj -
KE przeciw protekcjonizmowi
Kryzys gospodarczy nie może być pretekstem, by zaprzepaścić korzyści z przyjęcia Polski i innych krajów do UE poprzez "tendencje protekcjonistyczne" - uważa Komisja Europejska.
Gospodarka -
Unia musi pomóc nowym członkom
Unia Europejska musi dopomóc nowym państwom członkowskim w znalezieniu właściwej drogi w trudnym okresie kryzysu, ponieważ pod presją jest nie tylko ich system finansowy, ale cały model wzrostu wprowadzony po załamaniu się gospodarki...
Przegląd prasy -
Nowak: nie ma decyzji ws. Macierewicza
Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak powiedział, że Donald Tusk nie podjął jeszcze decyzji czy przywróci Antoniemu Macierewiczowi dostęp do informacji ściśle tajnych, a termin rozpatrzenia odwołania Macierewicza upływa w...
Kraj -
Zagadkowa tożsamość polskiego pirata drogowego
Był jednym z najbardziej zuchwałych kierowców w Irlandii. Popełnił mnóstwo wykroczeń drogowych w całym kraju. Bez skrupułów gromadził mandaty za przekroczenie prędkości i złe parkowanie. Policja bezskutecznie usiłowała go dopaść, a on...
Przegląd prasy -
Białoruś znalazła eurosojusznika
Tak dziennik „Kommiersant” podsumowuje czwartkową wizytę szefa dyplomacji Unii Europejskiej Javiera Solana w Mińsku. Według rosyjskiej gazety, „Białoruś – obok Gruzji i Ukrainy – może stać się jednym z...
Przegląd prasy -
Apele Stanów Zjednoczonych zignorowano
Apele Stanów Zjednoczonych o wysłanie więcej żołnierzy do Afganistanu zostały zignorowane – pisze brytyjski dziennik „Daily Telegraph” w relacji z nieformalnego spotkania ministrów obrony państw NATO w Krakowie.
Przegląd prasy -
Kruche stosunki Polski i Niemiec
Spór wokół przewodniczącej Związku Wypędzonych (BdV) Eriki Steinbach pokazuje jak kruche są jeszcze stosunki polsko-niemieckie – pisze bawarski dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.
Przegląd prasy -
Biernacki szefem komisji ws. Olewnika
Marek Biernacki (PO) został jednogłośnie wybrany na przewodniczącego komisji ds. wyjaśnienia okoliczności śmierci Krzysztofa Olewnika.
Kraj -
Prokuratura zbada okoliczności śmierci Skolimowskiej
Warszawska prokuratura okręgowa zbada okoliczności śmierci Kamili Skolimowskiej, 26-letniej mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem, która zmarła w środę w Portugalii podczas zgrupowania kadry.
Kraj -
73-latka okradała starszych mężczyzn
Policjanci z Rzeszowa i Olsztyna wspólnie zatrzymali poszukiwaną trzema listami gończymi kobietę, która od pięciu lat odpowiadała na anonse towarzyskie starszych mężczyzn, a potem ich okradała. Zatrzymana ma 73-lata.
Życie -
Coraz więcej Brytyjczyków traci domy
Około 40 tys. ludziom w Wielkiej Brytanii zajęto domy w 2008 roku. Oznacza to wzrost o 54 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - poinformowała Rada Kredytodawców Hipotecznych (CLM - Council of Mortgage Lenders).
Gospodarka -
Niemcy: drugi plan antykryzysowy
Wyższa izba niemieckiego parlamentu Bundesrat zaakceptowała drugi plan pobudzenia koniunktury gospodarczej, opiewający na 50 mld euro na lata 2009-2010.
Gospodarka -
Udaremniono rekordowy przemyt kokainy
Ponad 32 kilogramy kokainy przechwycili policjanci Centralnego Biura Śledczego. Narkotyki pochodziły od członków grupy, którzy utworzyli nowy kanał przerzutowy z Ameryki Południowej do Europy - poinformował rzecznik Komendy Głównej...
Życie -
W. Brytania: produkcja aut spadła o blisko 60 proc.
Produkcja samochodów w Wielkiej Brytanii spadła w styczniu br. o 58,7 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2008 roku - poinformowało Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Samochodów (SMMT).
Gospodarka -
Śledztwo ws. zabójstwa Politkowskiej wróciło do prokuratury
Rosyjski sędzia Jewgienij Zubow, który prowadził proces w sprawie zabójstwa dziennikarki Anny Politkowskiej, zakończony uniewinnieniem oskarżonych, powiedział, że śledztwo w tej sprawie powróciło do prokuratury.
Świat -
Schetyna: nieobecność J. Kaczyńskiego to kompromitacja
"Kompromitacją" nazwał wicepremier Grzegorz Schetyna nieobecność na sali sejmowej prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w trakcie czwartkowej debaty o kryzysie gospodarczym.
Kraj -
Złoty traci na wartości
W piątek rano złoty traci na wartości. Za euro płaci się 4,81 złotego, za dolara 3,81, a frank szwajcarski kosztuje 3,23 zł.
Gospodarka -
Bułgaria: ciężka sytuacja po ostrym ataku zimy
Ponad 140 miejscowości w Bułgarii zostało pozbawionych prądu w wyniku trwających ponad dobę opadów śniegu - poinformowało radio publiczne w Sofii.
Świat -
Japonia: turbulencje w samolocie, 40 rannych
Około 40 pasażerów samolotu amerykańskich linii Northwest, lecącego z Manili przez Tokio do Los Angeles, doznało poważnych obrażeń w wyniku turbulencji - podano w stolicy Japonii.
Świat -
Palestyński Hamas przekazał list dla Obamy
Palestyńska radykalna organizacja Hamas przekazała w czwartek list, adresowany do nowego prezydenta USA Baracka Obamy - zakomunikowały cytowane przez BBC oenzetowskie źródła w Gazie.
Świat -
PSL kontra opcje walutowe
Ludowcy szykują bezprecedensowe procesy przeciw bankom, zapowiada "Gazeta Wyborcza". Razem z kilkoma firmami, które straciły miliony na opcjach walutowych, chcą iść do sądu i żądać unieważnienia umów opcji.
Kraj -
Karpiniuk zapowiada rozprawę z Ziobrą
Sebastian Karpiniuk z PO, który został nowym szefem sejmowej komisji śledczej ds. nacisków zapowiada rozprawienie się ze Zbigniewem Ziobrą i jego ekipą, pisze "Dziennik".
Kraj -
Nielegalny lobbing w Sejmie
Telekomunikacja Polska mogła nieformalnie lobbować za korzystnymi dla niej przepisami podczas prac legislacyjnych nad projektem ustawy Prawo telekomunikacyjne, donosi "Parkiet".
Kraj -
PSL kontra opcje walutowe
Ludowcy szykują bezprecedensowe procesy przeciw bankom, zapowiada "Gazeta Wyborcza". Razem z kilkoma firmami, które straciły miliony na opcjach walutowych, chcą iść do sądu i żądać unieważnienia umów opcji.
Przegląd prasy -
Spowiedź dilera - wciskałem opcje
Kilkadziesiąt tysięcy złotych premii na kwartał dostawali bankowi dilerzy, którzy sprzedawali opcje walutowe. Jeden z nich opowiedział "Dziennikowi" o presji jaką wywierały banki, by znaleźć jak najwięcej klientów.
Przegląd prasy -
Karpiniuk zapowiada rozprawę z Ziobrą
Sebastian Karpiniuk z PO, który został nowym szefem sejmowej komisji śledczej ds. nacisków zapowiada rozprawienie się ze Zbigniewem Ziobrą i jego ekipą, pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Szmajdziński: Farfał jeszcze długo porządzi
Dopiero w sierpniu lub wrześniu dobiegnie końca proces legislacyjny nowej ustawy medialnej, zapowiada w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński (SLD).
Przegląd prasy -
Skarbówka w fundacjach Rydzyka
Urząd Kontroli Skarbowej i sąd prześwietlą finanse imperium medialnego o. Tadeusza Rydzyka, informuje "Puls Biznesu". To rezultat ujawnionego przez tę gazetę naruszania przepisów ustawy o fundacjach przez Lux Veritatis i Naszą...
Przegląd prasy -
Nielegalny lobbing w Sejmie
Telekomunikacja Polska mogła nieformalnie lobbować za korzystnymi dla niej przepisami podczas prac legislacyjnych nad projektem ustawy Prawo telekomunikacyjne, donosi "Parkiet".
Przegląd prasy -
Ekstradycja Stokłosy - z błędami
Niemiecki oryginał zgody na ekstradycję Henryka Stokłosy do Polski różni się od polskiego tłumaczenia, w efekcie czego byłemu senatorowi postawiono niektóre zarzuty niezgodnie z prawem, informuje "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Zła wiadomość dla "komórkowców"
Jeśli złoty będzie nadal tak słaby jak teraz, to nie da się uniknąć podwyżki cen telefonów komórkowych sprzedawanych abonentom w promocjach, twierdzi "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
Dla IPN Wałęsa to agent
Instytut Pamięci Narodowej odmówił udostępnienia Lechowi Wałęsie dostępu do jego akt SB z lat 1970- 1976 r., gdy był zarejestrowany jako tajny współpracownik o pseudonimie Bolek, informuje "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Najem okazjonalny - łatwiejsza eksmisja
Prywatny właściciel, wynajmując mieszkanie na czas oznaczony, nie dłuższy niż dziesięć lat, łatwiej niż do tej pory będzie mógł pozbyć się niesolidnego kontrahenta, informuje "Gazeta Prawna". Umożliwi mu to "najem okazjonalny".
Przegląd prasy -
2009-02-20
TP i nielegalny lobbing w Sejmie, PSL kontra opcje walutowe, Karpiniuk rozprawi się z Ziobrą oraz Wałęsa traktowany jak agent - o tym m.in. pisze dzisiejsza prasa.
Przegląd prasy -
Kirgistan: prezydent podpisał ustawę ws. likwidacji bazy USA
Prezydent Kirgistanu Kurmanbek Bakijew podpisał przyjętą przez parlament dzień wcześniej ustawę w sprawie likwidacji amerykańskiej bazy wojskowej Manas pod Biszkekiem.
Świat -
"New York Times" zawiesza wypłacanie dywidendy
Rada nadzorcza wydawcy dziennika The New York Times postanowiła zwiesić wypłacanie kwartalnej dywidendy swoim akcjonariuszom. W opublikowanym w czwartek komunikacie podkreślono, że powodem tej decyzji są wciąż spadające wpływy z reklam w...
Gospodarka -
Clinton wzywa Phenian do zaprzestania prowokacji
Sekretarz stanu USA Hillary Clinton wezwała Koreę Północną do zaprzestania prowokacji i wznowienia dialogu z Koreą Południową bez warunków wstępnych.
Świat -
Obama w Kanadzie: nie będzie protekcjonizmu
Prezydent USA Barack Obama zapewnił w czwartek premiera Kanady Stephena Harpera, że nie będzie prowadził protekcjonistycznej polityki handlowej. Podczas rozmów uzgodniono też, że oba kraje będą współpracować w doskonaleniu technologii...
Świat -
Bp Pieronek o procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II
Biskup Tadeusz Pieronek wyraził opinię, że w Watykanie "być może było i jest spowolnienie w tempie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II".
Świat -
Stanford odnaleziony w Wirginii
Agenci FBI odnaleźli teksańskiego miliardera Allena Stanforda i wręczyli mu cywilny pozew, wystosowany przez federalną Komisję Papierów Wartościowych (SEC), który oskarża go o oszustwo na sumę ok. 8 mld dol.
Świat -
W budowie jest 221,9 km autostrad
Dotychczas oddano 241,7 km autostrad; w budowie jest 221,9 km a na różnych etapach przygotowawczych 581,2 km autostrad - powiedziała w czwartek wieczorem w Sejmie podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Patrycja...
Gospodarka -
Fedak: pieniędzy nie powinno zabraknąć
Według minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak w Funduszu Pracy jest w tej chwili ok. 6 mld zł do wykorzystania m.in. na przeciwdziałanie bezrobociu. Jej zdaniem, nawet przy wyższych prognozach wzrostu liczby osób bez pracy,...
Gospodarka