27 lutego 2009
-
Początek końca wojny w Iraku
Prezydent USA Barack Obama ogłosił plan zakończenia wojny w Iraku, obiecując wycofanie brygad bojowych z tego kraju do sierpnia przyszłego roku i oznajmiając zamiar wycofania wszystkich wojsk do końca 2011 roku.
Świat -
Arktyka: incydent rosyjsko-kanadyjski
W przeddzień wizyty prezydenta USA Baracka Obamy 19 lutego w Kanadzie rosyjski bombowiec strategiczny typu Bear został zmuszony przez dwa kanadyjskie myśliwce CF-18 do zawrócenia z kursu, gdy zbliżał się do przestrzeni powietrznej nad...
Świat -
Chemnitz: 4 zwycięstwa Polaków
Cztery konkurencje 14. halowego mityngu Erdgas w niemieckiej miejscowości Chemnitz zakończyły się zwycięstwami polskich lekkoatletów: Dariusza Kucia na 60 m, Marcina Marciniszyna na 400 m, Tomasza Majewskiego w pchnięciu kulą i Sylwestra...
Życie -
Tusk i Merkel o walce z kryzysem
Polska i Niemcy mogą oraz powinny wziąć na siebie "mądrą współodpowiedzialność za jednolite działania w skali całej UE" w okresie recesji gospodarczej - powiedział premier Donald Tusk przed piątkowym spotkaniem z niemiecką kanclerz...
Gospodarka -
"Polscy żołnierze nie strzelali w meczecie"
Polscy żołnierze nie strzelali w meczecie w afgańskiej wiosce Deh-e Khodayad - poinformował rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych ppłk Dariusz Kacperczyk, odnosząc się do medialnych doniesień.
Świat -
Lekarz ze śmigłowca stracił nogę
Lekarz ranny w ub. tygodniu w katastrofie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, przeszedł w piątek zabieg amputacji lewej nogi. Obecnie jego stan jest dobry, nie ma zagrożenia dla życia - poinformowano we wrocławskim szpitalu.
Życie -
Umowa graniczna z Ukrainą już wkrótce
Jest szansa na szybkie wejście w życie umowy o małym ruchu granicznym między Polską a Ukrainą - oświadczyli w Kijowie wicepremierzy obu krajów, Waldemar Pawlak i Hryhorij Nemyria.
Kraj -
24,5 miliarda pomocy dla Europy Środkowo-Wschodniej
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Bank Światowy ogłosiły w piątek, że w ciągu dwóch lat dostarczą 24,5 miliarda euro na dofinansowanie banków oraz wsparcie przedsiębiorstw w Europie...
Gospodarka -
Sikorski zadowolony z wizyty w USA
Podsumowując zakończoną wizytę w USA minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podkreślił, że przekonał swych amerykańskich rozmówców, iż Polska stosunkowo dobrze radzi sobie z kryzysem gospodarczym i pozostaje silnym sojusznikiem...
Świat -
Wirus HIV w korespondencji do Obamy
Młody uchodźca etiopski w USA - niezrównoważony psychicznie nosiciel HIV - wysłał w grudniu trzy listy, w tym jeden do Baracka Obamy, zawierające plamy krwi zakażonej wirusem powodującym AIDS - ujawniły dokumenty sądowe.
Życie -
Glemp: nie było konfliktu ws. księdza Popiełuszki
Nie było żadnego konfliktu między papieżem Janem Pawłem II a Episkopatem Polski i prymasem Polski w sprawie kapelana "Solidarności" ks. Jerzego Popiełuszki - oświadczył prymas Polski kardynał Józef Glemp.
Kraj -
Małysz 12. w Libercu
Szwajcar Andreas Kuettel zdobył tytuł mistrza świata na dużej skoczni w Libercu. Drugie miejsce zajął Niemiec Martin Schmitt, trzecie Norweg Anders Jacobsen. Adam Małysz został sklasyfikowany na 12. pozycji, Kamil Stoch zajął 24. miejsce.
Życie -
Sikorski o stosunkach z Rosją, tarczy i... Dodzie
Polsce zależy na jak najlepszych stosunkach z Rosją - powiedział w wywiadzie dla telewizji MSNBC minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Świat -
Australia chce medali sprzed 100 lat
Australia twierdzi, że powinna mieć w swym dorobku olimpijskim cztery medale więcej, bowiem ponad 100 lat temu (IO 1904 r.) przyznano je omyłkowo pływakowi USA.
Życie -
KE ostrzega Williamsona
Komisja Europejska (KE) ostrzegła w piątek brytyjskiego biskupa Richarda Williamsona, że choć może swobodnie poruszać się po Unii Europejskiej, jego wypowiedzi negujące holokaust są przestępstwem w wielu krajach unijnych.
Świat -
Skrzypek: polska gospodarka w wyjątkowej sytuacji
Polska gospodarka jest w wyjątkowej sytuacji na tle innych krajów regionu, a przekonywanie o tym inwestorów będzie stopniowo przynosiło efekty - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek.
Gospodarka -
Rosja porozumiewa się z Norwegią
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że jego kraj zamierza umocnić współpracę z Norwegią w dziedzinie energetyki.
Gospodarka -
Zawiadomienie do prokuratury ws. opcji
Stowarzyszenie na rzecz Obrony Polskich Przedsiębiorstw, skupiające firmy poszkodowane umowami na opcje walutowe, zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez pracowników banków, którzy zawierali te umowy.
Kraj -
"Tusk powinien ruszyć sprawy niezałatwione"
Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że premier Donald Tusk na piątkowym spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel powinien poruszyć "sprawy niezałatwione", w tym m.in. budowę Centrum przeciwko Wypędzeniom.
Kraj -
Dla jakich firm pomoc publiczna?
Do pomocy publicznej powinny być uprawnione tylko te firmy, które w czerwcu 2008 r. były w dobrej kondycji finansowej, a teraz poziom ich zamówień obniżył się co najmniej o 30 proc. - ustalili pracodawcy i związkowcy z Zespołu Gospodarki...
Gospodarka -
Łódź: nietypowe bałwany
Atak zimy, jaki ostatnimi czasy nawiedził Polskę dał wiele pomysłów dla niespełnionych entuzjastów sztuki ekstremalnej. Na Rondzie Broniewskiego w Łodzi powstał gigantyczny śniegowy... penis.
Życie -
Napięcie macedońsko-bułgarskie
Napięcie na tle wspólnej historii powstało między Bułgarią a Macedonią po wypowiedzi wysokiego przedstawiciela macedońskiej cerkwi prawosławnej, władyki bitolskiego Petyra - poinformowały piątkowe media w Sofii.
Świat -
Patrioty, ale jakie?
Rosja najwyraźniej ignoruje sygnały o planowanym rozmieszczeniu pocisków Patriot w Polsce. Czy świadczy to o niewielkiej skuteczności tego systemu? A może Putin i Ławrow mają na głowie znacznie poważniejsze problemy?
ŚwiatMaciej Szopa -
Most kłopotów
Nie mogąc się doczekać, kiedy władze zbudują nowy most w miejsce uniesionego w lipcu ubiegłego roku przez powódź, mieszkańcy wsi Marginea na rumuńskiej Bukowinie zbudowali most sami. Teraz wobec nich jest prowadzone dochodzenie, bo nie...
Życie -
Euro 2012 - w formule 4 + 4
Goszczący w Warszawie wicepremier Ukrainy Iwan Wasyniuk wyraził przekonanie, że piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 roku rozegrane zostaną w czterech miastach polskich i czterech ukraińskich.
Kraj -
Prokuratura bez dowodów na wielką aferę
Wciąż nie powstał akt oskarżenia w sprawie, którą określano jako jedną z największych afer korupcyjnych ostatnich lat – donosi portal Infotuba.pl
Kraj -
Żelazna dama Izraela
Była minister spraw zagranicznych Izraela, Cipi Liwni po raz kolejny pokazała, że chce być izralską "żelazną damą". Decydując się na odrzucenie koalicji z Beniaminem Netanjahu pokazała, że jest politykiem, z którym trzeba się liczyć....
Świat -
Przedszkola przyjmą dzieci z cukrzycą
Dzieci przewlekle chore, np. na cukrzycę, będą mogły chodzić do przedszkoli. Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska poinformowała PAP w piątek, że we współpracy z ministerstwami zdrowia oraz edukacji wypracowała...
Życie -
Tanieją mieszkania na rynku wtórnym
W styczniu najbardziej potaniały mieszkania w Opolu, Lublinie i Łodzi. W żadnym z 16 badanych największych miast w Polsce nie odnotowano wzrostu cen mieszkań na rynku wtórnym - wynika z raportu przygotowanego przez serwis nieruchomości...
Gospodarka -
Katolicki ksiądz skazany za zbrodnie w Rwandzie
Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy (ang. ICTR), orzekający w sprawie ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku, skazał na 25 lat więzienia katolickiego księdza Emmanuela Rukundo.
Świat -
Opel nie chce być w General Motors
Opel chce się uniezależnić od macierzystego koncernu General Motors (GM), przeżywającego ogromne trudności. Z kolei GM żąda 3,3 mld euro od Niemiec i innych państw europejskich, twierdząc, że bez takiej pomocy za kilka tygodni zabraknie...
Gospodarka -
J. Kaczyński: nie zbieramy haków na Huebner
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprzeczył, że jego partia zbiera materiały, zawierające wypowiedzi Danuty Hubner, które miałyby zaszkodzić PO. Huebner ma być liderem warszawskiej listy PO w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Kraj -
Niepewne Air Show
Pod znakiem zapytania stoi organizacja w sierpniu w Radomiu Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show. Jest to związane m.in. z oszczędnościami w MON i problemami logistycznymi - poinformował w piątek dziennikarzy prezydent Radomia...
Życie -
PiS będzie debatował nad kryzysem
W sobotę w Warszawie zbierze się Rada Polityczna PiS, która będzie poświęcona sytuacji gospodarczej w kraju.
Kraj -
Śląskie Davos w Wiśle
Możliwości inwestowania w woj. śląskim oraz perspektywy ekspansji śląskich firm na zagranicznych rynkach są wśród tematów zorganizowanego w Wiśle (Śląskie) forum gospodarczego, nieformalnie nazwanego "śląskim Davos".
Gospodarka -
Kryzys dotknął norweski sport
Norwescy panczeniści przygotowania do igrzysk olimpijskich będą prowadzić w Oslo na rolkach, a hokeiści będą trenować na trawie. Norwescy sponsorzy zmniejszyli radykalnie swoje wydatki na sport i poza sportami narciarskimi kolejne...
Życie -
Archiwum NSZ w szafie rektora SGGW
W zabytkowej szafie należącej do rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w latach 1944-1947 znaleziono 4,5 tys. stron dokumentów dotyczących Narodowych Sił Zbrojnych. We wtorek dokumenty zostaną przekazane do Archiwum Akt Nowych.
KrajŻycie -
Niemcy dadzą milion euro na Auschwitz
Niemcy przeznaczą milion euro na renowację muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu - poinformował niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier.
Świat -
Internet szkodzi Eu
Eu, miasteczko o tysiącletniej historii we wschodniej Normandii, chce się przemianować. Obecna nazwa utrudnia mu istnienie w internecie, co zdaniem władz odbija się na dochodach żyjącego z turystyki Eu - informują europejskie media.
Życie -
Prezes NBP uspokaja złotego
Oświadczenie prezesa Narodowego Banku Polskiego nt. polskiej gospodarki ma przede wszystkim uspokoić sytuację na rynku walutowym - uważają eksperci. Są jednak podzieleni co do tego, jaki odniesie ono skutek.
Gospodarka -
Większy spadek PKB USA
Produkt Krajowy Brutto USA spadł w IV kwartale 2008 roku o 6,2 proc. wobec spadku o 0,5 proc. w III kwartale - podał Departament Handlu USA.
Gospodarka -
Watykan odrzucił przeprosiny lefebrysty
Watykan oświadczył, że przeprosiny biskupa lefebrysty i negacjonisty Richarda Williamsona, wystosowane dzień wcześniej "wydają się nie spełniać warunków postawionych przez sekretariat stanu" 4 lutego.
Świat -
Czuma: nie jestem od zaostrzania kar
To nie minister sprawiedliwości, ale parlament określa kary za przestępstwa - przypomniał w Brukseli minister sprawiedliwości Andrzej Czuma.
Świat -
Premier spotka się z szefem EBI
Premier Donald Tusk przed nieformalnym, niedzielnym szczytem UE spotka się z prezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego Philippe'm Maystadt'em, by namówić go na większe zaangażowanie w Polsce.
Świat -
Polacy czują się bezpiecznie
77 proc. Polaków twierdzi, że nie boi się spacerować po zmroku i czuje się bezpieczna w swoim miejscu zamieszkania - wynika z badania CBOS, DGA PBS i TNS OBOP, opublikowanych przez Komendę Główną Policji.
Kraj -
Prezydent: zrobię wszystko, by osłabić skutki kryzysu
Prezydent Lech Kaczyński zapewnił w Zambrowie (Podlaskie), że zrobi wszystko, by - na ile to możliwe - osłabić skutki kryzysu gospodarczego w Polsce.
Kraj -
Komorowski: Irlandczycy zapewnili - referendum ws. Traktatu w październiku
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział w Paryżu, że władze Irlandii po raz pierwszy formalnie zapewniły, że powtórzą w październiku referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego.
Świat -
Napieralski: rząd i prezydent nie mają pomysłu na walkę z kryzysem
Według szefa SLD Grzegorza Napieralskiego, rząd i prezydent nie mają pomysłu na walkę z kryzysem. Jak ocenił, wszystkie działania władz powinny być skierowane na ratowanie miejsc pracy.
Kraj -
27 lutego 2009
Czy Stany Zjednoczone zrezygnują z instalowania tarczy antyrakietowej w Polsce, czy jesteśmy świadkami strategicznego przebudzenia państw Europy Środkowej, co Berlusconi powiedział na ucho Sarkozy'emu - oto niektóre tematy poruszane w...
Przegląd prasy -
Co zrobi Puma i Jaguar jeśli ich symbole znikną z powierzchni Ziemi?
Lacoste uczestniczy w międzynarodowej kampanii „Save your logo” (uratuj swoje logo) będącej inicjatywą Funduszu Globalnego Środowiska. Celem akcji jest włączenie dużych koncernów w ochronę zagrożonych gatunków, dowiadujemy...
Przegląd prasy -
Izrael: Liwni odrzuciła koalicję z Netanjahu
Szefowa izraelskiej centrowej Kadimy Cipi Liwni odrzuciła udział w koalicji rządowej pod przewodnictwem prawicowego Likudu Benjamina Netanjahu.
Świat -
J.Kaczyński: rząd nie podejmuje aktywnej polityki w walce z kryzysem
Zdaniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, rząd "upiera się" i nie chce podjąć aktywnej polityki w walce z kryzysem.
Kraj -
Premier nie kontrasygnował wniosku o wyznaczenie szefa SGWP
Z powodu braku kontrasygnaty premiera Donalda Tuska pod wnioskiem o wyznaczenie gen. Franciszka Gągora na Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zaplanowana na piątek ceremonia wręczenia nominacji zostaje przeniesiona na innym termin.
Kraj -
Od 1 marca najniższa emerytura wzrośnie o 38,81 zł
Od 1 marca najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wzrośnie o 38,81 zł, po podwyżce wyniesie ona 675,10 zł; przeciętna emerytura wzrośnie o ok. 91 zł, osiągając 1606 zł - poinformował ZUS...
Gospodarka -
Putin: katastrofy nie będzie, ale kryzys potrwa długo
Premier Rosji Władimir Putin zapewnił, że w kraju nie dojdzie do katastrofy gospodarczej, że jego rządowi uda się utrzymać sytuację pod kontrolą.
Świat -
Berlusconi do Sarkozy'ego: ja ci dałem twoją kobietę
„Ja ci dałem twoją kobietę” – tymi słowami premier Włoch Silvio Berlusconi zwrócił się po cichu do prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego podczas wtorkowej konferencji prasowej w Rzymie. O kolejnej gafie szefa włoskiego rządu,...
Przegląd prasy -
Koniec z darmową degustacją win?
Producenci wina we Francji sprzeciwiają się projektowi ustawy, która zabrania degustacji win na wystawach, targach oraz imprezach otwartych, pisze „Le Parisien”.
Przegląd prasy -
Zelmer negocjuje z dwoma bankami ws. opcji
Zelmer, który zawarł z BRE Bankiem porozumienie w sprawie opcji walutowych, liczy na restrukturyzację opcji o wartości 10,2 mln euro w pozostałych dwóch bankach: RBS Amro i HSBC - powiedzieli na spotkaniu z inwestorami przedstawiciele...
Gospodarka -
Lekcje religii a kurs etyki
Watykan spogląda nieprzychylnym okiem na „kurs religii i etyki” – nowy przedmiot wprowadzony w kanadyjskich szkołach, pisze dziennik z kanadyjskiego Quebecu „Le Soleil”.
Przegląd prasy -
Opór francuskich uczelni słabnie
Jak podaje „Le Figaro”, zaangażowanie studentów i wykładowców w walkę przeciw proponowanym przez rząd francuski reformom jest coraz mniejsze. W ostatnich demonstracjach wzięła udział wyjątkowo nieliczna grupa osób.
Przegląd prasy -
Wałęsa nie popiera programu lidera partii "Libertas"
Lech Wałęsa nie popiera pomysłów Declana Ganley'a, założyciela ogólnoeuropejskiej partii Libertas, dotyczących przyszłości Unii Europejskiej. Były prezydent jest jednak otwarty na kontakty z irlandzkim politykiem.
Kraj -
Kontrola dla bogaczy
Wszystkie zakupy nieruchomości dokonane przez osoby prywatne za ponad 500 tys. lewa będą wnikliwie skontrolowane przez Narodową Agencję Przychodów a także przez… prokuraturę, czytamy w bułgarskim dzienniku „Dnewen trud”.
Przegląd prasy -
18 kwietnia inauguracja kampanii SLD przed wyborami do PE
18 kwietnia w Poznaniu odbędzie się inauguracja kampanii SLD przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - poinformował europoseł Sojuszu Marek Siwiec. Do połowy marca mają być znane listy kandydatów w eurowyborach.
Kraj -
Trzeba wspomóc banki Europy Środkowej
Jak najszybciej trzeba pomóc Europie Wschodniej – twierdzi Thomas Mirrow, niemiecki były sekretarz stanu ds. finansów, który obecnie pilotuje kwestie pomocy bankom Europy Środkowej. Obszerny wywiad z nim zamieszcza „Le...
Przegląd prasy -
Mysz, która zaryczała: Europa Środkowa zmienia globalną politykę
Trudno być małym, szczególnie w świecie globalnej polityki siły. Mieszkańcy Europy Środkowej doświadczyli tego na własnej skórze. Jednak młode demokracje z tego regionu wywierają obecnie zaskakująco duży wpływ na arenie geopolitycznej....
Przegląd prasy -
O mogile w Malborku: niemieckie cierpienie i polskie współczucie
Chociaż krzywdy doznane przez ludność niemiecką podczas II wojny są tematem politycznie drażliwym, to coraz więcej zainteresowania i zrozumienia budzą wśród zwykłych Polaków – pisze „New York Times”.
Przegląd prasy -
Steinbach rani polską wrażliwość
Premier Donald Tusk potwierdził w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Financial Times Deutschland”, że jest przeciwny powołaniu szefowej Związku Wypędzonych Eriki Steinbach do rady przyszłej fundacji poświęconej...
Przegląd prasy -
Niemcy prowokują złość Polaków
Niemcy wywołały złość w Polsce w związku z planami budowy muzeum poświęconego niemieckim uchodźcom, którzy uciekli bądź zostali wypędzeni z Polski po drugiej wojnie światowej, pisze „Daily Telegraph”.
Przegląd prasy -
Ang Lee przewodniczącym jury festiwalu w Wenecji
Reżyser Ang Lee, dwukrotny zwycięzca Festiwalu Filmowego w Wenecji, będzie w tym roku przewodniczącym jego jury - ogłosiła dyrekcja imprezy.
Życie -
Obama ogłosi plan wycofania żołnierzy z Iraku
Prezydent USA Barack Obama ogłosi w piątek plany wycofania amerykańskich wojsk z Iraku. Potwierdzi, że USA chcą wycofać siły bojowe do sierpnia 2010 roku, a całość wojsk do końca 2011 roku.
Świat -
Należy działać wspólnie, bo kryzys dotyka całą Unię
Premier Donald Tusk, w opublikowanym wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Financial Times Deutschland” ocenił, że należy wspólnie pracować nad rozwiązaniem problemów, unikając działań protekcjonistycznych, bo kryzys dotyka...
Przegląd prasy -
Polska potwierdza gotowość USA do rezygnacji z tarczy
Polska potwierdziła, że Stany Zjednoczone są gotowe zrezygnować z instalowania elementów swojej tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej – tak dziennik „Kommiersant” komentuje czwartkową wypowiedź polskiego ministra...
Przegląd prasy -
Rada Etyki Mediów apeluje do Radia Maryja
Przyzwalanie na szerzenie antysemickich poglądów i pozostawianie tego rodzaju wypowiedzi bez komentarza narusza podstawowe normy etyczne - oświadczyła Rada Etyki Mediów w reakcji na styczniową wypowiedź prof. Bogusława Wolniewicza na...
Kraj -
Patrioty w Polsce nie wywołają paniki w Rosji
„Komsomolskaja Prawda” ocenia, że „pojawienie się baterii rakiet Patriot w polskiej armii nie wywoła paniki w rosyjskim Sztabie Generalnym”.
Przegląd prasy -
24,5 mld euro dla Europy Wschodniej obiecały BŚ, EBOR i EBI
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Bank Światowy ogłosiły, że w ciągu dwóch lat dostarczą 24,5 miliarda euro na pomoc i finansowanie banków oraz przedsiębiorstw w Europie Wschodniej.
Gospodarka -
Śledztwo przeciwko 14 osobom ws. śmierci Eluany
Prokuratura w Udine na północy Włoch wszczęła dochodzenie przeciwko 14 osobom, podejrzanym o dokonanie umyślnego zabójstwa Eluany Englaro - poinformowały włoskie media.
Życie -
Kolejny oskarżony ws. "Halemby" nie przyznaje się do winy
Kolejny oskarżony w związku z katastrofą w kopalni "Halemba", Henryk Sz. nie przyznaje się do winy. Sąd Okręgowy w Gliwicach kontynuuje odbieranie wyjaśnień od osób, którym prokuratura przedstawiła w tej sprawie zarzuty.
Kraj -
W.Brytania: lesbijki wywalczyły dostęp do in vitro
Dwie szkockie lesbijki Caroline Harris i Julie McMullan wywalczyły w zarządzie publicznej służby zdrowia dostęp do zapłodnienia in vitro - donoszą media.
Życie -
"Polska radzi sobie z kryzysem bankowym lepiej od sąsiadów"
Prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) Thomas Mirow powiedział w wywiadzie dla piątkowego "Le Figaro", że jego zdaniem Polska daje sobie radę z kryzysem w sektorze bankowym lepiej niż jej sąsiedzi Europy Wschodniej.
Gospodarka -
Szef telewizji Bridges TV ściął głowę swojej żonie
Jak podaje serwis BBC, założyciel amerykańskiej telewizji dla muzułmanów Bridges TV, został oskarżony o ścięcie głowy swojej żonie po tym jak złożyła do sądu wniosek o rozwód.
Życie -
Utrzymana kaucja dla dilera ze sprawy Karnowskiego
Sąd w Sopocie utrzymał decyzję prokuratury o poręczeniu majątkowym w wysokości 50 tys. zł dla dilera samochodowego Włodzimierza Groblewskiego, podejrzanego o wręczanie korzyści majątkowych prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu.
Kraj -
Bazgroły wspomagają pamięć
Choć gryzmolenie podczas rozmowy telefonicznej może sygnalizować brak zainteresowania, w rzeczywistości pomaga nam lepiej się skoncentrować i zapamiętać więcej szczegółów - dowodzą badania opublikowane na łamach pisma "Applied Cognitive...
Życie -
Tusk dla "FTD": należy działać wspólnie, bo kryzys dotyka całą UE
Premier Donald Tusk, w opublikowanym w piątek wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Financial Times Deutschland" ocenił, że należy wspólnie pracować nad rozwiązaniem problemów, unikając działań protekcjonistycznych, bo kryzys dotyka...
Świat -
Obama i Sarkozy kandydatami do pokojowego Nobla
Prezydenci USA i Francji, Barack Obama i Nicolas Sarkozy, figurują na liście tegorocznych kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla.
Życie -
Rząd USA umocni swój udział w Citigroup?
Rząd Stanów Zjednoczonych zamierza umocnić swój udział kapitałowy w dotkniętym kryzysem koncernie finansowym Citigroup, zapewniając sobie jednocześnie wpływ na skład jego zarządu - podały media, powołując się na źródła bliskie tej sprawy.
Gospodarka -
Tusk zrezygnował z rekonstrukcji rządu
W najbliższych miesiącach nie dojdzie do rekonstrukcji rządu – ustalił „Wprost”. Donald Tusk podjął decyzję, że do większych zmian w jego gabinecie dojdzie dopiero, gdy Platforma Obywatelska zacznie tracić poparcie....
Tylko u Nas -
Finlandia i Dania weszły w recesję
Finlandia i Dania weszły w recesję w ostatnim kwartale 2008 roku - poinformowały urzędy statystyczne obu krajów.
Gospodarka -
Zapłacimy za toaletę w samolotach Ryanaira?
Irlandzkie linie lotnicze Ryanair, największy w Europie tani przewoźnik, mogą zacząć pobierać opłaty za korzystanie z toalet w samolotach - poinformował prezes linii Michael O'Leary.
Gospodarka -
Tusk w "FTD": Steinbach rani polską wrażliwość
Premier Donald Tusk potwierdził w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Financial Times Deutschland", że jest przeciwny powołaniu szefowej Związku Wypędzonych Eriki Steinbach do rady przyszłej fundacji poświęconej wysiedleniom Niemców.
Świat -
Berlusconi do Sarkozy'ego: ja ci dałem twoją kobietę
"Ja ci dałem twoją kobietę" - tymi słowami premier Włoch Silvio Berlusconi zwrócił się po cichu do prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego podczas wtorkowej konferencji prasowej w Rzymie.
Świat -
"Polska wyróżnia się wśród gospodarek wschodzących"
Polska należy do grupy krajów pozytywnie wyróżniających się wśród gospodarek wschodzących - napisał w oświadczeniu prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek.
Gospodarka -
L.Kaczyński skieruje wniosek o referendum ws. euro?
Prezydencki minister Michał Kamiński nie wyklucza, że prezydent Lech Kaczyński skieruje do Senatu wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie daty wejścia Polski do strefy euro.
Kraj -
Ropa tanieje z powodu obaw o recesję
Ropa tanieje na giełdach paliw z powodu obaw o recesję. Surowiec zmniejsza odnotowane w tym tygodniu 14-proc. wzrosty cen - podają maklerzy.
Gospodarka -
Wałęsa i Balcerowicz ludźmi dwudziestolecia
Dźwięki fanfar, kolejki do laureatów i suto zaopatrzony barek. Taka atmosfera panowała w hotelu Sofitel-Victoria podczas wręczania Lechowi Wałęsie i Leszkowi Balcerowiczowi Krzeseł Dwudziestolecia ufundowanych przez tygodnik The Warsaw...
Życie -
Firmy szykują kolejne zwolnienia
Bankowcy przewidują rekordowe, 16,5- procentowe bezrobocie na koniec tego roku - znacznie wyższe od prognozowanego przez rząd. Według "Dziennika" ich oceny wcale nie muszą być chybione.
Gospodarka -
Bezrobocie bije w miasta
Kilkunastu polskim miastom, uzależnionym od jednego, dotkniętego kryzysem pracodawcy, grozi drastyczne załamanie lokalnego rynku pracy - alarmuje "Rzeczpospolita".
Gospodarka -
Nie ponosimy winy za krach z opcjami - mówią bankierzy
Kulisy handlu opcjami walutowymi odsłania w rozmowie z "Dziennikiem" dwóch dyrektorów z dużych międzynarodowych banków.
Przegląd prasy -
Firmy szykują kolejne zwolnienia
Bankowcy przewidują rekordowe, 16,5- procentowe bezrobocie na koniec tego roku - znacznie wyższe od prognozowanego przez rząd. Według "Dziennika" ich oceny wcale nie muszą być chybione.
Przegląd prasy -
1 marca dla żołnierzy niepodległości
Ze wspólnym apelem o ustanowienie 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia w najbliższą niedzielę wystąpią do parlamentarzystów władze Opola oraz kombatanci organizacji niepodległościowych, m.in. Zrzeszenie "Wolność i...
Przegląd prasy -
Drzewiecki: Arabowie zbudują nam hotele na Euro
Hoteli na Euro 2012 nie będzie budować ani państwo, ani gminy - zastrzega na łamach "Gazety Wyborczej" minister sportu Mirosław Drzewiecki.
Przegląd prasy -
Tusk prowadzi w sondażu prezydenckim
W najnowszym sondażu PBS DGA dla "Gazety Wyborczej" pierwsze w prezydenckim rankingu tradycyjnie już zajmuje premier Tusk. W lutym głosowałoby na niego 30 proc. respondentów - 1 pkt procentowy więcej niż w grudniu.
Przegląd prasy -
Ochrona przed skutkami utraty pracy będzie droższa
Ubezpieczyciele oferujący polisy chroniące przed skutkami utraty pracy (chodzi np. o niemożność spłaty rat kredytu hipotecznego) już zaczęli podwyższać ich ceny ze względu na rosnące bezrobocie, a więc i szkodowość - pisze "Parkiet".
Przegląd prasy -
Bezrobocie bije w miasta
Kilkunastu polskim miastom, uzależnionym od jednego, dotkniętego kryzysem pracodawcy, grozi drastyczne załamanie lokalnego rynku pracy - alarmuje "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
ZUS doliczy do emerytury pracę w USA
Polsko-amerykańska umowa umożliwiająca uzyskanie emerytur i rent przez osoby, które zbyt krótko pracowały zarówno Polsce, jak i w USA, żeby uzyskać świadczenia w jednym z tych krajów, wejdzie w życie 1 marca - zapowiada "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
2009-02-27
Kilkunastu polskim miastom grozi załamanie lokalnego rynku pracy, czy nastąpi kolejna, wielka fala zwolnień, kulisy handlu opcjami walutowymi - o tym m.in. pisze dzisiejsza prasa.
Przegląd prasy -
Australia: tysiące ludzi uciekło z domów
Tysiące Australijczyków uciekło z domów, gdy w regionie Melbourne, na południowym wschodzie, ponownie wybuchło kilka pożarów - podały władze.
Świat -
Ogromna strata kwartalna Fannie Mae
Fannie Mae, jedna z dwóch znacjonalizowanych we wrześniu amerykańskich instytucji gwarantujących kredyty hipoteczne, poniosła w ubiegłym roku blisko 60 mld dol. strat i wystąpiła do rządu o pomoc w wysokości co najmniej 15 mld dol.
Gospodarka -
Chiny krytykują USA za łamanie praw człowieka
Chiński rząd opublikował w czwartek wieczorem doroczny raport na temat przestrzegania praw człowieka w USA, w którym wytyka Waszyngtonowi rasizm, torturowanie podejrzanych o terroryzm oraz złe warunki w amerykańskich więzieniach.
Świat -
Japonia: rekordowe załamanie produkcji
Produkcja przemysłowa w Japonii zmniejszyła się w styczniu o 10 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, który także przyniósł znaczny spadek tego wskaźnika - powiadomiło ministerstwo gospodarki, handlu i przemysłu w Tokio.
Gospodarka -
Kryzys dotknął także NBA
Władze koszykarskiej ligi NBA postanowiły zaciągnąć pożyczkę w jednym z amerykańskich banków, a pieniądze przeznaczyć dla 15 najbardziej potrzebujących wsparcia klubów.
Życie -
Lech odpadł z Pucharu UEFA
Udinese Calcio wygrało z Lechem Poznań 2:1 (0:1) w rewanżowym meczu 1/16 finału piłkarskiego Pucharu UEFA. Pierwsze spotkanie zakończyło się remisem 2:2 i to Włosi awansowali do kolejnej fazy rozgrywek.
Życie