3 marca 2009
-
Sytuacja PKP Cargo pogrąża rynek kolejowy w Polsce
Pogarszająca się z miesiąca na miesiąc sytuacja w PKP Cargo sprawia, że coraz więcej firm z branży kolejowych przewozów towarowych zamierza zwalniać pracowników - wynika z ankiety Railway Business Forum.
Gospodarka -
Groźby wobec sędziego prowadzącego sprawę Tomczaka
Do Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. wpłynęły w tych dniach dwa pisma zawierające groźby wobec sędzi prowadzącej proces eurodeputowanego Witolda Tomczaka. Parlamentarzysta jest oskarżony o znieważenie policjantów.
Kraj -
Rosyjski statek zatopił norweski trawler?
Norweskie władze poinformowały, że podejrzewają, iż rosyjski statek towarowy może mieć związek z zaginięciem niewielkiego norweskiego trawlera i jego kapitana.
Świat -
Kirgistan: zakaz chust islamskich w szkołach
W Kirgistanie, gdzie większość mieszkańców stanowią muzułmanie, władze zabroniły noszenia w szkołach tradycyjnych islamskich chust zakrywających głowę. Ma to chronić dzieci przed wpływami religijnymi - poinformowała przedstawicielka...
Świat -
Jest projekt wsparcia sektora rybackiego
Wzrost konkurencyjności sektora rybackiego oraz modernizację i rozbudowę przemysłu rybnego zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu...
Gospodarka -
Wkrótce nabór wniosków o wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw
W końcu marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) planuje uruchomienie pierwszego naboru wniosków o wsparcie finansowe na "tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" - poinformował prezes Agencji Dariusz Wojtasik.
Gospodarka -
Niemcy: zawalił się budynek archiwum
W centrum Kolonii zawalił się po południu budynek Historycznego Archiwum Miejskiego oraz dwie sąsiednie kamienice.
Życie -
Skrzypek przekonywał Amerykanów
Podsumowując zakończoną wizytę w USA, prezes NBP Sławomir Skrzypek powiedział, że przekonywał swych amerykańskich rozmówców, iż Polska stosunkowo dobrze radzi sobie z kryzysem ekonomicznym na tle innych gospodarek Europy Wschodniej.
Gospodarka -
"Razem przeciwko rasizmowi"
Około 250 delegatów z UEFA, krajowych federacji piłkarskich oraz organizacji pozarządowych bierze udział w rozpoczętej we wtorek w Warszawie konferencji UEFA "Razem przeciwko rasizmowi" ("Unite Against Rasism").
Życie -
Słowacja rozwinie współpracę z Rosją?
Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że jego kraj powinien odejść od wyłącznej orientacji na Zachód i rozwijać partnerstwo z Rosją, która jest coraz ważniejszym graczem na arenie międzynarodowej.
Świat -
Polsko-niemiecka współpraca dot. zrównoważonej energii
Polska i Niemcy zamierzają wspólnie utworzyć tzw. Wspólnotę Wiedzy i Innowacji (WWI) w zakresie zrównoważonej energii w ramach powstałego niedawno Europejskiego Instytutu Technologii i Innowacji. Poinformował o tym dziennikarzy...
Gospodarka -
MFW: trzecia fala kryzysu uderzy w kraje najbiedniejsze
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ostrzegł , że trzecia fala światowego kryzysu gospodarczego uderzy w kraje najbiedniejsze, stwarzając w nich zagrożenie kryzysem humanitarnym.
Gospodarka -
Giertych: wolę emigrację niż współpracę z Kaczyńskim
- Moje wejście do rady nadzorczej TVP oznaczałoby konieczność współpracy z Jarosławem Kaczyńskim. Wolałbym udać się na emigrację do Gabonu – mówi „Wprost” Roman Giertych. To reakcja byłego wicepremiera na słowa Tomasza...
Tylko u Nas -
Ruszył nowy proces Chodorkowskiego
Przed sądem rejonowym w Moskwie rozpoczął się we wtorek nowy proces byłego szefa koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa.
Świat -
Moskwa: list Obamy bez konkretów
Z Moskwy i Waszyngtonu nadeszły potwierdzenia, że prezydent USA Barack Obama wysłał list do prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Kreml zastrzegł jednak, że nie było w nim propozycji w sprawie tarczy przeciwrakietowej i Iranu.
Świat -
Cywilizowanie pułkownika Kadafiego
Wizyta premiera Berlusconiego w Libii to kolejny dowód na to, że świat zachodni próbuje „cywilizować” libijskiego dyktatora, którego jeszcze przed paroma laty odsądzano od czci i wiary. Obecnie jednak Zachód systematycznie...
Świat -
Rząd chce przedłużyć misję w Czadzie
Rada Ministrów skierowała wniosek do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o przedłużenie użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji ONZ w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej do końca listopada - poinformowało CIR.
Kraj -
Birma: wybuchy w Rangunie
O dwóch wybuchach w dwóch różnych parkach w stolicy Birmy, Rangunie, informują świadkowie.
Świat -
Drugi do tanga
Kreml zdaje się być rozczarowany, zawierającym niewiele ponad kurtuazyjne zwroty, listem prezydenta USA Baracka Obamy do prezydenta Miedwiediewa. Tymczasem, jak podkreślają eksperci od spraw międzynarodowych, świat znów staje się...
Świat -
Szczygło: Polska powinna była ratyfikować umowę o tarczy
Rząd Donalda Tuska powinien był ratyfikować porozumienie o bazie tarczy antyrakietowej w Polsce - powiedział we wtorek szef BBN Aleksander Szczygło, komentując doniesienia o propozycji zaniechania rozbudowy tarczy w zamian za rosyjską...
Kraj -
Toruń : Olsztyn - wojna o Kopernika
"Kto się trzyma Kopernika tego kryzys nie dotyka" billboard z tą rymowanką i tradycyjnym zdjęciem Mikołaja Kopernika we wtorek pojawił się na ulicach Olsztyna. Inicjatorem akcji jest Toruń, który w ten sposób odpowiada na pomysły...
Życie -
Poszkodowani opcjami będą mogli wspólnie występować do sądu
Dobiegają końca prace nad rządowym projektem ustawy, która firmom mającym problemy z powodu opcji walutowych umożliwi wspólne występowanie do sądu z roszczeniami - powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.
Gospodarka -
Polska grozi wetem ws. klimatu
Polska boi się, że poniesie zbyt duże koszty wsparcia krajów trzecich w walce ze zmianami klimatycznymi i dlatego zażądała, by decyzję w tej sprawie podjęli na szczycie przywódcy państw UE.
Świat -
Kościół katolicki broni Eriki Steinbach
Przewodniczący katolickiej Niemieckiej Konferencji Biskupów abp Robert Zollitsch wziął w obronę szefową Związku Wypędzonych Erikę Steinbach.
Świat -
Złoty się umacnia
Zdaniem analityków wtorkowa sesja na rynku FX przebiegała spokojnie. Wahania kursów były niewielkie jak na obecną sytuację rynkową. Poniedziałkowy wzrost rentowności obligacji nieznacznie wyhamował, a dalsze zmiany będą uzależnione od...
Gospodarka -
Olsztyn: dekomunizacja uniwersytetu
Studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego nie chcą uczyć się w aulach, którym patronują byli działacze PZPR. Z tego powodu przedstawili rektorowi UWM petycję, w której domagają się usunięcia patronów auli i ulic w miasteczku...
Życie -
Barbie ma już 50 lat
O takim życiu marzy niemalże każda dorastająca dziewczynka. Jest piękna, popularna, otacza się przepychem, a jej świat jest wręcz idealny! Kult Barbie jest dziś znany na całym świecie, a sama bohaterka obchodziła niedawno 50 urodziny.
Życie -
Hiszpania i Rosja zawarły partnerstwo strategiczne
Hiszpania i Rosja zadeklarowały wolę zacieśniania współpracy w dziedzinie politycznej i gospodarczej.
Świat -
Prezes PiS gotów na debatę z premierem
Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest gotów na debatę z Donaldem Tuskiem na tematy gospodarcze, jeśli premier zgodzi się na referendum w sprawie terminu wprowadzenia euro.
Kraj -
Zapadł wyrok ws. Jakuba T.
Sąd Najwyższy orzekł, że zasądzone przez brytyjski sąd dożywocie za gwałt dla Jakuba Tomczaka nie podlega dostosowaniu do polskiego prawa - które za takie przestępstwo przewiduje maksymalnie 12 lat więzienia.
Kraj -
180 mln euro dla polskiej wsi
W ramach planu pobudzania gospodarki Komisja Europejska chce wydać 1,25 mld euro na inwestycje na wsi, głównie rozwój szerokopasmowego internetu, z czego 180 mln euro powinno trafić do Polski.
Gospodarka -
PiS złożył projekt ws. opcji walutowych
PiS złożył w Sejmie własny projekt ustawy dotyczący opcji walutowych, który ma ułatwić przedsiębiorcom, borykającym się z tym problemem, dochodzenie swoich racji w sądzie - poinformowała wiceprezes partii Aleksandra Natalli-Świat.
Kraj -
Trwają końcowe negocjacje ws. ustawy medialnej
Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski powiedział, że trwają ostatnie negocjacje z klubami PSL i Lewicy w sprawie projektu ustawy medialnej. "Jest wielka szansa, że w tym tygodniu te uzgodnienia się zakończą" - podkreślił.
Kraj -
J. Kaczyński: USA powinny uwzględnić nasz interes
Stany Zjednoczone powinny uwzględniać interesy swojego sojusznika jakim jest Polska - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany o medialne doniesienia, według których USA mogłyby zrezygnować z projektu tarczy antyrakietowej w...
Kraj -
Nadania honorowego obywatelstwa Wałęsie bez radnych PiS
Na 20 kwietnia zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta Szczecina, podczas której Lechowi Wałęsie zostanie wręczony akt nadania tytułu honorowego obywatela miasta - poinformował przewodniczący rady Bazyli Baran. Lokalni działacze PiS,...
Kraj -
Europo, zacznij działać
Do niedawna uważano, że Zachód to Europa i wyrosła z jej tradycji kulturowej Ameryka. Dziś politolodzy podkreślają jednak ich tożsamościowe odrębności.
Świat -
Kijów na geopolitycznym rozdrożu
Kultowy ukraiński poeta Wasilij Simonienko napisał w jednym ze swoich wierszy: „niech milczą ameryki i rosje, gdy z tobą rozmawiam”. Do ukraińskich polityków, którzy darzą Simonienkę czcią, słowa te zdają się nie docierać. Co...
Przegląd prasy -
Szefowie państw ekologicznie niepoprawni
Gazeta „Le Figaro” opublikowała nietypowy ranking europejskich przywódców. Głowy państw zostały ocenione pod względem ich szkodliwości dla środowiska.
Przegląd prasy -
Produkty z fok na cenzurowanym
Parlament Europejski zagłosował za nałożeniem częściowego embarga na produkty z fok zabitych podczas polowania. Przepis uderzy w lokalny przemysł Kanady, która słynie z doskonałych wyrobów z tych zwierząt, pisze kanadyjski dziennik...
Przegląd prasy -
Zakonnica okradła klasztor
Bułgarska policja zatrzymała zakonnicę z klasztoru Świętego Mikołaja Cudotwórcy w miasteczku Arbanasi. Siostra chciała ukraść m.in. 41 ikon, 5 drewnianych krzyży, 2 telewizory, a także odtwarzacz DVD, czytamy w bułgarskim dzienniku...
Przegląd prasy -
Krok w stronę uznania rodzin homoseksualnych
Prezydent Sarkozy zapowiada przyjęcie ustawy o statusie rodzica przybranego. Dotyczyłaby ona m.in. rodzin złożonych z dwojga dorosłych tej samej płci, którzy wychowują dziecko. Gdyby nowe prawo weszło w życie, rodzice homoseksualiści po...
Przegląd prasy -
Słowacy jeżdżą na zakupy do Polski
Słowacy coraz częściej wpadają na zakupy do swoich północnych sąsiadów, bo w Polsce jest dla nich po prostu taniej. Euro może być schronieniem, którego pragnie polski rząd, by uchronić się przed zawirowaniami walutowymi w Europie...
Przegląd prasy -
4,5 miliarda dolarów na odbudowę Gazy
W Egipcie odbyła się konferencja poświęcona sprawie przyszłości Gazy i przyznania środków finansowych na jej odbudowę. Pieniądze miałyby być przekazane wyłącznie władzom palestyńskim, a nie Hamasowi, podaje francuski „Le...
Przegląd prasy -
Unia może zapłacić za utrzymanie ubogich krewnych ze Wschodu w rodzinie
Nowi członkowie przystąpili do Unii Europejskiej z nierealistycznymi oczekiwaniami co do poprawy swej sytuacji ekonomicznej, a kryzys uwydatnił fakt, że oczekują od Zachodu więcej, niż ten chce im dać – pisze „Times”,...
Przegląd prasy -
Kryzys dzieli Europę, rośnie nowy mur
Kryzys znów dzieli Europę, a jej część środkowo-wschodnia oddaliła się tak bardzo jak nigdy wcześniej – ocenia dziennik „La Repubblica” w obszernym raporcie „Nowy mur Europy”.
Przegląd prasy -
Bezdomni Polacy koczują na błotnistym nadbrzeżu
Około 30 bezdomnych Polaków, którzy stracili pracę i nie mają prawa do świadczeń socjalnych, koczuje w „namiotowym miasteczku” na błotnistym nadbrzeżu rzeki Witham w mieście Lincoln w środkowej Anglii – donosi...
Przegląd prasy -
Niemiecka firma przetwarzała włosy więźniów Auschwitz
Spółka Schaeffler, produkująca podzespoły dla przemysłu samochodowego, jest w poważnych tarapatach nie tylko z powodu kryzysu finansowego. Teraz musi stawić czoła historii, kiedy wyszło na jaw, że w czasie wojny przetwarzała włosy...
Przegląd prasy -
Obama zaoferował Rosji rezygnację z tarczy
W tajnym liście do rosyjskiego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zaoferował, że jego rząd zrezygnuje z umieszczenia w Polsce i Czechach tarczy antyrakietowej, jeśli Moskwa pomoże USA...
Przegląd prasy -
3 marca 2009
Jaki los spotyka bezrobotnych Polaków w Wielkiej Brytanii, którzy europejscy przywódcy są najbardziej nieprzyjaźni dla środowiska, czy Francuzi pozwolą homoseksualnym parom na wychowywanie dzieci – o tym m.in. piszą zagraniczne...
Przegląd prasy -
Konsul na Sycylii pomaga Polakom z "obozu pracy"
Polski konsulat w Katanii na Sycylii, po otrzymaniu sygnału o kolejnym przypadku oszukiwania Polaków ściągniętych do pracy na wyspie, udzielił pomocy czterem polskim obywatelom, którzy o nią poprosili.
Świat -
Ukraina: parlament zdymisjonował szefa MSZ
Ukraiński parlament przegłosował usunięcie ze stanowiska prozachodniego szefa dyplomacji Wołodymyra Ohryzki.
Świat -
"Polska dyplomacja powinna domagać się od USA stanowiska ws. tarczy"
Polska dyplomacja powinna domagać się od Stanów Zjednoczonych oficjalnego stanowiska w sprawie przyszłości projektu tarczy antyrakietowej - oświadczył wiceszef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak.
Kraj -
Umorzono dwa śledztwa powiązane ze sprawą Nangar Khel
Prokuratura Wojskowa zdecydowała o umorzeniu dwóch śledztw, powiązanych ze sprawą śmierci cywilów w afgańskiej wiosce Nangar Khel - poinformował szef poznańskiego oddziału Naczelnej Prokuratury Wojskowej Mikołaj Przybył.
Kraj -
Żużlowiec wyprzedził byłą senator
Tarnowski radny i były żużlowiec Robert Wardzała zostanie rekomendowany na jedno z czołowych miejsc na liście wyborczej PO do europarlamentu w okręgu małopolsko-świętokrzyskim - dowiedział się "Wprost". W pokonanym polu pozostawił obecną...
Tylko u Nas -
Polska policja na Białorusi
Na Białorusi obchodzony jest dziś Dzień Milicjanta. Najwyraźniej to ważne święto ponieważ zaproszono na nie wielu zagranicznych gości. Jednym z nich jest szef polskiej policji Andrzej Matejuk.
Świat -
"Afganistan to test sprawności i sensowności NATO"
Misja w Afganistanie jest testem sprawności i sensowności NATO; dobrze, że polscy żołnierze oprócz działań doradczo-szkoleniowych będą prowadzić także "akcje zaczepne" - ocenił wiceszef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak.
Kraj -
Odnaleziono "czarną skrzynkę" rozbitego śmigłowca Mi-24
Dwa rejestratory parametrów lotu udało się odnaleźć podczas przeszukiwania wraku śmigłowca Mi-24, który rozbił się w piątek koło Inowrocławia - poinformował rzecznik MON Robert Rochowicz.
Kraj -
Koalicja będzie rozmawiać o finansach partii
Liderzy koalicji spotkają się we wtorek; PO będzie przekonywać PSL do całkowitego zawieszenia finansowania partii politycznych z budżetu państwa do końca 2010 roku - zapowiedział rano szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.
Kraj -
Grad spotka się z przedstawicielami Goldman Sachs
Minister skarbu zapowiedział, że we wtorek spotka się z przedstawicielami Goldman Sachs. Aleksander Grad powiedział, że z prośbą o takie spotkanie zwrócił się do niego bank.
Gospodarka -
18 marca decyzja ws. Steinbach
18 marca niemiecki Związek Wypędzonych (BdV) podejmie decyzję w sprawie ewentualnego wycofania kandydatury Eriki Steinbach do rady fundacji poświęconej wysiedleniom - poinformowała szefowa BdV w gazecie "Passauer Neue Presse".
Świat -
"NYT": Obama zaoferował Rosji rezygnację z tarczy w Polsce i Czechach
W tajnym liście do rosyjskiego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa prezydent USA Barack Obama zaoferował, że jego rząd zrezygnuje z umieszczenia w Polsce i Czechach tarczy antyrakietowej, jeśli Moskwa pomoże USA zapobiec uzbrojeniu...
Świat -
Minister pracy prostuje Tuska
Minister Jolanta Fedak z PSL nie zgadza się, by z Funduszu Pracy udzielano rządowej pomocy dla obywateli w spłacie kredytów mieszkaniowych, informuje "Dziennik".
Kraj -
Bartoszewski: nie możemy ufać Steinbach
"Jeśli ktoś twierdzi, że nie wie, dlaczego Polacy interesują się zachowaniem pani Steinbach, to rżnie głupa. Ta kobieta uczyniła swoim zawodem rewanżyzm" - mówi "Dziennikowi" Władysław Bartoszewski.
Kraj -
Nasi mają bić talibów
Polacy w Afganistanie nie będą się już skupiać na patrolach, zapowiada "Gazeta Wyborcza". Od marca mają prowadzić akcje zaczepne przeciwko talibom, polegające m.in. na wypadach grup zwiadowczych i desantach ze śmigłowców.
Kraj -
Banki tną kadry
W najbliższym czasie pracę w bankach straci blisko 4 tys. osób, wynika z podsumowanych przez "Dziennik" oficjalnych komunikatów o planowanych zwolnieniach. To drastyczna zmiana, bo od kilku lat banki regularnie zwiększały zatrudnienie -...
Przegląd prasy -
Minister pracy prostuje Tuska
Minister Jolanta Fedak z PSL nie zgadza się, by z Funduszu Pracy udzielano rządowej pomocy dla obywateli w spłacie kredytów mieszkaniowych, informuje "Dziennik".
Przegląd prasy -
Bartoszewski: nie możemy ufać Steinbach
"Jeśli ktoś twierdzi, że nie wie, dlaczego Polacy interesują się zachowaniem pani Steinbach, to rżnie głupa. Ta kobieta uczyniła swoim zawodem rewanżyzm" - mówi "Dziennikowi" Władysław Bartoszewski.
Przegląd prasy -
Kredyty gniotą Polaków
Polacy zaczynają uginać się pod ciężarem kredytów konsumpcyjnych, które zaciągnęli w dobrych czasach na bardzo wysoki procent. Zalegamy już ze spłatą 10 mld zł takich pożyczek, alarmuje "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Nasi mają bić talibów
Polacy w Afganistanie nie będą się już skupiać na patrolach, zapowiada "Gazeta Wyborcza". Od marca mają prowadzić akcje zaczepne przeciwko talibom, polegające m.in. na wypadach grup zwiadowczych i desantach ze śmigłowców.
Przegląd prasy -
Lawinowy spadek przestępczości
Styczniowe badania potwierdzają, że w Polsce spada przestępczość, informuje "Gazeta Wyborcza". W ciągu ostatnich dwóch lat - do stycznia 2009 r. - o 40 proc. spadła liczba osób, które padły ofiarą przestępstwa.
Przegląd prasy -
Płk Aleksander L. na wolności
Płk Aleksander L., podejrzany o oferowanie za łapówkę pozytywnej weryfikacji oficera WSI, wyszedł z aresztu, donosi "Rzeczpospolita". Stało się to pod koniec grudnia ubr. Informację potwierdził gazecie prokurator, który prowadzi śledztwo...
Przegląd prasy -
Wyścig po eurodiety
Od nowej kadencji każdy europoseł będzie zarabiał ponad 7,6 tys. euro, czyli ok. 35 tys. zł, informuje "Rzeczpospolita". Dla parlamentarzystów z Polski oznacza to kolosalną podwyżkę.
Przegląd prasy -
2009-03-03
Bartoszewski o Steinbach: uczyniła swoim zawodem rewanżyzm, Fedak prostuje Tuska, Polacy w Afganistanie będą walczyć z talibami oraz płk Aleksander L. na wolności - o tym m.in. pisze dzisiejsza prasa.
Przegląd prasy -
Peru: 10 osób zginęło wskutek osunięcia ziemi
Co najmniej 10 osób zginęło na południu Peru, gdy lawina błota i skał zeszła na górniczą osadę - powiadomił rząd w Limie.
Świat -
Opublikowano memoranda administracji Busha z 2001 r.
Amerykański Departament Sprawiedliwości opublikował w poniedziałek dziewięć opinii prawnych, napisanych po zamachach z 11 września 2001 r. przez administrację George'a W. Busha, które dopuszczały naruszanie zapisów konstytucji w walce z...
Świat -
Skrzypek spotkał się z prezesem Banku Światowego
Przebywający z wizytą w USA prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomir Skrzypek spotkał się w poniedziałek z prezesem Banku Światowego Robertem Zoellickiem i rozmawiał z nim o globalnym kryzysie i sytuacji gospodarczej Polski.
Gospodarka -
Wtorek "dniem pierwiastka kwadratowego"
Dla większości ludzi wtorek będzie dniem jak każdy inny. Miłośnicy matematyki dostrzegą jednak niecodzienność daty 3.3.09: zarówno dzień, jak i miesiąc stanowią pierwiastek kwadratowy dwóch ostatnich cyfr roku - wskazuje agencja...
Życie -
Berlusconi i Kadafi obiecali sobie "wieczną przyjaźń"
"Wieczną przyjaźń" obiecali sobie w poniedziałek premier Włoch Silvio Berlusconi i libijski przywódca Mauammar Kadafi podczas spotkania w Sirte w Libii.
Świat